ن می‌توانید درباره‌ی تجربه‌ی مدیتیشن‌ یا خوابی که دیشب دیده‌اید، چیزی بنویسید یا برای روزی که در پیش دارید، برنامه ریزی کنید.
________________________________________
: چرا آدم‌های موفق، باز هم ناراحتند؟
________________________________________
تبلیغات

?. شکرگزاری

ویلیام آرتور وارد می‌گوید: «شکرگزار بودن بدون ابراز کردن آن، مانند کادو کردن هدیه و تقدیم نکردن آن است.» شکر‌گزاری قدرت فوق‌العاده‌ای دارد. به‌خاطر خانواده، دوستان، سلامتی‌تان و نعمت‌هایی که در زندگی دارید، قدردان و شکرگزار باشید.
شکرگزاری تنها در عرض چند ثانیه به شما نشان می‌دهد که به‌خاطر داشتن نعمت‌های مختلف، چقدر خوشبخت هستید.
?. باز کردن پنجره‌ها
مهم نیست در کدام فصل سال هستیم، حتی اگر هوا سرد باشد، تمام پنجره‌های خانه را باز کنید، بگذارید هوای تازه وارد منزل بشود و از سکوت زیبای صبحگاهی لذت ببرید. یادتان باشد که دیروز گذشته است و امروز فرصتی برای شروعِ دوباره است.
?. کمک کردن به دیگران
بهتر است روز خود را با انجام کار مفیدی شروع کنید. مثلا با روحیه‌ای شاداب به سرحال شدن همسر و سایر اعضای خانواده کمک کنید، همسایه را تا مقصدش برسانید، فرزندان را برای مدرسه آماده کنید یا حتی به گربه‌‌ی بی‌خانمانی غذا بدهید.
?. ورزش صبحگاهی یا یوگا
افراد به دو دسته تقسیم می‌شوند:
کسانی که عاشق ورزش صبحگاهی هستند؛
کسانی که از آن بیزارند و ورزش نمی‌کنند.
انتخاب با شماست که به عضویت کدام دسته دربیایید. حداقل دو روز یک‌بار سعی کنید به ورزش صبحگاهی بپردازید. اگر روز خود را با ورزش آغاز کنید، اندروفین در بدن‌تان ترشح می‌شود و در طول روز خلق‌وخوی شاداب و خوبی خواهید داشت. اگر یوگا کار کنید که دیگر چه بهتر. یوگا بدن را ورزیده و روح را هم سرحال و شاداب می‌کند. اگر به‌طور مرتب یوگا کار کنید، نتایج مثبت روحی و جسمی آن را به‌خوبی احساس خواهید کرد.
________________________________________
: پیاده‌روی چه تاثیری بر مغز ما می‌گذارد؟
________________________________________
?. استشمام بوی طبیعت
هر روز سعی کنید ? دقیقه را در پارک یا باغچه‌تان بگذرانید. با استشمام بوی طبیعت، انرژی و حس‌و‌حال فوق‌العاده‌ای خواهید داشت.
?. اندیشیدن به عزیزان
خیلی از افراد معتقدند که داشتن افکار مثبت، باعث می‌شود چیزهای خوبی به زندگی‌مان جذب کنیم. فقط کافی است ? دقیقه در روز، درباره‌ی عزیزان‌تان و چیزهای مثبت بیندیشید. باید بدانید که عشق، قدرت فوق‌العاده و بی‌نظیری دارد. سعی کنید به والدین، همسر یا دیگر عزیزان‌تان فکر کنید. به جای اندیشیدن به مشکلات و جذب آنها، به عشق و انرژی آن فکر کنید.
??. درست کردن چای و قهوه برای خانواده

برای خود و همسرتان چای یا قهوه درست کنید و از گفت‌وگویی شیرین لذت ببرید. ضمن اینکه باید بدانید انجام دادن این کارهای کوچک، باعث تقویت و استحکام رابطه‌تان می‌شود.
??. نوشتن نامه‌ی شکرگزاری
نامه‌ای بنویسید و در آن از کسی تقدیر و تشکر کنید. شاید این نامه را هیچ‌وقت نفرستید یا به کسی تحویل ندهید، اما نوشتن آن خالی از لطف نیست. مثلا به‌خاطر دستپخت خوب همسرتان، رفتار مؤدبانه و درست فرزندتان یا حتی اعتماد و توجه یکی از مشتریان‌تان در محل کار، نامه‌‌ی تشکرآمیزی بنویسید. با این کار نشان می‌دهید که ارزش توجه و محبت دیگران را درک می‌کنید.
??. یادگیری
لئوناردو داوینچی می‌گوید: «شریف‌ترین لذت، لذتِ یادگیری است.»
بیشتر افراد معتقدند که صبح‌ها قدرت یادگیری بالاتری دارند. خب چرا از این فرصت عالی استفاده نکنید؟ اگر مشغول یادگیری زبانی خارجی هستید، صبح‌ها چند لغت جدید یاد بگیرید، یا روی هر چیز دیگری که دوست دارید، تمرکز و موتور مغزتان را روشن کنید.
??. تصور مثبت

عاشق کوهستان هستید یا دل‌تان برای دیدن دریا و جنگل ضعف می‌رود؟ سعی کنید خود را در جایی تصور کنید که دل‌بسته‌ی آن هستید. چشم‌هایتان را ببندید، تصور کنید به مکان موردعلاقه‌ی خود رفته‌اید و از پنجره به منظره‌ای دیدنی نگاه می‌کنید. مطمئن باشید وقتی چشم‌هایتان را باز کنید، حس فوق‌العاده‌ای خواهید داشت.
??. قدم زدن
اگر اهل ورزش نیستید، حداقل نیم‌ساعت زودتر بیدار شوید و در اطراف منزل‌تان کمی قدم بزنید. تماشای صبح زیبا و استشمام هوای تازه معجزه خواهد کرد.
??. مرتب کردن میز کار
میزتان را مرتب کنید، همه چیز را سر جای خود بگذارید. اگر لازم است، کمی گردگیری کنید. خرت‌وپرت‌های اضافی را کنار بگذارید و محیط مناسبی برای شروع کار خود فراهم کنید.
این کار فقط چند دقیقه طول می‌کشد اما در عوض در تمام ساعات کاری خود منظم خواهید بود و در هنگام کار کردن، حس‌وحال بهتری خواهید داشت. وقتی اوضاع مرتب است و همه چیز سر جای خود قرار دارد، کار کردن بسیار لذت‌بخش‌تر خواهد بود.
________________________________________
: ? رفتار سمی که مانع خوشحال بودن شما می‌شود
________________________________________
??. آواز خواندن

مهم نیست صدای خوبی دارید یا نه. صبح‌ها زیر دوش، هنگام رانندگی یا هر وقت دیگری که دل‌تان خواست، بدون ترس و خجالت برای خودتان آواز بخوانید. آواز خواندن به شما کمک می‌کند روز خوبی را آغاز کنید. از قضاوت دیگران و شنیده شدن صدایتان هم نهراسید، همه که نباید مانند استاد شجریان خوش‌صدا باشند.
??. تصدیق و ایجاد انگیزه
صبح خود را با جملات مثبتی همچون «حتما نمره‌ی خوبی می‌گیرم»، «معامله‌ی امروز عالی پیش میره» و … آغاز کنید. این جملات مثبت قدرت زیادی دارند و برای شما اعتماد به نفس به ارمغان می‌آورند. جملات مثبت و انگیزشی را هر صبح مرور کنید و مطمئن باشید اوضاع همان‌طور که فکر می‌کنید، پیش خواهد رفت.
??. مرتب کردن رایانه
فایل‌های رایانه‌ی خود را مرتب کنید. پیام‌های اضافی و بیهوده را پاک کنید و هر چیزی را در جای مناسبش قرار بدهید. رایانه‌ی شما هم مانند میز کارتان، باید تمیز و مرتب باشد تا در طول کار بهتر و متمرکزتر عمل کنید.
________________________________________
: نظم در زندگی و ?? نکته برای پیاده سازی آن
________________________________________
??. مشاهده‌ی طلوع خورشید

راهی ساده‌تر از این هم سراغ دارید؟ کافی است به طلوع زیبا و دل‌انگیز خورشید نگاه کنید تا انرژی عظیمی دریافت کنید. مشاهده‌ی طلوع خورشید به شما نشان می‌دهد که بخشی از این طبیعت زیبا هستید و به‌عنوان عضوی از این جهان خاکی، مسئولیت‌هایی دارید که باید به آنها رسیدگی کنید. شما از خورشید انرژی دریافت می‌کنید و سپس تصمیم می‌گیرید که این انرژی جذب‌شده را در کجا مصرف کنید.
??. دوش آب سرد و گرم
درصورتی‌که به بیماری یا مشکل خاصی مبتلا نیستید، این شیوه‌ی دوش گرفتن، به سر حال شدن شما کمک زیادی خواهد کرد.
برگرفته از: medium

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید
مقالات صوتی

مجموعه صوتی پرطرفدارترین مقالات با موضوع رازهای موفقیت
موفقیت چیزی جز رعایت یک سری اصول و تمرین مداوم آنها نیست

7000تومانوقتی به‌شدت عصبانی هستید، بهتر است قبل از اینکه کسی شما را آرام کند، خودتان این کار را برای خودتان انجام دهید. می‌پرسید چگونه؟ما در این مقاله ?? کاری را به شما معرفی می‌کنیم که اگر در زمان عصبانیت‌تان انجام دهید، می‌توانید خشم خود را کنترل کنید و از عواقب جبران‌ناپذیر خشمگین شدن جلوگیری کنید. با ما همراه باشید.

:
عصبانیت های بی دلیل ما از کجا نشأت می‌گیرد؟
وقتی کسی از ما متنفر است چگونه باید رفتار کنیم؟
آیا خوراکی‌ها می‌توانند حال روحی ما را بهتر کنند؟
هر فرد در سن مشخصی تلاش می‌کند تا روی احساساتش سرپوش بگذارد؛ چه کسی می‌تواند چنین رویکردی را سرزنش کند؟ این روزها، خیلی شاد بودن ساده‌لوحی، و خیلی ناراحت بودن ناخوشی بالینی محسوب می‌شود؛ خیلی عصبانی بودن هم اتلاف کامل انرژی است.
همیشه اینها را شنیده‌اید: «بی‌خیالش شو. ولش کن. رهایش کن. عصبانیت ارزشش را ندارد.» درست است؟!
اما نه، اشتباه نکنید!

عصبانیت مهم‌ترین حسی است که شما دارید. وقتی عصبانی می‌شوید، پرچم قرمزی برافراشته‌اید که یعنی چیزی باید تغییر کند؛ وقتی به‌شدت عصبانی هستید، یعنی چیزی هست که همین الان باید تغییر کند.
________________________________________
: علت عصبانیت زنان چیست
________________________________________
?. بگذارید اتفاق بیفتد
حتما دلیلی وجود دارد که طیف وسیعی از احساسات درون هر فردی وجود دارد؛ پس از آنها استفاده کنید. سرکوب عصبانیت مضر است. جدای از آسیبی که می‌تواند به روابط و حس کلی‌تان نسبت به خوشبختی بزند، ممکن است منجر به زخم معده یا بیماری قلبی هم بشود.
تبلیغات

من وقتی به‌شدت عصبانی می‌شوم و خودم را درحال کتمان احساساتم می‌یابم، به مگ رایان در فیلم بوسه فرانسوی فکر می‌کنم. او در سکانسی از این فیلم می‌گوید:
آدم سالم کسی هستش که احساساتش رو بیان کنه… بیان، نه سرکوب… می‌دونید برای کسایی که به هیچ‌کس راه نمی‌دن چه اتفاقی می‌افته؟ اونا می‌پوسن؛ از درون؛ می‌پوسن و فاسد می‌شن.
شاید این عجیب به‌نظر برسد، اما امتحانش کنید! دفعه‌ی بعدی که احساسات خود را ابراز نمی‌کنید، مگ رایان را روی شانه‌تان تصور کنید که می‌گوید: «می‌پوسند و فاسد می‌شوند، می‌پوسند و فاسد می‌شوند، می‌پوسند و فاسد می‌شوند.»
اگر تلاش کنید خشم خود را پنهان کنید یا آن را نادیده بگیرید، از بین نمی‌رود. شاید برای مدتی فرو بنشیند، اما بالاخره جای دیگری خودش را نشان خواهد داد.
برای عصبانیت‌تان عذرخواهی نکنید، برای آن بهانه نیاورید. حتما دلیل موجهی برای عصبانیت دارید و قبول کردن آن، اولین گام به سوی حل چیزی است که شما را آزار می‌دهد.
?. بین احساس و عمل تمایز قائل شوید

وقتی به‌شدت عصبانی هستید، حتما می‌خواهید به گودزیلا تبدیل شوید و هر چیزی را که سر راه‌تان هست، ازبین ببرید، اما باید یک گام به عقب بردارید و پیش از آنکه دست به عمل بزنید، این احساسات را تجربه کنید؛ به‌ویژه وقتی به‌شدت عصبانی هستید، بگذارید عصبانیت مسیر خودش را برود. اگر به‌جای منتظر ماندن و گذر از این مرحله، تصمیم عجولانه‌ای بگیرید، ممکن است باعث عصبانیت بیشتر هم بشود.
با چنین رویکردی، شاید بعد از آرام شدن متوجه شوید:
وضعیت آن‌قدر هم که شما فکر می‌کردید بد نیست.
در بلندمدت منجر به چیزهای بهتری برای شما می‌شود.
این مسئله را نمی‌توان فقط با یک ابراز ناراحتی و خشم حل کرد.
یا شاید هم بفهمید عصبانیت‌تان به‌خاطر چیز کاملا متفاوتی بوده است.
________________________________________
: ? نکته مهم که باید در مورد خشم‌تان بدانید
________________________________________
?. به دنبال چرایی آن بروید
عصبانیت شدید معمولا از ناراحتی‌های کوچک نشأت می‌گیرد. مثل انداختن کبریت در انبار کاه است؛ کسی برخلاف میل شما عمل کرده و این می‌شود که احساسات سرکوب‌شده‌تان فوران می‌کند. این مقدار از عصبانیت، از کجا نشأت گرفته است؟ چه چیز ناخوشایندی شما را چنین خشمگین کرده؟ چنین اتفاقاتی معمولا در مواقع نامناسبی مثل زمانی‌که سر کار یا کنار همسرتان هستید اتفاق می‌افتند.
مشکل، تأخیر در برخورد با خشم‌تان نیست، بلکه آن است که این تأخیر باعث می‌شود عصبانیت‌تان را کاملا انکار می‌کنید. یا خشم ابتدایی‌تان فروکش می‌کند و تلاش می‌کنید این اتفاق ناخوشایند را فراموش کنید، یا آن‌قدر سرتان شلوغ است که یافتن دلیل عصبانی شدن‌تان را به فهرست بلندبالای کارهایی که باید انجام دهید اضافه می‌کنید.
دفعه‌ی بعد که به‌شدت عصبانی شدید، به خودتان قول ندهید که در زمان مناسب‌تری با آن روبه‌رو می‌شوید. فقط بگذارید اتفاق بیفتد.
?. با ورزش آرام شوید
یک راه خوب برای کاهش تنش، فعالیت بدنی است. از عصبانیت‌تان به‌عنوان سوختی برای زندگی سالم‌تر استفاده کنید.
فعالیت‌های مختلف را امتحان کنید و ببینید کدام‌یک در آرام کردن عصبانیت‌تان مؤثرتر هستند. بعضی از افراد ورزش‌های تهاجمی مانند کیک بوکسینگ یا دویدن را ترجیح می‌دهند، درحالی‌که بعضی دیگر فعالیت‌های آرام‌تری مانند پیاده‌روی، باغبانی، یا تمیز کردن را مؤثرتر می‌دانند.
________________________________________
: رسیدن به آرامش ذهن با ?? حرکت ساده یوگا
________________________________________
?. واکنش‌تان را به‌تأخیر بیندازید
اگر در وضعیتی هستید که امکان ابراز سریع عصبانیت‌تان وجود ندارد، نفس عمیق بکشید. در موقع بازدم، تا ده بشمارید یا عبارتی را که در آرام‌کردن‌تان کمک می‌کند تکرار کنید. این کار را انجام دهید تا دوباره تمرکز خود را به‌دست بیاورید.
?. حواس خودتان را پرت کنید

اگر توجه‌تان را به جای دیگری مشغول کنید، این کار به شما کمک می‌کند تا روی زمان حال متمرکز شوید و احساسات‌تان را مرور کنید.
به یک خاطره‌ی خوب فکر کنید، کتاب بخوانید یا در مکانی که در آن شاد هستید حضور پیدا کنید.
________________________________________
: چگونه در زمان حال زندگی کنیم؟
________________________________________
?. وضعیت را بررسی کنید
اگر به‌خاطر چیزی که خارج از کنترل شماست، به‌شدت عصبانی هستید، مثل ازدست دادن ارتقای شغلی در رقابت با همکارتان، پیش از هر گونه واکنشی، این وضعیت را بررسی کنید. ورای آنچه اتفاق افتاده را ببینید و فکر کنید چرا چنین شده است. اعمال طرف مقابل را نادیده بگیرید و سعی کنید بفهمید از انجام آن کار چه نیتی داشته است؛ بیشتر اوقات طرف مقابل قصد آزار دادن شما را ندارد.
همیشه شرایط خاصی وجود دارد که ممکن است شما از آن بی‌خبر باشید، یک رابطه‌ی علت-معلولی؛ باید از زوایای مختلف به این موقعیت نگاه کرد. هیچ چیزی مانند منطق، عصبانیت را ازبین نمی‌برد.
اگر بعد از انجام این کار هنوز هم عصبانی هستید، ببینید دیگران در چنین موقعیت‌هایی چگونه عمل کرده‌اند؛ سعی کنید شما کسی باشید که بعد از بیرون آمدن از این موقعیت به فرد بهتری تبدیل شده باشید.
?. نقش قربانی را بازی نکنید
بدترین کاری که می‌توانید انجام دهید، این است که زمین و زمان را به خاطر مشکلات خودتان مقصر بدانید.
بله! فلانی کار بدی در قبال شما انجام داده، و مسلما این وضعیت می‌توانست بهتر باشد، اما شما قدرت تفکر دارید و همه‌چیز را تقدیر برای شما رقم نزده است، پس چرا با این فکر خودتان را آزار می‌دهید.
تا وقتی که مسئولیت خودتان را در اتفاقی که افتاده است بر عهده نگیرید، یعنی عکس‌العملی که شما درمقابل آن فرد و آن موقعیت داشته‌اید و شما را به وضعیتی الان دارید رسانده است نپذیرید، دوباره همان اشتباهات را مرتکب می‌شوید و به‌جای آنکه این آتش را خاموش کنید، آن را شعله‌ورتر هم می‌کنید.
نپرسید «چرا من؟»، بپرسید «حالا چه کنم؟»
________________________________________
: چرا طرز فکر ما بیشتر از آنچه تصور می‌کنیم مهم است؟
________________________________________
?. پناهگاه امنی پیدا کنید
همه ما «کُنج» مخصوص به خودمان را داریم؛ جایی که برای تفکر یا آرامش به آنجا می‌رویم. این مکان ممکن است یک اتاق در خانه باشد که فقط برای شماست یا جایی در جنگل که آن نقطه را برای خودتان انتخاب کرده‌اید. اصلا فرقی ندارد این کنج خلوت کجا باشد، فقط باید رفتن به آنجا باعث آرام شدن‌تان می‌شود و کمک می‌کند تا دوباره انرژی بگیرید، .
وقتی به‌شدت عصبانی هستید، ازنظر فیزیکی و احساسی بیش‌ازحد تحریک‌پذیر می‌شوید. اگر موقعیتی که در آن هستید این اجازه را به شما می‌دهد که آنجا را ترک کنید، این کار را انجام بدهید و سریعا به کنج خلوت خود بروید.
گاهی‌اوقات تنها چیزی که نیاز دارید، تغییر در محیط (و دور شدن) برای آرام کردن خود و دیدن موقعیت از زاویه‌ی دیگری است. وقتی که با خودتان خلوت کردید، ببینید آیا می‌توانید راه‌هایی پیدا کنید که از طریق آنها عواملی را که باعث عصبانیت‌تان می‌شوند از بین ببرید یا کاهش بدهید.
??. قبل از هر اقدامی فکر کنید

اگر کسی به شما خیانتی کرده، احتمالا نخستین کاری که به ذهن‌تان می‌رسد این است که با او روبه‌رو شوید و خشم درونی خودتان را ابراز کنید.
اگرچه به شخصه عقیده دارم همیشه باید کاری را انجام دهید که در لحظه احساس می‌کنید درست است، اما توصیه می‌کنم پیش از مواجه شدن با آن شخص، گامی به عقب بردارید و وضعیت موجود را ارزیابی کنید؛ شاید این فقط یک شایعه است! اصلا فکر می‌کنید چنین چیزی از طرف مقابل‌تان برمی‌آید یا از او بعید است؟ وقتی با او مواجه شدید چه خواهید گفت؟ چه چیزی می‌خواهید بدانید؟
تمام گزینه‌های ممکن را جلوی خود بچینید و به تک‌تک‌شان نگاه کنید؛ قبل از اینکه تمام گزینه‌های ممکن را بدانید، اجازه ندهید ذهن‌تان به صورت خودکار بدترین گزینه را انتخاب کنید.
اگر تمام عصبانیت‌های گذشته که از این شخص را داشته‌اید به خاطر بیاورید و همه را به هم وصل کنید، مسلما خیلی بیشتر عصبانی می‌شوید و اگر در لحظه با طرف مقابل‌تان روبه‌رو شوید دعوای بزرگ‌تری هم خواهید داشت.
________________________________________
: ?? سؤالی که به شما کمک می‌کند بهتر ارتباط برقرار کنید
________________________________________
??. با یک فرد قابل اعتماد صحبت کنید
وقتی روز ناخوشایندی را پشت سر می‌گذارید یا دچار مسئله‌ای شده‌اید که باعث استرس مداوم در زندگی‌تان می‌شود، شخص معتمدی را پیدا کنید که بتوانید با او حرف بزنید. این شخص می‌تواند