مسیرتان تجربه‌هایی انتظار شما را می‌کشند. و برای اینکه بتوانید راه عبورتان را هموار کنید و حقیقتا مسیر پیش روی‌تان را به سوی نتیجه‌ی مورد نظر مدیریت کنید، باید راحت باشید. من انتظار موفقیتم را داشتم. من می‌خواستم که موفق باشم.»
?. با ماندن در کنج آسایش‌تان به رؤیاهایتان نمی‌رسید
ریسک پذیری نه فقط در مسیر شغلی فعلی شما مزایای بالقوه‌ای به همراه می‌آورد بلکه در حقیقت ممکن است راه را به دنیای احتمالاتی که هنوز می‌توانید مد نظر قرار دهید باز کند. پاملا بارنز (Pamela Barnes) رئیس و مدیر ارشد اینجندر‌هلث (EngenderHealth) که سازمانی جهانی در راستای تأمین بهداشت باروری است زنان را تشویق می‌کند که از کنج آسایش خود بیرون بیایند تا بتوانند پتانسیل‌های خود را بالفعل درآورند. او می‌گوید:
پاملا بارنز
«جهانی که ورای کنج آسایش ما وجود دارد می‌تواند برای همه، و به‌خصوص زنان جوان، بزرگ و ترسناک باشد. تا قبل از اینکه بخواهیم از این کنج بیرون بزنیم و ریسک‌پذیر باشیم، هرگز نخواهیم توانست به موفقیت‌های حرفه‌ای برسیم و پتانسیل‌هایمان را کشف کنیم. زمان عبور از کنج آسایش‌مان فرا رسیده است؛ زمانِ این فرا رسیده که به دنبال چیزی برویم که مشتاق آن هستیم، زمان رسیدن به رؤیاهایمان.»
?. پذیرش ریسک پذیری کمک می‌کند بر ترس از شکست غلبه کنید
آریانا هافینگتون (Arianna Huffington)، یکی از بنیان‌گذاران و سردبیر اسبق روزنامه‌ی هافینگتون پست از مدت‌ها قبل ترس را به عنوان یک مانع عمده در موفقیت برشمرده است. او سال پیش به مجله‌ی بیزنس اینسایدر چنین گفت:
«ما زن‌ها اندکی ریسک‌گریز‌تر از دیگران هستیم، زیرا هروقت کسی می‌خواهد کاری را شروع کند احتمال بزرگی وجود دارد که با شکست رو‌به‌رو شود، و ما زنان با شکست خوردن، بیشتر مشکل داریم… زنان با مسئله‌ای مواجه‌اند که من آن را هم‌خانه‌ای نفرت‌انگیزی می‌نامم که در ذهن ما زندگی می‌کند و پیوسته شور و شوق را از ما می‌گیرد، نمی‌خواهد شکست بخوریم زیرا ما هویت خودمان را با شکست‌ها و پیروزی‌هایمان تعریف می‌کنیم. اما به جرأت می‌گویم که شکست پایان مسیر موفقیت نیست، بلکه، معمولا آغاز آن است.»
او در همین ماه به روزنامه‌ی گاردین گفت که مادرش همیشه به او می‌گفته است که: «شکست عکس پیروزی نیست بلکه گامی به‌سوی موفقیت است.»
________________________________________
: زنان موفق چگونه زمان را مدیریت می‌کنند؟
________________________________________
?. ریسک پذیری در زنان به معنای بی‌گدار به آب زدن نیست
در عین اینکه ریسک پذیری می‌تواند از لحاظ شخصی و حرفه‌ای به‌وضوح مفید باشد، اما این کار بدون تعامل با دنیای بیرون نیز رخ نمی‌دهد. افراد بدون داشتن آمادگی و آموزش دادن خودشان درباره‌ی احتمالات شکست از ریسک پذیری فایده‌ای نمی‌برند. جین کیوسی (Jeanne Kucey)، مدیر ارشد بنگاه تعاونی اعتبار جت‌استریم (JetStream Federal Credit Union) به خوبی از این حقیقت آگاه است و می‌گوید:
«با وجود اینکه بدون شک من آدمی ریسک‌پذیرم، در عین حال، کاری را که لازم است انجام می‌دهم و متوجه‌ اهمیت مراحل اجرایی و پیگیری تا پایان کار هستم. شما نمی‌توانید چندین ایده را همین‌طوری مطرح کنید بدون اینکه به کل فرایند پروژه و آنچه در آخر کار باید به آن برسید نظر داشته باشید.»
برگرفته از: huffingtonpost

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید
مقالات صوتی

مجموعه صوتی پرطرفدارترین مقالات با موضوع رازهای موفقیت
موفقیت چیزی جز رعایت یک سری اصول و تمرین مداوم آنها نیست

7000تومانخواندن زندگی افراد موفق همیشه پر از نکاتی ژرف، بااهمیت و جذاب است. ریچارد برانسون، در اوایل دهه‌ی سوم زندگی خود شرکتی بنا کرد که امروز یکی از موفق‌ترین‌ها و مشهورترین‌ها در حیطه کاری‌اش است و بیش از ??? شعبه در سراسر جهان دارد. مجموعه شرکت‌های ویرجین نام کمپانی برانسون است و کلید موفقیت او چیزی نیست جز شور و شوق، انگیزه و پذیرش خطرات راه.
ریچارد برانسون به‌معنای واقعی کلمه موفق است. ثروتی کلان به‌دست آورده، به دیگران کمک می‌کند و خدمات نوینی به جهان عرضه کرده است. اما ریچارد نیز مانند هر کارآفرین دیگری، با سختی های کارآفرینی و مشکلاتی روبه‌رو بوده است. در این مطلب برایتان از زندگی پرپیچ و خم ریچارد برانسون، یکی از کارآفرینان موفق جهان خواهیم گفت.
:
?? درس موفقیت از نگاه مدیرعامل قهوه استارباکس
جک ولش و رازهای موفقیت او
فروشگاه والمارت و ?? دلیل اصلی موفقیت ساموئل والتون رئیس آن
?. درآمد صفر در اولین شرکت
ریچارد برانسون در سال ???? مدرسه را ترک کرد. او اولین کسب‌وکار خود را با انتشار مجله‌ای درباره‌ی نوجوانان در ?? سالگی به‌راه انداخت. او می‌خواست که به صدای نسل خود بدل شود. مجله شهرت نسبتا خوبی پیدا کرد اما هیچ درآمدی به‌همراه نداشت. جریان نقدینگی خیلی زود به معضل اصلی این نوجوان به‌اصطلاح ناشر تبدیل شد. اگر ریچارد برانسون در همین حرفه ناموفق می‌ماند، احتمالا با شکست سنگینی روبه‌رو می‌شد اما تصمیم گرفت انعطاف‌پذیر باشد و به سمت ضبط آلبوم‌های موسیقی در قالب شرکت ضبط ویرجین تغییر مسیر داد.
________________________________________
: ?? فیلم سینمایی انگیزشی که دیدنشان برای هر کارآفرینی واجب است
________________________________________
?. شکست شرکت هوایی ویرجین آتلانتیک قبل از شروع به کار

در سال ???? ریچارد تصمیم گرفت تا شرکت هوایی احداث کند و مسافران را با تجربه جدیدی از سفر هوایی آشنا کند. اگر چه ایده‌ها و آرزوهای زیادی در سر داشت اما بی‌تجربگی این‌بار نیز کار دست او داد. شرکت قبل از شروع به فعالیت با شکست روبه‌رو شد.
در آزمایش پرواز اولین و تنها هواپیمای شرکت که از نوع بوئینگ ???? اجاره‌ای بود، دسته‌ای از پرندگان به موتور برخورد کردند و خسارت شدیدی به هواپیما وارد شد. پس شرکت نمی‌توانست پروازی صورت بدهد و بدون دریافت هزینه از مسافران نیز درآمد و بودجه‌ای برای تعمیر هواپیما نداشت. اما ریچارد برانسون تسلیم نشد و شروع به کسب درآمد و بودجه‌ی لازم از راه‌های دیگر کرد. سرانجام بودجه‌ی لازم برای تعمیر تأمین شد و توانست اولین پرواز را با موفقیت از سر بگذراند.
________________________________________
: ?? نشانه برای اینکه شما هم می‌توانید کارآفرین باشید
________________________________________
تبلیغات

?. شکستی جدید در شرکتی جدید

در سال ???? او وارد زمینه جدیدی از فعالیت‌ها شد: کارخانه‌ی تولید نوشابه. این کارخانه قصد داشت با بهترین برندهای نوشابه یعنی پپسی و کوکاکولا رقابت کند. طعم هم خوب بود و همه‌چیز عالی پیش می‌رفت. برانسون تصمیم داشت که با بهره‌گیری از عواملی نظیر تنوع و جوان‌پسندی از رقبا جلو بزند اما واقعیت این بود که این نوشابه تمایز و تفاوت چندانی با سایر برندها نداشت و درس بزرگی که از این شکست، عاید برانسون شد این بود که برای موفقیت لازم است هویت و تمایزی منحصربه‌فرد ارائه کند.
________________________________________
: بزرگ‌ترین اشتباهات رایج کارآفرینان بزرگ چه بوده است؟
________________________________________
?. ماجراجویی و سفرهای جهانی
ریچارد برانسون در همه‌ی زمینه‌ها فردی ماجراجو بود، او تصمیم گرفته بود سفری را ترتیب بدهد و با بالون بر فراز اقیانوس اطلس سفر کند. بعد از اینکه حجم زیادی از سوختش را از دست داد، با وزش شدید باد رو‌به‌رو شد. با دردسرهای فراوان و مقاومت شدیدی که بروز داد، توانست در برابر این شکست و مرگ مقاومت کند. درس مهمی که ریچارد برانسون از این شکست گرفت، انعطاف‌پذیری در مواجهه با شرایط سخت و دشواری بود که در آن هیچ امیدی به پیروزی و مقاومت نیست.
?. شکست در دنیای خودروها
شرکت ویرجین، موفقیت‌های زیادی در زمینه‌ی هواپیماها و قطار داشت اما دنیای خودروها کاملا متفاوت بود. در سال ???? ویرجین، فروش آنلاین خودرو را آغاز کرد، اما این شیوه‌ی جدید فروش با رونق و پیروزی همراه نبود و شکست سنگینی خورد. واقعیت سنگین دیگری که ریچارد با آن روبه‌رو شد، نشان می‌داد این شیوه‌ی فروش در بازار تأثیرگذار نیست و برای موفقیت در هر زمینه‌ای باید هدف به‌طور کاملا مشخص و واضح تعیین شده باشد. از آن زمان به بعد، ریچارد تلاش کرده است تا روی سوخت‌های متناسب با محیط زیست کار کند.
________________________________________
: ?? تفاوت مهم بین کارمندان و کارآفرینان
________________________________________
?. شکست در دنیای مد و لباس

برانسون در زمینه‌ی مد و لباس، لوازم آرایشی و لباس زیر نیز تلاش‌هایی کرد که با شکست مواجه شدند. برند لباس زیر او درنظر داشت با معروف‌ترین برند این زمینه یعنی ویکتوریاسیکرت رقابت کند که نشد. یکی از عجیب‌ترین تلاش‌های برانسون زمانی بود که در سال ???? سعی در راه‌اندازی برندی برای لباس عروس داشت و در افتتاحیه‌ی فروشگاهش، ریش‌های خود را تراشید و خودش مدلینگ یکی از لباس‌ها را برعهده گرفت. این تلاش مذبوحانه نیز راه به جایی نبرد.
سرسختی و پشتکار ریچارد برانسون در تجربه‌های جدید واقعا عجیب و مثال‌زدنی است. او ویژگی برجسته‌ای دارد: هیچ‌گاه تسلیم نمی‌شود و شکست نمی‌تواند از میدان کارزار او را به‌در کند.
________________________________________
: چه کسی می‌تواند کارآفرین موفقی باشد؟
________________________________________
?. شکست ویرجین دیجیتال

در سال ????، ریچارد برانسون وب‌سایتی راه‌اندازی کرد در شکل و شمایل آی‌تونز و مجموعه‌ای غنی از موسیقی‌های مختلف در آن قرار داد اما میزان دانلودها اصلا مطابق برنامه پیش نرفت و بوی شکستی دیگر به مشام می‌رسید.متأسفانه، چیزی که باعث ناکامی ویرجین دیجیتال شد، نداشتن آی‌پاد بود. ویرجین شکستی سنگین در مقابل شرکت اپل خورد و درس بزرگی به برانسون داد: تقلید چندان موفقیت‌آمیز نخواهد بود.
همه‌ی ما شکست می‌خوریم، از شکست در زندگی گریزی نیست. بنابه تلاش‌ها و آرزوهای‌مان ناکامی‌هایی نیز ما را همراهی خواهند کرد اما پیروز نبرد‌ با‌ چالش‌ها کسی است که در برابر شکست‌ها تسلیم نمی‌شود. موفقیت ریچارد برانسون نیز ریشه در سرسختی، تلاش و امید به آینده و انعطاف‌پذیری‌اش در مسیر پرپیچ‌وخم تغییرات بوده است. ریچارد جملات الهام بخش بسیار مفیدی دارد که در ادامه به بعضی از آنها اشاره می‌کنیم:
درباره‌ی فرصت‌ها
فرصت‌های تجارت مانند اتوبوس‌ها هستند، اگر یکی را از دست دادید، مطمئن باشید که دیگری در راه است.
درباره‌ی خطاها
شما با پیروی از دستورالعمل‌ها راه‌رفتن را یاد نمی‌گیرید، اگر می‌خواهید راه‌رفتن را بیاموزید، باید راه بروید، بیفتید و دوباره از نو شروع کنید.
درباره‌ی رهبری
ارتباطات مهم‌ترین مهارتی است که هر رهبر باید از آن برخوردار باشد.
درباره‌ی انگیزه
وقتی استارتاپ شما با موفقیت همراه نیست و کسی از شکست ایده خبردار نشده، سریع مسیر را تغییر بدهید و به ایده‌ای جدید بپردازید.
درباره‌ی شکست
با شکست سرشاخ بشوید و نترسید. با این روش مردم هم احترام بیشتری برای‌تان قائل خواهند شد.
درباره‌ی آینده
همیشه از خود بپرسید، ? سال آینده نیز موضوع کنونی همچنان برای‌تان مهم خواهد بود یا نه؟
درباره‌ی همکاری
برای موفقیت در کسب و کار نیاز به ارتباطات، همکاری و تفویض اختیار دارید. در یک کلام باید روش‌های کار گروهی را خوب بدانید.
درباره‌ی پیروزی
همه‌ی ما باید به گذشته نگاهی کنیم و اگرها و مگرها را کنار گذاشته، به آنچه به‌دست آورده‌ایم افتخار کنیم.
درباره‌ی خلاقیت
افراد بااستعداد، توانمند در ایجاد تغییر و دارای تفکر خلاق کسانی هستند که خیلی عادی به‌نظر نمی‌رسند.
درباره‌ی توانمندشدن
من باهوش‌ترین و قوی‌ترین فرد نیستم، اما شجاعت کافی را برای به‌چالش‌کشیدن خود، داشتن رویاهای بزرگ و ریسک پذیری دارم.
درباره‌ی شیوه‌ی تفکر و ذهنیت
دنیا را افراد خارق‌العاده و عجیب می‌سازند. پس وقت‌تان را برای عادی‌ بودن تلف نکنید.
بد نیست بدانید ریچارد برانسون معتقد است موفقیت با میزان رضایت از زندگی شخصی رابطه‌ی مستقیم دارد.
________________________________________
در ادامه بخوانید: عوامل موفقیت از دید برایان تریسی؛ ? عاملی که شما را به آرزوهایتان می‌رساند
________________________________________یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های فردی که برای موفقیت در بسیاری از جنبه‌های زندگی ضروری است، داشتن اعتماد به نفس است. افرادی که از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند، در محیط کار، موقعیت‌های اجتماعی و گرو‌ه‌هایی که عضو آن هستند، برجسته‌تر از دیگران به نظر می‌رسند. علاوه بر این، زبان بدن افراد با اعتماد به نفس نیز از ویژگی‌های خاصی برخوردار است که آنها را محکم‌تر و مطمئن‌تر نشان می‌دهد. این افراد به توانایی‌های خود کاملا ایمان دارند و نسبت به همتایان خود به جایگاه بالاتری دست می‌یابند.
________________________________________
: ? راه تضمین شده برای افزایش اعتماد به نفس
________________________________________
اگر تاکنون نتوانسته‌اید به اندازه‌ی کافی اعتماد به نفس خود را افزایش دهید، می‌توانید از چند ترفند ساده برای ایجاد تغییراتی جزئی در زبان بدن خود استفاده کنید. با این کار، حداقل می‌توانید تا زمانی که این ویژگی را در خود تقویت نکرده‌اید، عدم اعتماد به نفس خود را پنهان کنید.
?. سر و چانه‌ی خود را بالا نگه دارید

کارشناسانی که در رابطه با زبان بدن تحقیق می‌کنند، بر این باورند که بالا نگاه داشتن سر و چانه از ویژگی‌های بارز افراد بااعتماد به نفس است. این افراد هرگز به میز، زمین یا پاهای خود نگاه نمی‌کنند و سرشان را پایین نمی‌اندازند. همیشه سر خود را بالا نگاه دارید، طوری که انگار یک تاج روی سر شما قرار دارد و اگر به پایین نگاه کنید، ممکن است بیفتد.
?. راست بایستید

طرز ایستادن بسیار مهم است و نگرش افراد را نسبت به شما تعیین می‌کند. اگر راست بایستید و قامت‌تان را کشیده نگه دارید، بااعتماد به نفس، قوی و باوقار به نظر خواهید رسید، در حالی‌که قوز کردن و خمیده ایستادن، می‌تواند ظاهر شما را طوری نشان دهد که انگار فردی ضعیف هستید و به خودتان اطمینان ندارید.
هر دو شانه‌ی خود را به عقب بکشید و کمرتان را صاف کنید. عضلات فوقانی بدن‌تان را آزاد کنید و در وضعیت راحت قرار دهید. با این کار می‌توانید استرس و تنش درونی خود را مخفی کنید.
________________________________________
: ? تمرین برای درست ایستادن
________________________________________
?. پاهای خود را به صورت نیمه‌باز نگه دارید
اگر فکر می‌کنید که کسی به پاهای شما توجهی نمی‌کند، در اشتباه هستید. برای اینکه بااعتماد به نفس به نظر برسید، باید در وضعیت درستی قرار بگیرید. اگر پاهایتان را جفت کنید، ممکن است بسیار کم‌رو و خجالتی به نظر بیایید.
قانون کلی این است که باسن و شانه‌های‌تان در یک راستا قرار بگیرد. پاهای خود را طوری قرار دهید که به اندازه‌ی کافی از هم فاصله داشته باشند و جهت آنها به سمت بیرون باشد.
افراد بااعتماد به نفس، پاهای خود را محکم روی زمین قرار می‌دهند. در این حالت، تعادل بدن بهتر حفظ می‌شود و فرد می‌تواند به خوبی اعتماد به نفس خود را نشان دهد. اما فردی که پاهایش را به صورت ضربدری یا جفت شده روی زمین قرار می‌دهد، به طور ناخودآگاه متزلزل و خجالتی جلوه می‌کند.
?. کف دست خود را به سمت بالا نگه دارید

اشاره کردن با کف دست به سمت بالا، صداقت‌ شما را به مخاطب نشان می‌دهد و سبب می‌شود که بااعتماد به نفس به نظر بیایید. کف دست‌های خود را به نرمی حرکت بدهید تا خونسردی و وقار خود را به نمایش بگذارید.
?. دستان خود را از جیب‌تان خارج کنید و در معرض دید دیگران قرار دهید
هرگز دست‌های خود را پنهان نکنید، زیرا این حس به مخاطب‌تان القا می‌شود که ناآرام هستید و به خودتان اطمینان ندارید. یکی از بدترین کارها هنگام صحبت کردن با دیگران، قرار دادن دست‌ها در جیب است که به سادگی عدم اعتماد به نفس فرد را نشان می‌دهد. از آنجا که افراد معمولا هنگامی که عصبی هستند و استرس دارند دست‌های خود را پنهان می‌کنند، سعی کنید همواره دست‌های خود را در معرض دید قرار دهید.
هرگز دست به سینه نایستید؛ این رفتار نیز مانند پنهان کردن دست‌ها بر مخاطب تأثیر منفی می‌گذارد.
________________________________________
: ?? ترفند زبان بدن که شما را دوست‌داشتنی می‌کند
________________________________________
?. با اطرافیان ارتباط چشمی برقرار کنید

یک ارتباط چشمی قوی، احتمالا بزرگ‌ترین نشانه‌ی اعتماد به نفس به شمار می‌رود. اگر احساس می‌کنید با مستقیم نگاه کردن به چشم‌های مخاطب‌تان اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهید، از یک ترفند جالب استفاده کنید. برای این کار، ? ثانیه به چشم‌ها، ? ثانیه به بینی، ? ثانیه به دهان و سرانجام ? ثانیه به کل صورت فرد نگاه کنید و تا انتهای مکالمه این روند را تکرار کنید. با این ترفند، مخاطب‌تان هرگز نخواهد فهمید که شما اعتماد به نفس کافی ندارید و نمی‌توانید هنگام صحبت کردن به چشم‌های او نگاه کنید.
?. از کلمات «هوم»، «مثلا» و مانند آنها کمتر استفاده کنید
معمولا هنگامی که فرد در حال صحبت کردن است، مخاطبان میزان اعتماد به نفس او را ارزیابی می‌کنند. بنابراین باید از لحن گفتار و رفتارتان آگاه باشید و کلماتی