اين، يا، يک، براي، تاول

کنيد. حالت‌هاي خاصي وجود دارند که به انرژي بخشيدن به شما کمک مي‌کنند، از قبيل حالت درخت، سگ سر پايين و مار کبري. برخي از حرکات يوگا نيازمند تمرکز و دقت هستند و برخي ديگر از آنها بيشتر براي تقويت عضلات و افزايش انعطاف‌پذيري انجام مي‌شوند، اما همگي آنها براي درمان بي حالي و کسالت مفيد هستند.
________________________________________
: چه علمي پشت ورزش يوگا وجود دارد
________________________________________
?. عشق به شيرين‌بيان

وقتي صحبت از درمان گلودرد مي‌شود، ريشه‌ي شيرين بيان يک گياه پيشنهادي است، اما يکي از ترکيبات اصلي آن، يعني گليسيريزين مي‌تواند در بهبود خستگي مفيد باشد، به ويژه اگر خستگي توأم با عملکرد ضعيف آدرنال باشد. ريشه‌ي شيرين بيان نيز مانند جينسنگ، مي‌تواند به بهبود تنظيم سطح کورتيزول کمک کند. در حقيقت، اين گياه براي تقويت کورتيزول مفيد است. شايد اين تأثير دور از انتظار باشد، با اين حال، اگر بدن شما به اندازه‌ي کافي کورتيزول توليد نکند، ممکن است در تلاش براي جبران اين کمبود، بيش از حد کورتيزول توليد کند و اين وضعيت باعث مي‌شود در طول روز، احساس خستگي کنيد، اما در طول شب، قادر به خوابيدن نباشيد و آن خستگي را همچنان احساس کنيد. ميزان توليد کورتيزول بايد متعادل باشد. اگر بيش از حد باشد، قادر به خوابيدن نخواهيد بود و اگر کمتر از حد باشد، استراحت شما مختل خواهد شد.
مواد لازم:
? قاشق غذاخوري ريشه‌ي خشک شيرين‌بيان؛
? فنجان آب؛
عسل يا ليموترش به عنوان چاشني.
دستورالعمل:
يک قاشق غذاخوري ريشه‌ي خشک شيرين‌بيان را در يک فنجان آب جوش بريزيد و روي فنجان را بپوشانيد. پس از ده دقيقه، ريشه‌هاي شيرين‌بيان را به کمک صافي از آب جدا کنيد. از عسل يا آبليمو به عنوان چاشني استفاده کنيد و قبل از خوردن صبحانه آن را بنوشيد.
?. مصرف منيزيم بيشتر
چرا منيزيم؟ منيزيم يک ماده‌ي معدني مهم است که ما اين روزها واقعا از کمبود آن رنج مي‌بريم. بدن به خودي خود منيزيم توليد نمي‌کند و دريافت اين ماده‌ي مغذيِ ضروري به خودمان بستگي دارد. مشکل اين است که اين روزها، بسياري از رژيم‌هاي غذايي فاقد غذاهاي سالم هستند. منيزيم، کوفاکتورِ ??? سيستم آنزيمي در بدن است که طيف وسيعي از واکنش‌هاي بيوشيميايي را تنظيم مي‌کند. هر چيزي از عملکرد ماهيچه و اعصاب گرفته تا سنتز پروتئين و توليد انرژي، به منيزيم نياز دارد. بهترين راهِ دريافت منيزيم، خوردن غذاهاي حاوي منيزيم به جاي قرص‌هاي مکمل است. سبزيجات پربرگ به رنگ سبز تيره، آجيل، غلات کامل و موز، همگي سرشار از منيزيم هستند.
مواد لازم:
غذاهاي سرشار از منيزيم يا يک قرص مکمل با کيفيت بالا؛
دستورالعمل:
به رژيم غذايي روزانه‌ي خود، مقدار مشخصي غذاهاي سرشار از منيزيم اضافه کنيد يا يک قرص مکمل با کيفيت بالا مصرف کنيد. بزرگسالان نبايد قرص‌هاي مکمل منيزيم را بيش از ??? ميلي‌گرم در روز مصرف کنند، اما مصرف بيشتر از اين مقدار در صورتي که از منابع غذايي باشد، ضرري ندارد.
??. خوردن و آشاميدن مواد غذايي سالم
غذاي سالم از نظر ما چه غذايي است؟ چرا خوردن غذاي سالم مهم است؟ غذا به معناي واقعي کلمه، انرژي و سوخت بدن ماست. در جوامع امروز، اهميت غذا ناديده گرفته مي‌شود. غذا در مشت‌ ماست، اما اين ضرب‌المثل معروف که «غذاي شما ماهيت شما را مي‌سازد» ديگر به حاشيه رانده شده است. اگر ما در وعده‌هاي غذاهايي‌مان خسيس‌بازي به خرج بدهيم يا رژيم غذايي‌مان را پر از نوشيدني‌هاي شيرين و غذاهاي چرب و چاق‌کننده کنيم، يا سيستم بدني‌‌مان به درستي کار نخواهد کرد يا پس مدتي از کار خواهد افتاد. به علاوه، احساس خستگي و بي‌حالي را هم تجربه خواهيم کرد.
________________________________________
: بهترين و سالم‌ترين عادات غذايي در دنيا
________________________________________
زماني که غذا مي‌خوريم، بدن ما کربوهيدرات‌ها (قند و نشاسته) را مي‌شکند، پس از آن اين کربوهيدرات‌هاي شکسته دوباره براي تبديل شدن به گلوکز (قند خون) شکسته مي‌شوند و جذب جريان خون مي‌شوند. ساده بگوييم، گلوکز انرژي مورد نياز ما براي عملکرد تمام سيستم‌هاي بدن است، از مغز و قلب گرفته تا عضلات پا و… تمام کربوهيدرات‌ها براي شما خوب نيستند و نوعِ خوب آنها بايد به شکل کربوهيدرات‌هاي پيچيده باشد. کربوهيدرات‌هاي پيچيده از زنجيره‌هاي طولاني و پيچيده‌‌اي از مولکول‌هاي شکر ساخته شده‌اند. اين کربوهيدرات‌ها به گلوکز تبديل مي‌شوند و به ما انرژي مي‌دهند. ارزشِ کربوهيدرات‌هاي ساده از قبيل شکر درون کيک‌ها، شيريني‌ها، شربت‌هاي مصنوعي، آب‌نبات‌ها و غيره، براي بدن ما صفر است و فقط به افزايش وزن و نداشتن حس خوب نسبت به اندام منتهي مي‌شود. اين کربوهيدرات‌هاي ساده به سرعت سوخته مي‌شوند. شايد با مصرف آنها به سرعت احساس کنيد انرژي‌تان افزايش يافته است (به‌خاطر بالا رفتن گلوکز)، اما به همان سرعت هم اين انرژي کاذب را از دست خواهيد داد. کربوهيدرات‌هاي پيچيده سبب آزادسازيِ ثابت و يکنواخت انرژي مي‌شوند. اگر شما غذاي ناسالم بخوريد، اين احتمال وجود دارد که کربوهيدرات‌هاي بد جزو رژيم غذايي شما باشند و اين به آن معناست که شما بخش اعظم غذاي خود را به انرژي تبديل نمي‌کنيد و پيامد اين نوع غذا خوردن، احساس خستگي است.
________________________________________
: کربوهيدرات چيست و چه نقشي در سلامت بدن دارد؟
________________________________________
نکته‌ها و پرسش‌هاي زير را درباره‌ي خستگي به ياد داشته باشيد:
نسبت محتوا: هرچه ميزان شکر بالاتر و ميزان فيبر کمتر باشد، کربوهيدرات‌ها بدتر خواهند بود. از اين نکته به عنوان راهنمايي براي مشخص کردن کربوهيدرات‌هاي خوب يا بد استفاده کنيد.
خوب را از بد تشخيص بدهيد: واژه‌ي «کربوهيدرات» بسيار بر سرِ زبان‌ها افتاده است، نخست از خوبي‌هاي آن مي‌شنويم، ناگهان از بدي‌هاي آن مي‌گويند. پاسخ اين است که کربوهيدرات‌ها هم خوب هستند و هم بد، اما ما مي‌توانيم به راحتي کربوهيدرات خوب را از کربوهيدرات بد تشخيص بدهيم. شما به کربوهيدرات خوب نياز داريد، پس اين دو نوع کربوهيدرات را بشناسيد و سعي نکنيد قيد آن را کلا بزنيد، وگرنه تاوان آن را با احساس خستگي خواهيد داد.
هر چه از فيبر بگوييم کم گفته‌ايم: خوراکي‌هاي حاوي فيبر بالا کندتر از غذاهاي حاوي فيبر پايين، هضم مي‌شوند و جلوي بالارفتن سطح قند خون را مي‌گيرند. نمونه‌هاي غذاهاي فيبردار عبارت‌اند از: غلات سبوس‌دار، ميوه‌ها، سبزيجات و حبوبات.
آيا اين غذا تصفيه‌شده است؟ آيا اين غذا کنسرو شده است؟ غذاهايي مثل نان سفيد يا برنج سفيد تهي از فيبر و سرشار از کربوهيدرات‌هاي ساده هستند. همين‌طور فست‌فودها، تنقلات شيرين، نوشابه و غيره نيز همين مشخصات را دارند.
________________________________________
: مضرات شکر؛ ?? دليلي که مي‌گويد چرا شکر خطرناک است
________________________________________
??. چرت زدن

چرت زدن در وسط روز يک فرصت استثنايي براي تجديد قواست و وقت گذاشتن براي اين کار، يک سرمايه‌گذاري باارزش براي سلامتي است. چرت زدن، خستگي را کم، ذهن را تيز و خلق و خو را بهتر مي‌کند. اما وقتي حرف از چرت زدن به عنوان درمان بي حالي و کسالت به ميان مي‌آيد، به يک شمشير دو لبه تبديل مي‌شود. حتما تا به حال چرت‌هاي طولاني وسط روز را در خانه تجربه کرده‌ايد که قرار بود چرتي باشند و شما را سرحال کنند، اما به دو، سه ساعت کشيده‌ شده‌اند و شما را گيج‌تر و بي‌رمق‌تر از قبل کرده‌‌اند.
________________________________________
: علت خواب آلودگي در طول روز چيست؟
________________________________________
با خوابيدنِ بيش از حد، ساعت بيولوژيکي شما مختل مي‌شود و چرخه‌هاي انرژي سلول‌هاي شما مختل مي‌شود و شما احساس خستگي، گيجي و مستِ خواب بودن مي‌کنيد. اين حالتِ مستيِ خواب را «تنبلي خواب» هم مي‌نامند و در اين حالت، شما ناگهان از خوابِ موجِ کوتاه بيدار مي‌شويد. از آنجا که چرت زدن، شما را وارد چرخه‌ي خواب کامل نمي‌کند، شما اغلب از خواب موج کوتاه مي‌پريد. اين امر مي‌تواند بر نحوه‌ي عملکرد شما تأثير جدي بگذارد. برطرف شدنِ مستيِ خواب بين ? تا ? ساعت زمان مي‌برد. اما راه بهتري براي چرت زدن وجود دارد و آن داشتنِ اندکي خويشتن‌داري است.
مواد لازم:
يک جاي دنج براي چرت زدن.
دستورالعمل:
مغز پس از حدود ?? تا ?? دقيقه وارد خواب موج کوتاه مي‌شود، بنابراين زمان خواب خود را فقط به يک «چرت انرژي‌زا» محدود کنيد (چرت زدن کوتاه فقط در حد سرحال شدن). اگر کمبود خواب شما شديد است، ?? دقيقه چرت زدن، انرژي از دست رفته‌تان را به شما باز مي‌گرداند و شما را گيج، خسته يا مستِ خواب نخواهد کرد. براي سرحال شدن، زماني را در روز به تقويت انرژي خود اختصاص بدهيد، فقط سعي کنيد اين زمان، زياد به زمان خواب شما نزديک نباشد.
________________________________________
: ?? ترفند ساده براي اينکه در کمتر از ?? ثانيه خواب‌ تان ببرد
________________________________________
??. اسفناج مخصوص
شايد اين مثال کليشه به نظر برسد، اما ملوان زبل حتما معجزه‌اي از اسفناج ديده بود که آن را براي تقويت انرژي و قدرتش مي‌خورد. اسفناج که سرشار از آهن است مي‌تواند به بالا بردن شمار سلول‌هاي قرمز کمک کند، بنابراين انرژي شما را بيشتر مي‌کند و سلاحي براي مبارزه با کم‌خوني است. اسفناج از منيزيم هم غني است و ? فنجان آن حاوي ?? درصد از ميزان مصرف توصيه‌شده‌ي روزانه‌ است. تحقيقات اوليه نشان مي‌دهد که اسفناج حتي مي‌تواند عملکرد ماهيچه‌ها را در طول ورزش، بهبود ببخشد.
مواد لازم:
حداقل ? فنجان اسفناج.
دستورالعمل:
هر روز حداقل يک فنجان اسفناج را به صورت خام يا پخته مصرف کنيد.
خستگي حالت پيچيده‌اي است، زيرا نه تنها مجبور به شناسايي علت آن هستيد، بلکه بايد براي رفع آن به فکر چاره باشيد و وقت بگذاريد. چيزي که بر پيچيدگيِ مشکل خستگي مي‌افزايد اين حقيقت است که شما «هميشه» احساس خستگي مي‌کنيد. گفته‌اي که با اين وضعيت مناسبت دارد اين است که: «ديدنِ مانع يک چيز است، برداشتن آن چيز ديگر». به ياد داشته باشيد که از دو جبهه‌ي اين نبرد، جبهه‌ي دوم (برداشتن مانع)، سخت‌ترين بخش مبارزه است. براي برداشتن اين مانع نااميد نشويد. پيشنهادهاي ارائه‌شده در اين مقاله ارزش امتحان کردن را دارند.
________________________________________
در ادامه بخوانيد: ?? روش براي افزايش سوخت‌وساز بدن و غلبه بر خستگي
________________________________________داشتن پوست سالم هميشه راحت نيست. يکي از عواملي که سلامتي و زيبايي پوست را تحت تأثير قرار مي‌دهند، تاول است. تاول‌ ها به‌شدت آزاردهنده هستند و حتي اگر هيچ دردي ايجاد نکنند، ظاهر ناخوشايندي دارند. تاول‌ ممکن است در هرجايي از بدن به‌وجود بيايد. اگرچه علل بروز تاول متفاوت‌اند و در اکثر اوقات مسئله‌ي چندان مهمي نيستند، برخي از آنها ممکن است نشانه‌ي يک مشکل جدي باشند. شناخت انواع تاول‌ و علل ايجاد آنها به شما کمک مي‌کند مناسب‌ترين درمان را دريافت کنيد و حتي بتوانيد مانع ايجاد برخي از آنها شويد. در مطلب زير مي‌خواهيم ببينيم علت تاول زدن پوست چيست و چگونه مي‌توانيم تاول‌ ها را درمان کنيم.

:
فوايد عسل براي پوست چيست؟
طرز تهيه ? نوع ماسک ضد جوش خانگي که پوستتان را جلا مي‌بخشد
تاثير استرس بر پوست، مو و ناخن
تاول چيست؟
تاول‌ ها برجستگي‌هايي پر از مايع هستند که روي پوست ايجاد مي‌شوند و مانند حباب به‌نظر مي‌رسند. تاول‌ ها ممکن است در نقاط مختلف بدن ظاهر شوند. به‌عنوان مثال، هنگامي‌که کفش جديدي مي‌پوشيد که باعث سايش پوست پاي شما مي‌شود، ممکن است پايتان تاول بزند يا وقتي بدون دستکش باغباني در باغچه کار مي‌کنيد، ممکن است اين تاول‌ ها روي دست‌هايتان به‌وجود بيايند. براي درمان اين نوع از تاول‌ ها معمولا داروها و درمان‌هاي خانگي کافي هستند.
انواع ديگر آسيب‌هاي پوستي که ممکن است باعث تاول شوند

سوختگي ناشي از گرما، برق، مواد شيميايي، تابش خورشيد يا اصطکاک
آسيب‌هاي ناشي از سرما که به‌واسطه‌ي قرارگيري در دماهاي بسيار سرد يا يخبندان اتفاق مي‌افتند
نيش برخي عنکبوت‌ها مانند نيش عنکبوت قهوه‌اي منزوي؛ علائم نيش عنکبوت قهوه‌اي منزوي عبارت‌اند از: قرمزي پوست و به‌‌دنبال آن ايجاد تاول در محل گزيدگي، درد، خارش و يک زخم باز با تجزيه‌ي بافت (نکروز) که در عرض چند ساعت تا سه يا چهار روز بعد از گزيدگي ايجاد مي‌شود. بهبود اين زخم ممکن است چندين ماه طول بکشد
فشرده‌شدن شديد پوست ميان دو سطح سخت، مانند زماني که انگشت‌تان در کشويي گير مي‌کند که اگر رگ‌هاي خوني آسيب ببينند ممکن است يک تاول خوني ايجاد شود.
عفونت مي‌تواند باعث بروز تاول تکي يا دسته‌اي از تاول‌ها شود

آبله‌مرغان (واريسلا)، بيماري مسري متداولي است که عامل بروز آن نوعي ويروس هرپس است. تاول‌هاي آبله‌مرغان در ابتدا به‌شکل برجستگي‌هاي قرمز هستند که به‌تدريج به تاول تبديل مي‌شوند و سپس روي آنها دَلَمه مي‌بندد. اين بيماري از دو تا سه روز قبل از ايجاد آبله‌ها تا زماني‌که روي تمام‌شان کاملا خشک شود (دلمه ببندد)، به‌شدت مسري است.
عامل زونا که اغلب در افراد مسن ديده مي‌شود، همان ويروس آبله‌مرغان است. تاول‌ هاي زونا شبيه آبله‌مرغان هستند اما معمولا به‌صورت خطي روي يک طرف بدن ايجاد مي‌شوند و برعکس آبله‌مرغان، بسيار دردناک‌اند.
بيماري دست، پا و دهان نوع ديگري از عفونت ويروسي است که اغلب کودکان خردسال به آن دچار مي‌شوند. علائم آن عبارت‌اند از زخم‌هاي کوچک يا تاول‌ ها که معمولا روي دست‌ها و پاها و در دهان ظاهر مي‌شوند.
تبخال‌ها که گاهي تاول‌ هاي تب ناميده مي‌شوند دسته‌اي از تاول‌ هاي ريز، روي لب و لبه‌ي بيروني دهان هستند و عامل به‌وجود آورنده‌ي آنها ويروس هرپس سيمپلکس است. هرپس تناسلي (عامل ايجاد تاول‌ هاي تبخالي‌اي در ناحيه‌ي تناسلي) نيز ممکن است يکي ديگر از اين عوامل باشند.
زردزخم، يک عفونت پوستي باکتريايي است. تاول‌ هاي آن که اغلب روي پوست ظاهر مي‌شوند، مي‌ترکند و پوسته‌مانند مي‌شوند (پوسته‌هاي عسلي‌رنگ).
فوليکول‌هاي عفوني مو (فوليکوليت)، نواحي قرمز و حساسي ايجاد مي‌کنند که نزديک به ريشه‌ي مو (يا در خود ريشه‌ي مو) به تاول تبديل مي‌شوند.
عفونت گال هنگامي اتفاق مي‌افتد که مايت‌ها (هيره‌ها) در داخل پوست تونل‌هايي ايجاد مي‌کنند و در آنجا تخم مي‌گذارند. اين عفونت ممکن است باعث تاول‌ هاي ريز و خارش‌دار شود که اغلب در يک خط باريک يا مسير منحني‌شکل ظاهر مي‌شوند.
ساس‌ها نيز مي‌توانند عامل بروز تاول‌ هاي ريز و خارش‌دار در هر جايي از بدن باشند.
التهاب نيز ممکن است باعث بروز تاول‌ پوستي شود

حساسيت پوستي يا درماتيت تماسي هنگامي اتفاق مي‌افتد که پوست در محيط با چيزي تماس پيدا کند که به آن آلرژي دارد. اين تماس باعث بروز واکنش آلرژيک در پوست مي‌شود.
تاول‌ ها ممکن است در واکنش به يک بيماري روي پوست ايجاد شوند (بيماري خودايمني).
گاهي اوقات يک دارو يا پماد نسخه‌اي يا بدون نياز به نسخه مي‌تواند علت تاول زدن پوست باشد. اين تاول‌ ها ممکن است کوچک يا بزرگ باشند و معمولا با قرمزي و خارش پوست همراه‌اند. اگر تاول‌ ها شديد نيستند و علائم ديگري نداريد، در بيشتر مواقع فقط کافي است که ديگر از آن پماد يا دارو استفاده نکنيد.
تاول‌ ممکن است نشانه‌‌ي واکنش سمي نسبت‌ به يک دارو باشد. اين واکنش، سندرم استيونز جانسون ناميده مي‌شود. تاول‌ هايي که به‌همراه ساير نشانه‌هاي بيماري مانند تب و لرز اتفاق مي‌افتند، ممکن است نشان‌دهنده‌ي مشکل جدي‌تري باشند.
تبليغات

درمان‌ تاول به روش‌هاي خانگي
اکثر تاول‌ ها به‌خودي‌خود بهبود مي‌يابند. درمان خانگي ممکن است به کاهش درد، جلوگيري از عفونت و بهبود تاول‌ هاي بزرگ يا ترکيده کمک کند.
يک تاول کوچک و پاره‌نشده به اندازه‌ي يک نخود، حتي يک تاول خوني معمولا به‌خودي‌خود بهبود مي‌يابد. براي محافظت از آن، از يک بانداژ شل استفاده کنيد. از انجام فعاليتي که باعث ايجاد تاول شده، اجتناب کنيد.
اگر يک تاول کوچک روي ناحيه‌اي که وزن بدن‌تان را تحمل مي‌کند، ايجاد شده است – مانند کف پا – با يک پد مخصوص (moleskin) از آن محافظت کنيد. اين پد به شکل دونات است، چون بايد سوراخي بزرگ‌تر از اندازه‌ي تاول روي آن ايجاد کنيد و روي ناحيه‌ي تاول‌زده بچسبانيد. ناحيه‌ي روي تاول را باز نگه‌ داريد.
بهتر است که تاول‌تان را در خانه نترکانيد. اما هنگامي که تاول‌ها دردناک مي‌شوند، برخي از مردم آنها را مي‌ترکانند. اگر قصد داريد تاول‌تان را بترکانيد، حتما گام‌هاي زير را دنبال کنيد:
يک سوزن را با الکل تميز کنيد.
به‌آرامي لبه‌ي تاول را سوراخ کنيد.
مايع درون تاول را به سمت سوراخ فشار دهيد، به‌طوري که بتواند خارج شود.
در چه صورت نبايد تاول را بترکانيد؟

در موارد زير به هيچ وجه تاول‌تان را نترکانيد – فرقي نمي‌کند که چه اندازه‌اي داشته باشد:
شما به بيماري‌ مانند ديابت، HIV، سرطان يا بيماري قلبي مبتلا هستيد، چون با ترکاندن تاول، خطر ابتلا به عفونت افزايش مي‌يابد.
فکر مي‌کنيد که ممکن است تاول‌تان به‌خاطر يک بيماري مسري مانند آبله‌مرغان باشد، چون با ترکاندن تاول، ويروس مي‌تواند از فردي به فرد ديگر منتقل شود.
پس از بازشدن يا تخليه‌ي تاول بايد چه کارهايي انجام دهيد؟
ناحيه‌ي موردنظر را به‌آرامي با آب تميز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *