از شروع سخنرانی‌ وقت کافی برای استقرار و احساس آرامش در فضای جدید داشته باشید. این وقت اضافی تضمین می‌کند که دیر نمی‌رسید و به‌اندازه‌ی کافی وقت دارید تا با فضای محل سخنرانی‌تان آشنا شوید.
?. با محیط اطراف‌تان آشنا شوید
هرچه بیشتر با فضای اطراف‌تان آشنا باشید، احساس راحتی بیشتری خواهید کرد. سعی کنید پیش از شروع برنامه، زمانی را در محل سخنرانی بگذرانید. درصورت امکان، با میکروفن و نور تمرین کنید، جایتان را پیدا کنید و از هر عامل بالقوه‌ای که ممکن است در روز سخنرانی باعث حواس‌پرتی شما شود (مثل سروصدای یک خیابان شلوغ در بیرون محل برگزاری) آگاه شوید.
________________________________________
: برای آرامش اعصاب چه باید کرد؛ راهکارهایی موثر برای کاهش استرس
________________________________________
?. سلام و احوال‌پرسی کنید
قبل از ارائه‌ی سخنرانی، با حضار گپی دوستانه بزنید. صحبت با مخاطبان، شما را دوستانه‌تر و جذاب‌تر می‌کند. از شرکت‌کنندگان سؤال‌ کنید و پاسخ‌هایشان را بشنوید. آنها حتی می‌توانند منبع الهامی برای سخنرانی شما باشند.
?. از تصویرسازی مثبت استفاده کنید

همان‌طور که می‌دانید مطالعات زیادی اثربخشی تصویرسازی مثبت را ثابت کرده‌اند. وقتی ما در ذهن‌مان نتیجه‌ی مثبتی را از یک طرح تصویر می‌کنیم، احتمال تحقق آن امکان‌پذیرتر است.
به‌جای اینکه به این فکر کنید که «من امروز سخنرانی را خراب می‌کنم» و خودتان را در حال ترک‌ کردن جلسه در وسط سخنرانی‌تان تجسم کنید، خودتان را درحال خنداندن مردم ببینید. تفکرات مثبت می‌توانند به‌طرز چشمگیری مؤثر باشند. پس یک بار به آنها فرصت بدهید.
________________________________________
: تجسم خلاق و تکنیک‌های پیاده‌سازی آن
________________________________________
?. به‌خاطر داشته باشید که بیشتر حضار مشفق و دلسوز شما هستند
یکی از سخت‌ترین ترس‌هایی که هنگام صحبت در مکان‌‌های عمومی باید آن را کنار گذاشت، این است که شنوندگان منتظر خندیدن به اشتباهات شما هستند. خوشبختانه این مورد در اکثریت قریب‌به‌اتفاق سخنرانی‌ها اتفاق نمی‌افتد.
مردم می‌خواهند موفقیت شما را ببینند. درواقع بیشتر افراد از صحبت در جمع می‌ترسند. پس به‌احتمال زیاد بیشتر افرادی که به سخنرانی شما گوش می‌دهند، حتی اگر بی‌علاقه و بی‌حال به‌نظر برسند، درک می‌کنند که این کار می‌تواند چقدر دشوار و خسته‌کننده باشد. اگر احساس می‌کنید دستپاچه و عصبی هستید، به خودتان یادآوری کنید که مخاطبان شما متوجه آن می‌شوند و واقعا دوست دارند ببینند که شما از پس آن برمی‌آیید.
?. نفس‌های عمیق بکشید
بهترین توصیه برای افراد عصبی همین است. وقتی عصبی می‌شوید، عضلات‌تان سفت می‌شوند؛ به‌طوری‌که ممکن است حتی نفس‌تان را حبس کنید. به‌جای آن، نفس‌های عمیق بکشید تا به مغزتان اکسیژن برسانید و بدن‌تان را آرام کنید.
________________________________________
: ? تمرین تنفس برای آرامش در کمتر از ?? دقیقه
________________________________________
??. لبخند بزنید

لبخند زدن هورمون اندورفین را در بدن افزایش می‌دهد، اضطراب را با آرامش جایگزین می‌کند و باعث می‌شود شما احساس بهتری نسبت‌به سخنرانی‌تان داشته باشید. همچنین لبخند زدن اشتیاق و اعتماد‌به‌نفس شما را به همه نشان می‌دهد و این نکته حتی زمانی که شما درحال ارائه‌ی یک وبینار هستید و مردم نمی‌توانند شما را ببینند نیز صدق می‌کند. فقط در انجام آن افراط نکنید. هیچ‌کس از ظاهر یک سخنران دلقک‌مانند خوشش نمی‌آید.
________________________________________
: لبخند جذاب؛ چطور لبخند بزنیم تا جذاب‌تر باشیم؟
________________________________________
??. ورزش کنید
سعی کنید روز قبل از سخنرانی‌تان ورزش کنید تا میزان اندورفین را در بدن‌تان افزایش دهید. اندورفین می‌تواند به کاهش اضطراب و تسکین آن کمک کند. شاید بهتر باشد از قبل برای یک کلاس زومبا ثبت‌نام کنید!
??. روی مکث‌هایتان کار کنید
شاید به‌نظرتان بهتر است که هنگام اضطراب، سرعت ارائه‌تان را بالا ببرید تا سریع‌تر سخنرانی‌تان را تمام کنید، اما این کار خودش باعث بندآمدن نفس شما و درنتیجه اضطراب و وحشت‌زدگی بیشتر می‌شود.
از آهسته کردن ریتم صحبت‌تان و استفاده از مکث‌ در سخنرانی‌تان نترسید. می‌توانید از مکث‌کردن برای تأکید روی نکات خاص استفاده کنید. این کار کمک می‌کند تا سخنرانی شما محاوره‌ای‌تر به‌نظر برسد. اگر احساس می‌کنید که دارید کنترل سرعت صحبت‌کردن‌تان را ازدست می‌دهید، مکث مناسبی کنید و آرام شوید.
________________________________________
: چگونه غلبه بر استرس هنگام سخنرانی امکان‌پذیر است
________________________________________
??. سعی نکنید به بیان مطالب زیادی بپردازید
درست است که سخنرانی شما باید سرشار از اطلاعات مفید، عمیق و مستند باشد، اما به این معنی نیست که باید موضوعی عمیق و پیچیده و وسیع را در ?? دقیقه سخنرانی فشرده بیان کنید! دانستن اینکه چه مطالبی باید گنجانده شوند و کدام‌یک باید رها شوند، برای موفقیت در یک سخنرانی خوب حیاتی است. منظور من این نیست که از گنجاندن اطلاعات و اسلاید‌های مفید مضایقه کنید، بلکه بهتر است ویرایشی دقیق روی مطالب انجام دهید. اگر مطلبی خیلی خارج از موضوع به‌نظر می‌رسد یا ارتباط خیلی کمی به اصل مطلب دارد، آن را کنار بگذارید. شما همیشه می‌توانید از این اطلاعات اضافی در سخنرانی‌های دیگر استفاده کنید.
??. مخاطب را درگیر کنید

مردم خیلی دوست دارند که صحبت کنند و نظرات‌شان شنیده شود؛ درحالی‌که ماهیت اغلب سخنرانی‌ها یک‌طرفه به‌نظر می‌رسد. هرچند که بهتر است این‌طور نباشد.
عقیده و نظر مخاطبان را خواستن، سؤال کردن و سایر ابزار‌های جلب مشارکت حضار می‌تواند میزان همکاری را بالا ببرد و باعث شود تا شرکت‌کنندگان احساس کنند که بخشی از گفت‌وگو هستند. همچنین این کار باعث می‌شود که شما به‌عنوان سخنران جذاب‌تر به‌نظر برسید. می‌توانید با یک نظرسنجی یا رأی‌گیری شروع کنید. ولی آنها را با سؤالات غیرمنتظره پیچیده نکنید، بلکه از آنها به‌عنوان فرصتی استفاده کنید که به شما امکان می‌دهد تا ببینید مخاطبان شما دنبال چه چیزی هستند.
________________________________________
: ?? روش برای خراب کردن یک سخنرانی عالی
________________________________________
??. سرگرم‌کننده باشید
اگر شما نتوانید مطالب‌تان را به‌درستی ارائه دهید، سخنرانی شما شکست می‌خورد؛ حتی اگر پر از اطلاعات مفید باشد. من فهمیده‌ام که اضافه‌کردن چند جوک و اسلاید سرگرم‌کننده، یکی از بهترین راه‌هاست که کمک می‌کند مخاطبان و البته خود شما احساس راحتی بیشتری بکنید؛ به‌خصوص زمانی که مشغول توضیح و ارائه‌ی حجم زیادی از اطلاعات هستید. بااین‌حال، این نکته بسیار مهم است که تعادل را حفظ کنید، چون یک نمایش کمدی اجرا نمی‌کنید و مردم فقط برای سرگرم‌شدن به سخنرانی شما نیامده‌اند. اما همان‌طور که گفتم از افزودن کمی شوخ‌طبعی به صحبت‌هایتان نترسید. اگر هنوز از نحوه‌ی ارائه‌تان مطمئن نیستید،‌ آن را برای چند نفر از دوستان‌تان اجرا کنید و از آنها بخواهید که نظرشان را خیلی راحت و بی‌پرده بگویند.
??. بپذیرید که جواب همه‌ی سؤالات را نمی‌دانید
معمولا تعداد بسیار کمی از سخنرانان تصدیق می‌کنند که همه‌چیز را نمی‌دانند! چون آنها احساس می‌کنند که این کار اعتبارشان را خدشه‌دار می‌کند. اما چون همه‌ی ما می‌دانیم که هیچ‌کس همه‌چیز را درمورد یک موضوع نمی‌داند، پذیرفتن آن در یک سخنرانی حتی می‌تواند اعتبار شما را بهتر کند.
اگر کسی از شما سؤالی کرد که جواب آن را نمی‌‌دانستید، اشکالی ندارد اگر بپذیرید که نمی‌دانید. این کار حتی می‌تواند اعتبار شما را میان مخاطبان بالا ببرد، چون نشان می‌دهد که یک فرد فارغ از اینکه چقدر می‌تواند مطلع و آگاه باشد، همیشه درحال یادگیری است. هیچ‌کس از شما توقع ندارد که به همه‌ی علوم واقف باشید، آنها فقط می‌خواهند از شما یاد بگیرند.
________________________________________
: تاثیرگذاری روی دیگران با ?? ترفندی که کمتر کسی می‌داند
________________________________________
??. از حالت و ژست مناسب استفاده کنید

تمرین کردن زبان بدن یکی دیگر از کارهایی است که می‌تواند حال‌تان را قبل از اجرا بهتر کند. وقتی زبان بدن شما اعتمادبه‌نفس‌تان را نشان دهد، ذهن‌تان نیز آن را به‌خوبی دنبال می‌کند. مطالعات زیادی نشان داده‌اند که استفاده از حالات و ژست‌هایی که قدرت و توانمندی را نمایش می‌دهند، چند دقیقه پیش از شروع سخنرانی، می‌تواند احساس پایداری از اعتمادبه‌نفس را به‌‍وجود آورد. بااین‌حال لازم نیست همه‌روز سینه‌تان را به‌طرز اغراق‌آمیزی جلو بدهید! می‌توانید از هر ژستی به‌جز نشستن استفاده کنید. نشستن حالت انفعالی دارد، درحالی‌که ایستادن یا راه رفتن بیشتر کمک می‌کند تا دلشوره‌تان را مهار کنید. قبل از اینکه روی صحنه بروید، بهترین حالت را به خودتان بگیرید و سرتان را بالا نگه‌دارید.
________________________________________
: زبان بدن حرفه‌ای در سخنرانی؛ ? ترفندی که بر قدرت تاثیرگذاری شما می‌افزاید
________________________________________
??. آب بنوشید
خشکی دهانِ ناشی از اضطراب درمیان مردم بسیار شایع است. برای پیشگیری از این اتفاق می‌توانید پیش از شروع مقدار زیادی آب بنوشید. یک بطری آب هم دم دست‌تان نگه‌ دارید که اگر درطول صحبت دهان‌تان خشک شد، مقداری از آن بنوشید.
??. به کلاس‌های بهبود مهارت‌های سخنرانی بروید
در سراسر جهان کلاس‌ها و گروه‌هایی هستند که برای کمک به بهبود فنون بیان و سخنرانی اعضا تشکیل شده‌اند. این گروه‌‌ها در ساعت ناهار یا بعد از ساعات کاری دور هم جمع می‌شوند و درمورد یک موضوع از پیش انتخاب‌شده سخنرانی‌های کوتاهی ارائه می‌دهند. هرچه بیشتر در این اجتماعات شرکت کنید، مهارت‌های شما بهتر خواهد شد. پس برای اینکه به سخنرانی درجه‌یک تبدیل شوید، می‌توانید در این کلاس‌ها عضو شوید.
??. با ترس مبارزه نکنید
به‌جای اینکه با ترس‌تان مبارزه کنید، آن را بپذیرید. نگرانی از اینکه مبادا شرکت‌کنندگان متوجه استرس و اضطراب شما بشوند، فقط اضطراب و نگرانی‌تان را بیشتر خواهد کرد. به‌یاد داشته باشید که همه‌ی این نگرانی‌ و احساس برافروختگی بد نیست! می‌توانید این انرژی حاصل از اضطراب را مهار کنید و آن را به اشتیاقی مثبت تبدیل کنید و ببینید که چطور خواهید درخشید.
________________________________________
در ادامه بخوانید: نشانه های اعتماد به نفس بالا چیست؟
________________________________________

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید
مقالات صوتی

مجموعه صوتی پرطرفدارترین مقالات سخنرانی، فن بیان و ارائه
کلام‌تان را جادویی کنید

6000تومانهرگاه زوجی که مدت‌ها کنار هم زندگی کرده‌اند داستان آشنایی‌شان را تعریف می‌کنند، همیشه می‌توانند لحظه‌ای را مشخص کنند که مطمئن شدند «نیمه‌ی گمشده‌ی خود» را پیدا کرده‌اند. در چنین لحظه‌‌ای برایتان روشن می‌شود می‌خواهید با این شخص بمانید نه با هیچ‌کس دیگری در جهان، اما لحظه‌های کوچک فراوانی هستند که شما را به این درک شگفت‌انگیز می‌رسانند. اگر شما نیز از این لحظات داشته‌اید، پس باید کم‌کم به این فکر باشید که رابطه‌ی خود را جلوتر ببرید.

:
?? سوالی که در تصمیم گیری برای ازدواج به شما کمک می‌کند
چگونه ازدواج موفق داشته باشیم؟
چطور بر ترس از ازدواج غلبه کنیم
?. دیدن او همه‌ چیز را بهتر می‌کند
همه ممکن است روزهای بدی داشته باشید که بخواهید زیر لحاف بروید و هیچ وقت بیرون نیایید. شریک عاطفی مناسب می‌تواند کاری کند همه‌ی درد و عذاب آن روز را از یاد ببرید و احساس کنید چقدر خوش‌شانسید. به محض اینکه که او را می‌بینید به یاد می‌آورید چرا این همه بدبختی را در محل کار خود تحمل کرده‌اید: چون می‌خواهید برای او زندگی بهتری بسازید و آینده‌ی بهتری برای خودتان فراهم کنید.
?. می‌توانید آرزوها و رؤیاهایتان را با او در میان بگذارید
وقتی نیمه‌‌ی گمشده‌‌ی خود را پیدا کردید، می‌خواهید همه‌ی آرزوهایتان را به او بگویید. حتی محال‌ترین رؤیاهایی که تا به حال داشته‌اید به او می‌گویید چون وقتی او در کنار شماست، واقعا فکر می‌کنید می‌توانید به هرچه می‌خواهید برسید. وقتی کسی را دارید که از شما حمایت کند، حتی رویاهای مضحک دوران کودکی هم ممکن می‌شوند.
?. می‌توانید اعتراف کنید اشتباه کرده‌اید
رابطه‌های فراوانی فقط به این خاطر نابود شده‌اند که هیچ‌کدام از طرفین حاضر نشدند اشتباه خود را بپذیرند. وقتی نیمه‌ی گمشده‌تان را پیدا می‌کنید،‌ آن‌قدر با او راحتید که به اشتباهات خود اعتراف می‌کنید، چون اطمینان دارید او در درازمدت این اشتباه را به رخ شما نمی‌کشد. می‌دانید او به صداقت شما اعتماد می‌کند و می‌توانید در آینده رابطه‌‌تان را بهبود ببخشید.

________________________________________
: ازدواج با افراد خودشیفته چه معایبی دارد؟
________________________________________
?. می‌خواهید کاری کنید زندگی او بهتر و آسان‌تر شود

وقتی نیمه‌ی گمشده‌ی خود را پیدا کردید، برای او زندگی می‌کنید نه برای خودتان. ذره‌ذره‌ی وجودتان را قربانی می‌کنید تا زندگی او بهتر شود. حتی اگر روز سختی داشته‌اید، وقتی به خانه می‌آیید، فورا می‌خواهید خانه را تمیز کنید و برای او شام بپزید تا آسوده باشد. اگر خریدی را فراموش کرد، فورا با ماشین به فروشگاه می‌روید، حتی اگر به این خاطر برنامه‌ی مورد علاقه‌ی خود را از دست بدهید. مهم‌ترین چیز این است که عزیزتان راحت باشد.
تبلیغات

?. بعضی کارها را بدون او انجام نمی‌دهید
اگر عادت کرده‌اید یک برنامه‌ی تلویزیونی را با هم ببینید، دیگر هیچ‌وقت آن برنامه را بدون او نمی‌بینید. اگر بستنی خوردن در کافه‌‌ای خاص کار همیشگی شماست،‌ دیگر بدون او آنجا نمی‌روید (مگر اینکه بروید تا چیزی را برای او بگیرید!). اگر رژیم دارید، فقط برای خودتان مرغ رژیمی نمی‌گیرید. وقتی یک سری کارها تبدیل به دونفره‌های شما شدند، دیگر باید بدانید نیمه‌ی گمشده‌ی خود را پیدا کرده‌اید.
________________________________________
: ?? نکته موثر که مردان برای داشتن ازدواج موفق باید بدانند
________________________________________
?. به ندرت بحث‌تان می‌شود ولی بحث‌هایتان داغ است
همه‌ گاهی اوقات بحث می‌کنند ولی همان‌طور که قبلا گفتم،‌ شما از بهانه‌های بی‌اهمیت استفاده نمی‌کنید که فقط ثابت کنید «حق با شماست». از کنار خیلی چیزها می‌گذرید. وقتی دعوایتان می‌شود توهین نمی‌کنید و بی‌ادب نیستید. فقط در مورد موضوع بحث خود خیلی پرحرارت هستید. در این بحث‌ها خیلی نمی‌خواهید حرف خود را به کرسی بنشانید، فقط می‌خواهید نقطه‌ی مشترکی پیدا کنید و سر آن به توافق برسید.
?. می‌توانید دوستانه اختلافات خود را حل کنید
همان طور که گفتم، وقتی نیمه‌ی گمشده‌ی خود را پیدا کرده‌اید، دیگر اهمیتی ندارد حق با چه کسی است. فقط می‌خواهید رابطه‌ را بهبود ببخشید. اگر بعد از دعوا او را بیشتر از همیشه دوست دارید، دیگر خیال‌تان راحت باشد که او نیمه‌ی گمشده‌ی شماست.
?. وقتی چیزی شما را اذیت می‌کند رک و پوست کنده به او می‌گویید

از لحظه‌ای که رابطه‌ی من و همسرم جدی‌تر شد، یک قانون برای خودمان وضع کردیم: اگر چیزی آزارت می‌دهد، یک شب به آن فکر کن. اگر دیدی این موضوع همچنان آزارت می‌دهد، موضوع را مطرح کن. این راه‌کار برای ما خیلی مفید بوده‌ است. برای همین خیلی کم دعوایمان می‌شود. صبح روز بعد، وقتی که کاملا در مورد همه چیز فکر کرده‌اید، بیشتر اوقات می‌بینید آنچه موجب آزار شما بود خیلی هم اهمیت ندارد (مخصوصا اگر همین یک بار باشد و دوباره اتفاق نیفتد). ولی اگر مسئله ارزش مطرح شدن داشت، برگردید به مورد شماره‌ی هفت.
________________________________________
: ? راز ازدواج موفق
________________________________________
?. دوست دارید بی‌مناسبت پیام‌هایی از او دریافت کنید
همه‌ی ما در ابتدای رابطه هیجان‌زده هستیم ولی اگر سال‌ها از آغاز رابطه‌‌ی شما گذشته باشد، و هنوز همین احساس را داشته باشید، معمول نیست. ما تقریبا هفت سال است ازدواج کرده‌ایم، هنوز هم با دیدن پیامی از همسرم لبحند می‌زنم. این نشان می‌دهد حتی وقتی درگیر کار و درس است باز هم به من فکر می‌کند. ما هنوز هم می‌توانیم راه‌هایی پیدا کنیم که رابطه‌مان را تازه نگه داریم، حتی بعد از این همه مدت.
??. غذای مورد علاقه‌ی همدیگر را می‌دانید

فرض کنید منتظر میز خود در رستوران هستید و می‌خواهید به دستشویی بروید. وقتی برگشتید می‌بینید میز شما آماده شده، و پیشخدمت هم غذای مورد علاقه‌‌تان روی میز گذاشته است. مطمئنم اگر زن و مردی بدانند برای همسرشان چه غذایی سفارش بدهند، راه‌شان را به قلب هم یافته‌اند.
??. وقتی در جمع هستید علامت‌های هم را خوب می‌فهمید
من آدم درون‌گرایی هستم، بنابراین خیلی از بیرون رفتن خوشم نمی‌آید. همسرم نیز همین‌طور است. گاهی اوقات پیش می‌آید هر دوی ما می‌خواهیم به خانه برویم ولی نمی‌خواهیم اطرافیان را برنجانیم. این‌که طرف مقابل خود را آن‌قدر خوب بشناسید که بفهمید می‌خواهد به خانه برود یکی از نشانه‌های دوست‌داشتن است.
??. می‌دانید کی باید او را تنها بگذارید
حتما که نباید همه‌ی لحظات را کنار هم بگذرانید.