فکری، جست‌وجوی هیجان، پذیرش هیجانات و همچنین پذیرا بودن نسبت به تخیلات. چیزی که همه‌ی اینها را با هم جمع می‌کند، محرکی برای کشف شناختی و رفتاریِ جهان است، هم دنیای درون‌تان و هم دنیای بیرون‌تان.»
________________________________________
: چرا علم می گوید تمام پولتان را خرج سفر کنید؟
________________________________________
?. آنها شکست می‌خورند
توماس ادیسون، مهندس و مخترع آمریکایی
کافمن می‌گوید: «قدرت تحمل، پیش‌نیاز موفقیت در خلاقیت است.» انجام کارهای خلاقانه اغلب به صورت روندی از شکست‌های پی در پی توصیف می‌شود تا در نهایت چیزی را پیدا می‌کنید که ماندگار می‌شود. به همین دلیل است که افراد خلاق، یا دستِ کم آنهایی که موفق شده‌اند، آموخته‌اند که به شکست‌های‌شان چندان اهمیتی ندهند.
«استیوِن کاتلِر» (Steven Kotler)، یکی از نویسندگان وب‌سایت «فوربس»، در نوشته‌ای با عنوان «انیشتین، نابغه‌ی خلاق» می‌نویسد: «افراد خلاق شکست می‌خورند و بهترین‌های‌شان بیشتر از همه شکست می‌خورند.»
________________________________________
: چطور پشتکار خود را زیاد کنیم؟
________________________________________
?. آنها سوالات بزرگ می‌پرسند
ماری کوری، فیزیکدان و شیمی‌دان اهل لهستان
افراد خلاق به طرز سیری‌ناپذیری کنجکاوند. آنها زندگی امتحان شده‌ای را انتخاب می‌کنند و حتی با بالاتر رفتن سن‌شان هم، حس کنجکاوی‌شان را نسبت به زندگی حفظ می‌کنند. این افراد چه از طریق مکالمات فراوان و چه از طریق پرسه‌زنی ذهنی، به دنیای پیرامون‌شان نگاه می‌کنند و می‌خواهند بدانند چرا و چگونه دنیا به این صورت است.
________________________________________
: در مواجهه با مشکلات و سختی‌ها این ?? سوال را از خودتان بپرسید
________________________________________
?. آنها مردم را مشاهده می‌کنند
اصغر فرهادی، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس ایرانی
به این دلیل که افراد خلاق، به طور طبیعی مشاهد‌گر و درباره‌ی زندگی دیگران کنجکاوند، اغلب عاشق این هستند که مردم را نگاه کنند و حتی ممکن است بعضی از بهترین ایده‌های‌شان را از این راه به دست آورند.
کافمن می‌گوید: «مارسل پروست تقریبا همه‌ی عمرش را به مردم‌نگری گذراند و مشاهداتش را یادداشت می‌کرد. این مشاهدات و یادداشت‌ها در نهایت سر از کتاب‌هایش درآوردند. برای بیشتر نویسنده‌ها، مردم‌نگری بسیار بااهمیت است. آنها مشاهده‌گران دقیقی از طبیعت انسان هستند.»
________________________________________
: آیا افرادی که کنایه می‌زنند خلاق‌ترند؟
________________________________________
??. آنها ریسک‌پذیر هستند
لویی پاستور، شیمی‌دان و زیست‌شناس اهل فرانسه
بخشی از انجام کارهای خلاقانه، ریسک‌پذیری است و بسیاری از افراد خلاق با خطر کردن در جنبه‌های مختلف زندگی‌شان به رشد و شکوفایی می‌رسند.
استیون کاتلر در فوربس می‌نویسد: «ارتباط عمیق و بامعنایی میان ریسک‌ کردن و خلاقیت وجود دارد و این چیزی است که اغلب نادیده گرفته می‌شود. خلاقیت، عمل خلق چیزی از هیچ است و نیازمند آن است که قمارهایی که در وهله‌ی اول بنا بر تخیل خود آنها را در پیش گرفته‌ایم، نزد عموم هم بیان کنیم. این کارِ افراد ترسو و خجالتی نیست. زمان تلف شده، آبروی از دست رفته و پول خرج شده، همگی از عوارض جانبیِ خلاقیت‌های ناکام هستند.»
________________________________________
: حل مسئله به روش خلاقانه
________________________________________
??. آنها زندگی را به چشم فرصتی برای نشان دادن خودشان می‌بینند
شهرام ناظری، خواننده و موسیقی‌دان ایرانی
«فِرِدریش ویلهِلم نیچه» (Friedrich Wilhelm Nietzsche)، فیلسوف شهیر آلمانی، بر این باور بود که زندگی و دنیا را باید به چشم اثری هنری نگریست. افراد خلاق بیش از سایرین چنین دیدی دارند و همواره به دنبال فرصت‌هایی برای بیان خودشان در زندگی روزمره هستند.
کافمن می‌گوید: «بیان خلاقانه همان خودبیان‌گری و تجلی خود است. خلاقیت چیزی بیش از بیان فردیِ نیازها، آرزوها و ویژگی‌های خودتان نیست.»
??. آنها علایق حقیقی‌شان را دنبال می‌کنند
مریل استریپ، بازیگر اهل آمریکا
افراد خلاق ذاتا باانگیزه هستند. یعنی انگیزه‌شان برای عمل کردن، به جای آرزوی تشویق یا معروفیت، از میلی درونی نشأت می‌گیرد. روان‌شناسان اثبات کرده‌اند که افراد خلاق از فعالیت‌های چالش‌برانگیز انرژی می‌گیرند که از نشانه‌های انگیزشِ ذاتی است. مطالعات نشان داده‌اند که تنها فکر کردن به دلایل درونی برای انجام یک فعالیت، ممکن است برای تقویت خلاقیت کافی باشد.
«ام.اِی. کالینز» و «تِرزا ام. آمابیل» در کتابی با عنوانِ «راهنمای خلاقیت» می‌نویسند: «افراد خلاقِ برجسته مسائل چالش‌برانگیز و ریسکی را انتخاب می‌کنند و با علاقه با آنها درگیر می‌شوند و به این ترتیب حسی قوی از قدرتمند بودنِ ناشی از توانایی استفاده از استعدادهای‌شان را تجربه می‌کنند.»
________________________________________
: ?? تمرین برای تقویت تفکر خلاق
________________________________________
??. آنها از محدوده‌ی ذهنی خود خارج می‌شوند
پابلو پیکاسو، نقاش، شاعر و پیکرتراش اسپانیایی
کافمن می‌گوید یکی دیگر از اهداف خیال‌بافی این است که به ما کمک کند از دیدگاه‌های محدود خودمان بیرون بیاییم و روش‌های دیگرِ اندیشیدن را کشف کنیم که می‌تواند یکی از عواید مهم کار خلاقانه باشد.
کافمن می‌گوید: «خیال‌بافی برای این به وجود آمده است تا به ما کمک کند که «اینجا و اکنون» را رها کنیم. شبکه‌ی مغزی‌ای که مرتبط با خیال‌پردازی است، همان شبکه‌ی مغزی‌ای است که با نظریه‌ی ذهن (theory of mind) هم مرتبط است. من دوست دارم نام آن را «شبکه‌ی مغزی تخیل» بگذارم. این شبکه به شما اجازه می‌دهد که خود آینده‌تان را تجسم کنید، اما به شما این امکان را نیز می‌دهد که تصور کنید دیگران به چه چیزی فکر می‌کنند.»
تحقیقات همچنین نشان داده‌اند که ایجاد «فاصله‌ی روانی»، یعنی از دیدگاه فرد دیگری به موضوع نگاه کردن یا فکر کردن به یک پرسش به گونه‌ای غیرواقعی یا ناآشنا، نیز می‌تواند به اندیشیدن خلاقانه کمک کند.
??. آنها سررشته‌ی زمان از دست‌شان درمی‌رود
ارنست همینگوی، نویسنده‌ی آمریکایی
افراد خلاق درمی‌یابند هنگامی که در حال نوشتن، رقصیدن، نقاشی کردن یا بیان خودشان به هر نحو دیگری هستند، احساس «غوطه‌ور شدن» در کارشان یا همان حسی را دارند که به آنها کمک می‌کند در بالاترین سطح از توانایی‌های‌شان اثری را خلق کنند. «تچان» (flow) حالتی روانی است که در آن فرد از اندیشیدن خودآگاه فراتر می‌رود و به حالتی تشدیدیافته از تمرکز و آرامشِ بدون تلاش می‌رسد. هنگامی که فردی در این حالت است، عملا نسبت به هر گونه فشار یا حواس‌پرتی درونی یا بیرونی که بتواند مانع از عملکردش شود، ایمن خواهد شد.
هنگامی در این حالت قرار می‌گیرید که فعالیتی را انجام دهید که هم از آن لذت می‌برید و هم در آن مهارت دارید و در عین حال شما را به چالش هم می‌کشد، همان‌طور که هر کار خلاقانه‌ای اینگونه است.
کافمن می‌گوید: «افراد خلاق نه تنها آنچه دوست دارند را، پیدا کرده‌اند، بلکه به مهارتی در آن رسیده‌اند که بتوانند در آن کار غوطه‌ور شوند و حالت تچان را تجربه کنند. این حالت نیازمند تطابقی میان مجموعه‌ی مهارت‌های شما با کار یا فعالیتی است که مشغول آن هستید.»
________________________________________
: ? استراتژی برای اینکه خلاق تر شوید
________________________________________
??. آنها اطراف‌شان را پر از زیبایی می‌کنند
لودویک فن بتهووِن، موسیقی‌دان آلمانی
افراد خلاق سلیقه‌ی بسیار خوبی دارند و در نتیجه از اینکه اطراف‌شان را با زیبایی پر کنند، لذت می‌برند.
مطالعه‌ای که در مجله‌ی «روان‌شناسیِ زیبایی‌شناسی، خلاقیت و هنر» (Psychology of Aesthetics, Creativity, and the Arts) چاپ شده است نشان می‌دهد که موسیقی‌دان‌ها، شامل موسیقی‌دان‌های ارکسترها، مدرس‌های موسیقی و تک‌نوازها، حساسیت و پاسخ‌گویی بالایی نسبت به زیباییِ هنری دارند.
??. آنها نقاط را به هم وصل می‌کنند
استیو جابز، مخترع آمریکایی، بنیان‌گذار شرکت اپل
اگر تنها یک چیز وجود داشته باشد که افراد به‌شدت خلاق را از دیگران متمایز کند، توانایی دیدن فرصت‌ها در جاهایی است که دیگران نمی‌بینند. یا به عبارت دیگر، بصیرت! بسیاری از هنرمندان و نویسندگان بزرگ گفته‌اند که خلاقیت در حقیقت توانایی وصل کردن نقطه‌هایی به یک‌دیگر است که دیگران شاید هرگز به فکر وصل کردن‌شان نیفتاده باشند.
«استیو جابز» می‌گوید:
«خلاقیت تنها وصل کردن چیزها به یکدیگر است. هنگامی که از افراد خلاق می‌پرسید چطور این کار را انجام داده‌اند، آنها کمی احساس گناه می‌کنند چون واقعا کاری انجام نداده‌اند، بلکه فقط چیزی را دیده‌اند که پس از مدتی به نظرشان واضح آمده است، در واقع آنها فقط توانسته‌اند تجربیات‌شان را به هم متصل کنند و چیزهای تازه‌ای بسازند.»
??. آنها همواره چیزهایی را تغییر می‌دهند
تیم برتون، نویسنده و کارگردان آمریکایی
کافمن می‌گوید که گوناگونی تجربیات، بیش از هر چیز دیگر، برای خلاقیت حیاتی است. افراد خلاق دوست دارند چیزها را تغییر دهند، چیزهای تازه‌ای را تجربه کنند و از هر چیزی که زندگی را یکنواخت‌تر می‌کند، دوری کنند.
کافمن می‌گوید: «افراد خلاق تنوع بیشتری در تجربیات‌شان دارند و عادت کردن قاتل گوناگونیِ تجربیات است.»
??. آنها برای تمرکز حواس وقت می‌گذارند
چارلی چاپلین، بازیگر و کارگردان اهل انگلستان
افراد خلاق ارزش یک ذهن شفاف و متمرکز را می‌دانند، زیرا کارشان به آن وابسته است. بسیاری از هنرمندان، کارآفرینان، نویسندگان و سایر کسانی که کارهای خلاقانه می‌کنند، مانند «دِیوید لینچ»، از مدیتیشن به عنوان ابزاری برای دسترسی به خلاقانه‌ترین حالات ذهن‌شان استفاده می‌کنند.
علم نیز این ایده را که تمرکز حواس واقعا می‌تواند به روش‌های متعدد، قدرت مغز را تقویت کند، تایید می‌کند. مطالعه‌ای در آلمان در سال ???? نشان داده است که روش‌های مدیتیشن خاصی می‌تواند اندیشیدن خلاق را ارتقا بخشد. همچنین تمرینات تمرکز حواس با تقویت حافظه و تمرکز، ارتقای سلامت عاطفی، کاهش استرس و اضطراب و بهبود شفافیت روانی مرتبط است و همه‌ی اینها منجر به بهبود تفکر خلاق می‌شوند.
برگرفته از: huffingtonpost.com

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید
مقالات صوتی

مجموعه صوتی پرطرفدارترین مقالات با موضوع یادگیری، هوش و تقویت حافظه
هیچ‌وقت برای یادگرفتن دیر نیست

7000توماناگر شما هم از آن دسته آدم‌های بامسئولیت هستید که شش روزِ هفته را سر کار می‌روند، احتمالا امید دارید که بالاخره یک روزی ارتقای شغلی پیدا کنید. حسابی کار می‌کنید، هر وظیفه‌ای را که به شما محول می‌شود، فراتر از انتظارات مدیرتان به‌انجام می‌رسانید و همیشه یک ربع پیش از شروع شیفت سر کار هستید. اما صرف اینکه برخی از این ویژگی‌های کارمند نمونه را دارید، به این معنی نیست که مدیرتان حتما آن ارتقای شغلی یا افزایش حقوق را که شایسته‌اش هستید به شما می‌دهد. به‌جز حضور به‌موقع سر کار، عوامل دیگری هم هستند که باید درنظر گرفته شوند. مثلا زبان بدن‌تان می‌تواند یکی از همان چیزهایی باشد که شما را از پیشرفت شغلی بازداشته‌اند. ممکن است بدون اینکه خودتان متوجه باشید، مدام دست‌هایتان را در هم گره کنید یا در صندلی خود فرو بروید. شاید این نکته‌های ظریف در منزل یا در جمع دوستان مسئله‌ی مهمی محسوب نشوند، اما در محل کار می‌توانند باعث شوند که مضطرب یا بی‌کفایت به‌نظر برسید. شاید هم اصلا نمی‌دانید چه اشتباهاتی در زبان بدن مرتکب می‌شوید! در این مقاله، با ?? اشتباهی که برای پیشرفت شغلی باید از آنها دوری کنید، آشنا خواهید شد.

:
? نکته زبان بدن که به شما احساس قدرت بیشتری می‌دهد
زبان بدن زنان با اعتماد به نفس چگونه است؟
چرا زبان بدن‌ شما از آی‌کیوی‌تان کاربرد بیشتری دارد؟
?. فرورفتن در صندلی
همه می‌دانند که فرورفتن در صندلی نه‌تنها برای پشت‌شان ضرر دارد، حتی ممکن است باعث ایجاد حس کوچکی و بی‌اهمیتی هم بشود.
اما اگر شما در محل کارتان مدام در صندلی فرو بروید، رئیس‌تان یا سایر کارمندان ممکن است تصور کنند که به کار اهمیت نمی‌دهید یا در محل کار بیش‌ازحد راحت هستید. راه‌حل چیست؟ میزهای ایستاده را امتحان کنید. این میزها نه‌تنها باعث می‌شوند صاف بایستید، بلکه می‌توانند باعث شوند تا دیگران باور کنند که شما به کارتان تعهد بیشتری هم دارید.

?. پشت چشم نازک کردن
ترک این یکی آسان است؛ پشت چشم نازک کردن اصلا کار خوبی نیست. این حرکت واقعا گستاخانه است و نشانه‌ی عدم تحمل شما برای شنیدن حرف‌هایی است که باب میل‌تان نیستند یا به نظرتان مضحک و احمقانه یا تکراری می‌آیند.
________________________________________
: چطور در مواجهه با نظرات مخالف، ذهن آرامی داشته‌ باشیم؟
________________________________________
?. گره‌کردن دست‌ها یا پاها

تبلیغات

شاید وقتی در جلسه مشغول گوش‌ کردن به رئیس‌تان هستید، گره‌کردن و روی هم انداختن دست‌ها و پاها باعث شوند احساس راحتی کنید، اما ممکن است این رفتار غیرکلامی به اطرافیان‌تان انرژی‌های منفی بدهد. برای نمونه، شاید دیگران با شما ارتباط برقرار نکنند، چون فکر می‌کنند حالت دفاعی دارید، لجوج هستید یا احساس صمیمیتی با آنها ندارید. هیچ‌کس چنین برخوردهایی را دوست ندارد.
اما اگر در دفتر خود تنها هستید و روی یک پروژه‌ی دشوار کار می‌کنید، می‌توانید دست‌هایتان را به‌هم گره کنید. تحقیقی از ران فریدمن (Ron Friedman) و اندرو جی الیوت (Andrew J. Elliott) حاکی از آن است که اگر این زبان بدن را به‌کار بگیرید، تا ?? درصد احتمال بیشتری دارد که تمرکز خود را در طول انجام کار حفظ کنید. پس گاهی اوقات می‌توانید گره کنید.
________________________________________
: تاثیر حرکات دست در گفتگو و ?? حرکتی که باید حتما یاد بگیرید
________________________________________
?. تجاوز به حریم شخصی

خواه با همکارتان فوق‌العاده صمیمی باشید خواه نباشید، درهرحال بهتر است درباره‌ی موضوعات شغلی، فاصله‌ی مناسب را با دوستان و همکاران در محل کار و البته رئیس‌تان حفظ کنید. اگر این فاصله را رعایت نکنید، باعث می‌شوید آن طرف احساس ناراحتی کند و حتی حضور شما را نوعی تهدید بداند. بهترین قانونی که می‌توان در چنین مواقعی رعایت کرد چیست؟ حدود ? تا ?/? متر فاصله‌ی خوبی بین شما و همکاران‌تان است.
?. تکرار نکردن حرکات دیگران
تکرار حرکات همکاران، شانس شما را برای ایجاد رابطه‌ی مثبت با آنها افزایش می‌دهد. چرا؟ چون مانند آینه عمل‌کردن در برخورد با دیگران، که به «اثر آفتاب‌پرست» معروف است، اغلب به شما اجازه می‌دهد گفت‌وگوهای عمیق‌تری با دیگران داشته باشید که در بلندمدت باعث اعتماد بیشتر آنها به شما می‌شود.
________________________________________
: چگونه در محیط کار با دیگران ارتباط برقرار کنیم؟
________________________________________
?. برقرار نکردن ارتباط چشمی

اینکه هنگام مصاحبه‌ی کاری نباید ارتباط چشمی قطع شود را همه می‌دانند. همین مورد را باید برای زمانی‌که در گفت‌وگوهای کاری شرکت می‌کنید هم درنظر بگیرید. اگر کسی به آنچه می‌گوید اعتقاد کافی نداشته باشد یا ترجیح بدهد در گفت‌وگوهای خجالت‌آور شرکت نکند هم ارتباط چشمی برقرار نمی‌کند. اما اگر می‌خواهید شانس خود برای داشتن گفت‌وگوهای بهتر با دیگران در محل کار را افزایش دهید، وقتی درحالِ صحبت هستند، به چشمان‌شان نگاه کنید، چون این کار باعث ایجاد ارتباطی قوی‌تر بین هر دوی شما می‌شود.
?. شُل دست‌ دادن

حتما تا‌به‌حال با آن کسانی دست داده‌اید که دست‌شان مثل ماهی لیز می‌خورد یا اصلا آن‌قدر بی‌حال دست می‌دهند که حال شما را هم می‌گیرند! دست‌ دادن در مناسبات کاری اهمیت زیادی دارد. البته توصیه می‌کنیم هنگام دست‌دادن، دست همکارتان را به سمت خود نکشید یا آن‌قدر محکم دست ندهید که استخوان طرف بشکند، اما باید وضعیت خوبی داشته باشید، ارتباط چشمی برقرار کنید، خوب و محکم دست بدهید.
?. یواشکی وارد شدن
اولین برخورد واقعا مهم است. وقتی وارد یک اتاق یا جلسه می‌شوید، سلام کنید. حتی اگر دیرتر از بقیه آمده‌اید باز هم این را فراموش نکنید. می‌توانید لبخندی بزنید یا سری تکان دهید.
________________________________________
: نحوه برخورد در اولین ملاقات چگونه باید باشد؟
________________________________________
?. کسل به‌نظر رسیدن

زل‌زدن به ساعت، نقاشی‌های بی‌هدف روی کاغذ، آه کشیدن پشت میز! همه‌ی این چیزها می‌توانند به رئیس‌تان نشان دهند که شما در محل کار کسل هستید، حتی وقتی که خودتان تصور نمی‌کنید حواس طرف به شما باشد.
سعی کنید حواس‌تان به زبان بدن باشد، به ویژه ازآنجایی‌که رفتارهای غیرکلامی مسئول ?? درصد از پیام‌هایی هستند که مخابره می‌کنید. اگر کسل هستید، قدمی بزنید یا از همکاران‌تان بپرسید کمکی نیاز دارند یا نه. سر کار هر قدر فعال‌تر باشید، حس بهتری خواهید داشت.
________________________________________
: درمان بی حالی و کسالت با ?? روشی که انرژی دوباره به شما می‌بخشد
________________________________________
??. انجام حرکت‌های عصبی

قلنج شکستن، بازی با مو، جویدن ناخن و