اين، زندگي، براي، بيشتر، يا

روست که وقايع يا روابط بيروني يکسان، بر هر شخص تأثير کاملا متفاوتي دارند و آدم‌ها حتي در محيطي يکسان، در جهان‌هاي متفاوتي زندگي مي‌کنند. به اين دليل که انسان فقط تصورات، احساسات و اراده‌ي خود را به‌طور بي‌واسطه درک مي‌کند و عوامل بيروني فقط از طريق اينها بر او تأثير مي‌گذارند. پس آنچه در درون داريم، نقشي بي‌بديل در خوشبختي يا شوربختي ما دارد.
«زخم‌هايي که از درون بر سعادت ما وارد مي‌شوند، بسيار عميق‌تر از زخم‌هايي است که از بيرون مي‌رسند.»
متودوروس
نگرش؛ عينک خوشبختي يا بدبختي

تبليغات

جهاني که هر شخص در آن زندگي مي‌کند، عميقا به شيوه‌ي نگرش خود او وابسته است و از اين رو به تفاوت ذهني افراد بستگي دارد؛ و متناسب با اين تفاوت؛ فقير، پوچ، سطحي يا غني، جالب‌توجه و پرمعنا مي‌گردد. مثلاً بعضي‌ها به علت اتفاقات جالبي که در زندگي کسي رخ داده است، بر او رشک مي‌برند، اما درواقع بايد بر نحوه‌ي ادراک او حسرت برند که به آن رويدادها چنان اهميتي داده و به شيوه‌اي به آنها نگريسته است که توصيفش توجه آدمي را جلب مي‌کند.
مي‌توانيم اين تفاوت در نوع نگاه به وقايعِ روزمره را به‌‌طور ويژه‌اي در هنرمندان و شعرا ببينيم. حتما تاکنون بارها و بارها جويبار و رود را ديده‌ايد، چه حسي نسبت به آن داشتيد؟ چه چيزي را براي شما تداعي مي‌کرد؟ آيا فقط آبي را ديديد که در جريان است؟ آيا دستي در آن فرو برديد و آبي به‌ صورت زديد؟ و …؟ حالا ببينيم که يک هنرمند ممکن است چه نگاهي به جويبار و رود داشته باشد:
حافظ: «بنشين بر لب جوي و گذر عمر ببين.»
سهراب سپهري: «آب را گل نکنيم، در فرودست انگار کفتري مي‌خورد آب.»
فروغ فرخزاد: «هيچ‌کس در جوي حقيري که به مردابي مي‌ريزد، مرواريدي صيد نخواهد کرد.»
عباس کيارستمي: «هيچ‌کس نمي‌داند جوي باريکي که جاري مي‌شود از دل چشمه‌اي خُرد، قصد دريا دارد.»
شوپنهاور مي‌گويد؛ رويدادي که ذهني پرمايه را به‌شدت به خود جلب مي‌کند، در ادراک ذهن تيره‌ي فرد عادي، چيزي جز صحنه‌اي پوچ از زندگي روزمره نيست. فرد عادي به ‌جاي آنکه به تخيل نيرومند شاعر که توانسته است از رويدادي کم‌وبيش روزمره چنان اثر زيبا و بزرگي بيافريند، غبطه بخورد؛ به علت اتفاق دلپذيري که براي او رخ داده است به او حسرت مي‌برد. از اين رو عامل ذهني يعني نگرش هر فرد، بسيار بيشتر از عوامل عيني و بيروني براي سعادت و لذت انسان، اهميت دارد.
________________________________________
: راهکارهايي براي رسيدن به خوشبختي
________________________________________
موهبت سلامتي
سلامتي نيز بخشي از هستي ماست و تأثيري تعيين‌کننده بر سعادت و خوشبختي انسان دارد. سلامت جسم و روح آنچنان بر همه‌ي موهبت‌هاي بيروني برتري دارد که گداي تندرست، به‌راستي سعادتمندتر از پادشاه بيمار است. مزاجي آرام و شاد که حاصل تندرستي کامل و ساختمان بدني خوب باشد، شعوري که روشن، زنده و نافذ باشد و درست درک کند، اراده‌اي که متعادل و نرم باشد و وجداني آسوده به بار آورد، همه‌ي اينها امتيازاتي هستند که مقام و ثروت هرگز نمي‌توانند جاي آنها را بگيرند. پس بهتر آن است که درحد امکان بکوشيم تا درجه‌ي بالاي سلامت کامل را که شادماني مانند شکوفه‌ي آن است، حفظ کنيم. بيشتر عناصر طبيعي در فرد سالم مايه‌ي لذت مي‌گردند و برعکس، بدون سلامتي، هيچ‌يک از موهبت‌هاي بيروني لذت‌بخش نخواهند بود.
ارزش گوهر ذاتي
«غناي روح تنها ثروت حقيقي است، باقي ثروت‌ها، همه بيشتر موجب زيانند تا سود.»
لوسيان
آنچه آدمي در ذات خود هست، يعني آنچه که در تنهايي و هميشه با خود همراه دارد، چيزي نيست که کسي بتواند به او اعطا کند يا از او بگيرد. به همين دليل، اين دارايي ذاتي (آنچه هستيم) از هرچه که در تملک اوست يا در انظار ديگران قرار دارد، براي او مهم‌تر است. از اين رو، انساني که در درون غني و پرمايه باشد، در تنهايي محض نيز با افکار و تخيلات خود به بهترين نحو سرگرم مي‌شود، حال آنکه تنوع مداوم در معاشرت، ثروت، قدرت، شهرت، نمايش‌ها، تجملات، گردش و تفريح، ممکن نيست که کسالتِ شکنجه‌آورِ فرد بي‌مايه را برطرف کند.
کسي که دروني غني دارد، بيشترِ لذت‌هايي را که عموم مردم درپي آن هستند، نه تنها زائد، بلکه فقط مزاحم و آزاردهنده مي‌يابد. هنگامي که چشمان سقراط به اشياي تجملي که براي فروش چيده شده بود افتاد، گفت: «چه فراوان است، آنچه بدان نيازي ندارم.» يا اميلي ديکنسون، شاعر آمريکايي که همه‌ي عمر خود را در تجرد و در خانه‌ي پدري زيست، مي‌گويد: «بهشت همان خانه‌ي قديمي است که هر روز در آن زندگي مي‌کنيم.» کسي که از درون غني است، از جهان بيرون به چيزي نياز ندارد جز آن مقدار از استقلال و آزادي مالي که به او فراغت اعطا کند، تا توانايي‌هاي دروني خود را شکوفا کند و تکامل بخشد و از غناي دروني خود بهره‌مند شود.
«مال و ثروت فراوان، انواع تجملات، گوهرهاي تراش‌خورده، مرمر، تابلوها، طلا، نقره و جامه‌هاي ارغواني: چه بسيار کساني که اينها را ندارند و کساني که هرگز نيازي به اينها ندارند.»
هوراس
ضرورت تعيينِ حد و مرز براي خواسته‌ها

نيازهاي انساني را مي‌توان به دو گروه کلي تقسيم کرد: ضروريات مثل خوراک، پوشاک و مسکن؛ و دوم نيازهاي روان‌شناختي که از نظر شوپنهاور نه طبيعي هستند و نه لازم: از قبيل جلب توجه، تجمل، ناز و نعمت و جلال و شکوه. که اينگونه نيازها بي‌پايان هستند و ارضاي آنها بسيار دشوار است. اگر نگوييم تعيين مرز آرزوها و خواسته‌هاي عاقلانه برايمان ناممکن است، حداقل بايد بگوييم آسان هم نيست؛ زيرا رضايت افراد از اين لحاظ اندازه‌ي مطلق و مشخصي ندارد و کاملا نسبي است. آدمي اصلا به نعمت‌هايي که هرگز به فکر داشتن آنها نيفتاده است، نيازي احساس نمي‌کند؛ بلکه بدون آن هم راضي است، درحالي که فردي که صد بار بيشتر از ديگري ثروت دارد، به علت کمبود آنچه توقع آن را دارد، احساس ناخرسندي مي‌کند. پس بايد با مشخص کردن آن سبکي از زندگي که قرار است در پيش بگيريم، نيازهاي خود را مشخص کنيم. در غير اين صورت ممکن است که وارد بازي «هر چه بيشتر بهتر» شويم و تمام زندگي خود را در اسارت تقلايي بي‌پايان براي ارضاي نيازهاي کاذب، هدر دهيم.
________________________________________
: ? اصل طلايي موفقيت و خوشبختي
________________________________________
اهميت آنچه هستيم در مقابل آنچه مي‌نماييم
«آنچه کسي را که تشنه‌ي ستايش است، بر زمين مي‌کوبد يا به عرش مي‌برد، چه ناچيز است.»
هوراس
شوپنهاور معتقد است که به علت ضعف خاصي که در سرشت انسان وجود دارد، همه‌ي ما بدون استثنا براي نظر ديگران درمورد خود، اهميت بيش از اندازه‌اي قائليم، حال آنکه اندک تعمقي نشان مي‌دهد که تصوير ما در ذهن آنان در سعادتمند بودن ما تأثيري ندارد. او توصيه مي‌کند که بهتر آن است که اين ضعف را تا حدي مهار کنيم و با تعمق لازم و ارزيابي درست از موهبت‌هاي زندگي، در حساسيت بيش از اندازه‌ي خود در قبال نظر ديگران، اعتدال به وجود آوريم، چه آنجا که ما را مي‌ستايند و چه آنجا که موجب رنج ما مي‌شوند. زيرا اين دو در اساس باهم فرقي ندارند. اگر چنين نکنيم، بنده‌ و بازيچه‌ي نظر ديگران و افکار آنان باقي خواهيم ماند. زندگي ما در درجه‌ي اول و به‌طور واقعي در درون پوست خودمان جريان دارد، نه در انظار ديگران و درنتيجه اين عوامل دروني، صدها بار براي سعادت و خوشبختي ما مهم‌تر از آن هستند که ديگران به دلخواه خود در مورد ما چه مي‌انديشند. اگر بتوانيم خود را از اين لحاظ اصلاح کنيم و از اهميت دادن بيش از اندازه به نظر ديگران درباره‌ي خودمان، چشم بپوشيم؛ آرامش روح و شادي ما به‌طور باورنکردني بيشتر مي‌شود و در برخورد و رفتار ما استحکام و اطمينان بيشتري به وجود مي‌آيد و رفتاري در پيش مي‌گيريم که بسيار آزادتر و طبيعي‌تر است.
«اگر بنا بود زندگي‌ام وابسته به نظر مساعد ديگران باشد، هرگز ممکن نبود که پا به عرصه‌ي وجود بگذارم، زيرا ديگران براي پراهميت جلوه دادن خويش، وجود مرا به طيب خاطر انکار مي‌کردند.»
گوته
نتيجه‌گيري
بنابراين، از نظر شوپنهاور، واضح است که خوشبختي ما چقدر به آنچه هستيم، يعني به فرديت‌مان وابسته است، حال آنکه غالبا فقط سرنوشت بيروني را، يعني آنچه داريم يا آنچه مي‌نماييم به حساب مي‌آوريم. آنچه هستيم در مقايسه با آنچه داريم و آنچه مي‌نماييم، تأثير بسيار اساسي‌تري در سعادت و خوشبختي ما دارد. زيرا آنچه در ذات خود هستيم، بي‌واسطه بر ما تأثير مي‌گذارد و دو عامل ديگر به‌طور غيرمستقيم و به واسطه‌ي آنچه هستيم بر ما اثر مي‌کنند. پس در نهايت آنچه هستيم، عامل اصلي و حقيقيِ ميزان خوشبختي و شادماني ماست؛ درحالي که دو عامل ديگر همواره در تبديل و تغييرند، آنچه در ذات خود هستيم، ثابت، پايدار و همواره با ماست. از طرف ديگر ما بر عوامل بيروني کنترل کمتري داريم. از اين لحاظ آنچه در حيطه‌ي قدرت ماست، فقط اين است که از شخصيت فطري خود به بهترين نحو استفاده کنيم، بنابراين فقط بايد در پي فعاليت‌هايي باشيم که با شخصيت ما مطابقت دارند و سعي کنيم تا آنچه را که به‌طور بالقوه در وجود ماست به شکوفايي و تکامل برسانيم. اگر به جاي پرداختن به استعدادهاي خود و شکوفا ساختن آنها، به فعاليت‌هايي بي‌تناسب با توانايي‌هاي خود بپردازيم، در همه‌ي عمر خود ناخرسند خواهيم بود. بهترين و بزرگ‌ترين منبع خوشبختي که هرکس مي‌تواند به آن دست يابد، خود اوست. هر چقدر که آدمي سرچشمه‌ي لذت‌ها را در خود بيابد، همان‌قدر سعادتمندتر است. خلاصه‌ي کلام اينکه:
«خوشبختي به‌آساني دست يافتني نيست: يافتن آن در درون خود دشوار است و در جاي ديگر ناممکن.»
شامفور
منبع: در باب حکمت زندگي، آرتور شوپنهاور، ترجمه محمد مبشري، انتشارات نيلوفر.
تهيه شده در: chetor.com

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع مثبت انديشي و شادي
يک غم به تنهايي براي نابودي هزاران شادي کافيست

6000تومانوقتي حرف از سبک زندگي سالم به ميان مي‌آيد، نخستين مؤلفه‌هايي که به ذهن خطور مي‌کنند رژيم غذايي سالم، ورزش مداوم و خواب کافي است. اما پژوهشگران از مؤلفه‌ي پر اهميت ديگري نيز سخن مي‌گويند که کمتر کسي در سبک زندگيِ سالم به آن توجه مي‌کند. پيش از آنکه اين مؤلفه‌ي حياتي را معرفي کنيم، بياييد ابتدا نگاه مختصري به نقش رژيم غذايي، ورزش و خواب در سلامت جسمي و روحي داشته باشيم.
رژيم غذايي

نظريات بي‌شماري پيرامون چگونگي رژيم غذايي سالم ارائه شده است. دکتر کاترين کيلوران (Katherine Killoran) مي‌گويد رژيم غذايي سالم علاوه بر متابوليسم يا همان سوخت‌وساز بدن تا حد زيادي به ذائقه‌ي فردي نيز بستگي دارد و فرقي نمي‌کند از کدام رژيم غذايي پيروي مي‌کنيد، گياهخواري يا مديترانه‌اي، اصل مطلب خودِ خودِ غذاست. او توصيه مي‌کند وعده‌هاي غذايي‌تان را خودتان در منزل با مواد اوليه‌ي باکيفيت تهيه کنيد؛ از غذايي‌ که مي‌خوريد لذت ببريد و اگر امکانش بود، غذاي خود را با ديگران شريک شويد. به شما اطمينان مي‌دهيم با رعايت اين نکته، بي‌شک سالم‌تر و شادتر خواهيد زيست.
دکتر کيلوران که از نجات‌يافتگان سرطان است مي‌نويسد:
هميشه فکر مي‌کردم غذاي سالم مي‌خورم تا اينکه متوجه شدم سرطان دارم و از آن زمان بيشتر روي غذا خوردنم دقت کردم. وقتي از غذايي مي‌خورم که خودم در منزل تهيه کرده‌ام، احساس بهتري دارم و شادتر هستم. اين حس شايد به خاطر بالا رفتن سن باشد، شايد هم به خاطر اينکه الآن آگاهي بيشتري دارم. در هر صورت، وقتي غذاي ناجور مي‌خورم، بدنم متوجه مي‌شود. از آشپزي کردن لذت مي‌برم و سعي مي‌کنم انواع سبزيجات را در وعده‌هاي غذايي روزانه‌ام بگنجانم. من هيچ چيز را فداي خوب غذا خوردنم نکرده‌ام، چون به نظرم بيشتر غذاهاي خانگي خيلي خيلي خوشمزه‌اند.
ورزش

ورزش موجب کاهش افسردگي و افزايش تحمل درد مي‌شود. اگر امکانش را داريد، براي انجام تمرينات ورزشي به بيرون از منزل برويد. ورزش کردن در هواي آزاد در تقويت روحيه مؤثر است و همچنين کمک‌تان مي‌کند از افسردگي و اضطراب دور بمانيد. يادتان باشد براي اينکه لذت بيشتري ببريد، ورزشي را انجام دهيد که بيشتر مورد علاقه‌تان است. چنانچه ورزشي که به آن مي‌پردازيد بيشتر شبيه کار کردن باشد، رغبت کمتري به انجام دادنش خواهيد داشت و به همين دليل فايده‌اي نخواهيد برد. به علاوه، بايد طوري ورزش کنيد که به عرق کردن بيفتيد.

خلاصه اينکه انجام تمرينات ورزشيِ مداوم در بهبود اعتماد به نفس، سرعت، قدرت و تناسب اندام مفيد است.
خواب

خيلي آدم‌ها به بيشتر از شش ساعت خوابِ کاملِ شبانه احتياج دارند. هيچ جاي تعجب نيست که وقتي حسابي استراحت کنيد، عملکردتان تقويت خواهد شد و بهتر مي‌توانيد فکر کنيد. همه‌ي اينها کمک‌تان مي‌کند بهره‌ي بيشتري از زندگي ببريد و در نتيجه سالم‌تر و شاداب‌تر بمانيد.
تبليغات

دکتر کيلوران مي‌گويد:
به نظرم مشکل اصلي من استرس و خواب ناکافي بود. سرطان باعث شد اولويت‌هايم را به اجبار تغيير دهم. يک هفته بعد از اينکه متوجه شدم سرطان دارم، مجبور شدم بيشتر بخوابم، کاري که سال‌ها انجامش نداده بودم! وقتي دوباره خوب خوابيدن را تمرين کردم، زندگي برايم خوشايندتر شد.
رژيم غذايي سالم، ورزش مداوم و خواب کافي به طور حتم در افزايش سلامت جسمي و روحي نقش بسزايي دارند، اما کيفيت روابط اجتماعي و فردي نيز به همين اندازه در سلامت بدن مؤثر است.
و اما يک نکته‌ي فراموش‌شده: روابط فردي و اجتماعي

بر اساس پژوهشي که از دهه‌ي ???? ميلادي در دانشگاه هاروارد آغاز شد و همچنان ادامه دارد، روابط فردي و اجتماعي از جمله عوامل حياتي در سالم ماندن و شاد زيستن به شمار مي‌رود. در اين پژوهش که بيش از ?? سال از آغاز آن مي‌گذرد، ??? نفر در دو گروه، يک گروه دانشجويان پسر دانشگاه هاروارد و گروه ديگر پسران فقير و محروم بوستون، بررسي شدند. عده‌اي از اين افراد در حال حاضر زنده‌اند و در دهه‌ي ?? عمرشان به سر مي‌برند. اين پژوهش هم‌اکنون روي فرزندان اين نسل در حال پيگيري است.
پژوهشگران در تمام اين سال‌ها زندگي اين ??? نفر را زير نظر داشتند و سعي کردند با دريافت گزارش‌هاي مداوم، مطالعه‌ي پرونده‌ي پزشکي اين افراد و صحبت با همسر و فرزندان‌شان دريابند کدام عوامل موجب سلامتي، شادي و طول عمر مي‌شوند. نتايج نشان داد ثروت، موفقيت يا وضعيت جسماني يک فرد در ?? سالگي همان عواملي نيستند که موجب تداوم سلامتي و شادماني در دهه‌ي ?? زندگي شوند، بلکه ميزان رضايت افراد از روابط فردي و اجتماعي است که نقش تعيين کننده دارد. از اين رو، گفته مي‌شود کساني که روابط بهتري با خانواده، دوستان و به طور کلي افراد جامعه دارند، آدم‌هاي شادتر و سالم‌تري هستند که طول عمر بيشتري نيز خواهند داشت.
مثال ديگري که قدرت روابط فردي و اجتماعي را در افزايش سلامتي و طول عمر نشان مي‌دهد، پژوهشي است که با عنوان اثر رُزِتو (Roseto effect) شناخته مي‌شود. رزتو شهر کوچکي واقع در شمال‌ شرقي پنسيلوانيا است. در دهه‌ي ???? ميلادي، يک پزشک محلي متوجه شد آمار ابتلا به بيماري‌هاي قلبي در اين منطقه به طرز شگفت‌انگيزي کمتر از شهرهاي اطراف است. اين در حالي بود که ساکنان اين شهر به کشيدن سيگار، مصرف نوشيدني‌هاي الکلي، گوشت قرمز، سوسيس و کالباس و پنير فراوان عادت داشتند. همچنين اين افراد در معرض گازهاي سمي و غبار ناشي از معادن سنگ بودند. همه‌ي اينها دقيقا همان چيزهايي است که براي سلامتي مضر دانسته مي‌شوند.
در عوض، مردم اين شهر پشتِ هم بودند و از يکديگر حمايت مي‌کردند. در اين شهر خبري از جرم و جنايت نبود. مردم وعده‌هاي غذايي را بهانه‌ مي‌کردند تا دور هم جمع شوند و خوش بگذرانند. همه‌ي مردم اين شهر اخلاقِ کاري داشتند و براي يک هدف مشترک تلاش مي‌کردند: اينکه زندگي بهتري را براي فرزندان‌شان فراهم کنند. نتيجه اين شد که فرزندان‌شان بيشتر و بيشتر به موفقيت‌هاي مادي معمول رسيدند، اما لزوما وضع زندگي‌شان بهتر نشد. نسل جديد مثل پدر و مادرهاي‌شان پشت هم نبودند و به تدريج، آمار ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و مرگ زودرس در رزتو به پاي شهرهاي اطراف رسيد.
ساکنان رزتو مهاجران ايتاليايي بودند. به نظر مي‌رسد سبک زندگي و پشت هم بودن ساکنان اين شهر نقش تعيين‌کننده‌اي در عدم ابتلاي آنها به بيماري‌هاي مزمن داشته و اين دقيقا همان سبک زندگي مديترانه‌اي است. رژيم غذايي مديترانه‌اي يکي از سالم‌ترين رژيم‌هاي غذايي در سراسر جهان است.
دکتر آسيم مالهوترا (Aseem Malhotra)، متخصص قلب، در حال ساخت مستندي درباره‌ي دهکده‌ي پيوپي (Pioppi) در ايتالياست. اين دهکده در حاشيه‌ي درياي مديترانه قرار دارد و ساکنان آن از جمله سالم‌ترين مردمان دنيا به شمار مي‌روند و اغلب اين شانس را دارند که دهه‌ي ?? عمرشان را نيز تجربه کنند. در اين مستند، مالهوترا ادعا مي‌کند سبک زندگي مديترانه‌اي و نه فقط رژيم غذايي آن عامل تندرستي، شادابي و طول عمر اهالي اين دهکده است. مردم پيوپي علاوه بر اينکه از برقراري روابط اجتماعي غافل نمي‌شوند، عادت دارند در بيرون از منزل وقت بگذرانند، جنب‌وجوش داشته باشند و در فعاليت‌هاي مورد علاقه‌شان شرکت کنند.
کلام آخر اينکه از خودتان مراقبت کنيد؛ خوب غذا بخوريد؛ تحرک داشته باشيد؛ به اندازه‌ي کافي بخوابيد و روابط‌تان را با خانواده و دوستان مستحکم‌تر کنيد. مجموعه‌ي اين عوامل کمک‌تان مي‌کند پرانرژي‌تر باشيد و از زندگي لذت بيشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *