مقالات

این، برونشیت، یا، برای، معده

دانلود پایان نامه

پیشرفت هستیم یا پسرفت می‌کنیم. شما کدام را انتخاب می‌کنید؟
??. باور دارید که فرد شکست‌خورده‌ای هستید
شما به این راحتی شکست نمی‌خورید، بلکه تنها با موانع راه مواجه می‌شوید و اگر هنوز از بسیاری از موانع عبور نکرده‌اید به این خاطر است که راه مواجهه با آنها را یاد نگرفته‌اید. تلاش کنید راه را پیدا کنید و با از بین بردن موانع موقتی سرعت‌تان را در مسیر سریع‌تر کنید.
??. طبیعت زندگی را درک نکرده‌اید
هنری فورد، کارآفرین، مخترع، نویسنده و نظریه‌پرداز آمریکایی، که شرکت خودروسازی فورد را تأسیس کرد، در این مورد می‌گوید: «زندگی چیزی جز مجموعه‌ای از تجربیات، که هر کدام ما را از پیش قوی‌تر می‌کنند نیست. حتی اگر متوجه نشویم، سختی‌ها و غم‌های دنیا که باعث آزار ما می‌شوند در حال شکل دادن به شخصیت ما و پیش بردن زندگی ما هستند و از طریق حل همین مشکلات و سختی‌هاست که ما شخصیت خودمان را می‌شناسیم و برای خود ارزش قائل می‌شویم.»
برگرفته از: Personal-development

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید
مقالات صوتی

مجموعه صوتی پرطرفدارترین مقالات با موضوع رازهای موفقیت
موفقیت چیزی جز رعایت یک سری اصول و تمرین مداوم آنها نیست

7000تومانزندگی افراد پولدار، بحث‌برانگیز است و خیلی‌ها علاقه دارند در مورد آنها صحبت کنند. البته این علاقه، لزوما به دلیل پولی که به دست می‌آورند نیست، بلکه به دلیل شیوه‌ی زندگی رؤیایی آنها و آزادی بیشتری است که برای خانواده، علایق و تحقق آرزوهای‌شان دارند. ولی پولدار شدن اتفاقی نیست و برخی از عوامل بیرونی بر فرآیند پولدار شدن تا?ثیر می‌گذارد. به هر حال بایدها و نبایدها در زندگی روزمره، نقش مهمی در این فرآیند ایفا می‌کند. افراد پولدار ، ویژگی‌های مشترک فراوانی دارند. در اینجا می‌خواهیم ?? راز پولدار شدن را بیان کنیم.

________________________________________
: چگونه پولدار شویم؛ ?? راه پولدار شدن که باید بدانید
________________________________________
?. اهداف دست‌یافتنی و ویژه را برای خود تعیین می‌کنند
بیش از ?? درصد از افراد پولداری که در پژوهشی شرکت کرده بودند، اظهار داشتند که هر روز بر اهداف‌شان تمرکز می‌کنند. علاوه بر آن، اهدافی که آنها برای خود تعیین می‌کنند، از طریق اقدامات فیزیکی خاصی دست‌یافتنی است، بنابراین آنها دقیقا می‌دانند چه چیزی مانع از دست یافتن به اهداف‌شان می‌شود.
?. برای خود لیستی از کارهای روزانه ایجاد و هر روز آنها را بررسی می‌کنند
افراد پولدار ، جهت نزدیک‌تر شدن به اهداف‌شان، لیستی از کارهای روزانه خود را ایجاد و برای پیگیری هر روز به آن مراجعه می‌کنند. باید برای رسیدن به هدف خاصی که برای خودتان ترسیم کرده‌اید، کارهای مشخصی را انجام دهید و هر فرد پولدار نیز برای خود، لیستی از همین کارهای خاص را مشخص می‌کند. آنها با دانستن کارهایی که باید برای رسیدن به هدف‌شان انجام دهند، بدون آوردن هیچ بهانه‌ای خود را متعهد به انجام روزانه آن وظایف می‌کنند.
________________________________________
: چند نکته کاربردی برای اولویت بندی کارها
________________________________________

?. مراقب سلامت جسمی خود هستند

افراد ثروتمند برای تمرکزِ کامل بر بلندپروازی‌های‌شان، به جسمی سالم و کارآمد نیاز دارند. آنها از طریق رژیم

“تا ? دقیقه این نقطه را ماساژ بدهید.
?. تا می‌توانید استراحت کنید
وقتی به التهاب معده و روده مبتلا می‌شوید، بدن‌تان برای مبارزه با بیماری و عفونت به استراحت نیاز دارد. در این دوره، تا می‌توانید بخوابید و فعالیت‌تان را کم کنید. وقتی استراحت می‌کنید، بدن‌تان به‌سختی در تلاش است تا با عفونت مقابله و آسیب‌هایی را که در سطح سلولی به بدن وارد شده است، بازسازی کند.
?. با احتیاط دارو مصرف کنید
التهاب معده و روده با دارو درمان نمی‌شود و آنتی‌بیوتیک روی بیماری‌هایی که عامل آنها ویروس است، تأثیری ندارد. اما می‌توانید برای تسکین برخی از علائم بیماری‌تان، به میزان بسیار کم از داروهای بدون نسخه استفاده کنید. برای کاهش تب و درد می‌توانید از ایبوپروفن استفاده کنید. برای اینکه کلیه‌هایتان دچار مشکل نشوند، این دارو را همان‌طور که گفتیم به میزان کم و با غذا مصرف کنید.
معمولا برای تسکین التهاب معده و روده، استامینوفن توصیه می‌شود، البته اگر بیماری کبدی نداشته باشید. استامینوفن تب و درد را کاهش می‌دهد، اثرات جانبی آن از ایبوپروفن کمتر است و احتمال اینکه معده درد ایجاد کند هم کم است.
برای خلاصی از اسهال و استفراغ هم می‌توانید با تجویز پزشک پرومتازین، پروکلرپرازین، متوکلوپرامید یا اندانسترون مصرف کنید.
همچنین می‌توانید بعد از مشورت با پزشک از داروهای ضدعفونی مانند لوپرامید یا بیسموت ساب‌ سیترات هم استفاده کنید. حواس‌تان باشد بیسموت ساب‌ سیترات برای بچه‌ها استفاده نکنید.
________________________________________
: چه غذاهایی برای رفلاکس معده مفیدند و چه غذاهایی مضر؟
________________________________________
درمان‌هایی برای کوچک‌ترها

درست است که ابتلا به التهاب معده و روده ناخوشایند است،‌ ولی از آن سخت‌تر این‌ است که ببینید کودک‌تان به آن مبتلا شده است. اگر دیدید علائم نوزادتان طی ? یا ? روز بهبود پیدا نکرد، حتما او را نزد پزشک ببرید. پزشک می‌تواند این اطمینان را به شما بدهد که کودک‌تان بدون هیچ عارضه‌ای در مسیر بهبودی قرار دارد.
تشویق کودکان برای نوشیدن مقدار زیادی آب (یا نوشیدن شیر مادر برای نوزادان) برای جبران آب ازدست‌رفته، اهمیت زیادی دارد. همه‌ی نوزادان و کودکان نوپا می‌توانند محلول حاوی الکترولیت مانند پدیالیت هم بنوشند. این محلول برای آنها مشکلی ایجاد نمی‌کند.
علت التهاب معده و روده
علت التهاب معده و روده معمولا حمله‌ی تعداد زیادی ویروس به دستگاه گوارشی است. در موارد محدودی هم با مصرف آب یا غذای آلوده و غیربهداشتی، باکتری‌ها می‌توانند علت بروز التهاب معده و روده باشند.
پیشگیری از التهاب معده و روده
اگر احتمال می‌دهید که ممکن است به التهاب معده و روده مبتلا شوید، باید کمی بیشتر احتیاط کنید. در صورت امکان از تماس با بیماران اجتناب کنید و به‌طور مرتب دست‌هایتان را بشویید. در کل برای اجتناب از همه‌ی بیماری‌ها از جمله التهاب معده و روده باید دست‌هایتان را زیاد بشویید و استراحت کافی داشته باشید.
برای پیشگیری از التهاب معده و روده موارد زیر را نیز در نظر داشته باشید:
در صورت امکان به‌جای شستن ظرف‌ها با دست، از ماشین ظرف‌شویی استفاده کنید؛
به‌جای ضدعفونی‌کننده‌ی دست، از آب و صابون استفاده کنید؛
عضو بیمار خانواده را از بقیه جدا کنید. در صورت امکان کاری کنید حتی حمام و توالت او هم از بقیه جدا باشد؛
قبل از استفاده از سبدهای خرید در فروشگاه‌ها، دسته‌ی آنها را تمیز کنید؛
آشپزخانه و سطوح خانه را با یک محلول ضدعفونی‌کننده تمیز کنید و لباس‌ها و ملافه‌ها را با دقت بشویید.
________________________________________
: کدام غذاها را می‌توانید با معده خالی بخورید و کدام غذاها را نه!
________________________________________
آیا التهاب معده و روده مُسری است؟

بله! معمولا عامل این بیماری، یک ویروس است. ? تا ? روز بعد از ورود ویروس به بدن علائم التهاب معده و روده آشکار می‌شود. افراد قبل از آشکار شدنِ علائم و حتی تا ? هفته بعد از بهبود علائم ناقل این بیماری هستند. کودکان به‌مدت بیشتری ناقل این بیماری هستند. برای اینکه خطر انتقال ویروس به بقیه را کاهش بدهید، سعی کنید در این مدت به مدرسه یا سرِکار نروید. اگر تب دارید، قبل از آنکه به روال عادی زندگی خود برگردید، ?? ساعت استراحت کنید.
سخن آخر
التهاب معده و روده تجربه‌ی خوشایندی نیست، ولی بیشتر مردم بدون داشتن هیچ‌گونه عارضه‌ای کاملا بهبود می‌یابند. رساندن آب کافی به بدن، در تسریع روند درمان و تحمل آسان‌تر این بیماری مؤثر است.
در کل برای این بیماری نمی‌توان کار زیادی انجام داد و فقط باید منتظر بمانید تا دوره‌ی آن طی شود و از داروهایی که در بالا گفته شد هم استفاده کنید. درضمن اگر دچار کم‌آبی، اسهال یا استفراغ خونی شدید یا تب بالای ???? درجه داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید.
برگرفته از: healthline

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید
مقالات صوتی

مجموعه صوتی پرطرفدارترین مقالات با موضوع علائم، پیشگیری و درمان بیماری‌ها
سلامتی ارزشمندترین دارایی انسان است

7000تومانبرونش‌ها یا همان نایژه‌ها در واقع لوله‌هایی هستند که جریان هوا را از نای به شش‌ها منتقل می‌کنند. با التهاب این لوله‌ها اصطلاحا دچار خلط ریه می‌شوید. این بیماری که با نام برونشیت شناخته می‌شود، علائمی مثل سرفه، تنگی‌ نفس و تب خفیف ایجاد می‌کند.
برونشیت بیماری است که می‌تواند حاد یا مزمن باشد؛ برونشیت حاد معمولا کمتر از ?? روز طول می‌کشد اما امکان دارد سرفه‌های فرد ادامه پیدا کند. در این حالت در واقع فرد دچار برونشیت مزمن شده و ممکن است هفته‌ها سرفه کند و در برخی موارد، دیگر علائم بیماری نیز بازمی‌گردد. معمولا مبتلایان به آسم و بیماری آمفیزم بیشتر در معرض ابتلا به برونشیت مزمن قرار دارند.
با این نوشته همراه باشید تا با هم درباره‌ی علل ابتلا به برونشیت، علائم و درمان آن صحبت کنیم.
:
درمان سرفه خشک؛ ? درمان خانگی و سریع که سرفه را متوقف می‌کند
درمان تنگی نفس، علل و علائم ایجاد آن
علت درد قفسه سینه و علائم آن چیست؟
علائم برونشیت
علائم اولیه‌ی برونشیت مواردی است شبیه به آنچه در سرماخوردگی یا آنفولانزا مشاهده می‌شود:
آبریزش بینی؛
گلو درد؛
خستگی؛
عطسه؛
خس‌خس سینه؛
فرد به راحتی احساس سرما و مور مور شدن می‌کند؛
درد‌های عضلانی و کمردرد؛
تب بین ?? تا ?? درجه‌ی سانتیگراد.

بلافاصله پس از عفونت، سرفه شروع می‌شود. این سرفه‌ها عموما در مراحل اولیه‌ سرفه‌های خشک هستند و به مرور زمان سینه سنگین شده و سرفه‌ها خلط‌دار می‌شوند. سرفه‌ی همراه با خلط شایع‌ترین نشانه‌ی بروز برونشیت است و می‌تواند از ?? روز تا سه هفته ادامه پیدا کند و درمان سرفه را طولانی کند. نشانه‌ی دیگر برونشیت در این مرحله تغییر رنگ خلط ریه از سفید به سبز و زرد است. این تغییر رنگ به معنای نوع عفونت و ویروسی یا باکتریایی بودن آن نیست بلکه یعنی سیستم ایمنی شما درست کار می‌کند و نسبت به ایجاد عفونت عکس‌العمل نشان می‌دهد.
________________________________________
: بایدها و نباید‌هایی درباره درمان سرماخوردگی
________________________________________
علائم اورژانسی
علاوه بر علائمی که در بالا عنوان کردیم، در صورت بروز موارد زیر بیمار حتما باید با پزشک خود تماس بگیرد:
تبلیغات

کاهش وزن بدون دلیل مشخص؛
سرفه‌های عمیق همراه با صداهای عجیب و غیرطبیعی؛
مشکل تنفس؛
درد قفسه‌ی سینه؛
تب ?? درجه سانتیگراد و بالاتر؛
سرفه‌هایی که بیش از ?? روز طول بکشد.
تشخیص برونشیت حاد
بسیاری از مواقع برونشیت حاد خود به خود از بین می‌رود. اگر به پزشک مراجعه کنید، اول از همه شرایط بالینی شما را بررسی می‌کند. معمولا در این تست بالینی، پزشک تنفس شما را چک می‌کند و در حین تنفس به صدای ریه‌ها و علائمی مثل خس‌خس ریه گوش می‌دهد. ممکن است پزشک درباره‌ی کیفیت سرفه‌هایتان از شما بپرسد؛ زیاد سرفه می‌کنید یا کم؟ و اینکه میزان خلط سینه‌تان چقدر است؟ ممکن است از سابقه‌ی سرماخوردگی یا ویروس‌هایی که در چندوقت اخیر گریبانگیرتان بوده یا اینکه مشکل تنفسی دارید یا نه سؤال کند.
بعد از این بررسی بالینی اگر پزشک دچار تردید در تشخیص باشد یا ترجیح بدهد کاملا مطمئن شود و بعد دارو تجویز کند احتمالا پیشنهاد می‌کند از ریه‌ عکسی با اشعه‌ی ایکس بگیرید. اگر دچار التهاب ریه باشید این عکس آن را نشان می‌دهد.
چنانچه پزشک معالج شما حس کند شاید علاوه بر برونشیت، عفونت دیگری هم وجود داشته باشد می‌تواند از آزمایش خون یا کشت میکروبی برای تشخیص بهتر کمک بگیرد.
درمان برونشیت حاد
به غیر از مواردی که فرد مبتلا دچار علائم شدید باشد، معمولا درمان برونشیت به مراقبت‌های خانگی خلاصه می‌شود.
________________________________________
: درمان خانگی گوش درد و علت ابتلا به آن
________________________________________
درمان‌های خانگی

هنگامی که دچار علائم برونشیت می‌شوید، می‌توانید از داروهای غیراستروئیدی ساده مثل ایبوبروفن (Advil) یا ناپروکسن (Aleve, Naproxen) استفاده کنید که می‌تواند گلودرد شما را کمی آرام کند؛
در فضای منزل از دستگاه بخور یا مرطوب کننده‌های هوا استفاده کنید، این کار مخاط بینی و ریه شما را نرم می‌کند و باعث می‌شود تنفس راحت‌تر شود؛
مایعات زیاد مثل آب یا چای بنوشید تا مخاط بینی و سینه راحت‌تر دفع شود و بتوانید آنها را از راه بینی و دهان خارج کنید؛
برای خودتان چای زنجبیل درست کنید. درست کردن چای زنجبیل بسیار راحت است می‌توانید زنجبیل را داخل چای‌تان بریزید یا کمی آب‌جوش از روی رنده‌ شده‌ی زنجبیل عبور دهید و بنوشید. زنجبیل التهاب دستگاه تنفسی را کمتر می‌کند و زودتر بهبود می‌یابید؛
برای تسکین سرفه‌هایتان عسل بخورید. عسل خالص گلو را آرام می‌کند و خواص ضدویروسی و ضدباکتریایی دارد.
تمام این نکات می‌تواند به بهبود علائم ناراحت‌کننده‌ی شما کمک کند اما در صورتی‌که دچار خستگی مفرط یا مشکل جدی در تنفس‌ هستید حتما به پزشک مراجعه کنید تا با تجویز داروهای استنشاقی مشکل شما را برطرف کند.
درمان با آنتی‌بیوتیک‌ها
آنتی‌بیوتیک‌ها معمولا برای افراد مبتلا به برونشیت حاد تجویز نمی‌شود چون در اغلب موارد این بیماری عامل ویروسی دارد و آنتی‌بیوتیک‌ روی ویروس کارساز نیست. بنابراین داروها هیچ کمکی نخواهد کرد.
با این‌حال اگر مبتلا به برونشیت مزمن هستید و در معرض خطر ابتلا به پنومونی (سینه‌پهلو) نیز قرار دارید، احتمالا پزشک در طول سرماخوردگی یا آنفولانزا برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند تا مانع ابتلا شما به سینه‌پهلویی شود که ممکن است در اثر برونشیت به‌وجود بیاید.
________________________________________
: ?? کاری که به سیستم ایمنی شما آسیب می‌رساند
________________________________________
برونشیت در کودکان

به طور متوسط کودکان بیشتر از بزرگسالان به برونشیت حاد مبتلا می‌شوند تا حدی به این دلیل که برخی عوامل خطرساز تنها بر آنها اثر می‌گذارد، مانند:
کودکان به دلیل حضور در مکان هایی مانند مدارس و زمین‌های بازی بیشتر در معرض ویروس‌ها قرار دارند؛
آسم؛
آلرژی؛
سینوزیت مزمن؛
بزرگ شدن لوزه‌ها؛
و استنشاق گرد و غبار
همه جزو عواملی هستند که خطر ابتلای کودکان به برونشیت را افزایش می‌دهند.
علائم و درمان
علائم برونشیت حاد در کودکان تقریبا مشابه بزرگسالان است. به همین دلیل درمان‌های تقریبا مشابهی دارند.
یادتان باشد مهمترین مسئله این است که کودک باید مقدار زیادی مایعات شفاف بخورد و خوب استراحت کند. هنگام درد و تب، باید به کودک استامینوفن (Tylenol) بدهید.
حواس‌تان باشد به کودکان زیر شش سال به هیچ عنوان نباید بدون تجویز پزشک دارو بدهید. از دادن داروی سرفه هم به کودک اجتناب کنید چون می‌تواند خطرناک باشد.
دلایل و عواملی که خطر ابتلا به برونشیت را افزایش می‌دهند
درباره‌ی برونشیت حاد دلایلی بالقوه و عواملی وجود دارد که خطر ابتلا به بیماری را افزایش می‌دهد. در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:
علل عمده‌ی بروز برونشیت حاد، عفونت‌های ویروسی، باکتریایی، عوامل محیطی و شرایط خاص ریه است.
عفونت ویروسی
ویروس‌ها عامل ایجاد ?? تا ??درصد موارد برونشیت حاد در بزرگسالان هستند. اینها همان ویروس‌هایی هستند که سرماخوردگی یا آنفولانزا را ایجاد می کنند و می‌توانند باعث بروز برونشیت حاد شوند.
عفونت باکتریایی
در موارد نادر، برونشیت باکتریایی می‌تواند پس از عفونت ویروسی برونشیت اتفاق بیفتد. این نوع عفونت می‌تواند در اثر باکتری‌هایی مانند سینه‌پهلو یا پنومونی مایکوپلاسما (Mycoplasma pneumoniae)، پنومونی کلامیدیا (Chlamydia pneumoniae) و باکتری بوردیتیلا پرتوسیس (Bordetella pertussis) که موجب سرفه‌های دردناک می‌شود، به وجود بیاید.
عفونت ناشی از استنشاق مواد مضر
تنفس مواد مضر و تحریک‌کننده مانند دود سیگار، گرد و غبار یا گازهای شیمیایی می‌تواند باعث التهاب نای و مجراهای تنفسی شود. در معرض این مواد مضر بودن هم می‌تواند به برونشیت حاد منجر شود.
شرایط خاص ریه
گاهی اوقات ممکن است افراد مبتلا به برونشیت مزمن یا آسم، به برونشیت حاد دچار شوند. در این موارد، به احتمال زیاد برونشیت حاد مسری نیست، زیرا این نوع برونشیت در اثر ویروس یا عفونت ایجاد نمی‌شود و با شرایط خاص ریه‌ی فرد مبتلا مرتبط است.
________________________________________
: علت گلودرد و انواع آن
________________________________________
عواملی که خطر ابتلا به برونشیت حاد را افزایش می‌دهد
در معرض دود سیگار بودن یا استعمال دخانیات، بخصوص اگر فرد مورد نظر سیگار نیمه‌کشیده‌ی فرد دیگری را بکشد؛
سیستم ایمنی ضعیف و مقاومت کم در برابر بیماری‌ها؛
رفلاکس معده؛
قرار گرفتن زیاد در معرض گرد و غبار یا گازها و آلاینده‌های شیمیایی؛
نبود واکسن آنفولانزا، و ابتلا به سینه پهلو و سرفه؛
سن بالای ?? سال.
مقایسه برونشیت

92