براي، اين، مغز، بايد، يک

ديگران، مخصوصا اعضاي خانواده‌مان اين‌گونه رفتار کنيم، مي‌توانيم از ثمرات داشتن يک خانواده موفق بهره‌مند شويم. هدف هر خانواده بايد ايجاد فضايي باشد که در آن، هر عضو خانواده احساس کند بقيه او را دوست دارند و انگيزه بگيرد تا براي اهداف مشترک خانواده، فعاليت کند.
براي آنکه بتوانيم فرزندان شاد و موفقي پرورش بدهيم، بايد خانواده‌هايي داشته باشيم که از نظر روحي سالم هستند. گاهي‌اوقات، اين به معناي فدا کردن خواسته‌هاي خودمان براي تشويق و حمايت از فرد ديگري است. مثلا پدر خانواده ممکن است براي شاد کردن کودکانش، از کاري که مي‌خواست در روز تعطيل انجام بدهد، صرف‌نظر کند. بسياري از بزرگان، به مقدم دانستن شادي و رفاه ديگران بر شادي خود تأکيد کرده‌اند و سفارش مي‌کنند که به مصالح ديگران، بيشتر از خودمان اهميت بدهيم و تنها به‌دنبال منافع خودمان نباشيم.
________________________________________
: راز انسان هاي موفق چيست؟
________________________________________
?. اعضاي خانواده موفق کشمکش‌ها را به‌طور سازنده و فوري حل‌و‌فصل مي‌کنند

گاهي اوقات ممکن است با آنکه قصد بدي نداريد، عزيزان‌تان را برنجانيد يا به احساسات‌شان لطمه بزنيد. سوء‌تفاهم‌ها، يک بخش عادي از زندگي خانوادگي هستند. اما اگر طرفين، خطاهايشان را جبران نکنند، ممکن است به ايجاد کينه در هردويشان منجر شود، احترام از بين برود، سوء‌ظن به‌وجود بيايد و رفاقت خانوادگي ناپديد شود.
دلخوري در خانواده‌هاي موفق نيز اتفاق مي‌افتد، اما نبايد اجازه بدهيد احساسات بد، ريشه‌دار شوند. کشمکش‌ها بايد به‌سرعت حل‌و‌فصل شوند. شخص خاطي بايد عذرخواهي کند و مسئوليت اشتباهاتش را بپذيرد. شخص رنجيده‌خاطر بايد به ديدگاه‌هاي او به‌دقت گوش کند و او را ببخشد. آنها بايد به‌طور مسالمت‌آميزي درمورد مسئله‌ي پيش‌آمده با هم صحبت کنند و هيچ‌کس با عصبانيت به رختخواب نرود. هرکس بايد بداند که طرف ديگر به رابطه‌شان اهميت مي‌دهد، حتي اگر در يک مورد خاص باهم اختلاف‌نظر داشته باشند.
اگر والدين به کودکان‌شان بي‌احترامي کنند، بايد براي ترميم رابطه پيش‌قدم شوند و از فرزندشان عذرخواهي کنند. اين رفتار آنها به کودک مي‌آموزد همه‌ي انسان‌ها گاهي اشتباه مي‌کنند و براي جبران آن بايد عذرخواهي کنند.
________________________________________
: ترفندهايي براي آتش‌بس هنگام دعواي زن و شوهري
________________________________________
کلام آخر
تک‌تک ويژگي‌هاي ذکرشده در بالا، به‌تنهايي مهم‌اند اما بر يکديگر نيز تأثير مي‌گذارند. مثلا اگر زمان زيادي را با خانوده‌تان سپري کنيد، ارتباطات‌تان تقويت مي‌شود. هنگامي که با جديت به‌دنبال ايجاد يک رابطه‌ي موفق باشيد، نياز به بخشش و حل اختلافات را احساس خواهيد کرد.
اگر اعضاي خانواده‌ي شما در هريک از موارد بالا کم‌کاري مي‌کنند، نااميد نشويد. هيچ انساني کامل نيست. مهم‌ترين نکته اين است که شما براي داشتن روابط خانوادگي خوب، تلاش مي‌کنيد. شناخت ويژگي‌هاي خانواده موفق، اولين گام است.
براي بحث درمورد بخش‌هايي که در آنها ضعف داريد، جلسات خانوادگي ترتيب بدهيد و از همه مهم‌تر، از خداوند کمک و هدايت بخواهيد تا به‌عنوان يک خانواده، بهتر عمل کنيد.
اين کار مستلزم عزم، تعهد و تلاش شماست اما درنهايت، خانواده‌ي قوي‌تري خواهيد داشت که قطعا ارزش تلاش کردن را دارد.
برگرفته از: lifehopeandtruth

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع پرورش و تربيت فرزندان
تربيت کودک را بايد بيست سال پيش از تولدش آغاز كرد

5000تومانهمه‌ي ما کمابيش درباره‌ي راه‌هاي تقويت مغز و حافظه چيزهايي مي‌دانيم. از حل کردن جدول گرفته تا خوردن عدس و کندر و باقي روش‌هاي خوراکي يا غيرخوراکي سنتي و مدرن که مي‌توانند بسيار مؤثر هم باشند. ممکن است شما جزو افرادي باشيد که هيچ‌وقت از حل کردن جدول سودوکو غافل نمي‌شويد و حل اين نوع جدول که مهارت خاصي هم مي‌خواهد جزو کارهاي پيش‌پا افتاده‌تان باشد يا در بازي‌هاي گروهي که با کلمات سروکار دارد و لازمه‌ي انجام آنها داشتن بهره‌ي هوشي بالايي است، مهارت ويژه‌اي داشته باشيد؛ پس آي کيوي بالايي داريد! اما احتمالا خبر نداريد برخي عادات در زندگي روزانه‌ي ما وجود دارند که مي‌توانند عصب‌هاي باارزش مغز را تخريب و تمام تلاش‌هايمان را براي حفظ بهره‌ي هوشي مناسب نقش بر آب کنند.
با اين مقاله از «چطور» همراه باشيد؛ ما به شما مي‌گوييم از انجام کدام کارها اجتناب کنيد تا خدايي نکرده آي کيو‌تان پايين نيايد.
________________________________________
: اگر شما هم اين مشکلات را داريد پس واقعا باهوش هستيد
________________________________________
?. غرق شدن در استرس

درست است! متأسفانه امروزه استرس تقريبا جزءِ جدايي‌ناپذير زندگي روزمره‌ي ماست. درحالي‌که از اثرات زيان‌بار استرس آگاهيم، تقريبا هميشه گرفتارش مي‌شويم. انواع و اقسام مشکلات مالي، نگراني‌هاي شغلي و کاري، حفظ ظاهر زندگي اجتماعي و خانوادگي حتي اگر در بدترين شرايط ممکن باشد، همگي عوامل استرس‌زايي هستند که باعث توليد هورمون‌هاي استرس مي‌شوند و بدن را دچار انواع و اقسام بيماري‌ها و مشکلاتي مي‌کنند که مغز نيز از اين آسيب‌ها در امان نيست. برندان کلي (Brendan Kelley) متخصص مغز و اعصاب مرکز پزشکي دانشگاه ايالتي اوهايو معتقد است: «افزايش استرس نه‌تنها عملکرد مغز را تضعيف مي‌کند، بلکه احتمال خطر ابتلا به بيماري آلزايمر را نيز افزايش مي‌دهد». زيرا در پس ارتباط بيماري آلزايمر و عملکرد مغز، ردپاي تغييرات هورموني مرتبط با استرس وجود دارد.
?. اضافه وزن و چاقي

اگر شما هم جزو افرادي هستيد که براي تناسب اندام به انگيزه‌‌ي قوي نياز داريد، بايد بگويم تحقيقات نشان مي‌دهد که چاقي در ميانسالي عملکرد شناختي مغز را کاهش مي‌دهد و در نتيجه خطر ابتلا به زوال عقل افزايش مي‌يابد. پس همان‌طور که مي‌بينيد انگيزه‌ي کافي براي رژيم گرفتن وجود دارد! مطالعه‌اي که در مجله‌ي اپيدميولوژي در همين زمينه به چاپ رسيد گوياي اين واقعيت است که چاقي و کم‌تواني فکري افراد در نوجواني و بزرگ‌سالي با هم مرتبط هستند. هرچند چاقي به هزارويک دليل، يکي از پيچيده‌ترين معضلات پزشکي عصر امروز به‌شمار مي‌رود اما نمي‌توان مشکلات و بيماري‌هاي مرتبط با چاقي يا مؤثر در بروز آن ازجمله آسيب‌هاي مغزي را انکار کرد يا نسبت به آنها بي‌توجه بود.
________________________________________
: اگر شما هم اين مشکلات را داريد پس واقعا باهوش هستيد
________________________________________
?. خوردن شيريني زياد

تبليغات

بسياري از ما تصور مي‌کنيم خوردن شکر فقط سايز کمرمان را افزايش مي‌دهد و البته خيلي‌ها به قيمت لذت بردن از شيريني‌جات با اين مسئله کنار آمده‌اند! اما اگر بدانيم شکر سلول‌هاي مغز را تخريب مي‌کند باز هم مي‌توانيم به‌آساني از کنار اين واقعيت بگذريم؟! آلن توفيق (Allen Towfigh) متخصص مغز و اعصاب و طب خواب وابسته به کليساي پروتستان نيويورک درباره‌ي رابطه‌ي مصرف شکر و آسيب سلول‌هاي مغز مي‌گويد: «افراد ديابتي بيشتر در معرض خطر ابتلا به زوال عقل قرار دارند.» براساس مطالعه‌اي که در دانشگاه کاليفرنيا روي چند حيوان آزمايشگاهي صورت گرفت، رژيم غذايي حاوي قند زياد عملکرد سلول‌هاي مغز را تحت تأثير قرار مي‌دهد و توانايي شناختي مغز را پايين مي‌آورد.
________________________________________
: مضرات نوشابه؛ حقايقي تلخ درباره اين نوشيدني خطرناک
________________________________________
?. انجام چند کار هم‌زمان

هرچند ممکن است استاد انجام هم‌زمان چند کار باشيد و به خودتان هم بابت داشتن اين مهارت افتخار کنيد اما حتما نمي‌دانيد نوشتن ايميل، هم‌زمان حرف زدن با تلفن يا بحث کردن با يک همکار و در همان حال خوردن وعده‌ي ناهارتان نه‌تنها به مهارت‌هايتان نمي‌افزايد بلکه قادر است عملکرد پردازش مغزتان را هم مختل کند. قسمت جلويي مغز که در ناحيه‌ي پيشاني قرار دارد مرکز اصلي کنترل‌کننده‌ي دقت مغز است که قدرت محدودي براي پردازش دارد. درصورتي‌که سعي کنيد بيش از ظرفيت و توانايي مغز به‌طور هم‌زمان براي پرداختن به موضوعات متعدد از آن بهره ببريد، درست مثل زماني که پنجره‌هاي متعددي را در ويندوز کامپيوتر باز مي‌کنيد و سيستم پردازش کامپيوتر اصطلاحا هنگ مي‌کند، مغز شما هم متوقف خواهد شد. پس چنانچه تا به حال اين‌گونه از مغزتان استفاده مي‌کرديد چون مي‌خواستيد در زمان صرفه‌جويي کنيد يا فکر مي‌کرديد اين‌ کارتان نشان‌دهنده‌ي مهارت و توانايي ويژه‌ي شماست هرچه زودتر آن را متوقف کنيد تا خدايي نکرده به مغزتان آسيب نرسد.
________________________________________
: چند نکته کاربردي براي اولويت بندي کارها
________________________________________
?. قرار گرفتن در معرض دود سيگار

حتي اگر سيگاري نيستيد اما اطراف‌تان پر از جماعت سيگاري است بهتر است هرچه زودتر فکري براي اين موضوع بکنيد! قرار گرفتن در معرض دود سيگار، مغز را در معرض آسيب مواد سمي قرار مي‌دهد. آلن توفيق در اين‌باره مي‌گويد: «قرار گرفتن در معرض دود سيگار براي مدت زمان طولاني مقدار مونواکسيدکربن را در بدن افزايش مي‌دهد؛ مونواکسيدکربن جايگزين ماده‌ي حياتيِ اکسيژن مي‌شود که براي ادامه‌ي حيات بدن و مغز انسان بسيار ضروري است». هنگامي‌ که رگ‌هاي خوني و سلول‌هاي عصبي دچار آسيب شوند، توانايي سلول‌هاي مغز براي برقراي ارتباط مؤثر مختل مي‌شود و مغز نمي‌تواند از اطلاعات خود به‌درستي حفاظت کند.
________________________________________
: ? ماده غذايي که هوش شما را چندين برابر مي‌کند
________________________________________
?. سفرهاي هوايي مداوم

با توجه به مطالعه‌اي که در دانشگاه کاليفرنيا در رابطه با عملکرد مغز انجام شده است سفر به مناطق مختلف ريتم طبيعي بدن را مختل مي‌کند. از طرفي هنگامي‌ که به‌طور مداوم در سفر به‌خصوص سفرهاي هوايي باشيد، حافظه و فرايند يادگيري‌تان تا يک ماه بعد از بازگشت از سفر دچار اختلال خواهد شد. دکتر اليزابت لومبارد (Elizabeth Lombardo) روان‌شناس و نويسنده‌ي کتاب «? استراتژي مقابله با منتقد دروني‌تان و خلق يک زندگي عاشقانه» معتقد است: «سفرهاي متعدد هوايي علاوه بر مشکلات خواب و تغذيه و برهم زدن تنظيم هورمون‌هاي بدن (که همگي حافظه و فرايند يادگيري را تحت تأثير قرار مي‌دهند) به‌عنوان يک عامل مهم توليد استرس‌ مي‌تواند به بدن و مغز انسان آسيب‌هاي جبران‌ناپذيري وارد کند».
مرورگر شما قادر به پخش ويديو نمي باشد.
برگرفته از: prevention

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع يادگيري، هوش و تقويت حافظه
هيچ‌وقت براي يادگرفتن دير نيست

7000تومانتابستان که مدت‌ها انتظارش را مي‌کشيم، مانند برق‌و‌باد مي‌گذرد و ممکن است در پايان تابستان احساس کنيد که اين روزها را به‌راحتي از دست داده‌ايد. اگر مي‌خواهيد اين تابستان را متفاوت بگذرانيد، بايد برنامه‌هاي خود را از قبل اولويت‌بندي کنيد. در اين برنامه‌ريزي بايد زماني را به فکر‌کردن درباره آينده‌ي شغلي خود و وقتي را به استراحت و تفريح اختصاص بدهيد.
حتما شما هم شنيده‌ايد که به‌زعم نظر برخي از افراد، تابستان، بهترين ? ماه سال است و در آن بسياري از کارهاي عقب‌افتاده را مي‌توان انجام داد. با ما همراه باشيد تا ببينيد، ? کاري که افراد موفق در تابستان انجام مي‌دهند، چيست؟
________________________________________
: ? تغيير کوچکي که زندگي شما را لذت‌بخش‌تر مي‌کند
________________________________________
?. بررسي آينده‌ي حرفه‌اي

تابستان زمان خوبي براي تفکر درباره‌ي آينده است. بايد ببينيد، کجاي زندگي حرفه‌اي‌تان هستيد و به کجا رهسپار مي‌شويد. فهرست و يادداشتي تهيه کنيد و در آن به آينده‌ي حرفه‌اي خود بپردازيد. در اين فهرست، پرسش‌هايي مطرح کنيد مانند:
آيا شغل فعلي‌ات بخشي از برنامه‌ي حرفه نهايي شما است؟
آيا شرح شغل مورد علاقه‌تان، يعني کاري که دوست داريد انجام بدهيد با آنچه اکنون به آن مشغوليد، تناسبي داريد؟
آيا حرفه‌ي شما متناسب با علايق‌تان است؟
آيا از رفتن به سرکار لذت مي‌بريد؟
آيا مهارت‌هاي ويژه‌اي در برنامه‌تان بوده که به آن نپرداخته‌ايد؟
آيا شغل شما ظرفيت پيشرفت دارد؟
________________________________________
: ? نشانه که شغل‌ شما استعدادتان را به هدر مي‌دهد
________________________________________

?. صحبت با رئيس درباره‌ي آينده
وقتي فهرستي را از پرسش‌هايي که در بخش قبلي بيان شد، تهيه کنيد؛ مي‌توانيد نسبت دوري از زندگي خود را با علايق‌تان بسنجيد. فرض کنيد شغل شما در حوزه‌ي روابط عمومي است، ولي خودتان عاشق ايده‌پردازي و طوفان فکري براي توليد نظرات نو و تازه هستيد. اما آنچه انجام مي‌دهيد چيزي نيست جز، رتق‌و‌فتق امور مشتري يا به‌عبارتي خودماني فقط بايد با مشتريان سروکله بزنيد و امکان هيچ ايده‌پردازي و خلاقيتي براي‌تان وجود ندارد.
افراد موفق به‌جاي گلايه و شکايت از وضعيت نزد رئيس يا درخواست ايجاد تغيير در اين روند، خودشان دست‌به‌کار مي‌شوند. با به‌کارگيري از خلاقيت، ايده‌هاي خوبي براي تغيير اين وضعيتي که در آن اسير شده‌اند، پيدا مي‌کنند. مثلا پيشنهاد مي‌کنند، ?? دقيقه پاياني جلسات هفتگي کارمندان به طوفان فکري و توليد نظرات تازه سپري شود. افراد موفق مانند کارآفريني ممتاز، خود را با طرح ايده‌هاي نو بالا مي‌کشند.
________________________________________
: ? دليلي که نمي‌گذارد شما ارتقاي شغلي بگيريد
________________________________________
تبليغات

?. محدود‌نبودن به ساعات کاري اداري

اگر تلاش‌هاي خلاقانه براي تغيير وضعيت در مرحله‌ي قبل جوابگو نبود، لازم نيست ديگر به رئيس خود مراجعه کنيد و درخواست‌هايتان را مدام مطرح کنيد. ظاهرا بايد خودتان آستين‌ها را بالا بزنيد. افراد موفق در اين مواقع تلاش مي‌کنند تا دريابند، از چه راه‌هاي ديگري امکان توسعه فعاليت‌هاي دلخواه‌شان وجود دارد؟
راه‌اندازي وبلاگ يا سايت؟، شرکت در برنامه‌اي تؤام با فرصت شغلي در صنعتي که در آن مشغول کار هستيد؟؛ درهرحال بايد با يک فکر خلاقانه دست به‌کار شد.
?. بازاريابي شبکه‌اي
از آنجايي‌که کسب‌وکار در فصل تابستان اندکي تحت‌الشعاع قرار مي‌گيرد، افراد موفق تلاش مي‌کنند با انجام فعاليت‌هاي بازاريابي شبکه‌اي اندکي رونق را به فضا بازگردانند. به‌اين‌منظور، بايد به نقاط مختلف سفر کرد و با مشتريان و ارباب رجوعان ديدار داشت. اين سفرها فرصت خوبي براي ترتيب‌دادن سفري در آخر هفته‌ي کاري، نيز براي شما فراهم مي‌کند.
يا اينکه مي‌توانيد به سادگي با رئيس يا همکارانتان در دعوتي به ناهار، درباره‌ي اين فعاليت‌هاي خود صحبت کرده و در اين فرصت بي‌نظير نشان بدهيد که درمورد حرفه‌تان احساس مسئوليت مي‌کنيد. در اين فرصت مي‌توانيد به ملاقات‌ها و ديدارهايي در زمينه‌ي بازاريابي شبکه‌اي بپردازيد که در طول سال وقت و زمان کافي براي آنها نداشته‌ايد.
________________________________________
: ? مهارت براي موفقيت شغلي که هميشه به کارتان مي‌آيد
________________________________________
?. استراحت و تفريح
براي افراد پرکار و موفق کمي سخت است که به استراحت بپردازند يا زماني را از کار فاصله گرفته و به برنامه‌هاي تفريحي براي خودشان به خانواده برسند، اما هر فردي براي تجديد قوا و بازيابي نيرو لازم است کمي از کار فاصله گرفته و استراحت کند.
يادتان باشد افراد موفق در زمان استراحت فقط به استراحت مي‌پردازند و نه چيز ديگري. لازم نيست برنامه‌ريزي‌هاي ريز و درشت کاري و توسعه شغلي خود را وارد تفريح و استراحت کنيد. هيچ‌چيز مانند استراحت و کناره‌گرفتن از کار، انسان را سرحال نمي‌آورد.
________________________________________
: توصيه‌هايي براي رقم زدن سفري لذت‌بخش
________________________________________
?. تعيين اهداف قابل سنجش

افرادموفق هميشه به‌صورت راهبردي و با برنامه عمل مي‌کنند، پس بسيار بديهي است که فصل تابستان هم از اين قاعده براي آنها مستثني نيست و براي آن نيز همان‌قدر برنامه‌ريزي دارند که براي فصول و کارهاي ديگرشان. در اين فصل پرهياهو به ملاقات با افراد خانواده و استراحت بيشتر مي‌پردازند و برنامه‌ريزي ملاقات با ارباب‌رجوعان را سروسامان مي‌دهند.
برگرفته از : businessinsider.com

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع رازهاي موفقيت
موفقيت چيزي جز رعايت يک سري اصول و تمرين مداوم آنها نيست

7000تومانداشتن يک زندگي سالم کار سختي نيست. تغييرات کوچک مي‌توانند تأثيرات بزرگي داشته باشند. در ادامه به ? اقدام نه‌چندان سخت که به شما کمک مي‌کنند تا روز سالم‌تري داشته باشيد اشاره مي‌کنيم. با ما همراه باشيد.

:
? عادت بدي که به کبد شما آسيب مي‌رساند
? خوراکي ترکيبي که بهتر است جدا جدا مصرف کنيد
آيا بهتر است ميوه‌ها و صيفي‌جات را با پوست مصرف کنيم؟
?. صبحانه بخوريد
اگر تا‌به‌حال نشنيده‌ايد که صبحانه مهم‌ترين وعده‌ي غذايي است، احتمالا خواب مانده‌ايد! بياييد صادق باشيم؛ همه اين را شنيده‌اند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *