براي، اين، کنيد، حسادت، ديگران

مي‌کنم و خودم را به دليل عقب ماندن از او در مسير موفقيت مي‌بخشم.»
________________________________________
: چطور حتي وقتي غير ممکن است، بتوانيم ببخشيم؟
________________________________________
?. حسادت خود را به قدرداني تبديل کنيد

براي غلبه بر حسادت بايد قدر داشته‌هاي خود و همچنين دستاوردهاي دوستتان را بدانيد. يکي از راه‌هاي شروع تغيير ديدگاه و غلبه بر حس حسادت يافتن راهي براي درک موفقيت يا اقبال ديگران است. سعي کنيد براي دوست خود به جاي حسادت، احساس خوشحالي کنيد. براي مثال، براي دوستي که توانسته اتومبيل گرانقيمتي را خريداري کند، خوشحال باشيد و حسادت خود را به تحسين تبديل کنيد. شايد بيان کردنِ تحسين‌ با صداي بلند به شما کمک کند. براي مثال مي‌توانيد به دوست‌تان بگوييد: «به خاطر اتومبيل جديدي که خريده‌اي به تو تبريک مي‌گويم. واقعا براي تو و تمام موفقيت‌هايت خوشحالم.»
?. از حسادت خود، براي تعيين اهداف‌تان استفاده کنيد
وقتي دليل حسادت خود را کشف کرديد، مي‌توانيد به شکلي سازنده با آن برخورد و آن را به چيز مثبتي، مانند يک هدف، تبديل کنيد. استفاده از حس حسادت، براي تعيين اهدافي واقع‌گرايانه و دست‌يافتني به شما کمک مي‌کند تا احساسات منفي خود را رها و براي تغيير چيزي در زندگي‌تان و بهتر کردنِ آن احساس قدرت کنيد. براي نمونه، اگر به دليل اتومبيل گرانقيمت دوست خود به او حسادت مي‌کنيد، چون آرزو داريد شما هم همان توانايي مالي را داشتيد و مي‌توانستيد چيزي مانند آن بخريد، به دست آوردن يا پس‌انداز کردنِ پول بيشتر را به هدف خود تبديل کنيد.
اهداف بزرگ‌تر را به اهداف کوچک‌تر و قابل سنجش تبديل کنيد. براي نمونه، اگر هدف شما به دست آوردن يا پس‌انداز کردن پول بيشتري است، يکي از اهداف کوچک‌تر شما مي‌تواند جستجو براي شغلي با درآمد بالاتر يا پيدا کردن فرصت‌هاي پيشرفت در شغل فعلي‌ باشد. هدف کوچک ديگر نيز مي‌تواند پس‌انداز کردنِ مبلغ معيني در هفته باشد.
________________________________________
: مثبت انديشي و موفقيت؛ چگونه نگرش خود را تغيير دهيم
________________________________________
روش ?: از مقايسه کردن پرهيز کنيد
?. تعريف خاص خودتان را از موفقيت داشته باشيد
آيا خودتان و ديگران را بر اساس باورهايي سطحي در مورد معناي موفقيت ارزيابي مي‌کنيد؟ موفقيت لزوما به معناي داشتن يک خانه‌ي بزرگ، دو اتومبيل و شغلي بسيار خوب يا زيبايي خيره‌کننده‌ نيست. موفقيت يعني بدانيد بهترين زندگي براي شما چيست و بيشترين استفاده را از آن ببريد. اگر به استانداردهاي معمول جامعه براي موفقيت کمتر توجه کنيد و به جاي آن، بر آنچه به شما انگيزه‌ي حرکت مي‌دهد تمرکز کنيد، ديگر خودتان را با ديگران مقايسه نخواهيد کرد.
اشکالي ندارد اگر در مقايسه با ديگران، در مرحله‌ي متفاوتي از زندگي قرار داشته باشيد. براي نمونه، اگر هنوز به شغل يا همسر دلخواهتان نرسيده‌ايد، به اين معني نيست که شما نسبت به فردي که به او حسادت مي‌کنيد، ارزش کمتري داريد. زندگي چک‌ليست يکساني نيست که همه ما مجبور باشيم در مسير خود به سمت خوشبختي، موارد آن را يکي پس از ديگري تيک بزنيم. هر کس مسير متفاوتي را طي مي‌کند و مسير هيچ کس، معنادارتر يا بهتر از مسير ديگران نيست.
________________________________________
: موفقيت چيست؛ آيا معناي آن را درست درک کرده‌ايم
________________________________________
?. به اين مسئله توجه کنيد که شما همه‌ي داستان را نمي‌دانيد
شايد به نظر برسد ديگران صاحب تمام چيزهاي خوب هستند، مانند همسر ايده‌آل، شغلي عالي و غيره؛ ولي هميشه مسائل ديگري نيز وجود دارد که ما از آنها بي‌خبريم، زيرا غيرممکن است که کسي زندگي ايده‌آل و بي‌نقصي داشته باشد. اگر در ظاهر، کسي تمام چيزهايي را دارد که شما مي‌خواهيد، اين احتمال نيز وجود دارد که شما نيز چيزي را داشته باشيد که او حسرت آن را داشته باشد. ديگران را بيش از حد بالا نبريد و فکر نکنيد هماي سعادت روي دوش آنها نشسته است. شايد از ضعف‌هاي آنها خبر نداشته باشيد. بسياري از افراد، مهارت زيادي در پنهان کردن عيب‌هاي خود دارند، ولي شک نکنيد آنها نيز عيب‌هايي دارند.
فکر کردن در مورد اين حقيقت که هر کس مشکل، نياز يا خواسته‌اي دارد، به شما يادآوري مي‌کند که همگي شرايط يکساني داريم. لازم نيست براي يافتن ضعف‌هاي فرد مورد نظر، کاوش کنيم. مطمئن باشيد چيزي وجود دارد که شما نمي‌بينيد. سعي کنيد حس حسادت را کنار بگذاريد و بر خودتان تمرکز کنيد.
________________________________________
: چرا بايد مثبت‌انديش باشيم؟
________________________________________
?. بايد بدانيد موفقيت ديگران تا?ثيري بر موفقيت شما نمي‌گذارد

فرض کنيد شخصي که مي‌شناسيد، نوعي رژيم غذايي‌ را شروع کرده و ?? کيلو وزن کم کرده و به تازگي، در نخستين ماراتن خود شرکت کرده و مسير را نيز تا انتها دويده است. درست است که او دستاورد بزرگي داشته، ولي هيچ چيز مانع شما نمي‌شود که همان کارها را انجام دهيد. موفقيت شما در زندگي به موفقيت هيچ فرد ديگري وابسته نيست. خواسته‌ي شما، پيدا کردن همسر مناسب، شغل مناسب يا هر چيز ديگري که باشد، مي‌توانيد به آن دست يابيد و فرقي نمي‌کند افراد ديگر چقدر موفق باشند.
روش ?: قدرشناس باشيد
?. بر استعدادها و داشته‌هاي‌ خود تمرکز کنيد
حال که مقايسه‌ي خود با ديگران را کنار گذاشته‌ايد، بياييد بر داشته‌هاي خود تمرکز و انرژيتان را به سمت ويژگي‌هاي خوبتان هدايت کنيد تا در آنچه انجام مي‌دهيد و هستيد، روزبه‌روز بهتر شويد. براي نمونه، وقتي آهنگ ويولون سل را به خوبي مي‌نوازيد يا پايان‌نامه‌اي عالي مي‌نويسيد، ديگر نبايد نگران کارهايي باشيد که ديگران انجام مي‌دهند.
وقتي ذهنتان به‌طور ناخودآگاه به سمت نداشته‌ها کشيده مي‌شود، آگاهانه تلاش کنيد تا به داشته‌هايتان فکر کنيد. هر زمان که احساسات ناخوشايند حسادت به سراغ‌ شما مي‌آيد، اين کار را انجام دهيد. اگر اجازه ندهيد ذهن‌ در اين افکار غرق شود و به جاي آن، بر ويژگي‌هاي مثبت و عالي خود تمرکز کنيد، به چشم‌انداز بسيار بهتري دست خواهيد يافت. ديگران ويژگي‌ها و امکانات شما را ندارند. در واقع حتي ممکن است که استعدادها و داشته‌هاي شما موجب حسادت ديگران باشد.
________________________________________
: چگونه استعداد خود را کشف کنيم
________________________________________
?. قدر عزيزان‌ خود را بدانيد

به افرادي فکر کنيد که به شما اهميت و خاطر شما هر کاري را انجام مي‌دهند. به اين فکر کنيد که شما نيز حاضريد کارهاي زيادي براي آنها انجام دهيد. تمرکز کردن بر افرادي که زندگي شما را زيباتر مي‌کنند، راهي مفيد براي کنار گذاشتن حس حسادت است. به جاي آنکه به نداشته‌هاي خود در زندگي فکر کنيد، قدردان افرادي باشيد که در کنار شما هستند. قدردان بودن تا حد زيادي مانند متوجه و آگاه بودن است. اين يعني تمرکز کردن بر زمان حال و هدايت کردن افکارتان به سوي داشته‌ها و فکر نکردن به چيزهايي که نداريد.
________________________________________
: چگونه مهربان باشيم؟
________________________________________
?. آنچه را مي‌توانيد تغيير دهيد و مابقي بپذيريد
بايد بدانيد چه چيزهايي را مي‌توانيد تغيير دهيد و چه چيزهايي خارج از کنترل شما هستند. انرژيتان را صرف بهبود دادن چيزهايي کنيد که مي‌توانيد تغيير دهيد و زمان‌ را براي تغيير چيزهاي خارج از کنترل هدر ندهيد، زيرا کاري از دست شما ساخته نيست. اگر بر امور خارج از کنترل تمرکز کنيد، احساسي منفي پيدا خواهيد کرد و حتي شايد افسرده شويد. شما در زندگي زمان محدودي داريد و نبايد آن را براي امور غيرقابل تغيير هدر دهيد.
مثلا اگر آرزو داريد استعداد موسيقي دوستتان را داشتيد و در زندگي، چيزي بيش از خواننده يا ترانه‌سرا شدن براي شما اهميت ندارد، تمام تلاش‌ خود را براي رسيدن به خواسته خود صرف کنيد. اگر مي‌خواهيد شانس خود را در صحنه موسيقي امتحان کنيد يا آنقدر نسبت به موسيقي پرشوروحرارت هستيد که قصد داريد تمام زندگيتان را وقف آن کنيد، اجازه ندهيد چيزي مانع شما شود.
ولي در زندگي چيزهايي وجود دارد که با کار سخت و اشتياق شديد به دست نمي‌آيد. براي مثال، اگر عاشق يک بازيگر معروف هستيد و ايشان و همسرش زندگي خوبي با هم دارند، شما بايد بپذيريد که نمي‌توانيد شرايط را تغيير دهيد. بايد اين وضعيت را بپذيريد و اجازه ندهيد حسادت شما به نيرويي منفي و قدرتمند تبديل شود.
?. وقت خود را با افراد قدرشناس بگذرانيد
اگر دوستان‌ شما افرادي هستند که هميشه شغل، همسر و فرزندانشان را با ديگران مقايسه مي‌کنند، از نداشته‌هاس خود شکايت مي‌کنند و به ديگران حسادت مي‌کنند، بهتر است وقت‌ خود را با افراد ديگري بگذرانيد. اگر با افرادي باشيد که قدر داشته‌هاي‌شان را نمي‌دانند، شما نيز احساسي شبيه آنها پيدا خواهيد کرد. با افرادي باشيد که از زندگي خود راضي هستند (البته نه به اندازه‌اي که زندگيشان را به رخِ شما بکشند) و از ديگران انتقاد و مدام شکايت نمي‌کنند. دوستاني بيابيد که اهل قضاوت کردن نيستند، سخاوتمند و مهربان هستند و موجب مي‌شوند شما نيز نسبت به خود و ديگران همان احساسات را پيدا کنيد.
________________________________________
: ?? عادت گفتاري افراد خيلي دوست داشتني
________________________________________
روش ?: ديدگاه‌ خود را تغيير دهيد
?. دفترچه يادداشت سپاسگزاري داشته باشيد
اگر از زماني که در مورد چيزهاي خوب زندگيتان فکر کرده‌ايد، مدتي گذشته است، يک قلم و کاغذ برداريد و نوشتن در مورد آنها را شروع کنيد. دفترچه يادداشت سپاسگزاري راه بسيار خوبي براي تغيير ديدگاه شما و قدرداني کردن به خاطر داشته‌هايتان در زندگي داريد. اگر علاقه‌اي به دفترچه يادداشت نداريد، مي‌توانيد از يک دفتر طراحي استفاده کنيد. از آنجا که حسادت، مربوط به درک و برداشتِ شما از نداشته‌يتان است، کمي وقت و انرژي را صرفِ يادآوري داشته‌هايتان کنيد. مي‌توانيد موارد زير را در دفتر يادداشت بنويسيد:
استعدادهايتان؛
ويژگي‌هاي فيزيکي مورد علاقه‌تان؛
بهترين دوستانتان؛
غذاهاي مورد علاقه‌تان؛
چيزهايي که شما را مي‌خندانند؛
خاطراتي که شما را شاد مي‌کنند؛
موقعيت‌هايي که در آينده در انتظارِ آنها هستيد؛
چيزهاي خوبي که داريد؛
دستاوردهايتان.
?. به مدت يک روز، فقط بر چيزهاي مثبت تمرکز کنيد

اگر فرد حسودي هستيد که حسادت خود را بروز نمي‌دهيد، شايد نيازي به امتحان اين ترفند نباشد، ولي اگر حسادت، وجودتان را فرا گرفته و رفتار و زبان شما را بيش از حد تلخ کرده است، سعي کنيد يک روز کامل را بدون شکايت کردن سپري کنيد. البته اين کاري نيست که بتوانيد آن را هميشه انجام دهيد و به هر حال، اشکالي ندارد اگر گاهي در مورد بعضي از مسائل احساس ناراحتي کنيد، ولي شکايت نکردن به مدت يک روز کامل به شما نشان مي‌دهد چند بار در روز، دهانتان را براي گفتنِ حرفي منفي و ناخوشايند باز مي‌کنيد. اگر متوجه شويد که در بيشتر طول روز ساکت بوده‌ايد و شکايتي نکرده‌ايد، چنين تجربه‌اي مي‌تواند اين مسئله را به خوبي به شما نشان دهد.
اگر اين ترفند را امتحان مي‌کنيد، تمام موارد غيرمجاز شکايت را در نظر بگريد، حتي شکايت‌هاي از خودتان؛ خود را دست کم نگيريد و با ديگران مقايسه نکنيد يا آرزو نکنيد اوضاع طور ديگري بود. ممکن است متوجه شويد شکايت کردن شما بر اطرافيانتان نيز تا?ثير مي‌گذارد. همراه کسي بودن که هميشه نيمه‌ي خالي ليوان را مي‌بيند، اصلا خوشايند نيست. تغيير نگرش مي‌تواند موجب بهبود روابط‌ شما با ديگران شود. در نهايت سعي کنيد راه‌هاي مثبت انديشي را بيشتر دنبال کنيد.
?. يک هفته از ورودي‌هاي منفي دوري کنيد
«ورودي منفي» يعني هر چيزي که در شما حس حسادت ايجاد مي‌کند و موجب مي‌شود تا آرزوي داشتن چيزي را بکنيد که نداريد يا نمي‌توانيد داشته باشيد. فکر کردن بيشتر روياين مسائل براي روح و روان شما مضرتر است. پس سعي کنيد به مدت يک هفته، بدون اين افکار سر کنيد تا ببنيد آيا احساس بهتري خواهيد داشت يا خير. در ادامه، نمونه‌هايي از ورودي‌هاي منفي را بيان مي‌کنيم:
تبليغات. مثلا اگر به طور مداوم، تبليغات لباس‌هايي را مي‌بينيد که توانايي خريد آنها را نداريد، ممکن است نسبت به کساني که لباس‌هاي گران‌قيمت مي‌پوشند، احساس حسادت کنيد. اين تبليغات حس حسادت را در شما افزايش مي‌دهد. شايد لازم باشد به مدت يک هفته، تلويزيون تماشا نکنيد و به جاي مجلات مُد، کتاب بخوانيد.
رسانه‌هاي اجتماعي. اگر وقتي وارد فيس‌بوک مي‌شويد، از افراد خودستايي که در آن مي‌بينيد، احساس ناخوشايندي به شما دست مي‌دهد، بدانيد شما تنها نيستيد. در واقع مطالعات نشان داده است، استفاده از فيس‌بوک حس حسادت را افزايش مي‌دهد. اگر به مطالعه‌ي صفحات فيس‌بوک و ساير رسانه‌هاي اجتماعي علاقه‌ي زيادي داريد، دست‌کم به مدت يک هفته استفاده از آنها را کنار بگذاريد.
________________________________________
: اعتياد به تلويزيون چه ضررهايي دارد؟
________________________________________
?. به خودتان يادآوري کنيد که خيلي چيزها را خودتان نخواسته‌ايد
اگر نسبت به داشته‌هاي ديگران حسادت مي‌کنيد، به خودتان يادآوري کنيد شما هم مي‌توانيد آنها را داشته باشيد، ولي خودتان انتخاب کرده‌ايد که از داشتن آنها صرف‌نظر کنيد. براي نمونه، اگر بخواهيد کمدي پر از لباس‌هاي مارک‌دار و گران‌قيمت داشته باشيد، بايد هزينه‌هاي بسيار بالايي را بپردازيد و حسابي زير بار قرض برويد، ولي از خريد اين لباس‌ها صرف‌نظر مي‌کنيد، زيرا براي پول‌هايتان ارزش قائل هستيد. اگر تصميم‌هاي عاقلانه‌اي مي‌گيريد (مانند اجتناب از هزينه‌هاي بالا و بي‌مورد) بايد به خاطر اين تصميم‌ها به خودتان افتخار کنيد.
?. هر روز از پنج نفر تعريف کنيد
سعي کنيد هر روز از پنج شخص جديد تعريف کنيد و بارها و بارها از افرادي يکسان تعريف نکنيد. در مورد ويژگي‌هايي بگوييد که واقعا براي شما تحسين‌برانگيز هستند؛ راه ساده‌تر را انتخاب نکنيد و از ويژگي‌هاي سطحي و ظاهري تعريف نکنيد. کمي وقت بگذاريد و به ويژگي‌هايي فکر کنيد که واقعا براي شما جالب هستند و سپس آن ويژگي‌ها را با صداي بلند بيان کنيد. اين کار به ذهن شما کمک مي‌کند تا در وضعيتي مثبت باقي بماند و ديگر، چندان نگران مقايسه‌ي خود با ديگران نخواهيد بود. پژوهش‌ها نشان مي‌دهد تعريف کردن از شخصي که به او حسادت مي‌کنيد به سود شماست. سعي کنيد از سخت‌کوشي و ساير ويژگي‌هاي ارزشمند شخصيِ اين فرد تعريف کنيد.
?. داوطلب شويد

اگر نمي‌توانيد ذهن‌ خود را از فکر کردن به نداشته‌هايتان دور کنيد، وقت خود را صرف کمک به افراد نيازمند کنيد. گاهي ما دچار عادت‌هاي ذهني‌ مي‌شويم که اجازه ديدن داشته‌هايمان را نمي‌دهد. با يک روز کار کردنِ دواطلبانه در مکان‌هايي مانند محل اطعام فقرا، بيمارستان يا پناهگاه حيوانات کمي طعم واقعيت را به خود بچشانيد، سپس در مورد اين تجربه‌ فکر کنيد. کمک به ديگران به شما کمک مي‌کند تا بفهميد که چقدر ثروتمند هستيد و چقدر انرژي مثبت داريد که مي‌توانيد براي خدمت به دنيا صرف کنيد.
برگرفته از: wikihow.com

اين کتاب پرطرفدار را از دست ندهيد
کتاب الکترونيکي

کتاب الکترونيکي مذاکره کردن به روش اساتيد هاروارد
در هر مذاکره‌اي جواب بله بگيريد، مذاکره بر سر حقوق بيشتر، معاملات بزرگ و حتي يک کار روزمره

12000تومانپشت ميز کارتان نشسته‌ايد و آماده‌ايد تا کار مهمي را انجام دهيد، با خودتان مي‌گوييد که بايد که اين کار را تمام کنيد. سند جديدي در ورد (اکسل، افيس يا …) باز مي‌کنيد، آنچه را که بايد انجام دهيد در ذهن‌تان مرور مي‌کنيد. اما … . بعد از آن، چه اتفاقي مي‌افتد؟
چند کلمه مي‌نويسيد، اما نمي‌توانيد به‌طور کامل روي کارتان تمرکز کنيد، با خودتان فکر مي‌کنيد که شايد بهتر باشد با يک موزيک، فيلم و يا نوشته‌اي جذاب خودتان را سرحال بياوريد. پس وارد فيس‌بوک مي‌شويد، ?? دقيقه مي‌گذرد، سري به يوتيوب مي‌زنيد، ?? دقيقه مي‌گذرد. شما اصلا متوجه نشده‌ايد که وقت ناهار هم گذشته و نصف روز را بدون رسيدگي به کار اصلي‌تان، پشت‌سر گذاشته‌ايد!
آيا اين سناريو براي شما هم آشناست؟ آيا شما هم گاهي، کل روزتان را اين‌گونه هدر مي‌دهيد؟ اين مشکل قابل‌حل است، براي فهميدن حل اين مشکل، کافي‌ست تمام تمرکزتان را به‌کار بگيريد و اين مقاله را تا آخر بخوانيد تا با روش‌هاي درمان حواس پرتي آشنا شويد. آماده‌ايد؟
________________________________________
: ?? راز موفقيت افرادي با بهره‌وري بالا
________________________________________
جلوگيري از حواس پرتي کار دشواري است
همه‌ي انسان‌ها ممکن است هنگام انجام کار، دچار حواس پرتي شوند. مسلما کار دشواري است که ساعت‌ها بدون وقفه، روي انجام يک کار تمرکز کنيد، اما بعضي از افراد قادر به انجام اين کار هستند. سؤال اصلي اين است: چرا آنها مي‌توانند روي کارشان تمرکز کنند، اما شما نمي‌توانيد؟
شما هرگز ياد نگرفته‌ايد که چگونه تمرکز کنيد
جالب اينجاست که ما در دوران مدرسه، چگونگي تمرکز را ياد نگرفته‌ايم، درحالي‌که تمام اين دوران، مشغول آن بوده‌ايم. بسياري از ما فقط تصور مي‌کنيم که چگونگي تمرکز و يادگيري را بلد هستيم و هيچ‌وقت توانايي ما براي تمرکز مورد آزمون قرار نگرفته است.

ابزارهايي که به افزايش قدرت تمرکز کمک مي‌کند
ما بايد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *