اين، رژيم، يک، غذايي، سوپ

تنبل‌ها
________________________________________
رژيم سوپ چگونه به کاهش وزن کمک مي‌کند؟

پژوهشي که در سال ???? به‌مدت پنج هفته روي عده‌اي از بزرگسالانِ داراي وزن عادي انجام شد، نشان داده است که رژيم سوپ يعني خوردن سوپ‌هاي کم‌کالري پيش از غذاي اصلي به کاهش وزن کمک مي‌کند. در اين پژوهش، يک گروه بايد هر روز پيش از صرف غذاي اصلي در وعده‌ي ناهار سوپ کم‌کالري مي‌خوردند، اما زمان صرف سوپ در گروه ديگر به پس از غذاي اصلي تغيير داده شد.
تبليغات

براساس نتايج پژوهش مذکور که در نشريه‌ي علمي «اَپِتايت» منتشر شد، کساني که سوپ‌شان را پيش از صرف غذاي اصلي خورده بودند، ?? درصد کمتر از گروه ديگر کالري دريافت کردند و چون سوپ‌شان کم‌کالري بود، مجموع کالري دريافتي‌شان نيز کاهش يافت. پژوهشگران نهايتا به اين نتيجه رسيدند که گنجاندن سوپ در رژيم هاي لاغري راه‌حل مناسبي جهت کاهش کالري دريافتي است. همچنين مصرف سوپ به‌عنوان پيش‌‌غذا موجب آرام غذا خوردن مي‌شود که خود راه‌حل ديگري جهت کاهش مجموع کالري دريافتي است.
رژيم سوپ را تا يک هفته امتحان کنيد. يعني پيش از صرف ناهار يا شام يک پُرس سوپ کم‌کالري بخوريد و درعوض از حجم غذاي اصلي‌ کم کنيد. مثلا يک پيمانه سوپ سبزيجات با آب‌گوشت حاوي حدود ?? کالري است. اگر به‌مدت يک هفته پيش از صرف شام سوپ بخوريد و درعوض از صرف مثلا سيب‌زميني پخته‌ي بزرگ که ??? کالري دارد صرف‌نظر کنيد، مي‌توانيد ???? کالري انرژي کمتر دريافت کنيد که معادل حدود ??? کيلو کاهش وزن است. با صرف سوپ به‌جاي يک پُرس سيب‌زميني سرخ‌کرده نيز مي‌توانيد ???? کالري از مجموع کالري دريافتي‌تان در هفته کم کنيد که يعني حدود نيم‌کيلو کاهش وزن.
________________________________________
: ?? غذاي کم کالري که به خوش اندام بودن شما کمک مي‌کند
________________________________________
در رژيم سوپ بايد چه سوپي بخوريم؟

هر سوپي بسته به محتوياتش مي‌تواند تأثير متفاوتي داشته باشد. در پژوهشي که قبل‌تر به آن اشاره شد، انواع سوپي که شرکت‌کنندگان دريافت کردند عبارت بود از سوپ آب‌گوشت و سبزيجات، سوپ سبزيجات خردشده و سوپ پوره‌ي سبزيجات. گفتني است که همه‌ي اين‌قبيل سوپ‌ها در کاهش کالري دريافتي مؤثرند. اين درحالي است که سوپ‌هاي خامه‌اي يا سوپ‌هاي حاوي پنير و پاستا موجب افزايش کالري دريافتي مي‌شوند. مثلا يک پيمانه سوپ بروکلي با پنير چدار مي‌تواند ??? کالري داشته باشد. پس اگر قصد کاهش وزن داريد، بايد به سوپ‌هاي سبزيجاتي که با آب‌مرغ يا آب‌گوشت تهيه مي‌شوند و چرب و پرخامه نيستند روي بياوريد.
همچنين سوپ مي‌تواند به‌عنوان غذاي اصلي نيز مصرف شود. سعي کنيد هفته‌اي يکي دوبار به‌جاي پاستا يا گوشت و سيب‌زميني سوپ بخوريد. مثلا وقتي سوپ لوبيا درست مي‌کنيد، مقداري از سوپ پخته را پوره کنيد و با مابقي سوپ هم‌بزنيد تا بدون اينکه نيازي به خامه يا پنير باشد، سوپ‌تان بافتي نرم و غليظ پيدا کند. ضمنا بهتر است در کنار سوپ به‌جاي نان از سالاد استفاده کنيد.
ساير نکات
نتايج مطالعات دانشکده‌ي پزشکي هاروارد نشان داده است که رژيم سوپ به کاهش وزن کمک مي‌کند، اما به شرط اينکه ورزش منظم نيز فراموش نشود، چراکه در غيراين‌صورت ممکن است وزنِ از دست‌داده مجددا برگردد. ورزش نه‌تنها در تنظيم اشتها مؤثر است، بلکه همچنين موجب افزايش ميزان سوخت و ساز بدن در زمان استراحت مي‌شود، به اين معني که مي‌توانيد کالري بيشتري بسوزانيد. توصيه شده است که حداقل ??? دقيقه در هفته ورزش استقامتي يا ورزش هوازي انجام بدهيد و دو روز يا بيشتر را نيز روي ورزش‌هاي قدرتي کار کنيد تا سلامت عضلات‌تان حفظ شود.
________________________________________
در ادامه بخوانيد: لاغري بدون رژيم و ورزش با ?? روش ساده و موثر
________________________________________

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع رژيم و تغذيه براي تناسب اندام
به من بگو چه مي‌خوري تا به تو بگويم که هستي

7000تومانرژيم شير، يکي از جديدترين رژيم‌هاي غذايي براي کاهش وزن بوده که اخيرا محبوبيت زيادي يافته است، در اين نوشته مي‌خواهيم به اين نوع رژيم و نحوه‌ي انجام آن بپردازيم. با ما همراه باشيد.

:
رژيم ?:? يا رژيم روزه داري متناوب و تاثير آن در کاهش وزن
برنامه رژيم تخم مرغ و تاثير آن بر سلامتي
رژيم لاغري سريع با ? روشي که کمک مي‌کند سريع و سالم وزن کم کنيد
اين رژيم چندان جديد نيست اما تازگي‌ها بيشتر از آن حرف مي‌زنند و تعداد افرادي که آن را در گوگل جست‌وجو مي‌کنند، افزايش يافته است. رژيم اصلي شير خيلي عجيب است چرا که بايد مصرف تمام مواد غذايي را قطع کنيد و يک ماه تمام، روزانه ? ليتر شير مصرف کنيد.
چرا شير؟
شير سرشار از کلسيم است که به کاهش چربي در بدن کمک مي‌کند، با اين حال شير به‌هيچ‌وجه ماده‌‌اي چربي‌سوز نيست. مهم‌ترين قسمت اين رژيم آنجاست که مصرف کالري شما را به شدت کم مي‌کند و از اين طريق باعث کاهش وزن مي‌شود. البته خوردن شير باعث مي‌شود خيلي زود احساس سيري کنيد.
آيا براي گرفتن اين رژيم وسوسه شده‌ايد؟ اميدوارم که اين‌طور نباشد. اما قبل از اينکه برويد و شير بخريد، نظرات سه کارشناس غذايي را در مورد رژيم شير جويا شديم:

نظر يک کارشناس تغذيه درمورد رژيم شير

راب هابسون (Rob Hobson) کارشناس تغذيه از وب‌سايت healthspan و نويسنده‌ي کتاب «راهنماي سم‌زدايي در آشپزخانه» (Detox Kitchen Bible) مي‌گويد: «اين هم يک نمونه‌ي ديگر از رژيم‌هاي خيلي سخت است که آن را پيشنهاد نمي‌کنم. مصرف روزانه ? ليتر شير، فقط ???? کالري در روز را تأمين مي‌کند. پس واضح است که وزن از دست مي‌دهيد. البته در کوتاه مدت اين رژيم آسيبي نمي‌رساند. هر چند چنين رژيمي با داشتن عادات غذايي سالم فاصله‌ي زيادي دارد و در درازمدت تغذيه‌ي سالم خيلي بيشتر به شما کمک مي‌کند.
او مي‌افزايد: «در درازمدت اين رژيم باعث مي‌شود تا بدن از مواد مغذي مثل منيزيم، آهن، نياسين، فولات، ويتامين C و ويتامين D و همين‌طور فيبر محروم شود. البته بعضي شرکت‌ها يک سري نوشيدني کم کالري که حاوي مواد مغذي هستند توليد کرده‌اند که مي‌توانيد آنها را زير نظر کارشناس تغذيه مصرف کنيد. من اين رژيم را به هر کسي توصيه نمي‌کنم. هر چند بعد از مدتي، خودتان نيز از اين رژيم خسته مي‌شويد.»
تبليغات

نظر مشاور کاهش وزن در سازمان بهداشت ملي بريتانيا
دکتر سالي نورتون (Sally Norton) مشاور کاهش وزن و مؤسس وبسايت www.vavistalife.com باور دارد که اين رژيم کارآمد نيست.
«زنان زيادي به دفترم مي‌آيند که از رژيم‌هاي مختلف خسته شده‌اند. هر بار يک رژيم را پس از ديگري امتحان مي‌کنند و در نهايت افسرده مي‌شوند و تصور مي‌کنند مشکل از آنهاست. اگر اين رژيم‌ها جواب مي‌دهند چرا آمار شکست‌شان تا اين حد بالاست؟»
او با اشاره به نتايج تحقيقي که در مجله‌ي سلامتي روان چاپ شده مي‌گويد «اين رژيم‌ها فايده ندارند. در اين تحقيق مشخص شده يک‌سوم بزرگسالان در دوره‌اي از زندگي خود رژيم گرفته‌اند. اغلب اين بزرگسالان هم براي کاهش وزن تلاش کرده‌اند. پس چرا هنوز نزديک به دو سوم جامعه دچار اضافه‌وزن يا چاقي هستند؟ به جز تغييرات شيميايي که در نتيجه‌ي گرسنگي دادن به خودمان ايجاد مي‌شود و از بين رفتن عزت‌نفس فرد در اثر تغيير مدام رژيم‌هاي بي‌نتيجه، اين مطالعه به سه مورد از دلايل شکست رژيم‌هاي غذايي نيز اشاره مي‌کند: اول اينکه، گرسنگي جواب نمي‌دهد زيرا فقط شما را خسته مي‌کند و وسوسه‌ي خوردن را افزايش مي‌دهد. دوم اينکه، قدرت اراده نيز محدوديت‌هايي دارد. تکيه کردن روي نيروي اراده به تنهايي باعث شکست مي‌شود چون توان ذهني خود را از دست مي‌دهيد. و سوم اينکه، بايد از آن‌چه انجام مي‌دهيد لذت ببريد.
پس بهتر است به جاي روي آوردن به چنين رژيمي، انتخاب‌هاي غذايي سالم‌تري داشته باشيد که به نظرتان واقعا خوشمزه باشند. تغذيه سالم همه چيز نيست. بايد مواد سالمي را مصرف کنيد که از خوردن‌شان لذت ببريد. سالم بودن غذا، لزوما به معناي بي‌مزه بودن نيست. هزاران دستور‌آشپزي براي غذاهاي سالم و خوشمزه وجود دارد.
نظر متخصص اختلالات غذايي

الکسيا دمپسي (Alexia Dempsey)، متخصص اختلالات غذايي از بيمارستان پريوري (Priory) لندن مي‌گويد «شايد اين رژيم وسوسه‌کننده به نظر برسد و خيال کنيد مي‌توانيد به کاهش وزني که آرزويش را داريد، برسيد اما مي‌تواند اثرات منفي رواني داشته باشد.
داشتن سبک زندگي درست و عاقلانه، نيازمند انگيزه و سازمان‌دهي است و رژيم‌هاي محدودکننده‌ي کوتاه‌مدت، شانسي براي موفقيت ندارند. اين موضوع به چرخه‌ي رژيم غذايي شما و در نتيجه به عزت‌نفس‌تان آسيب مي‌زند و اوضاع را بدتر مي‌کند.»
آلکسيا توضيح مي‌دهد «در مقابل، تجربه به ما نشان داده که تغييرات کوچک در زندگي مي‌تواند اثربخش و دلگرم‌کننده باشند. هر چند مي‌توانيد زير نظر پزشک از بعضي رژيم‌هاي محدودکننده براي درمان چاقي استفاده کنيد اما اين رژيم‌هاي براي بيشتر مردم مفيد نيستند.
افراد چاق نياز دارند در کنار رژيم غذايي از کمک‌هاي روان‌درماني نيز بهره ببرند. بايد به آنها کمک کرد تا عامل چاقي خود را بشناسند و رفتارهاي غذايي مضر را تغيير دهند.»
________________________________________
در ادامه بخوانيد: رژيم سوپ و تاثير آن بر کاهش وزن
________________________________________

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع رژيم و تغذيه براي تناسب اندام
به من بگو چه مي‌خوري تا به تو بگويم که هستي

7000تومانرژيم شيک پروتئين يک از رژيم‌هايي است که در آن وعده‌هاي غذايي را با شيک پروتئين جايگزين مي‌کنيد. دنبال کردن اين رژيم باعث افزايش سوخت‌و‌ساز و کاهش وزن در ميان‌مدت مي‌شود. با ما باشيد تا با نحوه گرفتن اين رژيم آشنا شويد.

:
رژيم لاغري بدون گرسنگي و نکاتي براي کاهش وزن پايدار
ميوه هاي لاغر کننده؛ ?? ميوه‌اي که بايد در رژيم لاغري خود جاي دهيد
رژيم کتوژنيک چيست و آيا براي لاغري و سلامتي موثر است؟
مفهوم رژيم شيک پروتئين خيلي ساده است. طرفداران اين رژيم ادعا مي‌کنند که با مصرف روزانه دو وعده شيک پروتئين، در طي چند هفته با افزايش سوخت‌وساز، شاهد کاهش وزن خواهيد بود. جايگزيني وعده‌هاي غذايي با شيک پروتئين باعث ايجاد فرايندي به نام ترموژنز مي‌شود. وقتي اين اتفاق رخ دهد، بدن شروع به سوزاندن کالري مي‌کند.
پروتئين‌هايي که ميزان چربي يا کربوهيدرات پاييني دارند، باعث کاهش کالري دريافتي مي‌شوند و شما را سير نگه مي‌دارند. رژيم پروتئين شيک نبايد بيشتر از يک هفته طول بکشد؛ مگر اينکه بخشي از يک رژيم غذايي پزشکي باشد.
هر نوع کاهش وزني ناشي از اين نوع رژيم مي‌تواند موقتي باشد و حفظ آن هم مشکل است.

وعده‌هاي غذايي
اين رژيم را مي‌توان سه روز يا يک هفته کامل ادامه داد. هر نوع رژيم شيک پروتئيني که بخواهد بيشتر از اين طول بکشد، بايد داراي تعدادي وعده‌ي غذايي باشد. در غير اين صورت، بدن وارد حالت خواب زمستاني مي‌شود که روش سالمي براي کاهش وزن نيست.
در طول اين رژيم، فقط مواد غذايي سالم و پرفيبر را انتخاب کنيد. مواد غذايي سرشار از پروتئين که شما را کمتر گرسنه مي‌کند، شامل:
غلات کامل؛
سبزيجات برگ‌دار؛
حبوبات؛
تخم‌مرغ؛
ماهي.
وقتي اين رژيم را دنبال مي‌کنيد مصرف الکل، غذاهاي چرب، غلات فراوري‌شده، شکرهاي مصنوعي و آردهاي تصفيه‌شده را قطع کنيد. اين غذاها مي‌توانند اثرات مثبت رژيم شيک پروتئين را خنثي کنند.
تبليغات

نمونه‌ي برنامه‌ي غذايي

حتما در طي رژيم، آب زيادي مصرف کنيد. بعضي از انواع اين رژيم، شامل روزهايي براي تخليه‌ي چربي يا سم‌زدايي هستند.
ساعت ? صبح: در روز مصرفِ شيک پروتئين، برنامه‌ي غذايي شامل جايگزيني صبحانه با شيک پروتئين است. اين شيک از مکمل وي يا کربوهيدرات و مخلوط پودر پروتئين همراه با آب و يخ است. گاهي‌اوقات چربي هم به اين ترکيب اضافه مي‌شود.
ساعت ?? صبح: مي‌توانيد بين وعده‌ي صبحانه و نهار يک ميان‌وعده داشته باشيد. ميوه‌ي تازه، سبزيجات خام همراه با حمص يا آجيل و دانه از گزينه‌هاي توصيه شده است.
?? ظهر: اغلب برنامه‌‌هاي غذايي توصيه مي‌کنند، نهار کاملي بخوريد تا انرژي خود را به‌دست آوريد. سالاد همراه با اسفناج، آواکادو، بادام، نخود، کرن‌بري و تکه‌هاي مرغ يا ماهي سالمون همراه با سرکه بالزاميک از ديگر انتخاب‌هاي شما هستند.
? بعدازظهر: مي‌توانيد از خوردن يک ميان‌وعده‌ي ديگر لذت ببريد. کمي بادام، ماست بدون قند يا تخم‌مرغ آب‌پز هم انتخاب‌هاي خوبي هستند.
? بعدازظهر: اغلب توصيه مي‌شود که يک وعده را با شيک پروتئين جايگزين کنيد. اين وعده را با يک ميان‌وعده‌ي کم‌شکر و پرفيبر مثل سيب، کمي تمشک و لوبيا ترکيب کنيد. اين گزينه مي‌تواند گرسنگي شما را برطرف کند و به بهبود کيفيت خواب کمک کند. چراکه کربوهيدرات‌ها باعث توليد سروتونين و ملاتونين مي‌شوند. اين هورمون‌ها براي يک خواب شبانه ضروري هستند.
عوارض جانبي
بهتر است شيکي را انتخاب کنيد که عوارض جانبي ناخواسته‌اي نداشته باشند. وقتي اين رژيم را مي‌گيريد ممکن است اين عوارض را حس کنيد:
سبکي سر؛
احساس سرگيجه؛
خستگي شديد؛
شل شدن مدفوع؛
يبوست؛
درد معده؛
کج‌خلقي؛
سردرد.
اگر شما از مکمل وي خالص استفاده کنيد، ممکن است دچار سنگ‌کليه شويد؛ هر چند احتمال آن خيلي کم است.
شيک پروتئين حاوي ترکيبات مختلفي است و بعضي‌ها از آنها نگه‌دارنده‌هاي مصنوعي، مشتقات شير يا شيرين‌کننده‌هاي مصنوعي هستند.
پودرهاي گياهي پروتئيني از نخود، برنج و کنف تهيه مي‌شوند. اين مکمل‌ها براي افرادي که به پروتئين وي حساسيت دارند، مناسب است.
نقاط مثبت و منفي

محققان شواهدي را درمورد مفيد بودن اين رژيم ارائه مي‌کنند. در سال ???? تحقيقي مشخص کرد که رژيم با پروتئين بالا و کم‌کربوهيدرات در برابر شيک‌هاي کم‌پروتئين و با کربوهيدرات بالا بهتر عمل مي‌کنند. ساير تحقيقات هم نشان مي‌دهند که مکمل‌هاي حاوي سويا از انواع تهيه‌شده از شير تأثيرگذارتر هستند.
اگر مي‌خواهيد وزن از دست بدهيد و در آماده کردن مواد غذايي سالم مشکل داريد يا مي‌خواهيد باشگاه برويد، شيک پروتئين مي‌تواند راهکاري آسان باشد. البته کاهش وزن از طريق اين رژيم نمي‌تواند پايدار باشد. پايدار بودن اين کاهش وزن به تيپ بدني، برنامه‌ي تمريني و هدف شما براي کاهش وزن بستگي دارد. اگر خيلي گرسنه باشيد و در کنار اين رژيم، مواد غذايي هميشگي خود را نيز مصرف کنيد ممکن است وزن اضافه کنيد.
عارضه‌ي جانبي مثل سرگيجه و افزايش ادرار مي‌تواند شما را در موقعيت بدي قرار بدهد.
اگر به‌جاي يک وعده در روز، چند وعده را با شيک پروتئين جايگزين کنيد ممکن است از دريافت مواد مغذي لازم مثل فيبر و آنتي‌اکسيدان محروم شويد. اين مواد در غلات کامل وجود دارند و مي‌توانند جلوي کمبود مواد مغذي را بگيرند و شما را در برابر ريسک ابتلا به بيماري محافظت کنند.
نتيجه‌گيري
شيک پروتئين براي کاهش وزن به‌صورت موقتي مفيد است؛ البته اين را درمورد ورزش کردن و رژيم غذايي هم مي‌توان گفت. يک رژيم سختگيرانه فقط بايد زيرنظر پزشک و کارشناس تغذيه اجرا شود.
قبل از شروع هر برنامه و دانستن عوارض جانبي و حساسيت‌هاي احتمالي، بهتر است برچسب روي هر مکمل کاهش وزني را بخوانيد. اگر به‌شدت احساس سرگيجه يا حالت تهوع مي‌کنيد يا ديدتان تار شده است، بهتر است برنامه را متوقف کنيد. در اين حالت بهتر است نوشيدني پرکربوهيدراتي مثل آب‌ميوه يا مقداري ميوه مصرف و سپس با پزشک خود مشورت کنيد.
________________________________________
در ادامه بخوانيد: ?? دليل پنهان که مي‌گويد چرا رژيم لاغري شما جواب نمي‌دهد
________________________________________

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع رژيم و تغذيه براي تناسب اندام
به من بگو چه مي‌خوري تا به تو بگويم که هستي

7000توماناين روزها همه به دنبال داشتن زندگي بهتر و افزايش کيفيت آن هستند. شايد بتوان گفت اولين شرط براي تحقق اين خواسته، داشتن بدن سالم است. از طرفي براي داشتن بدن سالم بايد حواس‌مان به چيزهايي که مي‌خوريم باشد. بايد يک سري مواد غذايي ضروري را حتما مصرف کنيم و در مقابل مصرف مواد غذايي کم‌ارزش را به حداقل برسانيم. به‌عبارتي بايد تغذيه‌مان را اصلاح کنيم و رژيم غذايي فعلي‌مان را به يک رژيم غذايي سالم و متعادل تغيير بدهيم. در اين مقاله قصد داريم در همين زمينه به شما کمک کنيم. پس اگر به بدن و کيفيت زندگي خود اهميت مي‌دهيد، ادامه‌ي اين مقاله را هم بخوانيد.

________________________________________
: رژيم لاغري يک هفته اي؛ چگونه در يک هفته ??? کيلوگرم وزن کم کنيم؟
________________________________________
رژيم غذايي سالم چيست؟
رژيم غذايي سالم، رژيمي است که حاوي مواد مغذي لازم براي درست کار کردن بدن است. براي داشتن تغذيه‌ي مناسب، بايد بيشتر کالري روزانه‌ي خود را از مواد زير دريافت کنيد:
ميوه‌هاي تازه؛
سبزيجات تازه؛
غلات کامل؛
حبوبات؛
آجيل؛
پروتئين بدون چربي.
________________________________________
: همه چيز درباره رژيم مديترانه‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *