ثمره‌ای برای‌تان دارد. از وقت‌تان خوب استفاده کنید، کارهایتان را اولویت‌بندی کنید و هر وقت احساس نیاز کردید به خودتان استراحت بدهید.
________________________________________
: آیا برای موفقیت باید لذت زندگی کردن را فراموش کنیم؟
________________________________________
جایی که لازم است مخالفت کنید یا حرفی بزنید، ساکت می‌مانید

سرکوب کردن احساسات، بدون تردید یکی از سمی‌ترین رفتارهایی است که می‌توانید با خودتان داشته باشید. خودخوری و بروز ندادن احساسات نه تنها بر شادی و رضایت کلی ما از زندگی تأثیر منفی دارد بلکه روی روابط و حرفه‌ی ما نیز اثر منفی و مخرب می‌گذارد و از نظر جسمی هم بیمارمان می‌کند. البته منظورم این نیست که در مقابل هر ناراحتی، فورا واکنش نشان بدهید یا با هر نظر مخالفی سریعا وارد جنگ شوید؛ فقط بدانید خیلی مهم است که هر وقت لازم بود حرف بزنید و نظرتان را ابراز کنید، حتما این کار را انجام دهید. وقتی چیزی حال‌تان را بد می‌کند، ساکت نمانید و جسورانه اما با حفظ خونسردی و آرامش آنچه را که احساس می‌کنید به ضررتان است از خود دور کنید و هر وقت مورد بی‌احترامی قرار گرفتید، با قاطعیت و اعتماد به نفس از خود دفاع کنید.
شما نیز مانند دیگران حق دارید شاد و راضی باشید، احساس امنیت کنید و مورد توجه قرار بگیرید.
فکر می‌کنید عشق یعنی رنج کشیدن

معلوم نیست ماجرا از کجا شروع شد اما جایی و زمانی در این دنیا، این ایده که عشق ماندگار معادل رنج و عذاب و درد کشیدن و هجران است، شکل گرفت و رشد کرد. عشق نباید بر پایه‌ی سختی و مصیبت باشد و نباید آن را محکی برای تحمل درد تلقی کرد. وقتی عشق را با رنج یکی می‌کنیم، هر مصیبت و دردی را وارد زندگی‌مان می‌کنیم و عشق واقعی را زیر آنها پنهان و نابود می‌کنیم. متأسفانه بیشتر اوقات یک سری احساسات و حوادث بی‌ارزش و وحشتناک را تحت نام عشق به خود می‌قبولانیم و این اشتباهی است که به راحتی دچارش می‌شویم. زیبایی عشق زمانی جلوه می‌کند که با هم رشد کنید، از هم حمایت کنید و با هم از طوفان‌ها گذر کنید. پس عشق را برای خود رنج کشیدن و صبوری کردن معنا نکنید و ناتوانی و ضعف را با عشق اشتباه نگیرید، بلکه آن را معادل رشد و تکامل بدانید. این طرز تفکر درباره‌ی عشق، به شما اطمینان می‌دهد که با خودتان و عشق‌تان روراست هستید.
________________________________________
: ?? کاری که زوج‌های موفق هر روز انجام می‌دهند
________________________________________
به ندای درون‌تان گوش نمی‌دهید

همه‌ی ما یک ندای درونی داریم. این صدا مخصوص ماست و واقعا به نفع ما عمل می‌کند. گوش دادن به این صدا یا حس درونی و توجه کردن به هشدارهایش نه تنها به شما کمک می‌کند صداهای بی‌فایده‌ی بیرونی را فیلتر کنید، بلکه به شما کمک می‌کند چیزهایی را که مانع خوشحالی‌تان هستند بشناسید و با آنها روبه‌رو شوید. البته مواجهه با آنچه که ترجیح می‌دهید فراموش‌ کنید یا همان ندای درونی که می‌خواهید نشنیده بگیرید، کار راحتی نیست، اما مزیت‌های فوق‌العاده‌ای دارد. اول اینکه گفت‌و‌گویی که با خودتان دارید محرمانه باقی می‌ماند و هیچ‌کس کلمه‌ای از آن را نخواهد فهمید! دوم اینکه به شما کمک می‌کند با ترس‌های‌تان شاخ به شاخ شوید! سوم هم اینکه مجبورتان می‌کند از دویدن‌ها و تقلاهای بی‌فایده دست بردارید و در مسیر درست خوشبختی قدم بگذارید.
صدای درون یا همان حس ششم‌تان را جدی بگیرید، چراکه تمام کلیدهای شادی و رضایت شما دست این صداست!
مشخص نمی‌کنید دقیقا از زندگی چه می‌خواهید

اگر مسیرتان را مشخص نکنید و خود را به امواج بسپارید، حتما گم می‌شوید! اما اگر به این فکر کنید که واقعا از زندگی چه می‌خواهید، به خودتان فرصت می‌دهید که با خود روراست باشید. اگر با خود و دیگران صادق باشید و بدانید از زندگی چه می‌خواهید حتما راه‌تان را پیدا خواهید کرد و در مسیر اشتباه قرار نخواهید گرفت. پس نباید خودتان را با دیگران مقایسه کنید و فکر کنید در پیش گرفتن مسیری که دیگری رفته، شما را به همان‌ جایی می‌رساند که او رسیده است. شما باید راهی را انتخاب کنید که مختص خودتان باشد. قرار گرفتن در مسیر درست خودتان باعث می‌شود ایده‌ها و ایده‌آل‌های خود را معطوف دیگران نکنید و خودِ واقعی‌تان باشید.
یک برگ کاغذ بردارید، اسم‌تان را بالای ورقه درشت و پررنگ بنویسید، دورش را خط بکشید جوری که کاملا خودنمایی کند، زیرش هم هر چه را که از زندگی می‌خواهید بنویسید؛ دقت کنید هر چیزی که خودتان می‌خواهید را بنویسید نه آنچه که دیگران برای‌تان می‌پسندند یا از شما انتظار دارند یا انجام می‌دهند. یادتان باشد این مسیر شماست پس هدف‌هایتان را با معیارهای کوچک یا بزرگ نسنجید چون تنها معنای این کار این است که دارید اهداف‌تان را با هدف‌های دیگران مقایسه می‌کنید. این برگه را همیشه همراه خود داشته باشید تا هر وقت که لازم شد نگاهی به آن بیندازید، اهداف‌تان را مرور کنید و مطمئن شوید که راه را درست ادامه می‌دهید.
________________________________________
: ?? متفکر بزرگ جهان درباره هدف از زندگی چه می‌گویند؟
________________________________________
اجازه می‌دهید ترس محدودتان کند

ترس از شکست، ترس از موفقیت، ترس از هرگز شاد نبودن، ترس از خیلی شاد بودن و … . بله، زندگی زیر سایه‌ی ترس حتما ناامیدتان خواهد کرد! ترس، شیوه‌ای برای دور کردن شما از لذت بردن است و اگر اجازه دهید ترس بر شما مسلط شود و تعیین کند چگونه زندگی کنید در واقع حکم زندان را برای خودتان صادر کرده‌اید. اگر ترس مانع شادی‌تان شود و مجبورتان کند زندگی بدون شور و هیجان را تحمل کنید، سمی و خطرناک است. تصمیم بگیرید که از این به بعد اجازه ندهید ترس بر شما حکمرانی کند یا غل و زنجیر به دست و پایتان ببندد. اگر رویکرد درستی نسبت به ترس داشته باشید و آن را کنترل کنید، موهبتی نجات‌بخش، راهنما و پنجره‌ای به سمت رؤیاهای ناشناخته خواهد بود.
برگرفته از: lifehack.org

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید
مقالات صوتی

مجموعه صوتی پرطرفدارترین مقالات با موضوع مثبت اندیشی و شادی
یک غم به تنهایی برای نابودی هزاران شادی کافیست

6000تومانتا به حال احساس کرده‌اید که در یک حباب زندگی می‌کنید و به ندرت به دنیای اطراف‌تان توجه می‌کنید؟
همین حالا خودتان امتحان کنید. اسم سوپرمارکتی که هر روز در راه رسیدن به محل کار از کنار آن رد می‌شوید، یادتان می‌آید؟ جزئییات تصادفی که هفته پیش شاهدش بودید چطور؟ چقدر از مشکلاتی که بین همکاران‌تان وجود دارد اطلاع دارید؟ متوجه غلط املاییِ عمدی در جزئیات در چند خط قبل شدید؟‌

________________________________________
: ? روش برای تقویت حافظه و یادگیری سریع‌تر
________________________________________
همه‌ی ما گاهی در افکارمان غرق می‌شویم یا چندین روز بدون اینکه متوجه بشویم به صورت خودکار و بدون فکر کردن کارهای‌مان را انجام می‌دهیم. گاهی هم آنقدر حجم اطلاعات دریافتی هر روزه زیاد است که سخت می‌شود تحت تأثیر چیزی قرار گرفت و به افراد‌، مکان‌ها، موقعیت‌ها و اتفاقات مختلف توجه نشان داد.
اما خوشبختانه بهبود قدرت مشاهده کار چندان سختی نیست و در این مقاله چندتا از راه‌های آسان آن را بررسی می‌کنیم:
مشاهده
وقتی شاهد چیزی هستید،‌ از حواس‌تان برای بررسی چیزی که در مورد آن کنجکاو هستید استفاده می‌کنید و تجربه‌ی به دست آمده را ثبت می‌کنید. «مشاهده کردن» با «دیدن» فرق دارد. دیدن انفعالی است. به عنوان مثال، وقتی سرکار می‌روید‌‌، همه چیزهای اطرافتان را می‌بینید، اما به ندرت دنبال چیز خاصی هستید یا یادداشتی برمی‌دارید که در آینده از آن استفاده کنید. اما مشاهده‌،‌ فرآیندی است که در آن به صورت ارادی و عمدی توجه می‌کنید تا اطلاعات خاصی به دست آورید.
برای اینکه با این روش‌ها به شکل تصویری آشنا شوید، می‌توانید ویدیوی زیر را نیز ببینید
مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نمی باشد.
برای اجداد ماقبل تاریخمان مشاهده‌ی اطراف مسئله‌ی مرگ و زندگی بوده و بیشتر مواقع جان سالم به در بردن آنها به مشاهده بستگی داشته است. اما دیگر در آن دوران نیستم که هر لحظه در خطر حمله‌ی حیوانات وحشی باشیم، فقط کافی‌ است حواس‌مان به ماشین‌ها و جیب‌برها باشد!‌ در نتیجه، طبق تحقیقی که دانشگاه اوهایو انجام داده‌، این مهارت رو به افول است.

در دنیای امروز، بیشتر اوقات مشاهده دیگر موضوع مرگ و زندگی نیست. با وجود این، مهارت مشاهده هنوز مهم است و بدون آن‌ احتمالاً اطلاعات مهمی را از دست می‌دهید و در نتیجه در تمام جنبه‌های زندگی تصمیاتی می‌گیرید که در مورد آن‌ها حداکثر اطلاعات را ندارید.
چرا مهارت مشاهده مهم است؟‌
اینکه به مغزتان یاد بدهید مشاهده کند به شما این امکان را می‌دهد تا درمورد مردم، مکان‌ها، اتفاقات و شرایط اطراف‌تان بیشتر بفهمید و به خاطر بسپارید،‌ در واقع در جریان جزئیاتی قرار می‌گیرید که در حالت عادی احتمالاً به آن‌ها توجهی نمی‌کنید. مشاهده بهتر به شما کمک می‌کند تا بهتر درک کنید، با اطلاعات بیشتری نتیجه‌گیری کنید و مسائل را به شیوه بهتری حل کنید.
در نتیجه این مهارت قابلیت‌های فردی و کاری شما را توسعه می‌دهد و باعث می‌شود بتوانید با مردم و محیط اطراف‌تان بهتر ارتباط برقرار کنید.
________________________________________
: چگونه همیشه ذهن آماده‌ داشته باشیم؟
________________________________________
? روش برای بهبود مهارت‌های مشاهده
مشاهده یک مهارت است و مثل هر مهارت دیگری، می‌توانید آن را یاد بگیرید و در آن پیشرفت کنید. اگر تمرین کنید، می‌توانید ذهن‌تان را تقویت کنید و مشاهده را به یک عادت تبدیل کنید.
از همین حالا شروع کنید. این ? نکته به شما کمک می‌کنند تا به یک مشاهده‌گر خوب تبدیل شوید:
?. موضوع را بشناسید
مهم نیست که به چه چیزی نگاه می‌کنید، وقتی بدانید که موضوع مورد نظر شما چیست، می‌توانید این کار را به طور مؤثرتری انجام دهید. ارتباط برقرار کردن بین چیزی که می‌بینید و چیزی که می‌دانید، کلید اصلی مشاهده است. فقط وقتی می‌توانید یک مشاهده‌گر مطلع باشید که بدانید یک تیم‌، مکان یا فرآیند به‌طور معمول چطور کار می‌کند. منظورم این است که کنجکاو باشید و در مورد هرچیزی که در اطراف‌تان می‌گذرد کنجکاوی کنید و اطلاعات کسب کنید.
?. سرعت‌تان را کم کنید و دنیای بیرون را ببینید

اگر همیشه در حال عجله و دویدن باشید و استرس هم داشته باشید،‌ مشاهده‌گر بودن کار چندان آسانی نیست. خودتان را مجبور کنید که صبر کنید، سرعت‌تان را کم کنید، خودخوری‌های درونی‌تان را متوقف کنید تا بتوانید کمی هم به دنیای اطراف‌تان توجه کنید. با سرعتی کمتر،‌ کمی بیشتر روی دنیای اطراف‌تان تمرکز کنید.
?. یک چیز جدید امتحان کنید

قدرت مشاهده شما با رفتن به جاهای جدید و امتحان کردن چیزهای متفاوت بیشتر می‌شود. چون این کارها به طور طبیعی آگاهی و تمرکز ذهن شما را بهبود می‌دهد. هرچه این کار را بیشتر انجام دهید، مهارت مشاهده شما بهتر و بهتر می‌شود. یک پیشنهاد مفید این است که از موزه‌ها و گالری‌ها دیدن کنید،‌ این‌جور جاها شما را به تجربه‌ی چیزهای جدید و مشاهده‌ی دقیق‌تر آن‌ها دعوت می‌کند.
?. چیزهایی که حواستان را پرت می‌کند، دور بریزید

توانایی شما برای مشاهده به این بستگی دارد که چقدر دقت می‌کنید و تمرکز دارید. روانشناسان معتقدند بعد از اینکه حواس‌تان پرت می‌شود، ?? دقیقه طول می‌کشد تا دوباره تمرکز کنید. پس بهتر است تا جایی که می‌توانید چیزهایی که حواس‌تان را پرت می‌کنند،‌ از خودتان دور کنید. گاهی گوشی موبایل و سایز ابزارهای الکترونیکی را کنار بگذارید و با خیال راحت،‌ همه چیز را تحت نظر بگیرید.
________________________________________
: چگونه تمرکز کنیم؛ روش‌هایی موثر برای افزایش تمرکز
________________________________________
?. بازی کنید
تمرین‌های ذهنی خوب، مغز شما را تمرین می‌دهد و آماده می‌کنند. چالش‌هایی مثل پازل‌های منطقی یا بازی‌هایی مثل مکعب روبیک، باعث می‌شود مغزتان بیشتر فکر کند و قدرت منطق و استدلال شما بیشتر شود. یک مغز باهوش‌تر و چابک‌تر به شما کمک می‌کند تا دید بهتری داشته باشید و اطلاعاتی را استنباط کنید که بلافاصله قابل دریافت نیستند یا به اصطلاح «تابلو نیستند»!
اپ‌های زیادی هم وجود دارند که علاوه بر سرگرمی، برای مغزتان هم خوب هستند. چند تا از بازی‌هایی را که می‌توانید امتحان کنید، اینجا می‌بینید:
Clockwork Brain

Splice

World of Goo

Tiny Thief

Fit Brains Trainer

?. حافظه‌تان را امتحان کنید
حافظه یک جنبه‌ی حیاتی از مشاهده است. یکی از راه‌های موثر برای تقویت حافظه‌ی بلندمدت این است که یک تاریخ یا یک اتفاق از گذشته را انتخاب کنید،‌ بعد هر چه از آن روز به یاد دارید،‌ با حداکثر جزئیات ممکن بنویسید.
برای حافظه‌ی کوتاه مدت،‌ از بازی کیم استفاده کنید. در این بازی از شخصی می‌خواهید که برای شما ?? یا ?? شئ تصادفی انتخاب کند. یک دقیقه وقت دارید تا آن‌ها را بررسی کنید،‌ بعد روی‌تان را آن طرف کنید و هرچه یادتان می‌آید یادداشت کنید. نه فقط اسم آنها، در مورد رنگ،‌ شکل و اندازه هم بنویسید. همین‌طور که توانایی‌تان بیشتر می‌شود، بازی را سخت‌تر کنید. مثلاً آیتم‌هایی اضافه کنید که بوی خاصی دارند یا صدا تولید می‌کنند تا حس‌های دیگرتان هم تحریک شود، اما زمانی که برای بررسی آن‌ها می‌گذارید کمتر کنید. می‌توانید بعد از دو ساعت سعی کنید از اشیایی که دیده‌اید لیست بگیرید.
البته اگر پیدا کردن شخصی که با شما بازی کند چندان آسان نیست،‌ در مورد حافظه هم اپ‌های زیادی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند. خودتان گشتی در اینترنت بزنید تا تعداد زیادی از آن‌ها را پیدا کنید.
?. بنویسید
جایی برای نشستن انتخاب کنید، در مورد جزئیات و اشخاصی که می‌بینید، بنویسید. یادتان باشد فقط به چیزهایی که می‌بینید اکتفا نکنید،‌ از همه‌ی حواس‌تان استفاده کنید.
سعی کنید از یک دفتر طراحی هم استفاده کنید تا چیزهایی را که می‌بینید توصیف کنید. اگر نقاشی‌تان خیلی خوب نیست نگران نباشید، لازم نیست در حد پیکاسو بکشید!‌ حتی طرح‌های ساده شما را مجبور‌ می‌کنند تا دنیای اطراف‌تان را مشاهده کنید و قبل از دست به کار شدن، خوب آن را بررسی کنید.
________________________________________
: چگونه کتاب بنویسیم؛ قدم به قدم تا نویسندگی
________________________________________
?. تفکر انتقادی داشته باشید
توانایی فکر کردن منتقدانه برای مشاهده ضروری است. اینکه چقدر خوب می‌توانید سؤال بپرسید،‌ دلیل بیاورید و مشاهدات‌تان را تحلیل کنید،‌ نقش مهمی در کار شما دارد. تفکر منتقدانه یک مهارت است و می‌توانید با تمرین آن را تقویت کنید. سری هم به مقاله «چطور به یک متفکر انتقادی تبدیل شویم؟» بزنید، در آن مقاله چند استراتژی مفید پیدا می‌کنید که به شما در این راه کمک خواهند کرد.
برگرفته از: mindtools

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید
مقالات صوتی

مجموعه صوتی پرطرفدارترین مقالات با موضوع رازهای موفقیت
موفقیت چیزی جز رعایت یک سری اصول و تمرین مداوم آنها نیست

7000تومانبسیاری از افراد با ثبت‌نام در باشگاه‌های ورزشی به دنبال عضله‌سازی و تناسب اندام هستند. بسیاری دیگر با اینکه وقت باشگاه رفتن ندارند، هفته‌ای چند بار پیاده‌روی می‌کنند تا استقامت‌شان بالا برود. خیلی‌ها هم اگرچه نه باشگاه می‌روند و نه پیاده‌روی می‌کنند، به شدت در حسرت اندکی وقت اضافه هستند تا هیکل‌شان را روی فرم بیاورند. اما آیا همین‌قدر که در صدد دستیابی به اندام ایده‌آل هستید، به سلامت مغز و تقویت حافظه‌ی‌تان هم فکر می‌کنید؟ آیا می‌دانستید با بهبود قدرت حافظه، سرعت یادگیری‌تان افزایش می‌یابد و در سنین پیری از ابتلا به بیماری آلزایمر در امان خواهید ماند؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا با ? روش تقویت حافظه و یادگیری سریع‌تر که البته بسیار ساده و بی‌دردسر هستند، آشنا شوید.
________________________________________
: چگونه حافظه قوی داشته باشیم؟
________________________________________
?. کار کشیدن از حافظه

توآیلا ثارپ (Twyla Tharp)، رقصنده‌ و طراح رقص مشهور آمریکایی، در زمینه‌ی تمرین حافظه به نتایج جالبی دست یافته است. وی می‌گوید هر وقت پای تماشای اجراهایی که خودش طراحی کرده می‌نشیند، سعی می‌کند ?? تا ?? مورد از اصلاحاتی را که قصد دارد بعدتر با گروهش در میان بگذارد، حفظ کند. چنانچه فکر می‌کنید حفظ کردن این تعداد اصلاحات، کار شاقی نیست، سخت در اشتباه هستید. ثارپ در کتاب عادت خلاق ادعا می‌کند اغلب مردم فقط می‌توانند حداکثر سه مورد از اصلاحات را به یاد بیاورند.
مقصود ثارپ این است که یاد بگیرید نکات مورد نظرتان را یادداشت نکنید، بلکه به ذهن بسپارید و سپس سعی کنید هر نکته را از حفظ با دیگران به بحث بگذارید. پژوهش‌هایی که پیرامون قدرت مغز انجام شده‌اند نیز به تأثیر مثبت این تمرین اذعان دارند. فعالیت‌های ذهنی، به ویژه فعالیت‌هایی که عملکرد مغز را در تمامی سطوح (دریافت، یادآوری و تفکر) تحریک می‌کنند، موجب بهبود بهره‌وری مغز می‌شوند.
شاید با خودتان بگویید ما که طراح رقص نیستیم، پس این تمرین به دردمان نمی‌خورد. اما شاید در موقعیتی قرار بگیرید که لازم باشد در