اين، براي، يک، يا، روي

زندگي هنري خود سبک‌هاي متنوعي را تجربه کرد و مراحل گوناگون زيادي را از جمله دوره‌ي آبي، دوره‌ي رز و دوره‌ي سوررئال پشت سر گذاشت. اين روند به تدريج به تکامل او منجر شد و مسير هنري خود را در جهتي تغيير داد که بتواند شرايط بيروني‌اي را که احساس و تجربه مي‌کند، در آثارش انعکاس دهد.
پس به عنوان يک آزادکار مبتکر بايد افق ديد خود را وسعت ببخشيد. از جمله ويژگي‌هاي افراد خلاق، کنجکاوي آنهاست؛ آنها مي‌خواهند بدانند در دنيا چه مي‌گذرد. افرادي که ذهن خلاق دارند به موضوعات متعددي علاقه‌ نشان مي‌دهند. چنين رفتاري به ويژه اگر شغل‌تان طوري است که با مشتريان مختلف سروکار داريد، يک مزيت محسوب مي‌شود. نمي‌توانيد انتظار داشته باشيد همه‌ي مشتريان‌تان با شما هم‌فکر باشند، پس بايد خط فکري هر مشتري را بخوانيد تا بتوانيد عالي‌ترين محصول يا خدماتي را که به دلخواه او نزديک‌تر است، در اختيارش بگذاريد.
________________________________________
: آيا تفکر خلاق آموختني است؟
________________________________________
?. گاهي اوقات نه بگوييد

قدرت نه گفتن را براي پيشرفت در کارتان دست‌کم نگيريد. بايد هر چيزي را که به کارتان نمي‌آيد کنار بگذاريد و در عوض، هر آنچه را باعث پيشرفت کارتان مي‌شود حفظ کنيد. گاهي لازم است براي اينکه خلاقيت‌تان آسيب نبيند، به عده‌اي از مشتريان نه بگوييد. با دريافت سفارش‌هاي بيش از حد، مجبور خواهيد شد کيفيت سفارش‌هايي را که اکنون در دست انجام داريد، پايين بياوريد تا بتوانيد پاسخگوي حجم بالاي درخواست‌ها باشيد. اما اين فقط مشتريان نيستند که گاهي بايد به آنها نه بگوييد، شايد گاهي لازم باشد ايده‌هاي خلاق خود را نيز پالايش کنيد و روي برخي از آنها خط بکشيد.
در ابتدا به ذهن خلاق خود اجازه دهيد هرکجا خواست برود. يعني بدون اينکه ويرايش کنيد، بنويسيد يا مثلا بدون اينکه در پي رعايت اصول باشيد طراحي کنيد، اما در نهايت قسمت‌هايي را که از منطق خاصي پيروي نمي‌کنند حذف کنيد. دستي به سر و روي نوشته يا طرح اوليه بکشيد و از هر قسمتي که در مقتضيات کار نمي‌گنجد، چشم بپوشيد.
________________________________________
: چطور بدون عذاب وجدان نه بگوييم؟
________________________________________
?. ايده‌هاي خود را با ديگران مطرح کنيد

حتما بارها اين ضرب‌المثل معروف را شنيده‌ايد که «يک دست صدا ندارد». براي اينکه بتوانيد ايده‌هاي خود را پرورش دهيد، نبايد از هم‌فکري ديگران غافل شويد. با همکاري ديگران مي‌توانيد ايده‌هاي خود را به ابعادي ببريد که هرگز تصورش را هم نمي‌کرديد. اين عادت به همان عادت وصل کردن نقطه‌ها که پيشتر توضيح داده شد، شباهت دارد. مثل اين است که به جاي چيدن سيب از درخت سيب، از درختي ميوه بچينيد که يک شاخه‌ي آن همزمان سيب، هلو، موز و گيلاس بار آورده است.
گاهي اوقات به دنبال صحبت کردن با يک دوست يا همکار، جرقه‌ي ايده‌هاي ناب در ذهن زده مي‌شود. حتي گاهي ممکن است در پايان صحبت‌هايتان ببينيد به يک فهرست طولاني از ايده‌هاي نو رسيده‌ايد که با ايده‌ي ابتدايي خيلي تفاوت دارند. در اين حالت چون فقط با يک ايده طرف نيستيد، مي‌توانيد بين ايده‌هاي مختلف ارتباط برقرار کنيد تا به يک نتيجه‌ي پربارتر برسيد.
فرض کنيد يک کاغذ سفيد جلوي دست‌تان است. در عرض ? دقيقه چند ايده‌ي خلاقانه مي‌توانيد روي کاغذ بنويسيد؟ فکر مي‌کنيد چه ايده‌هايي به ذهن‌تان برسند؟ حالا فرض کنيد که قرار است اين تمرين را در قالب يک گروه چندنفره انجام دهيد و با هم‌فکري يکديگر هرچه ايده‌ي خلاقانه را که در ذهن داريد، روي کاغذ بياوريد. احتمالا اين‌بار تصور مثبت‌تري از ايده‌هاي مطرح شده در پايان ? دقيقه خواهيد داشت، اين‌طور نيست؟ به بيان ديگر، با همکاري يکديگر مي‌توانيد از برآيند ايده‌هاي مختلف به نتيجه‌ي مطلوب‌تري برسيد.
همکاري آزادکاران با يکديگر نيز موجب مي‌شود در زمينه‌ي شغلي خود پيشرفت کنند و همچنين اعتبار جامعه‌ي آزادکاران را ارتقا دهند. هرچه سطح خلاقيت جامعه‌ي آزادکاران رو به بهبود برود، کارفرمايان با اطمينان بيشتري پروژه‌هاي خود را به اين افراد خواهند سپرد و مي‌توانند مطمئن باشند که سطح خلاقيت و حاصل عملکرد آزادکاران از کيفيت و استاندارد بالايي برخوردار است.
با اين اوصاف براي اينکه موتور خلاقيت‌تان روشن شود، نبايد منتظر يک نيروي محرکه‌ي بيروني بمانيد، بلکه اين خودتان هستيد که بايد خلاقيت بالقوه‌ي خود را به حالت بالفعل درآوريد تا کسب‌وکارتان رونق بگيرد. با داشتن يک ذهن خلاق نه تنها در مهارت‌هاي شغلي خود ترقي خواهيد کرد، بلکه مي‌توانيد تأثيرات مثبت تفکر خلاق را در ساير جنبه‌هاي زندگي خود نيز لمس کنيد.
برگرفته از: business.tutsplus

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع يادگيري، هوش و تقويت حافظه
هيچ‌وقت براي يادگرفتن دير نيست

7000تومانحتما براي شما هم پيش آمده که در گفت‌وگويتان با جنس مخالف، به سوءتفاهم‌هايي رسيده‌ايد که ادامه‌ي مکالمه را براي شما سخت کرده است. شايد به اين فکر کرده‌ايد که طرف مقابل، متوجه منظور شما نمي‌شود و در برقراري ارتباط به بن‌بست خورده‌ايد؛ اما همه‌چيز به واکنش‌هاي متفاوت هر دو جنس برمي‌گردد. اکنون قصد داريم براي درک اين اختلاف‌ها، به ? جمله‌اي که براي زنان و مردان معني متفاوتي دارد نگاهي بيندازيم.

:
چرا زنان مي‌توانند در رهبري برتر از مردان باشند؟
چرا مردان و زنان تصميمات اقتصادي متفاوتي مي‌گيرند؟
چرا مردان اغلب زودتر از زنان مي‌ميرند؟
زنان و مردان در مقايسه با يکديگر نسبت به مسائل مختلف نگاه متفاوتي دارند.
در اينجا، جملاتي را که براي زنان و مردان معني متفاوتي خواهد داشت بررسي مي‌کنيم. اين جملات را بخوانيد و فراموش نکنيد که موضوع بحث درباره‌ي درست يا غلط بودن آنها نيست، بحث اصلي بر سر تفاوت‌هاي ذاتي هر دو جنس است.
?. بيا حرف بزنيم
مرد: گفت‌وگو کردن براي مردان به‌معني وجود مشکل و در پي آن يافتن راه حل مشکل است. بنابراين اگر آنها اين جمله را بشنوند تصور مي‌کنند که موقعيت دشواري پيش آمده و در نتيجه دچار اضطراب مي‌شوند.

زن: براي يک زن، داشتن ارتباط و گفت‌وگو به‌معني پيوند عاطفي با شريک زندگي‌اش است. بنابراين دريافت پيشنهاد گفت‌وگو با آنها مي‌تواند بدون هدف خاصي دنبال شود و رد کردن آن نيز آنها را ناراحت مي‌کند.
________________________________________
: ?? مهارت گفتگو که همه ما بايد ياد بگيريم
________________________________________
?. تو به حرف‌هاي من گوش نمي‌دهي

تبليغات

مرد: مردها در سکوت به موضوع گفت‌وگو فکر مي‌کنند تا بهتر بتوانند اطلاعات موردنياز را دريافت کنند. به‌همين‌دليل اغلب به‌نظر مي‌رسد که حواس‌شان جاي ديگري است، اما درحقيقت با دقت مشغول گوش کردن به صحبت‌هاي شما هستند.
زن: زنان واکنش‌هاي خود را ازطريق ابراز شگفتي يا با حالت‌هاي مختلف چهره به طرف مقابل نشان مي‌دهند و حتي بعضي حرفا را به خودشان مي‌گيرند. گاهي‌اوقات مردان از درک اين رفتار عاجزند و بعضا کمي اذيت هم مي‌شوند.
________________________________________
: چند ترفند عالي براي اينکه بتوانيم زبان بدن ديگران را بخوانيم
________________________________________
?. بيا باهم انجامش بدهيم

مرد: آنها دوست ندارند موفقيت هاي خود را با کسي شريک شوند و معمولا در کارهاي گروهي نيز عملکرد خوبي ندارند. چنين پيشنهادي براي آنها خوشايند نخواهد بود.
زن: طبق گفته دانشمندان، هورمون اکسي‌‌توسين (يکي از انواع هورمون هاي شادي) زنان را اجتماعي‌تر مي‌کند. براي آنها مهم است که کارها را با همکاري ديگران انجام دهند، چون اين روشي است که ثابت مي‌کند آنها تنها نيستند.
________________________________________
: چگونه روابط اجتماعي موفق داشته باشيم؟
________________________________________
?. خوبه!
مرد: مردها احساسي نيستند، بنابراين بازتاب احساسات در مکالمه‌هايشان هم وجود ندارد. آنها از اصطلاحات کمتري در محاوره‌ي روزانه‌شان استفاده مي‌کنند و کلماتي مثل «اوکي» يا «خوب» براي آنها معمولي است.
زن: يک زن در طول روز از حدود ?? هزار کلمه استفاده مي‌کند که اين عدد ??? برابر تعداد کلمات يک مرد است. براي ابراز صريح هر احساس، زنان از کلماتي مثل «فوق‌العاده» يا «حيرت‌انگيز» يا کلمات مشابه ديگر استفاده مي‌کنند. اين درحالي‌ است که کلمه «اوکي» براي آنها بي‌ادبانه تلقي مي‌شود.
?. بيا براي چند دقيقه سکوت کنيم

مرد:کم پيش مي‌آيد که مردان از گفتن اين جمله منظور ديگري داشته باشند. معمولا آنها براي فکر کردن و رهايي از استرس به سکوت احتياج دارند.
زن:زنان گاهي با سکوت سعي در تحت‌تأثير قرار دادن مردان دارند. اين درحالي است که مردان چنين رفتاري را درک نمي‌کنند.
________________________________________
: ? تکنيک رسيدن به آرامش که به اشتباه فکر مي‌کنيد فايده‌ دارد
________________________________________
?. بيا بعدا راجع‌به اين مسئله حرف بزنيم
مرد: براي مردان در مقايسه با زنان تغيير توجه‌شان از موضوعي به موضوع ديگر کار بسيار سختي است. واژه «بعدا» براي آنها واژه‌اي خنثي است، چون احتمالا ذهن آنها با موضوع ديگري درگير مي‌شود.
زن: انجام چند کار به‌صورت هم‌زمان براي زنان مسئله‌اي عادي است و آنها مي‌توانند به‌راحتي چند کار را باهم پيش ببرند. براي همين است که چنين جمله‌اي براي آنها نوعي توهين به‌حساب مي‌آيد.
?. اين يک کار مردانه است

مرد: وقتي يک آقا مي‌گويد که قرار است کاري مردانه انجام دهد، احتمالا نتوانسته کلمه‌ي مناسبي را براي توصيف آن کار پيدا کند يا اينکه صرفا از روي ناچاري اين را به‌زبان آورده است.
زن: به‌ندرت پيش مي‌آيد، واکنش زنان به چيزي که صرفا يک کار «مردانه» ناميده مي‌شود، مثبت باشد. اول از همه به‌نظر مي‌رسد، معني اين جمله اين است که طرف مقابل به کمک آنها نيازي نخواهد داشت (که اين مسئله مهمي براي زنان به‌حساب مي‌آيد) و اينکه ممکن است زنان فکر کنند که احتمال خيانت به آنها وجود دارد و وقتي مردي مي‌گويد کاري مردانه دارد يعني ممکن است با خانم ديگري قرار داشته باشد.
ديديم که زنان و مردان از اين جملات ساده چه برداشت‌هاي متفاوتي دارند. با آگاهي و دانش نسبت به اين تفاوت‌ها، مي‌توانيم طرف مقابل‌مان را بهتر درک کنيم و گفت‌وگوي شفاف‌تر و راحت‌تري را بدون دلخوري يا قضاوت نابه‌جاي ديگران پيش ببريم.
________________________________________
در ادامه بخوانيد: ? انتظاري که مردان از همسرشان دارند اما به زبان نمي‌آورند
________________________________________

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع روابط عاطفي و ازدواج
عشق آن نيست که به هم خيره شويم؛ عشق آن است که هردو به يکسو بنگريم

4000توماناين روزها ما از همه چيز بهترينش را مي‌خواهيم. خانه‌ي بهتر، حقوق بهتر، نمره‌هاي بهتر و حتي زندگي بهتر. ميل به بي‌نقص بودن دارد همه‌ي ما را تحت تأثير خودش قرار مي‌دهد. شايد بگوييد «خُب به خاطر تکامل است ديگر!» ولي سرعتي که ما داريم در تکامل به خرج مي‌دهيم دارد سلامتي ما را به باد مي‌دهد: هم از نظر ذهني، هم فيزيکي و هم احساسي. خواسته‌هاي ما تبديل به نيازهاي‌مان شده‌اند و براي برآورده کردن اين نيازها بايد سخت کار کنيم. در نتيجه زيادي به خودمان فشار مي‌آوريم و بدن‌مان را تبديل به يک کارخانه‌ي سوخت‌وساز مي‌کنيم. بعد بالاخره زماني مي‌رسد که فرسودگي به دنبال کار بيش از حد گريبان‌گير ما شده است. يکي از دردهاي مزمن ناشي از اين فرسودگي، گردن‌درد است. درد آزار دهنده‌اي که تاب و توان حتي ساده‌ترين کارها را از ما مي‌گيرد. در اين مقاله با چند حرکت ساده‌ يوگا براي درمان گردن‌درد آشنا مي‌شويم.

________________________________________
: فوايد يوگا براي سلامتي چيست
________________________________________

سرويکالژيا (Cervicalgia) که بيشتر به عنوان گردن‌درد شناخته مي‌شود معمولا بر اثر مدت زيادي نشستن در يک حالت، يک شب خواب سخت و ناراحت يا کاهش ساعات تمرينات ورزشي رخ مي‌دهد. همانطور که مي‌بينيد دلايل گردن‌درد ساده‌اند، پس چرا درمان آن اصلا به اين سادگي نيست؟
در اصل نکته همين جا است! ما در اين مقاله با هفت گام ساده (آسانا يا حرکات يوگا) که به سادگي مي‌توانيد انجام دهيد و لطمه‌اي به برنامه‌ي پرمشغله‌ي روزانه‌تان نمي‌زند، به شما ياد مي‌دهيم از شر گردن‌درد خلاص شويد. بهترين چيز در مورد يوگا اين است که از پنج هزار سال پيش که شروع شده تا الان هنوز هم همان قدرت خودش را دارد.

?. بال‌آسانا يا حالت بچه

روي دو زانو بنشينيد، ساق پاهاي‌تان را روي زمين قرار دهيد به طوري که دو انگشت شصت پاي‌تان در يک راستا و در کنار هم باشد. روي پاشنه‌هاي‌تان بنشينيد. دست‌هاي‌تان را در دو طرف بدن‌تان قرار دهيد، نفس‌تان را بيرون بدهيد و بالاتنه‌ي خودتان را بين ران‌هاي‌تان جمع کنيد/ از کمر خم شويد به طوري که بدن‌تان بين ران‌هاي‌تان قرار گيرد. به آرامي سرتان را روي زمين قرار دهيد. هر قدر مي‌توانيد اين حرکت را انجام دهيد ولي به خودتان فشار نياوريد. دست‌هاي‌تان بايد در دو طرف بدن‌تان در حالت آرامش باشند و کف دست‌هاي‌تان به سمت بالا باشد. تا هر وقت مي‌توانيد در اين حالت بمانيد و بعد به آرامي در حالي که نفس‌تان را به داخل مي‌کشيد بدن‌تان را بلند کنيد و در حال نشسته قرار بگيريد. دست‌هاي‌تان را روي ران‌هاي‌تان قرار دهيد و کف آنها را به سمت بالا بگيريد، طوري که انگار در حالت تسليم خدا هستيد. اين حالت نه تنها به برطرف شدن گردن‌درد و کمردرد کمک مي‌کند، بلکه به مغز شما هم آرامش مي‌دهد. اين حرکت باعث کشش ماهيچه‌هاي ران، باسن و مچ پا مي‌شود و شما را مثل يک بچه سرحال مي‌کند.
________________________________________
: ? حرکت ساده براي درمان کمردرد
________________________________________
تبليغات

?. آساناي ناتراجا يا چرخش خميده

روي زمين، صاف و به پشت دراز بکشيد. به آرامي پاي راست‌تان را بلند کنيد و آن را از روي پاي چپ‌تان رد کنيد. پاي چپ‌تان را صاف نگه داريد و مطمئن شويد که پاي راست‌تان روي زمين در زاويه‌ي مناسبي قرار گرفته است. دست‌هاي‌تان را به دو طرف بکشيد و صورت‌تان را به سمت راست نگه داريد. سي ثانيه در اين حالت بمانيد و در همين حال چند نفس عميق بکشيد. همين کار را با پاي چپ‌تان هم تکرار کنيد. اين حرکت علاوه بر اين که ماهيچه‌هاي شما را انعطاف‌پذيرتر مي‌کند، شما را به يک حالت خوشي و سعادت مي‌رساند.
?. بيتيل‌آسانا يا حالت گاو

اول ساق پاهاي‌تان را روي زمين قرار دهيد. بعد کف دست‌هاي‌تان را روي زمين بگذاريد و مطمئن شويد که مچ دست‌ها، آرنج و شانه‌تان در يک راستا قرار دارند. زانوهاي‌تان هم بايد کاملا در راستاي باسن باشد. بازوها و ران‌هاي‌تان بايد عمود بر زمين باشند و بالاتنه‌ي شما با سطح زمين موازي باشد. وقتي در اين حال هستيد نفس‌تان را به داخل بکشيد و شکم‌تان را به سمت پايين و زمين بکشيد و سرتان را بالا بدهيد. چند لحظه در اين حالت بمانيد و بعد وارد حالت گربه شويد.
________________________________________
: چگونه سالم زندگي کنيم؟
________________________________________
?. مارجاري‌آسانا يا حالت گربه

بعد از حالت گاو، نفس‌تان را بيرون بدهيد، ستون مهره‌ها را به سمت بالا قوس دهيد و سرتان را به داخل بکشيد. چانه‌تان را به آرامي به سمت سينه‌تان بکشيد. اين دو حالت (حالت گاو و حالت گربه) را در حالي که نفس‌تان را به داخل مي‌کشيد و بيرون مي‌دهيد پشت سر هم تکرار کنيد. اين کار به آرامي کمر و اعضاي داخل شکم شما را ماساژ مي‌دهد، و علاوه بر آن درد گردن را هم از بين مي‌برد.
?. آساناي ويپاريتاکاراني يا حالت پاها بر ديوار

اين يکي خيلي ساده است. فقط کافي است روي زمين دراز بکشيد و پاهاي‌تان را راست بر ديوار قرار دهيد. کف پاهاي‌تان بايد به سمت سقف باشد و ران و ساق پاي‌تان از پشت با ديوار در تماس باشد. دست‌هاي‌تان را در دو طرف در حالت استراحت قرار داده و کف آنها به سمت بالا باشد. قبل از اين که حرکت بعدي را شروع کنيد حداقل پانزده بار در اين حالت، نفس‌هاي عميق و طولاني بکشيد. اين حالت يوگا باعث کشش خفيف ماهيچه‌هاي پشت گردن مي‌شود و کمردردهاي ملايم را از بين مي‌برد و شما را از کوفتگي بدن‌تان خلاص مي‌کند. همچنين از گرفتگي عضلات جلوگيري مي‌کند.
?. يوتهيتاتريکوآسانا يا حالت مثلث کشيده

اول راست بايستيد. بعد تا جايي که مي‌توانيد پاهاي‌تان را باز کنيد. در حالي که کمرتان را صاف نگه مي‌داريد، دست‌هاي‌تان را به دو طرف بکشيد. نفس‌تان را به داخل ‌بکشيد به آرامي به سمت راست خم شويد تا جايي که دست راست‌تان روي مچ پاي‌تان قرار گيرد و دست چپ‌تان کاملا به سمت بالا باشد. وقتي در اين حالت هستيد به دست چپ‌تان نگاه کنيد. هر چقدر که مي‌توانيد در اين حالت بمانيد. مواظب باشيد که بدن‌تان را بيشتر از حد توانايي‌تان نکشيد. هدف يوگا اين است که دردهاي شما را برطرف کند، نه اينکه دردهاي ديگري هم به آنها اضافه کند! برويم به سراغ حرکت بعدي که احتمالا عاشقش مي‌شويد.
________________________________________
: روزانه چقدر ورزش نيا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *