دانلود پایان نامه

می‌آیند، می‌توان از طریق لحن صدا، حرکات بدن و آنچه گفته نمی‌شود نیز به اطلاعات ارزشمند بسیاری دست یافت. به عبارت دیگر اگر نتوانید گوش (و چشم) خود را باز نگه‌ دارید اطلاعات باارزش زیادی را از دست می‌دهید.
?. نه گفتن

تحقیقی که در دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو انجام شد نشان می‌دهد هر چه نه گفتن برای شما سخت‌تر باشد، احتمال تجربه‌ی استرس، فشار و حتی افسردگی نیز در شما بیشتر می‌شود. «نه» واژه‌ی بسیار ارزشمندی است که نباید از به کار بردن آن بترسید. زمانی که می‌خواهید بگویید نه از به کار بردن عباراتی مانند «فکر نمی‌کنم بتوانم این کار را انجام دهم» یا «مطمئن نیستم» پرهیز کنید. برای احترام به تعهدات کنونی‌تان بگویید «نه» تا بتوانید وظایف فعلی خود را به بهترین شکل انجام دهید. زمانی که نه گفتن را یاد بگیرید خود را از قید‌های غیرضروری رها می‌کنید و می‌توانید زمان و انرژی‌ خود را برای انجام کارهای مهم‌تری در زندگی‌ اختصاص دهید.
________________________________________
: ?? راهکاری که قدرت نه گفتن را در شما تقویت می‌کند
________________________________________
?. خوب خوابیدن

قطعا می‌دانید کیفیت خواب برای مغز اهمیت بسیار زیادی دارد و تحقیقی که اخیرا در دانشگاه «راچستر» (Rochester) انجام شده نشان می‌دهد چرا کیفیت خواب تا این اندازه اهمیت دارد. در این مطالعه مشخص شد هنگام خواب، مغزتان پروتئین‌های سمی که محصول جانبی فعالیت‌های طبیعی نورون‌ها در زمان بیداری است، دفع می‌کند. نکته‌ی مهم این است که مغز تنها زمانی می‌تواند این پروتئین‌های سمی را دفع کند که خواب شما از کیفیت لازم برخوردار باشد. اگر خواب شما به اندازه‌ی کافی عمیق نباشد پروتئین‌های سمی در سلول‌های مغزی باقی می‌مانند، به مغز آسیب می‌رسانند و توانایی فکری را با اختلال روبه‌رو می‌کنند. این اتفاق باعث کند شدن توانایی شما در پردازش اطلاعات و حل مسئله، از بین رفتن خلاقیت و افزایش واکنش‌پذیری عاطفی شما می‌شود. یادگیری مهارت خواب با کیفیت، کار دشواری است اما فایده‌های بسیار زیادی برای شما دارد.
________________________________________
: ?? ترفند ساده برای اینکه در کمتر از ?? ثانیه خواب‌ تان ببرد
________________________________________
?. مثبت اندیشی

همه‌ی ما توصیه‌های حکیمانه‌ی بسیاری درباره‌ی مثبت بودن شنیده‌ایم. هرچه چالش پیش روی شما بزرگتر باشد عمل به این پند‌های حکیمانه سخت‌تر می‌شود. گاهی به نظر می‌رسد مثبت‌اندیشی از سر خوش‌بینی بی‌پایه و اساس است. در چنین مواقعی یافتن انگیزه‌ی لازم برای مثبت ماندن، بسیار دشوار است. مغز ما به گونه‌ای تکامل یافته که بر روی تهدید‌ها تمرکز کند و این موضوع مانع اصلی بر سر راه مثبت بودن است. این سازوکار در طول فرایند تکامل، در دوره‌ای که شکارچی بودیم و هر روز با تهدید‌های واقعی و مرگبار زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کردیم، تا حد زیادی باعث بقای ما شده است.
این ماجرا به قرن‌ها قبل مربوط می‌شود. امروزه این تمایل مغز برای یافتن تهدید و خطر در هر چیز، باعث ایجاد بدبینی و افکار منفی می‌شود. زمانی که خطر جدی و در کمین شما باشد این مکانیسم به خوبی از شما محافظت می‌کند اما زمانی که احساس خطر تنها امری ذهنی باشد، برای مثال اگر دو ماه به این فکر کنید که پروژه‌‌‌ای که بر آن کار می‌کنید شکست خواهد خورد، این سازوکار باعث می‌شود احساس کنید همه چیز قرار است برخلاف میل شما پیش برود. مثبت‌اندیشی چالشی است که هر روز با آن دست به گریبان هستید و مستلزم تمرکز و توجه فراوان است. برای اینکه به تمایل مغز برای بزرگنمایی تهدیدها غلبه کنید باید همیشه مراقب باشید و مثبت باقی بمانید.
برگرفته از: forbes

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید
مقالات صوتی

مجموعه صوتی پرطرفدارترین مقالات با موضوع رازهای موفقیت
موفقیت چیزی جز رعایت یک سری اصول و تمرین مداوم آنها نیست

7000تومانحتما تابه‌حال دیده‌اید که فردی با یک ناراحتی جسمی کاملا واضح مانند درد قفسه‌ی سینه، تهوع، سردرد و… به پزشک مراجعه می‌کند، اما پس از معاینه و انجام آزمایش‌های مختلف، درنهایت به او می‌گویند که مشکلش جسمی نیست و از اعصابش است! شاید عجیب به‌نظر برسد اما ذهن و جسم، ارتباط نزدیک و تنگاتنگی باهم دارند و هرگونه فشار و استرس روحی می‌تواند اثرات منفی‌ای روی سلامت جسمی بگذارد و خود را به شکل دردهای مبهم یا بیماری‌های جدی نشان دهد. استرس و اضطراب روانی باعث بروز بیماری‌ها و علائم مختلفی در بدن می‌شوند که ما در اینجا به ? مورد از آنها می‌پردازیم؛ اگر یک یا چند مورد از این نشانه‌ها را در خودتان تشخیص دادید، به این معناست که سلامت روحی‌تان در خطر است و باید بیشتر به آن توجه کنید.

:
? راهکار برای بهبود سلامت روان
نوع شخصیت شما چه تاثیری بر روی سلامتی‌تان دارد؟
هنردرمانی چیست و چه فوایدی برای سلامت روان دارد؟
اکثر ما قبول داریم که زندگی پر از مشغله و گرفتاری است. در برخی مواقع، همه‌ی ما احساس می‌کنیم مانند هَمِستری هستیم که داخل چرخ همستر، بدون هیچ وقفه و استراحتی می‌دود. درحالی‌که برخی از مردم در مدیریت تمام مسائل و مشکلاتی که زندگی سر راه‌شان قرار می‌دهد، استاد هستند، اما بقیه (یعنی اکثر ما) به‌خاطر محرک‌های تنش‌زایی که در زندگی روزمره‌مان وجود دارد، به عوارض منفی جسمی و روحی دچار می‌شویم.
آخرین باری را که ترسیدید یا استرس داشتید به‌خاطر بیاورید! آیا متوجه شدید که نفس‌تان تندتر و عضلات‌تان سفت شده‌اند؟ شاید چندین ماه است که معده‌تان به‌هم می‌ریزد و ناراحت است یا وقتی بیش‌ازحد نگران می‌شوید، سردرد مزمن می‌گیرید.
جنی سی ییپ، دارای مدرک دکترای روان‌شناسی و عضو بورد روان‌شناسان حرفه‌ای آمریکا (ABPP) می‌گوید که درواقع اینها همگی نشانه‌های پاسخ جنگ یا گریز هستند؛ یک واکنش بیولوژیکی متداول که همه‌ی ما تحت استرس و فشار روحی از خودمان بروز می‌دهیم.

ییپ توضیح می‌دهد: «برخلاف آنچه ممکن است فکر کنید، پاسخ جنگ یا گریز می‌تواند مفید باشد. هرچه باشد نیاکان ما هنگام مواجه با یک تهدید واقعی، برای نجات و بقایشان به آن نیاز داشتند.»
بااین‌حال ییپ می‌گوید که اگر شما دائما در یک وضعیت اضطراب و استرس مزمن باشید، بدن شما به راه انداختن پاسخ جنگ یا گریز ادامه خواهد داد و این مسئله به سلامت جسمی و روحی شما صدمه می‌زند.
او در مورد چند علامت جسمی توضیح می‌دهد. این علامت‌ها نشان می‌دهند که سلامت روحی شما در خطر است:
تبلیغات

________________________________________
: ? باور نادرست درباره‌ افسردگی که در میان بسیاری از مردم رواج دارد
________________________________________
?. احساس می‌کنید قلب‌تان می‌خواهد از سینه بیرون بیاید

آیا دائما تپش قلب دارید و قلب‌تان تندتند می‌زند؟ ییپ می‌گوید تپش قلب معمولا به‌عنوان نشانه‌ی اضطراب شناخته می‌شود و احتمالا اولین چیزی است که وقتی تحت استرس مزمن قرار می‌گیرید، متوجه‌ی آن خواهید شد.
دلیلش این است که وقتی شما مضطرب هستید، مغزتان هورمون‌هایی ترشح می‌کند که می‌توانند باعث تپش تندتر و محکم‌تر قلب‌تان شوند.
?. کف دست‌تان بیش‌ازحد عرق می‌کند
آیا تا‌به‌حال احساس کرده‌اید که وقتی بیش‌ازحد مضطرب یا پریشان هستید، کف دست‌هایتان به‌شدت عرق می‌کنند و خیس می‌شوند؟ ییپ می‌گوید که عرق کردن کف دست‌ها مانند تپش قلب، یک علامت شایع استرس است و معمولا هنگامی اتفاق می‌افتد که غدد عرق شما در واکنش به پاسخ جنگ یا گریز یا سیستم عصبی سمپاتیک، تحریک می‌شوند.
________________________________________
: علت عرق کردن کف دست و درمان خانگی آن
________________________________________
?. معده‌تان ناراحت است و دائما به‌هم می‌ریزد
ییپ می‌گوید که پاسخ جنگ یا گریز باعث ترشح آدرنالین در بدن می‌شود. این هورمون، روند هضم (گوارش) را کُند یا حتی متوقف می‌کند تا بدن بتواند تمام انرژی‌اش را برای مقابله با تهدید بفرستد. اگر همیشه استرس دارید، طبیعی است که معده‌تان بهم بریزد و حتی ممکن است این ناراحتی معده به‌سرعت به سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر (IBS) تبدیل شود.
IBS مستقیما توسط اضطراب به‌وجود نمی‌آید، اما تغییرات شیمیایی که به‌خاطر استرس در بدن‌تان اتفاق می‌افتد، می‌تواند نقش بزرگی در بروز آن داشته باشد.
?. دائما سردرد دارید
ییپ می‌گوید که درست همانند ناراحتی معده اگر تحت استرس مداوم باشید، ممکن است به سردردهای مزمن دچار شوید. این سردردها معمولا در وسط روز شروع می‌شوند و ممکن است چندین ماه ادامه داشته باشند.
به‌گفته‌ی انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا، مطالعات مختلفی نشان داده‌اند که اضطراب و افسردگی با بروز سردردهای مزمن مرتبط است.
________________________________________
: اگر سردرد دارید و کم انرژی هستید این خوراکی‌ها را مصرف کنید
________________________________________
?. همیشه خسته هستید

ییپ می‌گوید وقتی ذهن‌تان دائما مشغول باشد، بدن‌تان نیز آن را حس خواهد کرد. ذهن شما مانند یک بشقاب است و وقتی پر از استرس و نگرانی باشد، دیگر هیچ جایی برای کارهای مفید و به‌دردبُخور وجود نخواهد داشت. اگر همیشه احساس خستگی می‌کنید، نشانه‌ی آن است که سلامت ذهنی‌تان در خطر است.
یک مطالعه نشان می‌دهد که خستگی مزمن در اکثر مواقع با اضطراب و افسردگی مرتبط است و اینکه آنها اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند.
________________________________________
: ?? روش برای افزایش سوخت‌وساز بدن و غلبه بر خستگی
________________________________________
?. نمی‌توانید تمرکز کنید
ییپ می‌گوید ممکن است تعجب کنید اما پاسخ جنگ یا گریز بیولوژیکی بدن‌تان درواقع می‌تواند توانایی شما را برای تفکر تحلیلی و استدلالی کاهش دهد. در‌این‌صورت شما احساس حواس‌پرتی و بی‌حوصلگی می‌کنید و قادر نیستید روی پروژه‌های پیچیده یا حتی ساده تمرکز کنید.
اضطراب و افسردگی اغلب می‌تواند باعث شود که احساس گیجی کنید یا حتی از زندگی روزمره‌تان فاصله بگیرید.
?. کل شب بیدار هستید
نشخوار کردن افکار منفی می‌تواند ذهن شما را خسته و فرسوده کند و باعث شود به‌سختی به خواب بروید یا اصلا نتوانید بخوابید. این حالت جنگ یا گریز می‌تواند باعث شود در وضعیت «افزایش انگیختگی» یا hyperarousal قرار بگیرید. این وضعیت می تواند به‌خواب رفتن را دشوار یا غیرممکن سازد.
وقتی همه‌چیز هنگام خواب آرام است، اما بااین‌حال شما متوجه می‌شوید که ذهن‌تان درگیر افکار نگران‌کننده و آزاردهنده شده است، به این معناست که سلامت روحی‌تان در خطر است و باید فورا راه‌حلی برایش پیدا کنید.
________________________________________
در ادامه بخوانید: ? دلیل علمی که نشان می‌دهد مهربان بودن برای سلامتی مفید است
________________________________________کمی فکر کنید و ببینید آیا تا به‌حال شده که به خودتان بگویید من برای انجام این کار خیلی باهوش هستم. اگر معتقدید خیلی باهوش و زرنگ هستید، بهتر است کمی به عقب برگردید و به رفتار خود فکر کنید. داشتن این تفکر می‌تواند آسیب جدی به زندگی کاری و حرفه‌ای‌ شما بزند. اگرچه روبه‌روشدن با حقیقت دشوار است، قبول کنید، ممکن است احتمال اینکه شما آن‌قدرها هم باهوش نباشید، وجود داشته باشد.
خواندن این مقاله به شما کمک می‌کند تا با خود واقعی‌تان بهتر آشنا شوید.
:
?? اشتباهی که افراد باهوش دو بار تکرار نمی‌کنند
? عبارتی که افراد باهوش هرگز در مکالمه‌ها به‌کار نمی‌برند
آیا افرادی که دیر می‌خوابند باهوش‌تر و خلاق‌تر هستند؟
?. بیشتر گوینده هستید تا شنونده

بدون اینکه متوجه باشید صدای خود را بیشتر دوست دارید. مردم معمولا در مورد مشکلات یا حتی موفقیت‌های‌ خود با شما صحبت نمی‌کنند، زیرا معمولا در گفت‌وگوها حرف بقیه را قطع می‌کنید و از موفقیت‌ها و مشکلات‌ خود حرف می‌زنید.
اگر این‌گونه هستید، بهتر است تصمیم بگیرید که این‌ دفعه اگر کسی برای صحبت‌کردن نزد شما آمد، بیشتر به حرف‌هایش گوش کنید. سعی نکنید آنها را طرد کنید، فقط گوش بدهید، بدون اینکه قضاوت کنید یا وسط حرفش بپرید.

?. همیشه سعی می‌کنید خودتان را خوب نشان بدهید
شخصیت واقعی خود را پنهان می‌کنید. در هنگام مواجه با دیگران همیشه سعی می‌کنید خود را خوب نشان بدهید. در واقع شما دروغ می‌گویید تا دیگران تصور بهتری نسبت به شما داشته باشند.
افراد باهوش تلاش می‌کنند خود واقعی‌شان را نشان بدهند و دوست ندارند چیزی بگویند یا کاری بکنند که اصلا اعتقادی به آن ندارند. اگر همیشه سعی کنید خودتان را خوب جلوه بدهید، مطمئن باشید در بلندمدت خسته می‌شوید.
________________________________________
: چطور اوریجینال باشیم؟
________________________________________
تبلیغات

?. همیشه در وسط طوفان هستید

همیشه با خود درگیر هستید و مدام فکر و خیال‌ می‌کنید. افراد باهوش معمولا ذهن خود را درگیر مسائل و موضوعات پیش‌پا‌افتاده و بی‌اهمیت نمی‌کنند؛ موضوعاتی که سودی برای‌شان ندارد و فقط موجب خستگی ذهن و درگیری فکری می‌شود. افراد باهوش به‌جای فکر و خیال الکی یا راه چاره‌ای برای مشکل پیدا می‌کنند یا در کل آن را فراموش می‌کنند. شما هم سعی کنید روش مشابه‌ای را در پیش بگیرید.
________________________________________
: تعادل کار و زندگی با ?? توصیه‌ای که کمک می‌کند انسان کاملی باشید
________________________________________
?. به‌جای تشویق کردن مردم، ناامیدشان می‌کنید
نه‌تنها با صحبت‌ صریح افراد را ناامید می‌کنید، بلکه با نادیده‌گرفتن‌ احساسات و خواسته‌هایشان نیز باعث دلخوری و دلسردی آنها می‌شوید. در واقع با رفتار خود به آنها نشان می‌دهید که عقیده و مشکلات آنها برای‌ شما بی‌اهمیت است.
افراد باهوش به نظرات دیگران احترام می‌گذارند و به مشکلات آنها نیز توجه ویژه‌ای می‌کنند و همین کارها باعث دلگرمی بقیه می‌شود. افراد باهوش خوب به حرف دیگران گوش می‌کنند و همه‌ی دانسته‌های خود را نیز با دیگران به‌اشتراک می‌گذارند. اگر افرادی چون ریچارد برانسون (Richard Branson) و آدام ویلیام مک‌راون (Adm. William McRaven)، فرمانده‌ی نیروهای ویژه‌ی ایالات‌متحده، می‌توانند زمانی را برای پاسخ به نامه‌های کودکان قرار دهند، پس شک نکنید شما هم می‌توانید زمانی را برای گوش‌دادن، توجه‌کردن و احترام‌گذاشتن به خواسته‌های دیگران اختصاص بدهید.
________________________________________
: چطور به دیگران امیدواری بدهیم؟
________________________________________
?. سرگرمی‌های بی‌محتوا را ترجیح می‌دهید

خیلی تمایل ندارید خود را درگیر موضوعات مشکل کنید و بیشتر دنبال تفریحات سرگرم‌کننده‌ای هستید که ذهن را کمتر درگیر می‌کند. علاقه‌ای به خواندن موضوعات پیچیده و چالشی ندارید. همچنین بیشتر وقت خود را صرف تماشای برنامه‌های تلویزیونی بی‌محتوا می‌کنید.
اما افراد باهوش تشنه‌ی خواندن کتاب و تماشای فیلم‌هایی هستند که خلاقیت آنها را تحریک و آنها را وادار به تفکر و پرسیدن می‌کند. چند ساعت مطالعه‌ و تفکر می‌تواند ذهن شما را باز کند و افق‌های روشن‌تری را پیش روی‌تان قرار می‌دهد. اگر فکر می‌کنید خواندن کتاب سخت است و حوصله‌ی آن را ندارید، بهتر است برای شروع به سراغ کتاب‌های صوتی بروید.
________________________________________
: ?? سرگرمی برای زندگی باکیفیت‌تر
________________________________________
?. همیشه گرفتار هستید
در زندگی کاری‌تان همیشه مضطرب و کلافه هستید و مثل مرغ سرکنده این‌ور و آن‌ور می‌روید. به‌نظر می‌رسد همیشه یک مشکل حل‌نشدنی در زندگی‌تان وجود دارد که جز سردرگمی و کلافگی هیچ سود و منفعتی هم برای شما نداشته است. در واقع همیشه و در تمام روز گرفتار هستید.
یاد بگیرید که به دیگران اعتماد کنید و از بقیه کمک بخواهید. خودخواه نباشید و فکر نکنید خودتان از پس همه‌ی کارها برمی‌آیید. زمانی را برای استراحت بگذارید و به‌جای اینکه فقط کار کنید، زمانی را هم برای علایق خود بگذارید.
?. با شریک زندگی خود صادق نیستید

بگذارید کمی صادقانه صحبت کنیم. اگر با شریک زندگی خود رفتار خوبی ندارید، بهتر است خود را فرد باهوشی ندانید.
مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد، مردانی که به همسران خود وفادارند، هوش نسبتا بالایی دارند. اینکه شما تلاش می‌کنید برخلاف غریزه‌ی تنوع‌طلبی خود به همسرتان وفادار باشید، نشان می‌دهد شما در مقایسه با افراد دیگر از هوش بالاتری دارید. احتمالا شما در سن کودکی، نوجوانی یا در دوران تحصیل در دانشگاه به‌خاطر گرفتن نمره‌ی خوب یا پیشرفت‌های دیگری که طی دوران مدرسه یا دانشگاه داشته‌اید، تشویق شده‌اید. این خیلی خوب است. باید توجه داشت که تشویق و مورد حمایت قرارگرفتن نه‌تنها خوب بلکه بسیار هم لازم است.
اگر می‌خواهید همه شما را به‌عنوان یک شخص باهوش بشناسند، اما برخی از موارد ذکرشده در این مقاله در مورد شما صدق می‌کند، بهتر است تلاش کنید تا با ایجاد تغییرات لازم به یک فرد باهوش و مقبول تبدیل شوید. گوش‌دادن، صداقت‌داشتن، اجتناب از درگیری، تشویق‌کردن، مطالعه‌داشتن، اعتمادکردن و وفاداربودن به شریک زندگی‌تان می‌تواند شما را به‌عنوان یک فرد باهوش به جامعه معرفی کند.
________________________________________
در ادامه بخوانید: اگر شما هم این مشکلات را دارید پس واقعا باهوش