دانلود پایان نامه

تحصیلی و بیکاری، همگی در بخش‌هایی از زندگی جریان دارند و تأثیرات خود را در تمامی مراحل به‌جا می‌گذارند. زمانی‌که استرس‌ها یکی پس از دیگری و بدون فرصت برای تجدید قوا، سر راه‌مان ظاهر می‌شوند، ضعیف و ضعیف‌تر می‌شویم و طبیعتا کمبود انرژی و ناراحتی به سراغ‌مان می‌آید.
?. افکار منفی
دلیل دیگری که احساس ناراحتی را توجیه می‌کند، تفکر منفی است. احتمالا احساس بدی دارید، چون تمام روز به این فکر کرده‌اید که چرا هیچ‌چیز خوبی در زندگی وجود ندارد. سوزان نولن و همکارانش در دانشگاه میشیگان به این نتیجه رسیده‌اند که فکرکردن دائمی به روحیه‌ی بد‌ یا اتفاق‌های منفی زندگی، احساس بدتری را ایجاد می‌کند.
افکار منفی مثل زنجیر به هم متصل هستند؛ فکرکردن به یک اتفاق منفی، شما را به سمت افکار منفی دیگر سوق می‌دهد، تا اینکه در نهایت با کوهی از غصه و مشکل مواجه می‌شوید. با این کار به نگرش و انگیزه خود آسیب می‌زنید و توانایی حل مشکلات را از دست می‌دهید. اگر احساس کردید که وارد چرخه‌ی افکار منفی شده‌اید، به‌سرعت از جای خود بلند شوید و کاری دلخواه یا روزمره را انجام بدهید؛ کاری که ذهن‌تان را درگیر کند. می‌توانید خودتان را با کارهایی مثل شستن ظرف‌ها، مرتب‌کردن کمد لباس‌ها، قدم‌زدن، معاشرت با دوستان و پروژه‌های کاری سرگرم کنید.
________________________________________
: چطور افکار منفی را در ? قدم از خود دور کنیم؟
________________________________________
?. منتقد درونی

آیا وجود یک منتقد درونی را احساس می‌کنید که دائما از شما ایراد می‌گیرد و سرزنش‌تان می‌کند؟ منتقد درونی، مجموعه‌ای از تأثیرات منفی زندگی‌تان را جمع می‌کند و شما را مقصر اصلی تمامی آنها می‌داند. این منتقد توجه شما را به سمت چیزهای منفی جلب و لذت اتفاق‌های مثبت را تخریب می‌کند. منتقد درونی دائما تکرار می‌کند که این لذت‌ها همیشگی نیست و شما لیاقت آنها را ندارید. چنین حرف‌هایی شما را از «لحظه» خارج و ناراحتی شدیدی ایجاد می‌کند.
تفکر منفی در حد و اندازه‌ی اندک، یکی از علائم افسردگی است و می‌تواند به‌عنوان فاکتور اصلی در تعامل با رویدادهای منفی زندگی عمل کند. اولین گام برای مقابله با منتقد درونی این است که کاملا از محتوای آن آگاه شوید. سپس باید محتوا را از آن خارج کنید. می‌توانید شکل و شمایل خاصی برای این منتقد درنظر بگیرید؛ مثل یک پیرمرد بدعنق اخمو. بدین‌ترتیب می‌توانید با این تصویر ذهنی گفت‌وگو کنید و به او بگویید که ساکت شود. منتقد درونی در حقیقت یک نگرش منفی دارد و توانایی مسئولیت پذیری شما نسبت‌به زندگی‌تان را دست‌کم می‌گیرد. حتی گاهی اوقات بسیار کمال‌گراست.
________________________________________
: چگونه به خودمان افتخار کنیم؟
________________________________________
??. تنهایی
مغز به شکلی طراحی شده که از ما می‌خواهد بخشی از گروه‌های اجتماعی باشیم، بنابراین اگر خلاف آن عمل کنیم،‌ احساس تنهایی می‌کنیم. متأسفانه بسیاری از افراد در خانواده‌هایی بزرگ می‌شوند که اعضای آن از یکدیگر حمایت و پشتیبانی نمی‌کنند. گاهی اوقات احساس می‌کنیم دوستان‌مان در مسیر زندگی شخصی خود قرار گرفته‌اند و ما را فراموش خواهند کرد.
تحقیقات روی fMRI مغز افراد نشان می‌دهد که پذیرفته‌نشدن در روابط اجتماعی، حتی به‌میزان اندک، می‌تواند روی بخش‌هایی از مغز تأثیر بگذارد؛ دقیقا همان‌طور که دردهای فیزیکی چنین تأثیری را روی مغز ایجاد می‌کنند. احساس تنهایی و پذیرفته‌نشدن در گروه‌های اجتماعی باعث ناراحتی ما می‌شوند. همچنین باعث می‌شود فکر کنیم چه اشکال و ایرادی داریم که هیچ‌کس دوستی ما را نمی‌خواهد. همین مسئله، ناراحتی بیشتر و آسیب روحیه را به‌همراه دارد. ترس از پذیرفته‌نشدن در گروه‌های اجتماعی بیشتر باعث می‌شود که تنهایی را ترجیح بدهیم و به تداوم چرخه‌ی افکار منفی ادامه دهیم.
برای غلبه بر تنهایی می‌توانیم در فضای آزاد گشت‌وگذار کنیم و استعدادهای ذاتی‌مان را که احتمالا به گسترش روابط اجتماعی منجر می‌شوند، دنبال کنیم. ارتباط با دوستان قدیمی و اعضای خانواده نیز به این روند کمک می‌کند.
کلام آخر
دلایل زیادی برای ناراحتی و روحیه‌ی بد وجود دارد که تشخیص آنها دشوار است. اگر دو هفته‌ی متوالی است که چنین احساسی را تجربه می‌کنید، ‌پیشنهاد می‌کنیم به‌دنبال درمان مناسب و پیدا‌کردن عوامل بیولوژیکی آن باشید. مشاوره با متخصصان سلامت ذهن نیز به مدیریت استرس کمک می‌کند. می‌توانید با این متخصصان درباره‌ی تغییرات ناخوشایند زندگی،‌ عوارض جانبی شکست‌های عاطفی،‌ اتفاق‌های گذشته و شرایط خانوادگی صحبت کنید. اگر از پس هزینه‌های مشاوره برنمی‌آیید، می‌توانید از داروهای ضدافسردگی برای تغییر بیولوژی خود استفاده کنید. ورزش در فضای آزاد به افزایش روحیه منجر می‌شود و نور آفتاب مورد نیاز را فراهم می‌کند. از راهکارهای کاهش استرس استفاده کنید، مثل ورزش،‌ یوگا یا مدیتیشن، تماشای فیلم‌های کمدی، ورزش‌های گروهی‌‌، کارهای خلاقانه‌ و معاشرت با دوستان.
________________________________________
در ادامه بخوانید: اگر دچار غم و غصه هستید، یکی از این ?? فیلم را حتما ببینید
________________________________________بسیاری از ما پول زیادی را صرف خرید محصولات مراقبت از مو می‌کنیم و توجه‌ ویژه‌ای به نکات مربوط به روش‌های نگه‌داری صحیح از مو داریم، زیرا مو عضوی از بدن است که زیبایی صورت را تکمیل می‌کند. هرقدر مو سالم‌تر باشد، طبیعتا وقتی بلند می‌شود، ظاهر زیباتری خواهد داشت. اما اگر موها ضعیف و شکننده باشند، چه در حالت کوتاه و چه در حالت بلند ظاهر جذابی نخواهند داشت. در ادامه قصد داریم به معرفی ?? باور اشتباه در مورد موها که مانع داشتن موهای زیبا و بلند می‌شود، بپردازیم.
:
راز زیبایی موهای زنان هندی چیست؟
خواص روغن کرچک برای پوست، مو و سلامت بدن
مراقبت از مو با ? توصیه‌ای که درخششی خاص به ظاهرتان می‌بخشد
?. ریزش مو همیشه نشانه‌ی نگران‌کننده‌ای است
هر روز حدود ??? تا ??? عدد تار مو می‌ریزد. اما موی انسان سالی دو بار، معمولا بهار و پاییز، وارد «فاز تِلوژِن» یا «فاز استراحت فولیکول مو» می‌شود. طی این مرحله، حجمی از مو می‌ریزد و سپس در مرحله‌ی بعدی، یعنی فاز آناژِن، موی جدید در فولیکول‌های خالی‌شده می‌روید. ریزش مو وقتی نگران‌کننده است که بیش از دو بار در سال و طولانی‌تر از یک ماه باشد که در این‌صورت باید به متخصص پوست‌ومو مراجعه کنید.
?. بعضی شامپوها باعث افزایش سرعت رشد مو می‌شوند
حتی قوی‌ترین داروهای هورمونی نیز نمی‌توانند سرعت تقسیم سلولی را بالاتر ببرند. به‌همین علت، هیچ شامپویی هم قادر به افزایش سرعت رشد مو نیست. هر تار مو معمولا یک سانتی‌متر در ماه رشد می‌کند، اما سرعت رشد مو به‌طور کلی پدیده‌ای ژنتیکی است.
?. سشوار به مو آسیب می‌زند

سشوار و سایر لوازم حرارتی مو فقط زمانی به موها آسیب می‌زنند که مستقیما روی موها استفاده شوند. اما اگر از محصولات مراقبتی مو مانند فوم یا اسپری محافظ حرارتی استفاده کنید، دیگر نیازی به نگرانی نیست.
?. شامپو و نرم‌کننده را باید به همه‌جای مو زد
در واقع، شامپو شوینده‌ی پوست سر است و نه مو. به‌همین علت شامپو را باید به ریشه‌ی مو زد و همان کفی که حین آب‌کشی به ساقه‌‌ی موها می‌خورد، برای تمیزشدن کل ساقه‌ی مو کافی است. اما برعکس، نرم‌کننده را باید فقط به ساقه‌ی مو زد. ریشه‌‌ی مو به‌طور طبیعی سالم‌تر از ساقه‌هاست و زودتر هم چرب می‌شود. پس دیگر نیازی به اثر مرطوب‌کنندگی نرم‌کننده‌ روی ریشه‌‌ها نیست.
?. کوتاه‌کردن مو باعث افزایش سرعت رشد مو می‌شود
کوتاه‌کردن مو هیچ تأثیری روی سرعت رشد مو ندارد، زیرا مو از ریشه رشد می‌کند و نه از قسمت انتهایی ساقه. به‌علاوه برخلاف تصور عموم، تراشیدن سر موجب پرپشتی مو نمی‌شود، زیرا تعداد فولیکول‌های مو در هر فردی به مسائل ژنتیکی بستگی دارد.
?. اصلاح موی کودکان تا قبل از یک‌‌سالگی باعث افزایش ضخامت تار مو می‌شود
موی کودکان شبیه کرک است و اغلب اوقات رنگ‌دانه‌ ندارد. اگر موی کودک‌تان را بزنید، مو با حالتی شبیه موی بزرگسالان شروع به رشد می‌کند و به‌همین علت اشتباها تصور می‌شود که تار موی کودک ضخیم‌تر شده است، درحالی‌که چه موی کودک‌تان را تا قبل از یک‌سالگی بزنید و چه نزنید، درهرصورت موی سرش ضخیم‌تر و پرپشت‌تر خواهد شد.
?. کراتینه‌کردن مو ضرری ندارد
فرمول ماده‌ای که جهت کراتینه‌کردن یا همان صاف‌کردن مو استفاده می‌شود، طی سال‌ها تقویت شده است. این ماده در ابتدا حاوی فرمالدهید بود که در کالبدشکافی مصرف داشت. اما امروزه در فرمول کراتینه‌های صافی همان ترکیباتی دیده می‌شود که در گذشته جهت فرکردن مو با مواد کاربرد داشتند. بنابراین کراتینه‌‌کردن موها جهت صافی روش مناسبی در مراقبت از موها نیست، بلکه بیشتر یک روش آرایشی برای افزایش زیبایی ظاهری مو محسوب می‌شود تا یک روش مراقبتی.
?. بلوندها موهای کم‌پشت‌تری دارند
مطالعات نشان داده است که اتفاقا موهای بلوندها از کسانی که موهای طیف قهوه‌ای و قرمز دارند، پرپشت‌تر ولی نازک‌تر است. به‌همین دلیل موبلوندها نمی‌توانند ادعایی درمورد ضخامت موهایشان داشته باشند. این در حالی است که موقرمزها موهای خیلی کم‌پشتی دارند، اما موهایشان ضخیم‌ترین و محکم‌ترینِ موهاست و به‌دلیل همین ویژگی‌ها، موهایشان سالم و سرحال به‌نظر می‌رسد.
?. مدل دم‌اسبی یا گوجه‌ای باعث ریزش مو می‌شود

بستن مو به‌شکل دم‌اسبی یا گوجه‌ای فقط درصورتی زیان‌آور است که موهایتان را به‌قدری محکم ببندید که سرتان درد بگیرد. بنابراین مدل بستن مو به‌خودی‌خود تأثیری در ریزش مو ندارد.
??. موهای مردان با موهای زنان فرق دارد
ساختار موی مردان و زنان شبیه هم است، اما تفاوت‌شان در نحوه‌ی مراقبت از موهاست. چون خانم‌ها مدام موهایشان را رنگ می‌کنند یا بهتر بگوییم بیشتر با موهایشان ور می‌روند، موهایشان نازک‌تر می‌شود. درحالی‌که آقایان درمورد موهایشان محتاطانه‌تر رفتار می‌کنند و به‌همین دلیل است که موهایشان اغلب‌اوقات پرپشت‌تر و سالم‌تر باقی می‌ماند.
??. شوره‌ی سر واگیردار است
شوره‌ی سر نشانه‌ی بیش‌فعالی غدد چربی پوست (غدد سِباسه هم می‌گویند) است که باعث افزایش پوسته‌پوسته‌شدن سر می‌شود. پس شوره‌ی سر واگیردار نیست و مثلا اگر شانه‌ی کس دیگری را که شوره‌ی سر دارد، به موهایتان بزنید، شوره‌ی سر نمی‌گیرید. اما به‌ هر حال در مورد لوازمی که با پوست‌ومو سروکار دارند، باید لوازم شخصی خودتان را داشته باشید.
________________________________________
در ادامه بخوانید: چرا نباید با موهای خیس بخوابیم؟
________________________________________اخیرا بالون معده به روشی محبوب برای کاهش وزن تبدیل شده است و خیلی‌ها آن را به جراحی باز ترجیح می‌دهند. اما قبل از اینکه تصمیم‌تان را بگیرید، باید به نظرات موافق و مخالف این کار، خوب گوش کنید.
قرار دادن بالون معده گزینه‌ای سریع برای کاهش وزن است، که به جراحی نیازی ندارد. پس از قرارگیری بالون معده حتی با خوردن وعده‌های غذایی کوچک‌تر، خیلی زود سیر می‌شوید، کمتر احساس گرسنگی می‌کنید، به سادگی می‌توانید وعده‌های غذایی‌تان را کنترل نموده و مهم‌ترین قدم را برای لاغر شدن بردارید. با کمک مشاوران تغذیه، می‌توانید عادات صحیح غذا خوردن را بیاموزید و با تغییر سبک زندگی، به سرعت وزن کم کرده و در دراز مدت هم آن را حفظ کنید.
________________________________________
: لاغری بدون ورزش راحت‌تر و موثرتر است؛ بخوانید چرا و چگونه
________________________________________
?. بالون معده چیست؟

بالون معده، یک بادکنک سیلیکونی نرم است که درون معده قرار گرفته و حجم زیادی از معده‌تان را اشغال می‌کند. در نتیجه احساس سیری خواهید کرد.
?. در عمل قرار دادن بالون معده چه اتفاقی می?افتد؟

در ابتدا بالنی که هوای آن تخلیه شده است از طریق دهان و مری به معده‌تان وارد می‌شود. برای این کار از یک لوله‌ی باریک و منعطف استفاده می‌شود که یک لامپ و دوربین هم در یک سر آن قرار داده شده و به آن «آندوسکوپ» می‌گویند. معمولا به شما یک آرام‌بخش یا داروی بی‌هوشی ضعیف می‌دهند. ممکن است این عمل کمی ناخوشایند باشد اما معمولا بدون درد است، تنها ?? دقیقه طول می‌کشد و همان روز هم می‌توانید به خانه برگردید.
معمولا بعد از ? ماه، بالن تخلیه و از معده‌تان خارج می?شود، چون ممکن است بعد از این مدت بالن خراب یا سوراخ شود. به طور میانگین افرادی که این عمل را انجام می‌دهند، حدود ?? تا ?? درصد وزن اضافی‌شان را در این مدت از دست خواهند داد؛ هر چند کاهش وزن برای هر بیمار با توجه به شرایط متفاوت است. برای تشخیص مقدار اضافه وزن می?توانید از شاخص توده‌ی بدنی (BMI) استفاده کنید که بر اساس وزن و قد هر کس محاسبه می‌شود. اگر شاخص BMI شما از ?? بیشتر باشد، یعنی اضافه وزن دارید.
________________________________________
: ?? نوع ادویه و داروی گیاهی مناسب برای لاغری
________________________________________
تبلیغات

?. روش‌های جدید
اخیرا بالون معده به صورت کپسول هم تولید می?شود. باید یک کپسول که به سر یک لوله?ی باریک وصل شده را قورت دهید. وقتی بالن سر جای خودش (در قسمت بالایی معده?تان) قرار گرفت، با گاز از طریق لوله پُر می?شود و سپس لوله را خارج می?کنند. به آرام‌بخش هم نیازی ندارید. تا ? بالن را می?توان در معده جای?گذاری کرد که در این صورت کاهش وزن در یک دوره?ی ?? هفته?ای برای‌تان آسان‌تر می‌شود. بعد از این مدت، بالن?ها با انجام یک عمل آندوسکوپیِ کوتاه، از معده?تان خارج می?شوند.
?. آیا بالون معده برای من گزینه?ی مناسبی است؟

بالون معده به کسانی پیشنهاد می?شود که می?خواهند برای کاهش خطر، قبل از انجام یک جراحی، وزن کم کنند، اما به عنوان یک گزینه برای کنترل اضافه وزن بدون جراحی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. ممکن است کاهش وزن به کمک بالون معده کمتر و آهسته?تر از روش?های جراحی باشد اما اگر وزن?تان با شرایط مورد نیاز جراحی هم?خوانی ندارد، بالون معده یک روش مفید است. در صورتی که شاخص BMI برای شما بین ?? تا ?? است، بالون معده می?تواند یک گزینه?ی مناسب باشد.
________________________________________
: ?? راه لاغری برای کارمندان و افرادی که وقت کافی ندارند
________________________________________
?. آیا من هم می?توانم بالون معده انجام دهم؟
اگر قادر نیستید با کمک رژیم غذایی، تغییر عادات و انجام ورزش وزن?تان را کم کرده و آن را نگه دارید، یا اگر به خاطر چاقی به بیماری خاصی مبتلا هستید، بالون معده گزینه?ی خوبی است. پزشک جراح‌تان بهترین راه کاهش وزن را برای?تان توضیح می?دهد و اگر به بالون معده احتیاج داشته باشید، شما را راهنمایی می?کند. آنها به شاخص وزن?تان و شرایط خاصی که ممکن است بر اثر چاقی برای?تان به وجود آمده باشد مثل دیابت، فشار خون، درد مفاصل، تنگی‌نفس در خواب و افسردگی را بررسی می?کنند. مشاورتان به شما توصیه خواهد کرد که کم?تر غذا بخورید، رژیم غذایی سالم?تری داشته باشید و تغییرات مثبتی در شیوه?ی زندگی?تان به وجود آورید.
?. مزایا
یکی از مزایای بزرگ بالون معده، جلو?گیری از جراحی و خطرات احتمالی آن است. چون فقط ?? دقیقه طول می?کشد، تنها به یک داروی آرام‌بخش ضعیف نیاز دارید و همان روز هم مرخص می?شوید. این موارد بیانگر این حقیقت است که بالون معده از بسیاری جهات ارزان‌تر از حراجی خواهد بود. اما بالون معده موقتی است و در واقع یک پشتیبان خوب برای مواقعی است که تصمیم می?گیرید وزن کم کنید و فعال‌تر شوید.
بیمارانی که عمل بالون معده را انجام می?دهند، می?توانند ?? تا ?? درصد وزن?شان را کم ?کنند. هر چند مقدار کاهش وزن برای هر کس با توجه به شرایطش متفاوت است.
?. بالون معده چه خطراتی می?تواند داشته باشد؟
اغلب افراد با هیچ مشکلی مواجه نخواهند شد، اما باید در مورد خطرات این کار هم بدانید. ممکن است حین عملیات گذاشتن یا برداشتن بالن، آسیب‌هایی نظیر خون?ریزی یا سوراخ ایجاد شود. ناراحتی معده، حالت تهوع و استفراغ در چند روز اولِ جای?گذاری بالن، رایج است و معمولا در دراز مدت برطرف می?شود. شاید در ناحیه?ی شکم احساس سنگینی یا درد داشته باشید یا کمرتان درد کند. ممکن است رفلاکس دستگاه گوارش (وقتی اسید معده به بیرون نشت می?کند) یا سوء هاضمه هم داشته باشید. هر چند به ندرت اتفاق می‌افتد، اما ممکن است بالون معده دچار نشتی یا کاهش باد شود.
یک لیست کامل از خطرات احتمالی به وسیله?ی مشاوری که قرار است عمل را انجام دهد، به شما ارائه خواهد شد.
?. آماده شدن برای عمل بالون معده
قبل از اینکه بالن را در معده?تان جای?گذاری کنید، مشاورتان در مورد یک رژیم غذایی مناسب بعد آن با شما صحبت می?کند. ممکن است در مورد ورزش کردن به شما توصیه?هایی کند تا بتوانید وزن?تان را کم کنید. قبل از عمل به مدت ?? ساعت نباید غذایی بخورید و از ? ساعت قبل هم نمی?توانید چیزی بیاشامید.
?. تعهد به کاهش وزن

وقتی بالون معده?تان را جای?گذاری کردید باید از یک برنامه?ی ورزشی و رژیم غذایی سالم که به وسیله?ی مشاورتان توصیه می?شود پیروی کنید. این کار به شما اطمینان می?دهد که به بهترین وزن مناسب?تان می?رسید.
________________________________________
: آیا یوگا باعث لاغری می