براي، اين، يا، کنيد، کنيد.

ذهنم نمي‌توانستم هيچ صفتي جز حمايتگري و سازندگي را به خودم نسبت بدهم. ظاهرا من يک بار در وضعيت خاصي از خودم عصبانيتي بروز داده بودم و اين شايعه در موردم به وجود آمده بود که خشم من آنقدر بد است که بهتر است سر کسي نيايد. من خوش‌شانس بودم که به واسطه‌ي اعتمادي ارزشمند متوجه ترسي شدم که در تيمم القا کرده بودم. من کم‌کم تلاش کردم تا رفتارهايي را در خودم ايجاد کنم که در نهايت اين برداشت که آدم ترسناکي هستم را از بين ببرد. از ديگران درخواست بازخورد کنيد و بعد اقدامي متناسب با آن بازخورد انجام دهيد.
سخن پاياني
هر روزه فرصت‌هاي فراواني براي بروز و تقويت رفتارهايي داريم که موجب ايجاد آن چيزي هستند که وِب آن را «حالت اکتشافي» مي‌نامد. حتي پر استرس‌ترين شرايط هم فرصتي هستند که ما خود را مديريت کنيم و رفتارهايي را در خودمان شکل دهيم که براي الهام‌بخشيدن به خلاقيت و حل مسئله مورد نيازند. پس دست به کار شويد، امروز بهترين زمان براي دور انداختن ترس است.
برگرفته از: management.about.com

اين کتاب پرطرفدار را از دست ندهيد
کتاب الکترونيکي

کتاب الکترونيکي برگزاري جلسات موثر به روش اساتيد هاروارد
جلسات کاري را تبديل به ابزار موفقيت خود کنيد

8000تومانمانند هر فرد ديگري، من نيز هر روز با حواس‌پرتي و افکار مزاحم مبارزه مي‌کنم چون کارهاي مهم بسياري وجود دارد که بايد انجام دهم. اما هميشه سيلي از مسائل جذاب وجود دارد که کنجکاوي‌ام را تحريک مي‌کنند، مثل ويدئوي بامزه‌اي در فيس‌بوک، مقاله‌ي جالبي در توئيتر يا حتي ايميل تازه‌اي در پوشه‌ي ايميل‌هاي دريافتي!
اگر مي‌خواهيد با ? روش افزايش بهره‌وري براي افرادي که سرشان شلوغ است، آشنا شويد، ادامه‌ي اين مقاله را از دست ندهيد!
مبارزه براي تمرکز يکي از کارهايي است که هر روز انجام مي‌دهم و اين جنگ هرگز تمامي ندارد! به همين دليل هميشه کنجکاو بودم که بعضي افراد چطور روي مسائل خيلي مهم تمرکز مي‌کنند، کاري را که شروع کرده‌اند به پايان مي‌رسانند و بهره‌وري‌شان را افزايش مي‌دهند. گفته مي‌شود هر فرد معمولي در طول روز ??‌/??? فکر در سر دارد و اگر ياد نگيريم چطور افکارمان را سامان‌دهي کنيم، اين افکار مي‌توانند بهره‌وري‌مان را نابود کنند. هنگامي که در برابر طوفان افکارمان تسليم مي‌شويم، ذهن‌مان به هم مي‌ريزد و هر چه بيشتر اين افکار مزاحم را نشخوار کنيم، قدرت بيشتري به آنها مي‌دهيم. نکته‌ي مهم اينجا است که بيشتر افکار ما فقط «فکر» هستند، نه «واقعيت»! هنگامي که خودمان را در موقعيتي مي‌يابيم که موارد منفي، منحرف‌کننده و بدبينانه‌اي را که صداي درونمان مي‌گويد باور مي‌کنيم، آنگاه کاهش سرعتِ حرکت افکارمان بسيار دشوار خواهد شد. اين کار به «هوش هيجاني» (EQ) نياز دارد (مي‌توانيد با انجام آزمون‌هايي، هوش هيجاني‌تان را بسنجيد).
اخيرا در پژوهشي که در «انستيتوي ملي» امريکا پيرامون «سالمندي» انجام شده است، محققان به اين نکته پي برده‌اند که بي‌نظميِ ذهن نه‌تنها باعث مي‌شود که احساس بدي داشته باشيد، بلکه واقعا براي‌تان ضرر هم دارد. ذهن بي‌نظم به استرس بالا، احساسات منفي مزمن و بروز واکنش‌هاي ناگهاني منجر مي‌شود. اين حالت‌ها بهره‌وري را از بين مي‌برند و باتلاقي از مشکلات سلامتي مانند اضافه وزن، بيماري‌هاي قلبي، مشکلات خواب و سردردهاي ميگرني ايجاد مي‌کنند.
«ادوارد هالووِل» درمانگري که در مورد مسائل «آشفتگي ذهني» به افراد کمک مي‌کند، آنچه را که براي فردِ درگير با هزاران فکر مزاحم، رخ مي‌دهد، اين‌گونه توصيف مي‌کند: «چنين فردي انديشه‌هاي ناگهاني دارد و با عصبانيت به سوي نتيجه‌گيري مي‌شتابد. انعطاف‌پذيري، حس شوخ‌طبعي و توانايي سروکله زدن با ناشناخته‌ها را از دست مي‌دهد. «اصل مطلب»، اهداف و ارزش‌هايي را که به آنها باور دارد را از ياد مي‌برد. او هم‌چنين خلاقيت و توانايي تغيير برنامه‌ را از نيز دست مي‌دهد.»
________________________________________
: ? روش افزايش بهره‌وري کارکنان بر اساس ساختار مغز
________________________________________

از سوي ديگر، يک ذهن منظم و سازمان‌يافته در حالتي «روان» يا «غوطه‌ور» قرار دارد. «روان بودن» يا «غوطه‌ور بودن» حالتي رضايت‌بخش از تعادل است که شما کاملا در کاري غرق مي‌شويد و از افکار مزاحم دور هستيد. غوطه‌ور بودن باعث مي‌شود که از کارتان لذت ببريد و در اوج توانايي‌هايتان عمل کنيد. تحقيقات نشان مي‌دهند افرادي که در حالت «غوطه‌وري» کار مي‌کنند، ? برابر بيش از سايرين بهره‌وري دارند.

«راينر ماريا ريلکه»، شاعر و رمان‌نويس مشهور آلماني زبان مي‌گويد:
تبليغات

کاش همانند کودکان، همچون رودخانه‌اي جاري، نه شتابي براي پيش افتادنم بود و نه حسرتي براي جا ماندنم!
در ادامه راه‌هايي ارائه مي‌شوند که براي نظم و سامان‌دهي ذهن، غوطه‌ور شدن و گام نهادن در مسير درست بهره‌وري در طول روز، به کار مي‌آيند:
گام ?: مقدار مناسب از چالش‌هاي فعاليتي را که انجام مي‌دهيد، دربيابيد

هنگامي که سعي مي‌کنيد کاري را انجام دهيد، اگر آن کار خيلي ساده يا خيلي چالش‌برانگيز باشد، از دست دادن تمرکز و تسليم شدن به افکار مزاحم بسيار آسان است. ما با چالش‌هاي مناسب رشد مي‌کنيم، يعني چالشي که به ما انگيزه بدهد و نه آنقدر دشوار باشد که مضطرب‌مان کند، نه آنقدر ساده که کسل‌کننده شود. وقتي باآگاهي و محتاطانه کاري را انتخاب مي‌کنيد، شانس‌تان را براي غوطه‌ور شدن در آن افزايش مي‌دهيد.
گام ?: کنترل احساسات‌تان را در دست بگيريد

با اينکه کنترل هيجاناتتان نسبت به مسائل مختلف غيرممکن است، اما کنترل اينکه در برابر آنها چگونه واکنش نشان دهيد، کاملا دست خودتان است. اولا، بايد درباره‌ي اينکه چه احساسي داريد و چرا، با خودتان صادق باشيد. از اينجا به بعد، هدايت هيجاناتتان به سمت رفتاري که خودتان مي‌خواهيد، راحت‌تر خواهد بود. کليد اين کار تشخيص و نام‌گذاري هيجاناتي است که تجربه مي‌کنيد. اختصاص دادن واژه‌ها به چيزي که احساس مي‌کنيد، عواطف‌تان را ملموس مي‌کند و از ابهامشان مي‌کاهد. اين به شما کمک مي‌کند تا آرامش پيدا کنيد، چيزي را که پشت احساس‌تان وجود دارد، درک کنيد و پيش برويد. اگر سعي کنيد هيجان‌تان را خفه کنيد و بدون آن از عهده‌ي کارتان برآييد، اين کار آهسته‌آهسته، شما را از پاي درمي‌آورد و تمرکزتان را از بين مي‌برد.
________________________________________
: چطور شکست را به پيروزي تبديل کنيم؟
________________________________________
گام ?: تمرکزتان را حفظ کنيد

همه‌ي ما با احساس نااميديِ از دست دادن تمرکز، درست وقتي که آماده‌ي انجام کاري هستيم، آشناييم. ذهن‌تان براي غرق شدن کامل در يک فعاليت، به زمان نياز دارد. مطالعات نشان داده‌اند که ? تا ?? دقيقه طول مي‌کشد تا افراد تمرکز پيدا کنند. اگر خودتان را مجبور کنيد که ?? دقيقه بدون حواس‌پرتي و مزاحمت، در کاري ايستادگي کنيد، احتمال اينکه بتوانيد تمرکزتان را حفظ کنيد و در آن کار غوطه‌ور شويد، بسيار بيشتر خواهد بود. بهترين راه براي اين کار کنار گذاشتن يا خاموش کردن تمام وسيله‌هايي است که معمولا حواس‌تان را پرت مي‌کنند، مانند تلفن، ايميل، شبکه‌هاي اجتماعي. سپس حواس‌تان به ساعت باشد تا براي ?? دقيقه هيچ کاري به جز وظيفه‌ي اصلي‌تان را انجام ندهيد، حتي اگر خيلي هم کار نکنيد. شانس اين وجود دارد که وقتي از اين قرار ?? دقيقه‌اي عبور کرديد، اوضاع بهتر شود.
________________________________________
: چطور متمرکز باقي بمانيم
________________________________________
گام ?: استراحت کنيد

بدن و مغز ما براي بازه‌هاي کاري طولاني برنامه‌ريزي نشده‌اند. با اينکه ممکن است بي‌وقفه پشت ميز نشستن به مدت هشت ساعت بهترين راه براي انجام همه‌ي کارهاي‌تان به نظر بيايد، اما اين کار احتمالا به ضررتان است. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که پُرثمرترين بازه‌هاي کاري به صورت ?? دقيقه کارِ بي‌وقفه و سپس ?? دقيقه استراحت هستند. با اينکه برنامه‌ريزيِ به اين سفت و سختي شايد چندان واقع‌بينانه نباشد، براي اکثر افراد، همين که به ياد داشته باشند که گهگاهي استراحت کنند، کافي است. تنها لازم است حتما چندين استراحت کوتاه در طول روز براي ‌خودتان در نظر بگيريد.
________________________________________
: چطور مي‌توان آسيب‌‌هاي ناشي از نشستن‌ مداوم را کاهش داد؟
________________________________________
گام ?: دوباره به کارتان برگرديد

هنگامي که استراحت کرديد، بايد تمرکزتان را دوباره به وظايفتان بازگردانيد. فرقي نمي‌کند که پيش از استراحت‌تان چقدر «غوطه‌ور» بوديد، گاهي مي‌بينيد که وقتي مي‌خواهيد تمرکز کنيد دوباره بايد از خانه‌ي اول‌ شروع کنيد. براي بازيابي مجدد تمرکزتان و برگشت به کارتان، به ويژه هنگامي که براي غرق شدن در فعاليت مشکل داريد، بايد افکارتان را با دنبال کردن گام‌هاي يک تا چهار، دوباره سامان‌دهي کنيد. سرانجام درمي‌يابيد که برگشتن به جريان کار پس از استراحت، شدني است، اما فقط بايد به طور هدفمند انجام گيرد.
جمع‌بندي
سامان‌دهي ذهن‌تان براي تجربه‌ي «غوطه‌ور شدن» خيلي دشوار نيست، اما به توجه و مراقبت نياز دارد. هر زمان که نياز به انجام کار بيشتري داريد، مي‌توانيد به اين ? گام تکيه کنيد.
برگرفته از: forbes.com

اين کتاب پرطرفدار را از دست ندهيد
کتاب الکترونيکي

کتاب الکترونيکي مديريت زمان به روش اساتيد هاروارد
تغيير را در زندگي خود احساس کنيد: در زمان کمتر، چندبرابر بيشتر کار کنيد

15000تومانتا کنون مطالب بسيار زيادي درباره‌ي قدرت ذهن نوشته شده است. ذهن انسان قادر است احساسات و عواطف را تنظيم کند. البته تنظيم احساسات به‌معناي کنترل آنها نيست. بسياري از افراد مدام مي‌گويند «نمي‌توانم احساسم را کنترل کنم». اين افراد کنترل احساسات را با تنظيم آنها اشتباه مي‌گيرند. منظور از تنظيم احساسات اين است که هر لحظه متوجه باشيد که چه حسي داريد. به‌عنوان مثال، اگر بدخلقيد يا از چيزي عصباني هستيد، بتوانيد خودتان را آرام کنيد. نياز نيست خودتان را به‌زور هم که شده در هر شرايطي خوشحال نگه‌ داريد، زيرا خوشحالي اجباري ممکن است همه‌چيز را بدتر کند. فقط کافي است با اختيار و انتخاب خودتان تصميم بگيريد که هنگام ناراحتي، خودتان را آرام کنيد. در اين مطلب، به ? روش براي اينکه باوجود تمام مشکلات حال بهتري داشته باشيد، اشاره شده است. براي آشنايي با اين راه‌کارها با ما همراه باشيد.

:
چگونه مثبت فکر کنيم؛ ??? تمريني که حالتان را خوب مي‌کند
داشتن روحيه شاد با ? توصيه‌اي که حال‌تان را خوب مي‌کند
خوشبختي يعني چه؛ نگاهي به مفهوم خوشبختي در فرهنگ‌هاي ديگر دنيا
?. حواس‌تان را به چيزهاي ديگري معطوف کنيد
هر چه بيشتر در افکار ناراحت‌کننده غرق شويد، احساس بدتري خواهيد داشت. بنابراين به‌جاي اينکه مرتب به گذشته فکر کنيد يا نگران موضوعاتي باشيد که ممکن است در آينده رخ دهد، با انجام فعاليت‌هاي مختلف حواس‌تان را پرت کنيد. موسيقي گوش دهيد، پياده‌روي کنيد يا هرکار ديگري که ذهن‌تان را تغيير دهد انجام دهيد.

مطالعات نشان مي‌دهد که پرت‌کردن حواس بيشترين تأثير را در ازبين‌بردن ناراحتي‌هاي دروني دارد. براي مثال اگر براي عصب‌کشي دندان‌تان به مطب دندان‌پزشکي رفته‌ايد و منتظر نوبت‌تان هستيد، مي‌توانيد مجله بخوانيد يا با دوست‌تان درباره‌ي موضوعات غيرمرتبط حرف بزنيد. حتي مي‌توانيد در زمان عصب‌کشي هم ذهن‌تان را با موضوعات مختلف مشغول کنيد. حواس‌پرتي همچنين مي‌تواند تأثير بسيار زيادي در کاهش دردهاي فيزيکي داشته باشد.

________________________________________
: تاثير موسيقي بر مغز شما چگونه است؟
________________________________________
?. از زاويه‌ي ديگري به رويدادها نگاه کنيد (اتفاقات را مجدد ارزيابي کنيد)
تغيير نگرش درباره‌ي موضوعات مي‌تواند روي احساس‌تان تأثير بگذارد. مثلا اگر دوست‌تان بيش‌ازاندازه حرف مي‌زند، شايد به حمايت عاطفي نياز دارد يا اگر همکارتان مرتب با سؤالات مختلف شما را آزار مي‌دهد، مي‌توانيد به اين فکر کنيد که شايد به کمک شما نياز دارد. به اين فکر کنيد که وجودتان براي ديگران مفيد است؛ اين طرز فکر مي‌تواند سبب آرامش شما شود.
ارزيابي مجدد کارها يکي از بهترين روش‌ها براي تغيير احساس است. تحقيقات نشان مي‌دهد که تغيير نگرش درباره‌ي موضوعات، عکس‌العمل فيزيولوژيکي بدن‌تان را هم تغيير مي‌دهد. اگر کنترل احساسات دروني را با خودتان تمرين کنيد، زمان ناراحتي‌تان ديگر تپش قلب نمي‌گيريد يا در هنگام عصبانيت ديگر کف دست‌تان عرق نخواهد کرد.
تبليغات

?. شوخ‌طبع باشيد

خنديدن ذهن‌تان را تغيير مي‌دهد و همچنين حال مثبتي به شما خواهد داد. حال خوبي که از شوخي‌کردن به‌دست مي‌آوريد، با زندگي اجتماعي بهتر و بهبود سلامتي جسمي در ارتباط است.
هنگامي‌که لطيفه‌اي تعريف مي‌کنيد يا دوستان شما چيز جالبي مي‌گويند، اين حال خوب مي‌تواند در مديريت احساسات شما نقش مهمي داشته باشد. مطالعات نشان مي‌دهد که شوخي‌هاي معمولي تأثير کمي در تغيير حالت احساسي شما دارند. بنابراين لطيفه‌هاي نابي پيدا کنيد و آنها را با دوستان خوش‌خنده‌ي خود درميان بگذاريد و حال خوب خود را تقويت کنيد.
________________________________________
: چگونه شوخ طبع باشيم؟
________________________________________
?. خود را در زمان ديگري تصور کنيد
تغيير فاصله‌ي زماني به شما کمک مي‌کند، با ديد بازتري به موضوعات نگاه کنيد. براي مثال سعي کنيد از آينده به حال نگاه کنيد، با اين کار به‌راحتي متوجه مي‌شويد که موضوعات نگران‌کننده‌ي امروز، در پنج يا ده سال آينده اهميتي نخواهند داشت.
هنگامي‌که نمي‌توانيد مشکلي را حل کنيد، ناراحت هستيد يا به‌دليل مشاجره‌اي عصباني هستيد، مي‌توانيد با درنظرگرفتن فاصله‌ي زماني به خودتان کمک کنيد. خود را در آينده ببينيد و بدانيد که با گذشت زمان خيلي از موضوعات اهميت خود را از دست مي‌دهد. اين نوع تفکر مي‌تواند شما را آرام کند.
?. تغيير وضعيت دهيد
وقتي نمي‌توانيد مشکلي را حل کنيد، محيط خود را تغيير دهيد. اين تغيير محيط مي‌تواند شامل تغييرات بزرگي مثل تغيير شغل و جابه‌جايي به شهري ديگر هم باشد.
بااين‌حال مطالعات نشان مي‌دهد که حتي تغييرات کوچک هم مي‌تواند مؤثر باشد. مثلا مي‌توانيد به‌جاي معاشرت با افراد منفي گرا، در کنار يک همکار مثبت‌انديش بنشينيد يا به‌جاي اينکه ناهارتان را پشت ميز بخوريد تا غذاخوري قدم بزنيد. همه‌ي اين کارها مي‌تواند قدرت احساس شما را بالا ببرد و حال‌تان را بهتر کند.
________________________________________
در ادامه بخوانيد: يافته روانشناسان براي داشتن حالي خوب
________________________________________

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع مثبت انديشي و شادي
يک غم به تنهايي براي نابودي هزاران شادي کافيست

6000تومانبسياري از ما با شروع سال جديد تصميم مي‌گيريم تغييراتي در زندگي‌مان ايجاد کنيم يا کارهاي تازه‌اي انجام بدهيم. اما در چند هفته‌ي اول سال، همه چيز فراموش مي‌شود و بسياري از قول‌هايي را که در ابتداي سال به خودمان داده‌ايم، از ياد مي‌بريم و هيچ‌وقت به آنها عمل نمي‌کنيم. اما چطور مي‌توانيد سال متفاوتي براي خودتان و همسرتان به‌وجود آوريد؟
يک روش اساسي براي بهبود روابط در سال جديد اين است که انتظارات همسرتان را بشناسيد و به‌تدريج با تغيير رفتارتان، مشکلات را حل و فصل کنيد. در واقع ايجاد تغيير در خودتان بسيار آسان‌تر از تغيير دادن ديگران است. اين اصلاحاتِ تدريجي و نامحسوس در رفتارتان، مي‌تواند تغييراتي واقعي در زندگي‌تان ايجاد کند. همراه ما باشيد، مي‌خواهيم ? راهکار اساسي براي بهبود رابطه‌ي عاطفي را براي‌تان بگوييم.

:
? کاري که بايد قبل از ورود به يک رابطه عاطفي جديد انجام دهيد
چگونه در يک رابطه عاطفي‌ حسادت خود را کنترل کنيم؟
? نشانه که مي‌گويد رابطه عاطفي شما جدي شده‌ است
?. بيشتر به همسرتان توجه کنيد
گاهي از دنياي مجازي دل بکنيد و در واقعيت با همسرتان گفت‌‌وگو کنيد. به تغييراتي هرچند جزئي مانند يک مدل موي جديد توجه کنيد. گاهي کمي مکث کنيد، به همسرتان نگاه کنيد و از او بپرسيد: «امروزت چطور بود؟» يا «روزت رو چطور گذروندي؟»
بعضي از زوج‌ها اصلا بلد نيستند درست از هم سؤال بپرسند. براي مثال ممکن است خانمي به‌محض اينکه همسرش به خانه آمد از او بپرسد: «چيزهايي رو که سفارش داده بودم خريدي؟» اما هيچ‌وقت نمي‌پرسد: «روز خوبي داشتي؟» همين سؤال ساده مي‌تواند تغييرات زيادي ايجاد کند، اما خيلي‌ها چندان اهميتي به آن نمي‌دهند.

?. به‌اندازه‌ي کافي از همسرتان قدرداني کنيد

از همسرتان حتي براي کارهايي که به‌صورت روزانه انجام مي‌دهد، تشکر کنيد. بگذاريد همسرتان بداند که شما متوجه هستيد او چقدر در خانه يا محل کارش زحمت مي‌کشد. از همسرتان به‌دليل خلاقيتي که در بهبود شرايط خانه يا دکوراسيون آن يا براي مراقبت از والدين‌تان دارد يا به اين دليل که با دوستان قديمي‌تان مهربان است، تشکر کنيد. توجه به اين موضوعات و قدرداني از محبت‌هاي کوچک شريک زندگي‌تان بسيار مهم است.
اينکه چقدر زندگي سختي داشته‌ايد اهميتي ندارد، اگر بتوانيد به همسرتان بگوييد: «از اينکه همديگرو پيدا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *