اين، براي، کنيد، يک، ??

خون ما را بهبود مي‌بخشد و در نتيجه‌ سطح انرژي و شادي ما را نيز افزايش مي‌دهد. همچنين تحقيقات نشان مي‌دهد که اين فعاليت‌هاي ورزشي مي‌توانند در بهبود عملکردهاي شناختي مانند تمرکز و تصميم‌گيري نيز موثر باشند.
برگرفته از: pickthebrain.com

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع اعتماد به نفس
کسي که به خود اعتماد دارد به تعريف کسي احتياج ندارد

5000تومانارنست فردريک شوماخر (E. F. Schumacker) اقتصاددان شهير بريتانيايي مي‌گويد: «هر فرد باهوشي مي‌تواند مسائل را بزرگ‌تر، پيچيده‌تر و سخت‌تر کند. اما براي حرکت در جهت عکس اين، رگه‌هايي از نبوغ و شجاعتِ بسيار نياز است.» دنياي امروز ما پر از امکانات و تجملاتي است که قرار است زندگي را برايمان راحت‌تر کنند. گاهي اين امکانات زندگي ما را آسان مي‌کنند و گاهي نيز تنها باعثِ پيچيده‌تر شدن کارها مي‌شوند. با اين‌حال، بسياري از ما رؤياي زندگي ساده‌تري را در سر مي‌پرورانيم. اغلب خودمان را در حالي تجسم مي‌کنيم که در کنار درياچه‌اي نشسته‌ايم و از طبيعت لذت مي‌بريم. اما واقعيت همواره اين رؤيا را متوقف مي‌کند. خب هميشه نبايد اين‌گونه باشد، زيرا کارهاي کوچکي هستند که با انجام آنها مي‌توانيم زندگي‌مان را ساده‌تر کنيم. در اين مقاله با ? راه براي اينکه ساده‌تر و شادتر زندگي کنيد، آشنا مي‌شويد.
هنگامي که درباره‌ي ساده‌تر زندگي کردن صحبت مي‌کنيم، اکثرمان خود را در کلبه‌اي در اعماق جنگل تجسم مي‌کنيم در حالي که از راه کشاورزي و دامپروري روزگار مي‌گذرانيم. اما چنين تصويري لزوما به معناي زندگي ساده‌تر نيست؛ دست‌کم نه براي همه! در عوض مي‌توانيم از ميان تجملات و امکانات عصر جديد آنهايي را که زندگي را واقعا ساده مي‌کنند، انتخاب کنيم و بقيه را کنار بگذاريم. در عصري که همگي به خودمان افتخار مي‌کنيم که به شدت مشغوليم و به لطف تکنولوژي بيست‌وچهار ساعته با هم در ارتباطيم، فراموش کردن اين نکته که امور ساده‌اي در زندگي باعث شاديِ ما مي‌شوند، بسيار آسان است. در نتيجه گاهي بايد راه‌هايي براي بازگرداندن اين سادگي به زندگي‌مان پيدا کنيم. در ادامه ? راه براي ساده‌تر و شادتر کردن زندگي ذکر شده است:
________________________________________
: ?? عادت‌ مشترک انسان‌هايي که هيچ‌وقت خوشحال نيستند
________________________________________
?.تلفن بزنيد، پيام نفرستيد

پيام فرستادن‌، راهي رايج براي برقراريِ ارتباط شده است، به حدي که هدف اصلي تلفن را فراموش کرده‌ايم: زنگ زدن به ديگران و مستقيم صحبت کردن! بله، آن سوي تلفن واقعا يک انسان وجود دارد!
وقتي پيام مي‌فرستيد به سادگي ممکن است در برداشت طرف مقابل، بخشي از مفهوم کلامتان از بين برود. سوءتفاهم‌ها بسيار ساده اتفاق مي‌افتند و مطمئنا سروسامان‌دادن به مشکلات ارتباطي‌ يا مسائل مالي‌ که ممکن است براي‌تان پيش بيايد، بسيار دشوارتر خواهد بود. به غير از زمان‌بَر بودن، وقتي که پيام مي‌فرستيد، احساسات و عواطف نيز منتقل نمي‌شوند و نمي‌توانيد واقعا بگوييد که طرفتان چه احساسي دارد.

آيا برداشتن تلفن و زنگ‌زدن آسان‌تر نيست؟ شايد! با اين مي‌توانيد فورا احساساتتان را نشان دهيد، اين امکان به وجود نمي‌آيد که طرف مقابل از پيام شما برداشت اشتباهي داشته باشد، عواطف کنار گذاشته نمي‌شوند و سوءتفاهمي به وجود نخواهد آمد. تلفن زدن سريع‌تر است و زمان کم‌تري مي‌گيرد (زيرا در رَدوبَدل‌ کردن پيام‌ها، بارها و بارها روي مسئله‌ي مورد نظر تأمل مي‌کنيد) و مهم‌تر از همه اينکه وقتي مي‌بينيد قضيه را با تماس تلفني حل‌وفصل کرده‌ايد، احساس خشنوديِ بيشتري خواهيد کرد.
?. عواطف‌تان را ابراز کنيد، پنهان‌ نکنيد

آيا شما هم از آن دست افرادي هستيد که ترجيح مي‌دهيد عواطفتان را پنهان کنيد؟ پس همه‌چيز را در درونتان نگاه مي‌داريد. هنگام عصبانيت، اجازه نمي‌دهيد کسي بفهمد که عصباني هستيد. وقتي از کسي ناراحتيد، اجازه نمي‌دهيد که آن شخص بداند. هنگامي که کسي کاري را انجام مي‌دهد که شما را آزار مي‌دهد، به آنها نمي‌گوييد؟
تبليغات

اين الگوي رفتاري، استرس زيادي به زندگي شما وارد مي‌کند، شما را ناخشنود مي‌کند و بالاخره همه‌ي اين احساسات با هم بيرون مي‌ريزند و اين اصلا خوب نيست. زيرا نه از لحاظ روان‌شناختي و نه از لحاظ جسماني با سلامتي سازگاري ندارد.
ترجيحا راهي پيدا کنيد تا اين احساسات را به‌طور سازنده به سمتي ديگر سوق دهيد. مثلا با يک دوست دردودل کنيد يا مکان امني مانند اتاق‌تان بيابيد تا بتوانيد اين احساسات را آشکارا بيرون بريزيد. با اين کار در بلندمدت، سالم‌تر و بسيار خوش‌حال‌تر خواهيد شد.
?. براي خودتان خاطره بسازيد و از مقايسه بپرهيزيد

شما هر چند وقت يک‌بار به فيس‌بوک سر مي‌زنيد و پست‌هاي ديگران را درباره‌ي اينکه چه کارهاي شگفت‌انگيزي انجام مي‌دهند، مي‌خوانيد؟ افرادي را مي‌بينيد که به دور دنيا سفر مي‌کنند، گردش مي‌روند، با دوستان‌شان استراحت مي‌کنند، به رستوران‌هاي زيبا مي‌روند. در درون‌تان کمي احساس حسادت مي‌کنيد و با خودتان فکر مي‌کنيد که «چرا من چنين کارهاي فوق‌العاده‌اي انجام نمي‌دهم؟».
دقيقا! چرا نه؟! به جاي اينکه روزهاي‌تان را صرفِ خواندن کارهاي ديگران کنيد، از خانه بيرون برويد و خاطرات خودتان را بسازيد. به جاهايي که دوست‌شان داريد، سفر کنيد، کتابي را که مي‌پسنديد، بخوانيد، کوه‌نوردي کنيد و توي درياچه‌ شيرجه بزنيد.
همه‌ي کارهايي را که دوست داريد، انجام دهيد و مهم‌تر اينکه از مقايسه‌ي خودتان با ديگران دست بکشيد. به هر قيمتي که شده، از مقايسه‌‌کردن بپرهيزيد، چون مقايسه، شما را راضي نمي‌کند. کاري که شما را خوش‌حال و راضي مي‌کند، خاطره‌ساختن براي خودتان است.
?. راه‌هاي ارتباط را باز نگه داريد و پيش‌داوري نکنيد

تا حالا پيش‌آمده که حدس بزنيد عزيزان و دوستان‌تان چه فکري مي‌کنند و کاملا در موردشان اشتباه کرده باشيد؟ آيا پيش‌آمده که فرض کنيد آنها چه چيزي را دوست دارند در حالي که اصلا اين‌طور نبوده است؟ شايد فکر کرده‌ايد که چون با دوست يا همسرتان هميشه به يک رستوران خاص مي‌رفتيد، پس او حتما، آن رستوران را دوست دارد، اما هرگز از او نپرسيده‌ايد که از رفتن به آنجا لذت مي‌برد يا نه؟
پيش‌داوري و حدس زدنِ اينکه افراد، چه فکري مي‌کنند، مي‌تواند مشکلاتي ايجاد کند. با باز نگاه داشتنِ ارتباطاتتان و مستقيما سؤال‌کردن از عزيزان‌تان، هم از سوءتفاهم‌‌ها پيش‌گيري مي‌کنيد و هم ارتباطي سالم‌تر و شادتر خواهيد داشت.
________________________________________
: يک اشتباه مهلک ارتباطي و راه مقابله با آن
________________________________________
?. رفتار از گفتار قوي‌تر است؛ نترسيد

ما اغلب خود را در وضعيتي مي‌يابيم که نمي‌دانيم وقتي عزيزان‌مان به ما نياز دارند، چگونه آرامشان کنيم. زيرا احساس مي‌کنيم، نمي‌دانيم چطور اين کار را انجام دهيم. ترس بَرمان مي‌دارد که حالا چه کنيم و چيزي که اوضاع را بدتر مي‌کند اين است که گاهي عزيزان‌مان حتي نمي‌خواهند حرف بزنند. شما در اين مواقع چه مي‌کنيد؟
گاهي تنها کاري که بايد انجام دهيد اين است که کنارشان باشيد. به همين سادگي! آنها به کلمات شما نيازي ندارند و نمي‌خواهند حرف بزنند. بلکه تنها به حضورِ دل‌گرم‌کننده‌ي شما نياز دارند. تنها به آغوش شما نياز دارند. چنين حرکت‌هاي کوچکي مي‌تواند جاي هزاران واژه را پُر کند.
?. تجربيات تازه‌ کسب کنيد و دودلي را کنار بگذاريد

آيا درباره‌ي قدم‌هاي بعدي‌تان شک و ترديد داريد؟ شايد از اينکه چيز تازه‌اي را تجربه کنيد، مي‌ترسيد؟ شايد از اينکه ديگران چه فکري درباره‌تان مي‌کنند، مي‌ترسيد؟ يک ضرب‌المثل بسيار قديمي وجود دارد که مي‌گويد:
معذرت‌خواهي بابت کاري، بهتر از اجازه گرفتن براي آن کار است.
اين به آن معناست که بااراده‌ عمل کردن و سپس معذرت‌خواهي بابت آن، بهتر از منتظر تأييدِ ديگران بودن و ريسک به‌ تأخير انداختن کارها است. پس اگر مي‌خواهيد کاري را انجام دهيد، انجامش دهيد. آنچه را که خوشحال‌تان مي‌کند، انجام دهيد. از امتحان کردنِ کارها نترسيد. شک و ترديد نداشته باشيد. احتمالا پس از انجام دادن يک کار جديد، درمي‌يابيد که واقعا آن را دوست داريد و اين شما را به عنوان يک انسان، خوشحال‌تر مي‌کند.
حتي اگر اين‌طور نبود، خب باز هم مشکلي نيست! شما جان سالم به‌دَر خواهيد برد. سراغ کار ديگري برويد چون مي‌دانيد يکي ديگر از گزينه‌هايي را که خوشحال‌تان نمي‌کند، حذف کرده‌ايد.
________________________________________
: ?? کاري که قبل از ?? سالگي بايد انجام داد
________________________________________
?. براي آينده فعالانه تلاش کنيد، بيهوده نگران نباشيد

ما اغلب به‌جاي تلاش فعالانه، با نگرانيِ بيهوده درباره‌ي آينده، مسائل را زيادي پيچيده مي‌کنيم. ترجيحا وقت‌تان را صَرف کارهايي کنيد که اکنون کنترل‌شان در دست شماست و نگراني درباره‌ي مسائلي را که نمي‌توانيد کنترل‌شان کنيد را کنار بگذاريد.
براي نمونه، اگر مي‌خواهيد کسب‌وکاري راه‌اندازي کنيد، گام‌هاي کوچک و ساده‌اي در راستاي دست‌يابي به رؤيايي که خوشنودتان مي‌کند، بَرداريد.
ضمانتي براي اينکه آينده چگونه خواهد بود وجود ندارد، اما با تمرکز روي همين مسائل کوچکي که اکنون مي‌توانيم کنترل کنيم، در مسير درست به سمت آينده‌اي که مطمئنا روشن‌تر و شادتر خواهد بود، حرکت مي‌کنيم.
برگرفته از: lifehack.org

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع مثبت انديشي و شادي
يک غم به تنهايي براي نابودي هزاران شادي کافيست

6000توماندنبال دليلي براي درد‌ يا خستگي چشمان‌تان هستيد؟ راه دوري نرويد دست‌تان را دراز کنيد تا به گوشي‌ عزيز دلتان برسيد. اگر از آن دسته آدم‌هايي هستيد که روزي ??? مرتبه به صفحه‌ي گوشي هوشمندتان نگاه مي‌کنيد بايد بگويم اين چشمان شما هستند که عواقب اين اعتياد را با خستگي و دردشان مي‌پردازند. خيره شدن‌هاي طولاني مدت به صفحات گوشي‌هاي هوشمند، تبلت و يا لپ‌تاپ، باعث خستگي، خارش، خشکي چشم و حتي ديد تار و سردرد مي‌شود. خوشبختانه راه‌هايي براي به حداقل رساندن اين خستگي ديجيتاليِ چشم وجود دارد که در اينجا ? مورد ساده و کاربردي آن را مي‌خوانيد.

?. پلک بزنيد
همين الان، يک بار ديگر، و باز هم. خب، پلک زدن دائمي (و بيشتر از يک ثانيه نگه داشتن پلک‌ها روي هم) به افزايش رطوبت و کاهش خشکي و التهاب چشم کمک مي‌کند. هنگام استفاده از گوشي‌هاي دلبندمان يک سوم کمتر از حالت معمول پلک مي‌زنيم و اين باعث مي‌شود چشم‌هاي بيچاره‌‌ي ما در قحطي قطره‌اي اشکِ محافظت‌کننده بمانند. براي اينکه چشمانتان به قدر کافي خيس شود بايد هر ?? دقيقه ?? بار پلک بزنيد و بايد همين کار را تا انتهاي ماراتن خيره شدن به صفحه‌ي گوشي‌ حفظ کنيد.
پاداش: پلک زدن اغلب به تمرکز دوباره‌ي چشم کمک مي‌کند.
?. بازتاب نور از گوشي‌تان را به حداقل برسانيد
اگر از گوشي هوشمندي با صفحه‌نمايش ضدبازتاب گوريلا گلس (Corning Gorilla Glass) يا از کاور مات صفحه‌نمايش استفاده نمي‌کنيد، احتمالا نادانسته با مقدار زيادي بازتاب آزاردهند، چشمان خود را به دردسر انداخته‌ايد. راه حل آسان و ارزان است: يک کاور ضدبازتاب براي گوشي هوشمندتان بخريد و به دقت با کف دست آن را روي صفحه‌ي نمايش گوشي بچسبانيد.

پاداش: اين کاورهاي ضدبازتاب جلوي باقي ماندن جاي انگشت‌هاي شما را هم مي‌گيرند.
?. به چشم‌تان استراحت بدهيد
در نظر گرفتن يک وقفه بين خيره شدن به صفحات نمايش براي خيلي از ما ترسناک است، اما اگر اين کار را بکنيد چشمانتان از شما تشکر خواهند کرد. شايد خودتان از قانون ??-??-?? مطلع باشيد. اگر هم نمي‌دانيد ماجرا از اين قرار است: هر ?? دقيقه که به يک صفحه‌نمايش نگاه مي‌کنيد، به مدت ?? ثانيه، به جايي در فاصله‌ي ?? فوتي (? متري) نگاه کنيد. اين کار به ماهيچه‌هاي خسته‌ي چشم شما استراحتي کوتاه مي‌دهد و آنها را آرام مي‌کند. شما هم فرصت مي‌کنيد به انتخاب‌هاي بعدي هيجان‌انگيزِ بازي‌هاي بعدي‌تان در گوشي فکر کنيد!
?. نور صفحه نمايش‌تان را تنظيم کنيد
صفحه نمايش زيادي روشن يا زيادي تاريک به چشمان شما فشار وارد مي‌کند و در فوکوس کردن چشم اختلال ايجاد مي‌کند. براي برطرف کردن اين موضوع در کسري از ثانيه، به تنظيمات دستگاه خود برويد و نور را به اندازه‌ي نور محيط دور و برتان تنظيم کنيد. صبر کنيد، اين قانون البته براي زماني که در اتاقي بدون نور هستيد صدق نمي‌کند! در اين حالت که نور گوشي شما از محيط خيلي بيشتر است، علاوه بر فشار به چشم شما دچار بيخوابي خواهيد شد.
تبليغات

?. کنتراست و اندازه‌ي فونت را در گوشي خود بالا ببريد
تنظيم کنتراست و اندازه‌ي نوشته‌ها در گوشي، کمي ديگر به آسايش چشمان شما اضافه مي‌کند. اين کار باعث مي‌شود راحت‌تر بتوانيد در گوشي محتواي وبسايت‌ها، ايميل‌ها، تقويم قرارهاي ملاقات و هر چيز ديگري را بخوانيد.
?. صفحه نمايش‌تان را تميز کنيد
به طور مرتب صفحه گوشي خود را با پارچه‌ي تميزکننده‌ي خشک (نه خيس!) تميز کنيد تا از شر گرد و خاک پرت‌کننده‌ي حواس، کثيفي، لکه و اثر انگشت خلاص شويد.
?. گوشي خود را دورتر نگه داريد
قول مي‌دهم که قرار نيست بگويم گوشي را کلا کنار بگذاريد. اما اکثر افراد گوشي‌هايشان را در فاصله‌ي حدودا ?? سانتي‌متري چشمانشان قرار مي‌دهند که فاصله‌ي بسيار کمي است. سعي کنيد گوشي را در فاصله‌ي ?? تا ?? سانتي‌متري از چشمانتان قرار دهيد تا کمي به چشمان‌تان استراحت دهيد. اين کار اولش ممکن است خنده‌دار به نظر برسد اما به مرور به آن عادت خواهيد کرد.
برگرفته از: Entrepreneurنداها و احساسات دروني ما يعني آنچه با خود در درون نجوا مي‌کنيم، تأثير فوق‌العاده‌اي بر مسير زندگي‌مان دارند. نجواهاي دروني ما مي‌توانند به نردبان موفقيت‌ها بدل شوند يا مانعي بزرگ براي رسيدن به آرزوها باشند. اگر پيوسته با خود بگوييد که ناتوان هستيد يا از درون خود را تضعيف کنيد، نتيجه‌اي که عايدتان مي‌شود چيزي جز ضعف و شکست نخواهد بود. اما راه‌هايي وجود دارد که شما را از خودانتقادي مخرب نجات مي‌دهد. با ما همراه باشيد:
:
? مهارتي که يادگيري آنها سخت اما براي زندگي لازم است
اين جملات مثبت را افراد موفق هر روز به خود مي‌گويند
خودباوري و موفقيت؛ راهکارهاي افزايش خودباوري براي رسيدن به موفقيت
افکار شما احساسات‌تان را تحت تأثير قرار مي‌دهند. شيوه‌ي تفکرتان اين قدرت را دارد که به‌نوعي مسير پيش‌رويتان را پيش‌بيني کند. براي مثال اگر قبل از شرکت در يک مصاحبه‌ کاري، مدام با خود تکرار کنيد که اين شغل را به‌دست نخواهيد آورد، به احتمال زياد، مصاحبه کاريتان هم به‌خوبي پيش نخواهد رفت و درحين مصاحبه با روحيه‌اي ضعيف، سر به زير و تأثيرگذاري نامناسب ظاهر خواهيد شد و فرصت‌هاي خود را خواهيد سوزاند. اگر شما هم دچار خودانتقادي مخرب هستيد، اول از همه بايد بگوييم که تنها نيستيد. شک‌وترديد نسبت به خود و توانايي‌ها، پيش‌بيني‌هاي دلسردکننده درباره‌ي آينده‌ي خود و سرزنش‌هاي دروني در بيشتر افراد شايع است. اما نگذاريد که قرباني اين صداهاي دروني منفي بشويد. تمرين‌هاي زير به شما کمک مي‌کند تا بهتر با خود تا کنيد و قوي‌تر بشويد:
?. به افکارتان توجه کنيد

ما آن‌قدر با صداها و نداهاي دروني‌مان خو گرفته‌ايم که کمتر به ياد مي‌آوريم چه پيام‌هايي براي خود مي‌فرستيم. پس سعي کنيد به دقت افکار خود را بررسي کنيد. با توجه به افکارتان درخواهيد يافت که از درون چه برخوردي با خود داريد و چه صفاتي را به خود نسبت مي‌دهيد يا در رويارويي با کارهاي سخت و چالش‌هاي زندگي چگونه با خود نجوا مي‌کنيد.
براساس برآوردها، هر فرد روزانه ?? هزار فکر گوناگون در ذهن دارد. اين ?? هزار فکر به معناي ?? هزار فرصت براي ساختن يا تخريب روحيه و شانس‌هاي مختلف است. اگر بتوانيد چگونگي دست‌يافتن به افکار دروني‌تان را ياد بگيريد، بهتر متوجه اثرگذاري آنها بر زندگي‌تان مي‌شويد.

?. از اشتباهات‌تان بگذريد
درحالي‌که حل مسئله بسيار مفيد و مؤثر است، اما ماندن روي اشتباهات و افسوس‌خوردن بسيار غلط و مضر است. اگر بارهاوبارها به اشتباهات‌تان فکر کنيد و نتوانيد از خطاهايي که انجام داده‌ايد، بگذريد، روحيه‌تان ضعيف و ضعيف‌تر مي‌شود. بهترين روش براي گذشتن از اشتباهات، فعال‌شدن و اقدام‌کردن است. يعني کاري کنيد که موقتا حواس‌تان را از افکار منفي موجود در مغرتان منحرف کند. قدم بزنيد، با دوست‌تان تلفني درباره‌ي موضوعي ديگر صحبت کنيد يا به سراغ انجام پروژه‌اي نيمه‌کاره برويد. سعي کنيد کاري کنيد و يکجا ننشينيد و به اشتباه آزاردهنده‌تان فکر کنيد و نگذاريد که مغرتان با سرزنش‌هاي متداوم خود مانند خوره شما را از درون نابود کند.
?. شواهد را بررسي کنيد

افکارتان هميشه درست و واقعي نيستند. درواقع، افکار اغلب اوقات به شکلي اغراق‌آميز منفي هستند. پس قبل از اينکه افکار خود را باور کنيد، بايد شواهد موجود را بررسي کنيد. يعني چه؟ اجازه بدهيد با مثالي موضوع را روشن‌تر کنيم: ممکن است با خود فکر کنيد که سخنراني و ارائه‌اي را که داريد، خراب خواهيد کرد و در انجام آن دچار خجالت و مشکل خواهيد بود. در چنين وضعيتي بهتر است لحظه‌اي صبر کنيد، قلم و کاغذي فراهم کنيد و سعي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *