اين، بوي، يک، براي، بيماري

ن افراد ديگري که نقش مهمي در زندگي‌تان دارند، هستند. مديريت رابطه‌تان با وجود همه‌ي اين بخش‌ها در پس‌زمينه، باعث تکامل رابطه‌تان مي‌شود.
?. وقتي با «او» بودن احساس فوق‌العاده‌اي دارد

مردم گفته‌هايتان را فراموش مي‌کنند، کارهايتان را فراموش مي‌کنند، اما هرگز احساسي را که در آنها خلق کرديد فراموش نمي‌کنند.
– مايا آنجلو
اشتراک‌گذاري در Facebook

اشتراک‌گذاري در Twitter

اين نقل‌قول به‌ويژه در رابطه‌ي عاطفي که احساسات نقش اساسي در پيوند‌دادن آدم‌ها دارند، صدق مي‌کند. کنار معشوق بودن مثل اين است که به خانه‌ي امن و آسوده‌تان برمي‌گرديد.
وقتي کنار او هستيد بهتر مي‌خوابيد، گذران وقت را با هيچ‌کسي به‌اندازه‌ي وقت‌گذراني با او دوست نداريد و وقتي در کنار هم هستيد، همه‌چيز ??? برابر بهتر است! اگر شريک عاطفي‌تان خانه‌تان و دنيايتان است، بدانيد قضيه جدي است.
________________________________________
در ادامه بخوانيد: ?? حقيقت روانشناسانه که مي‌گويد رابطه عاطفي شما چقدر دوام مي‌آورد
________________________________________

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع روابط عاطفي و ازدواج
عشق آن نيست که به هم خيره شويم؛ عشق آن است که هردو به يکسو بنگريم

4000تومانهوش يا ضريب هوشي به دانسته‌هاي شما مربوط نيست، بلکه سرعتي است که اطلاعات جديد را دريافت مي‌کنيد. مطالعات نشان داده‌اند که ضريب هوشي در سن پايين تثبيت مي‌شود و تا آخر عمر به همان اندازه مي‌ماند. اگرچه ضريب هوشي قطعا تنها چيزي نيست که موفقيت در زندگي را تعيين مي‌کند، تحقيقات نشان مي‌دهد که حتي مهم‌ترين عامل نيز به شمار نمي‌آيد. البته داشتن ضريب هوشي بالا چيز بدي نيست. در واقع، هيچ کس بدش نمي‌آيد که هوش بالايي داشته باشد.

________________________________________
: ترفندهايي که شما را باهوش‌تر از آنچه هستيد نشان مي‌دهد
________________________________________
فرق بين نبوغ و حماقت اين است که نبوغ حدي دارد.
– آلبرت انيشتين
اشتراک‌گذاري در Facebook

اشتراک‌گذاري در Twitter

بسياري از ما به زندگي خود ادامه مي‌دهيم، بدون اينکه دقيقا بدانيم چقدر باهوش هستيم. اندازه‌گيري ضريب هوشي دشوار است و فقط در صورتي که قبول کنيد هزينه‌ي تقريبا بالايي به يک متخصص بپردازيد، مي‌توانيد بفهميد که ضريب هوشي‌تان چقدر است. تحقيقات جديد نشانه‌هاي جديدي يافته‌اند که تجربيات اوليه‌ي زندگي را به هوش بالا مرتبط مي‌سازند. اگر هر کدام از اين نشانه‌ها براي شما صادق باشد، احتمالا ضريب هوشي بالايي داريد.
?. مضطرب هستيد

فکر اينکه اضطراب چيز خوبي باشد سخت است؛ اما شواهد مي‌گويند که احتمالا مضطرب بودن خيلي هم بد نيست. روان‌پزشکي به نام جرمي کاپلان (Jeremy Coplan) بر روي بيماراني با اختلالات اضطراب مطالعه کرد و دريافت که افراد با شديدترين علائم بيماري، هوش بالاتري نسبت به افرادي با علائم متوسط بيماري داشتند. ساير مطالعات نيز رابطه‌ي بين نمرات بالاتر در ضريب هوشي کلامي را با ميزان اضطراب بالاتر تأييد کرده‌اند. همچنين يک آزمايش پيچيده در مرکز ميان‌رشته‌اي هرزليا (herzliya) در اسرائيل انجام شد. در اين آزمايش، محققان از شرکت‌کنندگان مي‌خواستند تا کارهاي هنري را که توسط يک برنامه‌ي نرم‌افزاري نمايش داده مي‌شد، ارزيابي کنند و سپس يک ويروس کامپيوتري جعلي ايجاد مي‌کردند، طوري که به نظر مي‌رسيد شرکت‌کنندگان کاري کرده‌اند که کامپيوتر ويروسي شده است. سپس شرکت‌کنندگان را به يک مأموريت اضطراري مي‌فرستادند تا به دنبال پشتيباني فني بروند، و در اين راه، موانع ديگري براي‌شان قرار دادند. آنها دريافتند که مضطرب‌ترين شرکت‌کنندگان داراي بالاترين تمرکز و کارايي در انجام تکاليف بودند. پس دفعه‌ي بعد که کسي به شما گفت دست از نگراني برداريد،‌ بگوييد اين نگراني ناشي از نبوغ بسيار بالاي شماست و دست خودتان نيست!
?. از سنين پايين خواندن را آغاز کرديد
يک مطالعه‌ در بريتانيا بر روي ???? جفت دوقلوي همسان نشان داد که علي‌رغم ژن‌هاي يکسان، کودکاني که از سن پايين‌تر خواندن را آغاز مي‌کنند، نمرات بالاتري در ضريب هوشي (هم کلامي و هم غيرکلامي) نسبت به خواهر و برادرشان کسب مي‌کنند. شايد ظاهرا توضيحش بسيار آسان باشد:‌ کودکاني زودتر خواندن را ياد گرفتند که باهوش‌تر بودند. اما قضيه به اين سادگي نيست. محققان نتيجه گرفتند که ياد گرفتن زودهنگام خواندن، در واقع بر رشد اثر مي‌گذارد و باعث باهوش‌تر شدن کودک مي‌شود. پس اگر از سن پايين شروع به خواندن کرديد، شايد به خاطر اين نباشد که باهوش هستيد؛ بلکه احتمالا شما باهوش هستيد، چون از سن پايين شروع به خواندن کرديد.
?. چپ دست هستيد

به نظر مي‌رسد معلماني که تلاش مي‌کردند تا کودکان چپ دست را وادار به نوشتن با دست راست کنند، کارشان اشتباه بوده است. اگرچه شواهد بسيار کم و اثبات‌نشده‌اي در مورد رابطه‌ي بين چپ دست بودن و ارتکاب جرم وجود دارد، چپ دست بودن از نظر هوشي داراي فوايدي است. يک مطالعه‌ي گسترده نشان داد که چپ دست بودن با تفکر واگرا ارتباط دارد و اين ارتباط در مردان بيشتر ديده مي‌شود. تفکر واگرا به معناي يافتن راه‌حل‌هاي جديد در حل‌ مسئله و نيز توانايي منحصر به فرد در ترکيب دو موضوع بي‌ربط و معنادار ساختن‌شان است که يکي از نشانه‌هاي نبوغ به شمار مي‌آيد.
?. در کودکي موسيقي ياد گرفته‌ايد
مطالعات مختلفي نشان مي‌دهند که آموزش موسيقي باعث افزايش هوش کلامي و عملکرد اجرايي مي‌شود. اين مهارت‌ها براي تمرکز و خودکنترلي بسيار مهم هستند. در مطالعه‌اي که توسط روان‌پزشکي به نام سيلوين مورنو (Sylvain Moreno) انجام شد، ?? کودک در سنين بين ? و ? در يک برنامه‌هاي آموزش کامپيوتري شرکت کردند که توسط يک معلم اداره مي‌شد.
براي چهار هفته، پنج روز در هفته و روزي يک ساعت، نيمي از دانش‌آموزان يک برنامه‌ي موسيقي و نيم ديگر يک برنامه‌ي هنرهاي تجسمي انجام مي‌دادند. در پايان آزمايش، ??? کودکاني که آموزش موسيقي ديده بودند در ضريب هوشي کلامي پيشرفت داشتند. پس اگر در کودکي تحت آموزش موسيقي قرار گرفته‌ايد، نشانه‌ي خوبي براي ضريب هوشي بالاتر شماست.
?. شوخ‌طبع هستيد
دلقک‌ها خوشحال شوند! تحقيق‌ها نشان داده‌اند که ارتباط قوي بين شوخ‌طبعي و نمرات بالا هم در هوش کلامي و هم استدلال انتزاعي وجود دارد. ظاهرا بامزگي شما نتيجه‌ي ذهن باهوش‌تان است.
جمع‌بندي
اين فهرست قطعا کامل نيست و اگر هيچ کدام از موارد بالا براي شما صادق نيست، اصلا بدين معنا نخواهد بود که امکان ندارد ضريب هوشي بالايي داشته باشيد ولي اگر تعداد زيادي از اين موارد در شما وجود دارد، احتمالا باهوش‌تر از متوسط جامعه هستيد.
برگرفته از: linkedin

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع يادگيري، هوش و تقويت حافظه
هيچ‌وقت براي يادگرفتن دير نيست

7000تومانهيچ‌چيز بدتر از اين نيست که ديگران به‌دليل بوي بدِ بدن فرد، از او فاصله بگيرند و احساس ناخوشايندي در کنارش داشته باشند. اين موضوع به‌ويژه براي خانم‌ها بسيار ناراحت‌کننده است. پس از انجام تمرينات ورزشي، مي‌توان با دوش‌گرفتن يا با استفاده از دئودورانت بوي بدِ عرق را به‌سادگي برطرف کرد. حتي پس از خوردن يک ساندويچ همبرگر پر از پياز، مي‌توان با مسواک و خميردندان نعنايي بوي بدِ دهان را رفع کرد. اما در برخي موارد ممکن است بوي بدِ بدن به دلايل خاصي مانند بيماري باشد که رفع آن به‌سادگي امکان‌پذير نيست. بوي بدن مي‌تواند با سلامتي فرد در ارتباط باشد. به اين دليل که برخي بيماري‌ها يک بوي منحصربه‌فرد و مشخص توليد مي‌کنند که از روي آن مي‌توان بيماري را تشخيص داد.
در اين مطلب، ? بوي خاص بدن را که بايد به آنها توجه بيشتري داشته باشيد، بررسي خواهيم کرد. اين بوها ممکن است نشانه‌ي يک مشکل جدي باشند. تشخيص زودهنگام آنها مي‌تواند در کنترل بيماري يا پيشگيري از آن بسيار مؤثر باشد.

:
? نشانه جسمي که هشدار مي‌دهد سلامت روحي شما در خطر است
بوي بد دهان نشانه چه بوده و درمان آن چگونه است؟
از بين بردن بوي بد بدن با ?? روش ساده خانگي
استشمام بوي ميوه‌مانند از دهان: نشانه‌ي ديابت است
يکي از عوارض حاد ديابت، کتواسيدوز ديابتي است که در نتيجه‌ي کمبود انسولين و افزايش قندخون در بدن ايجاد مي‌شود. معمولا افراد مبتلا به ديابت نوع ? بيشتر از افراد مبتلا به ديابت نوع ? با اين مشکل مواجه مي‌شوند.
در اين حالت، بدن شما نمي‌تواند انرژي لازم را ايجاد کند و بنابراين از تجزيه‌ي اسيدهاي چرب براي تأمين انرژي استفاده مي‌کند. اين سبب مي‌شود مواد شيميايي اسيدي به نام کتون در خون توليد شود. يکي از اين اسيدها، استون است که در پاک‌کننده‌هاي لاک ناخن به کار مي‌رود و سبب مي‌شود از نفس‌تان بويي مانند بوي ميوه به مشام برسد. احتمالا خودتان متوجه آن نخواهيد شد تا زماني که کسي آن را به شما بگويد، اما پزشک به‌محض ورود شما به اتاقش آن را احساس خواهد کرد.

عوارض اين بيماري بسيار جدي است و حتي احتمال خطر مرگ را افزايش مي‌دهد. به‌دليل استفراغ و ادرار مکرر، بدن به ميزان زيادي مايعات از دست مي‌دهد و اين بسيار خطرناک است.
اين بيماري معمولا با نشانه‌هاي ديگر ديابت مانند خستگي، تاريِ ديد و کاهش‌ وزنِ بي‌دليل همراه است، اما ممکن است فرد همه‌ي اين علائم را هم‌زمان باهم نداشته باشد. اين امر سبب تأخير در تشخيص بيماري و درمان آن مي‌شود. بنابراين اگر تشخيص داديد که از دهان‌تان بوي استون يا ميوه به مشام مي‌رسد و با يک يا چند نشانه مانند خستگي، خشکي دهان، دشواريِ تنفس يا درد شکمي همراه است، بلافاصله به پزشک مراجعه کنيد.
تبليغات

پزشک ابتدا خون‌تان را ازلحاظ سطح کتون بررسي مي‌کند (براي اين‌ کار بايد آزمايش خون بدهيد). سپس براي جبران مايعاتِ ازدست‌رفته و بازگرداندن سطح قندخون به حالت طبيعي، با انسولين‌درماني به شما کمک خواهد کرد.
بوي بدِ پا: نشانه‌ي بيماري «پاي ورزشکار» است
اگر همه‌ي راه‌ها را براي خلاصي از بوي بدِ کفش‌تان امتحان کرده‌ايد اما هنوز پايتان بوي بدي مي‌دهد، ممکن است دليل آن عفونت قارچي باشد. اگر در اطراف پنجه‌ي پا پوست خشک و زبر، سرخي و تاول مشاهده مي‌کنيد، ممکن است به بيماري پاي ورزشکار (athlete’s foot) مبتلا شده باشيد. در اين بيماري، بوي نامطبوعي از پا به مشام مي‌رسد که حاصلِ ترکيب باکتري‌ها و قارچ‌هاي فاسدکننده‌ي پوست پا و بافت‌هاي اطراف انگشتان پا است. اگر پاها را بخارانيد، به‌راحتي ممکن است عفونت و قارچ را به ساير نقاط بدن مانند کشاله‌ي ران يا زيربغل هم منتقل کنيد که اين نيز به نوبه‌ي خود سبب ساطع شدن بوي بد از آنها خواهد شد.
به‌موجبِ اين بيماري، بافت نواحي بين انگشتان نرم و مرطوب مي‌شود و بنابراين مکان مناسبي براي رشد بيشتر باکتري‌ها خواهد بود. به‌مرور زمان، بيماري‌هاي پيچيده‌تري مانند سلوليت و عفونت‌هاي باکتريايي هم به بافت‌هاي بدن افزوده خواهد شد. بنابراين به‌هيچ‌عنوان نبايد آن را ناديده بگيريد. به‌محض ديدن علائم در پاها، از اسپري‌هاي ضدقارچ مانند لوتريمين يا تيناکتين استفاده کنيد. اگر پس از دو هفته مشکل پاها برطرف نشد، به پزشک مراجعه کنيد تا شما را دقيق‌تر معاينه کند و درماني هدف‌مندتر براي‌تان درنظر بگيرد.
اگر در باشگاه ورزشي به اين بيماري مبتلا شده‌ايد، بايد مراقب باشيد تا بيماري دوباره به سراغ‌تان نيايد. براي پيشگيري بهتر است در اتاق رختکنِ باشگاه، کفش‌تان را عوض نکنيد. همچنين کفش‌تان را در کمدهاي آنجا قرار ندهيد. ازآنجاکه قارچ‌ها در محيط مرطوب رشد مي‌کنند، پاهايتان را با پودر بچه خشک کنيد تا عرق نکنند.
بوي بدِ مدفوع: نشانه‌ي عدم تحمل لاکتوز است

هنگامي‌که روده‌ي کوچک نمي‌تواند به‌اندازه‌ي کافي، آنزيم لاکتاز را براي هضم لاکتوز (شکر موجود در محصولات لبني) توليد کند، بدن نسبت به لاکتوز تحمل‌ناپذير مي‌شود.
بنابراين روده‌ي کوچک به‌جاي آنکه لاکتوز را مستقيم به سوي جريان‌خون هدايت کند، آن را به روده‌ي بزرگ مي‌فرستد و باکتري‌هاي روده آن را تخمير مي‌کنند. اين سبب شُل و بدبو شدن مدفوع، نفخ و بدبوشدن هواي درون روده مي‌شود.
تحمل‌ناپذيري نسبت به لاکتوز، مشکلي تقريبا رايج است. حدود ?? درصد از افراد با هضم لبنيات مشکل دارند. اما واکنش‌هاي شديد مانند درد معده، تهوع، اسهال و استفراغ به همراه خروج گازهاي بدبو از روده در هر فرد متفاوت است.
براي بسياري از افراد، فقط ?? گرم لاکتوز (حدود ??? ميلي‌ليتر شير يا يک فنجان بستني) مي‌تواند علائم ناراحت‌کننده‌اي را ايجاد کند. بنابراين اگر هواي خارج‌شده از روده يا مدفوع‌تان (به‌ويژه پس از خوردن شير) بدبوست، با پزشک مشورت کنيد.
پزشک مشکل‌تان را تشخيص مي‌دهد و به جلوگيري از بروز ساير مشکلات مربوط به روده، مانند بيماري کرون که ممکن است دليل ايجاد بوي بد مدفوع باشد کمک مي‌کند. حتي ممکن است قرص لاکتاز حاوي آنزيم لاکتاز را به‌منظور هضم لبنيات در عرض ?? دقيقه تجويز کند.
بوي بد ادرار: ممکن است به‌دليل عفونت دستگاه ادراري باشد
عفونت دستگاه ادراري سبب مي‌شود بوي بسيار زننده تقريبا شبيه به بوي مواد شيميايي از ادرار ساطع شود. اين هنگامي اتفاق مي‌افتد که باکتري‌ها (به‌ويژه باکتري E.coli) وارد دستگاه و مجاري ادراري مي‌شوند. اين باکتري‌ها پس از تجمع در مثانه، سبب عفونت اين بخش از بدن مي‌شوند.
اين بيماري در زنان به‌دليل کوتاه‌تر بودن مجاري ادراري‌شان شايع‌تر است. بنابراين هنگامي‌که بوي بدي از ادرار استشمام مي‌کنيد، بلافاصله به پزشک مراجعه کنيد تا ادرارتان آزمايش شود.
بوي بد دهان در صبح: مي‌تواند نشانه‌اي از آپنه‌ي خواب باشد

اگر با وجود آنکه به‌طور مرتب دندان‌هايتان را مسواک مي‌زنيد باز هم صبح‌ها دهان‌تان بوي بد مي‌گيرد، ممکن است به آپنه‌ي خواب مبتلا باشيد. آپنه‌ي خواب نوعي اختلال است که سبب مي‌شود تنفس شما به‌طور متناوب در خواب متوقف شود.
آپنه‌ي خواب منجر به خروپف شديد مي‌شود و بنابراين مجبوريد در طول خواب از راه دهان نفس بکشيد. به‌همين‌دليل دهان‌تان خشک و بدبو مي‌شود و باکتري‌ها به‌راحتي در آن پرورش مي‌يابند. انواع خاصي از اين باکتري‌ها پس از تکثيرشدن، گاز گوگرد توليد مي‌کنند که سبب مي‌شود از نفس‌تان بوي تخم‌مرغ گنديده به مشام برسد.
اگر تمام علت‌هاي بوي بد دهان‌تان را رفع کرده‌ايد، اما هنوز هم صبح‌ها دهان‌تان بدبوست و در طول روز هم از خواب‌آلودگي رنج مي‌بريد، هرچه سريع‌تر به پزشک مراجعه کنيد. اين بسيار مهم است که آپنه‌ي خواب به‌سرعت تشخيص داده شود. زيرا ممکن است با ديابت، فشارخون بالا و مشکلات قلبي ارتباط داشته باشد. بهتر است هرچه زودتر اين بيماري را درمان کنيد تا از اثرات درازمدت آن در امان باشيد.
پس از تشخيص اين بيماري، پزشک براي شما دستگاه تنفسي «فشار هواي مداوم مثبت» را تجويز مي‌کند. اين دستگاه شبيه يک ماسک است که در طول خواب روي بيني و دهان شما را مي‌پوشاند و راه‌هاي هوايي را باز نگه مي‌دارد تا ازطريق بيني نفس بکشيد.
________________________________________
در ادامه بخوانيد: رفع بوي پا با ? روش طبيعي و علت ايجاد آن
________________________________________

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع علائم، پيشگيري و درمان بيماري‌ها
سلامتي ارزشمندترين دارايي انسان است

7000تومانفکر مي‌کنم موقعيتي که مي‌خواهم درباره‌اش با شما صحبت کنم براي همه‌ي ما کم و بيش آشنا باشد، صبح يک روز کاري دير از خواب بلند مي‌شويم، در حالي که يک چشم‌مان هنوز بسته است با عجله از خانه خارج مي‌شويم. آن‌قدر وقت کم است و شتابزده‌ايم و براي به موقع رسيدن به محل کارمان استرس داريم که خوردن صبحانه آخرين اولويت‌مان است! با خودمان مي‌گوييم: «خب حالا برسم سر کار يه چيزي مي‌خورم»، «از خونه برم بيرون، تو مسير يه چيزي مي‌خرم و مي‌خورم» و در نهايت جذاب‌ترين انتخاب‌مان خلاصه مي‌شود به يک کيک و شيرکاکائو يا چيزي با همين مقدار ارزش غذايي که آن را با عجله‌ در اتومبيل، مترو يا اتوبوس مي‌خوريم و هيچ مشکلي هم با کالري، چربي يا شيريني بي‌حساب و کتابي که وارد بدن مي‌شود، نداريم، در حالي‌که خوب مي‌دانيم در طولاني مدت اين اصلا عادت خوبي نيست!
هنگامي‌ که يک صبحانه‌ي سالم انتخاب مي‌کنيد در واقع کليدي‌ترين جزء کاهش وزن را در اختيار خود گرفته‌ايد. طبق تحقيقات انجمن پيشگيري و درمان چاقي آمريکا، افرادي که در وعده‌ي صبحانه کالري بيشتر و در نهار و شام ميزان کالري کمتري دريافت مي‌کنند، احساس سيري طولاني‌تري را تجربه‌ خواهند کرد، کاهش وزن بيشتري خواهند داشت و دورکمرشان زودتر باريک مي‌شود.
جسيکا کراندال (Jessica Crandall)، سخنگوي آکادمي تغذيه و رژيم غذايي، مي‌گويد: «بدن شما شبيه يک ماشين است که بيش از هر چيز شديدا نياز به سوخت‌رساني صبحگاهي دارد و بعد از ? تا ? ساعت بايد دوباره تغذيه شود.»
او به اهميت دريافت پروتئين و فيبر در وعده‌ي صبحانه بسيار تأکيد مي‌کند. پس حواس‌تان باشد هيچوقت نبايد خوردن صبحانه را عقب بياندازيد. از طرفي صبحانه‌ي سنگين حاوي کربوهيدرات ابتدا قند خون را به سرعت بالا مي‌برد، اما خيلي زود دوباره قندخون پايين مي‌آيد، اين نوسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *