اين، براي، يا، يک، يادگيري

عملي
________________________________________
??. ورزش کنيد

هم‌زمان، هم خوش‌فکرتر و هم قوي‌تر شويد. براساس نتايج تحقيقات انجام شده تنها نيم ساعت ورزش هوازي مي‌تواند سرعت پردازش مغز و ساير توانايي‌هاي شناختي مهم را بهبود ببخشد. در اطراف خانه آهسته به دويدن بپردازيد و ببنيد که چگونه امتياز IQ شما کمي بالاتر مي‌رود.
________________________________________
: بهترين نوع ورزش براي مغز چيست؟
________________________________________
??. به موسيقي گوش دهيد

علاوه بر اينکه مي‌توان در شب‌هاي دراز امتحان به موسيقي اتکا کرد، مي‌توان با آن استرس را نيز دور نمود. در حالي که هر کسي سليقه‌ي موسيقيايي متفاوتي دارد، اما مشخص شده است که موسيقي، به ويژه نوع کلاسيک آن، اضطراب و تنش را کاهش مي‌دهد. پس يادداشت‌هاي زيست‌شناسي خود را با يک موسيقي همراه کنيد تا مقداري استرس را از خود دور نماييد.
________________________________________
: تاثيرات عجيب موسيقي روي عملکرد شما
________________________________________
??. چربي‌هاي اُمگادار مصرف کنيد

يافته‌هاي علمي نشان مي‌دهد که اسيدهاي چرب اُمگا? که در ماهي، آجيل و روغن زيتون يافت مي‌شوند، پتانسيل بالايي در افزايش عملکرد مغز دارند. نتايج يک تحقيق نشان داده است که خوردن ترکيبي از اسيدهاي چرب اُمگا? و اُمگا? پيش از امتحان، اضطراب ناشي از آزمون را کاهش مي‌دهد.
________________________________________
: چربي‌هاي مفيد براي مغز کدامند؟
________________________________________
??. به خود استراحت بدهيد

تحقيقات علمي نشان داده‌اند که استراحت منظم مي‌تواند بهره‌وري را بالا ببرد و توانايي ما را براي تمرکز بر روي يک فعاليت بهبود ببخشد. پس براي بالا بردن سطح بهره‌وري، از درس و کتاب فاصله بگيريد و در ميانه‌ي روز به يک سالن ورزشي برويد.
??. خواب کافي داشته باشيد

وقتي با جزوه‌اي پر از معادله روبرو هستيد که بايد آنها را حفظ کنيد، ممکن است وسوسه‌ شويد که سعي کنيد تمام شب را به حفظ کردن آن بپردازيد. اما شب زنده‌داري کمتر به کسب يک نمره‌‌ي خوب منتهي مي‌شود. در حقيقت، اين کار باعث اختلال در عملکرد شناختي و بالا رفتن حساسيت نسبت به استرس مي‌شود. در روزهاي نزديک به آزمون، سعي کنيد ? تا ? ساعت خواب شبانه داشته باشيد تا کمبود خواب تمام تلاش و کوشش‌تان را خراب نکند.
________________________________________
: خواب کافي براي بدن چند ساعت است؟
________________________________________
??. اينترنت را قطع کنيد

همه‌ي ما در آستانه‌ي آزمون بزرگ، وقتي که کاملا روي درس تمرکز داريم با صداي فيسبوک يا ساير شبکه‌هاي اجتماعي يا پيام‌رسان‌ها توجه‌مان به سمت گوشي يا کامپيوترمان مي‌رود. اگر براي درس خواندن به کامپيوتر احتياج داريد، از برنامه‌هايي مثل this one استفاده کنيد تا اينترنت را براي مدتي کوتاه قطع کند و شما بتوانيد به درس و مطالعه‌ي خود بدون هيچ حواس‌پرتي بپردازيد.
________________________________________
: ?? عادت بد که بايد از برنامه روزانه‌تان حذف کنيد
________________________________________
??. رايحه‌ها‌ي خوش‌بو استشمام کنيد

تحقيقات نشان داده است که استشمام اسانس‌هايي مثل رزماري يا اسطوخدوس مي‌تواند به کسب آرامش پيش از آزمون کمک کند. از مرور‌هاي ديوانه‌وار دقيقه نودي دست برداريد و براي چند دقيقه سعي کنيد عطردرماني کنيد.
??. تمرين ذهني داشته باشيد

يوگاکارانِ سخت‌کوش، توانايي‌هاي شناختي بهتري دارند به خصوص داراي وسعت توجه بيشتري نسبت به بقيه افراد هستند. انجام يک سري تمرينات روزانه‌ي يوگا مي‌تواند قدرت تمرکز شما را براي روزهاي آزمون تقويت نمايد.
??. ببينيد چه روشي براي شما جواب مي‌دهد

بعضي افراد روز درس مي‌خوانند و بعضي ديگر شب‌؛ بعضي ترجيح مي‌دهند در کنار يکي از دوستان‌شان مطالعه کنند و بعضي ديگر هم بايد در سکوت کامل باشند. براي يافتن روشي که از آن بهترين نتيجه را مي‌گيريد آزمايش کنيد و سپس به آن پايبند شويد.
برگرفته از: greatest.comوقتي پنج سال پيش به شهر بوينس‌آيرس رفتم، حتي نمي‌توانستم در يک رستوران محلي، سفارش غذا بدهم. ولي دو سال بعد، چنان در آموختن زبان پيشرفت کردم که با نهايت خونسردي مکانيسم‌هاي دستور زبان روسي را به دوست گواتمالايي‌ام به زبان خودش (که اسپانيايي است)، درس مي‌دادم. حالا زبان‌هاي اسپانيايي و پرتغاليِ برزيلي را خيلي سَليس و روان صحبت مي‌کنم، درحالي‌که ديگر به‌خوبيِ گذشته نمي‌توانم به زبان‌ مادري خودم حرف بزنم. البته من نمي‌خواهم به شما درِ باغ سبزي را نشان بدهم و بگويم مثل آب خوردن، مي‌توان زبان خارجي ياد گرفت، چون بالاخره يادگيري زبان بدون ساعت‌هاي فراوان مطالعه‌ و تمرين اتفاق نمي‌افتد. اما حداقل مي‌توانم راه‌هاي ميان‌بُري را که بنا به تجربه‌‌ي سال‌ها يادگيريِ زبان کسب کرده‌ام، با شما در ميان بگذارم. در اين مقاله با ?? نکته که براي يادگيري يک زبان خارجي به شما کمک مي‌کند، آشنا مي‌شويد.

?. مکالمه، مکالمه، مکالمه
اگر راز يا ترفندي براي يادگيري زبان وجود داشته باشد، آن راز قطعا همين مکالمه است، آن هم مکالمه‌اي که با ساعت‌ها و ساعت‌ها تلاشِ ناشيانه و طاقت‌فرسا در گفت‌وگو با افرادي که در آن زبان، خيلي بهتر از شما تسلط دارند،‌ حاصل مي‌شود. يک‌ساعت مکالمه (با تصحيح غلط‌ها و رجوع به ديکشنري) به اندازه‌ي پنج‌ ساعت کلاس زبان و ده‌ ساعت مطالعه‌ي شخصيِ زبان مي‌ارزد.

چند دليل براي اين امر مي‌توان ذکر کرد. اولين دليل، انگيزه است. هر قدر هم کتاب راهنماي آموزشِ زبان‌تان عالي باشد، شما با مکالمه و تعامل با شخصي واقعي که روبه‌روي‌تان ايستاده است، خيلي بيشتر از هر کتاب‌ يا برنامه‌ي صوتي ديگري روي رايانه‌تان، مي‌توانيد دانش و انگيزه کسب کنيد.
دليل دوم اين است که زبان حفظ‌کردني نيست، بلکه نياز به پردازش دارد. تجربه نشان داده است که دو يا سه‌بار، به کارگيري لغات در مکالمه، خيلي بيشتر از زُل زدن به کتاب لغت يا فلش‌کارت‌ و حفظ کردن صدباره‌ي آنها مي‌ارزد.

علت بايد اين باشد که مغز ما براي خاطراتي که شامل تجربه‌هاي واقعيِ انساني و اجتماعي هستند و عواطف‌مان نيز با آنها پيوندي دارند، اولويت بيشتري قائل مي‌شود. به عنوان مثال، اگر در ديکشنري به دنبال معني فعل to complain بگرديم و آن را حين مکالمه با دوست جديدي در جمله‌اي به کار ببريم، به احتمال قوي، هميشه آن لغت را به دليلِ يادآوريِ دوست جديد خود و مکالمه‌اي که با وي داشتيم، بهتر به‌خاطر مي‌آوريم. در حالي‌ که اگر مغز خود را با مطالعه‌ي بيست‌ باره‌ي هر لغتِ فلش‌کارت‌ها خسته کنيم، شايد بالاخره آن را حفظ کنيم، ولي از آنجايي که آن را عملا در جمله يا مکالمه‌اي به کار نبرده‌ايم، احتمالا بعد از مدتي فراموشش مي‌کنيم.
?. شدت و فشردگي مطالعه، از طولِ زمان مطالعه‌ ارزشمندتر است
منظور اين است که مطالعه‌ي زبان به صورت چهارساعت در روز براي دوهفته، خيلي بيشتر از مطالعه‌ي روزي يک ساعت براي دو ماه فايده دارد. به همين دليل است که بسياري از افراد وقتي به آموزشگاه‌هاي زبان مي‌روند، بسياري از مطالب آموزشي را بعد از مدتي فراموش مي‌کنند، چون آنها تنها ? تا ? ساعت در هفته را به يادگيري زبان اختصاص مي‌دهند و اغلب کلاس‌ها با فاصله‌هاي چند روزه برگزار مي‌شوند.
يادگيري زبان مستلزم تکرار، رجوع پياپي به مطالب آموزشي، تعهد و پشتکار مداوم است. به‌جاي اينکه دوره‌اي چندين‌ماهه يا حتي چندساله را براي آموزش نصف‌و‌نيمه و مطالعه‌ي غيرمفيد در نظر بگيريد، بهتراست که زمان مشخصي را در زندگي‌تان (حتي اگر تنها يک يا دوبار در هفته باشد) تعيين کنيد و به زبان اختصاص دهيد و در آن زمان نيز ??? درصدِ تمرکز و تلاش خود را وقف هدف‌تان کنيد.
تبليغات

?. کلاس‌هاي زبان نسبت به صَرف‌ وقت و هزينه‌‌‌شان ناکارآمد هستند
با احتساب همه‌ي موارد، شما نسبت به وقت و تلاشي که در کلاس‌هاي گروهي هزينه مي‌کنيد، چندان سودي به دست نمي‌آوريد. اين کار دو اشکال دارد. اولاً اينکه آموزش زبان در آموزشگاه با سرعت يادگيريِ کندترين دانشجوي کلاس‌تان پيشرفت مي‌کند. دوماً اينکه يادگيري زبان، فرآيندي نسبتا شخصي است، به‌طوري که همه‌ي افراد ذاتا بعضي لغات و مباحث آموزشي را راحت‌تر از ديگران ياد مي‌گيرند، به همين خاطر، قرار نيست که نيازهاي شخصي هر کدام از زبان‌آموزان در کلاس و در زمانِ مناسب، رسيدگي شود.
به عنوان مثال، وقتي در کلاس زبان روسي شرکت کردم متوجه شدم در يادگيري زبان روسي صَرف افعال براي آنهايي که به زبان اسپانيايي آشنايي دارند، راحت‌تر است، ولي يک انگليسي‌زبان ديرتر مي‌تواند با اين جنبه‌ي زبان روسي آشنا شود. من که با زبان اسپانيايي آشنايي داشتم مجبور بودم صبر کنم که همکلاسي انگليسي زبانم هم آنها را ياد بگيرد. همچنين يادگيريِ حالت‌هاي اسم در زبان روسي که از سخت‌ترين جنبه‌هاي آن است، براي يک آلماني‌زبان راحت‌تر است، زيرا معادل اين نوع دستور زبان را در زبان خود به نحوي ديگر دارد. به اين ‌ترتيب، از آنجا که سرعت يادگيريِ دانشجويان با هم تفاوت دارد، هرچه کلاس بزرگ‌تر باشد، بهره‌وريِ يادگيري نيز کاهش مي‌يابد.
?. با ??? لغت پرکاربرد شروع کنيد
همه‌ي لغات مثل هم نيستند. سرمايه‌گذاري روي بعضي لغات بازده بيشتري دارد. به عنوان نمونه، افرادي که با نرم‌افزار Rosetta Stone کار مي‌کنند (که اصلا توصيه نمي‌شود!) بعد از ماه‌ها متوجه‌ مي‌شوند که حتي از عهده‌‌ي ساده‌ترين مکالمات زبان نيز برنمي‌آيند، چون اغلب لغاتي که ياد مي‌گيرند شامل ظروف و وسايل آشپزخانه، روابط فاميلي، پوشاک و اتاق‌هاي خانه است. اگر کسي از چنين افرادي بپرسد که کجاي شهر زندگي مي‌کنند، اصلا نمي‌دانند در جواب چه بايد بگويند.
با ??? لغت پرکاربرد شروع کنيد و سپس با آنها جملاتي را بسازيد و مرتبا اين کار را تکرار کنيد. به‌اندازه‌ي نيازتان دستور زبان را نيز ياد بگيريد تا قادر به انجام اين کار باشيد. آنقدر بايد اين کار را انجام دهيد تا با همه‌ي ??? لغت، راحت بتوانيد جمله بسازيد.
?. يک ديکشنري جيبي، همراه خود داشته باشيد

اين کار خيلي بيشتر از اينکه انتظارش را داشته باشيد، سودمند است، مثلا اگر در کشوري اسپانيايي¬‌زبان حضور داريد، هميشه از اپليکيشن ديکشنري اسپانيايي خود استفاده کنيد. به محض اينکه ديکشنري را دانلود کنيد، تفاوت را به چشم خواهيد ديد. اپليکيشن ديکشنري، خيلي از کتاب جيبي آن بهتر است، چون در عرضِ دو ثانيه، مي‌توانيد معني لغت موردنظرتان را پيدا کنيد. از آنجا که لغات جديد ديکشنري را در جملات خود به‌کار مي‌بريد، اين کلمات تازه به احتمال قوي در حافظه¬‌تان، باقي خواهند ماند. با ابزاري به اين سادگي مي‌توانيد توانايي مکالمه و تعامل با ديگران را خيلي راحت کسب کنيد.
?. در ذهن خود تمرين کنيد
استفاده‌ي ديگر ديکشنري‌تان اين است که شما مي‌توانيد با استفاده از لغات جديدي که ياد گرفته‌ايد، بدون نياز به همراهي با فرد ديگري در ذهن خود در مورد اتفاقاتي که در طول روز برايتان افتاده فکر کنيد. سعي کنيد تا جاي ممکن با خودتان به زبان تازه،‌ فکر کنيد. همه‌ي ما معمولا به زبان مادري در ذهن‌مان با خود حرف مي‌زنيم، ولي مي‌توان با تمرين به حدي برسيم که جملاتي را به زبان ديگري بسازيم و در ذهن خود مکالماتي را خلق کنيم. در واقع، وقتي که مکالمه‌اي که در ذهن مجسم کرده‌ايم برايمان پيش مي‌آيد، خيلي راحت‌تر از پس آن برمي‌آييم. به عنوان مثال شما مي‌توانيد مکالمه‌اي را در مورد موضوعي که احتمالا با آن مواجه خواهيد بود را براي خود تصور و تمرين کنيد. مثلا مي‌توانيد مکالمات ذهني‌تان‌ را با توصيف کار يا بيانِ دلايل سفرتان به کشور ديگر شروع کنيد. خواه ناخواه بايد چنين سوالاتي را در واقعيت هم پاسخ دهيد، پس چه بهتر که براي آنها آماده باشيد.
?. احتمالا چيزهاي احمقانه‌ي زيادي خواهيد گفت
اين را بپذيريد و با آن کنار بياييد. وقتي که تازه شروع به آموختن زبان جديدي مي‌کنيد، احتمالا ناخواسته، پرت‌و‌پلاهاي زيادي را خواهيد گفت که البته طبيعي است. به‌کار بردن کلمات و جملاتي که نسبت به آنها تسلط نداريد، بدون اينکه خودتان بخواهيد موجب مي‌شود که خنده‌دار، بي‌ادب يا حتي بي‌حيا جلوه کنيد! ولي اين چيزها هم در يادگيري وجود دارد و بايد با آنها کنار آمد.
?. سعي کنيد از الگوهاي تلفظي سردربياوريد
همه‌ي زبان‌هايي که ريشه‌ي لاتين دارند، به خاطر اشتراک لغاتِ لاتين‌شان، الگوهاي تلفظي يکساني نيز دارند. مثلا هر لغتي که به «tion-» ختم مي‌شود، در زبان اسپانيايي و فرانسوي «ci?n–» (-سيون) تلفظ مي‌شود. معروف است که افراد انگليسي‌زبان وقتي مي‌خواهند اسپانيايي صحبت کنند به لغات خودشان «o» ،«-e» يا «a-» اضافه مي‌کنند. حالا اگر جوک‌هاي کليشه‌اي را کنار بگذاريم، از اينکه مي‌بينيم اکثر اوقات اين شيوه واقعا جواب مي‌دهد، تعجب خواهيم کرد. مثلا لغت «Destiny» در اسپانيايي به «destino» يا «Part» به «Parte» و «Motive» نيز به «Motivo» تغيير مي‌کند. در روسي نيز، پسوندهاي حالت‌هاي اسمي هميشه با يکديگر قافيه دارند، مثلا اگر در مورد يک اسم مؤنث (مانند ژِن‌-شي-نا) حرف بزنيد، مي‌دانيد که صفت‌ها و قيدهايش نيز هميشه با پسوندش هم‌قافيه مي‌شوند.
?. از دوره‌هاي آموزشي صوتي و آنلاين براي يادگيري ??? لغت پرکاربرد و گرامر مقدماتي بهره ببريد
بعد از طي دوره‌هاي ابتدايي آموزش زبان، ديگر مي‌توانيد از اين منابع تنها به عنوان مرجع و نه چيز ديگر استفاده کنيد. منابع آموزشي بسياري در اين زمينه وجود دارند: Pimsleur، Rosetta Stone، Berlitz، DuoLingo و غيره. اين منابع مي‌توانند شما را از صفر به حدي برسانند که بعد از چند روز قادر باشيد با جملات و عبارت‌هاي ابتدايي، صحبت کنيد. اين منابع همچنين براي يادگيري لغات بنيادي و کاربردي (مانند من، شما، خواستن، خوردن، تشکر کردن و غيره) نيز فوق‌العاده هستند.
اما نقطه‌ضعف منابع آموزشي اين است که چندان اجازه‌ي تمرين مفيد نمي‌دهند. بيشترين بازدهي که در سرمايه‌گذاري براي يادگيري زبان نصيبتان مي‌شود، اين است که خودتان را مجبور کنيد با ديگران حرف بزنيد و مکالمه داشته باشيد، ولي اگر بخواهيد صرفا به اميد کتاب يا نرم‌افزار آموزشيِ خود، در اتاق‌تان بنشينيد، نمي‌توانيد معنا و مفهوم موردنظرتان را فورا به زبان جديد فرمول‌بندي کنيد. با استفاده‌ي صِرف از منابع آموزشي، يادگيري‌تان طوطي‌وار مي‌شود و فقط مي‌توانيد الگوها و مفاهيمي که ياد گرفته‌ايد را کپي کنيد. به‌نظر در ميان اين دو نوع يادگيري (تکرار طوطي‌وار و مکالمه با مخاطبان واقعي)، تنها يک روش است که در نهايت سود و فايده‌ي بيشتري براي‌تان خواهد داشت.
??. بعد از ??? لغت پرکاربرد، روي مکالمه‌ها متمرکز شويد
تحقيقات نشان مي‌دهند که ??? لغت پرکاربرد هر زباني حدود ?? درصد همه‌ي تعاملات و مراودات زباني آن را تشکيل مي‌دهد. همچنين ?،??? لغت پرکاربرد حدود ?? درصد و ?،??? لغت پرکاربرد نيز ?? درصد از همه اين مکالمات را به خود اختصاص مي‌دهد. به بيان ديگر، هرچه بيشتر از اين مقدار، لغت ياد بگيريد بازده کمتري خواهيد داشت، مثلا با تنها دانستن ??? تا ?،??? لغت اسپانيايي در اغلب موارد مشکلي در مکالمه پيدا نمي¬‌کنيد و مجبور نمي‌شويد لغتي را در ديکشنريِ موبايل‌تان چک کنيد.
دستورزبان مقدماتي به شما کمک مي‌کند که در عرض چندروز، بتوانيد با جملات ابتدايي شروع به مکالمه کنيد:
«?Where is the restaurant»
«.I want to meet your friend»
«?How old is your sister»
«?Did you like the movie»
با صد لغت پرکاربردِ اول، شما مي‌توانيد خيلي پيشرفت کنيد. آنقدر روي آنها کار کنيد تا کاملا در استفاده از آنها به همراه گرامر، اصطلاحات، عبارت‌هاي محاوره‌اي راحت باشيد و افکار، جوک‌ها و ايده‌ها را به زبان جديد مانند آب‌خوردن بسازيد. وقتي به مرحله‌اي رسيديد که در آن مي‌توانيد بدون اشتباه و به‌راحتي در زبان جديد شوخي کنيد، اين نشانه‌ي خوبي است که مشخص مي‌کند شما حالا مي‌توانيد دايره‌ي لغات خود را گسترش دهيد.
بسياري از افراد تلاش مي‌کنند که دايره‌ي لغات خود را خيلي‌سريع و خيلي‌زود گسترش دهند. اما با اين کار فقط وقت و انرژي‌شان را هدر مي‌دهند، چون وقتي چنين افرادي هنوز با مکالمات ابتدايي مشکل دارند و حتي نمي‌توانند به زبان جديد بگويند که اهل کجايند، ياد گرفتن لغاتي در زمينه‌هايي مانند اقتصاد يا پزشکي چه فايده‌اي مي‌تواند داشته باشد؟
??. ياد بگيريد بپرسيد «چطور بگويم …؟»

از همان ابتداي آموزش ياد بگيريد چطور معادل کلمات مختلف را در زبان مورد نظرتان بپرسيد. مثلا «تو انگليسي به «خونه» چي مي گن؟». بعد مرتب از اين پرسش براي يادگيري کلمات جديد استفاده کنيد.
??. آموزش خصوصي بهترين و مؤثرترين روش در يادگيري از نظر زمان است
آموزش خصوصي معمولا بيشترين هزينه را دارد. اما اگر پولش را داريد، مدرس خصوصي بگيريد و هر روز چند ساعتي را با وي زبان کار کنيد. اين سريع‌ترين روش براي آموزش زبان است. با روزي دو ساعت آموزش، بعد از چندهفته، مي‌توانيد به سطح خوبي از مکالمه برسيد، به‌طوري که بدون اينکه حرف احمقانه‌اي بزنيد، مي‌توانيد با دوست‌ خارجي‌تان راحت گفت‌و‌گو کنيد.
??. با کسي آشنا شويد که زبان مادري وي همان زبان موردنظرتان باشد
با آنها در مورد سرمايه‌گذاري يا انگيزه‌هاي خود حرف بزنيد. در عرض يک‌ماه، زبان جديد را خيلي روان و

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *