مقالات

این، یک، برای، کنید، یا

دانلود پایان نامه

خودتان داشته باشید. آیا ازدواجش، شغلش یا حس شوخ‌طبعی اوست که برای شما جذاب جلوه می‌کند؟ غبطه نخورید و خودتان را به‌‌خاطر نداشتن خصوصیت موردنظر نرنجانید. در عوض، به‌دنبال راهکاری باشید تا گونه‌ای از خصوصیات پسندیده‌‌ای را که در شخص مقابل می‌بینید، در خودتان پرورش بدهید.
خلاصه اینکه با کمال‌گرایی از بسیاری فرصت‌ها محروم خواهید شد و کارهایی را که می‌توانید خوب اما نه ایدئال انجام بدهید، هرگز به انجام نخواهید رساند. برای اینکه کمال‌گرایی از سرتان بیفتد، به هیچ نسخه‌ی عجیب‌وغریبی نیاز ندارید، فقط کافی است کمی طرز فکرتان را تقویت کنید یا تغییر دهید. قطعا به نفع خودتان و زندگی‌تان است که از قیدوبند کمال‌گرایی آزاد شوید تا ببینید چقدر در انجام کارها بهتر خواهید شد.

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید
مقالات صوتی

مجموعه صوتی پرطرفدارترین مقالات با موضوع رازهای موفقیت
موفقیت چیزی جز رعایت یک سری اصول و تمرین مداوم آنها نیست

7000توماناین روزها دیگر همه از فرهنگ خلاق شرکت‌هایی مثل گوگل و نت‌فلیکس خبر دارند. این شرکتها می‌دانند چطور استعدادها را شکوفا کرده و نسل جوان را به خود جذب کنند! با این‌همه مزایای شغل کارمندی مثل مرخصی‌های نامتناهی، صندلی‌های مخصوص چرت زدن و اتاق‌های بازی، گذراندن ?? ساعت (یا حتی بیشتر) در محیط کار آنقدرها هم بد به نظر نمی‌آید. موفقیت این شرکت‌ها نشان میدهد که داشتن انبوهی از جایزه‌ها و خدمات مخصوص کارمندان چقدر مفید است. اما حدس و گمان‌هایی هم هست که می‌گویند جایزه زیادی شاید جلوی خلاقیت را بگیرد. حالا مسئله این است که چطور می‌توانیم حد وسط بین این دو را پیدا کنیم؟ وقتی در مورد شرکت‌هایی حرف میزنیم که مثل گوگل بزرگ نیستند، چالش کار در اجرای ایده‌هایی است که هم قابل دسترسی و هم واقع‌گرا باشند. اگر می‌خواهید عناصر مدرن و متحول‌کننده فرهنگ کسب و کار دنیا را به شرکت خودتان بیاورید، یکی از این ایده‌های راحت و کم‌خرج را امتحان کنید:

?. قرارها را به بیرون از شرکت ببرید
جلسه‌های کاری همیشه در لیست کارهای مورد علاقه‌ی کارمندان نیستند، شاید همین باعث می‌شود که داشتن ایده‌های جدید و پیشرفت در کارها کمی سخت شود. با کار ساده‌ای مثل برگزار کردن جلسه‌ها در کافه‌ی نزدیک شرکتتان میتوانید کارمندان‌تان را سورپرایز کنید. به این ترتیب هم محیط‌شان عوض می‌شود، و هم جلسه‌تان را با بازدهی بیشتری برگزار کرده‌اید! اگر هر هفته با مدیران بخش‌ها جلسه دارید، این بار بیایید و جلسه را به همراه خوردنی‌های خوشمزه و نوشیدنی‌های گوارا برگزار کنید!
?. غذا فراهم کنید
در یک دنیای ایده‌آل، تهیه‌ی غذا توسط شرکت برای کارمندان از اجزای ثابت هر روز است. اگر ایده‌آل بودن برایتان مقدور نیست، می‌توانید با یک وعده غذای آماده در یک روز کاری شلوغ به کارمندانتان نشان دهید که برایشان اهمیت قائلید. تازه، یکی از نگرانی‌های آن روزشان را هم کم می‌کنید!
آیا بخش حسابداریتان غرق در کارهای فصل پرداخت مالیات‌هاست؟ با چند وعده غذای مجانی در این هفته‌های طولانیِ کاری حسابدارهایتان را خوشحال کنید!
?. ساعت‌های کاری را کمتر سخت بگیرید
مقررات سخت و خشک کار از ساعت ? صبح تا ? عصر کم کم دارد به تاریخ میپیوندد. یک راه برای مدرن کردن ساعت‌های کاری این است که به کارمندان اجازه بدهید خودشان ساعت‌های خودشان را مدیریت کنند. به جای چک کردن دستاوردهای کار آنها بطور روزانه، این بار وظایف هفتگی به آنها محول کنید. بگذارید خودشان تصمیم بگیرند چطوری وقتشان را تقسیم می‌کنند. اگر چهارشنبه عصر کار این هفته انجام شده و خوب هم انجام شده بود، چه عیبی دارد زودتر مرخصشان کنید ولی پول همان ساعت کاری ? تا ? را بدهید؟ و بعد ببینید که یک لطف کوچک در حد کمی انعطاف‌پذیر بودن سرعت و کیفیت کار را تا کجا بالا می‌برد!

?. برای مشارکت در کارهای خیریه مرخصی با حقوق اختصاص دهید
چنین مزایای بشردوستانه‌ای در بین قشر جوان بسیار پرطرفدارند. کارمندان از شرکتی که به کارهای خیرخواهانه می‌پردازد با افتخار و غرور یاد می‌کنند. اختصاص دادن یک روز مرخصی با حقوق برای کار داوطلبانه در یک مرکز خیریه نزدیک شرکت، راه بی‌نظیریست برای تمرین کار گروهی و اتحاد در کار. در ضمن، شاید برای تقویت اخلاقیات و حس قدردانی در کارمندان‌تان چندان هم بد نباشد.
?. مسابقات دوستانه برگزار کنید
کمی‌ رقابت بین کارمندان معجزه می‌آفریند! اگر یک بخش فروش دارید، مسابقه‌ی ماهانه‌ی «بهترین کارمند» برگزار کنید. با داشتن رقابت سالم و امکان گرفتن جایزه، کارمندان بیش از پیش انگیزه می‌گیرند تا خودشان را نسبت به بقیه بالا بکشند!
?. به فکر سلامتی کارمندانتان باشید
تندرستی و سلامتی چیزی است که همه در موردش نگرانند، اما کمتر برایش وقت پیدا می‌کنند. چرا با دغدغه‌های کارمندانتان مثل دغدغه‌های خودتان برخورد نکنید؟ داشتن یک زندگی سالم برای سلامت روان و توانایی جسمی ضروری است. آیا این‌ها همان عواملی نیستند که کیفیت کار کارمندانتان را تحت تاثیر قرار میدهند؟ کمک به آنها و تشویق کردنشان برای در اولویت قرار دادن سلامتی‌شان می‌تواند به شادی بیشتر و در نتیجه بازدهی بیشتر منتهی شود. شاید بشود یک قرعه کشی برگزار کرد و یک گام‌شمار یا مچ‌بند فیت‌بیت (Fitbit) جایزه داد. حتی می‌توانید با باشگاه نزدیک شرکت قرارداد ببندید تا به کارمندان شما تخفیف ویژه‌ای بدهد.
تبلیغات

?. بخور و بیاموز
اگر می‌خواهید محیط کار را لذت‌بخش‌تر کنید اما ترجیح می‌د‌‌‌هید با یک فعالیت سازنده این کار را بکنید، «بخور و بیاموز» برگذار کنید. ترتیب تهیه یک وعده غذا را بدهید و در همان حال که کارمندان پشت میز ناهار نشسته‌اند، از یک نفر که اطلاعات کافی دارد تقاضا کنید تا نکات مفیدی در مورد یک موضوع مرتبط و مفید ارائه دهد. به این ترتیب کارمندهایتان نه تنها از یک وعده غذای مجانی لذت می‌برند، بلکه در همان حال استراحت دانش شغلی‌شان را هم افزایش می‌دهند.
?. تفریحات محیط باز را به محیط کار بیاورید
شاید اگر جا کم دارید اجرای این ایده سخت باشد، اما باز هم روش جذابی برای مفرح کردن یک روز کاری است. چند سرگرمی جالب در شرکت مهیا کنید، بعد بنشینید و تعامل کارمندانتان را در حالی که کمی خوش می‌گذرانند تماشا کنید! می‌شود از یک مربی یوگا یا زومبا خواست تا در ساعت ناهار در شرکت حاضر شود. ساعت ناهار می‌تواند ساعتی باشد که کارمندها می‌خندند، تفریح می‌کنند و طوری شارژ می‌شوند که دیگر اثری از آن رخوت بعد ناهار به جا نماند.
برگرفته از: incبسیاری از ما در طول روز بارها با فراموش کردن کارها یا موارد پیش‌پاافتاده مواجه می‌شویم. جا گذاشتن دسته‌کلید یا سوئیچ اتومبیل، فراموش کردن قرار ملاقات، فراموش کردن نام معلم فرزندمان و نظایر آنها از جمله مواردی هستند که اغلب تکرار می‌شوند. فراموش کردن چیزهای جزئی و پیش‌پا افتاده از رایج‌ترین اتفاقاتی است که برای همه‌ی ما پیش می‌آید. فراموشی ممکن است ناشی از مشکلات تیروئید، کم‌خوابی، استرس و عوارض برخی داروها باشد. اما اغلب اوقات یک بیماری نیست و نباید نگران آن باشید.
برای افراد فراموش‌کار راه‌کارها و توصیه‌هایی وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توانند به‌راحتی با این مشکل مقابله کنند. در این مطلب به ? مورد از این راه‌کارها می‌پردازیم که به کمک آنها می‌توانید مشکلات ناشی از فراموشی‌تان را رفع کنید.
?. چای سبز همراه با ورزش را در برنامه‌تان بگنجانید

نوشیدن چای سبز در تقویت حافظه بسیار مؤثر است. استفاده از چای سبز در کنار عادات سالم در زندگی مانند ورزش می‌تواند به رفع مشکل فراموشی و افزایش کارایی حافظه کمک کند. انجام تمرینات ایروبیک (هوازی) ? روز در هفته و هر بار به مدت ?? دقیقه برای تقویت حافظه و افزایش تمرکزتان بسیار مؤثر است.
?. ویتامین B?? را فراموش نکنید
کمبود این ویتامین در بدن به‌جز خستگی و کاهش اشتها، به مشکلات حافظه نیز ارتباط دارد. البته برای مصرف مکمل B?? باید حتما با پزشک‌تان مشورت کنید. پزشک پس از آزمایش خون در صورت نیاز این شما این ویتامین را تجویز خواهد کرد.
?. فهرست تهیه‌ کنید

نیاز نیست همه‌چیز را به خاطر بسپارید،‌ چون هرچه این جزئیات بیشتر شوند احتمال اینکه فراموشی‌شان هم افزایش می‌یابد، همین باعث می‌شود ضروری‌ترین وسایل‌تان را جا بگذارید و چون وقت برگشتن به منزل یا محل کارتان را ندارید، ناچار می‌شوید از خانواده‌ی خود بخواهید تا موارد ضروری را برای‌تان با پیک موتوری ارسال کنند.
برخی از کارهایی را که باید انجام دهید یا قرار ملاقات‌ها را روی کاغذ بنویسید و آن را دمِ‌دست‌تان قرار دهید. با این‌کار تمرکزتان روی مواردی که به خاطر سپرده‌اید بیشتر خواهد شد. مثلا قرار نیست در این فهرست بنویسید «یادم باشد کلیدهایم را بردارم». برداشتن دسته‌کلید، تلفن‌همراه یا کیف‌پول از مواردی است که بهتر است به ذهن‌ بسپارید.
?. از تکنولوژی استفاده کنید

تبلیغات

امروزه تکنولوژی‌های زیادی برای کمک به رفع مشکل فراموشی ساخته شده‌اند. به عنوان مثال، تقویم گوگل یکی از ابزارهای یادآوری است که کارها و قرارملاقات‌هایتان را در آن وارد می‌کنید و این تقویم همه‌ی آنها را در ساعت مشخص‌شده‌شان به شما یادآوری خواهد کرد. ساعت‌های زنگ‌دار و سیستم یادآوری‌کننده‌ی (آلارم) تلفن‌تان نیز در رفع مشکل فراموشی مفید هستند. روش دیگر استفاده از خدمات تاکسی موتوری است. امروزه شرکت‌هایی به وجود آمده‌اند که خدمات حمل مسافر با موتور را نیز ارائه می‌دهند. چنانچه به دلیل مشغله‌ی زیاد فراموش کردید از یادآورها استفاده کنید و در آخرین لحظات یادتان افتاد که قرار ملاقات دارید، می‌توانید درخواست موتور بدهید تا در ترافیک سریع‌تر از اتومبیل به مقصد برسید.
?. توجه کنید و متمرکز باشید
یکی از بهترین (و البته سخت‌ترین) روش‌ها برای تقویت حافظه، توجه کردن به کار یا وظیفه‌ای است که باید انجام دهید. اگر ذهن‌تان در هنگام انجام کار یا هنگام آماده‌شدن برای بیرون رفتن درگیر باشد، مسلما برخی چیزها را فراموش خواهید کرد. بنابراین به ذهن‌تان اجازه ندهید به‌طور مداوم منحرف شود و سعی کنید آن را متمرکز نگه‌دارید.
?. سعی کنید وسایل‌تان را در جای مشخصی بگذارید

معمولا یکی از مشکلات افراد فراموش‌کار این است که وسایل‌شان جای مشخصی ندارد. اگر دسته‌کلید یا سوئیچ اتومبیل‌تان را در چند جای متفاوت قرار می‌دهید، به‌راحتی هنگام خارج‌شدن از منزل آنها را فراموش خواهید کرد. ذهن ما معمولا از برخی کارها تصویرسازی می‌کند و این تصویرسازی سبب می‌شود آن کارها به‌طور خودکار انجام شوند. مثلا اگر شما دسته‌کلیدتان را جلوی درب منزل آویزان می‌کنید و هر روز آن را از همان محل برمی‌دارید، پس از مدتی این عمل برداشتن برای‌تان تبدیل به عادت خواهد شد. به این ترتیب، هر بار به محض خارج‌شدن از منزل دست‌تان خودبه‌‌خود به سوی کلید می‌رود و طبق عادت همیشه آن را برمی‌دارید.
روش دیگر این است که یک قفسه یا کشوی کوچک مخصوص وسایلی داشته باشید که هر روز باید آنها را بردارید. بهترین مکان نصب آن در جلوی منزل است. هر روز به محض ورود به منزل، سوئیچ، دسته‌کلید، کارت‌های شناسایی، کیف‌پول و مانند آنها را همان‌جا بگذارید و در آن را قفل کنید. هر بار که می‌خواهید از منزل خارج شوید، همه‌ی وسایل ضروری‌تان همان‌جا هستند و دیگر مجبور نیستید هریک از آنها را از جای مخصوص خودشان بردارید.
?. مغزتان را ورزش دهید
یکی از روش‌های تقویت حافظه ورزش مغز است. برای این‌کار حل جدول کلمات متقاطع و جدول سودوکو بسیار مفید است. البته توصیه می‌شود از جدول‌های کاغذی استفاده کنید نه از جدول‌هایی که در تلفن‌همراه نصب می‌شوند. زیرا نوشتن با قلم مؤثرتر از ضربه‌زدن روی تلفن است.
?. با خودتان صحبت کنید
سعی کنید با صدای بلند با خودتان صحبت کنید. مثلا با تمرکز (نه طوطی‌وار) به خودتان بگویید: «کلیدهایم را برداشته‌ام و آنها الان در دست من هستند. می‌خواهم آنها را همان‌جایی بگذارم که همیشه قرار می‌دهم.» نکته‌ی بسیار مهم این است که دقیقا باید همان کاری را بازگو کنید که می‌خواهید انجام دهید. مثلا اگر فقط بگویید: «یادم می‌ماند» و این جمله را بارها تکرار کنید هیچ فایده‌ای ندارد.رفتارهای سمی رفتارهای مخربی هستند که با انجام آنها خود را از شادی و خوشحالی واقعی محروم می‌کنیم. همه‌ی ما شایسته‌ی شاد بودن هستیم و اگر شما واقعا و از ته دل‌تان شاد نیستید، احتمال اینکه از نظر روحی، عاطفی و حتی جسمی در خطر باشید وجود دارد.
رفتارهای سمی مهم‌ترین دلیل عدم رضایت انسانها از خود و زندگی‌‌شان است که تأثیرات زیان‌باری بر سلامتی‌ روح و جسم دارند. اما می‌توانید رفتارهایی را که مانع لذت بردن‌ شما از زندگی هستند بشناسید و از همین امروز برای ترک آنها تلاش کنید.
رفتارهای سمی، طیف بسیار گسترده‌ای دارند که در اینجا نمی‌توان درباره‌ی همه‌ی آنها صحبت کرد. اما ما فهرستی از عادات و رفتارهای نابودگری را که معمولا از آنها غافلیم و وقتی متوجه‌شان می‌شویم که دیگر خیلی دیر شده است، تهیه کرده‌ایم. پس با این مقاله همراه باشید تا با هم برخی از این رفتارهای سمی و راه‌های مقابله با آنها را مرور کنیم.

________________________________________
: ?? عادت افرادی که واقعا احساس خوشحالی می‌کنند
________________________________________
همیشه می‌خواهید دیگران را راضی نگه دارید

اینکه بخواهید به دیگران لطف و آنها را شاد کنید خیلی خوب و تحسین‌برانگیز است و همدلی و توجه شما را نشان می‌دهد، اما همان‌طور که می‌دانید حفظ تعادل در رفتار و اعمال امری ضروری‌ است. بنابراین اگر مدام به دنبال راضی کردن دیگران باشید و بخواهید همه را خرسند نگه دارید، در نهایت خشنود کردن دیگران برای‌تان دردسر می‌شود و خودتان در نارضایتی و ناراحتی فرو خواهید رفت. اگر بیش از حد برای راضی نگه داشتن اطرافیان‌تان تلاش کنید فرصت محقق کردن نیازهای خود را از دست می‌دهید و اگر سخت در تلاش باشید که دیگران را خوشحال کنید، در حالی‌که خودتان آشکارا ناراضی هستید، روح‌تان تخریب خواهد شد. اگر همیشه مشغله‌ی شاد کردن دیگران را داشته باشید و تمام تکاپوی‌تان در این مسیر باشد، پس چطور می‌خواهید بفهمید که چه چیزی خودتان را واقعا خوشحال می‌کند؟ اجازه ندهید ترس از طرد شدن یا شکست، مسیر واقعی زندگی‌تان را تغییر بدهد چون با این کار فقط خودتان را خواهید رنجاند. از همه مهم‌تر، کسانی که همیشه به دنبال راضی کردن دیگران هستند مشکلات زیادی برای خود ایجاد می‌کنند، استرس دارند، به راحتی اعتماد نمی‌کنند، احساس بی‌ارزشی و بی‌لیاقتی می‌کنند و معمولا در روابط‌شان مورد سوء‌ِاستفاده و اجحاف قرار می‌گیرند. شما سزاوار شاد بودن هستید، پس از ته دل شاد باشید و شادی دیگران را به شادی خودتان ترجیح ندهید. اینکه پیوسته به دنبال شاد کردن دیگران باشید، شما را خوشحال نمی‌کند! اگر این واقعیت را درک کنید، خیلی زود خواهید فهمید چه چیزی واقعا خوشحال‌تان می‌کند؛ آن نوع خوشحالی و رضایتی که مخصوص خودِ خود شماست.
________________________________________
: جزئیاتی که مردم بر اساس آنها شخصیت شما را قضاوت می‌کنند
________________________________________
خودتان را با کسانی که شناختی از آنها ندارید مقایسه می‌کنید

تبلیغات

عجیب نیست که خود را با کسانی که می‌شناسید مقایسه کنید چون مقایسه کردن جزئی از طبیعت بشر است، گرچه درست و منطقی نیست. اما در مورد آنهایی که هرگز ملاقات‌شان نکرده‌اید چطور؟ احمقانه است! چطور ممکن است یک نفر خودش را با کسی مقایسه کند یا به کسی حسودی کند که هرگز با او برخورد نداشته است؟ در اینستاگرام، پینترست، فیس‌بوک، اسنپ‌چت و بسیاری از فضاهای مجازی دیگر عملا این امکان وجود ندارد که باطن و واقعیت زندگی دیگران را ببینیم. شما تنها آن چیزی را می‌بینید که جلوی لنز دوربین قرار گرفته است و از واقعیت پشت آن بی‌خبرید. باید باور کنید که شادی در دسترس همه است، از جمله شما! مقایسه‌‌ی کردن خودتان با دیگران احساس ناامنی و نارضایتی با خود به همراه دارد.
این را هم باید بدانید که بیشتر اوقات تصاویری که می‌بینید ممکن است نمودی از کامل و بی‌عیب بودن باشد، اما شاید واقعیت چیزی بسیار متفاوت باشد. فراموش نکنید کسانی که در این تصاویر می‌بینید مانند شما انسان هستند و فراز و نشیب‌هایی در زندگی‌شان دارند. پس به جای اینکه با دیدن این عکس‌ها احساس ناامیدی و ضعف کنید، از همین چیزی که هستید لذت ببرید و خوشحال و شاد باشید.
سرتان را خیلی شلوغ می‌کنید

متأسفانه در جامعه‌ی امروز پرمشغله بودن معادل کارآمد بودن و موفقیت تلقی می‌شود، در حالی‌که ابدا این‌طور نیست! اینکه مشغول باشید می‌تواند صرفا به این خاطر باشد که نمی‌خواهید در نظر دیگران تنبل جلوه کنید و برچسب بیکار و بی‌خیال بودن به شما نخورد، یا اینکه نمی‌خواهید با واقعیت زندگی روبه‌رو شوید. هر دوی اینها ناخوشایند هستند و به مرور زمان وقتی ببینید این مشغولیت شما ابدا به کارتان نیامده و ثمره‌ای نداشته است، رضایت و شادی خود را نابود شده خواهید دید. چون آدمی هستید پُر از استرس و نارضایتی و از نظر روحی و جسمی بیمار! دست از ظاهرسازی یا سردرگمی در مشغله‌‌های مختلف بردارید و روی چیزی تمرکز کنید که واقعا از انجام آن لذت می‌برید، در آن کارآمد هستید و

92