در میانه¬‌ی راه است که شما می‌فهمید برای اتمام راه چقدر زحمت و زمان نیاز دارید. در این وضعیت، ناامید می‌شوید و گاه و بی‌¬گاه برای خارج شدن از ناحیه‌آسودگی و حرکت رو به جلو به مشکل برمی‌خورید.
در میانه¬‌ی راه، به این فکر کنید که از اول اصلا چرا وارد این راه شدید؟ علل شخصی، منطقی و مهمی که باعث شدند بخواهید به این هدف برسید چه بودند؟ اغلب به یاد آوردن همین «چراها» به ما کمک می‌کنند وقتی دچار رخوت می‌شویم بار دیگر انگیزه پیدا کنیم.
در این حال، به این حرف کنفُسیوس، فیلسوف چینی، فکر کنید: «مهم نیست چقدر کند حرکت می‌کنید، مهم این است که از حرکت کردن باز نایستید.» وقتی به میانه‌¬ی راه رسیدید به حرکت رو به جلو ادامه دهید. خودتان را متعهد کنید که در روز برای رسیدن به هدفتان کاری، هرچند کوچک، انجام دهید.
________________________________________
: چطور پشتکار خود را زیاد کنیم؟
________________________________________
?. به یاد داشته باشید که رکود تا ابد ادامه نخواهد داشت و بلافاصله برای رهایی از رکود اقدام کنید
با قدم‌¬های کوچک شروع به حرکت به سمت هدف خود کنید. به یاد داشته باشید که استقامت و استواری می¬‌تواند شانس رسیدن شما به موفقیت را چندین برابر کند. یادتان باشد، راه رسیدن به موفقیت پر از پستی و بلندی است. حرکت رو به جلو در شرایطی که انگیزه‌ی خود را از دست داده¬‌اید کمک می¬‌کند تا بر ترس‌¬های خود غلبه کنید، از منطقه‌ی آسایش خارج شوید و افکار منفی را از خود دور کنید. هر قدمی که در این شرایطِ سخت به سمت جلو برمی¬‌دارید کمک می¬‌کند تا حس اعتماد و توانمندی در شما تقویت شود و مثل تکانه¬‌ای است که شما را به سمت خروج از رکود هل می‌دهد.
هرگاه در زندگی برای رسیدن به هدفی برنامه‌¬ریزی ¬کنید، قطعا با مشکلات و سختی‌¬هایی روبه‌رو خواهید شد. این مشکلات و سختی‌¬ها باعث می‌¬شوند انگیزه¬‌ی خود را از دست بدهید و با سر وارد رکود و رخوت شوید. در این شرایط، غلبه بر مشکلات و تلاش برای خروج از رکود کمک می¬‌کند تا به موفقیت بلندمدت خود دست پیدا کنید. وقتی بفهمید که می¬¬‌¬توان در روزهای بد و سخت به خود انگیزه داد، در¬خواهید یافت که در آینده با مشکلات سخت¬‌تر چطور باید دست و پنجه نرم کنید.
هر آدمی در دوره¬‌ای از زندگی دچار رکود می¬‌شود. درک علت از دست دادن انگیزه و اقدام برای رهایی هرچه سریع¬‌تر از شر این رکود، کمک می¬‌کند تا به موفقیت‌¬های بزرگی که در انتظار شما هستند، دست پیدا کنید.
برگرفته از: lifehack.orgهمیشه وقتی به سوزاندن کالری و کاهش وزن فکر می‌کنیم، ناخودآگاه به یاد ورزش و رژیم‌های غذایی سخت و ناخوشایند می‌افتیم. ولی جالب است بدانید که راه‌های غیرمعمول دیگری نیز برای افزایش تعداد کالری‌های که می‌سوزانید، وجود دارد. در این مقاله قصد داریم ? راه عجیب برای افزایش سوزاندن کالری را به شما معرفی کنیم که با گنجاندن آنها در برنامه‌ی روزمره‌ی خود می‌توانید وزن بیشتری کم کنید.
________________________________________
: لاغری ران و ساق پا؛ ?? حرکت که به پاهای شما فرم می‌دهد
________________________________________
?. قرار گرفتن در معرض سرما

قرار گرفتن در معرض هوای سرد، از طریق تحریک فعالیت چربی قهوه‌ای در بدن به افزایش میزان سوخت‌و‌ساز کمک می‌کند. در ذخایر چربی بدن علاوه بر چربی سفید مقادیر اندکی چربی قهوه‌ای نیز وجود دارد. این دو نوع چربی اثرات بسیار متفاوتی در بدن دارند. چربی سفید موجب التهاب، مقاومت به انسولین و تشکیل ذخیره‌ی چربی در بدن می‌شود در حالی‌که چربی قهوه‌ای موجب افزایش سوزاندن کالری می‌شود و برای کاهش وزن و کنترل دیابت مفید است. اثر کالری‌سوزی چربی قهوه‌ای در افراد مختلف یکسان نیست ولی به‌طورکلی به‌نظر می‌رسد که افراد چاق در مقایسه با افراد لاغر چربی قهوه‌ای فعال کمتری دارند. بر اساس پژوهش‌های اولیه‌ی انجام گرفته بر روی حیوانات مشخص شده است که مواجهه‌ی مزمن با سرما، موجبِ «قهوه‌ای شدن» چربی سفید بدن می‌شود. البته مطالعه بر روی این موضوع همچنان ادامه دارد. مطالعات انسانی نشان داده است که قرار گرفتن در معرض هوای سرد (بسته به میزان چربی قهوه‌ای فعال در بدن)، موجب افزایش قابل توجه سوزاندن کالری می‌شود.
البته برای بهره‌مند شدن از این مزیت نیازی نیست که سرمای بسیار شدیدی را تحمل کنید. در مطالعه‌ای مردان جوان و سالم با ترکیب بدنی مشابه به‌مدت ? ساعت در محیطی با دمای ?? درجه‌ی سانتی‌گراد قرار گرفتند. اگرچه سوزاندن کالری در همه‌ی آنها مشاهده شد، ولی این تا?ثیر در مردانی که بالاترین فعالیت چربی قهوه‌ای را داشتند، ? بار بیشتر بود.
در بررسی دیگری ?? مرد لاغر اندام به‌طور منظم و به‌مدت ? ساعت در معرض هوایی با دمای ?? درجه‌ی سانتی‌گراد قرار گرفتند و به‌طور میانگین روزانه ??? کالری بیشتر سوزاندند. با اجرای چند روش ساده می‌توانید از مزایای قرار گرفتن در معرض هوای سرد بهره‌مند شوید؛ برای مثال می‌توانید دمای هوای خانه را اندکی پایین بیاورید، دوش آب سرد بگیرید یا در هوای سرد بیرون قدم بزنید.

جمع‌بندی: بررسی‌ها نشان داده است که قرار گرفتن در معرض هوای سرد موجب تحریک فعالیت چربی قهوه‌ای می‌شود و این مسئله به افزایش تعداد کالری‌هایی که می‌سوزانید، کمک می‌کند.
________________________________________
: رژیم لاغری یک هفته ای؛ چگونه در یک هفته ??? کیلوگرم وزن کم کنیم؟
________________________________________
?. نوشیدن آب سرد
آب بهترین نوشیدنی برای رفع تشنگی و هیدراته ماندن بدن است. در بررسی‌هایی که روی بزرگ‌سالان و کودکان عادی و دارای اضافه‌وزن انجام شده، مشخص شده است که نوشیدن آب به‌طور موقت سوخت‌و‌ساز بدن را افزایش می‌دهد. به علاوه بعضی بررسی‌ها نشان داده است که با نوشیدن آب سرد می‌توان این تا?ثیر را به حداکثر رساند.
تبلیغات

به گفته‌ی گروهی از پژوهشگران، ?? درصد از این افزایش میزان سوخت‌و‌ساز بدن به این دلیل است که بدن شما آب سرد نوشیده شده را گرم می‌کند تا به دمای بدن برسد. دو مورد از بررسی‌های این پژوهشگران بر روی افراد جوان نشان داد که نوشیدن ??? میلی‌لیتر آب سرد موجب افزایش سوزاندن کالری به میزان ?? تا ?? درصد در مدت ?? دقیقه می‌شود. البته تعداد افراد بررسی شده نسبتا اندک بود و پژوهش‌های دیگری نشان می‌دهد که تا?ثیر نوشیدن آب سرد بر میزان سوخت‌و‌ساز بدن در میان افراد مختلف متفاوت است. برای نمونه در مطالعه‌ی دیگری که بر روی بزرگ‌سالان جوان و سالم انجام گرفت، نوشیدن ??? میلی‌لیتر آب سرد موجب شد میزان مصرف کالری در بدن آنها در مدت ?? دقیقه ??? درصد افزایش پیدا کند.
جمع‌بندی: بررسی‌ها نشان داده است که نوشیدن آب سرد به‌طور موقت میزان سوزاندن کالری را افزایش می‌دهد ولی میزان این افزایش در افراد مختلف یکسان نیست.
?. جویدن آدامس

مشخص شده است که جویدن آدامس موجب داشتن احساس سیری و در نتیجه کاهش میزان کالری دریافتی از میان‌وعده‌ها و تنقلات می‌شود. شواهد دیگری نیز وجود دارد که نشان می‌دهد جویدن آدامس موجب افزایش سرعت سوخت‌و‌ساز بدن می‌شود. در پژوهش مختصری در این زمینه مردانی با وزن طبیعی وعده‌های غذایی را در ? زمان مختلف صرف کردند و مشاهده شد که با جویدن آدامس پس از هر وعده‌، میزان کالری سوزانده شده در بدن آنها افزایش قابل توجهی یافت. در مطالعه‌ی دیگری که بر روی ?? مرد و زن جوان انجام شد، از آنها خواسته شد پس از هر وعده‌ی غذایی به‌مدت ?? دقیقه آدامس بجوند و مشاهده شد که میزان سوخت‌و‌ساز بدن آنها نسبت به زمانی که آدامس نمی‌جویدند بالاتر بود. به علاوه میزان سوخت‌و‌ساز بدن آنها پس از یک شب ناشتا، بالاتر باقی ماند. البته حتما باید از آدامس بدون قند استفاده کنید تا از این مزایا بهره‌مند شوید و به سلامت دندان‌های خود آسیبی وارد نکنید.
جمع‌بندی: به‌نظر می‌رسد که جویدن آدامس پس از وعده‌های غذایی یا بین آنها میزان سوخت‌و‌ساز بدن را افزایش می‌دهد.
________________________________________
: زنجبیل و لاغری؛ نحوه مصرف زنجبیل برای چربی سوزی چگونه است؟
________________________________________
?. اهدای خون
اهدای خون علاوه بر اینکه می‌تواند زندگی انسانی را نجات بدهد تعداد کالری‌هایی را که می‌سوزانید (دست‌کم به‌طور موقتی) نیز افزایش می‌دهد. بر اساس منابع آنلاین، پژوهشگران در دانشگاه کالیفرنیای سن‌دیگو، دریافته‌اند که به‌طور میانگین اهدای یک پاینت خون موجب سوزاندن ??? کالری می‌شود. البته مطالعه‌ای که این رقم را تا?یید کند در دست نیست ولی افزایش قابل توجه میزان مصرف کالری پس از اهدای خون منطقی به‌نظر می‌رسد.
وقتی خون اهدا می‌کنید، بدن شما برای جایگزین کردن خونی که از دست داده‌اید و ساخت پروتئین‌های جدید، سلول‌های قرمز خونی و سایر اجزای خون انرژی مصرف می‌کند. البته اهدای خون را نمی‌توان هر روز انجام داد و به‌طورکلی باید بین نوبت‌های اهدای خون دست‌کم ? هفته صبر کنید تا ذخیره‌ی خونی شما دوباره پر شود. پژوهش‌ها نشان داده است که اهدای خون فواید فراوان دیگری نیز برای سلامتی دارد، مانند کاهش شاخص‌های التهابی، افزایش فعالیت آنتی‌اکسیدانی و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، ولی مهم‌تر از همه‌ این است که با اهدای خون خود جان فردی را نجات می‌دهید.
جمع‌بندی: با اهدای خون علاوه بر کمک به نجات زندگی دیگران، به‌طور موقت تعداد کالری‌های سوزانده شده در بدن خود را افزایش می‌دهید و از فواید دیگری که برای سلامتی‌تان دارد نیز بهره‌مند می‌شوید.
________________________________________
: طرز تهیه نوشیدنی لاغری؛ ?? نوشیدنی چربی سوز که باید بشناسید
________________________________________
?. بی‌قراری
همه‌ی ما می‌دانیم که ورزش کردن موجب سوزاندن کالری و کمک به حفظ تناسب اندام می‌شود ولی اَشکال ظریف‌تری از فعالیت‌های فیزیکی نیز به افزایش میزان سوخت‌و‌ساز بدن کمک می‌کند؛ این مفهوم با نامِ «گرمازایی فعالیت‌های غیرورزشی» (NEAT) شناخته می‌شود که شامل بی‌قراری و جنب‌وجوش است. بی‌قراری به معنیِ حرکت دادنِ بخش‌هایی از بدن به شیوه‌ای ناآرام و بی‌قرار است. برای نمونه می‌توان به تکان دادن مکرر پا، ضربه زدن با انگشتان بر روی میز و بازی کردن با انگشتر اشاره کرد. در مطالعه‌ای مشخص شد که وقتی افراد هنگام نشستن یا ایستادن بی‌قرارند به‌طور میانگین ? تا ? بار بیشتر از زمانی که آرام نشسته یا ایستاده‌اند، کالری می‌سوزانند.
مطالعه‌ی دیگری نشان داد که بالاترین میزان افزایش سوخت‌و‌ساز در واکنش به بی‌قراری و سایر انواع فعالیت‌های غیرورزشی در افرادی مشاهده می‌شود که وزن بالایی دارند. در بعضی موارد NEAT کمک قابل توجهی به مصرف روزانه‌ی کالری می‌کند. برای نمونه گروهی از پژوهشگران عقیده دارند که ترکیبی از بی‌قراری، پیاده‌روی و ایستادن (بسته به وزن و میزان فعالیت فرد)، موجب سوزاندن حداکثر ???? کالری اضافه در روز می‌شود. بعضی از متخصصان به مردم توصیه می‌کنند که ترکیبی از بی‌قراری و سایر اَشکال فعالیت‌های غیرورزشی را به زندگی روزمره‌ی خود وارد کنند تا از مزیت‌های آن برای سوزاندن کالری و جلوگیری از افزایش وزن بهره‌مند شوند. ازجمله روش‌های دیگر برای بهره بردن از NEAT می‌توان به استفاده از پله به‌جای آسانسور، استفاده از میز به‌صورت ایستاده و انجام کارهای نظافتی اشاره کرد.
جمع‌بندی: بی‌قراری در زمان نشستن یا ایستادن (به‌ویژه در افرادی که اضافه‌وزن دارند)، موجب افزایش تعداد کالری‌های سوزانده شده در طی روز می‌شود.
________________________________________
: میوه های لاغر کننده؛ ?? میوه‌ای که باید در رژیم لاغری خود جای دهید
________________________________________
?. خندیدن

حتما شنیده‌اید که می‌گویند خنده بهترین داروست. در واقع پژوهش‌ها نشان داده است که خندیدن، جنبه‌های زیادی از سلامت روحی و جسمی ازجمله حافظه، سیستم ایمنی بدن و عملکرد شریان‌ها را بهبود می‌دهد. البته خندیدن موجب سوزاندن کالری نیز می‌شود. در مطالعه‌ای ?? زن و شوهر فیلم‌های طنز یا جدی تماشا کردند و مشاهده شد که میزان سوخت‌و‌ساز بدن آنها وقتی هنگام تماشای فیلم‌های کمدی می‌خندیدند، ?? تا ?? درصد افزایش یافت. گرچه این میزان افزایش خیلی زیاد نیست ولی خندیدن به‌طور منظم راه خوبی برای بهبود سلامت عمومی بدن و همچنین شادتر بودن است.
برگرفته از: authoritynutrition.comوقتی پای انتخاب و تصمیم گیری به‌میان می‌آید، کار خیلی سخت می‌شود. سردرگمی، شک و دوراهی‌های موجود در مسیر انتخاب‌هایی که با علایق سروکار دارند، بسیار پیچیده هستند. مثلا انتخاب رشته تحصیلی یا دانشگاهی برای بعضی از افراد واقعا سخت است چون نمی‌دانند دقیقا به چه چیزهایی علاقه دارند و از چشم‌انداز آینده تصویر واضحی ندارند. درواقع قبل از اینکه کاری را شروع کنیم، لازم است میزان علاقه خود نسبت به پیگیری و انجام آن را بدانیم. اگر بی‌هدف و بدون شناسایی درست خواسته‌ها، قدم در راه بگذاریم با احتمال بسیار کمی می‌توانیم متعهدانه و با موفقیت پیش برویم. در این نوشته مواردی عنوان‌ شده که به ما یاد می‌دهند چگونه علایق‌مان را کشف کنیم و آنها را رشد بدهیم. با ما همراه باشید.

:
چگونه استعدادها و علایق خود را اولویت‌بندی و مدیریت کنیم؟
ضروری‌ترین مهارت های زندگی که در مدرسه یاد نمی‌گیرید
این قوانین موفقیت شما را به خواسته‌هایتان می‌رساند
?. شناخت و تعریف چشم‌انداز مناسب
در گام اول باید چشم‌انداز و مسیری دقیق و دلخواه برای خود ترسیم کنیم. وقتی با نگاه منفی پیش می‌رویم و از قبل خود را بی‌میل و بازنده می‌پنداریم، بدیهی است که نمی‌توانیم هدف گذاری مطلوبی داشته باشیم. باید باور کنیم، برخی از کارها برای‌مان دل‌پذیر است و زندگی ما نیز با وجود برخی اهداف و حضور در برخی مسیرها خواستنی‌تر و دوست‌داشتنی‌تر می‌شود. پس با شناخت علاقه و تعریف چشم‌اندازی زیبا از آن، به‌سمت رشد و شکوفایی پیش خواهیم رفت.
تابه‌حال دقت کرده‌اید که رفتن به یک رستوران با این پیش‌فرض که گرسنه نیستید و میل به غذا ندارید یا منوی رستوران برای‌تان جالب نخواهد بود، امکان اینکه در آن رستوران غذایی انتخاب کنید و بالذت بخورید، بسیار کم می‌شود؟ زندگی نیز دقیقا به همین شکل است. اگر مدام به خود بگویید که امکان یافتن و رسیدن به علایق و آرزوها برای شما وجود ندارد، به جایی نمی‌رسید. باید با نگاهی باز در پی کشف فرصت‌ها باشید. مدام به خود نگویید که “من نمی‌دانم به چه چیزی علاقه دارم”، “پیگیری علایق و آرزوها سخت و دشوار است” و… . این حجم از منفی‌گرایی شما را از دیدن فرصت‌ها و امکان‌های کوچکی که دور و اطراف‌تان وجود دارند، با فاصله‌ای زیاد دور می‌کنند.
نکته مهم دیگر، اطرافیان شما هستند. چند نفر از اطرافیان شما به دنبال علاقه و آرزوهای خود می‌روند و در این زمینه موفق عمل می‌کنند؟ اگر پاسخ‌تان این است که تقریبا هیچ‌کس، باید درباره حلقه ارتباطی خود تجدیدنظر کنید. وجود کسانی که با ذوق و اشتیاق در پی یافتن و رسیدن به علایق‌شان هستند، شما را نیز تشویق می‌کند و برای‌تان الهام‌بخش است.

گاهی‌اوقات آن‌قدر می‌ترسیم و خود را ضعیف می‌پنداریم که جرئتی برای ابراز علایق‌مان پیدا نمی‌کنیم. همه‌ی ما توانا هستیم و ارزشمند. پس کافی است دل به دریا بزنیم، علایق‌مان را با صدای بلند مطرح کنیم و با اشتیاقی که حاصل می‌شود در جهت دست‌یابی به آنها تلاش کنیم.
________________________________________
: چگونه استعداد خود را کشف کنیم
________________________________________
?. کشف لایه‌های پنهان علایق

تبلیغات

بعد از اینکه دریافتیم چه چیزها و کارهایی را دوست داریم و بیشتر می‌پسندیم، باید به سراغ ابعاد عمیق‌تر علایق برویم. مثلا شاید احساس می‌کنیم که تمایل زیادی به تدریس داریم و سعی می‌کنیم این مهارت را تجربه کنیم. خب، در اینجا لازم و ضروری است که ریشه‌های این علاقه را به‌خوبی و بادقت شناسایی کنیم. چرا دوست داریم تدریس کنیم؟ ارتباط با دانش‌آموزان؟ تکرار آموخته‌ها؟ یا شاید میل به رهبری.
همان‌طور که دیدید در پاسخ به دو مورد اول، بدیهیاتی درباره علایق آشکار شد، اما گزینه میل به رهبری نوعی لایه پنهانی و عمیق در تدریس بود که با واشکافی خواسته‌ها و علایق به آن رسیدیم. کشف نیت‌های درونی بسیار مهم است و باعث می‌شود دقیق‌تر خودمان را بشناسیم. در واقع در زندگی تمام ما لحظات و تجربه‌هایی وجود دارد که آنها را به سایر موارد ترجیح می‌دهیم. باید تلاش کنید که این لحظات و گزینه‌ها را کشف کنید. نگذارید که احساس شادی و خرسندی‌ای که از انجام برخی تجربه‌ها نصیب‌تان می‌شود، زیر حجمی از روزمرگی و بی‌علاقگی مدفون بشود.
بعضی از افراد در پاسخ به اینکه غذای مورد علاقه‌تان چیست، جواب می‌دهند که برایم فرقی نمی‌کند یا همه را اندازه هم دوست دارم. اگر شما نیز در این دسته از افراد قرار می‌گیرد، سریعا در رفتارتان تجدید نظر کنید. مگر می‌شود آدمی میان دو گزینه مختلف هر دو را به یک اندازه دوست بدارد؟ قطعا خیر. پس تلاش کنید تا لحظات استثنایی‌ای از تجربه‌هایی همراه با شور و اشتیاق را شناسایی کنید و در مسیر رسیدن به آنها و حضورشان در زندگی روزمره نهایت تلاش‌تان را به‌کار ببندید.
?. تجمیع علایق مختلف زیر یک چتر
باید بتوانید علایق مختلف خود را شناسایی کنید و همه‌ی آنها را به‌شکلی