اين، براي، يا، اينکه، بايد

دوتايي قرار داد، و به هر کدام ?? دقيقه زمان داد تا به مجموعه‌اي از پرسش‌ها پاسخ دهند.
يک مجموعه شامل سوال در مورد مسائل کم‌اهميت و بيهوده بود و مجموعه‌ي ديگر، از سوالاتي دقيق‌تر تشکيل شده بود. افرادي که سوالات عميق‌تري پرسيده بودند، ارتباط بيشتري با يکديگر برقرار کردند و حتي يک زوج، عاشق يکديگر شدند.
بر اساس پژوهش‌هاي دانشگاه هاروارد، صحبت کردن در مورد خود، موجب فعال شدن همان مناطق مغزي مي‌شود که در زمان رابطه‌ي جنسي و يا خوردن غذاي خوب، فعال مي‌شود. البته به اين معني نيست که صحبت کردن در مورد خود، واقعا همان حس رابطه‌ي جنسي يا غذاي خوب را دارد. در حقيقت اين کار موجب ايجاد حس شادي در شما مي‌شود. وقتي به کسي که او را دوست داريد اجازه مي‌دهيد به صورت عميق در مورد خود صحبت کند نيز موجب شادي او مي‌شويد.
________________________________________
: چطور مهارت‌هاي گفتاري‌ و فن بيان‌مان را ارتقا دهيم؟
________________________________________
?. حالتي گشاده و پذيرا داشته باشيد

به طور خلاصه يعني دست به سينه نايستيد. پژوهشگران دريافته‌اند که حالت‌هاي بدني گشاده و پذيرا، و از نظر فيزيکي با اعتماد به نفس، موجب مي‌شوند زماني که کسي را براي نخستين بار ملاقات مي‌کنيد، جذابيت بيشتري داشته باشيد. سعي کنيد که با راحتي و آرامش بايستيد، زيرا اين کار نيز به شما کمک مي‌کند (که البته کارايي و فايده‌ي آن فقط به قرارهاي ملاقات محدود نمي‌شود).
________________________________________
: ?? ترفند زبان بدن که شما را دوست‌داشتني مي‌کند
________________________________________
?. رهبر باشيد

بيشتر مردم جذب قدرت مي‌شوند. مطالعه‌‌‌اي در سال ???? نشان داد که افراد در هر گروه، فکر مي‌کنند که رهبر گروه از ساير افراد جذاب‌تر است. براي نمونه، بر اساس يک مطالعه، کارمندان يک سازمان در مقايسه با افراد بيرون از آن سازمان مديرعامل خود را جذاب‌تر مي‌بينند.
نويسنده‌ي حوزه‌ي رهبري، کوين نيفين (Kevin Kniffin) و همکاران او نتيجه مي‌گيرند که «برخلاف سنت‌هاي تحقيقاتي، که جذابيت فيزيکي ويژگي ثابتي در نظر گرفته مي‌شود، در يافته‌‌هاي ما، عضويت در گروه اهميت داشته و ذره‌بيني براي درک جذابيت فيزيکي رهبران آشنا به شمار مي‌رود.»
________________________________________
: چطور اعتماد به نفسِ رهبري پيدا کنيم
________________________________________
?. بيشتر لبخند بزنيد

هميشه آزاردهنده‌ترين کار اين است که به مردم بگوييد بيشتر لبخند بزنند. به ويژه به زنان گفته مي‌شود که بيشتر مواقع لبخند بزنند. پژوهشگران در سوئيس در دو آزمايش، به بررسي رابطه‌ي ميان جذابيت و لبخند زدن پرداختند. آنها دريافتند که هر چقدر لبخند شديدتر باشد، چهره نيز جذاب‌تر به نظر مي‌رسد. در حقيقت، چهره‌ي شاد، نبود جذابيت نسبي را جبران مي‌کند.
خلاصه‌ي مطلب اين است که در زندگي روزمره، مي‌توانيد هر حالت چهره‌‌‌اي را که مي‌خواهيد، داشته باشيد. ولي اگر قصد داريد به شخصي ابراز عشق و علاقه کنيد، به نمايش گذاشتن مکرر لبخندي گسترده، زياني نخواهد داشت.
?. خوب باشيد

ما اين يکي را دوست داريم زيرا اين مورد نيز حسي مشترک است. پژوهشي در کشور چين بر روي ??? نفر، نشان داد زماني که مردم از خوب بودن فردي مطلع مي‌شوند، از نظر آنها چهره‌ي او جذاب‌تر به نظر مي‌رسد. به گفته‌ي مولفين، يان ژانگ (Yan Zhang)، فنچانگ کنگ (Fanchang Kong)، يانلي زونگ (Yanli Zhong)، و هوي کو (Hui Kou)، « گاهي ويژگي‌هاي شخصيتي با جذابيت چهره مرتبط مي‌شود، يعني ويژگي‌‌هاي شخصيتي مثبت موجب افزايش جذابيت چهره شده و ويژگي‌‌هاي شخصيتي منفي نيز موجب کاهش جذابيت چهره مي‌شود.»
بنابراين، اگر شخصي را دوست داريد، با او خوب باشيد. در حقيقت، با افرادي که آنها را دوست نداريد نيز خوب باشيد. اين کار باعث مي‌شود تا براي کساني که دوست داريد، جذاب‌تر به نظر برسيد و دنيا جاي بهتري باشد.
________________________________________
: نيروهاي رواني قدرتمندي که حتي شما را وادار به انجام کارهاي بد مي‌کند
________________________________________
?. خودتان باشيد

در واقع، براي جذاب بودن تنها يک راه درست وجود ندارد. بايد تاکيد نماييم که در مطالعه‌‌‌اي در سال ???? مشخص شد که مهم‌ترين عامل، در تعيين چهره‌ي جذاب‌تر براي شما، محيط شماست. يعني تجربه‌ها و اولويت‌‌هايي که آموخته‌ايد که مثلا موجب مي‌شود ريش قرمز يا پوست گندم‌گون را دوست داشته باشيد و آن را به ژن خود ترجيح دهيد. همين حالت در مورد اينکه ديگران شما را چگونه مي‌بينند نيز صادق است.
________________________________________
: چطور اوريجينال باشيم؟
________________________________________
مطالعه‌‌‌اي در سال ????، بر روي بيش از ???? نفر نشان داد که در ابتداي هر رابطه، افراد بيشتر جذب شباهت‌ها مي‌شوند نه تفاوت‌‌ها، پس احتمالا تظاهر به شخص ديگري بودن، به سود شما نخواهد بود. شايد افرادي وجود داشته باشند که عاشق ظاهر شما شوند، در حالي‌ که افرادي ديگر هيچ علاقه‌‌‌اي به آنها نداشته باشند. شايد هم فردي ترشرو و اخمو باشيد، مشکلي نيست. احتمالا کسي وجود دارد که اين ويژگي و شخصيت شما براي او بسيار جذاب و وسوسه‌انگيز باشد.
خلاصه‌اي از مقاله پيش‌رو در ويديوي زير آمده است.
مرورگر شما قادر به پخش ويديو نمي باشد.
________________________________________
در ادامه بخوانيد: افزايش کاريزما با ?? نکته‌اي که جذابيت شما را چند برابر مي‌کند
________________________________________

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع جذابيت و کاريزما
کاريزما همان رايحه‌ي روح است

6000تومانکمال گرايي چيست؟ اگر کمال‌گرايي وجود نداشت، دنيا چگونه مي‌شد؟ در دنيايي که در آن اثري از کمال گرايي نيست، کارها رو به بهبود پيش خواهند رفت يا وخامت؟ آيا فرد کمال گرا همان کسي نيست که خودش را وقف بهسازي و آباداني کرده است؟ مگر نه اينکه کمال گرايي يعني تلاش براي رسيدن به بهترين‌ها؟ آيا اگر آرمان‌هاي کمال‌گرايانه‌ي خود را کنار بگذاريم، به انسان‌هايي عاطل و منفعل تبديل خواهيم شد؟

:
خودگويي مثبت و نقش آن در موفقيت و رشد فردي
انواع انگيزه که مي‌تواند نيروي محرکه ما براي موفقيت باشد
بهترين راه موفقيت در زندگي چيست؟
اول از همه اينکه اگر در کاري به کمال مطلوب نرسيم، لزوما به اين معني هم نيست که آن کار را ناقص يا در حد متوسط انجام داده‌ايم. درواقع، نقطه‌ي مقابل کمال مطلوب، نقص يا حد وسط نيست. روان‌شناسان توصيه مي‌کنند که تلاش براي رسيدن به برتري و تعالي بر تلاش براي رسيدن به کمال و تماميت، ارجحيت دارد. اين توصيه به‌هيچ‌وجه نمي‌گويد که بايد از آرزوها و خواسته‌هايتان دست بکشيد، بلکه کارکردش اين است که نمي‌گذارد از محدوده‌ي عقلانيت و واقعيت خارج شويد.
اگر واقعيت با انتظارات کمال‌گرايانه‌تان مطابقت نداشته باشد، (بياييد صادق باشيم: آيا هرگز واقعيت با انتظارات کمال‌گرايانه‌‌تان مطابقت داشته است؟!) احتمالا خودتان را سرزنش خواهيد کرد و دل‌ودماغ‌تان را از دست خواهيد داد. براي اينکه بتوانيد دوباره از نو شروع کنيد و اين‌بار به نتيجه‌ي دلخواه‌تان نزديک‌تر شويد، بايد بپذيريد که تغيير واقعيت کار شما نيست، اما در عوض مي‌توانيد بدون اينکه از استانداردهاي دلخواه‌تان کوتاه بياييد، انتظارات‌تان را به‌گونه‌اي تغيير بدهيد که در چهارچوب واقعيت بگنجند تا اگر کاري طبق نقشه‌ي پيش‌بيني‌شده پيش نرفت، راحت‌تر بتوانيد اوضاع را در جهت بهبود سروسامان بدهيد.
وقتي کارتان را با توجه به واقعيت پيش ببريد، يعني چشم‌تان را روي اشتباهات و نواقص احتمالي نبنديد، مي‌توانيد با آگاهي و اطلاعات بيشتري جلو برويد تا اگر زمين خورديد، بتوانيد مسيرتان را از نو با قدم‌هاي مؤثرتري شروع کنيد. به اين ترتيب است که مسير موفقيت‌تان را هموارتر خواهيد کرد. به‌جاي اينکه بگوييد: «اين کار اصلا نتيجه نداد!»، مي‌توانيد طور ديگري فکر کنيد: «اين کار هنوز نتيجه نداده!» يا «اين کار تا يه جاهايي نتيجه داده، اما بعضي‌ جاهاش خوب از آب درنيومده! حالا قدم بعدي چي مي‌تونه باشه؟»

بله، واقعيتي که با آن سروکار داريد، مي‌تواند درهم‌برهم باشد و از سرعت پيشرفت‌تان بکاهد. خيلي اوقات ممکن است شکست بخوريد و لازم شود که دوباره از نو شروع کنيد. اينها واقعياتي انکارناپذيرند و براي اينکه مغلوب‌شان نشويد، بايد موانع را نيز در انتظارات‌تان از آينده‌ي مسير بگنجانيد و سپس خودتان را براي رويارويي با موانع احتمالي آماده کنيد. اگر موانع احتمالي را به‌کل ناديده بگيريد، هربار که جلوي راه‌تان سبز شوند، متعجب و دست‌پاچه خواهيد شد. شايد به يک‌باره نتوانيد مسير موفقيت را تا به انتها طي کنيد، اما همين افتادن‌ها و برخاستن‌هاست که باعث رشد تدريجي و نزديکي به هدف غايي مي‌شود.
پس اين‌بار که پروژه‌اي را آغاز مي‌کنيد، بکوشيد تا گرفتار تله‌هاي کمال‌گرايي نشويد. به‌جاي اينکه به خودتان بگوييد: «اين دفعه قراره همه‌چي درست از آب دربياد!»، در حق خودتان لطف کنيد و در عوض، بپذيريد که امکان پيش‌آمدن اشتباهات کوچک در حاصل کارتان است. حالا وقتش است که ببينيم چطور مي‌توان جايگاه واقعيت را در دستور کار حفظ کرد.
?. پريز کمال‌گرايي را بکشيد و يک ارزيابي دقيق انجام بدهيد

تبليغات

شايد گاهي حين انجام کار احساس کنيد که ندايي از درون‌تان، شما را به کمال‌گرايي تشويق مي‌کند، اما مشکل از آنجايي آغاز مي‌شود که اين نداي دروني فرياد بزند که «اين کار درست نيست! اين کار به اندازه‌ي کافي خوب از آب درنيومده! خودت واقعا در مورد اين نتيجه‌ي مزخرف چي فکر مي‌کني؟!» و دقيقا همين‌جاست که بايد پريز کمال‌گرايي را بکشيد. براي اينکه بتوانيد با اين قبيل پيام‌هاي منفي مقابله کنيد، بايد دست روي حقايق بگذاريد. از خودتان سؤال‌هاي مختلف بپرسيد و جواب‌هاي واقعي بدهيد: «چه قسمتي از کار داره خوب پيش مي‌ره؟ از چه قسمت‌هايي راضي‌ام؟ هدف کاري که دارم انجامش مي‌دم چيه؟ دارم به اين هدف نزديک مي‌شم يا نه؟» اگر با خودتان به اين نتيجه رسيديد که اوضاع بر وفق مراد نيست، نبايد تسليم بشويد، بلکه بايد از خودتان بپرسيد که علت چيست. همين که بدانيد چرا کارتان نتيجه نداده است، مي‌تواند سرنخي باشد که قدم بعدي را از آنجا آغاز کنيد.
________________________________________
: ? نشانه‌‌ که مي‌گويند شما آدم موفقي هستيد، حتي اگر خودتان باور نداريد
________________________________________
?. با پرهيز از قضاوت زودهنگام، تحمل‌تان را براي رشد و ادامه‌ي مسير افزايش بدهيد

همه‌ي ما عاشق آن لحظه‌اي هستيم که بنشينيم و نتيجه‌ي مطلوب کارمان را نظاره کنيم، اما واقعيت اين است که خيلي از کارها زمان مي‌برد تا در حد انتظارات‌مان خوب از آب دربيايند و به‌ همين خاطر ممکن است نتيجه‌ي بسياري کارها در تلاش‌هاي ابتدايي با نتيجه‌ي دلخواه‌مان فاصله داشته باشد. بدانيد هرکاري با صبر و ممارست به‌بار مي‌نشيند. پس وقتي کار نيمه‌تمام‌تان را ارزيابي مي‌کنيد و خلأها و نواقص را مي‌بينيد، به‌جاي اينکه با قضاوت زودهنگام به خودتان تلقين کنيد که گويا قرار نيست به هدف برسيد، به مسيرتان ادامه بدهيد و مراحل بعدي کار را در پيش بگيريد. قسمت‌هاي نيمه‌تمام را نشانه‌ي شکست پروژه در نماي کلي فرض نکنيد و بپذيريد اين فقط بخشي از مسير است. بدانيد که همه‌ي مراحل کار به نوبه‌ي خودشان ارزشمند و حياتي شمرده مي‌شوند.
________________________________________
: چگونه عجول نباشيم و صبر و حوصله بيشتري به خرج دهيم؟
________________________________________
?. وقت و انرژي خود را بيشتر به کاري اختصاص بدهيد که روي نتيجه‌ي نهايي تأثيرگذارتر باشد
اگر گرفتار کمال‌‌گرايي شويد، حتي براي کوچک‌ترين جزئيات نيز بايد بيش از اندازه‌ي لازم وقت صرف کنيد. افراد کمال‌گرا گاهي به‌قدري درگير توجه افراطي به جزئيات مي‌شوند که اصل قضيه را فراموش مي‌کنند. مثل کسي نباشيد که جنگل مي‌رود و چون فقط تک‌تک درختان را مي‌بيند مي‌پرسد که «پس خودِ جنگل کو؟!» اين درحالي است که بايد وقت‌تان را سهميه‌بندي کنيد و ببينيد که هر قسمت از پروژه به چقدر زمان و توجه نياز دارد. اگر احساس کرديد که داريد زمان و توجه زيادي را به قسمتي از کار که لزوما نيازمند آن‌همه رسيدگي نيست اختصاص مي‌دهيد، حتما از خودتان بپرسيد که آيا بهتر نيست وقت و انرژي خود را در قسمت ديگري از پروژه که نيازمند رسيدگي بيشتر است، صرف کنيد. پرسش دقيق‌تر اين است که آيا صرف زمان و انرژي بيشتر روي اين قسمت از کار واقعا در نتيجه‌ي نهايي تفاوتي ايجاد مي‌کند يا خير. پس به‌جاي اينکه همه‌ي توان خود را روي رسيدن به کمال و تماميت در تک‌تک جزئيات بگذاريد، ببينيد که بايد وقت و انرژي خود را کجاها صرف کنيد تا به هدف اصلي پروژه نزديک‌تر شويد.
________________________________________
: برنامه روزانه انسانهاي موفق چگونه است؟
________________________________________
?. فقط به مقصد فکر نکنيد، از مسير هم لذت ببريد
خيلي از ما عادت کرده‌ايم که از کارِ درحال‌انجام لذت نبريم، چراکه با خودمان مي‌گوييم: «وقتِ کِيف کردن ندارم، آخه بايد اين کار رو زودتر تمومش کنم.» اما اگر در انجام هر کاري (تدارک جشن تولد، نقاشي ديوار منزل يا مثلا تمرين متن سخنراني) لذت يا هدف کارِ درحال‌انجام را پيدا کنيد، احتمالا مي‌توانيد آن کار را باکيفيت‌تر انجام بدهيد. اگر پرفشار و مضطرب کار کنيد، ميدان ديدتان تنگ‌تر و تنگ‌تر خواهد شد، تا جايي که ممکن است حالت وسواس پيدا کنيد و درگير جزئيات بي‌اهميت شويد. اما کسي که از انجام کارش لذت مي‌برد، ميدان ديدش گسترده‌تر مي‌شود و اشتياقش در انجام کار باعث نتيجه‌ي بهتر خواهد شد.
?. از تفکر «همه يا هيچ» دست بکشيد و در عوض به مفهوم «بعضي» روي بياوريد

خيلي اوقات که احساس شکست و نااميدي مي‌کنيم و متقاعد مي‌شويم که بايد پروژه‌ي دردست‌انجام را کنار بگذاريم يا حداقل انجامش را به‌تعويق بيندازيم، علتش اين است که يکي دو چيز در حد انتظارات‌مان خوب از آب درنيامده است و از اين‌رو سريع نتيجه مي‌گيريم که پس کل پروژه منتفي است. اما يک سؤال: آيا اگر فقط يکي دو برگ يا حتي قسمت کوچکي از شاخه‌‌ي يک درخت آسيب ببيند، عقلاني است که آن درخت را از ريشه قطع کنيم؟ بنابراين بهتر است که در نتيجه‌گيري‌هايتان از کلمه‌ي «بعضي» استفاده کنيد و مثلا بگوييد: «بعضي قسمت‌هاي کار داره خوب جواب مي‌ده، اما يه قسمت‌هايي نه.» و سپس هردو قسمت را مدنظر قرار بدهيد.
?. بدانيد که اهميت کارِ درحال‌انجام فقط به زمان حال محدود مي‌شود و براي هميشه ادامه نخواهد داشت

يکي ديگر از موارد کاربرد مفهوم «بعضي» در اين است که از خودتان بپرسيد: آيا موفقيت اين پروژه روي تمامي جنبه‌هاي زندگي شما تا آخر عمر تأثير خواهد داشت يا فقط روي بعضي از جنبه‌هاي زندگي‌تان مؤثر خواهد بود و ساير جنبه‌ها بدون تأثيرپذيري از اين قضيه به همان شکل سابق باقي خواهند ماند؟ افراد کمال‌گرا از اين جهت تحت فشار قرار دارند که در هر کاري، چه پيش‌پا‌افتاده و چه مهم، از انتخاب کلمات متن سرمقاله گرفته تا انتخاب رنگ جوراب، کارِ درحال‌انجام را داري تأثير و اهميتي دائمي و پايدار مي‌بينند. هيچ‌چيزي در زندگي بااهميت‌ترين نيست، فقط اينکه بعضي چيزها نسبت به بعضي چيزهاي ديگر بااهميت‌تر شمرده مي‌شوند و بعضي چيزهايي را هم که اهميتي ندارند، چه بهتر که بي‌خيال‌‌شان شويد!
________________________________________
: چگونه در زمان حال زندگي کنيم؟
________________________________________
?. به‌جاي اينکه چشم‌تان را روي واقعيت ببنديد، از اشتباهات‌تان درس بگيريد
اگر خودتان را به‌خاطر اينکه همه چيز به عالي‌ترين شکل ممکن از آب درنيامده است به باد سرزنش گرفته‌‌ايد، لطفا الان چشم‌تان را روي واقعيت نبنديد. مردم به‌ويژه در دنياي کسب‌وکار هميشه سعي مي‌کنند تا از اشتباهات و همچنين موفقيت ديگران درس بگيرند تا در کار خودشان همان اشتباهات را تکرار نکنند. پس چرا شما که در صف اول نشسته‌ايد و به همه چيز دسترسي دست‌ِاول داريد، خودتان اولين کسي نباشيد که از اشتباهات خودتان درس مي‌گيريد. فقط کافي است يک نفس عميق بکشيد و با شهامت به اشتباهات‌تان نگاه کنيد. اين تنها راه‌حل مطمئني است که همان اشتباه را دوباره مرتکب نشويد.
?. ارتباط برقرار کنيد، اما مقايسه نه
خيلي از ما به‌خاطر مقايسه‌ي خودمان با کساني که از آنها در ذهن‌مان اسطوره ساخته‌ايم، دچار کمال‌گرايي مي‌شويم. اين احساس کمال‌گرايي از آنجايي نشات مي‌گيرد که زندگي فلان شخص به‌خصوص را ايدئال و بي‌نقص تصور مي‌کنيم. اگر شما هم چنين عادتي را در خودتان سراغ داريد، بدانيد که به‌جاي اين طرز فکرِ دور از واقعيت بايد چشم‌تان را روي خودِ واقعي آن شخص باز کنيد. شايد زندگي شخص موردنظر داراي جنبه‌هاي خيلي جذابي باشد، اما اين واقعيت را فراموش نکنيد که حتي چهره‌هاي معروف هم لحظات سختي در زندگي‌شان داشته‌اند که شما از آنها بي‌خبريد. پس اگر قرار است خودتان را مقايسه کنيد، خودتان را با انسان‌هاي واقعي مقايسه کنيد؛ نه‌فقط با تصاوير لحظات خاص‌شان. اما بهتر است که اصلا دست از مقايسه‌هاي اين‌چنيني برداريد و از خودتان بپرسيد که ميل داريد کدام خصوصيت شخص مقابل را در

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *