بگردید. درددل‌کردن با دوستان نمی‌تواند در درازمدت راهکار مناسبی برای کاهش استرس‌ها باشد. ولی یافتن دوستی که بتواند به شما کمک کند، مفید است. کمک دیگران می‌تواند در قالب فراهم آوردن چیزهایی باشد که با استفاده یا کمک آنها بتوانید شرایط خود را تغییر بدهید و به مسیر مثبتی وارد شوید.
ارزیابی مجدد نسبت به شرایط، توجه به جنبه‌های مثبت، یافتن فرصت‌ها و پیداکردن راه‌هایی برای ایجاد نگرش مثبت‌تر به جنبه‌های منفی می‌تواند مسیری به سمت آرامش باشد. زیرا واکنش بدن‌تان نسبت به خطرها بر مبنای ارزیابی شما از میزان تهدید است، نه مقدار واقعی آن. اگر خودتان یا دیگران بتوانند به شما نشان دهند که میزان خطر کمتر از چیزی است که فکر می‌کنید (که اغلب این‌گونه است) و اگر بتوانید داشته‌هایتان را به خودتان یادآوری کنید، در برابر خطر پیش‌ِ رو کمتر دچار استرس می‌شوید. همچنین چیزهایی که تا کنون از آنها غافل بوده‌اید نیز می‌توانند برای‌تان مفید باشند. علاوه‌براینها کمک برخی دوستان نیز می‌تواند راهکاری مؤثر برای کاهش استرس‌ها باشد.
________________________________________
: با جالب‌ترین فواید دوستی برای سلامتی آشنا شوید
________________________________________
تبلیغات

?. پرتاب‌کردن چیزها
برخی اوقات به‌حدی احساس خشم و ناراحتی می‌کنید که دوست دارید چیزهای اطراف‌تان را پرتاب کنید. همین ایده موجب ساخت اتاق‌هایی به‌نام «اتاق‌ خشم» در برخی کشورها شده است. به افراد گفته می‌شود که می‌توانند با شکستن چیزهای موجود در اتاق احساسات بد را از خود دور کنند. شاید رفتن به این اتاق‌ها برای تفریح با دوستان بد نباشد، ولی این روش هم نمی‌تواند راهی عملی برای کاهش استرس باشد. حتی ممکن است با این کار به‌جای کاهش احساسات منفی و خشم‌تان، آنها را تشدید کنید.
همچنین خردکردن چیزها با چکش شاید به‌عنوان ورزش برای بدن مفید باشد، ولی به کاهش استرس‌ها کمکی نمی‌کند. اگر می‌خواهید این کار را به‌عنوان ورزش انجام دهید، ورزش گرانی را انتخاب کرده‌اید!
روش زیر را جایگزین این تکنیک کنید
به‌جای پرتاب‌کردن چیزها بهتر است برنامه‌ریزی داشته باشید. قبول مسئولیت کارها و داشتن یک جدول برنامه‌ریزی سودمند است. با این روش احساس می‌کنید کارها در کنترل‌تان است. به این منظور کارهایی را که می‌خواهید فردا یا هفته‌ی بعد انجام دهید، یادداشت کنید تا خیال‌تان راحت باشد که چیزی را فراموش نمی‌کنید.
________________________________________
: چطور یک برنامه ریزی روزانه ایده‌آل و همه‌جانبه داشته باشیم؟
________________________________________
?. استفاده از مکمل‌های گیاهی

با اینکه ممکن است برخی مکمل‌های گیاهی بتوانند موجب کاهش اضطراب و افسردگی خفیف و متوسط شوند، ولی تحقیقات کمی درباره‌ی آنها انجام شده است. درمیان بررسی برخی از مکمل‌ها بعضا نتایج حاصل متناقض است.
توماس لنز، پژوهشگر دانشگاه کریتون نبراسکا، با بررسی مطالعات مختلف روی مکمل‌های گیاهی به نتایج زیر دست یافت:
کاوا: این مکمل به‌طور چشمگیری اضطراب را کاهش می‌دهد، ولی می‌تواند موجب نارسایی‌های کلیوی شود. بنابراین ممکن است مصرف آن عوارضی داشته باشد و توصیه نمی‌شود.
گل راعی: برخی مطالعات از تأثیر مکمل‌های گل راعی بر درمان اضطراب خفیف و سایر حالات احساسی منفی حکایت دارند، ولی برخی مطالعات دیگر هیچ تأثیری از آن را نشان نمی‌دهد.
ریشه‌ی سنبل‌الطیب: این گیاه که معمولا همراه با گل راعی مصرف می‌شود، برای کاهش اضطراب و اختلالات خواب مؤثر است. این گیاه پس از دو هفته مصرف می‌تواند رقیبی برای داروی دیازپام محسوب شود. بااین‌حال نتایج مطالعات درباره‌ی این گیاه متناقض است. با اینکه مقادیر اندک این گیاه بی‌خطر است، مقادیر بالای آن می‌تواند موجب اختلالاتی در ریتم قلب و بینایی شود.
اینها به آن معنا نیست که هیچ مکمل مفیدی وجود ندارد،‌ بلکه باید با تحقیق بیشتر بفهمید چه چیزی روی شخص شما مؤثر است. البته ابتدا باید با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید مکمل موردنظرتان با داروهای مصرفی‌تان تداخلی نداشته باشد.
روش زیر را جایگزین این تکنیک کنید
رایحه‌درمانی (آروماتراپی): بااینکه درمیان روش‌های کاهش استرس کمتر نام رایحه‌درمانی به‌چشم می‌خورد، ولی واقعا این روش می‌تواند مفید باشد. به‌عنوان مثال «فرنجمشک» برای کاهش استرس مفید است. جالب‌تر اینکه رایحه‌درمانی روشی آسان و ارزان است که می‌توانید به‌راحتی آن را در زندگی روزمره‌تان بگنجانید.
________________________________________
: هنردرمانی چیست و چه فوایدی برای سلامت روان دارد؟
________________________________________
?. بی‌اعتنایی یا انکار

عده‌ای می‌گویند دور نگه‌داشتن افکار منفی از ذهن‌تان راهی مناسب جهت جلوگیری از بروز نشخوار ذهنی است. البته بی‌خیالی و بی‌اعتنایی دائمی به مشکلات و تصور اینکه همه‌چیز خودبه‌خود درست می‌شود، کار اشتباهی است.
در اسپانیا مطالعه‌ای روی روش‌های مختلف کاهش استرس و ارتباط‌‌شان با احساسات منفی و بیماری‌های قلبی صورت گرفت. براین اساس محققان دریافتند که عواقب منفی روش انکار بیش از عواقب مثبت آن است و می‌تواند موجب تقویت احساسات منفی و افزایش احتمال بیماری‌های قلبی شود.
شاید انکار و بی‌اعتنایی نسبت به مشکلات آسان‌تر از مواجهه‌ی فعال با آن باشد. اما بی‌اعتنایی دائمی می‌تواند درنهایت استرس بیشتری در فرد ایجاد کند. مواجهه‌ی مستقیم و بدون وسواس فکری به فرد کمک می‌کند تا از موقعیت سخت راحت‌تر خارج شود. اگر بخواهید به‌مدت طولانی نسبت به مشکلات بی‌اعتنا باشید و از مواجهه با آنها طفره بروید، ممکن است برای اقدام بسیار دیر شود و شرایط به‌طور کامل از کنترل خارج شود.
روش زیر را جایگزین این تکنیک کنید
حواس‌پرتی: برخلاف تکنیک انکار و بی‌اعتنایی که روش مناسبی برای کاهش استرس نیست، تکنیک حواس‌پرتی می‌تواند به فرد کمک کند. یعنی باید ابتدا با مشکل‌تان مواجه شوید و سپس خود را مشغول‌ چیزی کنید که آرامش بیشتری به شما می‌دهد. در زمان بروز مشکل، ابتدا اقدامات لازم را انجام دهید و تا زمانی‌که دوباره موعد اقدام‌تان فرا برسد، به کارهای دیگر رسیدگی کنید.
________________________________________
: چگونه از احساسات منفی به نفع خود استفاده کنیم؟
________________________________________
?. رهاکردن فرد یا وضعیت استرس‌زا به حال خودش (بی‌مسئولیتی)
براساس مطالعات، رها کردن وضعیت استرس‌زا به حال خودش، نتایج منفی بیشتری به‌همراه دارد. شاید رهاکردن یک وضعیت یا فردی که موجب استرس در زندگی‌تان شده، به‌ شما کمی احساس آرامش بدهد و گاهی اوقات بهترین راه‌حل در درازمدت باشد. ولی ممکن است با این روش چیزها یا افرادی را از دست بدهیم که ارزش نگه‌داشتن را داشته‌اند.
به‌عنوان مثال ممکن است بین ما و دوست‌مان بر سر مسئله‌ای تضاد ایجاد شود و ما تصمیم بگیریم بدون بحث و تلاش برای حل مشکل، به‌طور کل رابطه‌مان را با او قطع کنیم. با این کار شاید یک دوست خوب را از دست بدهیم و حتی از او یک دشمن بسازیم که در آینده موجب بروز استرس‌های شدیدتری در زندگی‌مان شود. این موضوع درمورد شغل هم صادق است. مثلا در صورت بروز چالش یا مشکل در شغل‌مان باید به‌جای استعفا، روی حل مشکل‌ خود تمرکز کنیم. زیرا حل‌نکردن این مشکل می‌تواند در آینده موجب پشیمانی‌مان شود و استرس مضاعفی بر ما وارد کند.
البته اینها به آن معنا نیست که باید دوستی‌تان را با یک فرد نامناسب تا آخر عمر ادامه بدهید یا برای دهه‌ها در شغل پرتنش خود بمانید. بلکه فرار از مشکلات به‌جای تلاش برای حل آنها، روش اشتباهی است.
روش زیر را جایگزین این تکنیک کنید
مواجهه‌ی فعال: در بسیاری از مطالعات، این روش به‌عنوان بهترین روش برای مواجهه با شرایط استرس‌زای زندگی مطرح شده است. این تکنیک به آن معناست که به‌جای اعتراض به مشکلات یا فرار از آنها به‌طور مستقیم با مشکلات مواجه شوید و برای حل‌شان تلاش کنید.
________________________________________
: چگونه مشکلات را حل کنیم
________________________________________
?. سرزنش کردن (مخصوصا سرزنش کردن خود)

سرزنش ‌کردن صِرف خود با اینکه فرد بخواهد دلایل شکستش را پیدا کند، تفاوت زیادی دارد. فرد باید با ارزیابی شرایط بفهمد چه‌چیزی باعث شکستش شده تا در دفعات بعدی بتواند از بروز آن جلوگیری کند. اگر فرد بخواهد پس از شکست دائما خود را سرزنش کند، بیش از اینکه به خودش کمک کند، به خود آسیب می‌زند.
محققان دریافته‌اند سرزنش خود روشی رایج و درعین حال اشتباه است. زمانی‌که متوجه اشتباه‌تان می‌شوید، باید مسئولیت آن را بپذیرید و از بروز مجدد آن جلوگیری کنید. به خودتان بابت یادگیری این تجربه‌ی جدید تبریک بگویید و به زندگی‌تان ادامه بدهید.
روش زیر را جایگزین این تکنیک کنید
شوخ‌طبعی: یافتن راهی برای خندیدن به استرس‌ها، روشی سریع برای افزایش آرامش روحی و جسمی است. این کار باعث می‌شود تا نگاه‌تان به مسائل عوض شود و خود را از استرس‌ها دور کنید. همچنین با این روش راحت‌تر می‌پذیرید که نمی‌توان بعضی چیزها را تغییر داد و نباید خودتان را سرزنش کنید.
________________________________________
در ادامه بخوانید: فراموش کردن کینه و کدورت‌ها با ?? راهکاری که باعث آرامش روان می‌گردد
________________________________________حتما برای‌تان پیش آمده است که صددرصد مطمئن بوده‌اید بهترین تصمیم ممکن را گرفته‌اید؛ ولی وقتی بعد از گذشت مدتی به آن فکر کرده‌اید با خودتان گفته‌اید چه تصمیم احمقانه‌ای بود! چه اتفاقی افتاد؟ اصلا چرا افراد باهوش تصمیم‌های احمقانه می‌گیرند؟ خب ما انسان هستیم. به همین دلیل است که مصرف‌کننده‌ها همیشه هم منطقی نیستند. به همین دلیل است که بازارها همیشه روندی منطقی طی نمی‌کنند. به همین دلیل است که بعضی آقایان مسن فکر می‌کنند اگر دو دکمه‌ی بالایی پیراهن‌شان را نبندند، خوش‌تیپ می‌شوند! اما اگر ما بخواهیم همیشه بهترین تصمیم را بگیریم، به‌ویژه وقتی انتخابی که قرار است بکنیم، اهمیت زیادی دارد، باید مراقب باشیم در دام‌های ذهنی‌ای که در ادامه می‌آیند، گرفتار نشویم.

:
?? خطای ذهنی‌ که زندگی شما را بر هم می‌زند
نیروهای روانی قدرتمندی که حتی شما را وادار به انجام کارهای بد می‌کند
کتاب هنر شفاف اندیشیدن؛ برای کسانی که به دنبال انتخاب‌های بهتر هستند
?. اجتناب از شکست (یا زیان‌گریزی)
همه‌ی ما بیش‌تر ترجیح می‌دهیم از شکست اجتناب کنیم تا اینکه به موفقیت برسیم. اگر بخواهم ساده‌تر بگویم، احتمالا سعی می‌کنیم ?میلیون تومان خود را از دست ندهیم، تا اینکه بخواهیم ?میلیون تومان به‌دست بیاوریم.

تا چه زمانی می‌خواهیم به‌جای رسیدن به موفقیت، فقط از شکست اجتناب کنیم؟ تحقیقی از دانیل کانمن (Daniel Kahneman) نویسنده‌ی کتاب خوبِ «فکرکردن، سریع و آهسته» نشان می‌دهد از منظر روان‌شناختی، شکست‌ها دوبرابر اثرگذارتر از موفقیت‌ها هستند. به‌قول معروف، سیلی نقد بهتر از حلوای نسیه است.

این سوگیری درک‌شدنی است. شکست یعنی ازدست‌دادن چیزی که واقعا وجود دارد؛ اما به‌دست‌نیاوردن موفقیت، یعنی ازدست‌دادن چیزی به‌صورت نظری، نه عملی. اگر فرصتی برای‌مان پیش بیاید که ???هزار تومان به‌دست بیاوریم، اما از این فرصت استفاده نکنیم، بد است؛ اما اگر ???هزار تومان داشته باشیم و آن را از دست بدهیم، خیلی خیلی بد است!
مشکلِ اجتناب از شکست این است که به پیشامدهای جاری می‌پردازیم؛ مثلا تصمیم می‌گیریم در همایشی شرکت نکنیم، چون نمی‌خواهیم یک ساعت از وقت خود را از دست بدهیم؛ اما اگر در این همایش، شریک مناسبی برای سرمایه گذاری مشترک پیدا کنیم، چطور؟ یا مثلا به این نتیجه می‌رسیم که لازم نیست بیست‌میلیون تومان دیگر روی کسب‌وکارمان سرمایه گذاری کنیم، چون می‌ترسیم پول خود را از دست بدهیم؛ اما اگر این پول موقعیتی فراهم کند که خط تولیدی ایجاد کنیم و آن خط تولید، منبع درآمد جدید فوق‌العاده‌ای باشد، چطور؟
مهم، ارزش‌گذاری درستِ این شکست احتمالی است. اغلب اوقات آنچه از دست خواهیم داد، آن‌قدر هم که در ذهن‌مان است، ارزشمند نیست.
تبلیغات

بیایید این‌طوری به آن فکر کنیم: ما می‌توانیم از بیش‌تر شکست‌ها جانِ سالم به‌در ببریم؛ اما آیا روزی برای انجام‌ندادن کارهایی که رسیدن به آرزوهایمان را محتمل می‌کردند، حسرت نخواهیم خورد؟
?. سوگیری حافظه

دانشمندان سوگیری حافظه را با عنوان «خطای هیوریستیک مغز انسان» می‌شناسند و من آن را سوگیری حافظه می‌نامم.
سوگیری حافظه می‌گوید اگر چیزی را به‌خاطر می‌آوریم، حتما باید مهم باشد یا حداقل مهم‌تر از مطلب دیگری باشد که به‌سادگی به‌خاطر آورده نمی‌شود، این یعنی ما برای اطلاعات تازه‌تر، اهمیت بیش‌تری قائل می‌شویم و دیدگاه‌ها و تصمیم‌های خود را با سوگیری به آن چیزی شکل می‌دهیم که تازه‌تر اتفاق افتاده است.
برای مثال، اگر خبری درباره‌ی غرق‌شدن یک جوان بخوانیم، طبیعتا با خودمان فکر می‌کنیم تازگی‌ها خیلی از مسافران شمال غرق می‌شوند؛ حتی اگر طی یک سال گذشته چنین اتفاقی نیفتاده باشد. در ذهن ما این خبر تازه است، پس حتما باید روند ثابتی باشد. یا اگر مدام اخبار سوریه را دنبال کنیم، حتما با خودمان می‌گوییم در دورانی زندگی می‌کنیم که جنایت و خشونت به اوج خودش رسیده است، درحالی‌که بنا به گفته‌ی کارشناسان، عصر ما صلح‌آمیزترین دوران تاریخ بشر است.
بخشی از این مشکل، در دسترسی بی‌سابقه‌ی ما به اطلاعات نهفته است. امروزه برخلاف گذشته، وقتی در آن سوی دنیا اتفاقی می‌افتد، ما بلافاصله از آن باخبر می‌شویم. این‌طوری است که خبر سرقت مسلحانه از فلان بانک در بهمان شهر را می‌خوانیم و سریع سفری را که قرار بود به همان شهر داشته باشیم، لغو می‌کنیم! یا یک نفر از فروشگاهی بد می‌گوید و ما هم تصمیم می‌گیریم دیگر پای‌مان را آنجا نگذاریم؛ و چه‌بسا از فروشگاه دیگری خرید می‌کنیم که از آن یکی بدتر است!
مشکل دیگری هم وجود دارد؛ هرقدر یک اتفاق تحریک‌آمیزتر و حساسیت‌برانگیزتر باشد، احتمال بیش‌تری دارد که آن را به‌خاطر بسپاریم و بیش‌تر ممکن است هنگام تصمیم گیری، اهمیت زیادی برای آن قائل شویم.
سوگیری حافظه می‌گوید: «آن قضیه در خاطرم مانده است؛ پس این مسئله باید درست باشد.»
اما آن قضیه به این معنا نیست که این مسئله همه‌ی واقعیت است یا نشان‌دهنده‌ی حقیقت بزرگ‌تری است.
باید همیشه از آنچه به‌خاطر می‌آوریم، برای انجام تحقیق بیشتر استفاده کنیم تا مطمئن شویم همه‌ی آنچه باید، می‌دانیم، نه‌فقط آنچه به‌خاطر می‌آوریم.
?. سوگیری بازمانده

سوگیری بازمانده روی افراد یا چیزهایی تمرکز می‌کند که از پس موقعیتی برآمده‌اند، اما درعین‌حال آنهایی را که از پس همان موقعیت برنیامده‌اند نادیده می‌گیرد، صرفا به این دلیل که آنها را نمی‌بیند.
برای مثال، هزاران مقاله درباره‌ی نیمه‌کاره رهاکردن دانشگاه از جانب بیل گیتس و استیو جابز و بعد هم موفقیت‌شان در زندگی شغلی و کسب درآمد افسانه‌ای وجود دارد. این روند برای آنها و چند نفر دیگر جواب داده است؛ اما هزاران جوان دیگری که به امید رسیدن به زندگی ایده‌آل و درآمد نجومی، درس و دانشگاه را رها کرده‌اند، چه؟ آیا همه‌ی آنها موفق شده‌اند؟
نه! اما هرگز مقاله‌ای درباره‌ی آنها نوشته نمی‌شود و ما هم از اینکه حالا چه می‌کنند و سرنوشت‌شان چه شده است، چیزی نمی‌دانیم.
مقالاتی که درباره‌ی موفقیت‌های مالی و شغلی نوشته می‌شوند، عموما آن دسته از کسب‌وکارها و افرادی را که هرگز در آن مسیر به موفقیت نرسیده‌اند، نادیده می‌گیرند و این‌گونه، درک ما را از آن مفهوم تحریف می‌کنند. پرفسور لری اسمیت (Larry Smith) از دانشگاه واترلو با اشاره به داستان استیو جابز می‌گوید: «پس جان هنری و آن ???هزار نفر دیگری که سرمایه‌گذاری کردند و شکست خوردند، چه؟ این نمونه‌ی کلاسیکی از سوگیری بازمانده است. ما براساس داستان آن کسانی تصمیم می‌گیریم که موفق شدند و راهنمایی آن کسانی را که شکست خوردند، کلا نادیده می‌گیریم.»
مشکلِ سوگیری بازمانده این است که واقعا نشان نمی‌دهد فلان استراتژی، تکنیک یا طرح واقعا عملی است یا نه و به‌ویژه آیا برای شخص ما مناسب است یا خیر. هرکسی که مثل کیمیا علیزاده تمرین کند، لزوما در بازی‌های المپیک مدال نمی‌گیرد. هرکسی که به رُک‌وراستیِ علی کریمی باشد، لزوما مورداقبال عمومی قرار نمی‌گیرد.
هرگز نباید زندگی خود را صرفا بر پایه‌ی برنامه‌ای برنامه ریزی کنیم که برای دیگری موفقیت‌آمیز بوده است. باید تلاش کنیم تا خودمان، نقاط قوت و ضعف‌مان و آنچه را خوشحال‌مان می‌کند، بهتر بشناسیم.
?. سوگیری لنگر

تعیین لنگر در مذاکرات استفاده می‌شود؛ چون ارزش یک پیشنهاد به‌شدت تحت‌تأثیر نخستین عدد مناسب یا همان لنگری است که سنگ‌بنای مذاکره را می‌گذارد.
تحقیقات نشان می‌دهد وقتی فروشنده نخستین پیشنهاد را مطرح می‌کند، قیمت نهایی معمولا بالاتر از وقتی خواهد شد که خریدار نخستین پیشنهاد قیمت را ارائه می‌دهد. نخستین پیشنهاد خریدار معمولا کم است و این باعث می‌شود لنگر پایین‌تر قرار بگیرد؛ مثلا اگر من پیشنهاد ??میلیون تومان برای خرید خودروی دست دوم شما بدهم، این پیشنهادِ نخست، لنگر محسوب می‌شود. حالا چه از این پیشنهاد خوش‌تان بیاید و چه نیاید، این می‌شود نقطه‌ی شروع ذهنی، حتی اگر پیشنهاد نخست خودتان که در ذهن داشته‌اید، ??میلیون تومان بوده باشد.
در مذاکرات، لنگر مه