دانلود پایان نامه

بیاموزید
بازی‌های استراتژیک مانند شطرنج، راهی مناسب برای تقویت قوای ذهنی و آموختن راهبردهای مختلف هستند. با کمک این بازی‌ها ضمن تقویت هوش و تحلیل می‌توانید اوقات خوش و سرگرم‌کننده‌ای نیز داشته باشید. شطرنج، برخی بازی‌های کامپیوتری و … از انواع این بازی‌های سودمند هستند.
??. تلویزیون تماشا نکنید
ترک کردن تماشای تلویزیون تجربه‌ی بسیار مفیدی از حس رهایی در اختیار شما می‌گذارد. بیشتر برنامه‌ها و تبلیغات تلویزیونی باعث کاهش هوشیاری می‌شوند. در عوض به‌جای تماشای تلویزیون، به ورزش، کارهای مورد علاقه یا وقت‌گذرانی با دوستان بپردازید.
??. چالشی ?? روزه داشته باشید
برای خود هدفی مشخص کنید و ?? روز برای رسیدن به آن، خود را به چالش بکشید. این هدف می‌تواند ایجاد عادتی جدید یا کاری باشد که همیشه دوست داشته‌اید انجام بدهید و موفق نشده‌اید. ?? روز زمانی کافی برای برنامه‌ریزی استراتژیک، برنامه‌ریزی عملیاتی و اقدام و اجرا است. در پایان زمان تعیین شده هم باید فرایند را بازبینی کنید و میزان موفقیت در رسیدن به هدف را مشخص کنید.
??. مراقبه کنید

مراقبه باعث آرامش و آگاهی بیشتر می‌شود. اگر قبل از خواب شبانه مراقبه کنید، میزان ساعت خواب شما هم کاهش می‌یابد. این فرایند آزادسازی و تمرکز ذهن بسیار خوشایند و توأم با رهایی است.
??. سخنرانی در جمع را بیاموزید
بعد از هراس از مرگ، ترس از سخنرانی در جمع، شایع‌ترین ترس در تمام جهان است. با تقویت مهارت صحبت در جمع می‌توانید در ارتباطات خود موفق‌تر عمل کنید. سعی کنید مهارت‌های ارتباط و سخنرانی در جمع را یاد بگیرید و آنها را به‌کار ببندید.
________________________________________
: آشنایی با نکاتی کلیدی درباره صحبت کردن در جمع
________________________________________
??. با افراد موفق آشنا شوید
افراد موفق با داشتن نگرش‌های درست، مهارت‌های مناسب و برخورداری از دانش فنی هر کار، به پیروزی و موفقیت می‌رسند. چه چیزی بهتر از اینکه از این افراد یاد بگیرید و از تجارب آنها را در راه رسیدن به اهداف استفاده کنید؟ برای کسب نتایجی مشابه افراد موفق، بهتر است از دیدگاه‌های آنها بهره ببرید.
??. گذشته را فراموش کنید
آیا هنوز ناکامی‌ها و ناراحتی‌های گذشته را فراموش نکرده‌اید؟ اگر این‌طور است باید سعی کنید این تجارب منفی را از ذهن خود پاک کنید و آنها را به فراموشی بسپارید. ماندن در گذشته‌ها باعث می‌شود فرصت‌های رشد و پیروزی را از دست بدهید و نتوانید به فردی بهتر تبدیل شوید. گذشته را فراموش کنید، خود را ببخشید و رو به جلو حرکت کنید. مطمئن باشید با گذشت از اشتباهات خود و پیش رفتن به‌سوی جلو می‌توانید خوشحالی و رضایت را تجربه کنید.
??. در کسب‌وکاری سرمایه‌گذاری کنید
آیا در زمینه‌‌ی خاصی استعداد و علاقه دارید؟ چرا به سرمایه‌گذاری و یادگیری در این‌باره نمی‌پردازید؟ شروع کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری نیاز به کسب مهارت‌های جدیدی دارد. شروع کنید و بحث رقابت را نیز از یاد نبرید. شروع و راه‌اندازی سرمایه‌گذاری در یک کسب‌وکار، باعث توسعه‌‌ی مهارت‌ها، یادگیری نظم شخصی و تقویت و ایجاد روحیه‌ی رهبری در شما می‌شود.
??. با دیگران مهربان باشید
معمولا ما با افراد اطراف خود خیلی مهربان نیستیم و آن‌قدر که باید از خود مهربانی نشان نمی‌دهیم. مهربانی نتایج خیلی زیبا و مفیدی به همراه دارد: همدردی، صبر و عشق. همین الان که در حال خواندن این مقاله هستید، تصمیم بگیرید که مهربان‌تر شوید. باور کنید نتایج مثبت این ویژگیِ خوب قبل از اینکه باعث شادی و خوشحالی اطرافیان شما بشود، رضایت درونی و شادی برای خودتان به ارمغان می‌آورد.
??. با کسانی که از شما متنفرند، کنار بیایید
دوست نداشتن و تنفر از کسی که از شما متنفر است کار ساده‌ای است. اما تلاش برای از بین بردن این احساسات منفی سعی و همت می‌طلبد. باید دیگران را ببخشید، روی مشکلات، تنفرها و احساسات منفی تأکید نداشته باشید و سعی کنید با بخشش، قلب خود را به‌سوی مهربانی و دوستی باز کنید. آیا کسی در زندگی از شما متنفر است و بالعکس؟ سعی کنید او را ببخشید یا برای بهبود رابطه‌ی خود تلاش کنید. حتی اگر تلاش‌های شما برای بخشش و ایجاد رابطه جواب نداد، همچنان به‌جای نفرت‌پراکنی به او عشق بورزید.
??. استراحت کنید

آیا تاکنون به‌شدت مشغول کار بوده‌اید؟ موفقیت و توسعه‌ی فردی وابسته به وقفه‌ها و استراحت برای تجدید قوا و ادامه‌ی مسیر است. همیشه زمانی را برای استراحت و کسب آرامش اختصاص بدهید. کمی استراحت کنید، بازیابی قدرت و قوا داشته باشید و برای ادامه‌ی راه انرژی ذخیره کنید.
??. روزی یک مقاله درباره‌ی توسعه‌ی فردی بخوانید
مطالعه‌ی مقالات توسعه‌ی فردی در روز باعث می‌شود که نکات مثبت زیادی یاد بگیرید. خواندن روزانه، باعث ایجاد عادت مثبت مطالعه کردن در شما می‌شود و به شما کمک می‌کند بهتر در راه پیشرفت و موفقیت گام بردارید.
??. نسبت به توسعه و رشد فردی خود متعهد باشید
می‌توان مقالات فراوانی با تعداد راهکارهایی بیشتر از این مقاله برای رشد و موفقیت نوشت اما اگر قصد و نیتی برای تغییر نداشته باشید، مطمئنا به هیچ دستاوردی نخواهید رسید. اگر قصد تعهد به اجرای نکات و راهکارهای مثبت در قلب و ذهن‌تان ریشه نگیرد، بهترین کتاب‌ها، مقالات و اساتید نیز دردی از شما دوا نخواهند کرد. همه‌ی ما مسئول تغییر و رشد خود هستیم. هیچ‌کس دیگری وظیفه‌ای برای تغییر و بهبود زندگی ما ندارد. نه دوست، نه مادر، نه پدر و نه هیچ‌کس دیگر.
عنان زندگی را به‌دست بگیرید، تصمیمی قاطعانه برای رشد در سر داشته باشید و با تمام قوا برای رسیدن به آرامش و خوشبختی تلاش کنید. شما نسبت به رشد و پیشرفت خود متعهد هستید.
برای موفقیت و شادی گام‌هایی درست و آهسته بردارید، در آغاز شاید تغییرات شگفت‌انگیزی مشاهده نکنید اما رفته‌رفته به شادکامی و آرامشی دست خواهید یافت که میوه‌ی تلاش و صبر خودِ خودِ شما خواهد بود. شما لایق بهترین‌ها هستید. مطمئن باشید.
برگرفته از: lifehack.org

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید
مقالات صوتی

مجموعه صوتی پرطرفدارترین مقالات با موضوع رازهای موفقیت
موفقیت چیزی جز رعایت یک سری اصول و تمرین مداوم آنها نیست

7000تومانگاهی وقت‌ها یک تغییر کوچک، باعث ایجاد تفاوت‌های بزرگ در شکل‌دهی عادات درست، مثبت و سودمند می‌شود. ما از شما انتظار نداریم تمام توصیه‌هایی که به شما می‌کنیم را انجام دهید، بلکه امیدواریم بتوانید یک تا دو مورد (شاید هم بیشتر!) از این تغییرات را اجرا کنید تا تجربیات‌تان ارزشمندتر شود و زندگی‌تان را بهبود ببخشید.

________________________________________
: تلاش برای موفقیت با ? راهی که شما را به هدف می‌رساند
________________________________________
?. هر روز صبح، بابت داشته‌هایتان قدردانی کنید
رمز شادی این است که قدر داشته‌هایتان را بدانید. بنابراین صبح‌ها به‌جای اینکه تکرار زنگ ساعت‌تان را فعال کنید و دوباره بخوابید، بهتر است چند دقیقه‌ی آغاز روزتان را با سپاس‌گزاری شروع کنید. در مورد تمام نعمت‌های کوچک و بزرگی که در زندگی دارید و تمام چیزهای خوب و کوچکی که آنها را بی‌اهمیت می‌پندارید فکر کنید. این تمرین ساده به شما کمک خواهد کرد تا طرز فکرتان عوض شود و نگرش مثبت به زندگی داشته باشید.
?. انتظارات‌تان را بازبینی کنید
امپراطور و فیلسوف بزرگ رومی، مارکوس آئورلیوس می‌گوید: «هر صبح که از خواب بیدار می‌شوید با خود بگویید: افرادی که امروز با آنها سروکار خواهم داشت فضول، قدرنشناس‌، متکبر، فریب‌کار، حسود و تندخو خواهند بود. اینها چون نمی‌توانند خوب را از بد تشخیص دهند، این‌چنین هستند.»
شما هم روزتان را این‌گونه آغاز کنید، در واقع هیچ‌کس کامل و بی‌عیب نیست، پس نباید انتظار داشته باشید که کل جامعه بدون ایراد رفتار کنند. هر روز صبح، توقعات‌تان را بازبینی کنید، آنگاه خواهید دید که در طول روز، بسیار کمتر خسته و ناتوان می‌شوید.

?. چند دقیقه ورزش کنید
فعالیت بدنی تنها برای سلامت جسم نیست. پژوهش‌ها نشان داده است که ورزش کردن و تحرک داشتن، برای تواناییِ یادگیری و رشد مغز نیز ضروری است. اگر اغلب سرتان شلوغ است و وقت آزاد چندانی ندارید، لازم نیست ساعت‌ها برای ورزش کردن وقت صرف کنید. هفت دقیقه وقت برای انجام چند حرکت ورزشی مفید با شدت لازم، سودمند و کافی است!
________________________________________
: تاثیر پیاده‌روی بر سلامت و تناسب اندام
________________________________________
?. مدیتیشن انجام دهید

تبلیغات

فواید بی‌شماری که این تمرین ساده دارد شگفت‌انگیز است. آنهایی که به‌طور مرتب مدیتیشن انجام می‌دهند، استرس و اضطراب کمتری دارند، بهتر می‌‌خوابند، تمرکز ذهنی بیشتری دارند و روابط بهتر و عمیق‌تری هم برقرار می‌کنند. مزایای این تمرین بی‌نظیر، ارزش زمانی را که برای آن صرف می‌کنید خواهد داشت.
?. محرک‌هایی برای ذهن‌آگاهی تعیین کنید
تصمیم بگیرید که طی یک‌سری از عادات خاص روزانه لحظاتی را صرف ذهن آگاهی کنید. مثلا هنگام شستن ظرف‌ها، دوش گرفتن یا مسواک زدن دندان‌ها. حین انجام این کارها، حضور در لحظه یا همان ذهن‌آگاهی را تمرین کنید.
?. دوش آب سرد بگیرید

مطمئنا گرفتن دوش آب سرد برای‌تان چالش‌برانگیز و ناخوشایند است اما فوایدش نیازی به توضیح ندارد. دوش آب سرد باعث چربی‌سوزی، تقویت سیستم ایمنی، بهبود گردش خون در بدن، بهتر کردن خلق‌وخو، افزایش سطح هشیاری و پاک‌سازی و طراوت پوست و مو می‌شود. ضمنا یک روش عالی برای برطرف کردن شرایط نامساعد ذهنی و روحی نیز هست.
________________________________________
: چطور دوش بگیرید تا سرحال‌تر شوید؟
________________________________________
?. هوشمندانه غذا بخورید
هنگام غذا خوردن، تلویزیون و کامپیوتر را خاموش کنید و روزنامه و مجله را کنار بگذارید. حالا می‌توانید غذای‌تان را با آرامش و تفکر میل کنید، نه تنها غذای‌تان طعم بهتری خواهد داشت بلکه مواد مغذی هم بهتر جذب می‌شوند و احتمال پُرخوری‌تان هم کمتر خواهد شد.
?. عمیق نفس بکشید
هروقت استرس داشتید و مضطرب بودید، یک دقیقه مکث کنید و این کارها را انجام بدهید:
طی ? ثانیه نفس بگیرید؛
یک ثانیه نفس‌تان را نگه دارید؛
طی ? ثانیه نفس‌تان را بیرون بدهید.
این چرخه‌ی تنفسی را پنج بار تکرار کنید، خواهید دید در عرض کمتر از یک دقیقه آرام‌تر شده‌اید؛ به همین راحتی!
?. کلیپ‌های بامزه و خنده‌دار تماشا کنید

علم ثابت کرده است، تماشای ویدئوی حیوانات بامزه و دوست داشتنی باعث می‌شود در کمتر از یک دقیقه احساس آرامش کنید. بنابراین اگر تمایلی به انجام تمرینات تنفسی ندارید، می‌توانید یک کلیپ بامزه و جالب تماشا کنید.
________________________________________
: ?? سرگرمی موثر در کاهش استرس
________________________________________
??. هر روز اهداف‌تان را مرور کنید و به آنها جان بدهید
اگر در مورد رسیدن به اهداف بلندمدت‌تان جدی هستید پس نمی‌توانید سالی یک‌بار سراغ‌شان بروید و بعد هم فراموش‌شان کنید، بلکه باید مسیری را که هر روز قرار است طی کنید تا به هدف‌تان برسید، دائما به خودتان یادآوری کنید. می‌توانید هر روز با نوشتن اهداف و خواسته‌هایتان در یک دفترچه‌، آنها را در ذهن‌تان حک کنید.
??. «قانون پنج – ثانیه‌ای» را به‌کار ببرید
هر وقت یک گرایش ناگهانی برای حرکت به سمت هدف‌تان داشتید، در عرض پنج ثانیه یک حرکت فیزیکی در جهت هدف‌تان انجام دهید؛ خودتان را معرفی کنید، دست‌تان را بلند کنید، زیر دوش آب سرد بروید یا هر کار دیگری که لازم است برای نزدیک‌تر شدن به هدف‌تان بکنید انجام دهید. لطفا این کار را هرچه سریع‌تر انجام بدهید یعنی قبل از اینکه مغزتان بتواند با ترس، اراده‌ی شما را از بین ببرد (اتفاقی که معمولا می‌افتد!).
??. از «جعبه جادویی آیزنهاور» استفاده کنید
کارهای روزانه‌تان را بر اساس چهار احتمال زیر، از هم تفکیک کنید:
ضروری و مهم – این کارها را فورا انجام دهید؛
مهم اما غیرضروری – این کارها را می‌توانید به بعد موکول کنید؛
ضروری اما غیرمهم – این کارها را به فرد دیگری بسپارید؛
غیرضروری و غیرمهم – این کارها را حذف کنید.
این تکنیک به شما کمک می‌کند کارهایتان را اولویت‌بندی کنید و کارآمدتر باشید.
??. سه مورد از مهم‌ترین کارهایتان را مشخص کنید
هر روز صبح یا از شبِ قبل، سه کاری را که از همه مهم‌تر هستند انتخاب کنید. کارهایی که باید در طول روز انجام شوند تا آنها را موفقیت تلقی کنید. سپس پیش از انجام هر کار دیگری، تمام انرژی و تمرکز خود را صرف این سه کار کنید.
________________________________________
: چند نکته کاربردی برای اولویت بندی کارها
________________________________________
??. قانون «دو دقیقه‌ای» را به‌کار ببرید
این تنها استثنایی است که در مورد قانون بالا وجود دارد؛ اگر انجام کاری کمتر از دو دقیقه زمان می‌برد، پس فورا قبل از اینکه سراغ کار مهم دیگری بروید آن را انجام دهید.
??. «نه» بگویید

هستند افرادی که از کمبود وقت شکایت دارند. اما مشکل این نیست که ما وقت کافی نداریم، بلکه موضوع این است که بخش زیادی از وقت‌مان را تلف می‌کنیم. بنابراین مواظب وقت و زمان‌مان باشیم، حالا چه با «بله» گفتن به چیزهایی که باید باشند و دوست‌شان داریم و چه با «نه» گفتن به چیزهایی که باب میل‌مان نیست و نمی‌پسندیم.
??. مرور هفتگی داشته باشید
در پایان هر هفته، چند دقیقه وقت بگذارید و روند پیشرفت‌تان را بررسی کنید، موفقیت‌های کوچک و بزرگ‌تان را جشن بگیرید و به این مسئله فکر کنید که با انجام چه کارهایی در هفته‌ی بعد، پیشرفت بیشتری خواهید داشت.
??. به سبک راهبه‌ها تمرکز کنید
اگر می‌خواهید واقعا پُربازده باشید، باید برای زمان‌های طولانی تمرکز عمیق داشته باشید. پس، در را ببندید، تلفن‌تان را در وضعیت «سکوت» قرار دهید، آلارم‌های کامپیوتر را غیرفعال کنید و قبل از اینکه برای انجام کاری متمرکز شوید، از بسته بودن وب‌سایت‌های مخرب و حواس پرت‌کن اطمینان حاصل کنید.
________________________________________
: چگونه تمرکز کنیم؛ روش‌هایی موثر برای افزایش تمرکز
________________________________________
??. «بررسی ایمیل‌ها» را به عنوان پاداش برای خود در نظر بگیرید
هر وقت کارتان را با تمرکز کامل انجام دادید و به پایان رساندید، می‌توانید از ایمیل به عنوان جایزه استفاده کنید. با این روش خواهید توانست با خیال راحت و بدون دغدغه، ایمیل‌ها را به‌سرعت بررسی کنید، در عین حال که از انجام این کار لذت هم می‌برید!
??. هر چند دقیقه از جای‌تان بلند شوید

بدون تردید، نشستن طولانی‌مدت در یک‌جا و عدم تحرک، برای سلامتی‌تان بی‌نهایت مضر است. هر چقدر که امکان دارد از جای‌تان بلند شوید. آلارم موبایل‌تان را تنظیم کنید تا به شما یادآوری کند که وقت بلند شدن و حرکت کردن است و اگر برای‌تان ممکن است از میزهای ایستاده (standing desk) استفاده کنید.
??. یک ژست خاص برای زمان استرس‌تان در نظر بگیرید
اِمی کادی (Amy cuddy)، روان‌شناس اجتماعی در مورد ژست‌های قدرتمندانه می‌گوید: «هر وقت که احساس نگرانی و اضطراب کردید، یک‌جا بایستید و با گرفتن یک ژست قدرتمندانه، اعتماد‌ به‌ نفس‌ خود را نشان دهید.» انجام این کار آن هم به‌اندازه‌ی فقط چند دقیقه، به میزان چشم‌گیری هورمون تستوسترون را افزایش می‌دهد و از سویی دیگر هم هورمون کورتیزول (هورمون استرس) را کاهش می‌دهد. این حالت به آرام شدن شما کمک می‌کند و اعتماد‌به‌نفس‌تان را افزایش می‌دهد.
??. قبل از وارد شدن به هر دری، مکث کنید
برایان ام. (Brian M) نویسنده‌ی کتاب «هنر مجذوب کردن» می‌گوید: به هر دری که رسیدید قبل از وارد شدن یا عبور از آن، مکث کنید، صاف بایستید، لبخند بزنید و سرتان را بالا بگیرید. با این کار، به خودتان یاد می‌دهید به هر اتاقی با اعتماد‌به‌نفسی جادویی وارد شوید.
??. عزیزان و دوستان‌تان را بیشتر در آغوش بگیرید

بشر، خواستار ارتباط اجتماعی و داشتن روابط صمیمانه است. در آغوش کشیدن باعث ترشح هورمون‌هایی چون اُکسی‌توسین و دوپامین می‌شود. ترشح این هورمون موجب ایجاد آرامش و القای حس ارتباط می‌شود. بنابراین در آغوش کشیدن را به دست دادن ترجیح دهید. (البته در زمان مناسب خودش!)
??. کاریزماتیک بودن را تمرین کنید
هر وقت که با دیگران وارد تعامل می‌شوید، سه رفتار اصلی کاریزما را که در کتاب «افسانه‌ی کاریزما: چطور هرکسی می‌تواند هنر و علم جذبه‌‌‌ی شخصی را کسب کند» گفته شده است به یاد داشته باشید: حضور، قدرت و صمیمیت. در مکالمات و گفت‌وگوها حضور کامل و پُررنگی داشته باشید، از زبان بدن به‌طور قوی و مؤثر استفاده کنید و بدون داشتن توقع، برای کمک به دیگران اقدام کنید.
??. خوب گوش بدهید
در دنیایی که تقریبا هر کسی مدام در حال حرف زدن در مورد خودش است، همه یک شنونده‌ی خوب را تحسین می‌کنند. اگر می‌خواهید دیگران شما را دوست داشته باشند، بیشتر اوقات تمام کاری که باید انجام دهید این است که اجازه بدهید حرف بزنند.
________________________________________
: تقویت مهارت گوش دادن؛ ?? اصلی که شما را تبدیل به شنونده سراپا گوش می‌کند
________________________________________
??. دیگران را تحسین کنید و به آنها اعتبار ببخشید

پروفسور روان‌شناس دان آریلی