اين، يا، براي، يک، کسي

ش کاريزما
________________________________________
?. چروک نشدن دور چشم‌ها موقع خنديدن (نشانه‌ لبخند تصنعي است)

لبخند واقعي (لبخند دوشن هم ناميده مي‌شود) يک عمل غير ارادي است و تقريبا غير ممکن است که بتوانيم به کسي بگوييم که به زور يک لبحند واقعي تحويل‌مان بدهد. به همين دليل است که لبخند زدن افراد در تمام عکس‌هاي خانوادگي تصنعي است؛ چون همه رو به دوربين، ناشيانه لبخند مي‌زنند! اطراف چشم خطوط ريزي وجود دارد که اصطلاحا به آنها «پنجه کلاغي» گفته مي‌شود. وقتي از روي لذت و شادي واقعي لبخند مي‌زنيد خطوط پنجه کلاغي خودشان را نشان مي‌دهند، در حالي که وقتي لبخندتان تصنعي است اين چين‌هاي اطراف چشم محو مي‌شوند. اگر کسي تقلا کند خودش را شاد نشان بدهد، شما چين و چروکي نمي‌بينيد.
?. بالا بردن ابروها (نشانه‌ راحت نبودن يا رنجش طرف مقابل است)

همان‌طور که لبخند واقعي چين و چروک‌هاي اطراف چشم را نمايان مي‌کند، سوزان کراس ويتبرن (Susan Krauss Whitbourne) استاد دانشگاه ماساچوست معتقد است؛ نگراني، تعجب يا ترس مي‌تواند از جمله دلايل بالا رفتن ابروهاي فرد شود. اين را بدانيد وقتي کسي از مدل موهايتان تعريف کند اما در عين حال هنگام صحبت با شما ابروهاي خود را بالا ببرد به اين معني است که احتمالا از جذاب شدن‌تان چندان خوشحال نيست!
________________________________________
: چند ترفند عالي براي اينکه بتوانيم زبان بدن ديگران را بخوانيم
________________________________________
?. لرزش صدا (نشانه‌‌ي علاقه‌مندي به کسي يا چيزي است)
وقتي کسي مشغول حرف زدن باشد و صداي او تُن ثابتي نداشته يا بلرزد، احتمالا به کسي يا چيزي علاقه‌مند شده است. مخصوصا در هنگامي که طرف‌ مقابل، روبه‌رويتان ايستاده است، مواظب باشيد لرزش صدايتان شما را لو ندهد!
پژوهش‌هاي روانشناسي نوين نشان مي‌دهد؛ اگر در موقع مکالمه احساس علاقه به وجود بيايد، در زنان شاهد آهنگين شدن صدا خواهيم بود و در مردان پايين آمدن صدا به اندازه‌ي يک اکتاو اتفاق مي‌افتد.
?. حالت آينه‌اي (نشانه‌‌ي ارتباط خوب است)

اگر فرد مقابل رفتار بدني شما را منعکس کند احتمالا رابطه به سمت خوبي پيش مي‌رود و صميمي‌تر مي‌شويد. وقتي دو نفر صميمي هستند يا مدت زيادي با هم بوده‌اند، ناخودآگاه حالات و رفتارهاي يکديگر را مثل آينه بازتاب مي‌دهند. با بهترين دوست‌تان نشسته‌ايد و گپ مي‌زنيد، اگر حالتش را عوض کند و پاهايش را روي هم بيندازد، ناخودآگاه شما هم کارش را تکرار مي‌کنيد. اگر در شروع يک رابطه هستيد و اين آشنايي به خوبي پيش مي‌رود، منتظر باشيد تا نشانه‌هايي از حالات‌ و حرکات بدني مشترک بين خودتان را ببينيد. دقت کرده‌ايد که زن و شوهرها بعد از مدتي کارهايشان شبيه هم مي‌شود؟ باربارا فردريکسون (Barbara Fredrickson) مي‌گويد: «وقتي در رابطه با کسي هستيد زماني‌ که احساسات‌تان با هم پيوند مي‌خورد بعد از مدتي منعکس‌کننده‌ي رفتار يکديگر مي‌شويد.»
________________________________________
: اهميت زبان بدن در مصاحبه‌ شغلي
________________________________________
?. تماس چشمي (نشان‌دهنده‌ي علاقه‌ و محرک احساسات است)

وقتي کسي مستقيم به چشمان‌تان نگاه مي‌کند، يعني خواهان تحريک احساسات‌تان است. رونالد ريگيو (Ronald E. Riggio) روان‌شناس سازماني درباره‌ي اين موضوع مي‌گويد: «اينکه اين تحريک احساسات چگونه تفسير شود و بدانيم فرد چه منظوري دارد، بستگي به نوع رابطه‌ي دو طرف خواهد داشت. اگر طرف مقابل غريبه باشد و به شما زُل بزند، علامت خوبي نيست و احتمالا شما را مي‌ترساند. اما اگر همسرتان مستقيم به چشمان شما نگاه کند احتمالا خواهان رابطه‌ جنسي است يا مي‌خواهد بگويد دوست‌تان دارد.»
?. تماس چشمي طولاني (نشان‌دهنده‌‌ي عدم صداقت فرد مقابل)
از نگاه‌هاي حيله‌گرانه و نامفهوم دوري کنيد، بعضي از افراد دروغ‌گو عمدا در زمان طولاني به طرف مقابل خيره مي‌شوند چون مي‌خواهند احساساتش را نشانه بگيرند و او را تحت تأثير قرار بدهند. حتي ممکن است مدت طولاني بي‌حرکت نگاه‌تان کنند و پلک هم نزنند.
??. ژست‌هاي نمايشي و گرم گرفتن (فرد مقابل مي‌خواهد نشان دهد که پيروز ميدان است)

طبق يافته‌هاي اساتيد روانشناسي دانشگاه هاروارد؛ حتي تظاهر به تحت کنترل بودن همه‌ چيز و اينکه فرد حس خوبي داشته و خوشحال باشد، ميزان تستوسترون را بالا مي‌برد و اعتمادبه‌نفس را زياد مي‌کند. اگر طرف مقابل با آرامش نشسته و راحت تکيه‌ داده‌ است، احساس قدرت مي‌کند و مي‌خواهد بگويد به اوضاع مسلط است. از طرفي تحقيقات نشان مي‌دهد؛ حتي يک نابيناي مادرزاد هم، در صورتي‌ که دستانش را به حالت V انگليسي يا همان عدد ? خودمان بالا بياورد و چانه‌اش را بالا بگيرد، مي‌خواهد بگويد برنده‌ي رقابت است.
________________________________________
: ?? راز ارتباط موثر از زبان رهبران بزرگ
________________________________________
??. روي هم انداختن پاها (نشانه‌‌ي مقاومت طرف مقابل است)

وقتي فرد پاهايش را روي هم مي‌اندازد به معناي مقاومت در مقابل حرف‌هاي شماست و از نظر روانشانسي زبان بدن، اين حالت يکي از بدترين نشانه‌ها براي يک جلسه‌ي مذاکره است.
جرارد نيربرگ (Gerard I. Nierenberg) و هنري کالرو (Henry H. Calero) نوبسندگان کتاب «چگونه افراد را مثل کتاب بخوانيم»، بيش از ???? ساعت نوار ويدئويي از جلسات مذاکره ضبط کرده‌اند. اين دو نفر اعتقاد دارند؛ تا زماني‌ که يکي از دو طرف مذاکره پاهاي خود را روي هم انداخته باشد، ممکن نيست مذاکره به نتيجه برسد. از نظر روانشناسي زبان بدن، با انداختن پاها روي هم اين پيام را مخابره مي‌کنيم که چه به لحاظ ذهني، چه عاطفي يا حتي فيزيکي بسته هستيم و تمايلي به ارتباط نداريم. اگر کسي در مذاکره پاهايش را روي هم انداخته بود، احتمالا مي‌خواهد بگويد علاقه‌اي به پيشرفت مذاکرات ندارد.
??. خنديدن به حرف‌هاي طرف مقابل (احتمالا نشانه‌‌ي علاقه‌مندي است)

هر چند کمي به نظر توهم‌آميز مي‌آيد اما اگر کسي از شوخ طبعي شما استقبال کرد ممکن است به شما علاقه‌مند باشد. روان‌شناسان تکاملي معتقدند، طنز و شوخ طبعي در توسعه‌ي روابط انساني نقش محوري دارد. شوخ طبعي در واقع يکي از راه‌هاي انتقال اين پيام است که: ميل دارم با شما ارتباط برقرار کنم. حتي ممکن است اين رابطه با يک شوخي بي‌مزه شروع شود.
??. فشار دادن فک و دندان‌ها روي هم، انقباض گردن يا چين انداختن ابرو (مي‌تواند نشانه‌‌ي ترس باشد)

جو ناوارو (Joe Navarro) مأمور سابق FBI مي‌گويد: احساسات، بقاي ما را تضمين مي‌کنند، اين حس‌هاي دروني ما هستند که تهديدات بيروني را کشف مي‌کنند و نسبت به آن واکنش نشان مي‌دهند و همه‌ي اين مسئوليت‌هاي سنگين برعهده‌ سيستم ليمبيک مغز (سامانه عصبي احساسي) است.
از اتوبوس جا مي‌مانيد؛ حرص مي‌خوريد، فک‌تان را روي هم مي‌فشاريد و گردن‌تان را لمس مي‌کنيد. يادمان مي‌افتد آخر هفته بايد کار کنيم؛ حدقه‌ي چشم‌مان تنگ مي‌شود و سر و چانه را پايين مي‌اندازيم.
________________________________________
: افراد دوست داشتني چه ويژگي‌هايي دارند
________________________________________
??. ژست‌هاي باز با حالت اقتدار (فرد مي‌خواهد نشان دهد که او رهبر است)

اين حالات چه ذاتي باشد و چه اکتسابي، پيامش اين است که: من رهبر هستم يا حداقل مي‌خواهد متقاعدتان کند بايد اين‌طور باشد. فرد علاقه‌مند به رهبري يا کسي که دچار توهم رهبري است قوز نمي‌کند، صاف مي‌ايستد يا مي‌نشيند، حساب شده و هدفمند قدم مي‌زند، در حالت نشسته دست‌هايش را به حالت برج يا ? فارسي درمي‌آورد (در حالي که کف دستش رو به پايين است) و وضعيت بدنش نشان مي‌دهد پذيراي شماست يعني اعتمادبه‌نفسش زياد است.
??. تکان دادن پاها (معمولا نشانه‌‌ي ضعف است)
يکي از اساتيد دانشگاه ماساچوست معتقد است؛ از آنجايي‌ که بخش وسيعي از بدن‌تان را پاهاي‌ شما تشکيل مي‌دهند؛ پس وقتي جلوي کسي نشسته‌ايد و مدام پاهايتان را تکان مي‌دهيد خيلي سخت است طرف مقابل فکر کند که اين هيچ معنايي ندارد. تکان دادن پاها يعني بدن‌تان مي‌خواهد بگويد مضطرب يا ناراحت هستيد و يا هيجان داريد. شايد هم پيامش همه‌ي اينها با هم باشد.
??. دسته‌اي از حرکات مرتبط با هم (نشان‌دهنده‌ي برقراري ارتباط واقعي است)

کشش (جاذبه) تا زماني‌ که پيام ارسال شده توسط فرد طرف مقابل پاسخ داده نشود، تبديل به ارتباط نخواهدشد. مارشا لوکاس (متخصص علوم اعصاب) اين جمله را بسيار خوب براي شما تصويرسازي کرده است: بعد از برقراري ارتباط چشمي، طرف مقابل که احتمالا يک خانم است چند لحظه چشمانش را پايين مي‌اندازد، موهايش را با يک گيره‌ي مو بالاي سرش جمع مي‌کند، بعد دوباره به شما نگاه مي‌کند تا زماني‌ که با چانه‌اش به شما اشاره کند. اينجاست که پيام ارسال شده توسط شما پاسخ داده شده و طرف مقابل ظاهرا تمايل دارد وارد ارتباط واقعي با شما شود.
________________________________________
: ?? عادت گفتاري افراد خيلي دوست داشتني
________________________________________
??. دست به سينه بودن (معمولا نشانه‌‌ي حالت تدافعي است)

درست است که اين آخرين نشانه‌اي است که درباره‌اش حرف مي‌زنيم، اما يکي از ساده‌ترين نشانه‌هاي روانشناسي زبان بدن تلقي مي‌شود. نکته‌ي مهم در مورد دست به سينه بودن، آگاهي از موقعيتي است که فرد اين حرکت را انجام مي‌دهد.
دست به سينه شدن در حالت عادي نشانه‌ي حالت تدافعي فرد مقابل است، اما خيلي از اوقات در هنگام سرما يا وقتي که صندلي‌اش دسته ندارد، دست به سينه مي‌شود.
درباره‌ي تمام اين نشانه‌هاي زبان بدن مهم‌ترين مسئله اين است که، قبل از اينکه ژست‌هاي ديگران را بر مبناي روانشناسي زبان بدن تحليل کنيد و نسبت به آنها تغيير رفتار دهيد يا موضع‌گيري‌تان را عوض کنيد، سعي کنيد از شرايط طرف مقابل آگاه شويد. از طرف ديگر توجه کنيد که گاهي اوقات وجود يک نشانه نمي‌تواند مبناي تشخيص باشد و شايد بايد چند نشانه را با هم در نظر بگيريد تا متوجه حالت حقيقي فرد طرف مقابل‌تان شويد.
برگرفته از: entrepreneu

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع زبان بدن
به کمک زبان بدن، ناگفته‌ها را بگوييد و بشنويد

4000تومانسرتان خيلي شلوغ است؟ کلي کار داريد و حتي وقت سر خاراندن هم نداريد؟ وقت ورزش کردن و مراقبت از خودتان را نداريد، اما واقعا دل‌تان مي‌خواهد از دست شکم گنده‌تان خلاص شويد؟ آماده کردن ناهار، هر شب شام پختن و منظم به باشگاه رفتن به نظرتان کارهايي هستند که وقت گلِ ني مي‌توانيد به سراغشان برويد؟ فکر ‌مي‌کنيد وزن کم کردن هنوز در توان‌تان نيست؟ خب، درست است: وزن کم کردنِ صحيح يک تعهدِ زمان‌بر است، مخصوصا اگر اضافه وزن‌تان به خاطر شغل‌تان باشد که به خاطرش مجبوريد تمام مدت روز پشت ميز بنشينيد و فست‌فود و ميان وعده‌هاي به درد نخور بخوريد.
با همه‌ي اينها توصيه مي‌کنم تسليم نشويد! زيرا شما براي اينکه کمتر غذا بخوريد يا بيشتر تحرک داشته باشيد، به زماني بيشتر از ?? ساعت شبانه‌روز نياز نداريد. در حقيقت اين دو مورد، دو رُکن اصلي کاهش وزن هستند! شما در ادامه‌ي اين مطلب با ?? راه لاغري براي کارمندان و افرادي که وقت کافي ندارند، آشنا مي‌شويد.
:
روانشناسي لاغري؛ چه موانع ذهني‌اي براي کاهش وزن شما وجود دارد؟
آيا لاغري با ماساژ امکان‌پذير است؟
رژيم لاغري بدون گرسنگي و نکاتي براي کاهش وزن پايدار
?. تفکر «همه يا هيچ» را کنار بگذاريد
دکتر «جِفري کاتولا»، (Jeffrey Katula)، استاديار رشته‌ي سلامت و علم ورزش در دانشگاه «وِيک فارِست» (Wake Forest University) مي‌گويد: «هر گام کوچکي که در جهت سبک زندگي سالم‌تر برمي‌داريد، به نوبه‌ي خود اهميت دارد. مردم اغلب فکر مي‌کنند که بايد يک ساعت تمام در باشگاه خودشان را با ورزش‌هاي سنگين بکُشند و فقط حُمُص و ابرغذاهاي مغذي، سالم و ضدسرطان بخورند و به همين دليل وقتي نمي‌توانند به اين سطح برسند، تسليم مي‌شوند و دست از تلاش کردن مي‌کشند.» به جاي اينکه به کل روزتان به چشم يک موفقيت يا يک شکست نگاه کنيد، هر تصميمي را به عنوان فرصتي براي انجام کاري در جهت سلامتي‌تان در نظر بگيريد. براي نمونه، تنها به اين دليل که امروز نتوانسته‌ايد به باشگاه برويد، قرار نيست که تا آخر روز، ديگر به کالري غذايي که مي‌خوريد توجه نکنيد. در واقع، بايد عکس اين عمل کنيد!
?. وعده‌هاي کوچک‌تر بخوريد

دکتر کاتولا مي‌گويد: «حتما نبايد خودتان آشپزي کنيد يا غذاي خيلي متفاوتي بخوريد تا وزن کم کنيد. فقط بايد کمتر بخوريد و کمتر غذا خوردن نه وقت بيشتري از شما مي‌گيرد، نه هزينه‌ي بيشتري دارد.» اکثر افراد براي کاهش وزن به صورت سالم و پايدار، به ???? تا ???? کالري در روز نياز دارند. براي خيلي‌ها به اندازه‌ غذا خوردن، دسر نخوردن يا حداقل دومين دسر را بي‌خيال شدن، ساده‌ترين راه کاهش کالري مصرفي است.

?. وعده‌هاي غذايي را حذف نکنيد

دکتر جسيکا بارت‌فيلد (Jessica Bartfield)، استاديار مرکز «جراحي متابوليک و درمان چاقي» در دانشگاه لويالا (Loyola University) در شيکاگوي آمريکا، مي‌گويد: «اين توصيه، شايد با توصيه‌ي کمتر غذا خوردن در تضاد به نظر برسد، اما افرادي که سرشان شلوغ است بايد کالري‌شان را در طول روز بيشتر پخش کنند.» اين به اين دليل است که گذراندنِ بيش از ? يا ? ساعت بدون سوخت‌رساني به بدن ممکن است، سوخت‌وساز بدن را کُند کنَد، روي سطح هورمون‌ها و «انسولين» تاثير بگذارد و در نهايت وقتي براي غذا خوردن سر ميز مي‌نشينيد، باعث مي‌شود غذاهاي ناسالم و چاق‌کننده را براي خوردن انتخاب کنيد. «بسياري از بيماران ما که اضافه وزن دارند، لزوما بيش از حد غذا نمي‌خورند. بلکه الگوي غذا خوردن‌شان بسيار متغير و نامنظم است، اول صبح يک فنجان قهوه مي‌نوشند و تا بعد از ظهر تقريبا چيزي نمي‌خورند. نکته‌ي مهم اجتناب از اين کار و داشتن برنامه‌اي پايدار و منظم است. حالا اين برنامه مي‌تواند سه وعده‌ي اصلي و يکي دوتا ميان‌وعده باشد، يا پنج وعده‌ي کوچک.»
?. تحرک‌تان را بيشتر کنيد

تبليغات

دکتر کاتولا مي‌گويد: «نيم ساعت تا يک ساعت وقت گذاشتن براي ورزش خيلي ايده‌آل است. اما در موقعيت‌هايي نه چندان ايده‌آل هم مي‌توان مقدار زيادي کالري سوزاند.» در واقع تقسيم کردن ??? دقيقه‌اي که براي ورزش کردن در طول هفته توصيه شده است، به بخش‌هاي کوچکتر در طول روز هيچ ايرادي ندارد. او مي‌گويد: «اگر بتوانيد ?? دقيقه ورزش در صبح، ?? دقيقه بعد از ناهار و ?? دقيقه در شب بگنجانيد و ? روز در هفته اين کار را انجام دهيد، به ??? دقيقه رسيده‌ايد. به همين سادگي!»
کاتولا به بيمارانش مي‌گويد که به کالري سوزاندن هم مانند پول جمع کردن نگاه کنند. او مي‌گويد: «ما کارهاي بسيار کوچکي مانند استفاده از بن‌هاي تخفيف و خريد برند‌هاي فروشگاهي، انجام مي‌دهيم تا «يک قرون دوزار» پس‌انداز کنيم، چون مي‌دانيم که قطره قطره جمع گردد، وانگهي دريا شود! ورزش کردن هم همين است: چند تا دراز و نشست و بعد چند تا پله بالا و پايين رفتن نيز مي‌تواند قطره قطره جمع شود! البته اگر به طور منظم انجام دهيد.»
?. جايگزين‌هاي غذايي ساده‌ را به کار ببريد

همان‌طور که کاتولا به بيمارانش توصيه مي‌کند که به ورزش کردن به چشم بن‌هاي تخفيف نگاه کنند، او از آنها مي‌خواهد که انتخاب‌هاي غذايي‌شان را نيز به همين ديد بنگرند. او مي‌گويد: «خواه حذف پنير از ساندويچ همبرگر باشد، خواه جايگزين کردن سس مايونز با سس خردل شيرين، کارهاي ريز بسياري هستند که مي‌توانيد انجام دهيد و جايگزيني‌هاي زيادي هستند که مي‌توانيد در طول روز به کار ببريد که وقت چنداني هم نمي‌گيرند، اما ميزان کالري دريافتي‌تان را کاهش مي‌دهند.» در کنار خوراک‌تان، درباره‌ي نوشيدني‌ها هم تامل کنيد. براي مثال، نوشيدن آب معدني با ليمو (يا حتي نوشابه‌ي رژيمي) به جاي نوشابه‌ي گازدار، يا کم کردن شکري که داخل قهوه‌تان مي‌ريزيد، چند کيلوگرم در سال از وزن‌تان کم مي‌کند.
________________________________________
: تغذيه در محل کار: چند پيشنهاد خوشمزه و سالم که دوست خواهيد داشت
________________________________________
?. وقتي مي‌توانيد بايستيد، ننشينيد

قبلا هم اين را شنيده‌ايد که زيادي نشستن براي قلب، مغز و کمر مضر است. تبديل کردن مقداري از زمان نشستن‌تان به ايستادن (يا حتي بهتر از آن، در جا وول خوردن، راه رفتن يا ورزش کردن) به بيشتر سوزاندن کالري‌ها کمک مي‌کند. دکتر بارت‌فيلد مي‌گويد: «ايستادن شايد خيلي به وزن کم کردن کمک نکند، اما حتما در ثابت نگه داشتن وزن‌تان نقش دارد.»
ايستادن در حال کار کردن شايد هميشه ممکن نباشد، مخصوصا وقتي با کامپيوتر کار مي‌کنيد و در دفترتان «ميز ايستاده» نداريد. در عوض، زمان‌هاي ديگري از روز را که مي‌توانيد از جاي‌تان بلند شويد و بايستيد، در نظر بگيريد، مثلا متروسواري اول صبح، جلسات کاري، تلفني حرف زدن با خواهرتان يا وِلو شدن جلوي تلويزيون بعد از شام!
?. به اندازه‌ي کافي بخوابيد

وقتي به نظر مي‌آيد که به اندازه‌ي کافي وقت نداريد، شب بيدار ماندن يا صبح خيلي زود بيدار شدن براي انجام کارهاي‌تان مي‌تواند بسيار وسوسه‌انگيز باشد. مخصوصا وقتي که سعي مي‌کنيد ورزش منظم را نيز ميان همه‌ي کارهاي ديگرتان، بگنجانيد. اما اگر به اندازه‌ي کافي نخوابيد تا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *