اين، براي، مي‌کنيد، يک، ??

کنيد، فقط مي‌خواهم توجه‌تان را روي کلمات بگذاريد. هر روز چند دقيقه براي نوشتن آنها و چند دقيقه براي نگاه کردن به اين فهرست وقت بگذاريد. اشکالي ندارد اگر فهرست‌تان هر روز تکراري باشد. به معني‌اي که هر کدام از اين کلمات واقعا براي شما دارند، فکر کنيد.
تعجب مي‌کنيد وقتي ببينيد چطور همين کار ساده، ضمير نا‌خودآگاه‌ شما را تجهيز مي‌کند.
________________________________________
: ?? عادت روزانه‌ افرادي که اعتماد به نفس بالايي دارند
________________________________________
?. مربي انگيزه‌بخش خودتان باشيد

اگر شک و ترديد با قيافه‌ي زشت‌اش از درون شما سربرمي‌آورد و نمي‌گذارد تصميم درست را بگيريد، تصور کنيد خودتان (آن بخش هوشيار خودتان)، مربي آن بخش سرکش و نگران وجودتان است؛ اين همان کسي است که بايد با او مشورت کنيد. فکر کنيد اگر يک نفر که با تمام وجود او را باور داريد دچار شک و ترديد مي‌شد به او چه مي‌گفتيد؟ بعد بنشينيد و همان حرف‌ها را به خودتان بزنيد.
پس اگر داريد براي مصاحبه‌ي شغلي مي‌رويد و ناگهان «صداي خودتان» را مي‌شنويد که شروع به بيان ترديدهايش مي‌کند، چند دقيقه وقت بگذاريد. بنشينيد و چشم‌هايتان را ببنديد و به عنوان مربي، خودتان را راهنمايي کنيد:
«ببين، تو از پسش بر مياي. طبيعيه که نگران باشي، ولي اين فقط نشون ميده که کاري که ميخواي بکني برات اهميت داره. تو همه‌ي تجربه و صلاحيت لازم رو داري. حالا ديگه ناله کردن بسه، بلند شو و انجامش بده! حتي اگر نتوني اين کارو به دست بياري، بازم با نشون دادن تمام تلاشت باعث افتخار مني.»
در ذهن‌تان يک مربي موقر، با رفتار دوستانه و رُک‌گو را مجسم کنيد. مثل آدمي که مي‌شناسيد، يا دوست داريد بشناسيد. حرف زدن با خودتان به عنوان يک نفر ديگر (البته در خلوت ذهن‌تان) در چنين شرايط پراسترسي، باعث مي‌شود که اعتماد به‌ نفس‌تان به سرعت بالا برود.
________________________________________
: مديريت استرس با ? راه موثر و اثبات شده
________________________________________
?. تمرين کنيد که خودتان را به جاي قهرمان‌ها بگذاريد

گذاشتن خودتان به جاي قهرمان‌ها، تمرين بسيار خوبي براي افزايش خودباوري است.
يک بار پسربچه‌اي را درمان کردم که مبتلا به اِميتوفوبيا (در مورد او، ترس از استفراغ کردن ديگران) بود. او براي من در مورد زماني گفت که خواهرش مريض بوده و او به شدت مي‌ترسيده است. بعدا متوجه شدم که او عاشق فيلم‌هاي آرنولد شوارزينگر است. من با او در مورد اين که آرني اگر در موقعيت او بود چطور با بيماري خواهرش کنار مي‌آمد صحبت کردم. من اين پسربچه را از طريق هيپنوتيزم وادار کردم ببيند که چطور اين مردِ قويِ اتريشي تبار (شخصيت مورد علاقه‌ي او) قهرمانانه با استفراغ کردن ديگران کنار مي‌آيد! بعد پسربچه را وادار کردم واقعا تصور کند که خودش آرني است و ببيند در اين صورت چطور با بيماري ديگران و چنين شرايطي برخورد مي‌کند.
او توانست با «وام گرفتن» از ويژگي‌هاي شخصيتي قهرمان مورد علاقه‌اش و حفظ آنها براي خودش، بر فوبياي سختي که او را رنج مي‌داد چيره شود. براي اين پسربچه راحت‌تر بود که تصور کند آرني با بيماري ديگران کنار مي‌آيد، نه خودش.
او ذره ذره، رفتار خونسرد، آرام و قاطع قهرمانش را در خودش شکل داد.
به موقعيتي فکر کنيد که کمبود خودباوري شما را بازداشته است. بعد قهرمان خودتان را تصور کنيد ( قهرمان شما ممکن است هر کسي باشد، از رهبران جهاني و قهرمان فيلم‌ها گرفته تا آدمي که آخر همين خيابان خودتان زندگي مي‌کند) چشمان‌تان را ببنديد و مجسم کنيد که او چطور «قهرمانانه» با همين موقعيت کنار مي‌آمد. بعد چند لحظه تصور کنيد که جاي او هستيد؛ در همان شرايط و موقعيت، ولي شما آن قهرمان هستيد. اين کار را تا زماني که حس کرديد مي‌توانيد ويژگي‌هاي او را در خودتان به وجود بياوريد ادامه بدهيد.
?. يک تصوير قوي از خودتان بسازيد

صرفِ متقاعد کردنِ خودتان به اينکه مي‌توانيد کاري را انجام بدهيد براي رسيدن به خودباوري کافي نيست. خودباوريِ حقيقي زماني به دست مي‌آيد که به تدريج بتوانيد به درجه‌اي برسيد که خودتان را در حال آرامش اجتماعي ببينيد؛ در حالي که کاري را که مي‌خواهيد شروع کرده‌ايد، کتابي که را مي‌خواستيد نوشته‌ايد و يا هر چيز ديگري را که لازم بوده باور داشته باشيد انجام داده‌ايد و همان آدمي شده‌ايد که مي‌خواستيد.
اين عادت را براي خودتان به وجود بياوريد که هر روز چند دقيقه بنشينيد و چشم‌هايتان را ببنديد و خودتان را ببينيد که با قاطعيت، آرامش و قدرت رفتار مي‌کنيد. اين تمرين تصويرسازي قوي به اين معني است که شما مي‌توانيد از خودتان ياد بگيريد که چطور اعتماد به‌نفس و خودباوري داشته باشيد، و طوري عمل کنيد که شانس موفقيت‌تان به حداکثر برسد. تصور کنيد داريد خودتان را در تلويزيون مي‌بينيد. بعد آن «شما»يي که در تلويزيون است يادتان مي‌دهد که چطور با خودباوري عمل کنيد. خواهيد ديد که هر چه بيشتر اين تمرين را تکرار کنيد، بيشتر شبيه آن آدمي مي‌شويد که در صفحه‌ي تلويزيون مي‌بينيد.
________________________________________
: خانم‌ها چطور مي توانند با اعتماد به نفس بيشتري در محل کارشان صحبت کنند؟
________________________________________

خودباوري به معني تکبر و ناديده گرفتن کمبود‌ها نيست. به معني کامل دانستن خودتان، همانطور که هستيد هم نيست. خودباوريِ شما تمرکز بر چيزي است که خواهيد شد. و بخش مهمي از خودباوري حاصلِ دانستن نقطه ضعف‌ها و با آرامش رو به رو شدن با آنهاست.
خودباوري به شما اين توانايي را مي‌دهد که از اشتباه کردن وحشت نکنيد و با شکست کنار بياييد و آن را طوري ببينيد که واقعا هست: يک عقب‌نشيني موقت، و نه ابدي. و همانطور که خودباوري‌تان بالا مي‌رود، متوجه مي‌شويد که مردم هم بيشتر شما را باور مي‌کنند. چون نه پرِ جادويي، بلکه قدرت دروني خودتان است که به شما کمک مي‌کند تا پرواز کنيد.
برگرفته از: uncommonhelp

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع اعتماد به نفس
کسي که به خود اعتماد دارد به تعريف کسي احتياج ندارد

5000تومانانسان‌ها اغلب با گذشت زمان، در زمينه‌هاي مختلف مهارت بيشتري کسب مي‌کنند. مثلا ما در مقايسه با ?? سال گذشته، کشاورزان بهتري، دوندگان سريع‌تري، خلبانان مطمئن‌تري و آب‌وهواشناسان دقيق‌تري شده‌ايم. اما هنوز از نظر مديريت‌مالي ضعيف هستيم. در اين مقاله با ?? نشانه آشنا مي‌شويد که به شما مي‌گويند هيچ سر‌رشته‌اي در مديريت پول‌ خود نداريد. اگر به درصد ورشکستگي‌هاي شخصي، بحران‌هاي مالي، وام‌هاي دانشجويي، بدهي‌هاي پرداخت نشده و نرخ پس‌اندازها نگاه کنيم، متوجه خواهيم شد که مردم از نظر دانش مالي، از گذشته تا کنون نه‌تنها تغيير چنداني نداشته‌اند، بلکه بدتر هم شده‌اند. اين موضوع يکي از بخش‌هاي زندگي‌ِ ما است که مهارت لازم را در آن نداريم. در اين مقاله ?? دليل براي‌تان مي‌آوريم تا ثابت کنيم چرا مردم در مديريت پول‌ شان ضعيف عمل مي‌کنند.

?. خيلي راحت اجازه مي‌دهيد عقايد سياسي‌ بر سرمايه‌گذاري‌هاي‌تان تأثير بگذارند، بدون اينکه متوجه باشيد بازار سرمايه اهميتي نمي‌دهد که شما به چه کسي رأي مي‌دهيد يا به کدام شبکه‌ي خبري بيشتر اعتماد داريد.
?. به نظر‌تان «بلندمدت» يعني از حالا تا وقتي قيمت‌ها در بازار بورس رَوند نزولي پيدا کنند.
?. شما از «اثر دانينگ-کروگر» رنج مي‌بريد (نوعي سوگيري شناختي در افراد غيرحرفه‌اي که از توهم برتري رنج مي‌برند و به‌اشتباه، توانايي‌شان را خيلي بيشتر از اندازه‌ي واقعي ارزيابي مي‌کنند.) و حتي دانش ماليِ پايه‌تان به حدي ضعيف است که متوجه نيستيد داريد اشتباه مي‌کنيد. نداشتن شناخت کافي از مفاهيمي مانند بهره‌ي مرکب و تورم، باعث مي‌شود افراد تصور کنند تصميمات مالي درستي مي‌گيرند، در صورتي که در واقعيت، خودشان باعث شکست‌شان مي‌شوند.
?. با هر يک ريالي که بيشتر درآمد کسب مي‌کنيد، انتظار داريد پول‌تان دو ريال بيشتر شود.

?. پول‌هاي زيادي براي چيزهاي مادي خرج مي‌کنيد تا بر ديگران تأثير بگذاريد، درحالي که نمي‌دانيد مردم اهميتي نمي‌دهند که جنس کيف پول‌تان چيست يا اگزوز و موتور ماشين‌تان چه صداي گوش‌خراشي دارد.
?. درباره‌ي مسائلي که خيلي کم از آنها سررشته داريد، بسيار مطمئن هستيد، خصوصا در مورد سياست‌هاي پولي.
?. هيچ وقت توانايي شناخت حرکت بعدي بازار را نداشته‌ايد، اما باز هم سعي داريد حرکت بعدي بازار را پيش‌بيني کنيد.
تبليغات

?. از مشکلات مالي افراد ديگر درس عبرت نمي‌گيريد و در نتيجه هر وقت که نوبت به تصميمات مالي مي‌رسد، درجا مي‌زنيد.
?. فکر مي‌کنيد جوان و شکست‌ناپذير هستيد و نيازي به بيمه‌ي سلامت نداريد. پياده‌روهاي يخ‌زده، ماشين‌هايي که با سرعت حرکت مي‌کنند و سلول‌هايي که به سرعت تقسيم مي‌شوند، خلاف اين را ثابت مي‌کنند.
??. وقتي در تلويزيون مي‌شنويد که دولت با کسري بودجه مواجه شده، ناراحت مي‌شويد. اما تماشاي اين خبر در تلويزيوني که قسطي و خانه‌اي که با وام خريده‌ايد، براي‌تان اهميتي ندارد.
??. وام‌هاي کلان مي‌گيريد تا در رشته‌ي دانشگاهي‌اي که هيچ علاقه‌اي به آن نداريد و بازار کار خوبي هم ندارد، مدرک بگيريد و در جواني زير بار قرض مي‌?رويد.
________________________________________
: ?? توصيه مهم درباره‌ي پولدار شدن
________________________________________

??. جزو آن دسته از افرادي هستيد که نمي‌توانيد ? ميليون تومان در عرض ?? روز براي يک امر ضروري فراهم کنيد، در حالي که جزو آن دسته از افرادي هم هستيد که بايد بتوانند ظرف ?? روز ? ميليون تومان براي موارد اضطراري که ممکن است در زندگي هر کسي پيش بيايد، جور کنند.
??. سنگين‌ترين هزينه‌اي که در زندگي پرداخت مي‌کنيد، سود و بهره‌ي وام است. بيشتر از پولي که خرجِ غذا، ماشين، تعطيلات، تحصيل، لباس، شام‌خوردنِ بيرون و سرگرمي‌هاي مختلف مي‌کنيد، صَرف پرداخت سود براي وام‌ها مي‌کنيد. چون به اندازه‌ي کافي پس‌انداز نداريد، اما دوست داريد به سبکي زندگي کنيد که خرج‌تان از دخل‌تان بيشتر شود و در نتيجه مجبور به وام يا قرض گرفتن مي‌شويد.
??. تصور مي‌کنيد که متوسط‌سازي هزينه‌ي دلاري کسل‌کننده است، بدون اينکه بدانيد هدف از سرمايه‌گذاري رسيدن به سود و بازگشت سرمايه است و نه رفع کسالت.
??. شغلي پر‌استرس داريد تا به اندازه‌اي پول در بياوريد که يک زندگي‌ بدون استرس داشته باشيد. آيا اين به نظرتان خنده‌دار نيست؟

??. بدبين هستيد و نمي‌دانيد که افراد خيلي زيادي در اين دنيا، وقتي صبح از خواب بيدار مي‌شوند، سعي در بهبود اوضاع دارند نه اينکه دائما به اين فکر کنند که همه چيز فاجعه‌بار است.
??. سعي مي‌کنيد از همسايه‌تان عقب نمانيد، در حالي که نمي‌دانيد آقاي همسايه در قرض فرو رفته و تا آخر عمرش بايد کار کند.
??. فکر مي‌کنيد ??? ميليون تومان پول زيادي است، در حالي که اين مقدار، پولي‌ است که اکثر مردم براي داشتن يک بازنشستگي راحت به آن نياز دارند.
??. تمامي موفقيت‌هاي مالي‌تان را به مهارت و دانش‌تان نسبت مي‌دهيد و همه‌ي شکست‌هاي مالي را به بدشانسي.
??. به جاي اينکه اشتباهات‌تان را بپذيريد و از آنها درس عبرت بگيريد، آنها را ناديده گرفته، فراموش‌شان مي‌کنيد يا براي‌شان بهانه‌تراشي مي‌کنيد و آنها را به گردن ديگران مي‌اندازيد.
________________________________________
: ? نکته براي کارمنداني که مي‌خواهند سرمايه‌گذاري کنند
________________________________________
??. به بازگشت پولي که براي خريد سهام پرداخته‌ايد، دل خوش کرده‌ايد، در حالي که نمي‌دانيد بازار اهميتي نمي‌دهد که نظر شما درباره‌ي قيمت منصفانه چيست.
??. تعبيرتان از تاريخ، از ? سال فراتر نمي‌رود. بنابراين، تصور مي‌کنيد که اسنادي مانند اوراق‌قرضه مطمئن هستند، هر رکود اقتصادي به بدي رکود سال گذشته است و نرخ بيکاري که وجود دارد، عادي است.
??. از يک خانواده‌ي کم درآمد يا با درآمد متوسط آمده‌ايد، دانشگاه دولتي قبول نشده‌ايد و فکر مي‌کنيد پرداخت هزينه‌هاي زياد براي دانشگاه منطقي است.
??. در دبيرستان شاگرد اول بوديد و در دانشگاه خوبي پذيرفته شده‌ايد و حالا فکر مي‌کنيد، در زمنيه‌ي مسائل مالي هم نابغه هستيد، بدون اينکه متوجه باشيد مهم‌ترين مهارتي که در مسائل مالي وجود دارد اين است که بر احساسات‌‌تان مسلط باشيد، نه بر فورمول‌هاي رياضي و اقتصادي.
??. ادعا مي‌کنيد زماني که ديگران محتاط و ترسو هستند، شما حريص و جسوريد، اما وقتي بازار ? درصد افت مي‌کند، افسرده و پريشان مي‌شويد.
??. سرمايه‌گذاران اسطوره‌اي را که تنها مهارت‌شان تبليغ در مورد خودشان است، مي‌پرستيد. در حالي که خيلي از اين اسطوره‌ها نقشي در بازار سرمايه نداشته‌اند.
??. اجازه مي‌دهيد که سوگيري‌هاي جانبدارانه ذهن‌تان را کنترل کنند و در نتيجه اطلاعات خود را از منابعي به دست مي‌آوريد که با عقايدتان هماهنگ هستند.
??. فکر مي‌کنيد هنوز براي پس‌اندازِ بازنشستگي خيلي جوان هستيد، در حالي که هر روزي که مي‌گذرد باعث مي‌شود تأثير نرخ بهره‌ي مرکب کمتر شود و امکان پس‌انداز پول بيشتر را از دست بدهيد.

??. براي خريد بهترين ماشين‌ لباس‌شويي يک ماه تمام تحقيق مي‌کنيد ولي با راهنمايي فردي که نمي‌شناسيد و نبايد به او اعتماد کنيد، سهام يک شرکت بي‌اهميت و کوچک را بدون معطلي مي‌خريد.
??. براي ?? سال آينده سرمايه‌گذاري مي‌کنيد ولي زماني که بازار يک روزِ بد را سپري مي‌کند، دچار استرس مي‌شويد.
________________________________________
: ?? تصميم مالي که ?? سال ديگر از گرفتن آنها پشيمان خواهيد شد
________________________________________
??. تصور مي‌کنيد خيلي کار مهمي انجام داده‌ايد که براي سه ماه آينده پس‌انداز کرده‌ايد، در صورتي که متوسط مدت بيکاري اين روزها بيشتر از ? ماه است.
??. با نوسانات بازار، دائما سهام‌تان را چِک مي‌کنيد.
??. ملاک‌تان براي سرمايه‌گذاري اطلاعات گذشته است، در حالي که بايد در زمينه‌هايي سرمايه‌گذاري کنيد که الف) آنها را خوب بشناسيد، ب) مزيت رقابتي داشته باشند، پ) با اهداف‌تان هماهنگ باشند، ت) به خوبي فروش بروند.
??. سعي مي‌کنيد مسئله‌اي به پيچيدگي اقتصاد جهاني را خلاصه کرده و با کلمات زيبا و شيک توضيحش دهيد.
??. نمي‌دانيد که جمله‌ي «هيچ اقدامي نکن»، قدرتمند‌ترين جمله در سرمايه‌گذاري است.
??. معاملات مالي و خريد اوراق و سهام را با آدم‌هايي انجام مي‌دهيد که از نظر تجربه و دانش، کلاس کاري و جايگاهي در اقتصاد و بازار بورس ندارند و شبيه افرادي هستند که سر چهار‌راه مي‌ايستند و دلار مي‌‌فروشند. اين کار معمولا عاقبت خوشي ندارد.
??. از رشد ?? درصديِ سرمايه در سال گذشته احساس غرور مي‌کنيد، در حالي که نمي‌دانيد شما در اين موضوع هيچ دخالتي نداشته‌ايد.
??. ?? ساعت در روز به تماشاي بازار بورس از شبکه‌هاي تلويزيوني مي‌نشينيد و هيچ کاري به جز انتظار انجام نمي‌دهيد.
??. براي سلامتي خود پيش دکتر مي‌رويد، براي پرداخت ماليات‌ها با يک حسابدار مشورت مي‌کنيد، وکيل استخدام مي‌کنيد تا به مسائل مالي‌تان رسيدگي کند، براي درست کردن دندان‌تان از دندانپزشک کمک مي‌گيريد، از يک معمار مي‌خواهيد خانه‌تان را بسازد، يک مربي براي بدن‌سازي استخدام مي‌کنيد، اما زماني که نوبت به سرمايه‌گذاري‌هاي پيچيده مي‌رسد، خودتان به تنهايي اقدام مي‌کنيد.
??. عاقبت‌انديشي‌هاي سوگيرانه، فريب‌تان مي‌دهد و تصور مي‌کنيد آخرين بحران مالي را پيش‌بيني کرده بوديد. از آن بدتر اينکه اين فريب تا جايي پيش مي‌رود که مي‌خواهيد وضعيت آينده‌ي بازار مالي را هم پيش‌بيني کنيد.
________________________________________
: ?? پند وارن بافت براي پولدار شدن
________________________________________
??. تصور مي‌کنيد خبرهاي اقتصادي به اين دليل چاپ مي‌شوند که حاوي اطلاعات مفيدي هستند، در حالي که دليل اصلي چاپ شدن آنها اين است که ناشر مي‌داند مردم به خواندن آنها علاقه دارند.
??. فراموش مي‌کنيد که مهمترين دارايي يک سرمايه‌گذار، زمان است. يک فرد ?? ساله سرمايه‌اي دارد که «وارن بافِت» (سرمايه‌دار بزرگ آمريکايي) با سن و سالي که دارد، حتي خوابش را هم نمي‌بيند.
??. نمي‌دانيد کساني که در رسانه‌ها توصيه‌هاي مالي مي‌کنند، شما و موقعيت‌ و توانايي‌هاي‌تان را نمي‌شناسند و فقط براي اينکه شناخته شوند اين توصيه‌ها را ارائه مي‌دهند.
??. يک برنامه‌ي مالي داريد بدون اينکه به اين توجه کنيد که زندگي هيچ اهميتي براي برنامه‌ي شما قائل نيست و گاهي اتفاقاتي رخ مي‌دهند که از کنترل‌تان خارج هستند.

??. شروع به پس‌انداز مقدار کمي پول در ماه کرده‌ايد. عالي است! از هيچي بهتر است. من خيلي از افراد را ديده‌ام که به پس‌انداز‌شان افتخار مي‌کنند، در حالي که در واقعيت اين پس‌اندازها در مقابل پولي که بعد از بازنشستگي به آن نياز دارند، هيچ است. يک جمله‌ي معروف مي‌گويد «هر ماه مبلغ کمي پس‌انداز کن و آخر سال ببين که باز هم چقدر کم پول داري!» اگر فکر مي‌کنيد پس‌انداز کردنِ بيشتر از ?? درصد از درآمد ماهانه‌تان ديوانگي است، يک بار ديگر حساب‌ و کتاب کنيد تا متوجه شويد اين مبلغ خيلي به مقدار پولي که براي بعد از بازنشستگي به آن نياز داريد، نزديک است.
??. فکر مي‌کنيد با درآمد ماهانه ? ميليون تومان نمي‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *