اين، يک، براي، فرزندتان، يا

هست که تمايلي به گسترش افق‌هاي ديدش ندارد و به جاي جست‌وجوي فرصت‌هاي يادگيري، بيشتر مايل است ثابت کند که همين الان خودش چقدر باهوش است.
اما من هر روز چيزهاي جديدي ياد مي‌گيرم. مشتاقانه مطالعه مي‌کنم و تمام تلاشم را براي شرکت در کنفرانس‌هاي حرفه‌اي مي‌کنم تا بهترين و جديدترين ايده‌ها و نقطه‌نظرها را بيابم. سخن پاياني؟ من فعالانه روي خودم به عنوان يک فروشنده سرمايه‌گذاري مي‌کنم. فکر مي‌کنم که همه‌ي فروشنده‌ها بايد همين کار را بکنند. هر کسي که تمايل به رشد و يادگيري نداشته باشد، هميشه يک عضو کم‌اهميت باقي مي‌ماند. اين آدم‌ها هيچ‌وقت چه در فکر، چه در فروشندگي و چه در زندگي يک رهبر نمي‌شوند.
برگرفته از: entrepreneur.com

اين کتاب پرطرفدار را از دست ندهيد
کتاب الکترونيکي

کتاب الکترونيکي افزايش فروش به روش اساتيد هاروارد
فروش خود را در هر شرايطي افزايش دهيد

12000تومانبازخورد دادن (نشان‌دادن عکس‌العمل) کنشي است که توازن برقرار مي‌کند. مهم است که هنگام ارائه‌ي بازخورد به کارمندان شفاف باشيد، اما بي‌ادب نباشيد. مهربان باشيد اما رفتارتان طوري نباشد که کارمندان سردرگم شوند که منظورتان چيست. بي‌اينکه دادوفرياد يا عصبانيت منظور خود را منتقل کنيد. شما به‌عنوان يک رهبر حتما بايد در اسرع‌وقت اين کنش توازن‌ساز را ملکه‌ي خود کنيد، چراکه بازخورد شما ارزشمند است.
رهبران اين فرصت را دارند که رفتار خوب را در خود بپرورانند. همچنين اين قدرت را دارند که به‌روشني بيان کنند که در چه موقعيت‌هايي بايد بهبود يابند. خلاصه اينکه رهبران مي‌توانند به رشد و بهبود ديگران کمک کند. ما در اين مقاله پنج نکته‌ي کاربردي و ساده را ارائه مي‌کنيم که به رهبران کمک مي‌کنند تا بازخورد خود را به‌طور مؤثر به کارمندان خود منتقل کنند. با ما همراه باشيد.
:
? اصل کليدي رهبري که در بهترين کتاب‌هاي اين حوزه مي‌خوانيد
آشنايي با اصول ده‌گانه رهبري استراتژيک
رهبري اخلاقي چيست و چگونه مي‌توان آن را پياده کرد؟
?. شفاف باشيد
وقتي بازخورد ارائه مي‌کنيد (عکس‌العملي نشان مي‌دهيد)، تا حدِ ممکن روشن و شفاف باشيد. شايد اين نکته ابتدايي به‌نظر برسد اما نمي‌دانيد که بازخوردتان چقدر ممکن است بد از آب در بيايد.

فارغ از اينکه بازخوردتان در مورد رفتار کسي است يا پروژه‌ي او و يا صرفا در مورد يک موردِ کاري بايد بدانيد که بازخوردتان را حتما روشن و شفاف ارائه کنيد. بايد بدانيد که دقيقا مي‌خواهيد با بازخوردتان چه پيامي را منتقل کنيد و دوست داريد چه نتيجه‌ي مطلوبي را کسب کنيد (و اگر اين را نمي‌دانيد از عکس‌العمل نشان‌دادن به کسي دست نگه داريد تا زماني که بدانيد).

مثلا من به‌عنوان يک نويسنده از اين بازخورد خيلي بدم مي‌آيد؛ کسي که مي‌خواهد راجع‌به نوشته‌ي من نظر دهد در قسمت مخصوص کامنت‌ها صرفا يک «؟» تايپ کند. آخر اين علامت به چه معناست؟ آيا نوشته‌ي من او را گيج کرده است؟ آيا از من مي‌خواهد راجع‌به چيزي توضيح دهم يا کل پاراگراف را تغيير دهم؟
يادتان باشد که همکاران‌تان ذهن‌خوان نيستند؛ بنابراين نکات خود را شفاف و صريح بيان کنيد. هنوز شک داريد که شفافيت اين همه اهميت داشته باشد؟ خوب است بدانيد در يک نظرسنجي از بيش از هزار نفر که انجمن صنعت و فناوري کامپيوتر آن را انجام داده، مشخص شد که مهارت‌هاي ارتباطي ضعيف علت اصلي شکست اکثر پروژه‌هاي فناوري اطلاعات هستند. طبق گفته‌ي ديويد گراسمن، سوءتفاهم‌ بين کارمندان سالانه ?? ميليارد دلار خسارت به‌بار مي‌آورد.
?. جلسات بررسي را مرتب برگزار کنيد
برگزاري جلسات مکرر براي بررسي پروژه‌ها، امري اساسي است. اين جلسات راهي عالي براي باز نگه‌داشتن خطوط ارتباطي و گفت‌وگو درباره‌ي هر نقطه‌ي برخورد است؛ پيش از اينکه به سوءتفاهم‌هاي بزرگ‌تر تبديل شود.
تبليغات

بهترين جلسات خصوصي که من در آن‌ها شرکت کرده‌ام، اصلا راجع‌به کار نبودند؛ حداقل درمورد چندوچون کار در آن جلسات پرداخته نشد. بلکه موضوع جلسات درباره‌ي اين موضوعات بود: در مورد رفاه من در کار و اينکه چه چيزي خوب پيش مي‌رود و چه چيزي به بهبودي نياز دارد.
آخرين مدير من در برگزاري جلسات اين‌چنيني مهارت زيادي داشت. او به‌عنوان رهبر گروه ما، جلسات را رهبري مي‌کرد، ولي هيچگاه رهبري نبود که در مقابل ما باشد، بلکه ما را از پشت سر رهبري مي‌کرد. ما هر جمعه حدود نيم ساعت ملاقات مي‌کرديم و راجع‌به هفته‌ي کاري گذشته حرف مي‌زديم و او طي آن جلسات تأکيد مي‌کرد اين نيم ساعت مال من است. اگر موضوعات به‌طور طبيعي مطرح نمي‌شدند او از من پرسش مي‌کرد. در زير چند نمونه از آن پرسش‌ها را نقل مي‌کنم:
هفته‌ي کاريت مجموعا چطور بود؟
چيز خاصي پيش آمد که مجبور به حل آن شوي؟
لحظات خوبي داشتي؟
حجم کاريت چطور است؟
کار بر روي فلان چيز و بهمان چيز در اين پروژه چطور بود؟
چيزي هست که از آن لذت نبري؟
چيزي هست که بخواهي بيشتر انجامش دهي؟
و سپس او به من گوش مي‌داد و مجددا سؤال مي‌کرد. اين جلسات به‌زودي به فضاي امني تبديل شدند که من در آنها مي‌دانستم که فرصت اين را دارم که آزادانه حرف بزنم و توضيح و مشورت بخواهم.
اگر شما هم رهبر يک سازمان يا شرکت هستيد و تا کنون چنين جلساتي برگزار نکرده‌ايد، وقت آن است که شروع کنيد.
________________________________________
: تعريف سکوت سازماني، تاثير و راه از بين بردن آن
________________________________________
?. هوش هيجاني داشته باشيد

برخي از رهبران براي ارائه‌ي بازخوردهاي شفاف مشکلي ندارند؛ روشن است که چه حسي دارند و به‌خوبي آن را بيان مي‌کنند، اما ويژگي نرمي سخن در آنها وجود ندارد. متأسفانه بايد گفت که اگر ذاتا توانايي ارائه‌ي بازخوردهاي نرم‌خويانه را نداريد ممکن است نتوانيد اين عيب خودتان را تشخيص دهيد. شما به‌عنوان يک رهبر اغلب نسبت‌به فردي که به او واکنش نشان مي‌دهيد، قدرت بيشتري داريد و اين طبيعتا بر ماهيت گفت‌وگو تأثير مي‌گذارد و مانع از اين مي‌شود که کارمندان با شما رُک باشند.
بهتر اين است که جانب احتياط را رعايت کنيد و قدري از هوش هيجاني خود را به‌کار ببنديد، مگر اينکه قادر به اين باشيد که محيطي ايجاد کنيد که کارمندان در آن به‌راحتي نظرشان را با شما درميان بگذارند.
________________________________________
: چطور هوش هيجاني خود را براي رهبري افزايش دهيم؟
________________________________________
?. خوبي‌ها را ببينيد
آخرين بار که از يک کارمند به‌خاطر انجام کار خوبي تشکر کرديد، کِي بود؟ يادتان هستند تا‌به‌حال به آن‌ها فهمانده باشيد که هر روز به‌خاطر اينکه به‌موقع سر کار مي‌آيند و براي شرکت ارزش قايل هستند از آنها ممنون هستيد؟ خيلي راحت مي‌توان اين چيزها را فراموش کرد. همان‌طور که نظرسنجي گالوپ مشخص کرده است: «اکثريت قريب‌به‌اتفاق (?? درصد) کارمنداني که کاملا موافق اين بودند که مديرشان بر نقاط قوت‌شان تمرکز دارد، خود را وقف شرکت کرده‌اند؛ درحالي‌که ?? درصد کارمنداني کاملا موافق اين بودند که مديران بر نقاط ضعف آن‌ها تمرکز دارند، هيچ تعهدي به شرکت نداشتند».
اگر شما کار خوب کارمندان را نبينيد، روزي خواهد رسيد که انرژي آنها از بين خواهد رفت. من خيلي از کارمندان با سابقه‌ي درخشان را ديده‌ام که وقتي رهبران آنها تلاش‌هاي مجدانه‌شان را نديدند يا آنها را تشخيص ندادند، با شکست مواجه شدند. پس حتما از کار يا رفتار خوب کارمند قدرداني کنيد. اين کار را فورا انجام دهيد. زمان را از دست ندهيد که زمان‌بندي نکته‌‌اي حياتي است.
________________________________________
: ?? قانون آزار دهنده که باعث مي‌شود بهترين کارمندان استعفا دهند
________________________________________
?. در مورد کار عکس‌العمل نشان دهيد نه شخص

اگر راجع‌به کار کارمندي بازخورد ارائه مي‌کنيد (نه رفتارش)، طوري نباشد که به شخصيت او بربخورد. شخصيت فرد را از کارش متمايز کنيد. به‌بيان روشن‌تر، هميشه راجع‌به کار کارمند نظر دهيد نه شخصيت او. اين نکته در انتخاب دقيق زبان و ادبيات بيشتر خود را نشان مي‌دهد.
براي نمونه اگر از يک جاي طراحي گرافيست‌تان خوش‌تان نيامد به او نگوييد: «نه ديگه من اصلا از اين پوسترت خوشم نيومد» يا «اصلا نفهميدي منظورم رو که چي مي‌خواستم». درعوض سعي کنيد بگوييد: «من اين شيب رنگ رو دوست ندارم» يا «من فکر مي‌کنم که اين پوستر تبليغاتي اون تأثيري رو که مي‌خوام نداره چون مخاطب هدف با اون ارتباط برقرار نمي‌کنه».
اين‌گونه تأثير حرف‌هايتان خيلي بيشتر خواهد شد. بازخوردتان به کار کارمند مرتبط خواهد بود نه شخصيت و فرديت او. با استفاده از اين راهبرد همراه با مقدار مناسبي از هوش هيجاني، يک مسير شغلي براي کارمندان‌تان ترسيم خواهيد کرد.
اگر دوست داريد راجع‌به اين نکته بيشتر بياموزيد، خوب است بدانيد که اليزابت گيلبرت (نويسنده‌ي کتاب بخور، دعا کن و عشق بورز) اين نکته را در يکي از سخنراني‌هاي TED بررسي مي‌کند. او (مانند رومي‌هاي باستان) بر اين باور است که براي حفظ امنيت رواني افراد بايد خالق اثر را از نبوغ تمييز دهيم. در زير برخي از جملات او را در اين رابطه باهم مرور مي‌کنيم:
«رومي‌هاي باستان فکر مي‌کردند که نابغه صرفا يک فرد باهوش است. آنها بر اين باور بودند که نبوغ ماهيتي الهي دارد و به‌صورت نامرئي به هنرمند ياري مي‌رساند و محصول نهايي کار او را سروسامان مي‌دهد و همه از اين قضيه مطلع بودند، خب؟ از اين جهت هنرمند باستان در برابر برخي چيزها مصونيت داشت. مثل خودشيفتگي، خب؟ يعني اگر شما در رم باستان فرد باهوشي بوديد، همه‌ي اعتبار به شما نمي‌رسيد، بلکه همه مي‌دانستند که شما توسط اين نبوغ نامرئي دستياري مي‌شويد. اگر هم کارتان چندان چنگي به دل نمي‌زد تقصير شما نبود. همه مي‌دانستند که نبوغ نامرئي شما يک‌جورهايي تنبل است.»
نتيجه‌گيري
شما به‌عنوان يک رهبر، حتما بايد بازخورد بدهيد، چراکه بازخورد امري حياتي است. اما نحوه‌ي ارائه‌ي بازخورد هم به همين ميزان اهميت دارد. روشن، شفاف، باوجدان و متوازن باشيد و هميشه به‌ياد داشته باشيد که اگر بازخوردتان به رفتار فرد مرتبط نيست، کار را نقد کنيد نه خود شخص را.
________________________________________
در ادامه بخوانيد: مهارت هاي رهبري کدامند و چطور يک رهبر کاردان و موفق باشيم؟
________________________________________

اين کتاب پرطرفدار را از دست ندهيد
کتاب الکترونيکي

کتاب الکترونيکي برگزاري جلسات موثر به روش اساتيد هاروارد
جلسات کاري را تبديل به ابزار موفقيت خود کنيد

8000تومانبه‌جرئت مي‌توان گفت که بزرگترين سرمايه‌ي نسل بشر، کودکانند. کودکان اميد آينده‌ي ما هستند. راهنمايي و هدايت درست کودکان، طبق علاقه و ذوق و استعداد خودشان، و نه با اجبار وظيفه‌اي مهم و ارزشمند است. چه بسيار کودکاني که با نشان دادن علاقه و استعداد در زمينه‌هايي حتي عجيب، صفحه‌ي مهمي از تاريخ را رقم زده‌اند و چه بسيار کودکاني که اين ذوق و استعدادشان به تلخي از بين رفته است؛ چه ناشي از مسائل محيطي و چه ناشي از عدم توجه درست خانواده. با حمايت از کودکانمان، آينده‌ي بهتري را برايشان رقم بزنيم. در اين مقاله با ? راه‌ موثر براي استعداديابي در کودکان آشنا مي‌شويد.

پسرم ايان، اخيرا با نرم‌افزار جديدي به نام گوگل اسکچ‌آپ آشنا شده است. نرم‌افزاري با قابليت دانلود رايگان که با استفاده از آن مي‌توان خانه و ساختمان‌هاي ?بعدي طراحي کرد. ايان از چند سال پيش علاقه‌ي زيادي به خانه‌ها و طراحي آنها نشان داد و حدود يک سال است که شروع به طراحي يک بعدي آنها کرده است.
بعد از دانلود نرم‌افزار، چند ويديوي آموزشي ابتدايي را براي يادگيري کار با نرم‌افزار با هم ديديم. به ايان گفتم تمرين کن و اولين خانه‌ را برايم طراحي کن. به سختي مي‌توانم شور و اشتياق‌اش بعد از اولين طراحي را توصيف کنم. از شدت هيجان بغلم کرد. او به کاري که انجام داده بود به شدت افتخار مي‌کرد.
اينکه به فرزندانتان کمک کنيد تا به چيزي که علاقه و در آن استعداد دارند بپردازند، نعمت بسيار بزرگي برايشان خواهد بود. اين کار به آنها کمک مي‌کند تا به آن چيزي که براي آن خلق شده‌اند، دست پيدا کنند و نيز بهترين راهِ افزايش اعتماد به نفس، خودشناسي و اشتياق در انجام کاري است که دوست دارند.

در جايگاه يک نوجوان، شناخت علايق و نعمت‌هاي داده شده به آنها هميشه آن قدر آسان نيست. در ادامه به ? راه که اين فرآيند را آسان‌تر مي‌کند مي‌پردازيم.
فرزندانتان را با فعاليت‌هاي متنوعي آشنا کنيد

تا جايي که مي‌توانيد سعي کنيد فرزندتان را تنها به چيزي که خودتان دوست داريد و با آن آشناييد محدود نکنيد. اگر شما در زمان بزرگ شدنتان با ورزش سر و کار داشته‌ايد، طبيعي است که فرزندتان را درگير ورزش کنيد اما شايد او علاقه يا استعدادي در اين زمينه نداشته باشد. بقيه‌ي فعاليت‌ها را نيز امتحان کنيد. به دنبال فعاليت‌هاي ديگري هم که در منطقه‌ي شما موجودند باشيد. ذهن خود و فرزندتان را براي موقعيت‌ها و فرصت‌هاي گوناگون باز بگذاريد. والدين جکي اوانچو هيچ فکر نمي‌کردند که دخترشان يک خواننده‌ي با استعدادِ اپراست تا اينکه او را به ديدن نمايش شبح اپرا بردند. اشتياق جکي به آواز خواندن، با استعداد فوق‌العاده‌اش در هم آميخت و رشد کرد و همه‌ي اينها از يک انتخاب براي ديدن نمايش اپرا آغاز شد.
تبليغات

خود را با دنياي فرزندتان وفق بدهيد

به تمام چيزهايي که فرزندتان مي‌گويد گوش بدهيد تا درمورد علايق‌اش اطلاعات کسب کنيد. کودکان پيوسته درباره‌ي چيزهايي که برايشان جالب است صحبت مي‌کنند. حتي اگر آن موضوعات براي شما جذابيتي ندارد يا حوصله‌ي گوش دادن نداريد، اين کار را بکنيد. حدس مي‌زنم من از بيشترِ مادرها درباره‌ي ماشين‌هاي مسابقه‌اي بيشتر مي‌دانم!
به حرف‌هاي فرزندتان درباره‌ي چيزهايي که دوست ندارد گوش بدهيد. اگر بگويد به ورزش يا موسيقي علاقه‌اي ندارد اطلاعات ارزشمندي به شما داده‌است. همچنين به نشانه‌هايي که خودتان مي‌فهميد توجه کنيد. کودکي که از تمرين موسيقي بيزار است احتمالا خيلي به نواختنِ ساز علاقه‌مند نيست.
پسرم، کاي، از نواختن ساکسيفنش نفرت داشت و سرانجام نواختنش را متوقف کرد. اما عاشق موسيقي است. حالا علاقه‌اش به موسيقي را از طريق دي‌جينگ (DJing) نشان مي‌دهد. او يک صفحه‌ي ميکس دارد و ساعت‌ها به ميکس کردن آهنگ‌ها و نواختن موزيک‌ مي‌پردازد. نيازي نيست که از او بخواهيد تا اين کار را انجام بدهد. اين کار را دوست دارد و انجامش مي‌دهد.
اشتياق و استعداد فرزندتان را تشويق کنيد

بارها داستان‌هايي درباره‌ي والديني شنيده‌ايم که علاقه و استعداد فرزندشان را به اين خاطر که آن را مناسب پيشرفتش نديده‌اند از بين برده‌اند. از آن دسته والديني نباشيد که روياي فرزندش را نابود مي‌کند.
حتي اگر ايده و علاقه‌اش خيلي غير واقعي به نظر برسد، بگذاريد دنبال عشق و علاقه‌اش برود. شما که نمي‌دانيد که چه آينده‌اي در انتظار اوست و دنيا برايش چه برنامه‌اي دارد. پسر بزرگترم، کاي، چندين سال بود که مي‌خواست يک بازيکن بيسبال حرفه‌اي بشود. استعداد داشت اما استعدادش کافي نبود. ما به تشويق‌اش ادامه داديم اما در نهايت خودش فهميد که اين رويايش تحقق نمي‌يابد.
امروز او همچنان به ورزش علاقه نشان مي‌دهد و مي‌خواهد در آينده يک جراح ارتوپد شود و باز هم بايد ببينيم که دنيا برايش چه برنامه‌اي دارد.
از رها کردن چيزي نترسيد

ممکن است فرزندتان فعاليت‌هاي متنوعي را براي مدتي امتحان کند و بعد به اين نتيجه برسد که به آن علاقه ندارد. حتي اگر فرزندتان در يک فعاليت بسيار ماهر و با استعداد است، هيچ ايرادي ندارد که او اين فعاليت را رها کند. مگر آن که متوجه شويد به عادت ناخوشايند شروع و رها کردن هر فعاليت بدون دليل خاص دچار شده است. پرداختن به فعاليت‌هاي مختلف و در نهايت پي‌بردن به اينکه آن فعاليت، مناسب‌اش نيست هيچ ايرادي ندارد.
به فرزندتان بگوييد که بايد اين فعاليت يا اين ترم را به اتمام برساند و سپس مي‌تواند آن را رها کند. اين کار به فرزندتان مي‌آموزد که بايد نسبت به فعاليتي که خودش شروع مي‌کند، تعهد داشته باشد و سرمايه‌اي را هدر ندهد. بايد فعاليتي را که خودش شروع کرده است بدون هرگونه سؤال يا فشار به ديگران به اتمام برساند.
به فرزندتان اجازه بدهيد رهبر خود باشد

وقتي که صحبت انتخابِ فعاليت مورد علاقه و استعداد کودک مي‌شود، بهتر است که شما فقط نقش راهنمايي و هدايت او را بر عهده داشته باشيد و بر اساس آنچه که مي‌بينيد و از فرزندتان مي‌شنويد، به او پيشنهادهايي بدهيد. مي‌توانيد علاقه و استعداد فرزندتان را تشويق کنيد و او را با فعاليت‌هاي گوناگوني آشنا کنيد و اينکه فرزندتان مايل به ادامه دادن آن فعاليت در بلند مدت باشد، به خودش مربوط است.
هر کدام از فرزندانتان فردي بي‌همتا با آفرينشي بي‌نقص از سوي خدا هستند. مجموعه‌ي علايق و استعدادهاي مخصوص به خودشان را دارند که در نهايت رشد خواهد کرد و در نوع خودش مانند نعمتي خواهد بود که به اين دنيا داده شده است. فرزندتان تا زماني که به چيزي دست پيدا نکند که اورا از بقيه متمايز کند، زندگي شاد و لذت بخش همراه با هدف نخواهد داشت.
کمک کردن به فرزندانمان براي دست‌يابي به علاقه و چيزي که در آن استعداد دارند، برايشان نعمت خواهد بود.
بر گرفته از: Themomiverse.com

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *