بايد، مثبت‌انديش، براي، اين، اينکه

داريد

همان‌طور که بايد اوقاتي را به تفريحات و علايق شخصي‌تان اختصاص بدهيد، قطعا اوقات زيادي را هم بايد با همسرتان بگذرانيد و از لحظات باهم‌بودن‌تان لذت ببريد. اينجاست که داشتن علايق مشترک مي‌تواند به دوام رابطه‌تان کمک کند. مثلا آشپزي‌‌ دونفره يا تماشاي سريالي که موردعلاقه‌ي هر دونفرتان است، اوقات باهم‌بودن‌تان را خاطره‌سازتر خواهد کرد.
?. باهم اختلاف‌‌نظر داريد
اگر در زندگي مشترک اختلاف‌نظري پيش بيايد، هردونفر موظف‌اند که همديگر را جدي بگيرند و به‌هم گوش کنند. اگر حتي پس از گفت‌وگو اختلاف‌نظرتان برطرف نشد، بازهم اشکالي ندارد، چراکه فقط روي موضوعي خاص اتفاق‌نظر نداريد و چيزي درمورد احساس‌تان نسبت‌به‌ هم تغيير نکرده است.
________________________________________
: چطور با همسرمان مشاجره کنيم بدون اينکه رابطه‌مان خراب شود؟
________________________________________
?. به حل مسالمت‌آميز مشکلات‌‌تان تمايل داريد
در درازمدت ممکن است با مشکلاتي ازجمله اختلافات مالي يا مذهبي مواجه شويد يا حتي درمورد محل سکونت‌تان به اختلاف‌نظر بربخوريد. مسائلي از اين‌ قبيل درصورت تفاهم طرفين و تمايل‌شان به سازش حل‌شدني است. بايد بکوشيد تا به تصميمي برسيد که مايه‌ي رضايت هر دو نفرتان باشد. اما فراموش نکنيد که درصورتي رضايت هردونفرتان جلب خواهد شد که باهم از روي سازش و آشتي‌جويي وارد بحث شويد.
?. همسرتان باعث پيشرفت‌تان مي‌شود
شايد خيلي کليشه‌اي به‌نظر برسد، اما زن‌ و شوهرهايي که باهم تفاهم دارند، مي‌توانند باعث پيشرفت هم شوند. در هر زمينه‌اي که سعي در پيشرفت داريد، از آشپزي‌کردن گرفته تا ترفيع شغلي، همسرتان بايد پشت‌تان باشد و از تلاش‌تان حمايت کند و متقابلا شما نيز وظيفه داريد که حامي و دل‌گرمي همسرتان باشيد.
________________________________________
: چطور ازدواج با فرد مناسب مي تواند در موفقيت شما تاثير بگذارد؟
________________________________________
?. باهم از آينده‌ي دو نفره‌تان حرف مي‌زنيد
اگر هر دو نفرتان در زندگي هم‌مسير باشيد، نشانه‌ي خوبي است. البته، اينکه طرفين علايق خاص خودشان را داشته باشند نيز اشکالي ندارد و اتفاقا کاملا هم طبيعي است. مثلا اگر نامزدتان عاشق سفرکردن باشد و شما عاشق بچه‌دارشدن، به اين معني نيست که نمي‌توانيد باهم به تفاهم برسيد. اما اگر دو نفري که قرار است باهم ازدواج کنند، تمايلي به حرف‌زدن درمورد آينده‌ي مشترک‌شان نداشته باشند، نشان مي‌دهد که شايد انتظارات متفاوتي از ازدواج دارند. پس بايد اين قضيه را جدي بگيريد.
??. مي‌توانيد در کنار همسرتان خودِ واقعي‌تان باشيد
وقتي باهم تفاهم داشته باشيد، پس بايد بتوانيد که در کنار همسرتان خودِ خود واقعي‌تان را زندگي کنيد. يعني اگر هر احساسي داريد، از خوشحالي و هيجان گرفته تا غصه و خشم، بايد بتوانيد که احساسات‌تان را به‌راحتي با همسرتان درميان بگذاريد و نگران عواقبش نباشيد.
??. مجذوب هم هستيد

اينکه بتوانيد محبت‌تان را به‌ هم نشان بدهيد، در زندگي مشترک معجزه مي‌کند. زوج‌هايي که باهم تفاهم دارند، محبت‌شان را از راه‌هاي مختلف، مثلا گرفتن دست هم يا بوسيدن همديگر، به‌ هم نشان مي‌دهند. به‌عبارتي، حتي در لبخندي که به‌ هم مي‌زنند نيز نشانه‌ي خاصي از علاقه وجود دارد.
________________________________________
: چگونه به همسر خود محبت کنيم
________________________________________
??. با خانواده‌هاي همديگر کنار مي‌آييد
اگر واقعا از ته دل خانواده‌ي همسرتان را دوست داريد، خيلي هم نشانه‌ي خوبي است. البته، هميشه هم اين‌طور نيست که اگر کسي همسرش را عاشقانه دوست داشته باشد، پس لزوما بايد خانواده‌ي همسرش را هم به همان اندازه دوست بدارد. اينکه خانواده‌ي همسرتان را دوست نداشته باشيد يک چيز است و اينکه هيچ تلاشي براي دوست‌داشتن‌شان نکنيد يک چيز ديگر. هرکسي خانواده‌اي دارد، مگر در موارد خاص؛ پس نيازي به گفتن نيست که خانواده‌ي کسي که قرار است باهم ازدواج کنيد، تا زمان دوام رابطه‌تان، در زندگي شما حضور خواهند داشت.
??. رابطه‌تان را تازه نگه مي‌داريد
درست است که هرروز سن‌مان بالاتر مي‌رود، اما قرار نيست که رابطه‌مان هم با گذشت زمان سالخورده شود. طراوت و تازگي رابطه‌تان ممکن است در خلال درگيري‌هاي شغلي، بچه‌داري و ساير مسئوليت‌هاي روزمره رنگ ببازد. البته که مسئوليت‌هاي زندگي مشترک را نبايد ناديده بگيريد، اما درعين‌حال اوقاتي را هم بايد به رابطه‌ي خودتان و همسرتان اختصاص بدهيد. حتي يک آغوش گرم در پايان روز کاري مي‌تواند حسابي به‌دل بنشيند. شايد پس از سال‌ها زندگي مشترک احساس کنيد که ديگر نيازي به اين کارها نيست، درحالي‌که هميشه بايد در حفظ کيفيت رابطه‌تان کوشا باشيد.
??. نامزدتان را از فاميل و دوستان پنهان نمي‌کنيد
اگر رابطه‌تان از سلامت کافي برخوردار باشد، پس نبايد از اينکه نامزدتان را به آشنايان‌تان نشان بدهيد، خجالت بکشيد. اينکه طرفين همديگر را به آشنايان‌شان معرفي کنند، نشانه‌ي اميدوارکننده‌اي است و حتي اين حس را القا مي‌کند که خيلي جدي به زندگي هم وارد شده‌اند. اگر هنوز نامزدتان را به آشنايان‌تان معرفي نکرده‌ايد، از خودتان بپرسيد که اشکال کار از کجاست؟ خودتان، طرف مقابل يا اطرافيان‌تان؟
________________________________________
در ادامه بخوانيد: چرا زوج‌هايي که ارتباط عاطفي خود را در شبکه‌هاي اجتماعي به اشتراک مي‌گذارند، موفق نيستند؟
________________________________________

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع روابط عاطفي و ازدواج
عشق آن نيست که به هم خيره شويم؛ عشق آن است که هردو به يکسو بنگريم

4000تومانآدم‌هاي مثبت‌ انديش قدرتي جادويي ندارند که شما فکر کنيد فاقد آن هستيد. افراد مثبت‌ انديش به جاي اينکه بگذارند استرس بر آنها مسلط شود، با مديريت استرس و تلاش روزانه براي بهبود خود، زندگي‌شان را کنترل و هدايت مي‌کنند. در اين مقاله با نکاتي آشنا مي‌شويد که افراد مثبت از انجام آنها اجتناب مي‌ورزند، پس شما هم مي‌توانيد با توجه به اين موارد و پيروي از آنها، موفقيت و خوشبختي را در خود احساس کنيد.
?. آنها هميشه بدترين احتمال را در نظر نمي‌گيرند

واقعا اگر ما خودمان اينقدر مشکلات براي خود جعل نمي‌کرديم، خيلي‌ از اين مشکلات اصلا وجود خارجي نداشتند. افراد مثبت‌انديش مي‌دانند عجولانه نتيجه‌گيري کردن معمولا کار درستي نيست. افراد مثبت‌انديش به جاي اينکه به‌خاطر سوالات بي‌پاسخ از کوره دربروند (مثلا به جاي اينکه با خود بگويند: نکند از من خوش‌شان نيايد؟)، به کارهاي‌شان مي‌رسند و پيش خود فکر مي‌کنند (مثلا مي گويند: امم، شايد خيلي مشغله دارند!). آنها قبل از اينکه تصميم بگيرند که شخصي غيرقابل‌اعتماد است، واقعا تلاش مي‌کنند تا بيشتر از در مورد آن فرد بدانند.
________________________________________
: چرا بايد مثبت‌انديش باشيم؟
________________________________________
?. در برابر حقيقت مقاومت نمي‌کنند
زندگي در دروغ خيلي راحت‌تر است، چون دروغ‌ها مي‌توانند چنان بزرگ و واقعي شوند که بالاخره موجب مي‌شوند افراد حقيقت ماجرا را فراموش کنند. افراد مثبت‌انديش مي‌دانند که بايد با حقيقت روبه‌رو شوند و با آن کنار بيايند، چون عذر و بهانه‌ها هيچ‌وقت راهکاري براي مسائل ناخوشايند به دست نمي‌دهند.
?. آنها ناراحتي‌ها و رنجش‌ها را به دل نمي‌گيرند

افراد مثبت‌انديش درک مي‌کنند که ناراحتي‌ها و رنجش‌ها در زندگي تنها باعث رنج مکرر و بي‌پايان مي‌شوند، به همين دليل هم آنها را به دل نمي‌گيرند. آنها ترجيح مي‌دهند مسائل مربوط به گذشته را بپذيرند و فراموش کنند تا بتوانند با درس‌هايي که از آن رويدادها گرفته‌اند، قدمي به پيش بردارند.
?. آنها لطف‌هاي کوچک را فراموش نمي‌کنند
شما هم خيلي راحت چيزهاي کوچک را از ياد مي‌بريد؟ حتما همينطور است. اما افراد مثبت‌انديش به چنين رفتاري عادت نمي‌کنند. در عوض آنها بابت هر لطف و مرحمتي که ببينند، فارغ از اينکه کوچک يا بزرگ باشد مراتب قدرداني و سپاس خود را بيان مي‌کنند. آنها مي‌دانند که چقدر احمقانه است اگر فکر کنند با داشتن وسايل و امکانات بيشتر، احساس خوشبختي خواهند کرد، آن هم وقتي که با داشته‌هاي فعلي خودشان اين حس را ندارند.
?. آنها مسئوليت‌هاي خود را به گردن ديگران نمي‌اندازند
افراد مثبت‌انديش متوجه هستند که خود مديرعامل و رئيس زندگي‌شان هستند و بنابراين، مسئوليت کامل وضعيت زندگي خود را مي‌پذيرند. وقتي دير مي‌کنند، نمي‌گويند «در ترافيک گير کرده بودم» يا وقتي امري را فراموش مي‌کنند، نمي‌گويند «کاري پيش آمد». افراد مثبت‌انديش بهانه نمي‌آورند که «دست خودم نيست»، چون هر کاري را که بخواهند انجام دهند، از عهده‌اش نيز برمي‌آيند.
تبليغات

________________________________________
: ?? عادت مشترک شادترين آدم‌هاي دنيا
________________________________________
?. آنها مشکلات را واقعا «مشکل» نمي‌بينند
افراد مثبت‌انديش کلمه‌ي «مشکل» را به عنوان «چالش» مي‌شناسند. آنها اعتقاد دارند که بايد هر سدي را به‌عنوان فرصتي بشناسند و بايد راهي براي آن کشف کنند. افراد مثبت‌انديش شانس خود را براي به چالش کشيدن خود امتحان مي‌کنند و زندگي خود را بهبود مي‌دهند.
?. آنها خودشان را تسليم واقعيت نمي‌کنند
«واقعيت» براي اغلب افراد يادآور قتلگاه ترسناک روياها است. افراد مثبت‌انديش مي‌دانند با پشتکار و جديت هر چيزي امکان‌پذير است، به همين خاطر هم آنها خودشان واقعيت را مي‌سازند.
?. آنها در ازاي زحمتي که نکشيده‌اند، انتظاري ندارند
افراد مثبت‌انديش گول شيادي‌هاي «کاهش وزن سريع» و «يک‌شبه پولدار شدن» را نمي‌خورند. آنها مي‌دانند که هر چيزي که ارزش داشته باشد، مستلزم تلاش سخت و مداوم است. افراد مثبت‌انديش با اين واقعيت مشکلي ندارند که دستيابي به موفقيت کمي بيشتر از آنچه دوست دارند، زمان مي‌برد (و مي‌دانند به همين خاطر هم چنين ارزشي دارد).
?. آنها خسته و بي‌حوصله نمي‌شوند
بي‌حوصلگي جايي است که خلاقيت، الهام و نوآوري را به مرگ مي‌کشاند. افراد مثبت‌انديش نسبت به هرچيزي که اطراف‌شان وجود دارد، علاقه پيدا مي‌کنند. آنها دنيا را با اشتياق و کنجکاوي مورد کاوش قرار مي‌دهند و هر چه مي‌توانند سوالات متعددي را مطرح مي‌کنند. در همين راستا و در رابطه با همين کنجکاوي و کاوش‌گري بد نيست به يک واقعيت جالب اشاره کنيم: مي‌دانستيد اتم‌هايي در بدن شما وجود دارند که ?? ميليارد سال پيش در يک ستاره خلق شده‌اند؟ اين قضيه واقعيت دارد.
________________________________________
: ? راه افزايش انگيزه در بي‌حوصلگي
________________________________________
??. آنها نمي‌گذارند افکار منفي ذهن‌شان را گروگان بگيرد
افراد مثبت‌انديش خودشان را تسليم ترجيع‌بند افکار منفي و خودشکنانه نمي‌کنند. وقتي يک فکر منفي به ذهن‌ آنها وارد مي‌شود، به خودشان يادآوري مي‌کنند: اگر اين فکر آنقدر بد است که آرزويش را حتي براي دشمنم هم نمي‌کنم، پس نبايد در مورد خودم چنين فکري داشته باشم.
________________________________________
: چطور افکار منفي را در ? قدم از خود دور کنيم؟
________________________________________
??. آنها خودشان را با ديگران مقايسه نمي‌کنند

افراد مثبت‌انديش درک مي‌کنند که هر فردي شخصيت متفاوت خود و راه پيشرفت خود را دارد، پس خودشان را با ديگران مقايسه نمي‌کنند. آنها از بابت داشته‌ها و اعمال‌شان به خود اعتماد دارند و به جاي اينکه به رفتار و اعمال ديگران توجه نشان دهند، بيشتر توجه‌ خود را معطوف به بهبود زندگي خودشان مي‌کنند.
??. آنها بابت هر اشتباه کوچکي خود را عذاب نمي‌دهند
افراد مثبت‌انديش به شکست‌ها به‌عنوان فاجعه‌اي نگاه نمي‌کنند که بايد به هر قيمتي که شده از آن اجتناب کنند. آنها مي‌دانند که در امتحان چيزهاي جديد، شکست همواره يکي از احتمالات است. آگاهي از اينکه شکست واقعا چه مفهمومي دارد (فرصتي براي يادگيري و همين و بس)، به افراد مثبت‌انديش کمک مي‌کند با يادگيري و رشد خود، بتوانند موفقيت گسترده‌اي را به دست بياورند.
??. آنها فکر نمي‌کنند که زندگي عالي و بي‌نقص است
افراد مثبت‌انديش به کمال فکر نمي‌کنند، چراکه غيرممکن است. چه‌زماني آخرين بار پيش خود فکر کرد‌ه‌ايد «واي، امروز روزي عالي براي رسيدن به اندام مناسبم است» يا «مي‌داني چي شده؟ امروز از کارم بيرون آمدم، به شهر ايده‌آلم منتقل شدم تا به کار موردعلاقه‌ام بپردازم.» اينطور نيست چون هرگز زمان عالي و کاملا مناسبي براي انجام هيچ‌ کاري وجود ندارد. افراد مثبت‌انديش در لحظه و مکان کنوني خود دست به هر کاري مي‌زنند، بنابراين لعنت بر کمال‌گرايي.
________________________________________
: چطور به کمال‌ گرايي غلبه کنيم؟
________________________________________
??. آنها با آدم‌هاي سمّي رفاقت نمي‌کنند
افراد مثبت‌انديش اجازه نمي‌دهند افراد منفي‌باف و سمّي آنها را به سمت خودشان بکشند. برعکس، آنها دور خود را با ديگر افراد مثبت‌انديش، بامزه و الهام‌بخش پر مي‌کنند. چرا افراد مثبت‌انديش بايد وقت‌شان را با افرادي بگذرانند که مدام راجع به هر چيزي شکايت مي‌کنند و پشت سر همه حرف مي‌زنند؟ آنها مي‌دانند که هيچ پاسخ خوبي براي اين پرسش وجود ندارد.
برگرفته از: Lifehack

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع مثبت انديشي و شادي
يک غم به تنهايي براي نابودي هزاران شادي کافيست

6000تومانسالي که نکوست، از بهارش پيداست! يعني شروع هر روز کاري، مشخص مي‌کند در ادامه‌ي روز چه کاره هستيد. تصور کنيد اگر در همان آغاز روز حسابي سرتان شلوغ باشد، بقيه‌ي روز چگونه خواهد بود؛ آن هم وقتي چالش‌هاي روزمره سربرمي‌آورند و هم‌زمان ديگران هم از شما مي‌خواهند که کمک‌شان کنيد. در اين مقاله با ?? کاري آشنا مي‌شويد که افراد کارآمد در ?? دقيقه‌ي نخست روزِ کاري‌شان انجام مي‌دهند تا بقيه‌ي روز را هم بازدهي بالايي داشته باشند.

?. حداقل ?? دقيقه قبل از شروع ساعت کاري به محل کار مي‌آيند
آدم‌هايي که بازده بالايي دارند، به‌خوبي با اهميت زود رسيدن به محل کار آشنا هستند. آنها به‌جاي آنکه با عجله و نگراني خود را به محل کار برسانند و تنها اميدشان سروقت رسيدن باشد، به موقع از خانه بيرون مي‌زنند و از حال و هواي اول صبح لذت مي‌برند و بعد هم با آرامش وارد محل کارشان مي‌شوند. اين آدم‌ها از همان اول روز حس آرامش‌بخشي را پيش مي‌گيرند و ?? دقيقه فرصت بيشتر به خودشان مي‌دهند تا براي کار آماده شوند.
________________________________________
: چرا بايد وقت‌شناس باشيم؟
________________________________________
?. محيط کارشان را مثل حرفه‌اي‌ها درست مي‌کنند
آدم‌هاي کارآمد پيش از آنکه کارشان را شروع کنند، ابتدا مطمئن مي‌شوند که ابزارشان در جاي مناسب قرار دارد، درست مانند جراحي که مشغول عمل جراحي است يا سرآشپزي که در آشپزخانه کار مي‌کند. در اتاق عمل يا آشپزخانه، هر دقيقه و چه بسا هر لحظه، ارزشمند است؛ در محيط کارِ شما هم بايد چنين باشد. آدم‌هايي که بازده بالايي دارند، محيط کارشان را مرتب نگه مي‌دارند تا مجبور نباشند هر بار که به چيزي نياز داشتند، زماني را براي جستجوي آن صرف کنند.
?. کاري را که قبلا انجام داده‌اند مرور مي‌کنند
بازبيني کاري که قبلا انجام داده‌ايد مؤثر است، به‌ويژه اگر تازه از تعطيلات آخر هفته يا ساير تعطيلات طول سال بازگشته باشيد. آدم‌هايي کارآمد با يادآوري اينکه آخرين بار کجاي کار بودند، خودشان را گرم و آماده مي‌کنند. آنها به‌جاي آنکه يک‌دفعه و بدون مقدمه وارد کار شوند، کارهاي گذشته را مرور مي‌کنند تا درباره‌ي آنچه بايد انجام دهند مسيرشان را مشخص و حس نيل به سوي موفقيت را در خود تقويت کنند.

?. فهرست کارهايي که بايد انجام دهند و مهلت‌هاي تعيين‌شده را مرور مي‌کنند

آدم‌هاي کارآمد فهرستي از کارهايي که بايد انجام دهند (to-do list) دارند. آنها در آغاز روزِ کاري فهرست‌شان را مرور مي‌کنند تا استراتژي مشخصي را در پيش بگيرند و برنامه‌ريزي کنند. آنها ضرب‌العجل‌ها و جلسات کاري مهم را به خودشان يادآوري مي‌کنند تا بتوانند کارهاي‌شان را بر آن اساس اولويت‌بندي و زمان‌بندي کنند.
?. بيش از ? وظيفه‌ي مهم براي روزشان تعيين نمي‌کنند
افرادي که بازده بالايي دارند، خوب مي‌دانند که اگر بيش از اندازه براي خود برنامه‌ريزي کنند، سردرگم خواهند شد. آنها براي اينکه روي کار متمرکز بمانند و خودشان را از چندوظيفگي حفظ کنند، براي کل روز، بيشتر از ? کار مهم در نظر نمي‌گيرند. لئو باباوتا (Leo Babauta) بنيان‌گذار وبلاگ بهره‌وري عادات ذن (zen habits) هم هر صبح ? وظيفه‌ي خيلي مهم تعيين مي‌کند تا خود را به جلو حرکت دهد.
تبليغات

________________________________________
: ?? عادت بدي که بهره‌وري را پايين مي‌آورد
________________________________________
?. پرسش‌هاي خوبي براي خود مطرح مي‌کنند
آدم‌هاي کارآمد تکليف‌شان درباره‌ي آنچه مي‌خواهند هر روز به آن دست يابند روشن است. آنها اين کار را با پرسش‌هاي خوب از خودشان انجام مي‌دهند. مسائل را به وضوح شناسايي و بررسي مي‌کنند که آيا اين مسائل بايد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *