مقالات

این، یا، برای، یک، کسی

دانلود پایان نامه

ش کاریزما
________________________________________
?. چروک نشدن دور چشم‌ها موقع خندیدن (نشانه‌ لبخند تصنعی است)

لبخند واقعی (لبخند دوشن هم نامیده می‌شود) یک عمل غیر ارادی است و تقریبا غیر ممکن است که بتوانیم به کسی بگوییم که به زور یک لبحند واقعی تحویل‌مان بدهد. به همین دلیل است که لبخند زدن افراد در تمام عکس‌های خانوادگی تصنعی است؛ چون همه رو به دوربین، ناشیانه لبخند می‌زنند! اطراف چشم خطوط ریزی وجود دارد که اصطلاحا به آنها «پنجه کلاغی» گفته می‌شود. وقتی از روی لذت و شادی واقعی لبخند می‌زنید خطوط پنجه کلاغی خودشان را نشان می‌دهند، در حالی که وقتی لبخندتان تصنعی است این چین‌های اطراف چشم محو می‌شوند. اگر کسی تقلا کند خودش را شاد نشان بدهد، شما چین و چروکی نمی‌بینید.
?. بالا بردن ابروها (نشانه‌ راحت نبودن یا رنجش طرف مقابل است)

همان‌طور که لبخند واقعی چین و چروک‌های اطراف چشم را نمایان می‌کند، سوزان کراس ویتبرن (Susan Krauss Whitbourne) استاد دانشگاه ماساچوست معتقد است؛ نگرانی، تعجب یا ترس می‌تواند از جمله دلایل بالا رفتن ابروهای فرد شود. این را بدانید وقتی کسی از مدل موهایتان تعریف کند اما در عین حال هنگام صحبت با شما ابروهای خود را بالا ببرد به این معنی است که احتمالا از جذاب شدن‌تان چندان خوشحال نیست!
________________________________________
: چند ترفند عالی برای اینکه بتوانیم زبان بدن دیگران را بخوانیم
________________________________________
?. لرزش صدا (نشانه‌‌ی علاقه‌مندی به کسی یا چیزی است)
وقتی کسی مشغول حرف زدن باشد و صدای او تُن ثابتی نداشته یا بلرزد، احتمالا به کسی یا چیزی علاقه‌مند شده است. مخصوصا در هنگامی که طرف‌ مقابل، روبه‌رویتان ایستاده است، مواظب باشید لرزش صدایتان شما را لو ندهد!
پژوهش‌های روانشناسی نوین نشان می‌دهد؛ اگر در موقع مکالمه احساس علاقه به وجود بیاید، در زنان شاهد آهنگین شدن صدا خواهیم بود و در مردان پایین آمدن صدا به اندازه‌ی یک اکتاو اتفاق می‌افتد.
?. حالت آینه‌ای (نشانه‌‌ی ارتباط خوب است)

اگر فرد مقابل رفتار بدنی شما را منعکس کند احتمالا رابطه به سمت خوبی پیش می‌رود و صمیمی‌تر می‌شوید. وقتی دو نفر صمیمی هستند یا مدت زیادی با هم بوده‌اند، ناخودآگاه حالات و رفتارهای یکدیگر را مثل آینه بازتاب می‌دهند. با بهترین دوست‌تان نشسته‌اید و گپ می‌زنید، اگر حالتش را عوض کند و پاهایش را روی هم بیندازد، ناخودآگاه شما هم کارش را تکرار می‌کنید. اگر در شروع یک رابطه هستید و این آشنایی به خوبی پیش می‌رود، منتظر باشید تا نشانه‌هایی از حالات‌ و حرکات بدنی مشترک بین خودتان را ببینید. دقت کرده‌اید که زن و شوهرها بعد از مدتی کارهایشان شبیه هم می‌شود؟ باربارا فردریکسون (Barbara Fredrickson) می‌گوید: «وقتی در رابطه با کسی هستید زمانی‌ که احساسات‌تان با هم پیوند می‌خورد بعد از مدتی منعکس‌کننده‌ی رفتار یکدیگر می‌شوید.»
________________________________________
: اهمیت زبان بدن در مصاحبه‌ شغلی
________________________________________
?. تماس چشمی (نشان‌دهنده‌ی علاقه‌ و محرک احساسات است)

وقتی کسی مستقیم به چشمان‌تان نگاه می‌کند، یعنی خواهان تحریک احساسات‌تان است. رونالد ریگیو (Ronald E. Riggio) روان‌شناس سازمانی درباره‌ی این موضوع می‌گوید: «اینکه این تحریک احساسات چگونه تفسیر شود و بدانیم فرد چه منظوری دارد، بستگی به نوع رابطه‌ی دو طرف خواهد داشت. اگر طرف مقابل غریبه باشد و به شما زُل بزند، علامت خوبی نیست و احتمالا شما را می‌ترساند. اما اگر همسرتان مستقیم به چشمان شما نگاه کند احتمالا خواهان رابطه‌ جنسی است یا می‌خواهد بگوید دوست‌تان دارد.»
?. تماس چشمی طولانی (نشان‌دهنده‌‌ی عدم صداقت فرد مقابل)
از نگاه‌های حیله‌گرانه و نامفهوم دوری کنید، بعضی از افراد دروغ‌گو عمدا در زمان طولانی به طرف مقابل خیره می‌شوند چون می‌خواهند احساساتش را نشانه بگیرند و او را تحت تأثیر قرار بدهند. حتی ممکن است مدت طولانی بی‌حرکت نگاه‌تان کنند و پلک هم نزنند.
??. ژست‌های نمایشی و گرم گرفتن (فرد مقابل می‌خواهد نشان دهد که پیروز میدان است)

طبق یافته‌های اساتید روانشناسی دانشگاه هاروارد؛ حتی تظاهر به تحت کنترل بودن همه‌ چیز و اینکه فرد حس خوبی داشته و خوشحال باشد، میزان تستوسترون را بالا می‌برد و اعتمادبه‌نفس را زیاد می‌کند. اگر طرف مقابل با آرامش نشسته و راحت تکیه‌ داده‌ است، احساس قدرت می‌کند و می‌خواهد بگوید به اوضاع مسلط است. از طرفی تحقیقات نشان می‌دهد؛ حتی یک نابینای مادرزاد هم، در صورتی‌ که دستانش را به حالت V انگلیسی یا همان عدد ? خودمان بالا بیاورد و چانه‌اش را بالا بگیرد، می‌خواهد بگوید برنده‌ی رقابت است.
________________________________________
: ?? راز ارتباط موثر از زبان رهبران بزرگ
________________________________________
??. روی هم انداختن پاها (نشانه‌‌ی مقاومت طرف مقابل است)

وقتی فرد پاهایش را روی هم می‌اندازد به معنای مقاومت در مقابل حرف‌های شماست و از نظر روانشانسی زبان بدن، این حالت یکی از بدترین نشانه‌ها برای یک جلسه‌ی مذاکره است.
جرارد نیربرگ (Gerard I. Nierenberg) و هنری کالرو (Henry H. Calero) نوبسندگان کتاب «چگونه افراد را مثل کتاب بخوانیم»، بیش از ???? ساعت نوار ویدئویی از جلسات مذاکره ضبط کرده‌اند. این دو نفر اعتقاد دارند؛ تا زمانی‌ که یکی از دو طرف مذاکره پاهای خود را روی هم انداخته باشد، ممکن نیست مذاکره به نتیجه برسد. از نظر روانشناسی زبان بدن، با انداختن پاها روی هم این پیام را مخابره می‌کنیم که چه به لحاظ ذهنی، چه عاطفی یا حتی فیزیکی بسته هستیم و تمایلی به ارتباط نداریم. اگر کسی در مذاکره پاهایش را روی هم انداخته بود، احتمالا می‌خواهد بگوید علاقه‌ای به پیشرفت مذاکرات ندارد.
??. خندیدن به حرف‌های طرف مقابل (احتمالا نشانه‌‌ی علاقه‌مندی است)

هر چند کمی به نظر توهم‌آمیز می‌آید اما اگر کسی از شوخ طبعی شما استقبال کرد ممکن است به شما علاقه‌مند باشد. روان‌شناسان تکاملی معتقدند، طنز و شوخ طبعی در توسعه‌ی روابط انسانی نقش محوری دارد. شوخ طبعی در واقع یکی از راه‌های انتقال این پیام است که: میل دارم با شما ارتباط برقرار کنم. حتی ممکن است این رابطه با یک شوخی بی‌مزه شروع شود.
??. فشار دادن فک و دندان‌ها روی هم، انقباض گردن یا چین انداختن ابرو (می‌تواند نشانه‌‌ی ترس باشد)

جو ناوارو (Joe Navarro) مأمور سابق FBI می‌گوید: احساسات، بقای ما را تضمین می‌کنند، این حس‌های درونی ما هستند که تهدیدات بیرونی را کشف می‌کنند و نسبت به آن واکنش نشان می‌دهند و همه‌ی این مسئولیت‌های سنگین برعهده‌ سیستم لیمبیک مغز (سامانه عصبی احساسی) است.
از اتوبوس جا می‌مانید؛ حرص می‌خورید، فک‌تان را روی هم می‌فشارید و گردن‌تان را لمس می‌کنید. یادمان می‌افتد آخر هفته باید کار کنیم؛ حدقه‌ی چشم‌مان تنگ می‌شود و سر و چانه را پایین می‌اندازیم.
________________________________________
: افراد دوست داشتنی چه ویژگی‌هایی دارند
________________________________________
??. ژست‌های باز با حالت اقتدار (فرد می‌خواهد نشان دهد که او رهبر است)

این حالات چه ذاتی باشد و چه اکتسابی، پیامش این است که: من رهبر هستم یا حداقل می‌خواهد متقاعدتان کند باید این‌طور باشد. فرد علاقه‌مند به رهبری یا کسی که دچار توهم رهبری است قوز نمی‌کند، صاف می‌ایستد یا می‌نشیند، حساب شده و هدفمند قدم می‌زند، در حالت نشسته دست‌هایش را به حالت برج یا ? فارسی درمی‌آورد (در حالی که کف دستش رو به پایین است) و وضعیت بدنش نشان می‌دهد پذیرای شماست یعنی اعتمادبه‌نفسش زیاد است.
??. تکان دادن پاها (معمولا نشانه‌‌ی ضعف است)
یکی از اساتید دانشگاه ماساچوست معتقد است؛ از آنجایی‌ که بخش وسیعی از بدن‌تان را پاهای‌ شما تشکیل می‌دهند؛ پس وقتی جلوی کسی نشسته‌اید و مدام پاهایتان را تکان می‌دهید خیلی سخت است طرف مقابل فکر کند که این هیچ معنایی ندارد. تکان دادن پاها یعنی بدن‌تان می‌خواهد بگوید مضطرب یا ناراحت هستید و یا هیجان دارید. شاید هم پیامش همه‌ی اینها با هم باشد.
??. دسته‌ای از حرکات مرتبط با هم (نشان‌دهنده‌ی برقراری ارتباط واقعی است)

کشش (جاذبه) تا زمانی‌ که پیام ارسال شده توسط فرد طرف مقابل پاسخ داده نشود، تبدیل به ارتباط نخواهدشد. مارشا لوکاس (متخصص علوم اعصاب) این جمله را بسیار خوب برای شما تصویرسازی کرده است: بعد از برقراری ارتباط چشمی، طرف مقابل که احتمالا یک خانم است چند لحظه چشمانش را پایین می‌اندازد، موهایش را با یک گیره‌ی مو بالای سرش جمع می‌کند، بعد دوباره به شما نگاه می‌کند تا زمانی‌ که با چانه‌اش به شما اشاره کند. اینجاست که پیام ارسال شده توسط شما پاسخ داده شده و طرف مقابل ظاهرا تمایل دارد وارد ارتباط واقعی با شما شود.
________________________________________
: ?? عادت گفتاری افراد خیلی دوست داشتنی
________________________________________
??. دست به سینه بودن (معمولا نشانه‌‌ی حالت تدافعی است)

درست است که این آخرین نشانه‌ای است که درباره‌اش حرف می‌زنیم، اما یکی از ساده‌ترین نشانه‌های روانشناسی زبان بدن تلقی می‌شود. نکته‌ی مهم در مورد دست به سینه بودن، آگاهی از موقعیتی است که فرد این حرکت را انجام می‌دهد.
دست به سینه شدن در حالت عادی نشانه‌ی حالت تدافعی فرد مقابل است، اما خیلی از اوقات در هنگام سرما یا وقتی که صندلی‌اش دسته ندارد، دست به سینه می‌شود.
درباره‌ی تمام این نشانه‌های زبان بدن مهم‌ترین مسئله این است که، قبل از اینکه ژست‌های دیگران را بر مبنای روانشناسی زبان بدن تحلیل کنید و نسبت به آنها تغییر رفتار دهید یا موضع‌گیری‌تان را عوض کنید، سعی کنید از شرایط طرف مقابل آگاه شوید. از طرف دیگر توجه کنید که گاهی اوقات وجود یک نشانه نمی‌تواند مبنای تشخیص باشد و شاید باید چند نشانه را با هم در نظر بگیرید تا متوجه حالت حقیقی فرد طرف مقابل‌تان شوید.
برگرفته از: entrepreneu

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید
مقالات صوتی

مجموعه صوتی پرطرفدارترین مقالات با موضوع زبان بدن
به کمک زبان بدن، ناگفته‌ها را بگویید و بشنوید

4000تومانسرتان خیلی شلوغ است؟ کلی کار دارید و حتی وقت سر خاراندن هم ندارید؟ وقت ورزش کردن و مراقبت از خودتان را ندارید، اما واقعا دل‌تان می‌خواهد از دست شکم گنده‌تان خلاص شوید؟ آماده کردن ناهار، هر شب شام پختن و منظم به باشگاه رفتن به نظرتان کارهایی هستند که وقت گلِ نی می‌توانید به سراغشان بروید؟ فکر ‌می‌کنید وزن کم کردن هنوز در توان‌تان نیست؟ خب، درست است: وزن کم کردنِ صحیح یک تعهدِ زمان‌بر است، مخصوصا اگر اضافه وزن‌تان به خاطر شغل‌تان باشد که به خاطرش مجبورید تمام مدت روز پشت میز بنشینید و فست‌فود و میان وعده‌های به درد نخور بخورید.
با همه‌ی اینها توصیه می‌کنم تسلیم نشوید! زیرا شما برای اینکه کمتر غذا بخورید یا بیشتر تحرک داشته باشید، به زمانی بیشتر از ?? ساعت شبانه‌روز نیاز ندارید. در حقیقت این دو مورد، دو رُکن اصلی کاهش وزن هستند! شما در ادامه‌ی این مطلب با ?? راه لاغری برای کارمندان و افرادی که وقت کافی ندارند، آشنا می‌شوید.
:
روانشناسی لاغری؛ چه موانع ذهنی‌ای برای کاهش وزن شما وجود دارد؟
آیا لاغری با ماساژ امکان‌پذیر است؟
رژیم لاغری بدون گرسنگی و نکاتی برای کاهش وزن پایدار
?. تفکر «همه یا هیچ» را کنار بگذارید
دکتر «جِفری کاتولا»، (Jeffrey Katula)، استادیار رشته‌ی سلامت و علم ورزش در دانشگاه «وِیک فارِست» (Wake Forest University) می‌گوید: «هر گام کوچکی که در جهت سبک زندگی سالم‌تر برمی‌دارید، به نوبه‌ی خود اهمیت دارد. مردم اغلب فکر می‌کنند که باید یک ساعت تمام در باشگاه خودشان را با ورزش‌های سنگین بکُشند و فقط حُمُص و ابرغذاهای مغذی، سالم و ضدسرطان بخورند و به همین دلیل وقتی نمی‌توانند به این سطح برسند، تسلیم می‌شوند و دست از تلاش کردن می‌کشند.» به جای اینکه به کل روزتان به چشم یک موفقیت یا یک شکست نگاه کنید، هر تصمیمی را به عنوان فرصتی برای انجام کاری در جهت سلامتی‌تان در نظر بگیرید. برای نمونه، تنها به این دلیل که امروز نتوانسته‌اید به باشگاه بروید، قرار نیست که تا آخر روز، دیگر به کالری غذایی که می‌خورید توجه نکنید. در واقع، باید عکس این عمل کنید!
?. وعده‌های کوچک‌تر بخورید

دکتر کاتولا می‌گوید: «حتما نباید خودتان آشپزی کنید یا غذای خیلی متفاوتی بخورید تا وزن کم کنید. فقط باید کمتر بخورید و کمتر غذا خوردن نه وقت بیشتری از شما می‌گیرد، نه هزینه‌ی بیشتری دارد.» اکثر افراد برای کاهش وزن به صورت سالم و پایدار، به ???? تا ???? کالری در روز نیاز دارند. برای خیلی‌ها به اندازه‌ غذا خوردن، دسر نخوردن یا حداقل دومین دسر را بی‌خیال شدن، ساده‌ترین راه کاهش کالری مصرفی است.

?. وعده‌های غذایی را حذف نکنید

دکتر جسیکا بارت‌فیلد (Jessica Bartfield)، استادیار مرکز «جراحی متابولیک و درمان چاقی» در دانشگاه لویالا (Loyola University) در شیکاگوی آمریکا، می‌گوید: «این توصیه، شاید با توصیه‌ی کمتر غذا خوردن در تضاد به نظر برسد، اما افرادی که سرشان شلوغ است باید کالری‌شان را در طول روز بیشتر پخش کنند.» این به این دلیل است که گذراندنِ بیش از ? یا ? ساعت بدون سوخت‌رسانی به بدن ممکن است، سوخت‌وساز بدن را کُند کنَد، روی سطح هورمون‌ها و «انسولین» تاثیر بگذارد و در نهایت وقتی برای غذا خوردن سر میز می‌نشینید، باعث می‌شود غذاهای ناسالم و چاق‌کننده را برای خوردن انتخاب کنید. «بسیاری از بیماران ما که اضافه وزن دارند، لزوما بیش از حد غذا نمی‌خورند. بلکه الگوی غذا خوردن‌شان بسیار متغیر و نامنظم است، اول صبح یک فنجان قهوه می‌نوشند و تا بعد از ظهر تقریبا چیزی نمی‌خورند. نکته‌ی مهم اجتناب از این کار و داشتن برنامه‌ای پایدار و منظم است. حالا این برنامه می‌تواند سه وعده‌ی اصلی و یکی دوتا میان‌وعده باشد، یا پنج وعده‌ی کوچک.»
?. تحرک‌تان را بیشتر کنید

تبلیغات

دکتر کاتولا می‌گوید: «نیم ساعت تا یک ساعت وقت گذاشتن برای ورزش خیلی ایده‌آل است. اما در موقعیت‌هایی نه چندان ایده‌آل هم می‌توان مقدار زیادی کالری سوزاند.» در واقع تقسیم کردن ??? دقیقه‌ای که برای ورزش کردن در طول هفته توصیه شده است، به بخش‌های کوچکتر در طول روز هیچ ایرادی ندارد. او می‌گوید: «اگر بتوانید ?? دقیقه ورزش در صبح، ?? دقیقه بعد از ناهار و ?? دقیقه در شب بگنجانید و ? روز در هفته این کار را انجام دهید، به ??? دقیقه رسیده‌اید. به همین سادگی!»
کاتولا به بیمارانش می‌گوید که به کالری سوزاندن هم مانند پول جمع کردن نگاه کنند. او می‌گوید: «ما کارهای بسیار کوچکی مانند استفاده از بن‌های تخفیف و خرید برند‌های فروشگاهی، انجام می‌دهیم تا «یک قرون دوزار» پس‌انداز کنیم، چون می‌دانیم که قطره قطره جمع گردد، وانگهی دریا شود! ورزش کردن هم همین است: چند تا دراز و نشست و بعد چند تا پله بالا و پایین رفتن نیز می‌تواند قطره قطره جمع شود! البته اگر به طور منظم انجام دهید.»
?. جایگزین‌های غذایی ساده‌ را به کار ببرید

همان‌طور که کاتولا به بیمارانش توصیه می‌کند که به ورزش کردن به چشم بن‌های تخفیف نگاه کنند، او از آنها می‌خواهد که انتخاب‌های غذایی‌شان را نیز به همین دید بنگرند. او می‌گوید: «خواه حذف پنیر از ساندویچ همبرگر باشد، خواه جایگزین کردن سس مایونز با سس خردل شیرین، کارهای ریز بسیاری هستند که می‌توانید انجام دهید و جایگزینی‌های زیادی هستند که می‌توانید در طول روز به کار ببرید که وقت چندانی هم نمی‌گیرند، اما میزان کالری دریافتی‌تان را کاهش می‌دهند.» در کنار خوراک‌تان، درباره‌ی نوشیدنی‌ها هم تامل کنید. برای مثال، نوشیدن آب معدنی با لیمو (یا حتی نوشابه‌ی رژیمی) به جای نوشابه‌ی گازدار، یا کم کردن شکری که داخل قهوه‌تان می‌ریزید، چند کیلوگرم در سال از وزن‌تان کم می‌کند.
________________________________________
: تغذیه در محل کار: چند پیشنهاد خوشمزه و سالم که دوست خواهید داشت
________________________________________
?. وقتی می‌توانید بایستید، ننشینید

قبلا هم این را شنیده‌اید که زیادی نشستن برای قلب، مغز و کمر مضر است. تبدیل کردن مقداری از زمان نشستن‌تان به ایستادن (یا حتی بهتر از آن، در جا وول خوردن، راه رفتن یا ورزش کردن) به بیشتر سوزاندن کالری‌ها کمک می‌کند. دکتر بارت‌فیلد می‌گوید: «ایستادن شاید خیلی به وزن کم کردن کمک نکند، اما حتما در ثابت نگه داشتن وزن‌تان نقش دارد.»
ایستادن در حال کار کردن شاید همیشه ممکن نباشد، مخصوصا وقتی با کامپیوتر کار می‌کنید و در دفترتان «میز ایستاده» ندارید. در عوض، زمان‌های دیگری از روز را که می‌توانید از جای‌تان بلند شوید و بایستید، در نظر بگیرید، مثلا متروسواری اول صبح، جلسات کاری، تلفنی حرف زدن با خواهرتان یا وِلو شدن جلوی تلویزیون بعد از شام!
?. به اندازه‌ی کافی بخوابید

وقتی به نظر می‌آید که به اندازه‌ی کافی وقت ندارید، شب بیدار ماندن یا صبح خیلی زود بیدار شدن برای انجام کارهای‌تان می‌تواند بسیار وسوسه‌انگیز باشد. مخصوصا وقتی که سعی می‌کنید ورزش منظم را نیز میان همه‌ی کارهای دیگرتان، بگنجانید. اما اگر به اندازه‌ی کافی نخوابید تا

92