مقالات

این، برای، خلاقیت، سیری، می‌تواند

دانلود پایان نامه

همچنین ارتباطات و مدارهای عصبی در مغز تقویت می‌شوند که تمرینی گسترده برای رشد است.
________________________________________
: تجسم خلاق و تکنیک‌های پیاده‌سازی آن
________________________________________
?. با محدودیت‌ها مقابله کنید

شاید کمی دشوار باشد اما خیلی از بزرگان معتقدند که آدمی در محدودیت‌ها ستاره می‌شود. محدودیت‌هایی که با آن رو‌به‌رو هستید، در زمینه‌های مختلفی سد راه می‌شوند مثلا محدودیت زمانی، انرژی یا کمبود منابع.
هر چقدر زمان کم‌تری برای ابراز خلاقیت به شما داده بشود، باز هم امکان مطابقت خود با محیط بیشتر و بیشتر می‌شود. بسیاری از فعالیت‌های هنری تنها در زمانی اندک صورت می‌گیرند.
نقاشی‌هایی که به‌سرعت کشیده می‌شوند و طرح‌های مختلفی که تنها در چند ثانیه به شاهکار بدل می‌شوند، همه و همه نشان‌گر این هستند که محدودیت نباید مانعی بر سر راه خلاقیت باشد.
?. شکست بخورید اما دچار رکود نشوید
دشمن درجه یکِ بیشتر ما ترس است. از شکست می‌ترسیم، از دسته‌اول نبودن ایده‌هایمان و ابراز آن می‌ترسیم، از حرف دیگران می‌ترسیم و… . بله فهرست این ترس‌ها دراز و طولانی است. یادتان باشد اقدام از هر گام دیگری مهم‌تر است.
همین‌که با ترس‌های خود مقابله کنید و جرئت شروع‌کردن داشته باشید، کافی است. مهم نیست که نتیجه‌ی تلاش شما چندان دندان‌گیر نیست، مهم نیست که برآمد و خروجی کارتان زشت یا حتی خراب از کار دربیاید؛ مهم این است که گام برداشتن در مسیری را آغاز کرده‌اید.
این یعنی از خیلی‌های دیگر یک بر هیچ جلو هستید. در هر حال شما وارد فرایند خلاقیت شده‌اید. شاید در طیف و گستره‌ی خلاقیت جایگاه مناسبی را کسب نکرده باشید اما به هر حال جای رشد دارید و می‌توانید به سمت جلو حرکت کنید. وقتی با ترس حتی وارد گود هم نمی‌شوید، رخوت و رکود همه‌ی وجودتان را فرا می‌گیرد.
________________________________________
: چطور با ترس از شکست مقابله کنیم؟
________________________________________
?. ایده‌های خلاقانه را آزاد کنید
ایده‌های خوب و خلاق را ابراز کنید. شاید نتیجه‌ی مطرح‌کردن ایده‌ای خوب چندان که انتظار دارید، به‌خوبی پیش نرود یا نتیجه در ذهن و روی کاغذ خیلی بهتر از عمل باشد، اما مهم نیست.
مهم این است که جرئت ابراز داشته باشید و با تخلیه و آزادکردن افکار خود مسیری پُررفت‌و‌آمد از ایده‌های ناب و تازه در ذهن‌تان ایجاد کنید.
?. سبک و سلیقه‌ی خود را پیدا کنید

زمینه‌ی مورد‌علاقه‌ی فعالیت‌تان هر چه که هست، باید در آن تمرین کنید. این تمرین از طریق پیگیری مطالب، اخبار و هر آنچه که پیرامون علاقه‌مندی‌هایتان وجود دارد، شکل می‌گیرد. مانند آهنربا اطلاعات مختلف را به خود جذب کنید.
بخوانید و بشنوید و ببینید. با این کار کم‌کم، سلیقه‌‌ی خودتان را پیدا می‌کنید و صاحب سبک می‌شوید. وقتی بدانید چه چیزهایی را دوست دارید و چه چیزهایی برای‌تان جالب نیست، بهتر می‌توانید برای ابراز خلاقیت فکر کنید.
?. به‌دنبال چیزهای الهام‌بخش باشید
خود را در معرض چیزهایی قرار بدهید که برای‌تان الهام‌بخش هستند. باید دقت کنید و ببینید که چه چیزهایی باعث الهام‌بخشی بیشتر به شما می‌شوند. برای بعضی از افراد چشمه‌ی خلاقیت در ناامیدی شروع به جوشش می‌کند و در برخی دیگر از افراد رویاپردازی روزانه موجب تحریک خلاقیت می‌شود.
تفاوت نویسندگان و هنرمندان خلاق با دیگران در این است که می‌دانند چگونه فرایند خلاقیت را مدیریت کنند. یعنی این دسته از افراد می‌دانند که چگونه و چطور از ایده‌ها بهره ببرند؛ این افراد لزوما از دیگران ایده‌های بیشتری ندارند، بلکه با تمرکز بر توسعه‌ی توانایی کسب ایده‌های تازه قدم در راه خلق می‌گذارند.
یادتان باشد که افکار تازه و سوژه‌های خلاقی که به ذهن‌تان خطور می‌کند، یادداشت کنید و اجازه ندهید که از بین بروند تا در موقعی مناسب از آنها بهره‌برداری کنید.
________________________________________
: این جملات الهام بخش را همیشه به یاد داشته باشید
________________________________________
?. خلاقیت به‌معنای توسعه ارتباطات است
پیوند دانش و تجربه، بهترین نتایج را به‌همراه دارد. این پیوند میان دانش و خلاقیت هم نتیجه‌ای مشابه به‌همراه دارد. خلاقیت به‌معنای توانایی برقراری ایجاد ارتباطات میان چیزهای مختلف است. استیو جابز معتقد است افراد خلاق قادر هستند رابطه‌ای را در میان اشیا و مفاهیم ببینند که دیگران از درک آن عاجز هستند.
به همین دلیل گاهی نیز احساس می‌کنند آنچه پیشنهاد کرده‌اند و از آن استقبال شده، کاملا بدیهی بوده و ارزش ستایش دیگران را ندارند. دانشمندان کشف کرده‌اند، خلاقیت زمانی شکل می‌گیرد که بخش‌های مختلف مغزی باهم در ارتباط قرار می‌گیرد.
افراد خلاق تجربه‌های مختلف خود در زندگی و وقایع مختلف را کنار هم می‌گذارند و به نتیجه‌ای جالب می‌رسند؛ مانند استیو جابز و تولید تلفن‌هایی هوشمند که با الهام از صفحه نمایش‌های قدیمی و کنار هم قرار دادن مؤلفه‌های ساختاری آنها خلق و ایجاد شد.
??. رقابتی سالم را به‌یاد داشته باشید

احتمالا شنیده‌اید، جمعی که شما در آن بهترین و باهوش‌ترین فرد هستید، مناسب‌تان نیست. این جمله بسیار عمیق است و نشان می‌دهد که همیشه باید در پی رشد مداوم بود.
وقتی ببینید از همه بهتر هستید، از خلاقیت و رشد باز می‌مانید. وجود کسانی‌که از شما بهتر عمل می‌کنند و شایستگی‌ بیشتری نشان می‌دهند، باعث می‌شود تا با رقابتی سالم تلاش و تمرکزتان را برای توسعه بیشتر کنید.
??. معاشرت‌های خود را مدیریت کنید
هر فرد برآیند تأثیرات پیرامون خود است. شما رفتاری مشابه با ? فردی را پیدا می‌کنید که بیشترین معاشرت را با آنها دارید. رفتار شما میانگین رفتارهای آنها خواهد شد.
پس دقت کنید که هم‌نشینان‌تان چه کسانی هستند. اگر اطراف‌تان را افرادی خلاق و الهام‌بخش پر کنند، قطعا تأثیرات مثبتی روی شما خواهند داشت و چشمه‌ی خلاقیت‌تان را نیز به جوش‌و‌خروش درمی‌آورند.
________________________________________
: دوست واقعی کیست؟ آیا شما دوست واقعی دارید؟
________________________________________
??. خلق بدون ریزبینی را تجربه کنید
برای افزایش مداوم خلاقیت‌تان باید تلاش کنید تا از ریزبینی و نکته‌سنجی‌هایی که مانع از به‌پروازدرآمدن ذهن برای بروز خلاقیت می‌شوند، دور بمانید.
داشتن و طراحی چهارچوب و چشم‌انداز برای ورود به فرایند خلاق کافی است. اگر مدام در پی نتیجه و نگران اظهارنظرهای دیگران باشید، قدرت خلق را از دست خواهید داد.
??. خلق در تنهایی به‌وقوع می‌پیوندد

یادتان باشد که خلاقیت با غوطه‌ورشدن در افکار عمیق انفرادی شکل می‌گیرد. همکاری، فعالیت گروهی و جلسات طوفان فکری اگرچه بسیار مفید هستند و می‌توانند ایده‌ها و مسیرهای تازه‌ای در ذهن ایجاد کنند، برای خلق آثار هنرمند باید تنها بیندیشد و در خلوتی باشکوه به‌نتیجه برسد.
اگر به‌عنوان هنرمندی جوان در مسیر خلق و تولید گام برداشته‌اید یا در هر عنوانی قصد ایجاد خلاقیت دارید، بهتر است قدر تنهایی را بدانید و به کمک آن در آرامش به تمرکز و خلق بپردازید.
??. فقط شروع کنید
بسیاری از مشاهیر دنیای هنر و کسب‌وکار معتقدند برای دست‌یابی به نتایج مثبت و تازه باید تلاش کنید تا همت لازم برای شروع را در نهاد خود بیدار کنید.
پس از عزم‌کردن و شروع راه، می‌توانید با تعیین دقیق نقطه‌ی شروع و ایجاد ضرب‌الاجل برای خود در تکمیل فرایند و مسیری که آغاز کرده‌اید، رو به جلو حرکت کنید. همچنین امکان بازبینی و سنجش پیشرفت خود در مسیر را نیز مشاهده کنید.
________________________________________
: ? ویژگی یک فعالیت خلاقانه‌ لذت‌بخش
________________________________________
??. ارائه‌ی آثار خلاق و نشان‌دادن آن به دیگران
هنگام شادی در مغزمان ماده‌ای شیمیایی به‌نام دوپامین ترشح می‌شود. این ماده باعث می‌شود احساس خوشی به ما دست بدهد. انجام فعالیت‌های لذت‌بخش و اموری با نتایج خوب، باعث ترشح بیشتر دوپامین می‌شوند.
وقتی کاری خلاقانه انجام می‌دهید و نتیجه آن را به دیگران نشان می‌دهید، احساس خوشحالی و لذت زیادی را تجربه خواهید کرد. پس به‌یاد داشته باشید که بخش مهمی از فرایند خلاقیت، نمایش و ارائه آن به دیگران است.
??. الگوبرداری هدفمند را فراموش نکنید
گاهی‌ اوقات آنچه در ذهن می‌پرورانید، در مرحله‌ی اجرا اصلا به‌خوبی انتظارتان پیش نمی‌رود. یکی از روش‌هایی که به کمک آن می‌توانید به نتایج خلاق و مثبت برسید، الگوبرداری از افراد موفق است.
در خلال این الگوبرداری، امکان یافتن و کشف سبک و سیاق شخصی به‌وجود می‌آید. بسیاری از هنرمندان معروف با انتخاب آگاهانه‌ی الگوها و اسطوره‌هایی برای خود به افرادی بسیار موفق بدل شده‌اند. پس انتخاب آگاهانه‌ی الگوها را فراموش نکنید.
??. به کارهای موردعلاقه‌تان بپردازید
هیچ‌کس تحت فشار انگیزه‌ی لازم برای ایجاد و اجرای خلاقیت پیدا نمی‌کند. سعی کنید به کارهایی بپردازید که به آنها علاقه دارید و شما را شاد و سرگرم می‌کند. در چنین حالتی امکان رشد و بروز خلاقیت خیلی بیشتر است.
عشق و لذت باعث می‌شود شادی وجودی‌تان در انجام کار متبلور و نمایان شود و انگیزه‌ی لازم برای تلاش در شما بیدار شود و بیدار بماند.
________________________________________
در ادامه بخوانید: توصیه‌های آلبرت اینشتین برای افزایش هوش و خلاقیت کودکان
________________________________________

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید
مقالات صوتی

مجموعه صوتی پرطرفدارترین مقالات با موضوع یادگیری، هوش و تقویت حافظه
هیچ‌وقت برای یادگرفتن دیر نیست

7000تومانبرای کاهش وزن باید میزان کالری دریافتی روزانه‌ی خود را کاهش دهید. متأسفانه رژیم‌های لاغری باعث افزایش اشتها و احساس گرسنگی می‌شوند. این موضوع باعث سخت‌تر شدن کاهش وزن و ثابت نگه داشتن آن می‌شود. برای همین ما در ادامه به بررسی ?? راه علمی کاهش اشتها و احساس گرسنگی بیش از اندازه می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

________________________________________
: طرز تهیه ? دمنوش لاغری که چربی سوزی را سرعت می‌بخشد
________________________________________
?. پروتئین کافی مصرف کنید
افزایش پروتئین در رژیم غذایی‌تان، می‌تواند باعث احساس سیری و کاهش اشتها در شما شود. به این ترتیب که غذای مصرفی در وعده‌ی غذایی بعدی کاهش یافته و وزن شما کم می‌شود. برای مثال تحقیقی بر دو نوع رژیم غذایی صبحانه انجام شد. یکی از صبحانه‌ها تخم مرغ و دیگری نان شیرین بود که هر دو با کالری برابر بودند. در دوره‌ی هشت هفته‌ای مطالعات، آن دسته‌ای که تخم مرغ مصرف کرده بودند، ?? درصد وزن و ?? درصد بیش‌تر چربی از دست داده بودند. علاوه بر این دریافت مقدار زیادتری پروتئین، می‌تواند از کاهش حجم عضلات در طول دوره‌ی رژیم غذایی جلوگیری کند. افزودن پروتئین تا ‌?? الی ?? درصد کالری روزانه یا ? تا ?.? گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن‌تان، می‌تواند برای تأثیرگذاری کافی باشد.
?. انتخاب غذاهای غنی از فیبر

میزان بالای فیبر دریافتی موجب ارتجاع معده و کاهش اشتها می‌شود. سرعت خالی شدن معده را کاهش داده و باعث آزاد شدن هورمون‌های سیری می‌شود. هم‌چنین با تخمیر فیبر در روده، نوع خاصی اسیدهای چرب (short-chain fatty acids) تولید می‌شوند که به افزایش احساس سیری منجر می‌شود.

تحقیقات جدید نشان داده‌اند افزودن لوبیا، نخود فرنگی، نخود و عدس در رژیم غذایی، می‌تواند ?? درصد حس سیری بیشتری در مقایسه با غذاهای با کالری مساوی ولی کم فیبر ایجاد کند. غله‌های غنی شده کامل از فیبر نیز می‌توانند در القای حس سیری مؤثر باشند. مصرف ?? گرم فیبر بیش‌تر می‌تواند کالری دریافتی روزانه‌ی شما را تا ?? درصد کاهش دهد. این کار منجر به کاهش تقریبا ? کیلوگرم از وزن‌تان در مدت ? ماه می‌شود.
با این حال بررسی‌های اخیر، تأثیرات کم‌تری از فیبر را نشان داده‌اند که این موضوع می‌تواند به خاطر نوع فیبر مورد بررسی باشد. فیبرهای چسب‌ناک‌تر مانند پکتین‌ها، بتاگلوکان‌ها (نوعی قند که در دیواره‌های سلولی حبوبات و غلات وجود دارد) و صمغ گوار حس سیری بیش‌تری در مقایسه با فیبرهای با چسبندگی کم به وجود می‌آورند. البته دقت کنید که مصرف بیش از اندازه‌ی فیبر می‌تواند اثرات منفی هم به همراه داشته باشد.
غذاهای غنی از فیبر معمولا حاوی مواد سودمند دیگری مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان‌ها و ترکیبات گیاهی مفید را نیز به همراه داشته باشد. بنابراین انتخاب رژیمی حاوی میوه‌ها، سبزی‌ها، حبوبات، مغزها و غلات کامل می‌تواند سلامت ما را در دراز مدت تأمین کند.
تبلیغات

________________________________________
: لاغری بدون ورزش راحت‌تر و موثرتر است؛ بخوانید چرا و چگونه
________________________________________
?. مواد غذایی جامد را به مایعات ترجیح دهید
کالری ایجاد شده از غذاهای جامد نسبت به غذاهای مایع تأثیر متفاوتی بر اشتها دارند. در تحقیقات جدید افرادی که میان وعده‌ی مایع مصرف کرده بودند در مقایسه با آن‌هایی که میان وعده‌ی جامد خورده بودند، احتمال این‌که در وعده‌ی غذایی بعدی اشتهای کم‌تری داشته باشند، ?? درصد کم‌تر بود.
در مطالعات دوم آن دسته که میان‌وعده‌‌ی نیمه مایع خورده بودند در مقایسه با دسته‌ای که میان وعده‌ی مایع صرف کرده بودند، احساس سیری بیش‌تر و قاعدتا تمایل کم‌تری به خوردن داشتند. مواد غذایی جامد نیاز بیش‌تری به جویدن دارند که همین امر موجب می‌شود زمان بیش‌تری طول بکشد تا علائم سیری به مغز برسد. هم‌چنین دانشمندان معتقدند جویدن بیش‌تر باعث افزایش زمان ارتباط با گیرنده‌های مزه و افزایش حس سیری می‌شود.
‍?. بیش‌تر قهوه بنوشید
قهوه تأثیر مثبتی بر سلامت و عملکرد ما حین ورزش داشته و علاوه بر آن می‌تواند باعث کاهش اشتها شود. تحقیقات نشان می‌دهد مصرف قهوه میزان آزاد شدن پپتید YY (هورمون ضد اشتها) را افزایش می‌دهد. این هورمون در روده تولید شده و در پاسخ به خوردن و احساس سیری آزاد می‌شود.
دانشمندان بر این باورند پپتید YY نقش مهمی در تعیین میزان اشتهای شما بازی می‌کند. قهوه‌ی بدون کافئین تا ? ساعت پس از مصرف، از احساس گرسنگی جلوگیری می‌کند.
________________________________________
: چرا باید قبل از ورزش قهوه بنوشیم
________________________________________
?. زیاد آب بنوشید

نوشیدن آب پیش از وعده‌های غذایی می‌تواند باعث کاهش اشتها شود. هم‌چنین باعث می‌شود بعد از صرف وعده‌ی غذایی تا مدت بیش‌تری احساس سیری کنید و در نهایت به کاهش وزن‌تان کمک می‌کند. تحقیقات نشان داده مصرف ? لیوان آب دقیقا قبل از وعده‌ی غذایی می‌تواند تا ?? درصد غذای مصرفی شما را کاهش دهد.
دانشمندان معتقدند مصرف ??? میلی‌لیتر آب ارتجاع کافی را در معده به وجود می‌آورد تا پیام سیری به مغز مخابره شود. البته آب به سرعت از معده خالی می‌شود. لذا بهترین کار این است که آب تا جای ممکن نزدیک به صرف وعده‌‌ی غذایی نوشیده شود.
جالب است بدانید، مصرف سوپ در ابتدای وعده‌ی غذایی نیز می‌تواند نقش مشابهی داشته باشد. دانشمندان مشاهده کرده‌اند که مصرف یک کاسه سوپ پیش از وعده‌ی غذایی می‌تواند باعث کاهش حس گرسنگی و مصرف تقریبا یک صد کالری کم‌تر در هر وعده‌ی غذایی شود.
________________________________________
: فواید نوشیدن آب چیست و میزان لازم آن برای بدن چقدر است؟
________________________________________
?. با هوشیاری غذا بخورید
به طور طبیعی مغز شما متوجه سیری یا گرسنگی‌تان می‌شود. البته در مواردی مانند سریع غذا خوردن یا خوردن در حالی که حواس‌تان پرت است، دریافت پیام‌ سیری را برای مغزتان مشکل می‌کند. با از بین بردن عوامل حواس‌پرتی و توجه به غذایی که جلوی‌تان هست، این مشکل را حل کنید و همین کار کلید متفکرانه غذا خوردن است.
تحقیقات نشان داده توجه به غذایی که می‌خورید، باعث ایحاد احساس بهتری حین خوردن می‌شود. این کار موجب می‌شود توجه شما بیش از کمیت به سمت کیفیت معطوف شود و عادت کم‌تر خوردن را در شما ایجاد کند. هم‌چنین به نظر می‌رسد بین گرسنگی و سیری و چیزی که چشم شما می‌بیند ارتباطی وجود دارد.
آزمایشی انجام شد و در آن به شرکت‌کنندگان دو milkshakes (مخلوط شیر، شربت و بستنی) یکسان داده شد. بر روی یکی از آن‌ها عنوان «حاوی ??? کالری» و روی دیگری عنوان «حاوی ??? کالری» ثبت شد. با آن‌که هر دو گروه در واقع مقدار یکسانی کالری دریافت کردند، ولی میزان هورمون گرسنگی در کسانی که نوشیدنی با عنوان پُرکالری را مصرف کرده بودند، سطح پایین‌تری را نشان می‌داد.
باور این‌که یک نوشیدنی کالری بیش‌تری دارد، نقاطی از مغز را که با حس سیری ارتباط دارد، فعال می‌کند. بنابراین حس سیری شما با چیزی که می‌بینید می‌تواند تغییر زیادی را نشان دهد. ضمنا توجه شما به چیزی که می‌خورید، می‌تواند بسیار مفید باشد.
?. شکلات تلخ زیاد مصرف کنید

مزه‌ی تلخی در شکلات تلخ باعث کاهش اشتها شده و گرایش شما به مصرف چیزهای شیرین را پایین می‌آورد. محققین معتقدند اسید استئاریک موجود در شکلات تلخ سرعت هضم شما را پایین آورده و در افزایش حس سیری مؤثر است.
جالب است بدانید حتی بوییدن ساده شکلات تلخ هم می‌تواند اثری مشابه مصرف آن داشته باشد. در مطالعه‌ای مشاهده شد بو کردن شکلات تلخ تا ??? می‌تواند اثری مشابه

92