اين، براي، موفقيت، برانسون، ريچارد

مسيرتان تجربه‌هايي انتظار شما را مي‌کشند. و براي اينکه بتوانيد راه عبورتان را هموار کنيد و حقيقتا مسير پيش روي‌تان را به سوي نتيجه‌ي مورد نظر مديريت کنيد، بايد راحت باشيد. من انتظار موفقيتم را داشتم. من مي‌خواستم که موفق باشم.»
?. با ماندن در کنج آسايش‌تان به رؤياهايتان نمي‌رسيد
ريسک پذيري نه فقط در مسير شغلي فعلي شما مزاياي بالقوه‌اي به همراه مي‌آورد بلکه در حقيقت ممکن است راه را به دنياي احتمالاتي که هنوز مي‌توانيد مد نظر قرار دهيد باز کند. پاملا بارنز (Pamela Barnes) رئيس و مدير ارشد اينجندر‌هلث (EngenderHealth) که سازماني جهاني در راستاي تأمين بهداشت باروري است زنان را تشويق مي‌کند که از کنج آسايش خود بيرون بيايند تا بتوانند پتانسيل‌هاي خود را بالفعل درآورند. او مي‌گويد:
پاملا بارنز
«جهاني که وراي کنج آسايش ما وجود دارد مي‌تواند براي همه، و به‌خصوص زنان جوان، بزرگ و ترسناک باشد. تا قبل از اينکه بخواهيم از اين کنج بيرون بزنيم و ريسک‌پذير باشيم، هرگز نخواهيم توانست به موفقيت‌هاي حرفه‌اي برسيم و پتانسيل‌هايمان را کشف کنيم. زمان عبور از کنج آسايش‌مان فرا رسيده است؛ زمانِ اين فرا رسيده که به دنبال چيزي برويم که مشتاق آن هستيم، زمان رسيدن به رؤياهايمان.»
?. پذيرش ريسک پذيري کمک مي‌کند بر ترس از شکست غلبه کنيد
آريانا هافينگتون (Arianna Huffington)، يکي از بنيان‌گذاران و سردبير اسبق روزنامه‌ي هافينگتون پست از مدت‌ها قبل ترس را به عنوان يک مانع عمده در موفقيت برشمرده است. او سال پيش به مجله‌ي بيزنس اينسايدر چنين گفت:
«ما زن‌ها اندکي ريسک‌گريز‌تر از ديگران هستيم، زيرا هروقت کسي مي‌خواهد کاري را شروع کند احتمال بزرگي وجود دارد که با شکست رو‌به‌رو شود، و ما زنان با شکست خوردن، بيشتر مشکل داريم… زنان با مسئله‌اي مواجه‌اند که من آن را هم‌خانه‌اي نفرت‌انگيزي مي‌نامم که در ذهن ما زندگي مي‌کند و پيوسته شور و شوق را از ما مي‌گيرد، نمي‌خواهد شکست بخوريم زيرا ما هويت خودمان را با شکست‌ها و پيروزي‌هايمان تعريف مي‌کنيم. اما به جرأت مي‌گويم که شکست پايان مسير موفقيت نيست، بلکه، معمولا آغاز آن است.»
او در همين ماه به روزنامه‌ي گاردين گفت که مادرش هميشه به او مي‌گفته است که: «شکست عکس پيروزي نيست بلکه گامي به‌سوي موفقيت است.»
________________________________________
: زنان موفق چگونه زمان را مديريت مي‌کنند؟
________________________________________
?. ريسک پذيري در زنان به معناي بي‌گدار به آب زدن نيست
در عين اينکه ريسک پذيري مي‌تواند از لحاظ شخصي و حرفه‌اي به‌وضوح مفيد باشد، اما اين کار بدون تعامل با دنياي بيرون نيز رخ نمي‌دهد. افراد بدون داشتن آمادگي و آموزش دادن خودشان درباره‌ي احتمالات شکست از ريسک پذيري فايده‌اي نمي‌برند. جين کيوسي (Jeanne Kucey)، مدير ارشد بنگاه تعاوني اعتبار جت‌استريم (JetStream Federal Credit Union) به خوبي از اين حقيقت آگاه است و مي‌گويد:
«با وجود اينکه بدون شک من آدمي ريسک‌پذيرم، در عين حال، کاري را که لازم است انجام مي‌دهم و متوجه‌ اهميت مراحل اجرايي و پيگيري تا پايان کار هستم. شما نمي‌توانيد چندين ايده را همين‌طوري مطرح کنيد بدون اينکه به کل فرايند پروژه و آنچه در آخر کار بايد به آن برسيد نظر داشته باشيد.»
برگرفته از: huffingtonpost

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع رازهاي موفقيت
موفقيت چيزي جز رعايت يک سري اصول و تمرين مداوم آنها نيست

7000تومانخواندن زندگي افراد موفق هميشه پر از نکاتي ژرف، بااهميت و جذاب است. ريچارد برانسون، در اوايل دهه‌ي سوم زندگي خود شرکتي بنا کرد که امروز يکي از موفق‌ترين‌ها و مشهورترين‌ها در حيطه کاري‌اش است و بيش از ??? شعبه در سراسر جهان دارد. مجموعه شرکت‌هاي ويرجين نام کمپاني برانسون است و کليد موفقيت او چيزي نيست جز شور و شوق، انگيزه و پذيرش خطرات راه.
ريچارد برانسون به‌معناي واقعي کلمه موفق است. ثروتي کلان به‌دست آورده، به ديگران کمک مي‌کند و خدمات نويني به جهان عرضه کرده است. اما ريچارد نيز مانند هر کارآفرين ديگري، با سختي هاي کارآفريني و مشکلاتي روبه‌رو بوده است. در اين مطلب برايتان از زندگي پرپيچ و خم ريچارد برانسون، يکي از کارآفرينان موفق جهان خواهيم گفت.
:
?? درس موفقيت از نگاه مديرعامل قهوه استارباکس
جک ولش و رازهاي موفقيت او
فروشگاه والمارت و ?? دليل اصلي موفقيت ساموئل والتون رئيس آن
?. درآمد صفر در اولين شرکت
ريچارد برانسون در سال ???? مدرسه را ترک کرد. او اولين کسب‌وکار خود را با انتشار مجله‌اي درباره‌ي نوجوانان در ?? سالگي به‌راه انداخت. او مي‌خواست که به صداي نسل خود بدل شود. مجله شهرت نسبتا خوبي پيدا کرد اما هيچ درآمدي به‌همراه نداشت. جريان نقدينگي خيلي زود به معضل اصلي اين نوجوان به‌اصطلاح ناشر تبديل شد. اگر ريچارد برانسون در همين حرفه ناموفق مي‌ماند، احتمالا با شکست سنگيني روبه‌رو مي‌شد اما تصميم گرفت انعطاف‌پذير باشد و به سمت ضبط آلبوم‌هاي موسيقي در قالب شرکت ضبط ويرجين تغيير مسير داد.
________________________________________
: ?? فيلم سينمايي انگيزشي که ديدنشان براي هر کارآفريني واجب است
________________________________________
?. شکست شرکت هوايي ويرجين آتلانتيک قبل از شروع به کار

در سال ???? ريچارد تصميم گرفت تا شرکت هوايي احداث کند و مسافران را با تجربه جديدي از سفر هوايي آشنا کند. اگر چه ايده‌ها و آرزوهاي زيادي در سر داشت اما بي‌تجربگي اين‌بار نيز کار دست او داد. شرکت قبل از شروع به فعاليت با شکست روبه‌رو شد.
در آزمايش پرواز اولين و تنها هواپيماي شرکت که از نوع بوئينگ ???? اجاره‌اي بود، دسته‌اي از پرندگان به موتور برخورد کردند و خسارت شديدي به هواپيما وارد شد. پس شرکت نمي‌توانست پروازي صورت بدهد و بدون دريافت هزينه از مسافران نيز درآمد و بودجه‌اي براي تعمير هواپيما نداشت. اما ريچارد برانسون تسليم نشد و شروع به کسب درآمد و بودجه‌ي لازم از راه‌هاي ديگر کرد. سرانجام بودجه‌ي لازم براي تعمير تأمين شد و توانست اولين پرواز را با موفقيت از سر بگذراند.
________________________________________
: ?? نشانه براي اينکه شما هم مي‌توانيد کارآفرين باشيد
________________________________________
تبليغات

?. شکستي جديد در شرکتي جديد

در سال ???? او وارد زمينه جديدي از فعاليت‌ها شد: کارخانه‌ي توليد نوشابه. اين کارخانه قصد داشت با بهترين برندهاي نوشابه يعني پپسي و کوکاکولا رقابت کند. طعم هم خوب بود و همه‌چيز عالي پيش مي‌رفت. برانسون تصميم داشت که با بهره‌گيري از عواملي نظير تنوع و جوان‌پسندي از رقبا جلو بزند اما واقعيت اين بود که اين نوشابه تمايز و تفاوت چنداني با ساير برندها نداشت و درس بزرگي که از اين شکست، عايد برانسون شد اين بود که براي موفقيت لازم است هويت و تمايزي منحصربه‌فرد ارائه کند.
________________________________________
: بزرگ‌ترين اشتباهات رايج کارآفرينان بزرگ چه بوده است؟
________________________________________
?. ماجراجويي و سفرهاي جهاني
ريچارد برانسون در همه‌ي زمينه‌ها فردي ماجراجو بود، او تصميم گرفته بود سفري را ترتيب بدهد و با بالون بر فراز اقيانوس اطلس سفر کند. بعد از اينکه حجم زيادي از سوختش را از دست داد، با وزش شديد باد رو‌به‌رو شد. با دردسرهاي فراوان و مقاومت شديدي که بروز داد، توانست در برابر اين شکست و مرگ مقاومت کند. درس مهمي که ريچارد برانسون از اين شکست گرفت، انعطاف‌پذيري در مواجهه با شرايط سخت و دشواري بود که در آن هيچ اميدي به پيروزي و مقاومت نيست.
?. شکست در دنياي خودروها
شرکت ويرجين، موفقيت‌هاي زيادي در زمينه‌ي هواپيماها و قطار داشت اما دنياي خودروها کاملا متفاوت بود. در سال ???? ويرجين، فروش آنلاين خودرو را آغاز کرد، اما اين شيوه‌ي جديد فروش با رونق و پيروزي همراه نبود و شکست سنگيني خورد. واقعيت سنگين ديگري که ريچارد با آن روبه‌رو شد، نشان مي‌داد اين شيوه‌ي فروش در بازار تأثيرگذار نيست و براي موفقيت در هر زمينه‌اي بايد هدف به‌طور کاملا مشخص و واضح تعيين شده باشد. از آن زمان به بعد، ريچارد تلاش کرده است تا روي سوخت‌هاي متناسب با محيط زيست کار کند.
________________________________________
: ?? تفاوت مهم بين کارمندان و کارآفرينان
________________________________________
?. شکست در دنياي مد و لباس

برانسون در زمينه‌ي مد و لباس، لوازم آرايشي و لباس زير نيز تلاش‌هايي کرد که با شکست مواجه شدند. برند لباس زير او درنظر داشت با معروف‌ترين برند اين زمينه يعني ويکتورياسيکرت رقابت کند که نشد. يکي از عجيب‌ترين تلاش‌هاي برانسون زماني بود که در سال ???? سعي در راه‌اندازي برندي براي لباس عروس داشت و در افتتاحيه‌ي فروشگاهش، ريش‌هاي خود را تراشيد و خودش مدلينگ يکي از لباس‌ها را برعهده گرفت. اين تلاش مذبوحانه نيز راه به جايي نبرد.
سرسختي و پشتکار ريچارد برانسون در تجربه‌هاي جديد واقعا عجيب و مثال‌زدني است. او ويژگي برجسته‌اي دارد: هيچ‌گاه تسليم نمي‌شود و شکست نمي‌تواند از ميدان کارزار او را به‌در کند.
________________________________________
: چه کسي مي‌تواند کارآفرين موفقي باشد؟
________________________________________
?. شکست ويرجين ديجيتال

در سال ????، ريچارد برانسون وب‌سايتي راه‌اندازي کرد در شکل و شمايل آي‌تونز و مجموعه‌اي غني از موسيقي‌هاي مختلف در آن قرار داد اما ميزان دانلودها اصلا مطابق برنامه پيش نرفت و بوي شکستي ديگر به مشام مي‌رسيد.متأسفانه، چيزي که باعث ناکامي ويرجين ديجيتال شد، نداشتن آي‌پاد بود. ويرجين شکستي سنگين در مقابل شرکت اپل خورد و درس بزرگي به برانسون داد: تقليد چندان موفقيت‌آميز نخواهد بود.
همه‌ي ما شکست مي‌خوريم، از شکست در زندگي گريزي نيست. بنابه تلاش‌ها و آرزوهاي‌مان ناکامي‌هايي نيز ما را همراهي خواهند کرد اما پيروز نبرد‌ با‌ چالش‌ها کسي است که در برابر شکست‌ها تسليم نمي‌شود. موفقيت ريچارد برانسون نيز ريشه در سرسختي، تلاش و اميد به آينده و انعطاف‌پذيري‌اش در مسير پرپيچ‌وخم تغييرات بوده است. ريچارد جملات الهام بخش بسيار مفيدي دارد که در ادامه به بعضي از آنها اشاره مي‌کنيم:
درباره‌ي فرصت‌ها
فرصت‌هاي تجارت مانند اتوبوس‌ها هستند، اگر يکي را از دست داديد، مطمئن باشيد که ديگري در راه است.
درباره‌ي خطاها
شما با پيروي از دستورالعمل‌ها راه‌رفتن را ياد نمي‌گيريد، اگر مي‌خواهيد راه‌رفتن را بياموزيد، بايد راه برويد، بيفتيد و دوباره از نو شروع کنيد.
درباره‌ي رهبري
ارتباطات مهم‌ترين مهارتي است که هر رهبر بايد از آن برخوردار باشد.
درباره‌ي انگيزه
وقتي استارتاپ شما با موفقيت همراه نيست و کسي از شکست ايده خبردار نشده، سريع مسير را تغيير بدهيد و به ايده‌اي جديد بپردازيد.
درباره‌ي شکست
با شکست سرشاخ بشويد و نترسيد. با اين روش مردم هم احترام بيشتري براي‌تان قائل خواهند شد.
درباره‌ي آينده
هميشه از خود بپرسيد، ? سال آينده نيز موضوع کنوني همچنان براي‌تان مهم خواهد بود يا نه؟
درباره‌ي همکاري
براي موفقيت در کسب و کار نياز به ارتباطات، همکاري و تفويض اختيار داريد. در يک کلام بايد روش‌هاي کار گروهي را خوب بدانيد.
درباره‌ي پيروزي
همه‌ي ما بايد به گذشته نگاهي کنيم و اگرها و مگرها را کنار گذاشته، به آنچه به‌دست آورده‌ايم افتخار کنيم.
درباره‌ي خلاقيت
افراد بااستعداد، توانمند در ايجاد تغيير و داراي تفکر خلاق کساني هستند که خيلي عادي به‌نظر نمي‌رسند.
درباره‌ي توانمندشدن
من باهوش‌ترين و قوي‌ترين فرد نيستم، اما شجاعت کافي را براي به‌چالش‌کشيدن خود، داشتن روياهاي بزرگ و ريسک پذيري دارم.
درباره‌ي شيوه‌ي تفکر و ذهنيت
دنيا را افراد خارق‌العاده و عجيب مي‌سازند. پس وقت‌تان را براي عادي‌ بودن تلف نکنيد.
بد نيست بدانيد ريچارد برانسون معتقد است موفقيت با ميزان رضايت از زندگي شخصي رابطه‌ي مستقيم دارد.
________________________________________
در ادامه بخوانيد: عوامل موفقيت از ديد برايان تريسي؛ ? عاملي که شما را به آرزوهايتان مي‌رساند
________________________________________يکي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي فردي که براي موفقيت در بسياري از جنبه‌هاي زندگي ضروري است، داشتن اعتماد به نفس است. افرادي که از اعتماد به نفس بالايي برخوردارند، در محيط کار، موقعيت‌هاي اجتماعي و گرو‌ه‌هايي که عضو آن هستند، برجسته‌تر از ديگران به نظر مي‌رسند. علاوه بر اين، زبان بدن افراد با اعتماد به نفس نيز از ويژگي‌هاي خاصي برخوردار است که آنها را محکم‌تر و مطمئن‌تر نشان مي‌دهد. اين افراد به توانايي‌هاي خود کاملا ايمان دارند و نسبت به همتايان خود به جايگاه بالاتري دست مي‌يابند.
________________________________________
: ? راه تضمين شده براي افزايش اعتماد به نفس
________________________________________
اگر تاکنون نتوانسته‌ايد به اندازه‌ي کافي اعتماد به نفس خود را افزايش دهيد، مي‌توانيد از چند ترفند ساده براي ايجاد تغييراتي جزئي در زبان بدن خود استفاده کنيد. با اين کار، حداقل مي‌توانيد تا زماني که اين ويژگي را در خود تقويت نکرده‌ايد، عدم اعتماد به نفس خود را پنهان کنيد.
?. سر و چانه‌ي خود را بالا نگه داريد

کارشناساني که در رابطه با زبان بدن تحقيق مي‌کنند، بر اين باورند که بالا نگاه داشتن سر و چانه از ويژگي‌هاي بارز افراد بااعتماد به نفس است. اين افراد هرگز به ميز، زمين يا پاهاي خود نگاه نمي‌کنند و سرشان را پايين نمي‌اندازند. هميشه سر خود را بالا نگاه داريد، طوري که انگار يک تاج روي سر شما قرار دارد و اگر به پايين نگاه کنيد، ممکن است بيفتد.
?. راست بايستيد

طرز ايستادن بسيار مهم است و نگرش افراد را نسبت به شما تعيين مي‌کند. اگر راست بايستيد و قامت‌تان را کشيده نگه داريد، بااعتماد به نفس، قوي و باوقار به نظر خواهيد رسيد، در حالي‌که قوز کردن و خميده ايستادن، مي‌تواند ظاهر شما را طوري نشان دهد که انگار فردي ضعيف هستيد و به خودتان اطمينان نداريد.
هر دو شانه‌ي خود را به عقب بکشيد و کمرتان را صاف کنيد. عضلات فوقاني بدن‌تان را آزاد کنيد و در وضعيت راحت قرار دهيد. با اين کار مي‌توانيد استرس و تنش دروني خود را مخفي کنيد.
________________________________________
: ? تمرين براي درست ايستادن
________________________________________
?. پاهاي خود را به صورت نيمه‌باز نگه داريد
اگر فکر مي‌کنيد که کسي به پاهاي شما توجهي نمي‌کند، در اشتباه هستيد. براي اينکه بااعتماد به نفس به نظر برسيد، بايد در وضعيت درستي قرار بگيريد. اگر پاهايتان را جفت کنيد، ممکن است بسيار کم‌رو و خجالتي به نظر بياييد.
قانون کلي اين است که باسن و شانه‌هاي‌تان در يک راستا قرار بگيرد. پاهاي خود را طوري قرار دهيد که به اندازه‌ي کافي از هم فاصله داشته باشند و جهت آنها به سمت بيرون باشد.
افراد بااعتماد به نفس، پاهاي خود را محکم روي زمين قرار مي‌دهند. در اين حالت، تعادل بدن بهتر حفظ مي‌شود و فرد مي‌تواند به خوبي اعتماد به نفس خود را نشان دهد. اما فردي که پاهايش را به صورت ضربدري يا جفت شده روي زمين قرار مي‌دهد، به طور ناخودآگاه متزلزل و خجالتي جلوه مي‌کند.
?. کف دست خود را به سمت بالا نگه داريد

اشاره کردن با کف دست به سمت بالا، صداقت‌ شما را به مخاطب نشان مي‌دهد و سبب مي‌شود که بااعتماد به نفس به نظر بياييد. کف دست‌هاي خود را به نرمي حرکت بدهيد تا خونسردي و وقار خود را به نمايش بگذاريد.
?. دستان خود را از جيب‌تان خارج کنيد و در معرض ديد ديگران قرار دهيد
هرگز دست‌هاي خود را پنهان نکنيد، زيرا اين حس به مخاطب‌تان القا مي‌شود که ناآرام هستيد و به خودتان اطمينان نداريد. يکي از بدترين کارها هنگام صحبت کردن با ديگران، قرار دادن دست‌ها در جيب است که به سادگي عدم اعتماد به نفس فرد را نشان مي‌دهد. از آنجا که افراد معمولا هنگامي که عصبي هستند و استرس دارند دست‌هاي خود را پنهان مي‌کنند، سعي کنيد همواره دست‌هاي خود را در معرض ديد قرار دهيد.
هرگز دست به سينه نايستيد؛ اين رفتار نيز مانند پنهان کردن دست‌ها بر مخاطب تأثير منفي مي‌گذارد.
________________________________________
: ?? ترفند زبان بدن که شما را دوست‌داشتني مي‌کند
________________________________________
?. با اطرافيان ارتباط چشمي برقرار کنيد

يک ارتباط چشمي قوي، احتمالا بزرگ‌ترين نشانه‌ي اعتماد به نفس به شمار مي‌رود. اگر احساس مي‌کنيد با مستقيم نگاه کردن به چشم‌هاي مخاطب‌تان اعتماد به نفس خود را از دست مي‌دهيد، از يک ترفند جالب استفاده کنيد. براي اين کار، ? ثانيه به چشم‌ها، ? ثانيه به بيني، ? ثانيه به دهان و سرانجام ? ثانيه به کل صورت فرد نگاه کنيد و تا انتهاي مکالمه اين روند را تکرار کنيد. با اين ترفند، مخاطب‌تان هرگز نخواهد فهميد که شما اعتماد به نفس کافي نداريد و نمي‌توانيد هنگام صحبت کردن به چشم‌هاي او نگاه کنيد.
?. از کلمات «هوم»، «مثلا» و مانند آنها کمتر استفاده کنيد
معمولا هنگامي که فرد در حال صحبت کردن است، مخاطبان ميزان اعتماد به نفس او را ارزيابي مي‌کنند. بنابراين بايد از لحن گفتار و رفتارتان آگاه باشيد و کلماتي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *