اين، يک، براي، کنيد، يا

خودتان داشته باشيد. آيا ازدواجش، شغلش يا حس شوخ‌طبعي اوست که براي شما جذاب جلوه مي‌کند؟ غبطه نخوريد و خودتان را به‌‌خاطر نداشتن خصوصيت موردنظر نرنجانيد. در عوض، به‌دنبال راهکاري باشيد تا گونه‌اي از خصوصيات پسنديده‌‌اي را که در شخص مقابل مي‌بينيد، در خودتان پرورش بدهيد.
خلاصه اينکه با کمال‌گرايي از بسياري فرصت‌ها محروم خواهيد شد و کارهايي را که مي‌توانيد خوب اما نه ايدئال انجام بدهيد، هرگز به انجام نخواهيد رساند. براي اينکه کمال‌گرايي از سرتان بيفتد، به هيچ نسخه‌ي عجيب‌وغريبي نياز نداريد، فقط کافي است کمي طرز فکرتان را تقويت کنيد يا تغيير دهيد. قطعا به نفع خودتان و زندگي‌تان است که از قيدوبند کمال‌گرايي آزاد شويد تا ببينيد چقدر در انجام کارها بهتر خواهيد شد.

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع رازهاي موفقيت
موفقيت چيزي جز رعايت يک سري اصول و تمرين مداوم آنها نيست

7000توماناين روزها ديگر همه از فرهنگ خلاق شرکت‌هايي مثل گوگل و نت‌فليکس خبر دارند. اين شرکتها مي‌دانند چطور استعدادها را شکوفا کرده و نسل جوان را به خود جذب کنند! با اين‌همه مزاياي شغل کارمندي مثل مرخصي‌هاي نامتناهي، صندلي‌هاي مخصوص چرت زدن و اتاق‌هاي بازي، گذراندن ?? ساعت (يا حتي بيشتر) در محيط کار آنقدرها هم بد به نظر نمي‌آيد. موفقيت اين شرکت‌ها نشان ميدهد که داشتن انبوهي از جايزه‌ها و خدمات مخصوص کارمندان چقدر مفيد است. اما حدس و گمان‌هايي هم هست که مي‌گويند جايزه زيادي شايد جلوي خلاقيت را بگيرد. حالا مسئله اين است که چطور مي‌توانيم حد وسط بين اين دو را پيدا کنيم؟ وقتي در مورد شرکت‌هايي حرف ميزنيم که مثل گوگل بزرگ نيستند، چالش کار در اجراي ايده‌هايي است که هم قابل دسترسي و هم واقع‌گرا باشند. اگر مي‌خواهيد عناصر مدرن و متحول‌کننده فرهنگ کسب و کار دنيا را به شرکت خودتان بياوريد، يکي از اين ايده‌هاي راحت و کم‌خرج را امتحان کنيد:

?. قرارها را به بيرون از شرکت ببريد
جلسه‌هاي کاري هميشه در ليست کارهاي مورد علاقه‌ي کارمندان نيستند، شايد همين باعث مي‌شود که داشتن ايده‌هاي جديد و پيشرفت در کارها کمي سخت شود. با کار ساده‌اي مثل برگزار کردن جلسه‌ها در کافه‌ي نزديک شرکتتان ميتوانيد کارمندان‌تان را سورپرايز کنيد. به اين ترتيب هم محيط‌شان عوض مي‌شود، و هم جلسه‌تان را با بازدهي بيشتري برگزار کرده‌ايد! اگر هر هفته با مديران بخش‌ها جلسه داريد، اين بار بياييد و جلسه را به همراه خوردني‌هاي خوشمزه و نوشيدني‌هاي گوارا برگزار کنيد!
?. غذا فراهم کنيد
در يک دنياي ايده‌آل، تهيه‌ي غذا توسط شرکت براي کارمندان از اجزاي ثابت هر روز است. اگر ايده‌آل بودن برايتان مقدور نيست، مي‌توانيد با يک وعده غذاي آماده در يک روز کاري شلوغ به کارمندانتان نشان دهيد که برايشان اهميت قائليد. تازه، يکي از نگراني‌هاي آن روزشان را هم کم مي‌کنيد!
آيا بخش حسابداريتان غرق در کارهاي فصل پرداخت ماليات‌هاست؟ با چند وعده غذاي مجاني در اين هفته‌هاي طولانيِ کاري حسابدارهايتان را خوشحال کنيد!
?. ساعت‌هاي کاري را کمتر سخت بگيريد
مقررات سخت و خشک کار از ساعت ? صبح تا ? عصر کم کم دارد به تاريخ ميپيوندد. يک راه براي مدرن کردن ساعت‌هاي کاري اين است که به کارمندان اجازه بدهيد خودشان ساعت‌هاي خودشان را مديريت کنند. به جاي چک کردن دستاوردهاي کار آنها بطور روزانه، اين بار وظايف هفتگي به آنها محول کنيد. بگذاريد خودشان تصميم بگيرند چطوري وقتشان را تقسيم مي‌کنند. اگر چهارشنبه عصر کار اين هفته انجام شده و خوب هم انجام شده بود، چه عيبي دارد زودتر مرخصشان کنيد ولي پول همان ساعت کاري ? تا ? را بدهيد؟ و بعد ببينيد که يک لطف کوچک در حد کمي انعطاف‌پذير بودن سرعت و کيفيت کار را تا کجا بالا مي‌برد!

?. براي مشارکت در کارهاي خيريه مرخصي با حقوق اختصاص دهيد
چنين مزاياي بشردوستانه‌اي در بين قشر جوان بسيار پرطرفدارند. کارمندان از شرکتي که به کارهاي خيرخواهانه مي‌پردازد با افتخار و غرور ياد مي‌کنند. اختصاص دادن يک روز مرخصي با حقوق براي کار داوطلبانه در يک مرکز خيريه نزديک شرکت، راه بي‌نظيريست براي تمرين کار گروهي و اتحاد در کار. در ضمن، شايد براي تقويت اخلاقيات و حس قدرداني در کارمندان‌تان چندان هم بد نباشد.
?. مسابقات دوستانه برگزار کنيد
کمي‌ رقابت بين کارمندان معجزه مي‌آفريند! اگر يک بخش فروش داريد، مسابقه‌ي ماهانه‌ي «بهترين کارمند» برگزار کنيد. با داشتن رقابت سالم و امکان گرفتن جايزه، کارمندان بيش از پيش انگيزه مي‌گيرند تا خودشان را نسبت به بقيه بالا بکشند!
?. به فکر سلامتي کارمندانتان باشيد
تندرستي و سلامتي چيزي است که همه در موردش نگرانند، اما کمتر برايش وقت پيدا مي‌کنند. چرا با دغدغه‌هاي کارمندانتان مثل دغدغه‌هاي خودتان برخورد نکنيد؟ داشتن يک زندگي سالم براي سلامت روان و توانايي جسمي ضروري است. آيا اين‌ها همان عواملي نيستند که کيفيت کار کارمندانتان را تحت تاثير قرار ميدهند؟ کمک به آنها و تشويق کردنشان براي در اولويت قرار دادن سلامتي‌شان مي‌تواند به شادي بيشتر و در نتيجه بازدهي بيشتر منتهي شود. شايد بشود يک قرعه کشي برگزار کرد و يک گام‌شمار يا مچ‌بند فيت‌بيت (Fitbit) جايزه داد. حتي مي‌توانيد با باشگاه نزديک شرکت قرارداد ببنديد تا به کارمندان شما تخفيف ويژه‌اي بدهد.
تبليغات

?. بخور و بياموز
اگر مي‌خواهيد محيط کار را لذت‌بخش‌تر کنيد اما ترجيح مي‌د‌‌‌هيد با يک فعاليت سازنده اين کار را بکنيد، «بخور و بياموز» برگذار کنيد. ترتيب تهيه يک وعده غذا را بدهيد و در همان حال که کارمندان پشت ميز ناهار نشسته‌اند، از يک نفر که اطلاعات کافي دارد تقاضا کنيد تا نکات مفيدي در مورد يک موضوع مرتبط و مفيد ارائه دهد. به اين ترتيب کارمندهايتان نه تنها از يک وعده غذاي مجاني لذت مي‌برند، بلکه در همان حال استراحت دانش شغلي‌شان را هم افزايش مي‌دهند.
?. تفريحات محيط باز را به محيط کار بياوريد
شايد اگر جا کم داريد اجراي اين ايده سخت باشد، اما باز هم روش جذابي براي مفرح کردن يک روز کاري است. چند سرگرمي جالب در شرکت مهيا کنيد، بعد بنشينيد و تعامل کارمندانتان را در حالي که کمي خوش مي‌گذرانند تماشا کنيد! مي‌شود از يک مربي يوگا يا زومبا خواست تا در ساعت ناهار در شرکت حاضر شود. ساعت ناهار مي‌تواند ساعتي باشد که کارمندها مي‌خندند، تفريح مي‌کنند و طوري شارژ مي‌شوند که ديگر اثري از آن رخوت بعد ناهار به جا نماند.
برگرفته از: incبسياري از ما در طول روز بارها با فراموش کردن کارها يا موارد پيش‌پاافتاده مواجه مي‌شويم. جا گذاشتن دسته‌کليد يا سوئيچ اتومبيل، فراموش کردن قرار ملاقات، فراموش کردن نام معلم فرزندمان و نظاير آنها از جمله مواردي هستند که اغلب تکرار مي‌شوند. فراموش کردن چيزهاي جزئي و پيش‌پا افتاده از رايج‌ترين اتفاقاتي است که براي همه‌ي ما پيش مي‌آيد. فراموشي ممکن است ناشي از مشکلات تيروئيد، کم‌خوابي، استرس و عوارض برخي داروها باشد. اما اغلب اوقات يک بيماري نيست و نبايد نگران آن باشيد.
براي افراد فراموش‌کار راه‌کارها و توصيه‌هايي وجود دارد که با استفاده از آنها مي‌توانند به‌راحتي با اين مشکل مقابله کنند. در اين مطلب به ? مورد از اين راه‌کارها مي‌پردازيم که به کمک آنها مي‌توانيد مشکلات ناشي از فراموشي‌تان را رفع کنيد.
?. چاي سبز همراه با ورزش را در برنامه‌تان بگنجانيد

نوشيدن چاي سبز در تقويت حافظه بسيار مؤثر است. استفاده از چاي سبز در کنار عادات سالم در زندگي مانند ورزش مي‌تواند به رفع مشکل فراموشي و افزايش کارايي حافظه کمک کند. انجام تمرينات ايروبيک (هوازي) ? روز در هفته و هر بار به مدت ?? دقيقه براي تقويت حافظه و افزايش تمرکزتان بسيار مؤثر است.
?. ويتامين B?? را فراموش نکنيد
کمبود اين ويتامين در بدن به‌جز خستگي و کاهش اشتها، به مشکلات حافظه نيز ارتباط دارد. البته براي مصرف مکمل B?? بايد حتما با پزشک‌تان مشورت کنيد. پزشک پس از آزمايش خون در صورت نياز اين شما اين ويتامين را تجويز خواهد کرد.
?. فهرست تهيه‌ کنيد

نياز نيست همه‌چيز را به خاطر بسپاريد،‌ چون هرچه اين جزئيات بيشتر شوند احتمال اينکه فراموشي‌شان هم افزايش مي‌يابد، همين باعث مي‌شود ضروري‌ترين وسايل‌تان را جا بگذاريد و چون وقت برگشتن به منزل يا محل کارتان را نداريد، ناچار مي‌شويد از خانواده‌ي خود بخواهيد تا موارد ضروري را براي‌تان با پيک موتوري ارسال کنند.
برخي از کارهايي را که بايد انجام دهيد يا قرار ملاقات‌ها را روي کاغذ بنويسيد و آن را دمِ‌دست‌تان قرار دهيد. با اين‌کار تمرکزتان روي مواردي که به خاطر سپرده‌ايد بيشتر خواهد شد. مثلا قرار نيست در اين فهرست بنويسيد «يادم باشد کليدهايم را بردارم». برداشتن دسته‌کليد، تلفن‌همراه يا کيف‌پول از مواردي است که بهتر است به ذهن‌ بسپاريد.
?. از تکنولوژي استفاده کنيد

تبليغات

امروزه تکنولوژي‌هاي زيادي براي کمک به رفع مشکل فراموشي ساخته شده‌اند. به عنوان مثال، تقويم گوگل يکي از ابزارهاي يادآوري است که کارها و قرارملاقات‌هايتان را در آن وارد مي‌کنيد و اين تقويم همه‌ي آنها را در ساعت مشخص‌شده‌شان به شما يادآوري خواهد کرد. ساعت‌هاي زنگ‌دار و سيستم يادآوري‌کننده‌ي (آلارم) تلفن‌تان نيز در رفع مشکل فراموشي مفيد هستند. روش ديگر استفاده از خدمات تاکسي موتوري است. امروزه شرکت‌هايي به وجود آمده‌اند که خدمات حمل مسافر با موتور را نيز ارائه مي‌دهند. چنانچه به دليل مشغله‌ي زياد فراموش کرديد از يادآورها استفاده کنيد و در آخرين لحظات يادتان افتاد که قرار ملاقات داريد، مي‌توانيد درخواست موتور بدهيد تا در ترافيک سريع‌تر از اتومبيل به مقصد برسيد.
?. توجه کنيد و متمرکز باشيد
يکي از بهترين (و البته سخت‌ترين) روش‌ها براي تقويت حافظه، توجه کردن به کار يا وظيفه‌اي است که بايد انجام دهيد. اگر ذهن‌تان در هنگام انجام کار يا هنگام آماده‌شدن براي بيرون رفتن درگير باشد، مسلما برخي چيزها را فراموش خواهيد کرد. بنابراين به ذهن‌تان اجازه ندهيد به‌طور مداوم منحرف شود و سعي کنيد آن را متمرکز نگه‌داريد.
?. سعي کنيد وسايل‌تان را در جاي مشخصي بگذاريد

معمولا يکي از مشکلات افراد فراموش‌کار اين است که وسايل‌شان جاي مشخصي ندارد. اگر دسته‌کليد يا سوئيچ اتومبيل‌تان را در چند جاي متفاوت قرار مي‌دهيد، به‌راحتي هنگام خارج‌شدن از منزل آنها را فراموش خواهيد کرد. ذهن ما معمولا از برخي کارها تصويرسازي مي‌کند و اين تصويرسازي سبب مي‌شود آن کارها به‌طور خودکار انجام شوند. مثلا اگر شما دسته‌کليدتان را جلوي درب منزل آويزان مي‌کنيد و هر روز آن را از همان محل برمي‌داريد، پس از مدتي اين عمل برداشتن براي‌تان تبديل به عادت خواهد شد. به اين ترتيب، هر بار به محض خارج‌شدن از منزل دست‌تان خودبه‌‌خود به سوي کليد مي‌رود و طبق عادت هميشه آن را برمي‌داريد.
روش ديگر اين است که يک قفسه يا کشوي کوچک مخصوص وسايلي داشته باشيد که هر روز بايد آنها را برداريد. بهترين مکان نصب آن در جلوي منزل است. هر روز به محض ورود به منزل، سوئيچ، دسته‌کليد، کارت‌هاي شناسايي، کيف‌پول و مانند آنها را همان‌جا بگذاريد و در آن را قفل کنيد. هر بار که مي‌خواهيد از منزل خارج شويد، همه‌ي وسايل ضروري‌تان همان‌جا هستند و ديگر مجبور نيستيد هريک از آنها را از جاي مخصوص خودشان برداريد.
?. مغزتان را ورزش دهيد
يکي از روش‌هاي تقويت حافظه ورزش مغز است. براي اين‌کار حل جدول کلمات متقاطع و جدول سودوکو بسيار مفيد است. البته توصيه مي‌شود از جدول‌هاي کاغذي استفاده کنيد نه از جدول‌هايي که در تلفن‌همراه نصب مي‌شوند. زيرا نوشتن با قلم مؤثرتر از ضربه‌زدن روي تلفن است.
?. با خودتان صحبت کنيد
سعي کنيد با صداي بلند با خودتان صحبت کنيد. مثلا با تمرکز (نه طوطي‌وار) به خودتان بگوييد: «کليدهايم را برداشته‌ام و آنها الان در دست من هستند. مي‌خواهم آنها را همان‌جايي بگذارم که هميشه قرار مي‌دهم.» نکته‌ي بسيار مهم اين است که دقيقا بايد همان کاري را بازگو کنيد که مي‌خواهيد انجام دهيد. مثلا اگر فقط بگوييد: «يادم مي‌ماند» و اين جمله را بارها تکرار کنيد هيچ فايده‌اي ندارد.رفتارهاي سمي رفتارهاي مخربي هستند که با انجام آنها خود را از شادي و خوشحالي واقعي محروم مي‌کنيم. همه‌ي ما شايسته‌ي شاد بودن هستيم و اگر شما واقعا و از ته دل‌تان شاد نيستيد، احتمال اينکه از نظر روحي، عاطفي و حتي جسمي در خطر باشيد وجود دارد.
رفتارهاي سمي مهم‌ترين دليل عدم رضايت انسانها از خود و زندگي‌‌شان است که تأثيرات زيان‌باري بر سلامتي‌ روح و جسم دارند. اما مي‌توانيد رفتارهايي را که مانع لذت بردن‌ شما از زندگي هستند بشناسيد و از همين امروز براي ترک آنها تلاش کنيد.
رفتارهاي سمي، طيف بسيار گسترده‌اي دارند که در اينجا نمي‌توان درباره‌ي همه‌ي آنها صحبت کرد. اما ما فهرستي از عادات و رفتارهاي نابودگري را که معمولا از آنها غافليم و وقتي متوجه‌شان مي‌شويم که ديگر خيلي دير شده است، تهيه کرده‌ايم. پس با اين مقاله همراه باشيد تا با هم برخي از اين رفتارهاي سمي و راه‌هاي مقابله با آنها را مرور کنيم.

________________________________________
: ?? عادت افرادي که واقعا احساس خوشحالي مي‌کنند
________________________________________
هميشه مي‌خواهيد ديگران را راضي نگه داريد

اينکه بخواهيد به ديگران لطف و آنها را شاد کنيد خيلي خوب و تحسين‌برانگيز است و همدلي و توجه شما را نشان مي‌دهد، اما همان‌طور که مي‌دانيد حفظ تعادل در رفتار و اعمال امري ضروري‌ است. بنابراين اگر مدام به دنبال راضي کردن ديگران باشيد و بخواهيد همه را خرسند نگه داريد، در نهايت خشنود کردن ديگران براي‌تان دردسر مي‌شود و خودتان در نارضايتي و ناراحتي فرو خواهيد رفت. اگر بيش از حد براي راضي نگه داشتن اطرافيان‌تان تلاش کنيد فرصت محقق کردن نيازهاي خود را از دست مي‌دهيد و اگر سخت در تلاش باشيد که ديگران را خوشحال کنيد، در حالي‌که خودتان آشکارا ناراضي هستيد، روح‌تان تخريب خواهد شد. اگر هميشه مشغله‌ي شاد کردن ديگران را داشته باشيد و تمام تکاپوي‌تان در اين مسير باشد، پس چطور مي‌خواهيد بفهميد که چه چيزي خودتان را واقعا خوشحال مي‌کند؟ اجازه ندهيد ترس از طرد شدن يا شکست، مسير واقعي زندگي‌تان را تغيير بدهد چون با اين کار فقط خودتان را خواهيد رنجاند. از همه مهم‌تر، کساني که هميشه به دنبال راضي کردن ديگران هستند مشکلات زيادي براي خود ايجاد مي‌کنند، استرس دارند، به راحتي اعتماد نمي‌کنند، احساس بي‌ارزشي و بي‌لياقتي مي‌کنند و معمولا در روابط‌شان مورد سوء‌ِاستفاده و اجحاف قرار مي‌گيرند. شما سزاوار شاد بودن هستيد، پس از ته دل شاد باشيد و شادي ديگران را به شادي خودتان ترجيح ندهيد. اينکه پيوسته به دنبال شاد کردن ديگران باشيد، شما را خوشحال نمي‌کند! اگر اين واقعيت را درک کنيد، خيلي زود خواهيد فهميد چه چيزي واقعا خوشحال‌تان مي‌کند؛ آن نوع خوشحالي و رضايتي که مخصوص خودِ خود شماست.
________________________________________
: جزئياتي که مردم بر اساس آنها شخصيت شما را قضاوت مي‌کنند
________________________________________
خودتان را با کساني که شناختي از آنها نداريد مقايسه مي‌کنيد

تبليغات

عجيب نيست که خود را با کساني که مي‌شناسيد مقايسه کنيد چون مقايسه کردن جزئي از طبيعت بشر است، گرچه درست و منطقي نيست. اما در مورد آنهايي که هرگز ملاقات‌شان نکرده‌ايد چطور؟ احمقانه است! چطور ممکن است يک نفر خودش را با کسي مقايسه کند يا به کسي حسودي کند که هرگز با او برخورد نداشته است؟ در اينستاگرام، پينترست، فيس‌بوک، اسنپ‌چت و بسياري از فضاهاي مجازي ديگر عملا اين امکان وجود ندارد که باطن و واقعيت زندگي ديگران را ببينيم. شما تنها آن چيزي را مي‌بينيد که جلوي لنز دوربين قرار گرفته است و از واقعيت پشت آن بي‌خبريد. بايد باور کنيد که شادي در دسترس همه است، از جمله شما! مقايسه‌‌ي کردن خودتان با ديگران احساس ناامني و نارضايتي با خود به همراه دارد.
اين را هم بايد بدانيد که بيشتر اوقات تصاويري که مي‌بينيد ممکن است نمودي از کامل و بي‌عيب بودن باشد، اما شايد واقعيت چيزي بسيار متفاوت باشد. فراموش نکنيد کساني که در اين تصاوير مي‌بينيد مانند شما انسان هستند و فراز و نشيب‌هايي در زندگي‌شان دارند. پس به جاي اينکه با ديدن اين عکس‌ها احساس نااميدي و ضعف کنيد، از همين چيزي که هستيد لذت ببريد و خوشحال و شاد باشيد.
سرتان را خيلي شلوغ مي‌کنيد

متأسفانه در جامعه‌ي امروز پرمشغله بودن معادل کارآمد بودن و موفقيت تلقي مي‌شود، در حالي‌که ابدا اين‌طور نيست! اينکه مشغول باشيد مي‌تواند صرفا به اين خاطر باشد که نمي‌خواهيد در نظر ديگران تنبل جلوه کنيد و برچسب بيکار و بي‌خيال بودن به شما نخورد، يا اينکه نمي‌خواهيد با واقعيت زندگي روبه‌رو شويد. هر دوي اينها ناخوشايند هستند و به مرور زمان وقتي ببينيد اين مشغوليت شما ابدا به کارتان نيامده و ثمره‌اي نداشته است، رضايت و شادي خود را نابود شده خواهيد ديد. چون آدمي هستيد پُر از استرس و نارضايتي و از نظر روحي و جسمي بيمار! دست از ظاهرسازي يا سردرگمي در مشغله‌‌هاي مختلف برداريد و روي چيزي تمرکز کنيد که واقعا از انجام آن لذت مي‌بريد، در آن کارآمد هستيد و

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *