مقالات

این، برای، یک، کنید.، می‌توانید

دانلود پایان نامه

. به سن‌تان مانند یک دارایی نگاه کنید. هرچه سن شما بیشتر باشد، تجربه‌تان بیشتر خواهد بود و هرچه تجربه‌تان بیشتر باشد، دانش بیشتری خواهید داشت.
?. ای کاش این‌قدر بدشانس نبودم

هرچه فرصت‌های بیشتری را دنبال کنید، شانس بهتری نیز خواهید داشت. اگر می‌خواهید به چیزی دست پیدا کنید، بروید و آن را کسب کنید. موفقیت در اثر پیگیری حاصل می‌شود نه شانس.

?. آنها درباره‌ی من چه فکری خواهند کرد؟
گرفتار شدن در این دام که دیگران درباره‌ی شما چه فکر می‌کنند، قطعا باعث افزایش سطح استرس شما می‌شود. هرگز شخصیت واقعی خودتان را در تلاش برای تحت‌تأثیر گذاشتن دیگران نابود نکنید. دوستان ارزشمندتان شما را به‌خاطر چیزی که هستید تحسین می‌کنند؛ نه به‌خاطر چیزی که فکر می‌کنند باید باشید.
?. من خیلی احمق هستم

هیچ‌کس پاسخ همه‌ی سؤالات را نمی‌داند، شما نیز دنبال چنین چیزی نباشید. همه‌ی ما مجموعه‌ای از مهارت‌های خاص خودمان را داریم. نداشتن برخی از مهارت‌ها به این معنا نیست که شما احمق هستید. به‌جای اینکه زندگی‌تان را حول نقاط ضعف‌تان سامان دهید، روی توسعه‌دادن مهارت‌ها‌یتان تمرکز کنید و سپس تا جایی که امکان دارد از آنها بهره‌برداری کنید. هر چه کاری را که در آن مهارت دارید بیشتر انجام دهید، اعتماد‌ به نفس شما بیشتر خواهد شد.
تبلیغات

?. هرگز کسی عاشق من نخواهد شد
شما چطور می‌توانید از چنین چیزی اطلاع داشته باشید؟ قطعا نمی‌توانید. اگر در خانه بنشینید و به این فکر کنید که دیگران چرا باید عاشق شما شوند (به‌جای اینکه بیرون بروید و با افراد مختلف ارتباط برقرار کنید)، فقط یک وضعیت بد را بدتر خواهید کرد. اگر در خانه بمانید هرگز نمی‌توانید شریک زندگی موردنظرتان را پیدا کنید. اگر می‌خواهید با کسی آشنا شوید، برای آن تلاش کنید.
?. من نمی‌توانم این کار را انجام دهم

هرگز پیش از اینکه مسابقه شروع شود، شکست خود را نپذیرید. به سه مورد از بزرگ‌ترین دستاورد‌های زندگی‌تان فکر کنید، شاید به تغییر نگرش شما کمک کند. این دستاوردها می‌توانند فارغ‌التحصیلی از دانشگاه، گرفتن ارتقای شغلی، نوشتن وبلاگ یا هر چیز دیگری باشد.
آیا سه چیزی را که می خواستید پیدا کردید؟ اکنون از خودتان بپرسید «من برای دستیابی به این موارد خاص، از چه مهارت‌هایی استفاده کردم؟» برای هر یک از این موارد یک پاسخ بنویسید.
آیا هیچ روند خاصی مشاهده می‌شود؟ اگر چنین است مسیر موفقیت درست در برابر شما قرار دارد.
?. من فکر نمی‌کنم که ــــــ من را دوست داشته باشد، چراکه او به من پیام و ایمیل نمی‌دهد یا به من زنگ نمی‌زند.
چنین نتیجه‌گیری‌های زودهنگامی نشان‌دهنده‌ی دیدگاهی خودمحور به جهان است. آیا این احتمال بیشتر نیست که دوست/شریک زندگی‌تان درگیر کار، کلاس یا هر کار دیگری باشد؟ افراد کارهای زیادی دارند که باید آن‌ها را انجام دهند، در نتیجه فکر نکنید با شما مشکلی دارند.
?. زندگی منصفانه‌ نیست، ای‌ کاش اوضاع کمی بهتر بود
درست است، زندگی منصفانه نیست (من دوست ندارم این حرف را بزنم، ولی زندگی هرگز منصفانه نبوده است). همیشه اتفاقات خوب و بد زیادی در هر لحظه‌ از زندگی‌تان رخ می‌دهد. این چیزها خارج از کنترل شما هستند؛ در نتیجه آنها را بپذیرید. اما اینکه بر روی بخش خوب آن تمرکز کنید یا بخش بد، کاملا به خودتان بستگی دارد. شما می‌توانید به‌خاطر چیزهای بدی که خارج از کنترل شما هستند، استرس زیادی متحمل شوید اما بدانید این کار باعث نمی‌شود احساس بهتری پیدا کنید، اما برعکس آن کاملا صادق است. به اتفاقات مثبت توجه کنید، چراکه مهم نیست الان چه وضعیتی دارید، در آینده به‌مراتب وضعیت بهتری خواهید داشت.
?. من از بدن خودم متنفر هستم

خواهش می‌کنم چنین چیزی را به زبان نیاورید. فرقی نمی‌کند که تپل، لاغر یا عضلانی باشید. بدن شما ظرف ارزشمندی است که شما را به هر جایی که در این دنیا بخواهید می‌برد. از بدن‌تان مراقبت کنید تا او نیز از شما مراقبت کند. گرفتار شدن در این باور که بدن شما بی‌عیب نیست، نتیجه‌ای جز هدر رفتن وقت و انرژی ارزشمندتان ندارد. در بدن‌تان به‌دنبال ویژگی‌های فیزیکی‌ای نباشید که دوست‌شان ندارید، بلکه روی آن دسته از ویژگی‌های فیزیکی‌تان تمرکز کنید که فکر می‌کنید بامزه، خوش‌منظر یا جذاب هستند. اگر می‌خواهید نسبت به بدن‌تان احساس بهتری داشته باشید، ?? دلیل جذاب بودن‌تان را مشخص کنید.
??. من بسیار شرمنده هستم؛ ای‌ کاش می‌توانستم ناپدید شوم
شرط می‌بندم همه‌ی افرادی که این مقاله را می‌خوانند، دست‌کم یک‌بار روی پیراهن‌شان غذا ریخته‌اند، ظرف غذا را شکسته‌اند، هنگام راه رفتن سُر خورده‌اند و یا با صورت به یک دیوار برخورد کرده‌اند؛ پس شما تنها کسی نیستند که چنین اتفاقاتی برای‌تان افتاده است. اگر در برابر یک جمع، اشتباهی از شما سر زد و صورت‌تان سرخ شد، نفس عمیقی بکشید و به خودتان بگویید «اشتباه بزرگی مرتکب نشده‌ام.» برای اینکه شرایط را تغییر دهید، داستانی خنده‌دار از تجربه‌های خودتان تعریف کنید تا نشان دهید که چنین چیزهایی اهمیت زیادی برای شما ندارند.
??. من در سطح او نیستم
چیزی به اسم سطح وجود ندارد که در آن باشید یا نباشید. درنتیجه اگر کسی به نظرتان جذاب می‌رسد، چنین فکری با خودتان نکنید و با او هم‌کلام شوید.
??. من نمی‌توانم باور کنم که ـــــــ به‌جای من انتخاب شود

حسادت احساسی مخرب است که آسیب زیادی به شما می‌زند و هیچ فایده‌ای ندارد. اگر یکی از همکاران‌تان به‌جای شما ارتقا پیدا کرد، حامی خوبی برای او باشید. احتمالا او نیز به‌اندازه‌ی شما شایسته‌ی این پیشرفت بوده است (حتی اگر چنین نیست هیچ دلیلی وجود ندارد که نسبت به او حسادت کنید؛ تقصیر همکارتان نیست که به‌جای شما انتخاب شده است). هنگام مواجه با چنین اتفاقاتی، بهترین کار این است که احساسات منفی را به رفتارهای مثبت تبدیل کنید. آیا فکر می‌کنید ارتقا حق شما بوده است؟ درباره‌اش حرف نزنید، آن را ثابت کنید.
??. این کار بیش از حد دشوار است
می‌دانید چه کارهایی واقعا دشوار هستند؟
اینکه در ?? سالگی در دوی ماراتون شرکت کنید؛ در حالی‌ که پسرتان را نیز روی صندلی چرخ‌دار هل می‌دهید.
اینکه ??? کیلومتر (?? ساعت) در اقیانوس شنا کنید.
دو ماه در یک خودروی یخ‌زده در دمای ??- زنده بمانید.
بله، دیگر نمی‌توانید بگویید چیزی «بیش از حد دشوار است».
اگر به چیزی باور داشته باشید، می‌توانید به آن دست پیدا کنید.
??. من نمی‌توانم به دیگران اعتماد کنم، چراکه بیش از حد ضربه خورده‌ام

نکته‌ی جالب درباره‌ی اعتماد کردن این است که هرچه کمتر به دیگران اعتماد کنید، آنها نیز تمایل کمتری برای اعتماد کردن به شما دارند. آیا همه‌ی افراد ارزش‌ اعتماد کردن دارند؟ قطعا خیر، اما این دلیل موجهی برای مشکوک بودن به همه نیست. اینکه یک یا دو نفر در گذشته به شما خیانت کرده‌اند، معنایش این نیست که به هیچ‌کس اعتماد نداشته باشید، بلکه معنایش این است که شما هنوز فرد مناسب‌تان را پیدا نکرده‌اید.
??. من هم تسلیم خواهم شد
زندگی مانند یک بازی ویدیویی است؛ مهم نیست چندبار شکست خورده‌اید، شما می‌توانید دکمه‌ی «ادامه» را تا هر زمان که نیاز داشته باشید فشار دهید. تا زمانی که بازی را ترک نکرده‌اید، شکست نخورده‌اید؛ درنتیجه هرگز بازی را ترک نکنید.
________________________________________
در ادامه بخوانید: ? راه غلبه بر خودانتقادی مخرب که مثل خوره به جان‌مان می‌افتد
________________________________________

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید
مقالات صوتی

مجموعه صوتی پرطرفدارترین مقالات با موضوع مثبت اندیشی و شادی
یک غم به تنهایی برای نابودی هزاران شادی کافیست

6000تومانچندین سال قبل که یک دانش‌آموز دبیرستانی بودم، چند ساعت مانده به امتحان، دستپخت لذیذ و البته با یک وجب روغن مادرم را نوش جان کردم. فکر می‌کنید چه اتفاقی افتاد؟ ساعت یک عصر که باید برای امتحان به مدرسه می‌رفتم آن‌قدر خواب‌آلود بودم که بعید نبود قید امتحان را بزنم. سر امتحان هم به تنها چیزی که فکر نمی‌کردم، خود امتحان بود. از آن موقع، تغذیه روزهای منتهی به امتحان را حسابی جدی گرفتم.

خوراکی‌های به خصوصی وجود دارد که به بچه‌ها برای بهتر درس خواندن و کسب نتایج بهتر کمک می‌کنند. فرقی نمی‌کند از دسته‌‌ی والدین سخت‌گیر و پرتوقعی باشید که از بچه‌ها انتظار بهترین نمره را دارند یا جزو والدینی باشید که درس خواندن را به خود بچه‌ها سپرده‌اید، شما می‌توانید با افزودن این مواد غذایی سالم (و البته خوشمزه) به رژیم غذایی بچه‌ها، در ایام امتحانات از لحاظ ذهنی به فرزندتان کمک کنید. می‌توانید مطمئن باشید این غذاهای مغز در ایام امتحانات به کودک شما آسیبی نخواهند رساند!
?. شکلات تلخ

در تحقیقات بالینی ثابت شده که انواع شکلات تلخ باعث افزایش جریان خون به مغز، کاهش فشار خون، هشیارتر شدن قوای ذهنی (به دلیل مقدار کم کافئین)، کاهش خطر سکته و افزایش میزان آنتی‌اکسیدان در بدن می‌شود. شکلات تلخ با کمک به ترشح هورمون‌هایی که موجب شادی می‌شوند و با مزه‌ی خوشایندی که دارد دانش‌آموز خسته را سر حال می‌آورد.
?. کره‌ی بادام‌زمینی

وقتی همه به خاطر آماده شدن برای امتحان خسته و فرسوده می‌شوند، آماده کردن صبحانه شاید کار سختی باشد. در روزهای سخت امتحان، می‌توانید لقمه‌های کره‌ی بادام‌زمینی درست کنید. کره‌ی بادام‌زمینی با پروتئین و چربی خوبی که دارد می‌توانند بچه‌ها را برای زمان طولانی‌تری در روز امتحان سیر نگه دارد.
?. روغن زیتون

در ایام امتحانات غذای خود را با روغن زیتون درست کنید. گفته می‌شود این روغن به دلیل دارا بودن اسید‌های چربِ غیراشباع اثرات ضدپیری بر روی مغز دارد. از این روغن در مدت امتحانات برای سالادها یا هنگام پختن غذای مورد علاقه‌ی فرزندتان استفاده کنید.
تبلیغات

?. ماهی‌های چرب

ماهی‌های با بیشترین میزان چربی (سالمون، خال‌مَخالی، ساردین) حاوی اُمگا ? و مقدار زیادی پروتئین هستند که برای تقویت عملکرد مغز مفیدند. می‌توانید مقداری ماهی سالمون را با روغن زیتون آغشته و کباب کنید و با برنج قهوه‌ای به عنوان یک غذای مقوی سرو کنید. همچنین کنسرو ماهی ساردین به همراه تکه‌ای نان سبوس‌دار میان‌وعده‌‌ای عالی برای بچه‌هاست.
?. اسفناج

اسفناج برشته، کوکوی اسفناج و بورانی درست کنید. ثابت شده که این گیاه سبزرنگ به علت داشتن لوتئین از زوال عملکردهای شناختی مغز جلوگیری می‌کند. محققان دانشگاه تافتز (Tufts) در ماساچوست دریافتند «آنهایی که از رژیم سرشار از لوتئین استفاده می‌کنند در طیف وسیعی از سنجش‌های شناختی مغز، از جمله عملکرد‌های اجرایی، زبان، یادگیری و حافظه نمرات بهتری از سایرین بدست می‌آورند.»
?. کلم بروکلی

ممکن است خوراکی مورد علاقه‌ی بچه‌ها نباشد اما مواد مغذی‌ای دارد که به فعالیت‌های مغزی کمک می‌کند. بروکلی حاوی مقادیر زیادی ویتامین K است که با افزایش توان مغز در ارتباط است.
?. آواکادو

درست مانند روغن زیتون، آواکادو سرشار از چربی‌های غیراشباعِ مفید برای بدن است. آواکادو جریان خون را به مغز افزایش می‌دهد و سلامت مغز را بهبود می‌بخشد. این غذای مغز را در ایام امتحانات با مقداری شیر غلیظ‌شده مخلوط کنید و به فرزندتان بدهید.
?. سیر

در تحقیقات از سیر برای کمک به درمان سرطان مغز و ارتقای عملکرد مغزی موش‌ها استفاده شده است. با مالیدن سیر تازه‌ی له‌شده روی نان تُست، می‌توانید نان سیردارِ مقوی درست کنید. همچنین می‌توانید از تکه‌های مرغ طعم‌دار شده با سیر به عنوان میان‌وعده استفاده کنید.
?. تخم‌مرغ

تخم‌مرغ سرشار از کولین است که ماده‌ای ضروری برای رشد مغز و تقویت حافظه به شمار می‌رود. می‌توانید برای وعده‌ی صبحانه غذایی مطابق با سلیقه‌ی خانواده‌تان با تخم‌مرغ درست کنید. این صبحانه‌ی سرشار از پروتئین عزیزان شما را سنگین و کرخت نخواهد کرد.
??. ماست

مادرهای عزیز سعی کنید در ایام امتحانات ماست را در برنامه‌ی تغذیه کودک‌تان قرار دهید. باکتری‌های مفید ماست می‌توانند برای کاهش اضطراب به مغز کمک کنند و فرایند تصمیم‌گیری را تسهیل کنند. در مورد بچه‌های مضطرب که مشکلات گوارشی دارند، ماست می‌تواند برای گوارش بهتر به آنها کمک کند.
??. آب

وقتی بچه‌ها به اندازه‌ی کافی آب دریافت نمی‌کنند، احساس خستگی کرده و فعالیت‌های ذهنی و به خاطر سپردن مطالب برایشان به کاری سخت تبدیل می‌شود. میزان مصرف آب کودک خود را زیر نظر بگیرید و دقت کنید که به مقدار کافی آب و میوه‌های آبدار مصرف کند تا خسته و کُند نشود.
??. میوه‌‌ی خشک

به عنوان میان‌وعده در بین ساعات درس خواندن یا به عنوان تامین‌کننده‌ی انرژی پیش از امتحان، وقتی کودک‌تان آنقدر نگران امتحان است که میلی به یک وعده‌ی کامل غذایی ندارد، می‌توانید از میوه‌های خشک استفاده کنید. میوه‌های خشک طعمی عالی دارند و انرژی خود را به مرور در بدن آزاد می‌کنند. در این ایام زردآلو، موز، سیب، انبه و توت‌فرنگی خشک شده به فرزندتان بدهید.
??. بادام‌هندی

اگر فرزندتان میان‌وعده‌های نمکی را ترجیح می‌دهد می‌توانید از بادام‌هندیِ کم‌نمک استفاده کنید. بادام‌هندی سرشار از منیزیم است که برای یادآوری و به تاخیر انداختن فراموشی ضروری است. این خصوصیت بادام‌هندی را به انتخابی مناسب برای کسانی که امتحانات حفظی دارند تبدیل می‌کند.
??. کربوهیدرات‌های کامل

در ایام امتحانات برنج قهوه‌ای، آرد کامل گندم و غلات کامل را در لیست غذاهای جادویی مغز برای بچه‌ها قرار دهید. کربوهیدرات‌های کامل انرژی را با سرعت آرام‌تری به نسبت سایر کربوهیدرات‌ها آزاد می‌کنند. این یعنی کودک شما مدت طولانی‌تری را بدون اینکه خیلی خسته شود می‌تواند درس بخواند.
??. شیر

بچه‌ها شب قبل از امتحان ممکن است مضطرب‌تر از آن باشند که بتوانند راحت بخوابند. با یک لیوان شیر گرم به آنها کمک کنید شب امتحان، استراحت خوب و کاملی داشته باشند. شیر حاوی کلسیم است که به مغز برای ساخت هورمون ملاتونین، موثر در کیفیت خواب، کمک می‌کند. شیر همچنین حاوی پروتئین است که به سیر ماندن کمک می‌کند و با این کار امکان خوابی عمیق را فراهم می‌آورد؛ با یک خواب عمیق فرزند شما فردا سرحال از خواب بیدار می‌شود.
برگرفته از: Theasianparentبا دیدن عنوان مقاله شاید دارید از خودتان می‌پرسید: «اصلا چرا باید غذاهای ضدالتهاب بخورم؟» پاسخ این است که سیستم ایمنی بدن در برابر خراش‌ها، جراحت یا عفونت با ایجاد التهاب واکنش نشان می‌دهد. التهاب که پاسخی طبیعی و در واقع مفید است برای فرآیند بهبودی اهمیت دارد. اما آنچه خطرناک است التهاب مزمن است که می‌تواند برای بدن و سلامتی شما خطرناک باشد.

داشتن رژیم غذایی حاوی خوراکی‌های ضدالتهاب به کاهش التهاب مزمن بدن که در اثر سبک زندگی نه چندان سالم به وجود آمده کمک می‌کند. اگر آماده‌اید به مسیر تغذیه‌ی سالم بازگردید این خوراکی‌های مغذی را امتحان کنید که حقیقتا در دسته‌ی مواد ضدالتهاب جای می‌گیرند.
?. بادام

بادام منبع غنی چربی‌های تک‌سیرنشده (شبیه به چربی روغن زیتون)، ویتامین E و منگنز است. علاوه بر این، بادام سرشار از منیزیم و پروتئین گیاهی است. طبق تحقیقات علمی، مصرف بادام احتمالا به علت بهبود شرایط اسید‌های چرب خون، خطر حمله‌های قلبی را در فرد کاهش می‌دهد.
بادام کمی پرکالری‌تر از سایر خوراکی‌های ضدالتهاب است اما با قدرت سیر‌کنندگی بالای خود به شما کمک می‌کند به رژیم کاهش وزنتان وفادار بمانید.

?. آواکادو

آواکادو غنی از چربی‌های تک‌سیرنشده‌ است. این چربی ها برای قلب مفید هستند. آواکادو علاوه بر این سرشار از منیزیم، فیبر و پتاسیم بوده و در عین حال سدیم کمی دارد. خوردن نیمی از آواکادو پاسخگوی مقدار مناسبی از نیاز روزانه‌ی شما به ویتامین‌های C, A, E و ویتامین‌های گروه B است. ترکیب این مواد مغذی با پلی‌فنول‌ها که مانند آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند آواکادو را به یک میوه‌ی ضروری در رژیم غذایی ضدالتهاب تبدیل می‌کند.
?. کلم بروکلی

تبلیغات

بروکلی از خانواده‌ی کلم‌ها با نام علمی (cruciferous) است که دارای مواد شیمیایی گیاهی با نام گلوکوزینولات (glucosinolates) هستند. این ماده نوعی آنتی‌اکسیدان قوی است. علاوه بر این بروکلی منبعی عالی برای ویتامین C، پتاسیم، کلسیم و ویتامین A است و کالری کمی دارد. مطالعات همه‌گیرشناسی بیماری‌ها نشان می‌دهد داشتن رژیم غذایی حاوی مقادیر فراوان کلم‌ها از جمله بروکلی، با کاهش خطر انواع خاصی از سرطان مرتبط است.
________________________________________
: ? نشانه‌ کمبود ویتامین را بشناسید
________________________________________
?. انواع بِری‌ها برای مثال زغال‌اخته

زغال‌اخته سرشار از پلی‌فنول است که فعالیت‌های آنتی‌اکسیدی را در بدن ترغیب می‌کند و در پیش‌گیری از سرطان و بیماری‌های قلبی عروقی مفید است. این ماده به همراه فلاونوئیدها، آنتوسیانید‌ها، فنولیک اسید و تانین‌ها تخریب سلولی ناشی از رادیکال‌های آزاد را کاهش می دهد. مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهد مواد موجود در زغال‌اخته با کاهش رشد سلول‌ها و کاهش التهاب از سرطان پیش‌گیری می‌کنند. انواع بِری‌ها کالری کمی دارند و به رژیم روزانه‌ی شما ویتامین های C ،E و فیبر اضافه می‌کنند.
?. هویج

هویج حاوی بتاکاروتن است که درون بدن تبدیل به ویتامین A می‌شود و علاوه بر این در

92