مقالات

این، یک، برای، زندگی، خوابگاه

دانلود پایان نامه

بعضی‌ها از برخورد‌ها جواب می‌دهد و بعضی هم نه. باید روی برخورد‌هایی که جواب داده‌اند تمرکز کنید.
اگر از اعتماد‌ به نفس ضعیف رنج می‌برید و یا تجربه‌ی میزانی از کمرویی، شما را از لذت‌بردن با دیگران منع می‌کند، می‌توانید کارهای کوچک و قابل کنترلی انجام دهید تا از دست این شرایط خلاص شوید. هر موقعیت کوچکی منجر به پیشرفت‌های افزایشی در اعتماد‌ به نفس شما می‌گردد.
پشت کامپیوترتان مخفی نشوید و برای تلاش نکردن بهانه نیاورید یا از ملاقات با آدم‌های جدید دوری نکنید. شما تنها کسی هستید که می‌تواند خود را از رابطه‌های بالقوه‌ای که می‌تواند برای شما شادی به ارمغان بیاورد و افق‌های جدیدی را به روی‌تان بگشاید، محروم کند.
با ایجاد ارتباطی دوباره با آدم‌های واقعی، با زندگی عهدی دوباره ببندید و به بقیه اجازه دهید لذتِ بودن با شما را تجربه کنند.
برگرفته از: Liveboldandbloom

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید
مقالات صوتی

مجموعه صوتی پرطرفدارترین مقالات با موضوع اعتماد به نفس
کسی که به خود اعتماد دارد به تعریف کسی احتیاج ندارد

5000تومانخبر پذیرفته شدن در دانشگاه، باعث خوشحالی فرد و خانواده‌اش می‌شود، ولی به خاطر اینکه یک تجربه‌ی جدید در زندگی هر فردی به شمار می‌رود، می‌تواند آغاز یک مسیر پُرماجرا و گاهی پُراسترس باشد. اگر مجبور هستید به دلیل دوری دانشگاه از محل زندگی‌تان، در خوابگاه اقامت کنید، مطمئنا این مسیر بسیار هیجان‌انگیزتر و پُرماجراتر هم خواهد شد. تجربه‌ی یک زندگی تنها و یا مشترک با چند هم‌اتاقی در خوابگاه می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز باشد و البته دردسرهای خاص خودش را هم به دنبال دارد. این مقاله را بخوانید تا با شرایط زندگی خوابگاهی آشنا شوید.

اگر قصد دارید یک زندگی خوابگاهی را شروع کنید، پیشنهاد می‌کنم حتماً این مقاله را مطالعه کنید تا بتوانید با آشنایی کامل قدم به این دنیای جدید بگذارید و یک دوره‌ی شاد و متفاوت از زندگی خوابگاهی را تجربه کنید. هر چه مشکلات و چالش‌هایی که ممکن است در این مسیر وجود داشته باشد را بهتر بشناسید، در آینده هم کمتر دچار دردسر خواهید شد.
اگر در خوابگاه زندگی می‌کنید می‌توانید در کنار خواندن این مقاله، ویدیوی زیر را هم ببینید.
مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نمی باشد.
________________________________________
: با جالب‌ترین فواید دوستی برای سلامتی آشنا شوید
________________________________________
?. انتظار سر و صدا داشته باشید

وقتی قرار است در ساختمانی زندگی کنید که ده‌ها دانشجوی سال اولیِ مشتاق نیز در آن حضور دارند، باید انتظار سروصدا و شلوغی هم داشته باشید.
البته انتظار سروصدا داشتن با بلند کردن صدای موسیقی و یا آواز خواندن دانشجویان فرق می‌کند، این موارد موضوعاتی کاملاً ابتدایی هستند که حتی یک بچه‌ی مدرسه‌ای‌ هم می‌داند که ایجاد مزاحمت برای دیگران کار خوبی نیست. اما بالاخره کمی سروصدا در یک محیط خوابگاهی چندان عجیب و دور از انتظار نخواهد بود و بهتر است این آمادگی را از قبل داشته باشید.
ممکن است برخی افراد هنگام بالا و پایین رفتن از پله‌ها سر و صدا کنند یا بعضی از هم‌اتاقی‌های‌تان خُر و پف کنند. حتی گاهی ممکن است صداهای اتاق کناری باعث شود نتوانید بخوابید. ایجاد سروصدا به هر دلیلی که باشد، مسئله‌ای کاملاً بدیهی است و بهتر برای عادت کردن به آن باید تلاش کنید. بپذیرید در زندگی خوابگاهی برقراری سکوت و آرامش کامل، فقط در موارد خاص و ویژه اتفاق می‌افتد.
قانون بقا: خرید یک گوش‌گیر (وسیله‌ای است از جنس سیلیکون یا پلاستیک یا لاستیک که داخل گوش قرار می‌گیرد تا از رسیدن سر و صدای زیاد به گوش جلوگیری کند.) می‌تواند به شما کمک کند تا در هنگام سروصدا راحت بخوابید.
________________________________________
: ?? نکته برای این‌که دوستان بیشتری داشته‌ باشید
________________________________________
?. داشتن حریم خصوصی غیرممکن است

بعد از حل و فصل موضوعِ سر و صدا و مزاحمت‌های صوتی، نوبت به موضوع حریم خصوصی در خوابگاه می‌رسد. باید قبول کرد که داشتن یک زندگی خصوصی در محیط خوابگاه تقریباً محال است.
دانشجویان در خوابگاه علاوه‌ بر اینکه در یک اتاق کنار هم زندگی می‌کنند، معمولاً مجبور به استفاده از حمام، سالن غذاخوری و سالن مطالعه‌ی مشترک هم هستند. برای زندگی در خوابگاه لازم است به این سبک زندگی متفاوت عادت کنید.
نباید فراموش کنید که شما مجبور به پذیرش این سبکِ زندگی هستید، موضوعی که شاید پذیرش آن برای افرادی که عادت دارند در یک اتاق خاص درس بخواند یا فقط از دستشویی و حمام خانه‌ی خود استفاده کنند، کمی دشوار باشد.
قانون بقا: مکانی را خارج از خوابگاه انتخاب کنید که فقط مخصوص شما باشد. این فضا می‌تواند جایی نزدیک یک کافه، کتابخانه‌ی عمومی یا حتی یک صندلی در پارک نزدیک خوابگاه یا دانشگاه باشد. انتخاب این فضا این فرصت را به شما می‌دهد تا لحظاتی را فقط و فقط به خودتان اختصاص دهید و به موضوعات و مسائلی که پیرامون شما می‌گذرد، توجهی نکنید.
________________________________________
: چطور در نگاه اول دوست‌داشتنی باشیم؟
________________________________________
?. از لوازم شخصی خود برای دوش گرفتن استفاده کنید

باید فکرِ درست کردن استخرِ کف در وان حمام و غوطه‌ور شدن در آن را از سرتان بیرون کنید. مطمئن باشید با یک دوش گرفتن ساده هم آنقدر تمیز می‌شوید که نوک دماغ‌تان برق بزند!
برای اینکه در حمام سُر نخورید، بهتر است از دمپایی مناسب استفاده کنید. استفاده از دمپایی‌های فومی به جای پلاستیکی که دارای خِلل و فِرج زیادی هستند، برای این کار مناسب‌تر است.
استفاده از یک سردوش مناسب هم خیلی کار راه‌انداز است. همچنین بهتر است برای لوازم حمام خود از جمله شامپو، لیف، صابون و… از یک ساک مناسب استفاده کنید. این کار خیلی بهتر از این است که همه‌ی آنها را زیر بغل بزنید و به حمام بروید یا در یک پلاستیک بریزید.
قانون بقا: اگر فاصله‌ی حمام تا اتاق‌تان کم است، می‌توانید از یک حوله‌ی تن‌پوش استفاده کنید، چون هیچ‌چیز بیشتر از سُر خوردن حوله در مسیر رفتن به اتاق نمی‌تواند باعث خجالت و شرمندگی شود!
________________________________________
: ?? عادت گفتاری افراد خیلی دوست داشتنی
________________________________________
?. خود را برای همه نوع سلیقه آماده کنید

دانشگاه یک مکان جدید برای آشنایی با انواع قومیت‌ها و ملیت‌ها است، علایق و سلایق متفاوت همه‌ی گروه‌ها، فرصتی برای آشنایی با فرهنگ‌ها و خرده‌فرهنگ‌های مختلف را در اختیار شما می‌گذارد و البته گاهی همین تفاوت‌ها زمینه‌ی بروز اختلاف و دعوا می‌شود.
دلایل زیادی وجود دارد که چرا افراد معمولاً کمتر با هم به توافق می‌رسند، ولی این نکته را در ذهن داشته باشید که وقتی با یک دانشجوی سال اولی آشنا می‌شوید، دلایل زیادی برای بروز اختلاف و تنش وجود دارد. وقتی فرد از خانواده یا جایی که مورد حمایت بوده‌ است، دور می‌شود و برای اولین بار قرار است روی پای خودش بایستد و تنها زندگی کند، کاملاً قابل درک است که گاهی دچار دلتنگی شود. حتی آرام‌ترین و صبورترین افراد هم در چنین شرایطی ممکن است کنترل خود را از دست بدهند و عصبانی شوند.
البته زندگی کردن با برخی افراد واقعاً کار دشواری است. حالا فکر کنید چنین شخصی، هم‌اتاقی شما هم باشد. در این مواقع بهتر است اگر با این افراد دچار چالش شدید، قبل از هر واکنشی، ریشه‌ی این نوع رفتار را پیدا کنید و یک راه‌حل مناسب برای برخورد با آن بیابید. پس به جای غُرغُر کردن دنبال یک راه‌حل برای پایان دادن به این مشکل باشید.
قانون بقا: قبل از هر واکنشی، تمام جوانب کار را بسنجید. اگر در خوابگاه زندگی می‌کنید، مشاهده‌ی اندکی بی‌نظمی چیز عجیبی نیست. فقط بهتر است یاد بگیرید همیشه و همه‌جا آرامش خود را حفظ کنید.
________________________________________
: ?? ترفند زبان بدن که شما را دوست‌داشتنی می‌کند
________________________________________
?. برنامه‌ی غذایی داشته باشید

دومین نیاز بشر، بعد از داشتن سرپناه، غذا است. تا وقتی در خانه هستید پدر و مادر وظیفه‌ی تهیه و درست کردن غذا را بر عهده دارند، ولی تهیه و پخت غذا در خوابگاه یک چالش اصلی است.
اگر عادت دارید در اتاق شیرینی و تنقلات نگه دارید، بهتر است برای خرید به یک فروشگاه بروید و عمده خرید کنید. توجه داشته باشید، عمده خرید کردن بسیار به صرفه‌تر از خرید جزئی از فروشگاه است و می‌توانید پول بیشتری پس‌‌انداز کنید.
قانون بقا: بزرگ‌ترین دعواها در محیط‌های خوابگاهی معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که کسی غذای شخص دیگری را خورده باشد. اگر شما و هم‌اتاقی‌تان مواد خوراکی خود را بر روی میز اتاق می‌گذارید، به یاد داشته باشید که این خوراکی‌ها به هر دوی شما تعلق دارد. این مواد توسط هر دوی شما خریداری شده است و ممکن است هر کس دیگری غیر از شما هم از آن استفاده کند.
?. ارشد خوابگاه را بشناسید

بعد از جدایی از والدین و شروع زندگی خوابگاهی، ارشد خوابگاه نزدیک‌ترین شخص به شما است. به توصیه‌های ارشد خوابگاه توجه کنید. ارشد خوابگاه از میان دانشجویان انتخاب می‌شود و معمولاً مسئولیت چند اتاق یا یک طبقه از خوابگاه را بر عهده دارد. هرچند این افراد دارای قدرت بیشتری هستند، اما نباید فراموش کرد که آنها هم دانشجو هستند و درست مثل شما دوست دارند درس بخوانند، کار کنند و دوستانی داشته باشند. بنابراین فکر نکنید با ایجاد مشکل و مراجعه‌ی مکرر به آنها می‌توانید زندگی راحت‌تری داشته باشید.
لازم نیست، سعی کنید بهترین دوست ارشد باشید، اما می‌توانید یک رابطه‌ی دوستانه با او برقرار کنید. ایجاد یک رابطه‌ی صمیمی موجب می‌شود ارشد خوابگاه نیز احساس بهتری داشته باشد و مهم‌تر از همه اینکه می‌تواند در گرفتاری‌ها و مشکلات، از شما حمایت کند.
قانون بقا: روز اول فقط خودتان را معرفی کنید و فرصت آشنایی بیشتر را به روزهای بعد موکول کنید. البته هر چه زودتر با او آشنا شوید، برای شما بهتر است و مطمئناً ارشد خوابگاه هم از اینکه یک نفر از اهالی خوابگاه با او رابطه‌ی دوستانه برقرار کرده، خوشحال خواهد شد.
باید خودتان را برای مواجهه با همه‌ی مشکلات زندگی خوابگاهی آماده کنید، این تنها یک تجربه از هزاران تجربه‌ی زندگی دانشجویی است. اما مهم‌ترین مسئله در زندگی خوابگاهی درک کامل و درست اصول و قوانین است. وقتی شما درک درستی از چیزی که قرار است اتفاق بیفتد، داشته باشید، پذیرش اتفاقات و شرایط هم برای‌تان ساده‌تر خواهد بود. حفظ اصول زندگی خوابگاهی و داشتن یک رابطه‌ی اجتماعی خوب با دیگر دانشجویان، ابتدایی‌ترین اصول برای داشتن آرامش در خوابگاه است و مطمئن باشید باقی مسائل خود به خود درست خواهد شد.
برگرفته از: chegg.com

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید
مقالات صوتی

مجموعه صوتی پرطرفدارترین مقالات با موضوع مهارت‌های برقراری ارتباط
با هرکسی که بخواهید می‌توانید ارتباطی موثر برقرار کنید

7000تومانتوصیه‌ها و نکته‌های کاربردی درباره‌ی یافتن شغل دلخواه، متعدد و متنوع‌اند. کافی است آن را گوگل کنید تا در کمتر از ? ثانیه، با انبوهی از توصیه‌ها مواجه شوید. فزونی این نکات (که گاهی در تناقض با یکدیگر هستند) باعث سردرگمی می‌شود. در حالیکه هدف شما از کند و کاو در این باره، یافتن توصیه‌ها و رهنمودهای سودمند است.
بنابراین، به شما ? نکته ساده برای پیدا کردن شغل دلخواه‌تان را خواهیم گفت. نکاتی که به شما در یافتن راهبرد مناسب کمک می‌کنند (یا دست‌کم از صرف بیهوده‌ی وقت و انرژی جلوگیری می‌کنند).

?. برجسته و توی چشم باشید

وقتی برای شغلی درخواستِ آنلاین می‌فرستید، طبق روند معمول، رزومه‌ی شما نخست توسط یک نرم‌افزار بررسیِ درخواست، ارزیابی می‌شود. سپس (با فرض گذر از این مرحله) نوبت به ارزیابی نیروی انسانی می‌رسد. نخستین کسی که رزومه‌ی شما را بررسی می‌کند، اغلب در سطوح پایین سازمان قرار دارد. ممکن است چنین فردی جزئیات شغلی را که شما متقاضی آن هستید به خوبی درک نکند.
بنابراین ضروری است که بررسی درخواست شما هم برای انسان و هم برای ماشین ساده و آسان باشد. به عبارتی، کلید «این چیزی است که من به شما ارائه می‌کنم»، به سرعت چراغ «این همان کسی است که ما می‌خواهیم» را روشن کند.
پیشنهاد
شرح وظایف شغل مورد نظر و همه‌ی اطلاعات موجود درباره‌ی آن موقعیت شغلی را مطالعه کنید. و ببینید که آیا در رزومه‌تان از واژگان مشابه با شرح وظایف استفاده کرده‌اید؟ آیا قابلیت‌هایتان را به عنوان مزیتی با اهمیت برای شغل مورد نظر ارائه کرده‌اید؟ اگر نه حتما پشت سر هم درج‌شان کنید.
?. به ارسال درخواستِ آنلاین اکتفا نکنید
اگر نمی‌خواهید جست‌وجو برای کار به درازا بکشد، تنها به ارسال درخواست آنلاین اکتفا نکنید، پس از ارسال درخواست، شرکت مورد نظر را یافته و با افرادی که آنجا کار می‌کنند ارتباط برقرار و نظر آنها را جلب کنید. با همکاران احتمالی خود صحبت و اطلاعات کسب کنید. به مدیر منابع انسانی نزدیک بشوید و سؤالات خود را بپرسید. خود را در تیررس کسانی قرار دهید که در تصمیم‌گیری درباره‌ی تعیین مصاحبه‌شوندگان نقش دارند.
پیشنهاد
شما با نزدیک شدن به کارکنان شرکتی که مایلید در آن کار کنید، خود را از دیگر متقاضیان متمایز می‌کنید. تصمیم‌گیرندگان، اغلب افرادی را که توسط آشنایان توصیه شده‌اند، حتی پیش از بررسی رزومه‌ی آنها، در اولویت مصاحبه قرار می‌دهند.

?. رزومه‌ (و پروفایلِ لینکدین) خود را مرتب به‌روز کنید
قطعا رزومه‌ی شما زیبا و پروفایل لینکدین‌تان فوق‌العاده است. اما اگر به روشنی نشان‌ ندهند که شما برای شغل مورد نظر مناسب هستید، نباید در اصلاح واژه‌ها، تغییر عبارات کلیدی و نشانگرها تردید کنید. رزومه‌ی شما یک خالکوبی غیرقابل تغییر نیست، همینطور پروفایل لینکدین شما. این دو را موجود زنده‌ تلقی کنید و در طی دوره‌ی جست‌وجو (و نیز در طی دوران کاری) پیوسته بهبود دهید.
پیشنهاد
اگر به طور مخفیانه به دنبال شغل جدید هستید، و رئیس فعلی و همکاران‌تان در لینکدین شما هستند پیش از اعمال تغییرات، امکان اعلان فعالیت‌ها را در پروفایلتان (از طریق تنظیمات محرمانگی) خاموش کنید. ممکن است این تغییراتِ پی در پی پروفایلتان، آن‌ها را به شک بیندازد.
?. لزومی ندارد خشک و کسل‌کننده باشید
برداشت اشتباه نکنید. بی‌شک، شما باید آراسته و حرفه‌ای به نظر آمده و روان سخن بگویید. اما بسیاری این را به معنی پیروی از استانداردهای رایج می‌دانند؛ و این تکراری و کسل‌کننده است. افراد کمی به خاطر رزومه‌ی زیبا، لحاظ کردن پاسخِ پرسش‌های مربوط به مصاحبه و استفاده از عبارات معمول و رسمی در رزومه‌شان استخدام می‌شوند. همه‌ی اینها باعث می‌شوند غیرواقعی و متظ

92