آینده اتفاق خواهد افتاد وجود ندارد و شما نمی‌توانید همه چیز را کنترل کنید. در نهایت بپذیرید که نگرانی در اینجا و اکنون جایی ندارد. مارک تواین می‌گوید:
«نگران بودن مانند پرداخت بدهی‌ای است که شما هرگز نداشته‌اید!»
اشتراک‌گذاری در Facebook

اشتراک‌گذاری در Twitter

?. یاد بگیرید خودتان را دوست داشته باشید
خیلی از ما وقتی اتفاق خوبی برای دوستان‌مان می‌افتد غافلگیر نمی‌شویم چون آنها را لایق آن چیز خوب می‌دانیم و توقع داریم چیزهای خوب مال آنها باشد اما خود را شایسته‌ی اتفاقات، آدم‌ها و چیزهای خوب نمی‌دانیم. چون برای‌مان مشکل است که قدردان شایستگی‌ها و امتیازات خودمان باشیم. یاد بگیرید که لایق بودن خود را بپذیرید و نقاط قوت خود را درک کنید. مطالعات نشان داده‌اند که هر روز تمرین کردن قدردانی و دوست داشتن خود یکی از گزینه‌های مهم سلامتی است و مخصوصا سلامت روانی را بهبود می‌بخشد و باعث می‌شود اعتماد‌به‌نفس کافی برای پیشروی در کارها را به‌دست آوریم و در واقع انجام امور مختلف را به تعویق نیندازیم.
?. قدر داشته‌های خود را بدانید

زمانی را برای اندیشیدن به این موضوع صرف کنید که در طول زندگی‌تان چقدر برای داشتن چیزهای خوب سپاسگزار بوده‌اید. اینکه شما به داشته‌های‌تان اهمیت بدهید باعث می‌شود سطح هورمون کورتیزول در بدن‌تان ?? درصد کاهش یابد و خلق‌وخوی بهتری داشته باشید. طبق پژوهش‌های انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا، افرادی که هر روز بیشتر نگرش قدردانی را در خود تقویت می‌کنند، حالت روحی بهتری را تجربه کرده‌اند و انرژی و شرایط جسمانی بهتری دارند، این احتمال وجود دارد که سطوح پایین کورتیزول نقش اصلی را در این زمینه ایفا کرده باشد.
?. ورزش کنید
تحرک بدن برای ?? دقیقه باعث می‌شود GABA (گابا آمینو بوتریک اسید) که یک آمینو اسید ? کربنه‌ و غیرپروتئینی است آزاد شود. این آمینو اسید یکی از مهم‌ترین انتقال‌دهنده‌های عصبی است که باعث می‌شود مغز شما احساس آرامش کند و در عین حال مغزتان تکانه‌های خود را تحت کنترل داشته باشد. این را بدانید که افراد خوشحال برنامه‌ی ورزشی منظمی دارند و آن‌ را به‌طور جدی دنبال می‌کنند چون به خوبی می‌دانند که با این‌ کار خلق‌و‌خوی مناسب‌تری خواهند داشت.
?. دیگران را ببخشید اما بدی‌های‌شان را فراموش نکنید

افراد خوشحال با این شعار زندگی می‌کنند: اگر یک‌بار مرا گول بزنی، تو باید شرمنده باشی اما اگر برای دومین بار گول تو را بخورم، من باید شرمنده‌ی خودم باشم. افرادی که واقعا ارزش خوشحالی را درک کرده‌اند، بدی‌های دیگران را می‌بخشند اما آن را فراموش نمی‌کنند چون می‌خواهند از به‌وجود آمدن کینه در قلب‌شان جلوگیری کنند. آنها به خوبی می‌دانند که احساسات منفی که با کینه بروز می‌کند در واقع یک واکنش اضطراب‌زا به‌ شمار می‌رود و حفظ این اضطراب می‌تواند عواقب مخربی برای سلامتی و خلق‌وخوی‌شان داشته باشد. افراد خوشحال می‌دانند که نباید هرگز چنین هزینه‌ی سنگینی را به لحاظ روانی متحمل ‌شوند. البته اینکه افراد خوشحال دیگران را می‌بخشند به این معنا نیست که فرصت دوباره‌ای به فرد متخلف می‌دهند تا کار خود را تکرار کند اما چون به اندازه‌ی کافی به خودشان اهمیت می‌دهند نمی‌گذارند به خاطر بدرفتاری دیگران گرفتار ناراحتی شوند به همین دلیل فرصت می‌دهند همه‌چیز به سرعت بگذرد و سعی می‌کنند در دفاع از خود در برابر آسیب‌های احتمالی دیگران در آینده قاطعانه عمل کنند.
________________________________________
: چطور حتی وقتی غیر ممکن است، بتوانیم ببخشیم؟
________________________________________
?. درک درستی از احساسات خود داشته باشید

تلاش برای سرکوب احساسات‌تان نه‌تنها برای شما حس بدی ایجاد می‌کند بلکه این عدم توجه به خودتان برای شما به لحاظ روانی مضرر است. سعی کنید یاد بگیرید احساسات خود را بپذیرید، این پذیرش احساسات سطح استرس را در شما کاهش داده و خلق‌وخوی‌تان را بهتر می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد بین توانایی شما برای پذیرش و ابراز احساسات و طول عمر رابطه‌ی مستقیم وجود دارد. این مطالعات می‌گوید افرادی که حداقل ??? سال عمر می‌کنند نسبت به دیگر افراد به‌طور قابل ملاحظه‌ای در طول مدت زندگی‌شان بیشتر احساسات خود را بروز داده‌اند.
________________________________________
: چگونه احساساتمان را کنترل کنیم؟
________________________________________
??. روی چیزهایی تمرکز کنید که تحت کنترل شما هستند

به جای آنکه انرژی و وقت‌تان را برای چیزی که اختیار آن در دست شما نیست تلف کنید و بیشتر مضطرب شوید، برای چیزهایی تلاش کنید که تحت کنترل شما هستند. مسیر رفت‌وآمدتان به محل کارتان طولانی است؟ شما که نمی‌توانید کارتان را رها کنید چون یا آن‌ را دوست دارید یا به آن احتیاج دارید. پس بی‌خودی برای طولانی بودن راه حرص نخورید، سعی کنید در مسیر به یک کتاب صوتی گوش دهید یا برای تقویت زبان‌تان چند کلمه بیشتر یاد بگیرید. پای‌تان در هنگام دویدن آسیب‌دیده است و نمی‌توانید ورزش کنید؟ به جای آنکه با تمرکز روی آسیب پای‌تان بیشتر احساس ناراحتی کنید سعی کنید آب‌درمانی را امتحان کنید، این‌طور می‌توانید شنا کنید که ورزش مفرحی هم هست و می‌تواند مناسب باشد. با تمرکز روی چیزهای بد که تحت کنترل ما نیستند ما بدی را جذب می‌کنیم و اجازه می‌دهیم بدی ما را عقب بیندازد. افراد خوشحال سعی می‌کنند شاد باشند و از کنار شکست‌های‌شان عبور می‌کنند، این شکست‌ها حاصل عوامل بیرون از خودشان است پس مال آنها نیست چرا باید تا ابد نگه‌شان دارند و حس بد ناشی از آنها را مدام تجربه کنند.
??. توانایی تغییر افکار خود را به‌دست آورید

درباره‌ی نوع افکار در افراد مختلف دونوع نگرش وجود دارد؛ عده ای که دارای طرز تفکر ثابت هستند و عده ای دیگر که اعتقاد دارند می‌توان طرز فکر را رشد داد و این یعنی می‌توانند روی خودشان کار کنند و افکارشان را تغییر دهند. افراد با طرز تفکر ثابت اعتقاد دارند که همینی هستند که هستند و نمی‌توانند خودشان را عوض کنند، تا اینجا البته مشکلی نیست. معضل جایی خودش را نشان می‌دهد که این افراد دچار چالش در روند زندگی‌شان می‌شوند، دست و پنجه نرم کردن با چالش‌ها با این طرز تفکر غیرممکن است چون افراد با طرز تفکر ثابت اعتقاد دارند که همه چیز ناشی از عوامل بیرونی است بنابراین فراتر از توانایی‌های ماست و نمی‌توان کنترل هیچکدام از امور را به‌دست گرفت. در نقطه‌ی مقابل افرادی که به تغییر افکار معتقد هستند باور دارند که می‌توانند با تلاش بهتر شوند و رشد کنند. آنها با مشکلات مبارزه می‌کنند و پیروزی در برابر مشکلات آنها را خوشحال می‌کند. افراد با طرز تفکر ثابت حاضر نیستند ذهنیت خود را نسبت به مسائل مختلف تغییر دهند و این سبب می‌شود مغلوب چالش‌های زندگی شوند اما افراد خوشحال از چالش استقبال می‌کنند و از پس آن برمی‌آیند و این برای آنها فرصتی برای یادگیری به شمار می‌آید.
این شاخصه‌های افراد خوشحال فقط شما را در شاد بودن یاری نمی‌کنند، این ویژگی‌ها از شما انسان بهتری می‌سازند. بنابراین سعی کنید با توجه به آنچه گفته شد روی خودتان کار کنید و البته کسانی را هم به عنوان دوستان‌تان انتخاب کنید که با شما هماهنگی بیشتری دارند و می‌توانید اوقات خوشی را با آنها داشته باشید.
شما چه عادت‌های دیگری را برای ایجاد خوشحالی می‌شناسید؟ ایده‌های‌تان درباره‌ی خوشحالی را در قسمت نظرات این مقاله به ما هم بگویید تا ما هم از شما یاد بگیریم.
برگرفته از: linkedin

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید
مقالات صوتی

مجموعه صوتی پرطرفدارترین مقالات با موضوع مثبت اندیشی و شادی
یک غم به تنهایی برای نابودی هزاران شادی کافیست

6000توماناگر می‌خواهید ثروتمند شوید می‌توانید کارتان را با مطالعه‌ی کسانی آغاز کنید که این مسیر را پیموده‌اند. استیو سی‌بُلد (Steve Siebold) در کتاب خود تحت عنوان «ثروتمندان چگونه فکر می‌کنند» می‌نویسد: «تنها یک میلیونر است که می‌تواند به شما یاد بدهد چطور مانند یک میلیونر فکر کنید.» چنین عبارتی را می‌توان درباره میلیاردرها نیز به کار برد. در این مقاله‌ی ما ?? عادت کارآفرین‌های میلیاردر را خلاصه کرده‌ایم. با خواندن این عادات احتمالا متوجه خواهید شد که هیچ‌ کدام نیاز به ایجاد تغییرات چشمگیر در زندگی ندارند و با کمی پیچاندن دکمه‌ی برنامه‌‌های روتین روزمره‌تان به راحتی می‌توانید آنها را کسب کنید و نتایج بزرگی بگیرید.

?. میلیاردرها مدیتیشن می‌کنند
با توجه به اطلاعات حاصل از تحقیقات علمی می‌دانیم فواید مدیتیشن برای سلامتی ذهنی و بدن فراوان است و شامل افزایش قدرت حافظه و ایمنی بدن می‌شود.
رِی دالیو (Ray Dalio) با دارایی خالص تخمینی ?? میلیارد دلار
ری دالیو موسس شرکای بریج واتر به هافینگتون پست گفته است:
مدیتیشن، بیش از هرچیز دیگری در زندگی‌ام عنصر سازنده‌ی موفقیت‌هایی بوده که به‌دست آورده‌ام.
دالیو تنها میلیاردری نیست که نظر مثبتی درباره‌ی مدیتیشن دارد. جک دورسی (Jack Dorsey) مدیرعامل توئیتر و اسکوئر و همچنین اپرا وینفری (Oprah Winfrey) شخصیت با نفوذ رسانه‌ای هر دو اذعان داشته‌اند که به صورت روزانه مدیتیشن می‌کنند.
________________________________________
: آموزش مدیتیشن برای تازه‌کارها با ?? نکته عملی
________________________________________

?. میلیاردرها در فعالیت‌های خیرخواهانه مشارکت می‌کنند
مایکل بلومبرگ (Michael Bloomberg) با دارایی خالص تخمینی ?? میلیارد دلار
سی‌بلد در کتاب خود می‌نویسد:
طبقه‌ی ممتاز نگاه خود را به اثرگذاری بر دنیا از طریق ثروت‌شان معطوف می‌کنند. حال یا این کار را از طریق فعالیت‌های بشردوستانه انجام ‌می‌دهند یا از راه کسب‌وکار، یا به وسیله‌ی روش‌های مختلف مالی.
میلیاردرهای مختلفی در فعالیت‌های بشردوستانه مشارکت کرده‌اند، برای مثال می‌توان از مایکل بلومبرگ، مدیرعامل شرکت رسانه‌ای بلومبرگ نام برد که در طی زندگی خود ? میلیارد دلار برای امور خیریه اهدا کرده است.
در اینجا می‌توان به کمپین تعهد بخشش ثروت (Giving Pledge) اشاره کرد که توسط وارن بافِت، بیل گیتس و همسرش ملیندا گیتس تاسیس شد تا ثروتمندترین افراد را از سراسر جهان دعوت کند متعهد شوند بیش از نیمی از دارایی‌های خود را صرف امور خیریه کنند. داوطلبان این طرح می‌توانند در زمان حیات‌شان این کار را انجام دهند یا در وصیت‌نامه قید کنند که مایل به این کار هستند. برخی حتی برای اهدای ??? از دارایی‌های خود در این طرح متعهد شده‌اند.
تبلیغات

می‌توانید به جای خواندن این مقاله ویدیوی زیر را نیز ببینید.
مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نمی باشد.
?. میلیاردرها صبح زود بیدار می‌شوند
جک دورسی با دارایی خالص تخمینی ? میلیارد دلار
شاید در پس این عقیده‌ی قدیمی که «سحرخیز باش تا کامروا شوی» حقیقتی نهفته باشد.
ثروتمندترین افراد جزو سحرخیزان هستند. برای مثال جک دورسی را در نظر بگیرید که ساعت ? صبح بیدار می‌شود تا به مدیتیشن و ورزش مشغول شود. یا ریچارد برنسون (Richard Branson) موسس گروه ویرجین که ساعت ?:?? صبح بیدار می‌شود تا قبل از شروع روز کاری ورزش کند.
این دو تنها افراد موفقی نیستند که پیش از طلوع آفتاب بیدار می‌شوند. توماس سی.کورلی (Thomas C. Corley) نویسنده در طی مطالعات پنج ساله‌ی خود درباره‌ی ثروتمندان متوجه شد حداقل نیمی از آنها ? ساعت زودتر از آغاز روز کاری‌شان بیدار می‌شوند.
________________________________________
: چطور صبح زود از خواب بیدار شویم؟
________________________________________
?. میلیاردرها هر روز کارهای تکراری‌شان را انجام می‌دهند
جان پاول دِجُریا (John Paul DeJoria) با دارایی خالص تخمینی ? میلیارد دلار
مشخصه‌ی افراد خیلی موفق این است که به روال‌های تشریفاتی خود پایند هستند. برای مثال جان پاول دجریا یکی از موسسان شرکت تولیدکننده‌ی محصولات مرتبط با مو با نام «پاول میچل»، هر روز صبح خود را با ? دقیقه آرام نشستن در جای خود آغاز می‌کند. او می‌گوید: «مهم نیست کجا باشم، چه خانه یا هتلی، به محض بیدار شدن به مدت ? دقیقه در تخت می‌مانم.»
?. میلیاردرها پایین‌تر از سطح درآمد خود زندگی می‌کنند
بیل گیتس با دارایی خالص تخمینی شرکت ?? میلیارد دلاری
اینکه ثروتمندان میلیاردها دلار پول در حساب بانکی خود دارند به این معنا نیست که آن را صرف خرج‌های بی‌حساب و کتاب می‌کنند حتی برعکس بسیاری از ثروتمندترین افراد زندگی مقتصدانه را انتخاب کرده‌اند.
برای مثال سَم وَلتون (Sam Walton) موسس وال-مارت (Wal-Mart) با یک ماشین فورد (Ford F150) ساخت سال ????، در انظار عمومی رانندگی می‌کند. مارک زاکربرگ یک ماشین معمولی ?? هزار دلاری آکورا (Acura TSX) جزء مدل‌های ابتدایی دارد و بیل گیتس به دلیل انتخاب پروازهای معمولی برای سال‌ها بر سر زبان‌ها بوده است.
از طرف دیگر وارن بافت، سرمایه‌گذار افسانه‌ای که زندگی بسیار فروتنانه‌ای دارد، هنوز در خانه‌ی ??،??? دلاری خود زندگی می‌کند و گوشی تاشوی خود را به گوشی‌های هوشمند ترجیح می‌دهد.
________________________________________
: ?? تصمیم مالی که ?? سال دیگر از گرفتن آنها پشیمان خواهید شد
________________________________________
?. میلیاردرها به دنبال اشتیاق خود می‌روند
استیو جابز با دارایی خالص تخمینی ?? میلیارد دلار
استیو جابز یکی از موسسان شرکت اپل در سخنرانی جشن فارغ‌التحصیلی سال ???? به دانشجویان دانشگاه استنفورد گفت: «باید آنچه را که به آن عشق می‌ورزید بیابید. تنها راه انجام دادن کارهای بزرگ این است که عاشق کار خود باشید. اگر هنوز آن را پیدا نکرده‌اید به جستجو ادامه دهید، به چیزی کمتر از آن قانع نشوید. مانند سایر مسائلی که به قلب شما مربوط می‌شوند وقتی آن کار را بیابید خود‌به‌خود متوجه‌اش می‌شوید.»
جابز اولین فردی نیست که به اهمیت دنبال کردن علایق اشاره کرده است. ناپلئون هیل نویسنده‌ای است که زندگی ??? فرد بسیار ثروتمند را در اوایل قرن بیستم مطالعه کرده، او در کتاب پرفروش خود «بیندیشید و ثروتمند شوید» می‌نویسد: «هیچ انسانی نمی‌تواند در مسیر سعی و تلاش در راهی که به آن علاقه‌ای ندارد پیروز شود.»
________________________________________
: چطور علایق واقعی‌تان را بشناسید و آنها را دنبال کنید
________________________________________
?. میلیاردرها اهل مطالعه‌ هستند
وارن بافت با دارایی خالص تخمینی ?? میلیارد دلار
بسیاری از موفق‌ترین انسان‌ها کتاب‌خوان‌هایی حریص هستند.
یکی از نویسندگان بیزنس‌ اینسایدر (Business Insider) می‌نویسد: سرمایه‌گذار افسانه‌ای وارن بافت حدود ??? روز خود را به مطالعه می‌گذراند، و هر ساله در نامه‌ها‌‌یی که به سهامداران می‌فرستد کتاب‌های پیشنهادی خود را معرفی می‌کند.
در سال ???? مارک زاکربرگ تصمیم گرفت که هر دو هفته یک کتاب را به پایان برساند. اپرا وینفری شخصیت بانفوذ رسانه‌ای هر ماه کتابی را مشخص می‌کند تا افراد آن را بخوانند و درباره‌ی آن در «باشگاه کتاب اپرا ?.?» با یکدیگر بحث و گفتگو کنند. زمانی که از ایلان ماسک (Elon Musk) میلیاردر صنعت تکنولوژی پرسیدند از کجا فهمیده که چطور موشک فضایی بسازد جواب داده است: «من کتاب می‌خوانم.»
________________________________________
: چطور کتاب‌های قطور را تا انتها بخوانیم؟
________________________________________
?. میلیاردرها از چندین راه درآمد خود را به دست می‌آورند
ریچارد برنسون (Richard Branson) با دارایی خالص تخمینی ? میلیارد دلار
تمرکز ثروتمندترین افراد بر کسب درآمد است پس جای تعجب نیست که آنها این کار را از طرق مختلف انجام دهند. کورلی (Corley) نویسنده‌ی کتاب «عادات خود را تغییر دهید تا زندگی‌تان تغییر کند» می‌نویسد: «ریچارد برنسون مدیر میلیاردر گروه ویرجین تجسم این عادت است، او سرپرستی حدود ??? شرکت را برعهده دارد و بر روی ??? تا ??? عدد از این شرکت‌ها نام برند او وجود دارد. او این عادت ثروتمندان را در داشتن چندین راه کسب درآمد به شکلی برجسته در خود نشان داده است. برنسون خیلی زود متوجه این موضوع شد که این عادت ثروتمندان بیشترین ثروت را ایجاد می‌کند.»
?. میلیاردرها برای خودشان کار می‌کنند
مارک زوکربرگ با دارایی خالص تخمینی ?? میلیارد دلار
میلیاردرها تمایل دارند که رئیس خودشان باشند. آنها معمولا برای خودشان کار می‌کنند و خودشان هستند که رقم فیش حقوقی‌شان را تعیین می‌کنند.
مارک زاکربرگ از سن ?? سالگی، همان زمان که فیس‌بوک را در سال ???? به عنوان یک دانشجوی سال دوم راه انداخت، برای خودش کار می‌کرده است. ایوان اسپیگل مدیر اسنپ‌چت، جوان‌ترین مدیر میلیاردر جهان نیز مسیر مشابهی را در زندگی داشته است. او با همراهی دو همکلاسی قدیمی‌ از دانشگاه استنفورد یک اپ اشتراک‌گذاری عکس محبوب را پایه‌گذاری کرد و از آن زمان تا به حال رئیس خودش بوده است.
استیو سی‌بلد میلیاردر خودساخته که درباره‌ی ???? فرد ثروتمند مطالعه کرده است می‌گوید: «البته که آدم‌هایی با سطح کاری طراز اول در دنیا وجود دارند که برای دریافت فیش حقوقی آخر ماه هر روز در محل کار کارت ورود و خروج می‌زند، اما برای اکثر این افراد چنین روشی کُندترین راه به سمت ثروت است، که البته به عنوان امن‌ترین راه ارتقا داده می‌شود.» سی‌بلد می‌گوید: «افراد