ماهگی، زمانی که خیلی کوچک هستیم، در ما شکل می‌گیرد.
وقتی آدم‌ها غمگین باشند یا بترسند چیز‌های آشنا را می‌خواهند. وقتی شاد و راحت باشند برای تجربیات جدید علاقه نشان خواهند داد.
________________________________________
: ? راه برای اینکه در صحبت‌ کردن تاثیرگذارتر باشیم
________________________________________
?. اشتیاق به چیره‌دستی

آنچه حتی بیش از ارائه‌ی پاداش آدم‌ها را ترغیب می‌کند اشتیاق آنها به یادگیری و مسلط شدن در مهارت‌ها و دانش است.
برخی موقعیت‌ها اشتیاق فرد را به چیره‌دستی بالا برده و موقعیت‌های دیگر این اشتیاق را سرکوب می‌کنند. شما می‌توانید با داشتن اطلاعات به دست آمده از تحقیقات، شرایطی را فراهم کنید که مشوق و انگیزه‌دهنده‌ی اشتیاق آدم‌ها به چیره‌دستی باشد. به این روش می‌توانید آنها را به کاری که می‌خواهید وادارید و کنترل ذهن دیگران را در دست بگیرید. برای مثال:
دادن استقلال به افراد در کاری که انجام می‌دهند، آنها را برای رسیدن به چیره‌دستی و سخت‌تر کار کردن باانگیزه می‌کند.
آدم‌ها اگر بدانند کاری سخت است برای انجام آن انگیزه‌ی بیشتری خواهند داشت.
اگر می‌خواهید اشتیاق به چیره‌دستی را در فردی تحریک کنید، قدردانی را با ارائه‌ی بازخورد مخلوط نکنید. در ارائه‌ی بازخورد تنها به ارائه‌ی واقعیت‌ها بسنده کنید.
?. حیله‌های ذهنی
احتمالا با خطای دید، زمانی که ذهن و چشم چیزی را که در واقعیت صورت به خصوصی دارد به شکلی دیگر می‌بینند، آشنا هستید. آنچه که شاید ندانید این است که چیزی به نام خطای شناختی نیز وجود دارد. چندین سوگیری در نحوه‌ی تفکر آدم‌ها وجود دارد. مغز ما به نحوی تکامل یافته که بتواند به سرعت نتیجه‌گیری کند. این قابلیت در برخورد سریع با اتفاقات محیط به نفع ماست اما گاهی اوقات این نتیجه‌گیری‌ها و تصمیم‌های سریع منجر به خطاهای ادراکی در ما می‌شوند. شما می‌توانید این حیله‌های ذهنی را برای کنترل ذهن دیگران به کار بگیرید. برای مثال:
اگر به پول اشاره کنید آن وقت آدم‌ها مستقل‌تر می‌شوند و احتمال کمتری دارد که بخواهند به دیگران کمک کنند.
آدم‌ها اطلاعاتی را که با آن مخالف هستند نشنیده می‌گیرند، اما شما می‌توانید برای دور زدن این موضوع در وهله‌ی اول با آنها موافقت کنید.
اگر بتوانید آدم‌ها را وادار کنید چیزی را به صورت سوالی از خودشان بپرسند با احتمال بیشتری آن را انجام خواهند داد. برای مثال: «آیا هر هفته ورزش خواهم کرد؟» بهتر از این است که آنها را وادارید بگویند: «هر هفته ورزش خواهم کرد.»
اگر بدانید که چه چیز آدم‌ها را برمی‌انگیزد، آن‌ وقت می‌توانید کارها، پیشنهادات و نحوه‌ و شکل ابراز خواسته‌های خود را تغییر داده و اصلاح کنید. حالا شما قادرید استراتژی‌های خود را برای کنترل ذهن دیگران بازبینی کنید.
برگرفته از: psychologytoday.com

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید
مقالات صوتی

مجموعه صوتی پرطرفدارترین مقالات با موضوع جذابیت و کاریزما
کاریزما همان رایحه‌ی روح است

6000تومانمشغول یادگیری زبان خارجی جدیدی هستید؟ دیروز چند کلمه‌ی جدید یاد گرفتید؟ امروز چند تا از آنها را به یاد می‌آورید؟ آیا کاربرد و قاعده‌ی استفاده‌شان را می‌دانید؟ در مکالمات‌تان چند بار از آنها استفاده کردید؟
کاش می‌شد این کلمه‌های بازیگوش در گوشه‌ای از ذهن‌مان بنشینند و جُم نخورند و هر وقت لازم‌شان داشتیم بی‌درنگ و بدون تقلا خود را نشان دهند! خبر خوب اینکه روش‌هایی وجود دارند که یادگیری کلمات جدید را برای‌مان ساده‌تر، لذت‌بخش‌تر، سریع‌تر و مؤثرتر می‌کنند. ? روشی که در ادامه می‌خوانید یادگیری کلمات جدید زبان خارجی را برای‌تان ساده‌تر می‌کنند.
?. میان کلمات پیوند ایجاد کنید

مغز ما آنچه را می‌خوانیم به تصویر، ایده و احساسات تبدیل می‌کند و سپس این داده‌های جدید را به دانسته‌های پیشین پیوند می‌دهد و اینگونه ما چیزها را به یاد می‌آوریم. به عبارتی هر چیز جدیدی جایش را در میان دانسته‌های قدیمی پیدا می‌کند. درختی بزرگ با شاخه‌های فراوان و انبوهی از برگ در مقایسه با یک درخت کوچک با شاخه‌های تُنُک آسان‌تر به چشم می‌آید. کارکرد مغز نیز مشابه است. وقتی کلمه‌ یا ایده‌ای تازه را با دانسته‌های پیشین پیوند می‌دهید، یافتن آن در هنگام نیاز آسان‌تر است. اما چطور این روش را برای کلمات به کار بگیریم؟ روش کار ساده است. تار عنکبوت را مجسم کنید. چیزهایی را که می‌خواهید به یاد بسپارید در وسط کاغذ بنویسید، سپس مانند تار عنکبوت خط‌هایی از مرکز به بیرون بکشید و در انتهای آنها، ایده‌ها، کلمات و حتی تصاویری را که با فکر کردن به کلمه‌ی مرکزی به ذهن‌تان خطور می‌کند، قرار دهید. مهم نیست چه چیزی، هر چه به ذهن‌تان می‌رسد یادداشت کنید.
با این کار که شاید تنها ? دقیقه طول بکشد، پیوند میان همه‌ی این کلمات در مغزتان نقش می‌بندد و هر زمان یکی از این کلمات را ببینید یا بشنوید به راحتی کلمات دیگر را به یاد می‌آورید. برای اثرگذاری بیشتر می‌توانید دلایلی را که به نظرتان این کلمات را به هم پیوند می‌دهند، توضیح دهید. هر چه بیشتر این کار را بکنید، پیوندهای بیشتری ایجاد می‌کنید و پیوندهای بیشتر به یاد آوردن کلمات را آسان‌تر می‌کنند.
________________________________________
: ? نکته برای یادگیری زبان جدید از دید مترجم‌های TED
________________________________________
?. ترتیب و قواعد استفاده را فراموش نکنید

به خاطر سپردن کلمات مهم است، اما انگلیسی هم مانند چینی و مانند فرانسوی یک زبان است و زبان فقط مجموعه‌ای از کلمات نیست که با به خاطر سپردن‌شان کار تمام شود. زبان ابزاری است که انسان به وسیله‌ی آن افکارش را توضیح می‌دهد و ارتباط برقرار می‌کند. بنابراین شما باید بدانید هر کلمه چطور استفاده می‌شود. برای این کار مثال‌هایی از چگونگی کاربرد کلمات پیدا کنید، نوشتن کلمات مختلف، قبل و بعد از کلمه‌ی مورد نظر، به یاد سپردن چگونگی استفاده‌ی آن را آسان‌تر می‌کند. مثلا کلمه «مغرور» را در نظر بگیرید، چیزی مثل این بنویسید: «… مرد مغرور قدبلند…» این کار به شما کمک می‌کند به یاد بسپارید «مغرور» یک صفت است که در مورد انسان‌ها به کار می‌رود. پس از این کار، برای تمرین بیشتر، با کلمه‌ی مورد نظر ? جمله‌ی کامل بسازید.

________________________________________
: ?? نکته برای یادگیری زبان خارجی
________________________________________
?. از عکس و تصویر استفاده کنید

اگر می‌توانید تصویری بکشید که معنی کلمه‌ی مورد نظر را برای‌تان تداعی کند. این کار شاید عجیب به نظر برسد ولی واقعا مؤثر است. در میان انبوه اطلاعاتی که مغز ما هر روز دریافت می‌کند، یک تصویر عجیب و غریب مغزمان را غافلگیر می‌کند و می‌دانیم که انسان به ندرت غافلگیری‌ها را فراموش می‌کند. همچنین ساختار مغز به گونه‌ای است که داده‌های دیداری را بهتر و سریع‌تر جذب و درک می‌کند. با کشیدن یک تصویر با‌مزه که معنی کلمه را نشان می‌دهد، مغزتان به آسانی آن را به خاطر خواهد سپرد.
تبلیغات

________________________________________
: آیا استفاده ??? درصد از مغز امکان‌پذیر است؟
________________________________________
?. داستان بسازید

دانش‌آموزان من همیشه از تعداد زیاد کلماتی که باید به یاد بسپارند، شکایت می‌کنند. برای این مشکل یک ترفند به شما معرفی می‌کنم؛ کافی است یک داستان عجیب و دیوانه‌وار بسازید که همه‌ی آن کلمات را در خودش داشته باشد. داستان را در ذهن‌تان مجسم کنید. ما معمولا داستان‌ها را، مخصوصا داستان‌های عجیب و غریب را که تجسم‌شان لذت‌بخش است، راحت‌تر به یاد می‌آوریم. داستان را چندین بار تعریف کنید تا همه‌ی کلمات را به یاد بیاورید. بهتر است در داستان‌تان، از جملات عجیب و بامزه استفاده کنید. مثلا این کلمات را در نظر بگیرید: «کفش، پیانو، درخت، مداد، پرنده، کتاب، راننده، سگ، پیتزا، گل، در، تلویزیون، قاشق، صندلی، پریدن، رقصیدن، رایانه، سنگ.»
داستان شما می‌تواند به این شکل باشد:
یه «پیانوی» تنها که کفش پوشیده، روی یه «درخت» نشسته. درختِ ما خیلی عجیبه چون یه نفر یه «مداد» خیلی بزرگ توی اون فرو کرده. روی این مداد، یه «پرنده» نشسته و به اتوبوسی پر از آدم نگاه می‌کنه، آدم‌های توی اتوبوس در حال «کتاب» خوندن هستند؛ حتی «راننده» هم مشغول کتاب خوندنه و این خیلی بده چون حواسش به رانندگی نیست! برای همین، راننده با یه «سگ» که وسط خیابون داشت «پیتزا» می‌خورد تصادف می‌کنه و سگ می‌میره. راننده یه گودال می‌کنه و سگ رو دفن می‌کنه و روی اون «گل» می‌گذاره. راننده یه «در» روی قبر می‌بینه و اون رو باز می‌کنه. پشت در، یه «تلویزیون» هست که به جای آنتن دو تا «قاشق» روی سرش داره! هیچ‌کس تلویزیون تماشا نمی‌کنه چون همه دارن «صندلی» رو نگاه می‌کنند که در حال «پریدن» و «رقصیدنه» و به «رایانه» «سنگ» پرتاب می‌کنه… .
این کار را امتحان کنید؛ حتما شگفت‌زده خواهید شد!
________________________________________
: ?? فوت و فن برای یادگیری هر زبانی که دلتان می‌خواهد
________________________________________
?. کلمات را مانند یک پازل ببینید

از ریشه‌ی کلمه، پیشوند و پسوند آن برای حدس زدن معنی کمک بگیرید. مثلا شاید معنی کلمه‌ی «microbiology» را ندانید اما از قبل می‌دانید که «micro» به معنی «خیلی کوچک» است، همچنین به خاطر دارید «ology» یعنی «مطالعه و شناخت یک موضوع»، پس تا اینجای کار به «مطالعه‌ی چیزهای کوچک» رسیدید. حال اگر یادتان باشد که «bio» به معنی «موجود زنده» است، تبریک می‌گویم، شما معما را حل کرده‌اید: microbiology یعنی مطالعه‌ی جانداران خیلی کوچک. انگلیسی و هر زبان دیگری مانند یک پازل یا معما است. کلمات جدید با کنار هم قرار دادن کلمات دیگر ساخته می‌شوند، پس اگر فهرستی از پیشوند‌ها و پسوندهای مختلف تهیه کنید و معنی آنها را به یاد بسپارید، می‌توانید معنی کلمات بسیاری را حدس بزنید.
________________________________________
: چگونه کلمات انگلیسی را به خاطر بسپاریم
________________________________________
?. کلمات مترادف و متضاد را همزمان یاد بگیرید
مثلا همزمان روی دو کلمه‌ی متضاد «شاد» و «عصبانی» (angry/happy) یا کلمات مترادف (هم‌معنی) «عصبانی» و «کج‌خلق» (angry/cross) کار کنید. به یاد آوردن موارد مشابه و متضاد برای ما آسان‌تر است، زیرا معمولا با هم و جفتِ یکدیگر، در ذهن‌مان نقش می‌بندند.
________________________________________
: یادگیری یک زبان‌ خارجی چه تاثیری در زندگی شما دارد؟
________________________________________
?. اهمیت زمان را فراموش نکنید

به گفته‌ی روانشناسانی که درباره‌ی چگونگی به یاد آوردن تحقیق می‌کنند، روش بهتری برای یادگیری سریع‌تر و پایدار‌تر وجود دارد و آن این است که کلمات جدید را به سرعت و بلافاصله به کار بگیرید. ?? دقیقه پس از آشنایی با لغت جدید، آن را در جمله‌ای به کار ببرید، ? ساعت بعد این کار را تکرار کنید، همین طور ? روز بعد و ? هفته بعد. پس از این مدت، آن کلمه برای همیشه در ذهن‌تان حک می‌شود.
برگرفته از: edition.tefl.net

این کتاب پرطرفدار را از دست ندهید (به مدت محدود)
کتاب الکترونیکی

کتاب الکترونیکی یادگیری زبان جدید در ?? روز
در هر سنی و با هر تحصیلاتی که هستید، در کمترین زمان ممکن، به هر زبانی مسلط می‌شوید

12000تومانهمه‌ی ما می‌دانیم که یادگیری زبان خارجی، فرایندی زمان‌بر است و نیاز به تلاش زیادی دارد. علاوه‌برآن، انجام تمرین‌های مختلف و به‌خاطرسپردن کلمات برای مدت طولانی خسته‌کننده و حوصله‌سر‌بر است و این موضوع منجر به بی‌انگیزگی می‌شود. یکی از راه‌هایی که به‌کمک آن می‌توان یادگیری زبان را کمی آسان‌تر و مفرح‌تر کرد، تهیه‌ی برنامه‌ای آموزشی است. این نوشته را بخوانید تا با ? روش برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی در منزل آشنا شوید.
:
چگونه زبان انگلیسی را بدون کلاس یاد بگیریم؟
یادگیری مکالمه زبان انگلیسی با ? تمرین روزانه
بهترین روش‌های تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی
این برنامه مطالعات شما را منظم و اهداف‌تان را مشخص می‌کند. وقتی به هدف‌هایتان می‌رسید، انگیزه‌ی بیشتری برای ادامه‌ی یادگیری خواهید داشت.
نکاتی که برای برنامه‌ریزی به منظور آموزش زبان انگلیسی باید در نظر داشته باشید:
سه یا چهار فعالیت آموزشی مختلف را انتخاب کنید؛
فعالیت‌هایی انتخاب کنید که کوتاه و لذت‌بخش باشند؛
برای فعالیت‌هایتان هدف‌های قابل‌دستیابی و واقعی در نظر بگیرید؛
فعالیت‌ها را مطابق برنامه و در طول هفته انجام دهید.
سؤال اصلی در این بخش این است که چه فعالیت‌هایی را بهتر است انتخاب کنید. در ادامه می‌توانید بعضی از ایده‌های مرتبط را بخوانید:
?. مشخص کنید می‌خواهید چه تعداد کلماتی یاد بگیرید

چه کاری باید بکنید؟
تعداد مشخصی کلمه‌ یا عبارت جدید انگلیسی را هر روز یاد بگیرید.

چطور این فعالیت را لذت‌بخش کنید؟
یادگرفتن ? یا ? کلمه‌ی جدید در روز کافی به‌نظر می‌رسد. اگر سرتان شلوغ است و فرصت کافی ندارید، یادگرفتن حتی یک کلمه در روز بهتر از این است که چیزی یاد نگیرید.
سعی کنید لغات یا عبارت مرتبط با کلمات جدید مانند مترادف‌ و متضادهای آنها را نیز هم‌زمان یاد بگیرید. با این روش با صرف کمترین زمان و هزینه، دامنه‌ی لغات‌تان را گسترش می‌دهید.
چقدر تکرار کنید؟
روزی یک بار یا هر دو روز یک بار، زمان مناسبی برای تکرار است. برای یادگیری لغات، برنامه‌ی آموزشی هفتگی آماده کنید: از شنبه تا چهارشنبه تمرین کنید، پنج‌شنبه‌ها و جمعه‌ها را به خودتان استراحت بدهید.
تبلیغات

________________________________________
: چگونه زبان انگلیسی را سریع یاد بگیریم؟
________________________________________
?. اشتباهات معمول‌تان را اصلاح کنید

چه کاری باید بکنید؟
درمورد اشتباهاتی فکر کنید که به‌طور معمول مرتکب می‌شوید. شاید معلم‌تان همیشه یک اشتباه خاص شما را اصلاح می‌کند یا ممکن است اغلب یک نکته‌ی گرامریِ بخصوص را در امتحانات فراموش می‌کنید. به خودتان بگویید: «من دیگر این اشتباه را تکرار نمی‌کنم و حالت درست آن را یاد می‌گیرم.»
چطور این فعالیت را لذت‌بخش کنید؟
شنبه تصمیم بگیرید که این هفته روی کدام اشتباه‌تان می‌خواهید تمرکز کنید. هر روز، چند دقیقه حالت درست اشتباه‌تان را حتی به‌صورت ذهنی، با خودتان تکرار کنید. دقت کنید که فقط روی یک مورد تمرکز کنید و سعی نکنید حجم زیادی از گرامر را با هم یاد بگیرید.
چقدر تکرار کنید؟
اصلاح‌کردن یک اشتباه در هفته کافی است. در روز یک یا دو دقیقه را به این کار اختصاص دهید. این فعالیت ذهنی را می‌توانید در وقت‌های مرده‌ی روز انجام دهید، مثل وقتی که در مسیر خانه به محل کار یا دانشگاه هستید یا وقتی که در صف‌های طولانی منتظرید.
?. آهنگ‌های انگلیسی گوش کنید

چه کاری باید بکنید؟
متن آهنگ انگلیسی موردعلاقه‌تان را بخوانید و سعی کنید معنی آن را بفهمید.
چطور این فعالیت را لذت‌بخش کنید؟
متن آهنگ را در اینترنت جست‌وجو کنید و سعی کنید خودتان هم همراه با خواننده آن را بخوانید. اگر متن سخت به‌نظر می‌رسد، می‌توانید آهنگ ساده‌تری انتخاب کنید یا فقط روی بخشی از آهنگ تمرکز کنید، مثل بخشی که تکرار می‌شود یا بخشی که خودتان آن را بیشتر دوست دارید.
چقدر تکرار کنید؟
گوش‌کردن یک یا دو آهنگ در ماه کافی است.
اگر به موسیقی علاقه‌ای ندارید، سعی کنید فیلم یا سریال‌های طنز موردعلاقه‌تان را دوباره به‌انگلیسی تماشا کنید. در اینترنت می‌توانید تعداد بی‌شماری ویدئوی انگلیسی پیدا کنید.
________________________________________
: راهکارهایی موثر برای یادگیری زبان از طریق فیلم
________________________________________
?. با دوست‌تان زبان بخوانید

چه کاری باید بکنید؟
با دوست‌تان قرار بگذارید و با هم زبان یاد بگیرید. می‌توانید کلماتی را که تابه‌حال آموخته‌اید، با هم مرور کنید، تمرینات را با هم انجام دهید یا حتی در یادگیری گرامر به هم کمک کنید.
چطور این فعالیت را لذت‌بخش کنید؟
داشتن دوستی همراه می‌تواند منجر به این شود که بیشتر انگلیسی صحبت کنید. می‌توانید زمان مشخصی در هفته، مثلا ?? دقیقه را در نظر بگیرید و خود را وادار کنید در آن انگلیسی صحبت کنید. در این بازه‌ی زمانی استفاده از هیچ زبان دیگری نباید مجاز باشد.
اگر می‌خواهید به‌صورت متمرکز‌تری کار کنید، می‌توانید یک موضوع گرامری یا یک کلمه‌ی خاص را انتخاب کنید و درمورد آن صحبت کنید. شما یا دوست‌تان باید جمله‌ای به‌کار ببرید که از این موضوع گرامری یا کلمه در آن استفاده شده باشد و نفر بعدی باید مکالمه را ادامه دهد.
چقدر تکرار کنید؟
هرقدر می‌خواهید، تکرار کنید. وقت‌گذراندن با دوستان همیشه لذت‌بخش است.
اگر نمی‌توانید با دوست‌تان به‌طور منظم برنامه داشته باشید، می‌توانید از نرم‌افزار‌ها یا سایت‌های اینترنتی‌ای استفاده کنید که برمبنای مکالمه بنا شده‌اند. گروهی متشکل از دوستان‌تان در شبکه‌های اجتماعی تشکیل دهید و بازی‌های مرتبط به یادگیری لغات و گرامر را به‌اشتراک بگذارید و از آن لذت ببرید.
________________________________________
: تقویت انگیزه‌ یادگیری زبان با ?? روش کاربردی
________________________________________
?. ?? دقیقه از روز را صرف