. به سن‌تان مانند يک دارايي نگاه کنيد. هرچه سن شما بيشتر باشد، تجربه‌تان بيشتر خواهد بود و هرچه تجربه‌تان بيشتر باشد، دانش بيشتري خواهيد داشت.
?. اي کاش اين‌قدر بدشانس نبودم

هرچه فرصت‌هاي بيشتري را دنبال کنيد، شانس بهتري نيز خواهيد داشت. اگر مي‌خواهيد به چيزي دست پيدا کنيد، برويد و آن را کسب کنيد. موفقيت در اثر پيگيري حاصل مي‌شود نه شانس.

?. آنها درباره‌ي من چه فکري خواهند کرد؟
گرفتار شدن در اين دام که ديگران درباره‌ي شما چه فکر مي‌کنند، قطعا باعث افزايش سطح استرس شما مي‌شود. هرگز شخصيت واقعي خودتان را در تلاش براي تحت‌تأثير گذاشتن ديگران نابود نکنيد. دوستان ارزشمندتان شما را به‌خاطر چيزي که هستيد تحسين مي‌کنند؛ نه به‌خاطر چيزي که فکر مي‌کنند بايد باشيد.
?. من خيلي احمق هستم

هيچ‌کس پاسخ همه‌ي سؤالات را نمي‌داند، شما نيز دنبال چنين چيزي نباشيد. همه‌ي ما مجموعه‌اي از مهارت‌هاي خاص خودمان را داريم. نداشتن برخي از مهارت‌ها به اين معنا نيست که شما احمق هستيد. به‌جاي اينکه زندگي‌تان را حول نقاط ضعف‌تان سامان دهيد، روي توسعه‌دادن مهارت‌ها‌يتان تمرکز کنيد و سپس تا جايي که امکان دارد از آنها بهره‌برداري کنيد. هر چه کاري را که در آن مهارت داريد بيشتر انجام دهيد، اعتماد‌ به نفس شما بيشتر خواهد شد.
تبليغات

?. هرگز کسي عاشق من نخواهد شد
شما چطور مي‌توانيد از چنين چيزي اطلاع داشته باشيد؟ قطعا نمي‌توانيد. اگر در خانه بنشينيد و به اين فکر کنيد که ديگران چرا بايد عاشق شما شوند (به‌جاي اينکه بيرون برويد و با افراد مختلف ارتباط برقرار کنيد)، فقط يک وضعيت بد را بدتر خواهيد کرد. اگر در خانه بمانيد هرگز نمي‌توانيد شريک زندگي موردنظرتان را پيدا کنيد. اگر مي‌خواهيد با کسي آشنا شويد، براي آن تلاش کنيد.
?. من نمي‌توانم اين کار را انجام دهم

هرگز پيش از اينکه مسابقه شروع شود، شکست خود را نپذيريد. به سه مورد از بزرگ‌ترين دستاورد‌هاي زندگي‌تان فکر کنيد، شايد به تغيير نگرش شما کمک کند. اين دستاوردها مي‌توانند فارغ‌التحصيلي از دانشگاه، گرفتن ارتقاي شغلي، نوشتن وبلاگ يا هر چيز ديگري باشد.
آيا سه چيزي را که مي خواستيد پيدا کرديد؟ اکنون از خودتان بپرسيد «من براي دستيابي به اين موارد خاص، از چه مهارت‌هايي استفاده کردم؟» براي هر يک از اين موارد يک پاسخ بنويسيد.
آيا هيچ روند خاصي مشاهده مي‌شود؟ اگر چنين است مسير موفقيت درست در برابر شما قرار دارد.
?. من فکر نمي‌کنم که ــــــ من را دوست داشته باشد، چراکه او به من پيام و ايميل نمي‌دهد يا به من زنگ نمي‌زند.
چنين نتيجه‌گيري‌هاي زودهنگامي نشان‌دهنده‌ي ديدگاهي خودمحور به جهان است. آيا اين احتمال بيشتر نيست که دوست/شريک زندگي‌تان درگير کار، کلاس يا هر کار ديگري باشد؟ افراد کارهاي زيادي دارند که بايد آن‌ها را انجام دهند، در نتيجه فکر نکنيد با شما مشکلي دارند.
?. زندگي منصفانه‌ نيست، اي‌ کاش اوضاع کمي بهتر بود
درست است، زندگي منصفانه نيست (من دوست ندارم اين حرف را بزنم، ولي زندگي هرگز منصفانه نبوده است). هميشه اتفاقات خوب و بد زيادي در هر لحظه‌ از زندگي‌تان رخ مي‌دهد. اين چيزها خارج از کنترل شما هستند؛ در نتيجه آنها را بپذيريد. اما اينکه بر روي بخش خوب آن تمرکز کنيد يا بخش بد، کاملا به خودتان بستگي دارد. شما مي‌توانيد به‌خاطر چيزهاي بدي که خارج از کنترل شما هستند، استرس زيادي متحمل شويد اما بدانيد اين کار باعث نمي‌شود احساس بهتري پيدا کنيد، اما برعکس آن کاملا صادق است. به اتفاقات مثبت توجه کنيد، چراکه مهم نيست الان چه وضعيتي داريد، در آينده به‌مراتب وضعيت بهتري خواهيد داشت.
?. من از بدن خودم متنفر هستم

خواهش مي‌کنم چنين چيزي را به زبان نياوريد. فرقي نمي‌کند که تپل، لاغر يا عضلاني باشيد. بدن شما ظرف ارزشمندي است که شما را به هر جايي که در اين دنيا بخواهيد مي‌برد. از بدن‌تان مراقبت کنيد تا او نيز از شما مراقبت کند. گرفتار شدن در اين باور که بدن شما بي‌عيب نيست، نتيجه‌اي جز هدر رفتن وقت و انرژي ارزشمندتان ندارد. در بدن‌تان به‌دنبال ويژگي‌هاي فيزيکي‌اي نباشيد که دوست‌شان نداريد، بلکه روي آن دسته از ويژگي‌هاي فيزيکي‌تان تمرکز کنيد که فکر مي‌کنيد بامزه، خوش‌منظر يا جذاب هستند. اگر مي‌خواهيد نسبت به بدن‌تان احساس بهتري داشته باشيد، ?? دليل جذاب بودن‌تان را مشخص کنيد.
??. من بسيار شرمنده هستم؛ اي‌ کاش مي‌توانستم ناپديد شوم
شرط مي‌بندم همه‌ي افرادي که اين مقاله را مي‌خوانند، دست‌کم يک‌بار روي پيراهن‌شان غذا ريخته‌اند، ظرف غذا را شکسته‌اند، هنگام راه رفتن سُر خورده‌اند و يا با صورت به يک ديوار برخورد کرده‌اند؛ پس شما تنها کسي نيستند که چنين اتفاقاتي براي‌تان افتاده است. اگر در برابر يک جمع، اشتباهي از شما سر زد و صورت‌تان سرخ شد، نفس عميقي بکشيد و به خودتان بگوييد «اشتباه بزرگي مرتکب نشده‌ام.» براي اينکه شرايط را تغيير دهيد، داستاني خنده‌دار از تجربه‌هاي خودتان تعريف کنيد تا نشان دهيد که چنين چيزهايي اهميت زيادي براي شما ندارند.
??. من در سطح او نيستم
چيزي به اسم سطح وجود ندارد که در آن باشيد يا نباشيد. درنتيجه اگر کسي به نظرتان جذاب مي‌رسد، چنين فکري با خودتان نکنيد و با او هم‌کلام شويد.
??. من نمي‌توانم باور کنم که ـــــــ به‌جاي من انتخاب شود

حسادت احساسي مخرب است که آسيب زيادي به شما مي‌زند و هيچ فايده‌اي ندارد. اگر يکي از همکاران‌تان به‌جاي شما ارتقا پيدا کرد، حامي خوبي براي او باشيد. احتمالا او نيز به‌اندازه‌ي شما شايسته‌ي اين پيشرفت بوده است (حتي اگر چنين نيست هيچ دليلي وجود ندارد که نسبت به او حسادت کنيد؛ تقصير همکارتان نيست که به‌جاي شما انتخاب شده است). هنگام مواجه با چنين اتفاقاتي، بهترين کار اين است که احساسات منفي را به رفتارهاي مثبت تبديل کنيد. آيا فکر مي‌کنيد ارتقا حق شما بوده است؟ درباره‌اش حرف نزنيد، آن را ثابت کنيد.
??. اين کار بيش از حد دشوار است
مي‌دانيد چه کارهايي واقعا دشوار هستند؟
اينکه در ?? سالگي در دوي ماراتون شرکت کنيد؛ در حالي‌ که پسرتان را نيز روي صندلي چرخ‌دار هل مي‌دهيد.
اينکه ??? کيلومتر (?? ساعت) در اقيانوس شنا کنيد.
دو ماه در يک خودروي يخ‌زده در دماي ??- زنده بمانيد.
بله، ديگر نمي‌توانيد بگوييد چيزي «بيش از حد دشوار است».
اگر به چيزي باور داشته باشيد، مي‌توانيد به آن دست پيدا کنيد.
??. من نمي‌توانم به ديگران اعتماد کنم، چراکه بيش از حد ضربه خورده‌ام

نکته‌ي جالب درباره‌ي اعتماد کردن اين است که هرچه کمتر به ديگران اعتماد کنيد، آنها نيز تمايل کمتري براي اعتماد کردن به شما دارند. آيا همه‌ي افراد ارزش‌ اعتماد کردن دارند؟ قطعا خير، اما اين دليل موجهي براي مشکوک بودن به همه نيست. اينکه يک يا دو نفر در گذشته به شما خيانت کرده‌اند، معنايش اين نيست که به هيچ‌کس اعتماد نداشته باشيد، بلکه معنايش اين است که شما هنوز فرد مناسب‌تان را پيدا نکرده‌ايد.
??. من هم تسليم خواهم شد
زندگي مانند يک بازي ويديويي است؛ مهم نيست چندبار شکست خورده‌ايد، شما مي‌توانيد دکمه‌ي «ادامه» را تا هر زمان که نياز داشته باشيد فشار دهيد. تا زماني که بازي را ترک نکرده‌ايد، شکست نخورده‌ايد؛ درنتيجه هرگز بازي را ترک نکنيد.
________________________________________
در ادامه بخوانيد: ? راه غلبه بر خودانتقادي مخرب که مثل خوره به جان‌مان مي‌افتد
________________________________________

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع مثبت انديشي و شادي
يک غم به تنهايي براي نابودي هزاران شادي کافيست

6000تومانچندين سال قبل که يک دانش‌آموز دبيرستاني بودم، چند ساعت مانده به امتحان، دستپخت لذيذ و البته با يک وجب روغن مادرم را نوش جان کردم. فکر مي‌کنيد چه اتفاقي افتاد؟ ساعت يک عصر که بايد براي امتحان به مدرسه مي‌رفتم آن‌قدر خواب‌آلود بودم که بعيد نبود قيد امتحان را بزنم. سر امتحان هم به تنها چيزي که فکر نمي‌کردم، خود امتحان بود. از آن موقع، تغذيه روزهاي منتهي به امتحان را حسابي جدي گرفتم.

خوراکي‌هاي به خصوصي وجود دارد که به بچه‌ها براي بهتر درس خواندن و کسب نتايج بهتر کمک مي‌کنند. فرقي نمي‌کند از دسته‌‌ي والدين سخت‌گير و پرتوقعي باشيد که از بچه‌ها انتظار بهترين نمره را دارند يا جزو والديني باشيد که درس خواندن را به خود بچه‌ها سپرده‌ايد، شما مي‌توانيد با افزودن اين مواد غذايي سالم (و البته خوشمزه) به رژيم غذايي بچه‌ها، در ايام امتحانات از لحاظ ذهني به فرزندتان کمک کنيد. مي‌توانيد مطمئن باشيد اين غذاهاي مغز در ايام امتحانات به کودک شما آسيبي نخواهند رساند!
?. شکلات تلخ

در تحقيقات باليني ثابت شده که انواع شکلات تلخ باعث افزايش جريان خون به مغز، کاهش فشار خون، هشيارتر شدن قواي ذهني (به دليل مقدار کم کافئين)، کاهش خطر سکته و افزايش ميزان آنتي‌اکسيدان در بدن مي‌شود. شکلات تلخ با کمک به ترشح هورمون‌هايي که موجب شادي مي‌شوند و با مزه‌ي خوشايندي که دارد دانش‌آموز خسته را سر حال مي‌آورد.
?. کره‌ي بادام‌زميني

وقتي همه به خاطر آماده شدن براي امتحان خسته و فرسوده مي‌شوند، آماده کردن صبحانه شايد کار سختي باشد. در روزهاي سخت امتحان، مي‌توانيد لقمه‌هاي کره‌ي بادام‌زميني درست کنيد. کره‌ي بادام‌زميني با پروتئين و چربي خوبي که دارد مي‌توانند بچه‌ها را براي زمان طولاني‌تري در روز امتحان سير نگه دارد.
?. روغن زيتون

در ايام امتحانات غذاي خود را با روغن زيتون درست کنيد. گفته مي‌شود اين روغن به دليل دارا بودن اسيد‌هاي چربِ غيراشباع اثرات ضدپيري بر روي مغز دارد. از اين روغن در مدت امتحانات براي سالادها يا هنگام پختن غذاي مورد علاقه‌ي فرزندتان استفاده کنيد.
تبليغات

?. ماهي‌هاي چرب

ماهي‌هاي با بيشترين ميزان چربي (سالمون، خال‌مَخالي، ساردين) حاوي اُمگا ? و مقدار زيادي پروتئين هستند که براي تقويت عملکرد مغز مفيدند. مي‌توانيد مقداري ماهي سالمون را با روغن زيتون آغشته و کباب کنيد و با برنج قهوه‌اي به عنوان يک غذاي مقوي سرو کنيد. همچنين کنسرو ماهي ساردين به همراه تکه‌اي نان سبوس‌دار ميان‌وعده‌‌اي عالي براي بچه‌هاست.
?. اسفناج

اسفناج برشته، کوکوي اسفناج و بوراني درست کنيد. ثابت شده که اين گياه سبزرنگ به علت داشتن لوتئين از زوال عملکردهاي شناختي مغز جلوگيري مي‌کند. محققان دانشگاه تافتز (Tufts) در ماساچوست دريافتند «آنهايي که از رژيم سرشار از لوتئين استفاده مي‌کنند در طيف وسيعي از سنجش‌هاي شناختي مغز، از جمله عملکرد‌هاي اجرايي، زبان، يادگيري و حافظه نمرات بهتري از سايرين بدست مي‌آورند.»
?. کلم بروکلي

ممکن است خوراکي مورد علاقه‌ي بچه‌ها نباشد اما مواد مغذي‌اي دارد که به فعاليت‌هاي مغزي کمک مي‌کند. بروکلي حاوي مقادير زيادي ويتامين K است که با افزايش توان مغز در ارتباط است.
?. آواکادو

درست مانند روغن زيتون، آواکادو سرشار از چربي‌هاي غيراشباعِ مفيد براي بدن است. آواکادو جريان خون را به مغز افزايش مي‌دهد و سلامت مغز را بهبود مي‌بخشد. اين غذاي مغز را در ايام امتحانات با مقداري شير غليظ‌شده مخلوط کنيد و به فرزندتان بدهيد.
?. سير

در تحقيقات از سير براي کمک به درمان سرطان مغز و ارتقاي عملکرد مغزي موش‌ها استفاده شده است. با ماليدن سير تازه‌ي له‌شده روي نان تُست، مي‌توانيد نان سيردارِ مقوي درست کنيد. همچنين مي‌توانيد از تکه‌هاي مرغ طعم‌دار شده با سير به عنوان ميان‌وعده استفاده کنيد.
?. تخم‌مرغ

تخم‌مرغ سرشار از کولين است که ماده‌اي ضروري براي رشد مغز و تقويت حافظه به شمار مي‌رود. مي‌توانيد براي وعده‌ي صبحانه غذايي مطابق با سليقه‌ي خانواده‌تان با تخم‌مرغ درست کنيد. اين صبحانه‌ي سرشار از پروتئين عزيزان شما را سنگين و کرخت نخواهد کرد.
??. ماست

مادرهاي عزيز سعي کنيد در ايام امتحانات ماست را در برنامه‌ي تغذيه کودک‌تان قرار دهيد. باکتري‌هاي مفيد ماست مي‌توانند براي کاهش اضطراب به مغز کمک کنند و فرايند تصميم‌گيري را تسهيل کنند. در مورد بچه‌هاي مضطرب که مشکلات گوارشي دارند، ماست مي‌تواند براي گوارش بهتر به آنها کمک کند.
??. آب

وقتي بچه‌ها به اندازه‌ي کافي آب دريافت نمي‌کنند، احساس خستگي کرده و فعاليت‌هاي ذهني و به خاطر سپردن مطالب برايشان به کاري سخت تبديل مي‌شود. ميزان مصرف آب کودک خود را زير نظر بگيريد و دقت کنيد که به مقدار کافي آب و ميوه‌هاي آبدار مصرف کند تا خسته و کُند نشود.
??. ميوه‌‌ي خشک

به عنوان ميان‌وعده در بين ساعات درس خواندن يا به عنوان تامين‌کننده‌ي انرژي پيش از امتحان، وقتي کودک‌تان آنقدر نگران امتحان است که ميلي به يک وعده‌ي کامل غذايي ندارد، مي‌توانيد از ميوه‌هاي خشک استفاده کنيد. ميوه‌هاي خشک طعمي عالي دارند و انرژي خود را به مرور در بدن آزاد مي‌کنند. در اين ايام زردآلو، موز، سيب، انبه و توت‌فرنگي خشک شده به فرزندتان بدهيد.
??. بادام‌هندي

اگر فرزندتان ميان‌وعده‌هاي نمکي را ترجيح مي‌دهد مي‌توانيد از بادام‌هنديِ کم‌نمک استفاده کنيد. بادام‌هندي سرشار از منيزيم است که براي يادآوري و به تاخير انداختن فراموشي ضروري است. اين خصوصيت بادام‌هندي را به انتخابي مناسب براي کساني که امتحانات حفظي دارند تبديل مي‌کند.
??. کربوهيدرات‌هاي کامل

در ايام امتحانات برنج قهوه‌اي، آرد کامل گندم و غلات کامل را در ليست غذاهاي جادويي مغز براي بچه‌ها قرار دهيد. کربوهيدرات‌هاي کامل انرژي را با سرعت آرام‌تري به نسبت ساير کربوهيدرات‌ها آزاد مي‌کنند. اين يعني کودک شما مدت طولاني‌تري را بدون اينکه خيلي خسته شود مي‌تواند درس بخواند.
??. شير

بچه‌ها شب قبل از امتحان ممکن است مضطرب‌تر از آن باشند که بتوانند راحت بخوابند. با يک ليوان شير گرم به آنها کمک کنيد شب امتحان، استراحت خوب و کاملي داشته باشند. شير حاوي کلسيم است که به مغز براي ساخت هورمون ملاتونين، موثر در کيفيت خواب، کمک مي‌کند. شير همچنين حاوي پروتئين است که به سير ماندن کمک مي‌کند و با اين کار امکان خوابي عميق را فراهم مي‌آورد؛ با يک خواب عميق فرزند شما فردا سرحال از خواب بيدار مي‌شود.
برگرفته از: Theasianparentبا ديدن عنوان مقاله شايد داريد از خودتان مي‌پرسيد: «اصلا چرا بايد غذاهاي ضدالتهاب بخورم؟» پاسخ اين است که سيستم ايمني بدن در برابر خراش‌ها، جراحت يا عفونت با ايجاد التهاب واکنش نشان مي‌دهد. التهاب که پاسخي طبيعي و در واقع مفيد است براي فرآيند بهبودي اهميت دارد. اما آنچه خطرناک است التهاب مزمن است که مي‌تواند براي بدن و سلامتي شما خطرناک باشد.

داشتن رژيم غذايي حاوي خوراکي‌هاي ضدالتهاب به کاهش التهاب مزمن بدن که در اثر سبک زندگي نه چندان سالم به وجود آمده کمک مي‌کند. اگر آماده‌ايد به مسير تغذيه‌ي سالم بازگرديد اين خوراکي‌هاي مغذي را امتحان کنيد که حقيقتا در دسته‌ي مواد ضدالتهاب جاي مي‌گيرند.
?. بادام

بادام منبع غني چربي‌هاي تک‌سيرنشده (شبيه به چربي روغن زيتون)، ويتامين E و منگنز است. علاوه بر اين، بادام سرشار از منيزيم و پروتئين گياهي است. طبق تحقيقات علمي، مصرف بادام احتمالا به علت بهبود شرايط اسيد‌هاي چرب خون، خطر حمله‌هاي قلبي را در فرد کاهش مي‌دهد.
بادام کمي پرکالري‌تر از ساير خوراکي‌هاي ضدالتهاب است اما با قدرت سير‌کنندگي بالاي خود به شما کمک مي‌کند به رژيم کاهش وزنتان وفادار بمانيد.

?. آواکادو

آواکادو غني از چربي‌هاي تک‌سيرنشده‌ است. اين چربي ها براي قلب مفيد هستند. آواکادو علاوه بر اين سرشار از منيزيم، فيبر و پتاسيم بوده و در عين حال سديم کمي دارد. خوردن نيمي از آواکادو پاسخگوي مقدار مناسبي از نياز روزانه‌ي شما به ويتامين‌هاي C, A, E و ويتامين‌هاي گروه B است. ترکيب اين مواد مغذي با پلي‌فنول‌ها که مانند آنتي‌اکسيدان عمل مي‌کند آواکادو را به يک ميوه‌ي ضروري در رژيم غذايي ضدالتهاب تبديل مي‌کند.
?. کلم بروکلي

تبليغات

بروکلي از خانواده‌ي کلم‌ها با نام علمي (cruciferous) است که داراي مواد شيميايي گياهي با نام گلوکوزينولات (glucosinolates) هستند. اين ماده نوعي آنتي‌اکسيدان قوي است. علاوه بر اين بروکلي منبعي عالي براي ويتامين C، پتاسيم، کلسيم و ويتامين A است و کالري کمي دارد. مطالعات همه‌گيرشناسي بيماري‌ها نشان مي‌دهد داشتن رژيم غذايي حاوي مقادير فراوان کلم‌ها از جمله بروکلي، با کاهش خطر انواع خاصي از سرطان مرتبط است.
________________________________________
: ? نشانه‌ کمبود ويتامين را بشناسيد
________________________________________
?. انواع بِري‌ها براي مثال زغال‌اخته

زغال‌اخته سرشار از پلي‌فنول است که فعاليت‌هاي آنتي‌اکسيدي را در بدن ترغيب مي‌کند و در پيش‌گيري از سرطان و بيماري‌هاي قلبي عروقي مفيد است. اين ماده به همراه فلاونوئيدها، آنتوسيانيد‌ها، فنوليک اسيد و تانين‌ها تخريب سلولي ناشي از راديکال‌هاي آزاد را کاهش مي دهد. مطالعات آزمايشگاهي نشان مي‌دهد مواد موجود در زغال‌اخته با کاهش رشد سلول‌ها و کاهش التهاب از سرطان پيش‌گيري مي‌کنند. انواع بِري‌ها کالري کمي دارند و به رژيم روزانه‌ي شما ويتامين هاي C ،E و فيبر اضافه مي‌کنند.
?. هويج

هويج حاوي بتاکاروتن است که درون بدن تبديل به ويتامين A مي‌شود و علاوه بر اين در