دانلود پایان نامه

خون ما را بهبود می‌بخشد و در نتیجه‌ سطح انرژی و شادی ما را نیز افزایش می‌دهد. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد که این فعالیت‌های ورزشی می‌توانند در بهبود عملکردهای شناختی مانند تمرکز و تصمیم‌گیری نیز موثر باشند.
برگرفته از: pickthebrain.com

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید
مقالات صوتی

مجموعه صوتی پرطرفدارترین مقالات با موضوع اعتماد به نفس
کسی که به خود اعتماد دارد به تعریف کسی احتیاج ندارد

5000تومانارنست فردریک شوماخر (E. F. Schumacker) اقتصاددان شهیر بریتانیایی می‌گوید: «هر فرد باهوشی می‌تواند مسائل را بزرگ‌تر، پیچیده‌تر و سخت‌تر کند. اما برای حرکت در جهت عکس این، رگه‌هایی از نبوغ و شجاعتِ بسیار نیاز است.» دنیای امروز ما پر از امکانات و تجملاتی است که قرار است زندگی را برایمان راحت‌تر کنند. گاهی این امکانات زندگی ما را آسان می‌کنند و گاهی نیز تنها باعثِ پیچیده‌تر شدن کارها می‌شوند. با این‌حال، بسیاری از ما رؤیای زندگی ساده‌تری را در سر می‌پرورانیم. اغلب خودمان را در حالی تجسم می‌کنیم که در کنار دریاچه‌ای نشسته‌ایم و از طبیعت لذت می‌بریم. اما واقعیت همواره این رؤیا را متوقف می‌کند. خب همیشه نباید این‌گونه باشد، زیرا کارهای کوچکی هستند که با انجام آنها می‌توانیم زندگی‌مان را ساده‌تر کنیم. در این مقاله با ? راه برای اینکه ساده‌تر و شادتر زندگی کنید، آشنا می‌شوید.
هنگامی که درباره‌ی ساده‌تر زندگی کردن صحبت می‌کنیم، اکثرمان خود را در کلبه‌ای در اعماق جنگل تجسم می‌کنیم در حالی که از راه کشاورزی و دامپروری روزگار می‌گذرانیم. اما چنین تصویری لزوما به معنای زندگی ساده‌تر نیست؛ دست‌کم نه برای همه! در عوض می‌توانیم از میان تجملات و امکانات عصر جدید آنهایی را که زندگی را واقعا ساده می‌کنند، انتخاب کنیم و بقیه را کنار بگذاریم. در عصری که همگی به خودمان افتخار می‌کنیم که به شدت مشغولیم و به لطف تکنولوژی بیست‌وچهار ساعته با هم در ارتباطیم، فراموش کردن این نکته که امور ساده‌ای در زندگی باعث شادیِ ما می‌شوند، بسیار آسان است. در نتیجه گاهی باید راه‌هایی برای بازگرداندن این سادگی به زندگی‌مان پیدا کنیم. در ادامه ? راه برای ساده‌تر و شادتر کردن زندگی ذکر شده است:
________________________________________
: ?? عادت‌ مشترک انسان‌هایی که هیچ‌وقت خوشحال نیستند
________________________________________
?.تلفن بزنید، پیام نفرستید

پیام فرستادن‌، راهی رایج برای برقراریِ ارتباط شده است، به حدی که هدف اصلی تلفن را فراموش کرده‌ایم: زنگ زدن به دیگران و مستقیم صحبت کردن! بله، آن سوی تلفن واقعا یک انسان وجود دارد!
وقتی پیام می‌فرستید به سادگی ممکن است در برداشت طرف مقابل، بخشی از مفهوم کلامتان از بین برود. سوءتفاهم‌ها بسیار ساده اتفاق می‌افتند و مطمئنا سروسامان‌دادن به مشکلات ارتباطی‌ یا مسائل مالی‌ که ممکن است برای‌تان پیش بیاید، بسیار دشوارتر خواهد بود. به غیر از زمان‌بَر بودن، وقتی که پیام می‌فرستید، احساسات و عواطف نیز منتقل نمی‌شوند و نمی‌توانید واقعا بگویید که طرفتان چه احساسی دارد.

آیا برداشتن تلفن و زنگ‌زدن آسان‌تر نیست؟ شاید! با این می‌توانید فورا احساساتتان را نشان دهید، این امکان به وجود نمی‌آید که طرف مقابل از پیام شما برداشت اشتباهی داشته باشد، عواطف کنار گذاشته نمی‌شوند و سوءتفاهمی به وجود نخواهد آمد. تلفن زدن سریع‌تر است و زمان کم‌تری می‌گیرد (زیرا در رَدوبَدل‌ کردن پیام‌ها، بارها و بارها روی مسئله‌ی مورد نظر تأمل می‌کنید) و مهم‌تر از همه اینکه وقتی می‌بینید قضیه را با تماس تلفنی حل‌وفصل کرده‌اید، احساس خشنودیِ بیشتری خواهید کرد.
?. عواطف‌تان را ابراز کنید، پنهان‌ نکنید

آیا شما هم از آن دست افرادی هستید که ترجیح می‌دهید عواطفتان را پنهان کنید؟ پس همه‌چیز را در درونتان نگاه می‌دارید. هنگام عصبانیت، اجازه نمی‌دهید کسی بفهمد که عصبانی هستید. وقتی از کسی ناراحتید، اجازه نمی‌دهید که آن شخص بداند. هنگامی که کسی کاری را انجام می‌دهد که شما را آزار می‌دهد، به آنها نمی‌گویید؟
تبلیغات

این الگوی رفتاری، استرس زیادی به زندگی شما وارد می‌کند، شما را ناخشنود می‌کند و بالاخره همه‌ی این احساسات با هم بیرون می‌ریزند و این اصلا خوب نیست. زیرا نه از لحاظ روان‌شناختی و نه از لحاظ جسمانی با سلامتی سازگاری ندارد.
ترجیحا راهی پیدا کنید تا این احساسات را به‌طور سازنده به سمتی دیگر سوق دهید. مثلا با یک دوست دردودل کنید یا مکان امنی مانند اتاق‌تان بیابید تا بتوانید این احساسات را آشکارا بیرون بریزید. با این کار در بلندمدت، سالم‌تر و بسیار خوش‌حال‌تر خواهید شد.
?. برای خودتان خاطره بسازید و از مقایسه بپرهیزید

شما هر چند وقت یک‌بار به فیس‌بوک سر می‌زنید و پست‌های دیگران را درباره‌ی اینکه چه کارهای شگفت‌انگیزی انجام می‌دهند، می‌خوانید؟ افرادی را می‌بینید که به دور دنیا سفر می‌کنند، گردش می‌روند، با دوستان‌شان استراحت می‌کنند، به رستوران‌های زیبا می‌روند. در درون‌تان کمی احساس حسادت می‌کنید و با خودتان فکر می‌کنید که «چرا من چنین کارهای فوق‌العاده‌ای انجام نمی‌دهم؟».
دقیقا! چرا نه؟! به جای اینکه روزهای‌تان را صرفِ خواندن کارهای دیگران کنید، از خانه بیرون بروید و خاطرات خودتان را بسازید. به جاهایی که دوست‌شان دارید، سفر کنید، کتابی را که می‌پسندید، بخوانید، کوه‌نوردی کنید و توی دریاچه‌ شیرجه بزنید.
همه‌ی کارهایی را که دوست دارید، انجام دهید و مهم‌تر اینکه از مقایسه‌ی خودتان با دیگران دست بکشید. به هر قیمتی که شده، از مقایسه‌‌کردن بپرهیزید، چون مقایسه، شما را راضی نمی‌کند. کاری که شما را خوش‌حال و راضی می‌کند، خاطره‌ساختن برای خودتان است.
?. راه‌های ارتباط را باز نگه دارید و پیش‌داوری نکنید

تا حالا پیش‌آمده که حدس بزنید عزیزان و دوستان‌تان چه فکری می‌کنند و کاملا در موردشان اشتباه کرده باشید؟ آیا پیش‌آمده که فرض کنید آنها چه چیزی را دوست دارند در حالی که اصلا این‌طور نبوده است؟ شاید فکر کرده‌اید که چون با دوست یا همسرتان همیشه به یک رستوران خاص می‌رفتید، پس او حتما، آن رستوران را دوست دارد، اما هرگز از او نپرسیده‌اید که از رفتن به آنجا لذت می‌برد یا نه؟
پیش‌داوری و حدس زدنِ اینکه افراد، چه فکری می‌کنند، می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند. با باز نگاه داشتنِ ارتباطاتتان و مستقیما سؤال‌کردن از عزیزان‌تان، هم از سوءتفاهم‌‌ها پیش‌گیری می‌کنید و هم ارتباطی سالم‌تر و شادتر خواهید داشت.
________________________________________
: یک اشتباه مهلک ارتباطی و راه مقابله با آن
________________________________________
?. رفتار از گفتار قوی‌تر است؛ نترسید

ما اغلب خود را در وضعیتی می‌یابیم که نمی‌دانیم وقتی عزیزان‌مان به ما نیاز دارند، چگونه آرامشان کنیم. زیرا احساس می‌کنیم، نمی‌دانیم چطور این کار را انجام دهیم. ترس بَرمان می‌دارد که حالا چه کنیم و چیزی که اوضاع را بدتر می‌کند این است که گاهی عزیزان‌مان حتی نمی‌خواهند حرف بزنند. شما در این مواقع چه می‌کنید؟
گاهی تنها کاری که باید انجام دهید این است که کنارشان باشید. به همین سادگی! آنها به کلمات شما نیازی ندارند و نمی‌خواهند حرف بزنند. بلکه تنها به حضورِ دل‌گرم‌کننده‌ی شما نیاز دارند. تنها به آغوش شما نیاز دارند. چنین حرکت‌های کوچکی می‌تواند جای هزاران واژه را پُر کند.
?. تجربیات تازه‌ کسب کنید و دودلی را کنار بگذارید

آیا درباره‌ی قدم‌های بعدی‌تان شک و تردید دارید؟ شاید از اینکه چیز تازه‌ای را تجربه کنید، می‌ترسید؟ شاید از اینکه دیگران چه فکری درباره‌تان می‌کنند، می‌ترسید؟ یک ضرب‌المثل بسیار قدیمی وجود دارد که می‌گوید:
معذرت‌خواهی بابت کاری، بهتر از اجازه گرفتن برای آن کار است.
این به آن معناست که بااراده‌ عمل کردن و سپس معذرت‌خواهی بابت آن، بهتر از منتظر تأییدِ دیگران بودن و ریسک به‌ تأخیر انداختن کارها است. پس اگر می‌خواهید کاری را انجام دهید، انجامش دهید. آنچه را که خوشحال‌تان می‌کند، انجام دهید. از امتحان کردنِ کارها نترسید. شک و تردید نداشته باشید. احتمالا پس از انجام دادن یک کار جدید، درمی‌یابید که واقعا آن را دوست دارید و این شما را به عنوان یک انسان، خوشحال‌تر می‌کند.
حتی اگر این‌طور نبود، خب باز هم مشکلی نیست! شما جان سالم به‌دَر خواهید برد. سراغ کار دیگری بروید چون می‌دانید یکی دیگر از گزینه‌هایی را که خوشحال‌تان نمی‌کند، حذف کرده‌اید.
________________________________________
: ?? کاری که قبل از ?? سالگی باید انجام داد
________________________________________
?. برای آینده فعالانه تلاش کنید، بیهوده نگران نباشید

ما اغلب به‌جای تلاش فعالانه، با نگرانیِ بیهوده درباره‌ی آینده، مسائل را زیادی پیچیده می‌کنیم. ترجیحا وقت‌تان را صَرف کارهایی کنید که اکنون کنترل‌شان در دست شماست و نگرانی درباره‌ی مسائلی را که نمی‌توانید کنترل‌شان کنید را کنار بگذارید.
برای نمونه، اگر می‌خواهید کسب‌وکاری راه‌اندازی کنید، گام‌های کوچک و ساده‌ای در راستای دست‌یابی به رؤیایی که خوشنودتان می‌کند، بَردارید.
ضمانتی برای اینکه آینده چگونه خواهد بود وجود ندارد، اما با تمرکز روی همین مسائل کوچکی که اکنون می‌توانیم کنترل کنیم، در مسیر درست به سمت آینده‌ای که مطمئنا روشن‌تر و شادتر خواهد بود، حرکت می‌کنیم.
برگرفته از: lifehack.org

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید
مقالات صوتی

مجموعه صوتی پرطرفدارترین مقالات با موضوع مثبت اندیشی و شادی
یک غم به تنهایی برای نابودی هزاران شادی کافیست

6000توماندنبال دلیلی برای درد‌ یا خستگی چشمان‌تان هستید؟ راه دوری نروید دست‌تان را دراز کنید تا به گوشی‌ عزیز دلتان برسید. اگر از آن دسته آدم‌هایی هستید که روزی ??? مرتبه به صفحه‌ی گوشی هوشمندتان نگاه می‌کنید باید بگویم این چشمان شما هستند که عواقب این اعتیاد را با خستگی و دردشان می‌پردازند. خیره شدن‌های طولانی مدت به صفحات گوشی‌های هوشمند، تبلت و یا لپ‌تاپ، باعث خستگی، خارش، خشکی چشم و حتی دید تار و سردرد می‌شود. خوشبختانه راه‌هایی برای به حداقل رساندن این خستگی دیجیتالیِ چشم وجود دارد که در اینجا ? مورد ساده و کاربردی آن را می‌خوانید.

?. پلک بزنید
همین الان، یک بار دیگر، و باز هم. خب، پلک زدن دائمی (و بیشتر از یک ثانیه نگه داشتن پلک‌ها روی هم) به افزایش رطوبت و کاهش خشکی و التهاب چشم کمک می‌کند. هنگام استفاده از گوشی‌های دلبندمان یک سوم کمتر از حالت معمول پلک می‌زنیم و این باعث می‌شود چشم‌های بیچاره‌‌ی ما در قحطی قطره‌ای اشکِ محافظت‌کننده بمانند. برای اینکه چشمانتان به قدر کافی خیس شود باید هر ?? دقیقه ?? بار پلک بزنید و باید همین کار را تا انتهای ماراتن خیره شدن به صفحه‌ی گوشی‌ حفظ کنید.
پاداش: پلک زدن اغلب به تمرکز دوباره‌ی چشم کمک می‌کند.
?. بازتاب نور از گوشی‌تان را به حداقل برسانید
اگر از گوشی هوشمندی با صفحه‌نمایش ضدبازتاب گوریلا گلس (Corning Gorilla Glass) یا از کاور مات صفحه‌نمایش استفاده نمی‌کنید، احتمالا نادانسته با مقدار زیادی بازتاب آزاردهند، چشمان خود را به دردسر انداخته‌اید. راه حل آسان و ارزان است: یک کاور ضدبازتاب برای گوشی هوشمندتان بخرید و به دقت با کف دست آن را روی صفحه‌ی نمایش گوشی بچسبانید.

پاداش: این کاورهای ضدبازتاب جلوی باقی ماندن جای انگشت‌های شما را هم می‌گیرند.
?. به چشم‌تان استراحت بدهید
در نظر گرفتن یک وقفه بین خیره شدن به صفحات نمایش برای خیلی از ما ترسناک است، اما اگر این کار را بکنید چشمانتان از شما تشکر خواهند کرد. شاید خودتان از قانون ??-??-?? مطلع باشید. اگر هم نمی‌دانید ماجرا از این قرار است: هر ?? دقیقه که به یک صفحه‌نمایش نگاه می‌کنید، به مدت ?? ثانیه، به جایی در فاصله‌ی ?? فوتی (? متری) نگاه کنید. این کار به ماهیچه‌های خسته‌ی چشم شما استراحتی کوتاه می‌دهد و آنها را آرام می‌کند. شما هم فرصت می‌کنید به انتخاب‌های بعدی هیجان‌انگیزِ بازی‌های بعدی‌تان در گوشی فکر کنید!
?. نور صفحه نمایش‌تان را تنظیم کنید
صفحه نمایش زیادی روشن یا زیادی تاریک به چشمان شما فشار وارد می‌کند و در فوکوس کردن چشم اختلال ایجاد می‌کند. برای برطرف کردن این موضوع در کسری از ثانیه، به تنظیمات دستگاه خود بروید و نور را به اندازه‌ی نور محیط دور و برتان تنظیم کنید. صبر کنید، این قانون البته برای زمانی که در اتاقی بدون نور هستید صدق نمی‌کند! در این حالت که نور گوشی شما از محیط خیلی بیشتر است، علاوه بر فشار به چشم شما دچار بیخوابی خواهید شد.
تبلیغات

?. کنتراست و اندازه‌ی فونت را در گوشی خود بالا ببرید
تنظیم کنتراست و اندازه‌ی نوشته‌ها در گوشی، کمی دیگر به آسایش چشمان شما اضافه می‌کند. این کار باعث می‌شود راحت‌تر بتوانید در گوشی محتوای وبسایت‌ها، ایمیل‌ها، تقویم قرارهای ملاقات و هر چیز دیگری را بخوانید.
?. صفحه نمایش‌تان را تمیز کنید
به طور مرتب صفحه گوشی خود را با پارچه‌ی تمیزکننده‌ی خشک (نه خیس!) تمیز کنید تا از شر گرد و خاک پرت‌کننده‌ی حواس، کثیفی، لکه و اثر انگشت خلاص شوید.
?. گوشی خود را دورتر نگه دارید
قول می‌دهم که قرار نیست بگویم گوشی را کلا کنار بگذارید. اما اکثر افراد گوشی‌هایشان را در فاصله‌ی حدودا ?? سانتی‌متری چشمانشان قرار می‌دهند که فاصله‌ی بسیار کمی است. سعی کنید گوشی را در فاصله‌ی ?? تا ?? سانتی‌متری از چشمانتان قرار دهید تا کمی به چشمان‌تان استراحت دهید. این کار اولش ممکن است خنده‌دار به نظر برسد اما به مرور به آن عادت خواهید کرد.
برگرفته از: Entrepreneurنداها و احساسات درونی ما یعنی آنچه با خود در درون نجوا می‌کنیم، تأثیر فوق‌العاده‌ای بر مسیر زندگی‌مان دارند. نجواهای درونی ما می‌توانند به نردبان موفقیت‌ها بدل شوند یا مانعی بزرگ برای رسیدن به آرزوها باشند. اگر پیوسته با خود بگویید که ناتوان هستید یا از درون خود را تضعیف کنید، نتیجه‌ای که عایدتان می‌شود چیزی جز ضعف و شکست نخواهد بود. اما راه‌هایی وجود دارد که شما را از خودانتقادی مخرب نجات می‌دهد. با ما همراه باشید:
:
? مهارتی که یادگیری آنها سخت اما برای زندگی لازم است
این جملات مثبت را افراد موفق هر روز به خود می‌گویند
خودباوری و موفقیت؛ راهکارهای افزایش خودباوری برای رسیدن به موفقیت
افکار شما احساسات‌تان را تحت تأثیر قرار می‌دهند. شیوه‌ی تفکرتان این قدرت را دارد که به‌نوعی مسیر پیش‌رویتان را پیش‌بینی کند. برای مثال اگر قبل از شرکت در یک مصاحبه‌ کاری، مدام با خود تکرار کنید که این شغل را به‌دست نخواهید آورد، به احتمال زیاد، مصاحبه کاریتان هم به‌خوبی پیش نخواهد رفت و درحین مصاحبه با روحیه‌ای ضعیف، سر به زیر و تأثیرگذاری نامناسب ظاهر خواهید شد و فرصت‌های خود را خواهید سوزاند. اگر شما هم دچار خودانتقادی مخرب هستید، اول از همه باید بگوییم که تنها نیستید. شک‌وتردید نسبت به خود و توانایی‌ها، پیش‌بینی‌های دلسردکننده درباره‌ی آینده‌ی خود و سرزنش‌های درونی در بیشتر افراد شایع است. اما نگذارید که قربانی این صداهای درونی منفی بشوید. تمرین‌های زیر به شما کمک می‌کند تا بهتر با خود تا کنید و قوی‌تر بشوید:
?. به افکارتان توجه کنید

ما آن‌قدر با صداها و نداهای درونی‌مان خو گرفته‌ایم که کمتر به یاد می‌آوریم چه پیام‌هایی برای خود می‌فرستیم. پس سعی کنید به دقت افکار خود را بررسی کنید. با توجه به افکارتان درخواهید یافت که از درون چه برخوردی با خود دارید و چه صفاتی را به خود نسبت می‌دهید یا در رویارویی با کارهای سخت و چالش‌های زندگی چگونه با خود نجوا می‌کنید.
براساس برآوردها، هر فرد روزانه ?? هزار فکر گوناگون در ذهن دارد. این ?? هزار فکر به معنای ?? هزار فرصت برای ساختن یا تخریب روحیه و شانس‌های مختلف است. اگر بتوانید چگونگی دست‌یافتن به افکار درونی‌تان را یاد بگیرید، بهتر متوجه اثرگذاری آنها بر زندگی‌تان می‌شوید.

?. از اشتباهات‌تان بگذرید
درحالی‌که حل مسئله بسیار مفید و مؤثر است، اما ماندن روی اشتباهات و افسوس‌خوردن بسیار غلط و مضر است. اگر بارهاوبارها به اشتباهات‌تان فکر کنید و نتوانید از خطاهایی که انجام داده‌اید، بگذرید، روحیه‌تان ضعیف و ضعیف‌تر می‌شود. بهترین روش برای گذشتن از اشتباهات، فعال‌شدن و اقدام‌کردن است. یعنی کاری کنید که موقتا حواس‌تان را از افکار منفی موجود در مغرتان منحرف کند. قدم بزنید، با دوست‌تان تلفنی درباره‌ی موضوعی دیگر صحبت کنید یا به سراغ انجام پروژه‌ای نیمه‌کاره بروید. سعی کنید کاری کنید و یکجا ننشینید و به اشتباه آزاردهنده‌تان فکر کنید و نگذارید که مغرتان با سرزنش‌های متداوم خود مانند خوره شما را از درون نابود کند.
?. شواهد را بررسی کنید

افکارتان همیشه درست و واقعی نیستند. درواقع، افکار اغلب اوقات به شکلی اغراق‌آمیز منفی هستند. پس قبل از اینکه افکار خود را باور کنید، باید شواهد موجود را بررسی کنید. یعنی چه؟ اجازه بدهید با مثالی موضوع را روشن‌تر کنیم: ممکن است با خود فکر کنید که سخنرانی و ارائه‌ای را که دارید، خراب خواهید کرد و در انجام آن دچار خجالت و مشکل خواهید بود. در چنین وضعیتی بهتر است لحظه‌ای صبر کنید، قلم و کاغذی فراهم کنید و سعی