بحث و نتیجه گیری -پایان نامه رایگان روانشناسی درباره مشکلات تحصیلی 2

دانلود پایان نامه

3-5 یافته های جانبی تحقیق

علاوه بر یافته های اصلی پژوهش نتایج دیگری نیز از پرسشنامه به دست آمد که به ذکر آنها می پردازیم. در هیچکدام از مدارس کلاس درس تجربی، اتاق سمعی و بصری، اتاق کامپیوتر، سالن غذاخوری، سالن چند منظوره، بوفه وجود ندارد. در 70 درصد مدارس کتابخانه وجود ندارد، همه مدارس یک طبقه بوده و همه مدارس فاقد مربی بهداشت، مربی پرورشی و مربی ورزش می باشند.

 

 

5-4 نتیجه گیری کلی

باتوجه به اینکه این مدارس از لحاظ میزان سرانه فضاهای آموزشی، اداری، زیر بنای ساخت، گردش، فضای باز محوطه در وضعیت مطلوب و حتی بالاتر از استانداردهای سازمان نوسازی می باشند، ولی با وجود این از لحاظ کیفی فاصله زیادی با استانداردها دارند، چرا که بسیاری از این فضاها یا اصلاً مورد استفاده مسایل آموزشی و پرورشی قرار نمی گیرند یا استفاده از آن ها خیلی محدود می باشد، کمبود امکاناتی همچون کتابخانه، کامپیوتر، آزمایشگاه و مواد کمک آموزشی باعث شده که فشار مضاعفی بر معلمان و دانش آموزان این مناطق وارد آید، از طرفی کم توجهی والدین به مسئله تعلیم و تربیت فرزندان خود در این مناطق و عدم برنامه ریزی صحیح مسولین و برنامه ریزان باعث افزایش فرسودگی شغلی در معلمان این منطقه شده و این امر بر نحوه تدریس آن ها اثر منفی گذاشته است.

5-5 محدودیت های پژوهش

1- عدم تعمیم پذیری نتایج این تحقیق به سایر مناطق، چراکه این تحقیق به بررسی امکانات تحصیلی در مدارس ابتدایی روستایی شهرستان فریدون شهر پرداخته است و وضعیت موجود مدارس این منطقه را گزارش داده است و تنها به مناطقی با همین ویژگی ها می توان تعمیم داد.

2- پراکندگی جامعه مورد پژوهش و مخصوصاً کوهستانی بودن منطقه که کار تحقیق را با مشکلاتی مواجه ساخت.

3- فقدان وکمبود پژوهش مشابه در زمینه تحقیق.

4- استفاده از پرسشنامه به عنوان تنها ابزار جمع آوری اطلاعات.

5- کمبود منابع اطلاعاتی در محل اجرای تحقیق و عدم وجود یک بانک اطلاعاتی در مورد منابع انسانی، مالی، کالبدی در مدارس و اداره آموزش وپرورش، زیرا این باعث می شد که برای تکمیل پرسشنامه ها زمانی طولانی صرف شود و تازه برخی از اطلاعات ناقص، پاسخ داده شود.

6- عدم وجود استاندارد هایی که بتوان کیفیت امکانات و منابع را ارزیابی نمود، که تفسیر نتایج این تحقیق را با مشکل مواجه ساخته است.

6-5 پیشنهادها

الف، پیشنهادهای کاربردی

1-در ارزیابی مدارس صرفاً به آمار و ارقام اکتفاء نشود. بلکه برای ارزیابی مدارس باید به تمامی جوانب و ابعاد آن از طریق مشاهده منظم و چک لیست ها مانند یک سیستم آموزشی توجه شود و آن را ارزیابی نمود.

2- با توجه به بالابودن سرانه فضاهای آموزشی، سرانه فضای بازمحوطه، فضای اداری، فضای زیربنای ساخت وفضای گردش- پیشنهاد می گردد مسئولین با اختصاص بودجه از این فضاها جهت گسترش مدارس استفاده کنند تا کمبود سرانه های دیگر جبران گردد.

3- به فضای آموزشی از نظر طراحی و ساخت توجه خاصی مبذول گردد و محیط فیزیکی و فضای کالبدی باید به گونه ای طراحی و ساخته شود که با میل ذاتی و طبیعت کودک و نوجوان سازگاری داشته باشد و برای فضاهای آموزشی که نیاز به تعمیرات اساسی دارند. چاره ای اندیشیده شود تا برای دانش آموزان محیطی جذاب باشد.

4- ایجاد امکاناتی همچون کتابخانه های کوچک در مدارسی که فاقد کتابخانه هستند و ایجاد آزمایشگاهی قابل حمل (سیار) بین مدارسی که از حداقل امکانات آزمایشگاهی برخوردارند. و یا از فضاهای اضافی مثل (اداری، آموزشی) در این مورد استفاده گردد.

5- با توجه به کاهش جمعیت دانش آموزی و به دلیل نزدیک بودن برخی روستاها، پیشنهاد می گردد در یکی از روستاها مدرسه ای با تمامی امکانات مجهزگردد و یا وسیله ی ایاب و ذهاب برای دانش آموزان فراهم گردد تا بتوان از سرانه ها بهتر استفاده نمود.

6- با توجه به اینکه استانداردها یا معیارها، سطح مطلوب را مشخص می کنند و ممکن است، سطح مطلوب هر منطقه با منطقه دیگر یا سازمانی با سازمان دیگر متفاوت باشد، کمیته ای با عنوان کمیته ارزیابی درونی مدارس در هر منطقه تشکیل شود. تا استانداردها یا معیارهای مورد نظر را تعیین و بر اساس آن ها به ارزیابی مدارس بپردازد.

7- در نظرداشتن شرایط اقلیمی و فرهنگی مناطق در تدوین برنامه های درسی جهت جذب بیشتر لازم التعلیمان وکاربردی ساختن محتوای برنامه ها  و هماهنگ ساختن سال تحصیلی با الزامات شغلی در مناطق روستایی جهت رفع محرومیت حضور دختران و پسران لازم التعلیم در مدارس.

8- استفاده از امکانات موجود برای جذب کودکان بازمانده از تحصیل (در مقطع ابتدایی وراهنمایی) زیرا بسیاری از کودکان بعد از اتمام تحصیلات ابتدایی ترک تحصیل می نمایند.

9- لزوم توجه بشتر به آموزش پیش دبستانی و انجام طرح سنجش برای شناسایی کودکان با نیازهای ویژه و تلاش برای سازماندهی این کودکان.

این تکه ای از پایان نامه رایگان کارشناسی ارشد رشته روانشناسی و علوم تربیتی با عنوان بررسی امکانات و مشکلات تحصیلی دانش آموزان مقطع ابتدایی مناطق روستایی شهرستان فریدون شهر   150 صفحه می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره می باشد می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید

برای دانلود متن کامل پایان نامه های کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک زیر را هم ببینید :

قسمت اول لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  176 پایان نامه

این نوشته در تز و پایان نامه, مقالات ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *