می‌کنیم که چهارمین کتاب از ? کتاب سترگی که به کور شدن می‌ارزند را بخوانید!
________________________________________
: ? کتاب سترگ که به کور شدن بعد از خواندنشان می‌ارزند ـ قسمت سوم
________________________________________
قسمت چهارم: «ریشه‌های نظم سیاسی» + «نظم سیاسی و فساد سیاسی»
نام: The Origins of Political Order + Political Order and Political Decay
نویسنده: یوشی‌هیرو فرانسیس فوکویاما
تعداد صفحات: ???? صفحه (??? تا اولی + ??? تا دومی)

(خب، من اینجا یک جورهایی تقلب کردم و دو کتاب را با هم یکی کردم: «ریشه‌های نظم سیاسی» و «نظم و فساد سیاسی». اما فوکویاما اینها را به‌عنوان دو قسمت از یک اثر بزرگ نوشته‌ است، بنابراین من هر دو را یکی حساب می‌کنم. اگر هم خیلی ناراحتید که چرا اینها را دو تا یکی کردم، فدای سرم. لیست خودم است!)
فوکویاما اینطور اسمش سر زبان‌ها افتاد که پس از جنگ سرد، نه گذاشت و نه برداشت، یکباره از حمام پرید بیرون و اعلام کرد:‌ «پایان تاریخ فرا رسیده است.» حق می‌دهم به هر کسی که فکر کند فوکویاما لابد ?? سالِ بعد را به خاطر بیان آن جمله‌ی گستاخانه‌ (که از شانس بدش، بد هم تفسیر شده بود) به ماله‌کشی روی اعتبارش گذرانده باشد. اگر از من بپرسید، می‌گویم این دو کتاب، این دو شاهکار برجسته و مقبول، همان کار ماله‌کشی و فراتر از آن را برایش انجام داده است.

فوکویاما در این دو کتاب می‌خواسته به ? سؤال بزرگ جواب بدهد:
چطور شد که نظام‌های حکومتی در سراسر دنیا شکل گرفتند؟
چطور شد که بعضی از نظام‌های حکومتی کارآمدتر و عادلانه‌تر از دیگران شدند؟
برای پی‌ریزی این بحث، فوکویاما عملا تاریخچه‌ی تکامل همه‌ی تمدن‌های بزرگ دنیا را جاروبرقی کشیده است: تمدن چین، هند، خاورمیانه، اروپا و دنیای مدرن تا به امروز. کتاب اولی، تاریخ را تا سر انقلاب فرانسه دنبال می‌کند و تفاوت‌های بین نظام‌های دولتیِ پیش از دوران مدرن در هر یک از این تمدن‌های بزرگ را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد و به این می‌پردازد که چرا آن شکلی گسترش پیدا کردند.
کتاب دوم از انقلاب‌های فرانسه و آمریکا (یعنی زمان ابداع دموکراسی مدرن) شروع می‌کند و نگاهی می‌اندازد به اینکه چرا نظام‌های ملی/دولتی غربی بر کره‌ی زمین مسلط شدند، چرا آمریکای شمالی، استرالیا و بخش اعظم قاره آسیا با «غرب» بر سر چیزهایی نظیر پیشرفت، آموزش و اقتصاد رقابت می‌کنند و چرا سایر مناطق کره‌ی زمین نظیر آمریکای لاتین، آفریقا و خاور‌میانه، در این زمینه‌ها به روش‌های منحصر به‌‌ فرهنگ خودشان اقدام می‌کنند.
تبلیغات

دیوار برلین را که خاطرتان هست؟ یک ملت و دو مدل حکومتی را از هم جدا می‌کرد
بنده به‌عنوان کسی که بارها به نقاط مختلف دنیا سفر کرده و مسائل کشورهای مختلف را به چشم خودش دیده‌، سؤالات بی‌شماری برایم مطرح شده بود. سؤالاتی نظیر اینکه «چرا کشورهای لاتین اینقدر فاسد هستند؟» یا «چرا علیرغم فقر گسترده در آسیا، آمار جرائم خشونت‌بار اینقدر پایین است؟» یا «چرا با وجود اینکه اکثر مردم خاورمیانه علنا دارند از جنبش‌های دموکراسی‌طلبانه حمایت می‌کنند، اما این جنبش هیچ‌گاه در خاورمیانه ریشه ندوانده است؟» با مطالعه این کتاب به تمام جواب‌هایم رسیدم.
چرا مطالعه‌اش سخت است؟
اگر خوره‌ی تاریخ باشید که باید این کتاب را سرمه‌‌ی چشم‌تان کنید، وگرنه خواندنش اشک‌تان را در خواهد آورد!

فوکویاما در این دو کتاب اسکلت‌بندی عظیمِ تزِ خودش را جوش‌ داده که البته برای اینکار مجبور بوده تا فیهاخالدون قضیه را دربیاورد. چیزی حدود ??? صفحه به تاریخ چین باستان اختصاص داده شده است که با ??? صفحه راجع‌ به تاریخ کهن هند دنبال می‌شود و پشت‌بندش ??? صفحه درباره‌ی تاریخ خاورمیانه آمده و ??? صفحه از تاریخ اروپای قرون وسطی تحریر شده است. اگر اخلاق‌تان مثل من باشد، بعضی مواقع کتاب برای‌تان حکم نان بیاتی را پیدا می‌کند که یک‌ هفته است در هوای آزاد مانده و اکنون به حدی خشک شده که باید به زور سُمبه آن را پایین بدهید. در هر صورت «هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد».
چرا باید زحمت خواندن آن را به خودتان بدهید؟
از بابت ایده‌های خالص و درک کاملی که از دنیا و انسانیت گیرم آمد،‌ این دو کتاب‌ در زمره‌ی درخشان‌ترین آثاری هستند که در زندگی‌ام خوانده‌ام، بی‌اغراق.
مثلا شاید بارها از خودتان پرسیده باشید چرا چین این شکلی است؟ عین سؤال بی‌سروتهی که یک بچه‌ی ? ساله از پدرش می‌پرسد. اما بعد از مطالعه این کتاب دقیقا می‌دانید که چرا چین این شکلی است.
همچنین بعد از مطالعه‌ی این کتاب حالا احترام بیشتری برای دولت‌ها قائلم. به‌عنوان کسی که در دوران دانشجویی تمایلات ضددولتی و آزادیخواهانه داشتم، فوکویاما با صدها صفحه‌ای که راجع‌ به دولت‌های متمرکز توضیح داده است، بدجوری با پشت‌دست خواباند توی دهانم. الان دیگر می‌دانم با وجود اینکه دولت‌ها هزار عیب و ایراد دارند، اما احتمالا یکی از بهترین چیزهایی هستند که بشر خلق کرده است، بدون شوخی.
برخی نقل قول‌های کتاب:
«خیلی از آدم‌ها با مشاهده‌ی درگیری‌های مذهبی در دنیای معاصر، نسبت به مذاهب دشمنی پیدا کرده‌اند و آنها را به‌عنوان منبع خشونت و نابردباری می‌شناسند. این قضیه در دنیایی صدق می‌کند که جمعی از مذاهب، در فضاهای مشترکی با یکدیگر همپوشانی داشته باشند. چیزی که این طرز‌ فکر در نظر نمی‌گیرد این است که باید مذهب را در بستر گسترده‌ترِ تاریخی‌شان سنجید. یعنی جایی که مذهب عامل اساسی شکل‌گیری همکاری گسترده‌ی اجتماعی بود که جایگاهش به‌ عنوان خاستگاه روابط اجتماعی، از خویشاوندان و دوستان فراتر رفت. به‌علاوه، ایده‌ئولوژی‌های سکولار نظیر مارکسیسم-لنینیسم یا ناسیونالیسم نیز که در بسیاری از جوامع معاصر، باورهای مذهبی را از جایگاه خود به زیر کشیدند، به خاطر باورهای احساسی‌ای که ایجاد می‌کنند، قادرند به همان اندازه نقش مخربی داشته باشند.»
«انسان جانداری است که بنا به ذاتش دوست دارد از قوانین پیروی ‌کند؛ انسان‌ها به دنیا می‌آیند تا خود را با معیارهای جامعه‌ی دور و برشان تطبیق بدهند، و این قوانین را اغلب با فحوا و ارزشی فراتر از آنچه هست،‌ طوری سفت و سخت وضع می‌کنند که به آسانی تغییر نیابد.‌ وقتی محیط اطراف تغییر می‌کند و چالش‌های جدید سر بر می‌آورند، این امر اغلب اتصال بین قوانین موجود و نیازهای کنونی را قطع می‌کند. اما مسئله اینجاست که این قوانین مورد حمایت سپاهی از ذینفعان پروپاقرص است که با هر گونه تغییر اساسی‌ای مخالفت می‌کنند.»
«اگر ایالات متحده آمریکا به سمت نظام پارلمانی متحدتری گام برمی‌داشت، خیلی از این مشکلات حل شده بود، اما ایجاد تغییرات رادیکال در ساختار بنیادی کشور امری غیرقابل تصور است. آمریکایی‌ها قانون اساسی خود را به‌ عنوان سندی شبه‌مذهبی می‌دانند، پس اگر ازشان بخواهیم که در مورد اساسی‌ترین اصول‌شان تجدیدنظر کنند، مبارزه‌ی دشواری در پیش خواهیم داشت. من اینطور فکر می‌کنم که هر برنامه‌ی اصلاحات واقع‌گرایانه‌ای باید تلاش کند تا امتیازهای وتو را هرس کند یا مکانیزم‌های پارلمانی‌وار را جا بیندازد تا در درون سیستم موجودِ قدرت‌های مجزا، سلسله مراتب قدرتمندتری شکل بگیرد.»
________________________________________
: ? کتاب سترگ که به کور شدن بعد از خواندنشان می‌ارزند ـ قسمت آخر
________________________________________
کارهای جایگزین دیگری که احتمالا می‌توانید در مدت زمان مطالعه‌ی این کتاب انجام بدهید:
کشوری را پیدا کنید و نظام دولتی متمدن خود را در آن به‌وجود بیاورید.
واقعا بروید و در تاریخ چین باستان زندگی کنید.
برگرفته از: markmanson.net

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید
مقالات صوتی

مجموعه صوتی پرطرفدارترین مقالات با موضوع رازهای موفقیت
موفقیت چیزی جز رعایت یک سری اصول و تمرین مداوم آنها نیست

7000تومانآیا تاکنون از خود پرسیده‌اید که رمز موفقیت بعضی از افراد در دنبال کردن و رسیدن به اهداف و آرزوهایشان چیست؟ چرا بعضی از افراد، موفق، ثروتمند و خوشحال هستند و دیگران در شکوفا شدن خلاقیت شان ناکام می‌مانند؟ واقعیت این است که تعداد کمی از افراد، موفق به شناسایی علائق واقعی خود می‌شوند و از آن پول درمی‌آورند و زندگی لذت‌بخشی را تجربه می‌کنند. اما بشر تا به امروز توانسته است تا به آرزوهایش برسد، پس کشف راهی که ما را در مسیر دسترسی به آرزوهایمان قرار بدهد، موهوم و محال نیست. فقط کافی است تا برای شکوفا شدن خلاقیت خود تلاش کنیم و از آن درست بهره بگیریم.
بله خلاقیت رمز رشد است. همه‌ی ما خلاق هستیم. خلاقیت لزوما در اختراع وسایل پیچیده معنا نمی‌یابد. خلاقیت در پختن غذایی تازه یا حتی پوشیدن لباسی زیبا نیز وجود دارد. برای رشد خلاقیت باید اطلاعات خود را در این حوزه افزایش دهیم. خواندن کتاب یکی از بهترین روش‌ها برای تقویت خلاقیت است. در ادامه با ? کتاب که به شکوفا شدن خلاقیت شما کمک می‌کنند، آشنا خواهید شد، پس با ما همراه باشید:

:
پرورش خلاقیت با انجام ?? تمرین ساده روزانه
?? نکته‌ای که درمورد خلاقیت نمی‌دانستید
بهترین راه های افزایش دقت که می‌تواند خلاقیت را در شما بارور کند
متأسفانه نظام‌هایی که درون آنها قرار داریم، همواره ما را به سمت محتاط بودن سوق می‌دهند: مدرسه، خانه، محیط کار و… . برای رسیدن به ایده‌های بزرگ و آرزوها باید چند قدم از عادت‌های همیشگی فاصله گرفت. اگر می‌خواهیم که شجاعانه جلو برویم، باید خلاقیت و تهور لازم را برای حرکت در این مسیر، در خود ایجاد کنیم.
گام نخست برای ایجاد خلاقیت، تغییر عادت‌ها و انجام تمرین‌هایی است که ماهیچه‌های مغزمان را برای خلاقیت بیشتر تقویت می‌کنند. بخشی از خلاقیت هنر است و بخش دیگر آن علم. بهترین راه برای پرورش خلاقیت مطالعه‌ی کتاب‌هایی مفید در این باره است. در ادامه ? مورد از این کتاب‌ها معرفی شده‌اند.

این شما و این هم ? کتاب که به شکوفا شدن خلاقیت شما کمک می‌کنند:
?. نبرد هنر: موانع را بردارید و برنده‌ی نبردهای خلاق درون‌تان باشید
نویسنده: استیون پرسفیلد (Steven Pressfield)
«وظیفه‌ی ما در این دنیا، بدل شدن به ایدئال‌هایی که در ذهن داریم نیست، ما باید تبدیل به خود واقعی‌مان بشویم.»
تبلیغات

نبرد هنر به چالشی می‌پردازد که همه‌ی ما برای ارائه و خلق نتیجه‌ای معنادار به‌دنبال آن هستیم: شکوفا شدن خلاقیت درونی‌مان، حس و نیازی است که همیشه همراهی‌مان می‌کند. در این کتاب پرسفیلد به ما می‌گوید که یکی از موانع خلاقیت، نقدها و اعتراضات درونی خودمان است.
در این کتاب روش‌هایی برای مقابله با کارشکنی‌های درونی علیه خودمان پیشنهاد می‌شود. با مقابله با این احساسات می‌توانیم خود واقعی‌مان را کشف و ابراز کنیم. این کتاب به‌خوبی نبردی درونی را به ما نشان می‌دهد. کشمکشی دائمی در مجادله با موانع خودساخته‌ی درونی که اجازه‌ی رشد و شکوفا شدن خلاقیت را از ما سلب می‌کنند.
?. عادت خلاقانه
نویسنده: توآیلا تارپ (Twyla Tharp)
«وقتی به دردسر می‌افتیم، باید به همه چیز به جز توانایی‌ برای رهایی شک کنیم.»
در این کتاب، نویسنده به حقیقتی می‌پردازد که در بیشتر مواقع از پذیرش آن واهمه داریم و دوری می‌جوییم: خلاقیت استعدادی ذاتی و ناب و در اختیار افرادی معدود نیست.
مطالعات نشان می‌دهند که تنها ?? درصد از خلاقیت، جنبه‌ی ژنتیکی دارد، یعنی به‌سادگی می‌توان خلاقیت را از طریق محیط و آموزش گسترش داد. در این کتاب، تارپ تلاش می‌کند تا انگیزه را با روش‌هایی ساده به سمت خلاقیت سوق بدهد. او معتقد است که برای کشف و نهادینه کردن خلاقیت در مغز خود نیاز به شناخت بستر مناسب برای بروز آن و سپس تمرین‌هایی داریم که خلاقیت را در وجودمان همیشگی می‌کنند.
?. عبور از موانع: راهبردهایی اثبات‌شده برای مواجهه با موانع و تحریک خلاقیت
نویسنده: الکس کورنل (Alex Cornell)

«اگر چاره‌ای دقیق یافتی، سریعا ایده را عملی کن، آن را بسته‌بندی کن و کمی پول دربیاور.»
این کتاب، نثری روان و مفرح دارد. در عبور از موانع با راهکارهایی آشنا می‌شوید که علی‌رغم سادگی، بسیار کارآمد و جالب هستند. سادگی و شیوایی این کتاب را نباید دست‌ِکم گرفت. این کتاب در قالبی روان اما صحیح و علمی، روش‌هایی را برای روبه‌رو شدن با مشکلات معرفی می‌کند.
در عبور از موانع، مجموعه‌ای از مقالاتِ نویسندگان مختلف است. در این کتاب تأکید می‌شود که روشی جهان‌شمول برای حل تمام مسائل وجود ندارد. اما وجود راهکارهایِ مختلف از نویسندگان و هنرمندان گوناگون، برای هر نوع شخصیتی، راهی خاص برای عبور از موانع ارائه می‌دهد.
?. روان‌شناسی تجارب بهینه
نویسنده: میهلی سِیکستین‌میهیلی (Mihaly Csikszentmihalyi)
«افرادی که کنترل تجارب درونی‌شان را در دست دارند، می‌توانند زندگی باکیفیتی داشته باشند. کلید رضایت و خوشبختی نیز در همین است.»
جوشش خلاقیت یکی از اصلی‌ترین عوامل موردتأیید از نظر علم عصب‌شناسی در ورود به فرایند خلاقیت است. جوشش زمانی اتفاق می‌افتد که فکری نوین در ذهن و جان جوانه می‌زند و منجر به خلق اثری هنری می‌شود که این اثر، خود را در قالب‌های مختلفی نظیر نوشتن، تولید و حتی راه انداختن یک طوفان فکری برای ایده‌ای ساده، بروز می‌دهد.
وقتی خلاقیت در شما به جوش و خروش می‌افتد، انرژی‌تان افزایش می‌یابد، تمرکزتان بالا می‌رود و ایده‌های گوناگونی به مغزتان راه پیدا می‌کنند. در این کتاب به چگونگی شکوفا شدن این فرایند در مغز اشاره می‌شود و راه‌کارهایی برای تقویت این شکوفایی ارائه می‌گردد.
نویسنده‌ی این کتاب، سال‌ها به تحقیق و بررسی علمی این فرایند پرداخته است و مطالعه‌ی این کتاب برای تمام کسانی که به دانستنِ علم مستتر در پس فرایند خلاقیت تمایل دارند و افرادی که می‌خواهند به این ویژگی برتر ذهن دست یابند، ضروری است.
?. شکوه شجاعت: چگونه در زندگی، عشق ورزیدن، تربیت فرزندان و رهبری، شجاع باشیم
نویسنده: بِرنه براون (Brené Brown)

«در این جهان افرادی وجود دارند که استعدادهایی ویژه دارند، می‌توانند این دنیا را به جایی بهتر بدل کنند و به بهانه‌ی تردیدها و ضعف‌ها، کارها را به امان خدا رها نمی‌کنند»
در این کتاب به مهم‌ترین دشمن خلاقیت، یعنی ترس از شکست و آسیب‌ها اشاره می‌شود. خلاق بودن یعنی جرا?ت ابراز. شاید با ابراز و پیشنهاد ایده‌هایتان مورد انتقاد واقع شوید یا حتی شما را کنار بگذارند اما مانعی ندارد. بسیاری از ایده‌های مهم و اساسی که در این دنیا انقلابی برپا کرده‌اند نتیجه‌ی تهور و شجاعتی بکر بوده‌اند.
در این کتاب به شما شجاع بودن، انعطاف‌پذیری و چگونگی افزایش هوش هیجانی برای کشتن ترس‌ها و سایه‌ی شوم وحشت از شکست، آموزش داده می‌شود. در زندگی و کار و… همیشه بعضی از افکار و راهکارها با شکست مواجه می‌شوند، ولی این شکست اصلا مهم نیست.
شاید کلیشه‌ای به نظر برسد اما چه خوش‌تان بیاید و چه نه، شکست مقدمه‌ی پیروزی است و از انفعال و دست‌روی‌دست گذاشتن خیلی خیلی بهتر است، چرا که هیچ شخصیت برجسته‌ای، یک‌شبه به موفقیت نرسیده است. این کتاب شما را وادار می‌کند تا به این موضوع توجه کنید و با ترس‌هایتان مواجه شوید؛ به این ترتیب، هنگامی که با شکست مواجه شدید، با تکیه بر توانایی‌هایتان دوباره شروع خواهید کرد.
________________________________________
در ادامه بخوانید: ? نشانه که شغل‌ شما استعدادتان را به هدر می‌دهد
________________________________________تصمیم‌گیری، فرآیندی است که همه‌ی ما در زندگی روزانه‌ی خود، چه در خانه و چه در محل کار، با آن رو‌به‌رو هستیم. بعضی از تصمیمات، ساده‌ هستند و به کارهای روزمره مربوط می‌شوند، اما بعضی از تصمیمات می‌توانند سرنوشت‌تان را تغییر دهند و شما را به اوج خوشبختی برسانند یا با شکست و ناکامی مواجه کنند. با توجه به اهمیت این موضوع همیشه مقالات و پیشنهادات زیادی برای روش‌هایی که به تصمیمات هوشمندانه‌تر کمک می‌کنند نوشته شده‌ است. ما اینجا قصد داریم بر فرآیند تصمیم‌گیری کارآفرینان تمرکز کنیم. کارآفرینان ذاتا افرادی هستند که در حل مشکلات مهارت دارند. برای حل کردن مشکلی بزرگ باید بتوانید تصمیمی بزرگ بگیرید. در این مقاله ? راهنمایی به شما ارائه دهیم که امیدواریم بتوانند مهارت‌ تصمیم‌گیری ‌را در شما تقویت کنند.
?. تأخیر نداشته باشید
تصمیمات ساده جالب هستند. می‌توانید آنها را در لیست کارهای‌ روزانه‌‌تان بنویسید و با تیک زدن آنها احساس کنید که کار مهمی انجام داده‌اید. وقتی با تصمیم‌گیری تجاری مهمی روبه‌رو می‌شوید، فقط به این دلیل که مشکل است، آن را به تأخیر نیندازید. هر روز زمان مشخصی را برای فکر کردن به مزایا، معایب، خطرات و نتایج واقعی تصمیم‌تان اختصاص دهید. در طول این مدت، به دومین و سومین تأثیر متناوبی که تصمیم شما بر نتیجه می‌گذارد نیز فکر کنید.
یادتان باشد نادیده گرفتن مشکلات، به شما در تصمیم‌گیری بهتر کمک نمی‌کند.
________________________________________
: تصمیم‌ گیری چیست و عوامل موثر بر آن کدامند
________________________________________
?. خودخواهی و احساسات را کنار بگذارید

تصمیم‌گیری فرایند دشواری است، چون به شخصه خیلی درگیر این موضوع می‌شوید که هر مشکل چه تأثیری بر ظاهر و احساسات شما می‌گذارد. آیا می‌توانید بی‌طرفانه مشکل را حل کنید؟ دلایلی که ممکن است وجود داشته باشند را لیست کرده و احساسات و