را از شاخه‌ی علوم انتخاب کرد. ایسِی می‌گوید: «مشاور فقط به این دلیل این واحد را پیشنهاد کرد که صرفا آسان‌ترین رشته‌ی علمی بود. اما همان دقیقه که او در کلاس نشست، فهمید این همان کاری است که او برای آن ساخته شده است.» ایسِی با بیان این داستان می‌خواهد نشان دهد در شغل هر فردی، رابطه‌ هم نقش دارد، گرچه برای هر شخص کاملا منحصربه‌فرد است. به قول ایسِی: «بسیاری از اوقات، دیگران بدون اینکه بدانند به شما فشار وارد می‌کنند تا شغلی دست و پا کنید. اما وقتی شغل مناسب‌تان را پیدا کردید، دوست دارید از همه‌ی کسانی که در گذشته، برای پیدا کردن کار به شما فشار می‌آوردند، قدردانی کنید.»
?. چیزی که واقعا اهمیت دارد، پیشرفت پس از یافتن کار است
همیشه طوری از عبارت «کار پیدا کردن» در زندگی استفاده کرده‌ایم که انگار پیدا کردن کار، رسیدن به کمال مطلوب است، انگار که وقتی کار پیدا شد داستان به آخر می‌رسد. اما ایسِی تأکید می‌کند شغل شما یک فرایند در حال پیشرفت است: «درک و شناخت کامل کاری که انجام می‌دهید بسیار با عرق جبینی که برای انجام آن می‌ریزید، تفاوت دارد.» شاید برای دنبال کردن شغل دلخواه‌تان مجبور شوید به مدرسه یا دوران کارآموزی سری بزنید، یا شاید مجبور شوید کسب‌وکار خودتان را دست و پا کنید. ایسِی اشاره می‌کند که ممکن است افراد به یک مسیر کاری هدایت شوند که در خدمت دیگران باشد. به گفته‌ی او: «این کتاب در اصل، نامه‌ای عاشقانه به پرستاران، معلمان و کارکنان جامعه است، کسانی‌ که از زحمات‌شان، آنطور که باید، قدردانی نمی‌شود.»
________________________________________
: ? نکته ساده برای پیدا کردن شغل دلخواه‌تان
________________________________________
?. نمی‌توانید برای یافتن شغلی‌ که برای آن ساخته شده‌اید، سن و سال قطعی تعیین کنید

ایسِی زمانی کار پیدا کرد که ?? ساله بود و با مردی مصاحبه کرد که در شورش‌های استون‌وال فعال بود. به گفته‌ی ایسِی «لحظه‌ای که ضبط صدای مصاحبه انجام شد، فهمیدم که روزنامه‌نگاری و مصاحبه با مردم کاری است که می‌خواهم برای باقی عمرم انجام دهم. خیلی خوش‌شانسم که این جرقه زمانی زده شد که من خیلی جوان بودم.» اما جمع‌آوری داستان‌ برای کتاب به یاد او آورد که هر کس می‌تواند در هر سنی، شغلی را پیدا کند که برای آن ساخته شده است. کتاب او شامل مصاحبه‌ با کسی می‌شود که می‌دانست در ?? سالگی می‌خواهد داور NBA (لیگ حرفه‌ای بسکتبال بزرگسالان آمریکا و معتبرترین لیگ بسکتبال جهان) شود و فرد دیگری که پیش از کشف شغل رؤیایی‌اش که برش زدن ماهی آزاد دودی بود، ?? سال در سمت حسابدار کار کرده بود. ایسِی می‌گوید: «انجام کاری که برای آن ساخته شده‌اید یکی از رضایت‌بخش‌ترین و عالی‌ترین تجربیاتی است که می‌توانید در زندگی داشته باشید. پس هرگز تسلیم نشوید.»
?. مشاغل ایده‌آل شما لزوما تضمین‌کننده‌ی حقوق و دستمزد ایده‌آل نیستند
جریان دیگری که ایسِی اغلب در داستان‌‌های کاریابیِ مردم می‌شنود، این است: اغلب آنها شغل پردرآمدشان را جایگزین شغل کم‌درآمد، اما رضایت‌بخش‌تری کرده‌اند. به نقل از ایسِی «پیامی که ما به جوان‌ها می‌دهیم این است که شما می‌خواهید با کمترین کار، بیشترین درآمد را کسب کنید و این رؤیایی بیش نیست. پیام آرشیو استوری کورپس این است که رؤیای ارزشمندتر این است که ریسک‌ها را بپذیرید و سخت بکوشید تا کاری را پیدا کنید که برای آن ساخته شده‌اید.» سخن آخر، درسی است که ایسِی از نوشتن این کتاب گرفت: «در این کتاب، هیچکس میلیاردر یا میلیونر نیست، مشهور نیست و یا هزاران هزار طرفدار و دنبال‌کننده در صفحات مجازی ندارد، آنچه هست، داستان انسان‌هایی است که از زندگی، تمام و کمال استفاده کرده‌اند و به ما نیز همین را می‌آموزند»
برگرفته از: ideas.ted.com

این کتاب پرطرفدار را از دست ندهید
کتاب الکترونیکی

کتاب الکترونیکی شغلی که زندگیست
شغلی را انتخاب کن که عاشق آن هستی، آن‌وقت حتی یک روز هم در زندگیت مجبور نخواهی بود کار کنی

20000تومانمدت زیادی از اعلام نتایج اولیه‌ی کنکور سراسری نمی‌گذرد و هنوز هم بحث کنکور در بسیاری از خانواده‌ها حسابی داغ است. یکی از بارزترین معضلات کنکوری‌هایی که نتوانسته‌اند در این رقابت به رتبه‌ی دلخواه‌شان دست پیدا کنند، ضعف در یادگیری محتوای آموزشی است. از این رو، در مقاله‌ی حاضر قصد داریم به ? نکته طلایی اما کاربردی بپردازیم که در افزایش یادگیری همه به ویژه دانش‌آموزان مقاطع مختلف تحصیلی و کنکوری‌ها، نقش بسزایی دارد.
?. برای حضور در کلاس مهیا شوید

فرقی نمی‌کند در کلاس مجازی شرکت می‌کنید یا حضوری، در هر صورت مطلوب است برنامه‌ی درسی‌ دریافت شده از سوی مُدرس یا آموزشگاه را قبل از شروع کلاس به دقت مرور کنید تا از محتوای آموزشی هر جلسه باخبر شوید. با رجوع به این برنامه می‌توانید خودتان را پیشاپیش برای هر جلسه آماده کنید. مثلا اگر لازم است از نرم‌افزار خاصی استفاده کنید، زودتر دانلود و نصب نرم‌افزار را انجام دهید. علاوه بر نرام‌افزار آموزشی، کتاب تمرین و سایر منابع مورد نیاز را تهیه کنید و تاریخ هر جلسه را در تقویم‌تان علامت بزنید.
?. نظم‌ و ترتیب داشته باشید

اگر یادداشت‌های‌تان را تایپ می‌کنید، پس حتما لازم است یک پوشه‌ی جداگانه و مشخص را در رایانه به یادداشت‌های درسی‌تان اختصاص دهید تا بتوانید هر زمان که نیاز داشتید، به راحتی پیدای‌شان کنید. مهارت مرتب کردن پوشه‌ها در رایانه موجب صرفه‌جویی در زمان و انرژی می‌شود. اما اگر یادداشت‌های‌تان را دست‌نویس می‌کنید، یادتان باشد همه‌ی کاغذها را گیره بزنید و برچسب‌گذاری کنید.
________________________________________
: چطور هر چیزی را یاد بگیریم و از یادگیری آن لذت ببریم؟
________________________________________

?. وقت‌شناس باشید

اگر در کلاس تلفنی شرکت می‌کنید، یعنی کلاسی که از طریق تماس تلفنی تشکیل می‌شود، پنج دقیقه زودتر زنگ بزنید. یادتان باشد میزتان را مرتب کنید و جلوی دست‌تان قلم و کاغذ داشته باشید یا اینکه در کامپیوترتان یک فایل جدید باز کنید. اگر هم در کلاس حضوری شرکت می‌کنید، باز لازم است چند دقیقه‌ای زودتر از موعد مقرر حاضر شوید. وقتی به موقع در کلاس حضور پیدا کنید، همه‌ی حواس‌تان متوجه کلاس خواهد بود، اما وقتی دیر کنید، حواس‌تان مدام به سمت نکاتی خواهد رفت که به گمان‌تان از دست داده‌اید، به همین دلیل کمی طول می‌کشد تا خودتان را جمع‌وجور کنید و با بقیه‌ی کلاس همگام شوید.
________________________________________
: چرا باید وقت‌شناس باشیم؟
________________________________________
تبلیغات

?. یادداشت‌برداری کنید

اگر از آن دسته افرادی هستید که نمی‌توانید همزمان گوش دهید و بنویسید، توصیه می‌کنیم فقط گوش دهید و یادداشت نوشتن را به بعد از کلاس موکول کنید. البته می‌توانید از خود مدرس تقاضا کنید رئوس مطالب، خلاصه یا یادداشت‌های خودش را در اختیارتان بگذارد یا اگر اجازه‌ داد، صدایش را ضبط کنید تا بعدا دوباره گوش دهید و نکات مهم را یادداشت کنید. همچنین مطلوب است قبل از شروع هر جلسه، یادداشت‌های جلسه‌ی قبل را مرور کنید.
?. شیوه‌ی یادگیری‌تان را بشناسید

فکر می‌کنید به چه شیوه‌ای بهتر یاد می‌گیرید: دیداری (خواندن)، شنیداری (گوش کردن) یا حرکتی (انجام دادن)؟ اگر بدانید به چه شیوه‌ای بهتر یاد می‌گیرید، آن وقت می‌توانید اوقات یادگیری‌تان را به همان شیوه‌ای ترتیب دهید که دلخواه‌تان است. مثلا افرادی که به شیوه‌ی شنیداری بهتر یاد می‌گیرند، می‌توانند حین رانندگی در ترافیک به سی‌دی‌های آموزشی گوش دهند یا افرادی که به شیوه‌ی خواندن بهتر یاد می‌گیرند، می‌توانند حین راه رفتن روی تردمیل به مطالعه‌ی کتاب‌های آموزشی مشغول شوند. همچنین بد نیست از خودتان بپرسید که در سکوت بهتر یاد می‌گیرید یا وقتی با آهنگ پس‌زمینه درس می‌خوانید؟ اگر بدانید چه شیوه‌ای در یادگیری‌تان مؤثرتر است، حتما بهتر جواب خواهید گرفت.
________________________________________
: چطور می‌توانید ??? چیزهایی که یاد گرفته‌اید را به خاطر بسپارید؟
________________________________________
?. سوال بپرسید

باز هم فرقی نمی‌کند در کلاس مجازی شرکت می‌کنید یا حضوری، در هر صورت مطلوب است سوالاتی را که به ذهن‌تان می‌رسند، همان موقع یادداشت و در فرصت مناسب مطرح کنید. خجالت نکشید و فکر نکنید سوالات‌تان احمقانه هستند، چون اگر چیزی را نفهمیده باشید، تا زمانی که مشکل‌تان برطرف نشود نمی‌توانید ادامه‌ی درس را یاد بگیرید. همچنین بسیاری از مدرس‌ها، سوال پرسیدن را نشانه‌ی ذهنی آماده و باهوش می‌دانند.
?. تکالیف‌تان را کامل انجام دهید

حواس‌تان باشد از تکالیف‌تان عقب نمانید و همه را انجام دهید. اگر از کتاب‌های خودآموز استفاده می‌کنید، باز هم لازم است در انجام تمرین‌ها کوشا باشید. اگر نتوانستید در کلاس حاضر شوید، سعی کنید تکالیف جلسه‌ی بعد را از همکلاسی‌ها یا خود مدرس‌تان بگیرید. کلاس‌های مجازی معمولا نسخه‌ی ضبط شده‌ی‌شان بعد از پایان کلاس در دسترس است، پس اگر از کلاس مجازی جا ماندید، حتما به نسخه‌ی ضبط شده رجوع کنید.
امیدواریم بتوانید با رعایت این نکات، بیشترین حجم مطالبی را که یاد می‌گیرید به خاطر بسپارید. اما یادتان باشد یادگیری سن‌ و سال نمی‌شناسد. شاید فکر کنید فرآیند فراگیری اطلاعات فقط به دوران مدرسه و دانشگاه محدود می‌شود، در حالی که خیلی‌ها حتی تا پایان عمر دست از یادگیری نمی‌کشند. عده‌ی زیادی بعد از اینکه به بازار کار وارد می‌شوند، برای اینکه از دانش حوزه‌ی فعالیت‌شان عقب نمانند، دائما در سمینارهای مختلف شرکت می‌کنند و مدام مشغول مطالعه‌ی منابع آموزشیِ به‌روز هستند. پس سعی کنید هدف‌تان از پرورش مهارت‌های یادگیری فقط کسب نمرات ممتاز در دوران تحصیل نباشد، چرا که می‌توانید در سنین بالاتر نیز از توانایی یادگیری مؤثر به منظور موفقیت در زندگی شغلی و تحصیلی خود بهره ببرید.
برگرفته از: pickthebrain.comسایمون ساینِک (Simon Sinek) یکی از سخنرانان برنامه‌ی تدتاکز (TED Talks) است. شاید ندانید او که به طور طبیعی آدمی خجالتی است و دوست ندارد در مقابل جمعیت سخنرانی کند، یکی از پربیننده‌ترین‌ سخنرانان این برنامه است! ساینک می‌گوید اگر فرصت کند در مهمانی‌ها گوشه‌‌ی عزلتی برای خود پیدا می‌کند یا حتی دیرتر به مهمانی می‌رود و ترجیح می‌دهد جزء آخرین مهمانان باشد. با این حال با داشتن ?? میلیون بیننده‌ برای ویدیوهایش، این قوم‌نگار خوشبین سومین سخنران پربیننده‌ی تاریخ تدتاکز است. در این مقاله ما با او همراه شدیم تا ببینیم چطور یاد گرفته است که چنین سخنرانی‌هایی را با اعتماد به نفس، بی‌نظیر و پرمعنا ارائه کند و شما چطور می‌توانید روش‌های او را به کار بگیرید.

شاید قدرت سخنوری بالا برای یک آدم درون‌گرا عجیب به نظر برسد، اما موفقیت ساینک هم به عنوان سخنران و هم به عنوان نویسنده‌ی کتاب پرفروش تنها از سر خوش‌شانسی نبوده یا به دلیل بودن در جای درست، زمان درست و آشنایی با آدم‌های درست! موفقیت او به دلیل مواجهه با ترس‌ها و سپس از بین بردن آنها، سعی و خطا و تمرین‌های خستگی‌ناپذیر‌ روی صحنه و بیرون از آن به دست آمده است.
سایمون ساینک
? راز برتر‌ ارائه‌ی یک سخنرانی‌ الهام‌بخش، اطلاع‌رسان و سرگرم‌کننده از این قرار است:
?. بلافاصله حرف نزنید

ساینک می‌گوید هرگز نباید به محض ورود به صحنه شروع کنید به حرف زدن، او می‌گوید: «بسیاری از مردم تا به صحنه می‌رسند حرفشان را شروع می‌کنند و این ناشی از عصبی بودن آنهاست. این رفتار تا حدی پیام ناامن بودن سخنران را به مخاطب منتقل می‌کند.»
به جای این کار با آرامش وارد صحنه شوید. سپس نفس عمیقی بکشید، در جای خود مستقر شوید، چند ثانیه صبر کنید و بعد شروع کنید. «می‌دانم که طولانی و ملالت‌آور به نظر می‌رسد و زمانی که بخواهید آن را امتحان کنید به شما بسیار سخت خواهد گذشت. اما این کار به مخاطبان‌تان نشان می‌دهد که کاملا به خودتان اعتماد دارید و موقعیت را تحت کنترل دارید.
?. برای ارائه بروید روی صحنه، نه برای دریافت

اغلب اوقات افراد برای فروختن ایده‌ها یا اجناس، برای اینکه مردم در شبکه‌های اجتماعی آنها را دنبال کنند، کتاب‌هایشان را بخرند یا حتی آنها را دوست داشته باشند سخنرانی می‌کنند. ساینک این نوع سخنران‌ها را «گیرنده‌ها» می‌نامد و اعتقاد دارد مخاطبان به سرعت این دسته را شناسایی می‌کنند و وقتی این اتفاق بیفتد دیگر توجه چندانی به او نشان نمی‌دهند.
او می‌گوید: «ما موجوداتی به شدت اجتماعی هستیم. حتی از فاصله‌ی دور روی صحنه، می‌توانیم بفهمیم که یک سخنران گیرنده است یا دهنده و مردم بیشتر به سخنرانی اعتماد می‌کنند که دهنده باشد- کسی که به آنها ارزشی اعطا کند، چیز جدیدی بیاموزد و به آنها الهام ببخشد- تا سخنرانی که گیرنده است.»
?. به چشمان هر یک از مخاطبان نگاه کنید

نگاهی شبیه دیده‌بانی یا حول محور افقی چرخاندن چشمانتان بدترین دشمن شماست. ساینک می‌گوید: «در این حالت اگرچه به نظر می‌رسد به همه نگاه می‌کنید اما این کار در اصل ارتباط شما را با مخاطبان قطع می‌کند.»
نگاه مستقیم به مخاطبانِ مشخص در حین صحبت‌تان کاری راحت‌تر و موثرتر است. اگر می‌توانید حتما نگاه خود را به اندازه‌ی یک جمله یا یک ایده‌ی کامل روی یک فردِ خاص نگه دارید، بدون اینکه تماس چشمی خود را با او قطع کنید. وقتی جمله‌تان تمام شد نگاه‌تان را به شخص دیگری معطوف کنید و تا انتهای سخنرانی به ارتباط چشمی انفرادی با مخاطبان ادامه دهید.
او می‌گوید: «این کار مانند داشتن مکالمه با مخاطبان‌ است. در این حالت شما برای آنها صحبت نمی‌کنید بلکه با آنها صحبت می‌کنید.»
این کار نه تنها باعث برقراری ارتباط عمیق‌تری با آن افراد می‌شود بلکه همه‌ی مخاطبان شما این رابطه را احساس خواهند کرد.
?. بیش از حد معمول کُند صحبت کنید

وقتی عصبی می‌شوید، این تنها ضربان قلب‌تان نیست که بالا می‌رود، بلکه کلمات شما هم سریع‌تر ادا می‌شوند. ساینک می‌گوید مخاطبان بیش از آنچه فکرش را بکنید صبور و بخشنده هستند.
او می‌گوید: «آنها می‌خواهند شما سخنرانی موفقی داشته باشید اما هر چه بیشتر عجله کنید آنها را بیشتر ناامید خواهید کرد. اگر برای لحظاتی سکوت کنید و یک نفس عمیق و طولانی بکشید، آنها برای شما صبر می‌کنند و این اتفاق جالبی است.»
ساینک اعتقاد دارد خیلی کُند حرف زدن روی صحنه عملا ناممکن است: «این فوق‌العاده است که شما می‌توانید روی صحنه بروید و آنقدر کند حرف بزنید که بین هر لغت شما چند ثانیه وقفه وجود داشته باشد و مردم… هنوز… به… تمام… کلمات… شما… گوش بدهند. این ترفند واقعا جواب می‌دهد.»
?. توجه خود را به کسانی که علائم منفی نشان می‌دهند معطوف نکنید

توجه‌ خود را روی کسانی که به ابروی‌شان چین می‌اندازند، دست‌ به سینه نشسته‌اند و سرشان را به علامت «نه» تکان می‌دهند نگه ندارید. در عوض تنها بر کسانی تمرکز کنید که از شما حمایت می‌کنند برای مثال به طور مشخص در بحث درگیر هستند، از ارائه‌ی شما لذت می‌برند و سرشان را به نشانه‌ی تایید تکان می‌دهند. اگر به جای آنهایی که حین سخنرانی پیام‌های منفی به شما انتقال می‌‌دهند مخاطبانی را پیدا کنید که به طرز مثبتی با شما ارتباط برقرار می‌کنند، اعتماد به نفس و آرامش بسیار بیشتری پیدا می‌کنید.
?. نگرانی خود را به شور و هیجان تبدیل کنید

ساینک این ترفند را از تماشای مسابقات المپیک آموخته است. چند سال قبل او متوجه شد که گزارشگران هر بار که با ورزشکاران المپیک مصاحبه می‌کنند و می‌پرسند «آیا نگران بودید؟» آنها جواب می‌دهند «نه، هیجان‌زده بودم.» این ورزشکاران نشانه‌های بدنی عصبی بودن مانند دستان عرق کرده، ضربان قلب شدید و اعصاب تحت فشار را درک کرده و آنها را به عنوان عوارض شور و هیجان و نشاط خود تعبیر می‌کردند.
وقتی شما هم روی صحنه بروید احتمالا دچار همین حالات خواهید شد. برای این مواقع است که ساینک می‌گوید باید با صدای بلند به خود بگویید: «من عصبی نیستم، من هیجان‌زده‌ام»!
او می‌گوید: «وقتی این کار را می‌کنید، اثر معجزه‌آسای آن را در تغییر دیدگاه خود نسبت به آنچه قرار است انجام دهید مشاهده خواهید کرد.»
?. وقتی سخنرانی شما تمام شد از حضار تشکر کنید

تشویق حضار به منزله‌ی یک هدیه است و هر وقت شما هدیه‌ای دریافت می‌کنید لازم است نشان دهید که بابت آن سپاسگزار هستید. به همین دلیل است که ساینک همیشه سخنرانی خود را با این عبارت قدرتمند به پایان می‌رساند: «از شما متشکرم.»
برگرفته از: Entrepreneur

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید
مقالات صوتی

مجموعه صوتی پرطرفدارترین مقالات سخنرانی، فن بیان و ارائه
کلام‌تان را جادویی کنید

6000تومانوقتی عصبانی می‌شوید، هورمون‌های استرس به بدن‌تان هجوم می‌آورند و قسمتی از مغز را که به منطق مربوط می‌شود از کار می‌اندازند. بسته به نوع تربیت‌تان ممکن است پا به فرار بگذارید و پنهان شوید یا انکار و حمله کنید. به هر حال، واکنش ناخودآگاه به خشم، که از کودکی در وجودتان باقی‌مانده است، به این راحتی دست از سرتان بر‌نمی‌دارد. در این مقاله ? نکته‌ای که باید در مورد خشم بدانید، آماده است.
«خواهش می‌کنم دیگه گریه نکن»، «با من اینجوری رفتار نکن.» ممکن است این روزها دیگر از این نوع دستورات