مقالات

این، یا، یک، برای، تاول

دانلود پایان نامه

کنید. حالت‌های خاصی وجود دارند که به انرژی بخشیدن به شما کمک می‌کنند، از قبیل حالت درخت، سگ سر پایین و مار کبری. برخی از حرکات یوگا نیازمند تمرکز و دقت هستند و برخی دیگر از آنها بیشتر برای تقویت عضلات و افزایش انعطاف‌پذیری انجام می‌شوند، اما همگی آنها برای درمان بی حالی و کسالت مفید هستند.
________________________________________
: چه علمی پشت ورزش یوگا وجود دارد
________________________________________
?. عشق به شیرین‌بیان

وقتی صحبت از درمان گلودرد می‌شود، ریشه‌ی شیرین بیان یک گیاه پیشنهادی است، اما یکی از ترکیبات اصلی آن، یعنی گلیسیریزین می‌تواند در بهبود خستگی مفید باشد، به ویژه اگر خستگی توأم با عملکرد ضعیف آدرنال باشد. ریشه‌ی شیرین بیان نیز مانند جینسنگ، می‌تواند به بهبود تنظیم سطح کورتیزول کمک کند. در حقیقت، این گیاه برای تقویت کورتیزول مفید است. شاید این تأثیر دور از انتظار باشد، با این حال، اگر بدن شما به اندازه‌ی کافی کورتیزول تولید نکند، ممکن است در تلاش برای جبران این کمبود، بیش از حد کورتیزول تولید کند و این وضعیت باعث می‌شود در طول روز، احساس خستگی کنید، اما در طول شب، قادر به خوابیدن نباشید و آن خستگی را همچنان احساس کنید. میزان تولید کورتیزول باید متعادل باشد. اگر بیش از حد باشد، قادر به خوابیدن نخواهید بود و اگر کمتر از حد باشد، استراحت شما مختل خواهد شد.
مواد لازم:
? قاشق غذاخوری ریشه‌ی خشک شیرین‌بیان؛
? فنجان آب؛
عسل یا لیموترش به عنوان چاشنی.
دستورالعمل:
یک قاشق غذاخوری ریشه‌ی خشک شیرین‌بیان را در یک فنجان آب جوش بریزید و روی فنجان را بپوشانید. پس از ده دقیقه، ریشه‌های شیرین‌بیان را به کمک صافی از آب جدا کنید. از عسل یا آبلیمو به عنوان چاشنی استفاده کنید و قبل از خوردن صبحانه آن را بنوشید.
?. مصرف منیزیم بیشتر
چرا منیزیم؟ منیزیم یک ماده‌ی معدنی مهم است که ما این روزها واقعا از کمبود آن رنج می‌بریم. بدن به خودی خود منیزیم تولید نمی‌کند و دریافت این ماده‌ی مغذیِ ضروری به خودمان بستگی دارد. مشکل این است که این روزها، بسیاری از رژیم‌های غذایی فاقد غذاهای سالم هستند. منیزیم، کوفاکتورِ ??? سیستم آنزیمی در بدن است که طیف وسیعی از واکنش‌های بیوشیمیایی را تنظیم می‌کند. هر چیزی از عملکرد ماهیچه و اعصاب گرفته تا سنتز پروتئین و تولید انرژی، به منیزیم نیاز دارد. بهترین راهِ دریافت منیزیم، خوردن غذاهای حاوی منیزیم به جای قرص‌های مکمل است. سبزیجات پربرگ به رنگ سبز تیره، آجیل، غلات کامل و موز، همگی سرشار از منیزیم هستند.
مواد لازم:
غذاهای سرشار از منیزیم یا یک قرص مکمل با کیفیت بالا؛
دستورالعمل:
به رژیم غذایی روزانه‌ی خود، مقدار مشخصی غذاهای سرشار از منیزیم اضافه کنید یا یک قرص مکمل با کیفیت بالا مصرف کنید. بزرگسالان نباید قرص‌های مکمل منیزیم را بیش از ??? میلی‌گرم در روز مصرف کنند، اما مصرف بیشتر از این مقدار در صورتی که از منابع غذایی باشد، ضرری ندارد.
??. خوردن و آشامیدن مواد غذایی سالم
غذای سالم از نظر ما چه غذایی است؟ چرا خوردن غذای سالم مهم است؟ غذا به معنای واقعی کلمه، انرژی و سوخت بدن ماست. در جوامع امروز، اهمیت غذا نادیده گرفته می‌شود. غذا در مشت‌ ماست، اما این ضرب‌المثل معروف که «غذای شما ماهیت شما را می‌سازد» دیگر به حاشیه رانده شده است. اگر ما در وعده‌های غذاهایی‌مان خسیس‌بازی به خرج بدهیم یا رژیم غذایی‌مان را پر از نوشیدنی‌های شیرین و غذاهای چرب و چاق‌کننده کنیم، یا سیستم بدنی‌‌مان به درستی کار نخواهد کرد یا پس مدتی از کار خواهد افتاد. به علاوه، احساس خستگی و بی‌حالی را هم تجربه خواهیم کرد.
________________________________________
: بهترین و سالم‌ترین عادات غذایی در دنیا
________________________________________
زمانی که غذا می‌خوریم، بدن ما کربوهیدرات‌ها (قند و نشاسته) را می‌شکند، پس از آن این کربوهیدرات‌های شکسته دوباره برای تبدیل شدن به گلوکز (قند خون) شکسته می‌شوند و جذب جریان خون می‌شوند. ساده بگوییم، گلوکز انرژی مورد نیاز ما برای عملکرد تمام سیستم‌های بدن است، از مغز و قلب گرفته تا عضلات پا و… تمام کربوهیدرات‌ها برای شما خوب نیستند و نوعِ خوب آنها باید به شکل کربوهیدرات‌های پیچیده باشد. کربوهیدرات‌های پیچیده از زنجیره‌های طولانی و پیچیده‌‌ای از مولکول‌های شکر ساخته شده‌اند. این کربوهیدرات‌ها به گلوکز تبدیل می‌شوند و به ما انرژی می‌دهند. ارزشِ کربوهیدرات‌های ساده از قبیل شکر درون کیک‌ها، شیرینی‌ها، شربت‌های مصنوعی، آب‌نبات‌ها و غیره، برای بدن ما صفر است و فقط به افزایش وزن و نداشتن حس خوب نسبت به اندام منتهی می‌شود. این کربوهیدرات‌های ساده به سرعت سوخته می‌شوند. شاید با مصرف آنها به سرعت احساس کنید انرژی‌تان افزایش یافته است (به‌خاطر بالا رفتن گلوکز)، اما به همان سرعت هم این انرژی کاذب را از دست خواهید داد. کربوهیدرات‌های پیچیده سبب آزادسازیِ ثابت و یکنواخت انرژی می‌شوند. اگر شما غذای ناسالم بخورید، این احتمال وجود دارد که کربوهیدرات‌های بد جزو رژیم غذایی شما باشند و این به آن معناست که شما بخش اعظم غذای خود را به انرژی تبدیل نمی‌کنید و پیامد این نوع غذا خوردن، احساس خستگی است.
________________________________________
: کربوهیدرات چیست و چه نقشی در سلامت بدن دارد؟
________________________________________
نکته‌ها و پرسش‌های زیر را درباره‌ی خستگی به یاد داشته باشید:
نسبت محتوا: هرچه میزان شکر بالاتر و میزان فیبر کمتر باشد، کربوهیدرات‌ها بدتر خواهند بود. از این نکته به عنوان راهنمایی برای مشخص کردن کربوهیدرات‌های خوب یا بد استفاده کنید.
خوب را از بد تشخیص بدهید: واژه‌ی «کربوهیدرات» بسیار بر سرِ زبان‌ها افتاده است، نخست از خوبی‌های آن می‌شنویم، ناگهان از بدی‌های آن می‌گویند. پاسخ این است که کربوهیدرات‌ها هم خوب هستند و هم بد، اما ما می‌توانیم به راحتی کربوهیدرات خوب را از کربوهیدرات بد تشخیص بدهیم. شما به کربوهیدرات خوب نیاز دارید، پس این دو نوع کربوهیدرات را بشناسید و سعی نکنید قید آن را کلا بزنید، وگرنه تاوان آن را با احساس خستگی خواهید داد.
هر چه از فیبر بگوییم کم گفته‌ایم: خوراکی‌های حاوی فیبر بالا کندتر از غذاهای حاوی فیبر پایین، هضم می‌شوند و جلوی بالارفتن سطح قند خون را می‌گیرند. نمونه‌های غذاهای فیبردار عبارت‌اند از: غلات سبوس‌دار، میوه‌ها، سبزیجات و حبوبات.
آیا این غذا تصفیه‌شده است؟ آیا این غذا کنسرو شده است؟ غذاهایی مثل نان سفید یا برنج سفید تهی از فیبر و سرشار از کربوهیدرات‌های ساده هستند. همین‌طور فست‌فودها، تنقلات شیرین، نوشابه و غیره نیز همین مشخصات را دارند.
________________________________________
: مضرات شکر؛ ?? دلیلی که می‌گوید چرا شکر خطرناک است
________________________________________
??. چرت زدن

چرت زدن در وسط روز یک فرصت استثنایی برای تجدید قواست و وقت گذاشتن برای این کار، یک سرمایه‌گذاری باارزش برای سلامتی است. چرت زدن، خستگی را کم، ذهن را تیز و خلق و خو را بهتر می‌کند. اما وقتی حرف از چرت زدن به عنوان درمان بی حالی و کسالت به میان می‌آید، به یک شمشیر دو لبه تبدیل می‌شود. حتما تا به حال چرت‌های طولانی وسط روز را در خانه تجربه کرده‌اید که قرار بود چرتی باشند و شما را سرحال کنند، اما به دو، سه ساعت کشیده‌ شده‌اند و شما را گیج‌تر و بی‌رمق‌تر از قبل کرده‌‌اند.
________________________________________
: علت خواب آلودگی در طول روز چیست؟
________________________________________
با خوابیدنِ بیش از حد، ساعت بیولوژیکی شما مختل می‌شود و چرخه‌های انرژی سلول‌های شما مختل می‌شود و شما احساس خستگی، گیجی و مستِ خواب بودن می‌کنید. این حالتِ مستیِ خواب را «تنبلی خواب» هم می‌نامند و در این حالت، شما ناگهان از خوابِ موجِ کوتاه بیدار می‌شوید. از آنجا که چرت زدن، شما را وارد چرخه‌ی خواب کامل نمی‌کند، شما اغلب از خواب موج کوتاه می‌پرید. این امر می‌تواند بر نحوه‌ی عملکرد شما تأثیر جدی بگذارد. برطرف شدنِ مستیِ خواب بین ? تا ? ساعت زمان می‌برد. اما راه بهتری برای چرت زدن وجود دارد و آن داشتنِ اندکی خویشتن‌داری است.
مواد لازم:
یک جای دنج برای چرت زدن.
دستورالعمل:
مغز پس از حدود ?? تا ?? دقیقه وارد خواب موج کوتاه می‌شود، بنابراین زمان خواب خود را فقط به یک «چرت انرژی‌زا» محدود کنید (چرت زدن کوتاه فقط در حد سرحال شدن). اگر کمبود خواب شما شدید است، ?? دقیقه چرت زدن، انرژی از دست رفته‌تان را به شما باز می‌گرداند و شما را گیج، خسته یا مستِ خواب نخواهد کرد. برای سرحال شدن، زمانی را در روز به تقویت انرژی خود اختصاص بدهید، فقط سعی کنید این زمان، زیاد به زمان خواب شما نزدیک نباشد.
________________________________________
: ?? ترفند ساده برای اینکه در کمتر از ?? ثانیه خواب‌ تان ببرد
________________________________________
??. اسفناج مخصوص
شاید این مثال کلیشه به نظر برسد، اما ملوان زبل حتما معجزه‌ای از اسفناج دیده بود که آن را برای تقویت انرژی و قدرتش می‌خورد. اسفناج که سرشار از آهن است می‌تواند به بالا بردن شمار سلول‌های قرمز کمک کند، بنابراین انرژی شما را بیشتر می‌کند و سلاحی برای مبارزه با کم‌خونی است. اسفناج از منیزیم هم غنی است و ? فنجان آن حاوی ?? درصد از میزان مصرف توصیه‌شده‌ی روزانه‌ است. تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که اسفناج حتی می‌تواند عملکرد ماهیچه‌ها را در طول ورزش، بهبود ببخشد.
مواد لازم:
حداقل ? فنجان اسفناج.
دستورالعمل:
هر روز حداقل یک فنجان اسفناج را به صورت خام یا پخته مصرف کنید.
خستگی حالت پیچیده‌ای است، زیرا نه تنها مجبور به شناسایی علت آن هستید، بلکه باید برای رفع آن به فکر چاره باشید و وقت بگذارید. چیزی که بر پیچیدگیِ مشکل خستگی می‌افزاید این حقیقت است که شما «همیشه» احساس خستگی می‌کنید. گفته‌ای که با این وضعیت مناسبت دارد این است که: «دیدنِ مانع یک چیز است، برداشتن آن چیز دیگر». به یاد داشته باشید که از دو جبهه‌ی این نبرد، جبهه‌ی دوم (برداشتن مانع)، سخت‌ترین بخش مبارزه است. برای برداشتن این مانع ناامید نشوید. پیشنهادهای ارائه‌شده در این مقاله ارزش امتحان کردن را دارند.
________________________________________
در ادامه بخوانید: ?? روش برای افزایش سوخت‌وساز بدن و غلبه بر خستگی
________________________________________داشتن پوست سالم همیشه راحت نیست. یکی از عواملی که سلامتی و زیبایی پوست را تحت تأثیر قرار می‌دهند، تاول است. تاول‌ ها به‌شدت آزاردهنده هستند و حتی اگر هیچ دردی ایجاد نکنند، ظاهر ناخوشایندی دارند. تاول‌ ممکن است در هرجایی از بدن به‌وجود بیاید. اگرچه علل بروز تاول متفاوت‌اند و در اکثر اوقات مسئله‌ی چندان مهمی نیستند، برخی از آنها ممکن است نشانه‌ی یک مشکل جدی باشند. شناخت انواع تاول‌ و علل ایجاد آنها به شما کمک می‌کند مناسب‌ترین درمان را دریافت کنید و حتی بتوانید مانع ایجاد برخی از آنها شوید. در مطلب زیر می‌خواهیم ببینیم علت تاول زدن پوست چیست و چگونه می‌توانیم تاول‌ ها را درمان کنیم.

:
فواید عسل برای پوست چیست؟
طرز تهیه ? نوع ماسک ضد جوش خانگی که پوستتان را جلا می‌بخشد
تاثیر استرس بر پوست، مو و ناخن
تاول چیست؟
تاول‌ ها برجستگی‌هایی پر از مایع هستند که روی پوست ایجاد می‌شوند و مانند حباب به‌نظر می‌رسند. تاول‌ ها ممکن است در نقاط مختلف بدن ظاهر شوند. به‌عنوان مثال، هنگامی‌که کفش جدیدی می‌پوشید که باعث سایش پوست پای شما می‌شود، ممکن است پایتان تاول بزند یا وقتی بدون دستکش باغبانی در باغچه کار می‌کنید، ممکن است این تاول‌ ها روی دست‌هایتان به‌وجود بیایند. برای درمان این نوع از تاول‌ ها معمولا داروها و درمان‌های خانگی کافی هستند.
انواع دیگر آسیب‌های پوستی که ممکن است باعث تاول شوند

سوختگی ناشی از گرما، برق، مواد شیمیایی، تابش خورشید یا اصطکاک
آسیب‌های ناشی از سرما که به‌واسطه‌ی قرارگیری در دماهای بسیار سرد یا یخبندان اتفاق می‌افتند
نیش برخی عنکبوت‌ها مانند نیش عنکبوت قهوه‌ای منزوی؛ علائم نیش عنکبوت قهوه‌ای منزوی عبارت‌اند از: قرمزی پوست و به‌‌دنبال آن ایجاد تاول در محل گزیدگی، درد، خارش و یک زخم باز با تجزیه‌ی بافت (نکروز) که در عرض چند ساعت تا سه یا چهار روز بعد از گزیدگی ایجاد می‌شود. بهبود این زخم ممکن است چندین ماه طول بکشد
فشرده‌شدن شدید پوست میان دو سطح سخت، مانند زمانی که انگشت‌تان در کشویی گیر می‌کند که اگر رگ‌های خونی آسیب ببینند ممکن است یک تاول خونی ایجاد شود.
عفونت می‌تواند باعث بروز تاول تکی یا دسته‌ای از تاول‌ها شود

آبله‌مرغان (واریسلا)، بیماری مسری متداولی است که عامل بروز آن نوعی ویروس هرپس است. تاول‌های آبله‌مرغان در ابتدا به‌شکل برجستگی‌های قرمز هستند که به‌تدریج به تاول تبدیل می‌شوند و سپس روی آنها دَلَمه می‌بندد. این بیماری از دو تا سه روز قبل از ایجاد آبله‌ها تا زمانی‌که روی تمام‌شان کاملا خشک شود (دلمه ببندد)، به‌شدت مسری است.
عامل زونا که اغلب در افراد مسن دیده می‌شود، همان ویروس آبله‌مرغان است. تاول‌ های زونا شبیه آبله‌مرغان هستند اما معمولا به‌صورت خطی روی یک طرف بدن ایجاد می‌شوند و برعکس آبله‌مرغان، بسیار دردناک‌اند.
بیماری دست، پا و دهان نوع دیگری از عفونت ویروسی است که اغلب کودکان خردسال به آن دچار می‌شوند. علائم آن عبارت‌اند از زخم‌های کوچک یا تاول‌ ها که معمولا روی دست‌ها و پاها و در دهان ظاهر می‌شوند.
تبخال‌ها که گاهی تاول‌ های تب نامیده می‌شوند دسته‌ای از تاول‌ های ریز، روی لب و لبه‌ی بیرونی دهان هستند و عامل به‌وجود آورنده‌ی آنها ویروس هرپس سیمپلکس است. هرپس تناسلی (عامل ایجاد تاول‌ های تبخالی‌ای در ناحیه‌ی تناسلی) نیز ممکن است یکی دیگر از این عوامل باشند.
زردزخم، یک عفونت پوستی باکتریایی است. تاول‌ های آن که اغلب روی پوست ظاهر می‌شوند، می‌ترکند و پوسته‌مانند می‌شوند (پوسته‌های عسلی‌رنگ).
فولیکول‌های عفونی مو (فولیکولیت)، نواحی قرمز و حساسی ایجاد می‌کنند که نزدیک به ریشه‌ی مو (یا در خود ریشه‌ی مو) به تاول تبدیل می‌شوند.
عفونت گال هنگامی اتفاق می‌افتد که مایت‌ها (هیره‌ها) در داخل پوست تونل‌هایی ایجاد می‌کنند و در آنجا تخم می‌گذارند. این عفونت ممکن است باعث تاول‌ های ریز و خارش‌دار شود که اغلب در یک خط باریک یا مسیر منحنی‌شکل ظاهر می‌شوند.
ساس‌ها نیز می‌توانند عامل بروز تاول‌ های ریز و خارش‌دار در هر جایی از بدن باشند.
التهاب نیز ممکن است باعث بروز تاول‌ پوستی شود

حساسیت پوستی یا درماتیت تماسی هنگامی اتفاق می‌افتد که پوست در محیط با چیزی تماس پیدا کند که به آن آلرژی دارد. این تماس باعث بروز واکنش آلرژیک در پوست می‌شود.
تاول‌ ها ممکن است در واکنش به یک بیماری روی پوست ایجاد شوند (بیماری خودایمنی).
گاهی اوقات یک دارو یا پماد نسخه‌ای یا بدون نیاز به نسخه می‌تواند علت تاول زدن پوست باشد. این تاول‌ ها ممکن است کوچک یا بزرگ باشند و معمولا با قرمزی و خارش پوست همراه‌اند. اگر تاول‌ ها شدید نیستند و علائم دیگری ندارید، در بیشتر مواقع فقط کافی است که دیگر از آن پماد یا دارو استفاده نکنید.
تاول‌ ممکن است نشانه‌‌ی واکنش سمی نسبت‌ به یک دارو باشد. این واکنش، سندرم استیونز جانسون نامیده می‌شود. تاول‌ هایی که به‌همراه سایر نشانه‌های بیماری مانند تب و لرز اتفاق می‌افتند، ممکن است نشان‌دهنده‌ی مشکل جدی‌تری باشند.
تبلیغات

درمان‌ تاول به روش‌های خانگی
اکثر تاول‌ ها به‌خودی‌خود بهبود می‌یابند. درمان خانگی ممکن است به کاهش درد، جلوگیری از عفونت و بهبود تاول‌ های بزرگ یا ترکیده کمک کند.
یک تاول کوچک و پاره‌نشده به اندازه‌ی یک نخود، حتی یک تاول خونی معمولا به‌خودی‌خود بهبود می‌یابد. برای محافظت از آن، از یک بانداژ شل استفاده کنید. از انجام فعالیتی که باعث ایجاد تاول شده، اجتناب کنید.
اگر یک تاول کوچک روی ناحیه‌ای که وزن بدن‌تان را تحمل می‌کند، ایجاد شده است – مانند کف پا – با یک پد مخصوص (moleskin) از آن محافظت کنید. این پد به شکل دونات است، چون باید سوراخی بزرگ‌تر از اندازه‌ی تاول روی آن ایجاد کنید و روی ناحیه‌ی تاول‌زده بچسبانید. ناحیه‌ی روی تاول را باز نگه‌ دارید.
بهتر است که تاول‌تان را در خانه نترکانید. اما هنگامی که تاول‌ها دردناک می‌شوند، برخی از مردم آنها را می‌ترکانند. اگر قصد دارید تاول‌تان را بترکانید، حتما گام‌های زیر را دنبال کنید:
یک سوزن را با الکل تمیز کنید.
به‌آرامی لبه‌ی تاول را سوراخ کنید.
مایع درون تاول را به سمت سوراخ فشار دهید، به‌طوری که بتواند خارج شود.
در چه صورت نباید تاول را بترکانید؟

در موارد زیر به هیچ وجه تاول‌تان را نترکانید – فرقی نمی‌کند که چه اندازه‌ای داشته باشد:
شما به بیماری‌ مانند دیابت، HIV، سرطان یا بیماری قلبی مبتلا هستید، چون با ترکاندن تاول، خطر ابتلا به عفونت افزایش می‌یابد.
فکر می‌کنید که ممکن است تاول‌تان به‌خاطر یک بیماری مسری مانند آبله‌مرغان باشد، چون با ترکاندن تاول، ویروس می‌تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود.
پس از بازشدن یا تخلیه‌ی تاول باید چه کارهایی انجام دهید؟
ناحیه‌ی موردنظر را به‌آرامی با آب تمیز

92