م است.
لنگرها در جاهای دیگر هم اهمیت دارند. تصور کنید به فروشگاه رفته‌اید. نوشابه‌ی خانواده را حراج کرده‌اند، یک تابلو هم زده‌اند که به هر مشتری فقط چهار بطری نوشابه‌ی خانواده فروخته می‌شود! تحقیقات نشان می‌دهد شما حتی اگر در ابتدا فقط یک بطری نوشابه می‌خواسته‌اید، در چنین موقعیتی تمایل پیدا می‌کنید دو یا سه بطری بخرید.
یا به طرح‌های قیمت گذاری فکر کنید: خیلی از کسب‌وکارها خدمت ویژه‌ای با قیمت زیاد پیشنهاد می‌کنند، صرفا به این دلیل که سطح کم‌هزینه‌تر آن خدمات را خوش‌قیمت‌تر جلوه بدهند و مثلا ما با خودمان فکر کنیم: «نه! امکان ندارد ماهی ???هزار تومان صرف آن کنم؛ اما ???هزار تومان برای این یکی مناسب به‌نظر می‌رسد.»
لنگرها همه‌جا استفاده می‌شوند؛ چون بسیار تأثیرگذار هستند. در برخورد با آنها، مهم این است که بدانیم چقدر می‌خواهیم بپردازیم، چه می‌خواهیم بکنیم و واقعا چه می‌خواهیم، بعد هم محکم روی آن بایستیم؛ سپس چیزهایی که ممکن است تصمیم ما را تحت‌تأثیر قرار دهند را فراموش کنیم.
صرف اینکه آلفارومئوی جولیتای مدل ???? مثلا ???میلیون تومان قیمت دارد، دلیل نمی‌شود پراید مدل ???? با چند لکه رنگ هم ??میلیون تومان بیرزد! هر جنس، هر خدمت یا هر چیزی ارزشی ذاتی دارد، به‌ویژه برای شخصِ ما.
پیش از آنکه پا پیش بگذاریم، آن ارزش را بدانیم.
?. سوگیری تأییدی

سوگیری تأییدی را می‌توان سوگیری «من خیلی باهوش هستم، بگذار نشان بدهم چرا» هم نامید. سوگیری تأییدی تمایل ما به جست‌وجو و یافتن اطلاعات برای تأیید آن چیزی است که باور داریم. این جست‌وجو سطحی است و ما در این سوگیری از کسب اطلاعاتی که برخلاف باور ما هستند، امتناع می‌کنیم.
بنابراین اگر من تصور کنم مشتری‌ها محصول جدیدم را دوست دارند، به بازخوردها از مشتریانی که از تجربه‌شان لذت برده‌اند، توجه فراوانی خواهم کرد و اطلاعاتی را که نشان می‌دهند بعضی مشتریان چندان رضایت ندارند، نادیده خواهم گرفت.
من فکر می‌کنم محصول موردنظر عالی است؛ پس به‌دنبال داده‌هایی خواهم بود که از این دیدگاه حمایت کنند و داده‌های دیگر را نادیده می‌گیرم.
سوگیری تأییدی با شکل‌دهی به یک فرضیه شروع می‌شود، مثل اینکه غرق‌شدن در حال افزایش است، مشتری‌ها محصول ما را خیلی دوست دارند و…، بعد هم به‌دنبال اطلاعاتی می‌گردیم که این فرضیه را تأیید کنند. بدتر اینکه، هرقدر فرضیه‌ی خود را بیشتر دوست داشته باشیم، احتمال بیشتری دارد که به دام سوگیری تأییدی بیفتیم.
بهترین راهِ اجتناب از سوگیری تأییدی، نتیجه‌گیری پس از بررسی داده‌هاست. باید به‌جای آنکه فرض کنیم مشتری‌ها محصول‌مان را خیلی دوست دارند، با فکر باز با آن برخورد کنیم و ببینیم مشتری‌های دیگر چه می‌گویند.
این‌طوری سوگیر نخواهیم شد. این‌طوری خواهیم دانست و بعد هم می‌توانیم بر اساس دانسته‌مان، تصمیم هوشمندانه‌ای بگیریم.
?. سوگیری منشأ ایده

به‌شخصه دوست دارم این سوگیری را «همین‌جا اختراع‌شده» بنامم!
این سوگیری براساس یک قضیه‌ی ساده است: «اگر به فکر من (یا ما) نرسیده باشد، حتما بی‌ارزش است.»
همه‌ی ما با افرادی کار کرده‌ایم که از همه‌ی ایده‌ها بدشان می‌آید، مگر اینکه کاری کنیم فکر کنند ایده‌ی خودشان است! و این‌گونه است که همه‌ی ما در دام یک مشکل گرفتار می‌شویم.
این به آن علت است که هرکسی ممکن است به سوگیری منشأ ایده آلوده شود، به‌ویژه رهبران و صاحبان کسب‌وکار؛ چون ریشه‌ی این سوگیری در خودخواهی است. هرقدر بیش‌تر پیشرفت کنیم، به‌ویژه در برآوردهای خودمان، ریسک ابتلا به این سوگیری هم بیش‌تر می‌شود.
اگر ما یا کسب‌وکارمان گرفتار سوگیری منشأ ایده‌ی مزمن شده‌ باشیم، اینها داروهایش هستند:
الف. نگذاریم منبع، منحرف‌مان کند
کارمندان در همه‌ی سطوح ایده‌های خوبی دارند. فرض اینکه دیدگاه یک کارمند دون‌پایه بی‌ارزش است، همان‌قدر احمقانه است که فرض کنیم ایده‌های مدیر بخش فروش همیشه عالی است. همین امر برای دوستان، خانواده و افرادی که ملاقات می‌کنیم هم صادق است.
ارزش همیشه در ایده و اجرای آن ایده نهفته است، نه منبع ایده.
ب. نگذاریم صنعت، منحرف‌مان کند
آن‌قدر که من درباره‌ی افزایش بازده تولید از ?? دقیقه گشت‌وگذار در یک کشتارگاه صنعتی طیور یاد گرفتم، از چندین برنامه‌ی بهبود فرایند رسمی که در آنها شرکت کرده بودم و حتی خودم برگزار کرده بودم، چیزی نیاموختم.
گاهی اوقات بهترین ایده‌ها آنهایی هستند که از جاهای به‌ظاهر بی‌ربط الهام می‌گیریم.
ج. نگذاریم خودخواهی، منحرف‌مان کند
اینکه ما رئیس هستیم، دلیل نمی‌شود باهوش‌تر، زرنگ‌تر یا خلاق‌تر باشیم. رئیس‌بودن فقط مسئولیت ماست. انحصارِ ایده‌های عالی در دست رهبران نیست.
بنابراین باید بدون هیچ تردیدی اجازه دهیم دیگران هم بدرخشند. هرقدر آنها بیش‌تر بدرخشند، بیش‌تر تلاش می‌کنند. این‌طوری به نفع همه است، به‌ویژه ما.
د. نگذاریم سوگیری سازمانی منحرف‌مان کند
اختراع دوباره‌ی چرخ، هدردادن زمان است و تضمین موفقیتی هم وجود ندارد. دفعه‌ی بعدی که با کارمندان‌مان جلسه‌ی طوفان فکری می‌گذاریم، به آنها بگوییم فقط ایده‌هایی را مطرح کنند که واقعا موفقیتش را جای دیگری دیده‌اند. این امر به‌طور خودکار سوگیری منشأ ایده را از معادله حذف می‌کند؛ چون هر ایده‌ای حتما باید در جای دیگری اختراع شده باشد.
ناید هرگز فراموش کنیم آدم‌های بزرگ و شرکت‌های بزرگ، استراتژی ها و روش‌های جالب‌توجهی به‌کار می‌گیرند، مهم نیست آنها را از کجا یافته‌اند.
________________________________________
در ادامه بخوانید: ? راه برای اینکه بتوانیم خطاهای ذهنی را کنار گذاشته و بهتر تصمیم بگیریم
________________________________________آیا منتظر بهترین زمان برای سرمایه گذاری در بورس هستید؟ وقتی که مقداری پول اضافه کنار گذاشته‌اید، آیا باید همه‌ی آن را دود هوا کنید یا باید بخشی از آن را وارد بازار نمایید؟
مطمئنا خیلی از شماها نمی‌خواهید کل پول‌تان را حیف‌و‌میل کنید. پس باید همیشه در ذهن داشته باشید، تنها راهی که بسیاری از مردم با آن به کسب ثروت بیشتر امیدوار هستند، سرمایه گذاری در بورس است. حتما شما هم روش فوق‌العاده‌ای در ذهن دارید مثلا تأسیس یک شرکت چند میلیارد دلاری یا برنده شدن در قرعه‌کشی، اما باید بدانید که شانس‌تان بسیار کم است.
آهستگی و پیوستگی در مسیر موفقیت بهتر از موفقیت یک‌شبه و ناگهانی است. بر خلاف امید به یک شبه پولدار شدن، سرمایه‌گذاری منظم به شما این قدرت را می‌دهد که بر سرنوشت خود کنترل پیدا کنید.

اگر در خصوص سرمایه گذاری در بورس نگران هستید، به این ? دلیلی که ثابت می‌کند باید بر این نگرانی فائق بیایید، توجه کنید:
همگام با تورم پیش بروید.
با ترکیب صحیحی از سرمایه‌گذاری‌ها، به اهداف مالی خود دست پیدا کنید.
با اتخاذ یک استراتژی درست تخصیص دارایی، ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش دهید.
با روی آوردن به یک استراتژی برنامه‌ریزی شده برای خرید و فروش در بورس، ریسک را به حداقل برسانید.
هنگام بالا بودن ارزش سهام، از متوسط هزینه دلاری برای باقی ماندن در بازار استفاده کنید.
معامله‌گران پُرکار نسبت به معامله‌گران معمولی، کمتر از پایین بودن میزان بازگشت سرمایه ضرر می‌کنند.
حال به ? دلیل عالی برای این نوع سرمایه‌گذاری اشاره می‌کنیم:

?. ریسک سرمایه گذاری در بورس، مثل بقیه‌ی ریسک‌ها است

از دست دادن پول در بازار بورس، بزرگ‌ترین تهدید برای جیب شما نیست. افرادی که پول آن‌چنان زیادی برای بازنشستگی خود ذخیره نکرده‌اند هم با ریسک خواب سرمایه (کم شدن ارزش پول در طول زمان) روبه‌رو هستند. کسانی که فقط سرمایه‌گذاری‌های خیلی امن انجام می‌دهند، با ریسک از دست دادن قدرت خرید در مقابل تورم روبه‌رو خواهند بود.
پیتر لازارف (Peter Lazaroff)، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت مدیریت دارایی آکروپولیس (Acropolis) می‌گوید: «اگر نتوانید پول خود را بیشتر کنید، آنگاه در آینده توان خرید هیچ چیز را نخواهید داشت. بنابراین، باید برای رشد ثروت و حفظ قدرت خرید سرمایه‌گذاری کرد.»
تبلیغات

به منظور کاهش ریسک تورم، لزومی ندارد که سرمایه‌گذاران برای رسیدن به نرخ بازگشت سرمایه‌ی بالاتر عجولانه تصمیم بگیرند. مجموعه‌ی متنوعی از سرمایه‌گذاری‌های امن و پُرخطر، سبدی از ریسک‌های مختلف را در اختیار شما قرار می‌دهد که در این شرایط خطر ورشکستگی در زمان رکود بازار از بین خواهد رفت.
________________________________________
: آیا در سرمایه‌گذاری بیش از حد محافظه‌کار بوده‌ام؟
________________________________________
?. بازار سهام و اوراق قرضه بسیار گسترده است

آشنایی با سهام و اوراق قرضه، از اصول اولیه‌ی سرمایه‌گذاری است. در مجموع، خرید سهام از اوراق قرضه پُرریسک‌تر است. اما بعضی از سهام‌ها از سایرین ریسک کمتری دارند. مثلا به احتمال فراوان شما با سرمایه‌گذاری بر روی یک شرکت معروف، متحمل ریسک کمتری خواهید شد تا سرمایه‌گذاری بر روی یک شرکت کوچک و بی‌ثبات با درآمد بالقوه‌ی نامشخص. در مقابل، از آنجا که یک شرکت کوچک‌تر قابلیت رشد بیشتری نسبت به یک برند جهانی و قوی دارد، پتانسیل بیشتری برای پرداخت بالاتر خواهد داشت.
اوراق قرضه هم به همین شکل عمل می‌کنند، یعنی شرکت‌های پُرریسک بازگشت سرمایه‌ی بالاتری را پیشنهاد می‌کنند در حالی که بسیاری از قرض‌کنندگان امن مانند دولت، نرخ بهره‌ی بسیاری پایین‌تری پرداخت می‌نمایند.
بدون توجه به وضعیت شما، ترکیبی از سرمایه‌گذاری‌ها می‌تواند اهداف و میزان ریسک‌ مورد نظر شما را برآورده کند، البته تا جایی که اهداف و توانایی شما در مقاومت در برابر ریسک، واقع‌بینانه بوده و خیالی نباشد. شما نباید انتظار بازگشت ??? درصدی سرمایه در عرض ? ماه و بدون وجود هیچ ریسکی را داشته باشید.
?. برنامه‌ریزی میزان ریسک را کاهش می‌دهد (بخش اول)

حتما با فرآیندهای تخصیص دارایی آشنایی پیدا کنید. این فرآیندها به شما کمک می‌کنند تا پول خود را در محل‌های مختلف سرمایه‌گذاری نمایید. نحوه‌ی ترکیب سرمایه‌گذاری‌ها، مجموع میزان ریسک را در سبد سرمایه‌گذاری شما مشخص می‌کند. شما با داشتن ترکیبی مناسب می‌توانید نوسانات سبد سرمایه‌گذاری خود را تا حد معینی کنترل کنید. همچنین بر روی میزان بازگشت سرمایه‌ی خود نیز تا حدودی کنترل خواهید داشت. سرمایه‌گذاری‌های پُرریسک عموما بازگشت سرمایه‌ی بالاتری خواهند داشت و به همین ترتیب، سرمایه‌گذاری‌هایی که ریسک پایینی دارند، بازگشت سرمایه‌ی کمتری خواهند داشت.
متیو توتل (Matthew Tuttle)، مدیرعامل شرکت مدیریت تاکتیکی توتل، می‌گوید: «با وجود امکان وقوع رکودهای اقتصادی مختلف، راه‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد تا بدین ترتیب بتوان متحمل ضررهای شدید نشد.»
همان‌طور که همه‌ی سهام‌ها به یک اندازه ریسک ندارند، همه‌ی اوراق قرضه هم به یک اندازه بی‌خطر نیستند.
________________________________________
: ? نکته برای کارمندانی که می‌خواهند سرمایه‌گذاری کنند
________________________________________
?. برنامه‌ریزی میزان ریسک را کاهش می‌دهد (بخش دوم)

خرید و فروش سرمایه امری اجتناب‌ناپذیر است. خواه شما به طور منظم به برقراری توازن مجدد بپردازید، خواه در تخصیص دارایی‌های خود تغییر تاکتیکی بدهید، در هر حال داشتن سیستمی که به شما بگوید چه زمانی بخرید و چه زمانی بفروشید، شما را از فروش عجولانه و همراه با ضرر برحذر می‌دارد.
به گفته‌ی توتل، «احساسات کار شما را خراب می‌کنند. احساسات مانع تصمیم‌گیری درست شده و باعث می‌شوند شما در زمان اشتباهی به خرید و فروش بپردازید.»
یک برنامه‌ریزی مناسب و معقول، ترس و سرخوشی ناشی از احساسات را از معادلات شما دور می‌کند.
با نگرش آرام و رویکردی روشن به سرمایه‌گذاری بپردازید. به گفته‌ی توتل «کل این کار یعنی اینکه چه چیزی را کِی بخرم و چیزی را کی بفروشم.»
?. برای بازار بورس زمان‌بندی نکنید

مشخص کردن زمان برای ورود یا خروج از بازار کاری احمقانه است. هیچ‌کسی نمی‌داند که چه زمانی چه اتفاقی می‌افتد.
جفری ناتا (Jeffery Nauta)، مدیر شرکت مشاوره‌ی مالی هنریکسون ناتا (Henrickson Nauta) می‌گوید: «اخیرا دیده‌ام که مردم به سرمایه‌گذاری بر روی سهام یا افزایش تخصیص سهام تمایل ندارند زیرا فکر می‌کنند ارزش‌ سهام بسیار بالاست.»
ابزاری که تحلیل‌گران برای سنجش ارزش نسبی بازار بورس استفاده می‌کنند، نسبت قیمت به درآمد تعدیلی چرخه‌ای (CAPE) نام دارد. در این نسبت، قیمت اعلام‌شده‌ی شاخص مرکب شرکت‌های خدمات مالی معتبر گرفته می‌شود و بر درآمد میانگین ?? ساله تقسیم شده تا بدین ترتیب بر اساس تورم تعدیل انجام شود.
اگرچه این میانگین در قرن بیستم برابر با ??.?? بوده است. اما امروز به ??.? رسیده است.
ناتا می‌گوید: «این یک زنگ خطر است و لازم است تخصیص‌های بورس بازنگری شوند.»
اما این به معنای لزوم ترک بازار بورس نیست. به گفته‌ی ناتا «بازارها می‌توانند در این سطوح بالا نیز برای سال‌ها به معامله بپردازند و سرمایه‌گذاران با ترک بازار، سود سرشاری را از دست خواهند داد.»
منتظر زمان نباشید. کار را با یک متوسط دلار به هزینه در بازار بورس آغاز کنید. بر اساس این استراتژی، بخشی از درآمد خود را به طور منظم به بازار بورس وارد کنید.
________________________________________
: راهنمای سرمایه‌گذاری برای تازه‌ کارها
________________________________________
?. بازار بورس آنقدرها هم قابل‌ پیش‌بینی نیست

سرمایه‌گذاران کوچک ممکن است احساس کنند که همه‌چیز علیه آنها است و آنها برای پیروزی در برابر معامله‌گران حرفه‌ای که از کامپیوترهای سریع و الگوریتم‌های پیشرفته استفاده می‌کنند، شانسی نخواهند داشت. این مسأله تا حد زیادی درست است. اما خبر خوش این است که سرمایه‌گذاری‌های خُرد آن‌قدر کوچک هستند که این موضوع آن‌چنان جای نگرانی ندارد.
ناتا می‌گوید: «سرمایه‌گذاری‌های پُربَسامد (با فرکانس بالا) تأثیر حداقلی بر سرمایه‌گذاران معمولی دارند. تا وقتی که سرمایه‌گذار اوراق بهادار زیادی خریداری نکند، ریسکی از بابت عدم بازگشت سرمایه او را تهدید نخواهد کرد.»
رسوایی‌ها و کلاهبرداری‌های صورت گرفته، اعتماد عمومی به بازار بورس را خدشه‌دار کرده‌اند اما مردم با روی‌گردانی از رشد اقتصادی، از نظر مالی عقب خواهند افتاد.
به گفته‌ی توتل «هیچ راهی برای تبدیل ??? هزار دلار به ? میلیون دلار وجود ندارد، مگر اینکه دستگاه چاپ پول داشته باشید!»
برگرفته از: bankrate.comهمه‌ی ما این اصل طلایی را شنیده‌ایم که می‌گوید: «با مردم طوری رفتار کن که دوست داری با تو رفتار کنند.» هر چند این یک مَثَل است که از کودکی به ما آموخته‌اند اما جالب است بدانید تأثیر رفتار ما با دیگران در زندگی‌ واقعی از نظر علمی اثبات شده است. تحقیقات علمی نشان ‌می‌دهند که ما در دوران کودکی به لحاظ سرشتی ذاتا مهربان هستیم و در بزرگ‌سالی نیز با تمرین و تکرار می‌توانیم این ویژگی را حفظ و تقویت کنیم؛ زیرا گاهی اوقات تأثیرات محیطی و فشارهای زندگی باعث می‌شود این ویژگی ذاتی ارزشمند را از دست بدهیم.
جالب است بدانید مهربانی و محبت علاوه بر تأثیری که بر روابط ما با اطرافیان‌مان دارد و به ما کمک می‌کند که رابطه‌ی خود را با خانواده، دوستان و حتی غریبه‌ها بهبود بدهیم، می‌تواند بر سلامت جسم ما نیز مؤثر باشد.
با ما همراه باشید؛ در این مقاله به ? دلیل علمی می‌پردازیم که نشان می‌دهند مهربانی و کمک کردن به دیگران به حفظ سلامتی کمک می‌کند.

________________________________________
: چگونه مهربان باشیم؟
________________________________________
مهربانی باعث آزاد شدن هورمون‌هایی می‌شود که حس خوبی به‌وجود می‌آورند
تا به حال توجه کرده‌اید وقتی کاری برای کسی انجام می‌دهید خودتان هم حس خوبی دارید؟ این حس خوب اتفاقی نیست و به مراکز لذت در مغز شما برمی‌گردد. محبت کردن به دیگران باعث افزایش سروتونین می‌شود. سروتونین انتقال‌دهنده‌ی عصبی‌ای است که باعث ایجاد احساس رضایت و خوب بودن می‌شود. نوع‌دوستی و کمک به دیگران، مثل ورزش کردن باعث آزاد شدن اندورفین‌ها می‌شود که با نگرش مثبت و حس رضایت همراه است.

پس برای کمک به کسی که احتیاج به کمک دارد داوطلب شوید یا فردی را به یک فنجان چای یا برای ناهار دعوت کنید؛ ممکن است این همان حس خوبی باشد که الان به آن نیاز دارید.
مهربانی نگرانی‌هایتان را برطرف می‌کند

اضطراب و نگرانی چه از نوع ملایم و چه از نوع حمله‌های عصبی سخت در انسان شایع است. روش‌های مختلفی مثل مدیتیشن، ورزش، مصرف دارو یا درمان‌های طبیعی برای درمان اضطراب وجود دارد، اما به نظر می‌رسد راحت‌ترین و ارزان‌ترین راه خلاص شدن از شر نگرانی‌ها، محبت کردن به دیگران است.
تبلیغات

بر اساس تحقیقی که در دانشگاه بریتیش کلمبیا درباره‌ی خوشحالی انجام گرفت مشخص شد که نگرانی‌های اجتماعی با کاهش «تأثیر مثبت» (PA) در ارتباط هستند. منظور از تأثیر مثبت، تجربه‌ی حالت‌هایی مثل لذت، علاقه یا هیجان است که تأثیر زیادی بر سلامت روانی و عملکرد انطباقی دارد.
محققان دانشگاه کلمبیا به این نتیجه رسیدند که در طول چهار هفته زمان آزمایش، تأثیر مثبت در افرادی که رفتارهای محبت‌آمیز داشتند به‌طور قابل توجهی افزایش یافت.
پس دفعه‌ی بعد که حس کردید نگرانی دارد به سراغ‌تان می‌آید به دنبال فرصتی برای کمک به دیگران باشید. این کار