مقالات

این، زندگی، برای، بیشتر، یا

دانلود پایان نامه

روست که وقایع یا روابط بیرونی یکسان، بر هر شخص تأثیر کاملا متفاوتی دارند و آدم‌ها حتی در محیطی یکسان، در جهان‌های متفاوتی زندگی می‌کنند. به این دلیل که انسان فقط تصورات، احساسات و اراده‌ی خود را به‌طور بی‌واسطه درک می‌کند و عوامل بیرونی فقط از طریق اینها بر او تأثیر می‌گذارند. پس آنچه در درون داریم، نقشی بی‌بدیل در خوشبختی یا شوربختی ما دارد.
«زخم‌هایی که از درون بر سعادت ما وارد می‌شوند، بسیار عمیق‌تر از زخم‌هایی است که از بیرون می‌رسند.»
متودوروس
نگرش؛ عینک خوشبختی یا بدبختی

تبلیغات

جهانی که هر شخص در آن زندگی می‌کند، عمیقا به شیوه‌ی نگرش خود او وابسته است و از این رو به تفاوت ذهنی افراد بستگی دارد؛ و متناسب با این تفاوت؛ فقیر، پوچ، سطحی یا غنی، جالب‌توجه و پرمعنا می‌گردد. مثلاً بعضی‌ها به علت اتفاقات جالبی که در زندگی کسی رخ داده است، بر او رشک می‌برند، اما درواقع باید بر نحوه‌ی ادراک او حسرت برند که به آن رویدادها چنان اهمیتی داده و به شیوه‌ای به آنها نگریسته است که توصیفش توجه آدمی را جلب می‌کند.
می‌توانیم این تفاوت در نوع نگاه به وقایعِ روزمره را به‌‌طور ویژه‌ای در هنرمندان و شعرا ببینیم. حتما تاکنون بارها و بارها جویبار و رود را دیده‌اید، چه حسی نسبت به آن داشتید؟ چه چیزی را برای شما تداعی می‌کرد؟ آیا فقط آبی را دیدید که در جریان است؟ آیا دستی در آن فرو بردید و آبی به‌ صورت زدید؟ و …؟ حالا ببینیم که یک هنرمند ممکن است چه نگاهی به جویبار و رود داشته باشد:
حافظ: «بنشین بر لب جوی و گذر عمر ببین.»
سهراب سپهری: «آب را گل نکنیم، در فرودست انگار کفتری می‌خورد آب.»
فروغ فرخزاد: «هیچ‌کس در جوی حقیری که به مردابی می‌ریزد، مرواریدی صید نخواهد کرد.»
عباس کیارستمی: «هیچ‌کس نمی‌داند جوی باریکی که جاری می‌شود از دل چشمه‌ای خُرد، قصد دریا دارد.»
شوپنهاور می‌گوید؛ رویدادی که ذهنی پرمایه را به‌شدت به خود جلب می‌کند، در ادراک ذهن تیره‌ی فرد عادی، چیزی جز صحنه‌ای پوچ از زندگی روزمره نیست. فرد عادی به ‌جای آنکه به تخیل نیرومند شاعر که توانسته است از رویدادی کم‌وبیش روزمره چنان اثر زیبا و بزرگی بیافریند، غبطه بخورد؛ به علت اتفاق دلپذیری که برای او رخ داده است به او حسرت می‌برد. از این رو عامل ذهنی یعنی نگرش هر فرد، بسیار بیشتر از عوامل عینی و بیرونی برای سعادت و لذت انسان، اهمیت دارد.
________________________________________
: راهکارهایی برای رسیدن به خوشبختی
________________________________________
موهبت سلامتی
سلامتی نیز بخشی از هستی ماست و تأثیری تعیین‌کننده بر سعادت و خوشبختی انسان دارد. سلامت جسم و روح آنچنان بر همه‌ی موهبت‌های بیرونی برتری دارد که گدای تندرست، به‌راستی سعادتمندتر از پادشاه بیمار است. مزاجی آرام و شاد که حاصل تندرستی کامل و ساختمان بدنی خوب باشد، شعوری که روشن، زنده و نافذ باشد و درست درک کند، اراده‌ای که متعادل و نرم باشد و وجدانی آسوده به بار آورد، همه‌ی اینها امتیازاتی هستند که مقام و ثروت هرگز نمی‌توانند جای آنها را بگیرند. پس بهتر آن است که درحد امکان بکوشیم تا درجه‌ی بالای سلامت کامل را که شادمانی مانند شکوفه‌ی آن است، حفظ کنیم. بیشتر عناصر طبیعی در فرد سالم مایه‌ی لذت می‌گردند و برعکس، بدون سلامتی، هیچ‌یک از موهبت‌های بیرونی لذت‌بخش نخواهند بود.
ارزش گوهر ذاتی
«غنای روح تنها ثروت حقیقی است، باقی ثروت‌ها، همه بیشتر موجب زیانند تا سود.»
لوسیان
آنچه آدمی در ذات خود هست، یعنی آنچه که در تنهایی و همیشه با خود همراه دارد، چیزی نیست که کسی بتواند به او اعطا کند یا از او بگیرد. به همین دلیل، این دارایی ذاتی (آنچه هستیم) از هرچه که در تملک اوست یا در انظار دیگران قرار دارد، برای او مهم‌تر است. از این رو، انسانی که در درون غنی و پرمایه باشد، در تنهایی محض نیز با افکار و تخیلات خود به بهترین نحو سرگرم می‌شود، حال آنکه تنوع مداوم در معاشرت، ثروت، قدرت، شهرت، نمایش‌ها، تجملات، گردش و تفریح، ممکن نیست که کسالتِ شکنجه‌آورِ فرد بی‌مایه را برطرف کند.
کسی که درونی غنی دارد، بیشترِ لذت‌هایی را که عموم مردم درپی آن هستند، نه تنها زائد، بلکه فقط مزاحم و آزاردهنده می‌یابد. هنگامی که چشمان سقراط به اشیای تجملی که برای فروش چیده شده بود افتاد، گفت: «چه فراوان است، آنچه بدان نیازی ندارم.» یا امیلی دیکنسون، شاعر آمریکایی که همه‌ی عمر خود را در تجرد و در خانه‌ی پدری زیست، می‌گوید: «بهشت همان خانه‌ی قدیمی است که هر روز در آن زندگی می‌کنیم.» کسی که از درون غنی است، از جهان بیرون به چیزی نیاز ندارد جز آن مقدار از استقلال و آزادی مالی که به او فراغت اعطا کند، تا توانایی‌های درونی خود را شکوفا کند و تکامل بخشد و از غنای درونی خود بهره‌مند شود.
«مال و ثروت فراوان، انواع تجملات، گوهرهای تراش‌خورده، مرمر، تابلوها، طلا، نقره و جامه‌های ارغوانی: چه بسیار کسانی که اینها را ندارند و کسانی که هرگز نیازی به اینها ندارند.»
هوراس
ضرورت تعیینِ حد و مرز برای خواسته‌ها

نیازهای انسانی را می‌توان به دو گروه کلی تقسیم کرد: ضروریات مثل خوراک، پوشاک و مسکن؛ و دوم نیازهای روان‌شناختی که از نظر شوپنهاور نه طبیعی هستند و نه لازم: از قبیل جلب توجه، تجمل، ناز و نعمت و جلال و شکوه. که اینگونه نیازها بی‌پایان هستند و ارضای آنها بسیار دشوار است. اگر نگوییم تعیین مرز آرزوها و خواسته‌های عاقلانه برایمان ناممکن است، حداقل باید بگوییم آسان هم نیست؛ زیرا رضایت افراد از این لحاظ اندازه‌ی مطلق و مشخصی ندارد و کاملا نسبی است. آدمی اصلا به نعمت‌هایی که هرگز به فکر داشتن آنها نیفتاده است، نیازی احساس نمی‌کند؛ بلکه بدون آن هم راضی است، درحالی که فردی که صد بار بیشتر از دیگری ثروت دارد، به علت کمبود آنچه توقع آن را دارد، احساس ناخرسندی می‌کند. پس باید با مشخص کردن آن سبکی از زندگی که قرار است در پیش بگیریم، نیازهای خود را مشخص کنیم. در غیر این صورت ممکن است که وارد بازی «هر چه بیشتر بهتر» شویم و تمام زندگی خود را در اسارت تقلایی بی‌پایان برای ارضای نیازهای کاذب، هدر دهیم.
________________________________________
: ? اصل طلایی موفقیت و خوشبختی
________________________________________
اهمیت آنچه هستیم در مقابل آنچه می‌نماییم
«آنچه کسی را که تشنه‌ی ستایش است، بر زمین می‌کوبد یا به عرش می‌برد، چه ناچیز است.»
هوراس
شوپنهاور معتقد است که به علت ضعف خاصی که در سرشت انسان وجود دارد، همه‌ی ما بدون استثنا برای نظر دیگران درمورد خود، اهمیت بیش از اندازه‌ای قائلیم، حال آنکه اندک تعمقی نشان می‌دهد که تصویر ما در ذهن آنان در سعادتمند بودن ما تأثیری ندارد. او توصیه می‌کند که بهتر آن است که این ضعف را تا حدی مهار کنیم و با تعمق لازم و ارزیابی درست از موهبت‌های زندگی، در حساسیت بیش از اندازه‌ی خود در قبال نظر دیگران، اعتدال به وجود آوریم، چه آنجا که ما را می‌ستایند و چه آنجا که موجب رنج ما می‌شوند. زیرا این دو در اساس باهم فرقی ندارند. اگر چنین نکنیم، بنده‌ و بازیچه‌ی نظر دیگران و افکار آنان باقی خواهیم ماند. زندگی ما در درجه‌ی اول و به‌طور واقعی در درون پوست خودمان جریان دارد، نه در انظار دیگران و درنتیجه این عوامل درونی، صدها بار برای سعادت و خوشبختی ما مهم‌تر از آن هستند که دیگران به دلخواه خود در مورد ما چه می‌اندیشند. اگر بتوانیم خود را از این لحاظ اصلاح کنیم و از اهمیت دادن بیش از اندازه به نظر دیگران درباره‌ی خودمان، چشم بپوشیم؛ آرامش روح و شادی ما به‌طور باورنکردنی بیشتر می‌شود و در برخورد و رفتار ما استحکام و اطمینان بیشتری به وجود می‌آید و رفتاری در پیش می‌گیریم که بسیار آزادتر و طبیعی‌تر است.
«اگر بنا بود زندگی‌ام وابسته به نظر مساعد دیگران باشد، هرگز ممکن نبود که پا به عرصه‌ی وجود بگذارم، زیرا دیگران برای پراهمیت جلوه دادن خویش، وجود مرا به طیب خاطر انکار می‌کردند.»
گوته
نتیجه‌گیری
بنابراین، از نظر شوپنهاور، واضح است که خوشبختی ما چقدر به آنچه هستیم، یعنی به فردیت‌مان وابسته است، حال آنکه غالبا فقط سرنوشت بیرونی را، یعنی آنچه داریم یا آنچه می‌نماییم به حساب می‌آوریم. آنچه هستیم در مقایسه با آنچه داریم و آنچه می‌نماییم، تأثیر بسیار اساسی‌تری در سعادت و خوشبختی ما دارد. زیرا آنچه در ذات خود هستیم، بی‌واسطه بر ما تأثیر می‌گذارد و دو عامل دیگر به‌طور غیرمستقیم و به واسطه‌ی آنچه هستیم بر ما اثر می‌کنند. پس در نهایت آنچه هستیم، عامل اصلی و حقیقیِ میزان خوشبختی و شادمانی ماست؛ درحالی که دو عامل دیگر همواره در تبدیل و تغییرند، آنچه در ذات خود هستیم، ثابت، پایدار و همواره با ماست. از طرف دیگر ما بر عوامل بیرونی کنترل کمتری داریم. از این لحاظ آنچه در حیطه‌ی قدرت ماست، فقط این است که از شخصیت فطری خود به بهترین نحو استفاده کنیم، بنابراین فقط باید در پی فعالیت‌هایی باشیم که با شخصیت ما مطابقت دارند و سعی کنیم تا آنچه را که به‌طور بالقوه در وجود ماست به شکوفایی و تکامل برسانیم. اگر به جای پرداختن به استعدادهای خود و شکوفا ساختن آنها، به فعالیت‌هایی بی‌تناسب با توانایی‌های خود بپردازیم، در همه‌ی عمر خود ناخرسند خواهیم بود. بهترین و بزرگ‌ترین منبع خوشبختی که هرکس می‌تواند به آن دست یابد، خود اوست. هر چقدر که آدمی سرچشمه‌ی لذت‌ها را در خود بیابد، همان‌قدر سعادتمندتر است. خلاصه‌ی کلام اینکه:
«خوشبختی به‌آسانی دست یافتنی نیست: یافتن آن در درون خود دشوار است و در جای دیگر ناممکن.»
شامفور
منبع: در باب حکمت زندگی، آرتور شوپنهاور، ترجمه محمد مبشری، انتشارات نیلوفر.
تهیه شده در: chetor.com

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید
مقالات صوتی

مجموعه صوتی پرطرفدارترین مقالات با موضوع مثبت اندیشی و شادی
یک غم به تنهایی برای نابودی هزاران شادی کافیست

6000تومانوقتی حرف از سبک زندگی سالم به میان می‌آید، نخستین مؤلفه‌هایی که به ذهن خطور می‌کنند رژیم غذایی سالم، ورزش مداوم و خواب کافی است. اما پژوهشگران از مؤلفه‌ی پر اهمیت دیگری نیز سخن می‌گویند که کمتر کسی در سبک زندگیِ سالم به آن توجه می‌کند. پیش از آنکه این مؤلفه‌ی حیاتی را معرفی کنیم، بیایید ابتدا نگاه مختصری به نقش رژیم غذایی، ورزش و خواب در سلامت جسمی و روحی داشته باشیم.
رژیم غذایی

نظریات بی‌شماری پیرامون چگونگی رژیم غذایی سالم ارائه شده است. دکتر کاترین کیلوران (Katherine Killoran) می‌گوید رژیم غذایی سالم علاوه بر متابولیسم یا همان سوخت‌وساز بدن تا حد زیادی به ذائقه‌ی فردی نیز بستگی دارد و فرقی نمی‌کند از کدام رژیم غذایی پیروی می‌کنید، گیاهخواری یا مدیترانه‌ای، اصل مطلب خودِ خودِ غذاست. او توصیه می‌کند وعده‌های غذایی‌تان را خودتان در منزل با مواد اولیه‌ی باکیفیت تهیه کنید؛ از غذایی‌ که می‌خورید لذت ببرید و اگر امکانش بود، غذای خود را با دیگران شریک شوید. به شما اطمینان می‌دهیم با رعایت این نکته، بی‌شک سالم‌تر و شادتر خواهید زیست.
دکتر کیلوران که از نجات‌یافتگان سرطان است می‌نویسد:
همیشه فکر می‌کردم غذای سالم می‌خورم تا اینکه متوجه شدم سرطان دارم و از آن زمان بیشتر روی غذا خوردنم دقت کردم. وقتی از غذایی می‌خورم که خودم در منزل تهیه کرده‌ام، احساس بهتری دارم و شادتر هستم. این حس شاید به خاطر بالا رفتن سن باشد، شاید هم به خاطر اینکه الآن آگاهی بیشتری دارم. در هر صورت، وقتی غذای ناجور می‌خورم، بدنم متوجه می‌شود. از آشپزی کردن لذت می‌برم و سعی می‌کنم انواع سبزیجات را در وعده‌های غذایی روزانه‌ام بگنجانم. من هیچ چیز را فدای خوب غذا خوردنم نکرده‌ام، چون به نظرم بیشتر غذاهای خانگی خیلی خیلی خوشمزه‌اند.
ورزش

ورزش موجب کاهش افسردگی و افزایش تحمل درد می‌شود. اگر امکانش را دارید، برای انجام تمرینات ورزشی به بیرون از منزل بروید. ورزش کردن در هوای آزاد در تقویت روحیه مؤثر است و همچنین کمک‌تان می‌کند از افسردگی و اضطراب دور بمانید. یادتان باشد برای اینکه لذت بیشتری ببرید، ورزشی را انجام دهید که بیشتر مورد علاقه‌تان است. چنانچه ورزشی که به آن می‌پردازید بیشتر شبیه کار کردن باشد، رغبت کمتری به انجام دادنش خواهید داشت و به همین دلیل فایده‌ای نخواهید برد. به علاوه، باید طوری ورزش کنید که به عرق کردن بیفتید.

خلاصه اینکه انجام تمرینات ورزشیِ مداوم در بهبود اعتماد به نفس، سرعت، قدرت و تناسب اندام مفید است.
خواب

خیلی آدم‌ها به بیشتر از شش ساعت خوابِ کاملِ شبانه احتیاج دارند. هیچ جای تعجب نیست که وقتی حسابی استراحت کنید، عملکردتان تقویت خواهد شد و بهتر می‌توانید فکر کنید. همه‌ی اینها کمک‌تان می‌کند بهره‌ی بیشتری از زندگی ببرید و در نتیجه سالم‌تر و شاداب‌تر بمانید.
تبلیغات

دکتر کیلوران می‌گوید:
به نظرم مشکل اصلی من استرس و خواب ناکافی بود. سرطان باعث شد اولویت‌هایم را به اجبار تغییر دهم. یک هفته بعد از اینکه متوجه شدم سرطان دارم، مجبور شدم بیشتر بخوابم، کاری که سال‌ها انجامش نداده بودم! وقتی دوباره خوب خوابیدن را تمرین کردم، زندگی برایم خوشایندتر شد.
رژیم غذایی سالم، ورزش مداوم و خواب کافی به طور حتم در افزایش سلامت جسمی و روحی نقش بسزایی دارند، اما کیفیت روابط اجتماعی و فردی نیز به همین اندازه در سلامت بدن مؤثر است.
و اما یک نکته‌ی فراموش‌شده: روابط فردی و اجتماعی

بر اساس پژوهشی که از دهه‌ی ???? میلادی در دانشگاه هاروارد آغاز شد و همچنان ادامه دارد، روابط فردی و اجتماعی از جمله عوامل حیاتی در سالم ماندن و شاد زیستن به شمار می‌رود. در این پژوهش که بیش از ?? سال از آغاز آن می‌گذرد، ??? نفر در دو گروه، یک گروه دانشجویان پسر دانشگاه هاروارد و گروه دیگر پسران فقیر و محروم بوستون، بررسی شدند. عده‌ای از این افراد در حال حاضر زنده‌اند و در دهه‌ی ?? عمرشان به سر می‌برند. این پژوهش هم‌اکنون روی فرزندان این نسل در حال پیگیری است.
پژوهشگران در تمام این سال‌ها زندگی این ??? نفر را زیر نظر داشتند و سعی کردند با دریافت گزارش‌های مداوم، مطالعه‌ی پرونده‌ی پزشکی این افراد و صحبت با همسر و فرزندان‌شان دریابند کدام عوامل موجب سلامتی، شادی و طول عمر می‌شوند. نتایج نشان داد ثروت، موفقیت یا وضعیت جسمانی یک فرد در ?? سالگی همان عواملی نیستند که موجب تداوم سلامتی و شادمانی در دهه‌ی ?? زندگی شوند، بلکه میزان رضایت افراد از روابط فردی و اجتماعی است که نقش تعیین کننده دارد. از این رو، گفته می‌شود کسانی که روابط بهتری با خانواده، دوستان و به طور کلی افراد جامعه دارند، آدم‌های شادتر و سالم‌تری هستند که طول عمر بیشتری نیز خواهند داشت.
مثال دیگری که قدرت روابط فردی و اجتماعی را در افزایش سلامتی و طول عمر نشان می‌دهد، پژوهشی است که با عنوان اثر رُزِتو (Roseto effect) شناخته می‌شود. رزتو شهر کوچکی واقع در شمال‌ شرقی پنسیلوانیا است. در دهه‌ی ???? میلادی، یک پزشک محلی متوجه شد آمار ابتلا به بیماری‌های قلبی در این منطقه به طرز شگفت‌انگیزی کمتر از شهرهای اطراف است. این در حالی بود که ساکنان این شهر به کشیدن سیگار، مصرف نوشیدنی‌های الکلی، گوشت قرمز، سوسیس و کالباس و پنیر فراوان عادت داشتند. همچنین این افراد در معرض گازهای سمی و غبار ناشی از معادن سنگ بودند. همه‌ی اینها دقیقا همان چیزهایی است که برای سلامتی مضر دانسته می‌شوند.
در عوض، مردم این شهر پشتِ هم بودند و از یکدیگر حمایت می‌کردند. در این شهر خبری از جرم و جنایت نبود. مردم وعده‌های غذایی را بهانه‌ می‌کردند تا دور هم جمع شوند و خوش بگذرانند. همه‌ی مردم این شهر اخلاقِ کاری داشتند و برای یک هدف مشترک تلاش می‌کردند: اینکه زندگی بهتری را برای فرزندان‌شان فراهم کنند. نتیجه این شد که فرزندان‌شان بیشتر و بیشتر به موفقیت‌های مادی معمول رسیدند، اما لزوما وضع زندگی‌شان بهتر نشد. نسل جدید مثل پدر و مادرهای‌شان پشت هم نبودند و به تدریج، آمار ابتلا به بیماری‌های قلبی و مرگ زودرس در رزتو به پای شهرهای اطراف رسید.
ساکنان رزتو مهاجران ایتالیایی بودند. به نظر می‌رسد سبک زندگی و پشت هم بودن ساکنان این شهر نقش تعیین‌کننده‌ای در عدم ابتلای آنها به بیماری‌های مزمن داشته و این دقیقا همان سبک زندگی مدیترانه‌ای است. رژیم غذایی مدیترانه‌ای یکی از سالم‌ترین رژیم‌های غذایی در سراسر جهان است.
دکتر آسیم مالهوترا (Aseem Malhotra)، متخصص قلب، در حال ساخت مستندی درباره‌ی دهکده‌ی پیوپی (Pioppi) در ایتالیاست. این دهکده در حاشیه‌ی دریای مدیترانه قرار دارد و ساکنان آن از جمله سالم‌ترین مردمان دنیا به شمار می‌روند و اغلب این شانس را دارند که دهه‌ی ?? عمرشان را نیز تجربه کنند. در این مستند، مالهوترا ادعا می‌کند سبک زندگی مدیترانه‌ای و نه فقط رژیم غذایی آن عامل تندرستی، شادابی و طول عمر اهالی این دهکده است. مردم پیوپی علاوه بر اینکه از برقراری روابط اجتماعی غافل نمی‌شوند، عادت دارند در بیرون از منزل وقت بگذرانند، جنب‌وجوش داشته باشند و در فعالیت‌های مورد علاقه‌شان شرکت کنند.
کلام آخر اینکه از خودتان مراقبت کنید؛ خوب غذا بخورید؛ تحرک داشته باشید؛ به اندازه‌ی کافی بخوابید و روابط‌تان را با خانواده و دوستان مستحکم‌تر کنید. مجموعه‌ی این عوامل کمک‌تان می‌کند پرانرژی‌تر باشید و از زندگی لذت بیشتر

92