مي‌گيرند که با نمرات دوره‌ي دبيرستان‌شان تفاوت زيادي دارد. غالبا علت آن است که متوجه و مجذوب جوّ متفاوت دانشگاه نسبت به دبيرستان مي‌شوند. فکر مي‌کنند حال که از قيف سرتنگ کنکور گذشته‌اند، ديگر همه چيز تمام شده است و الان موسم عيش‌ونوش است. بدانيد که هرگز، هرگز و هرگز با ورود به دانشگاه مشکلات‌تان تمام نمي‌شود، بلکه دامنه و شدت مشکلات‌تان تغيير مي‌کند. بشر تا زنده است مسئله و مشکل دارد، تازه اگر بعد از مرگ مشکل نداشته باشد!
اگر وضع شما هم به همين شکل پيش برود، بايد منتظر تجربه‌ي احساسات ناخوشايندي باشيد. شايد با مشاهده‌ي عملکرد نامطلوب‌تان، به‌اشتباه خود را ناتوان‌تر از ديگر هم‌‌کلاسي‌هايتان ارزيابي کنيد. ممکن است کاملا انگيزه‌تان را نسبت به درس خواندن از دست بدهيد و براي گريز از اين زندگي بي‌معنا، تسليم اهمال‌کاري و واماندگي بشويد. حتي اگر درنهايت بعد از ? سال، به هر ضرب‌و‌زور ليسانس بگيريد، انگار از زندان آزاد شده‌ايد؛ زنداني‌اي که بين خود و جامعه‌اش نسبتي نمي‌بيند. دستاورد او چيزي نيست مگر محفوظاتش، تازه از بيشترشان هم نمي‌تواند در زندگي روزمره‌اش استفاده کند.
او ديگر آن نوجوان سابق نيست. در حال حاضر يک مدرک ليسانس دارد که شايد بابت آن ميليون‌ها تومان پول خرج کرده باشد. در اين وضع، بايد دنبال کار هم بگردد، کارهايي که غالبا حقوق پيشنهادي‌شان شرم‌آور است. اين تجربه‌هاي دردناک به احتمال زياد از عزت نفس او خواهد کاست. در شرايط پيچيده‌تر، حتي ممکن است از تشکيل زندگي مشترک وحشت کند. سرنوشت بسيار غم‌انگيز و البته فراگيري است. پس چه بايد کرد؟ آيا بايد سر فرود آورد و تسليم روزگار شد؟ قطعا پاسخ منفي است. براي آشنايي با ترفندها و ابزارهاي خروج از اين بحران، قسمت دوم اين مقاله را دنبال کنيد.
تهيه شده براي: chetor.comزندگي همه‌ي ما را عادت‌هايمان مي‌سازند. اين عادت‌ها روال زندگي‌ را تعيين مي‌کنند و شخصيت‌ ما را شکل مي‌دهند. اگر زندگي‌ را بر اساس عادت‌هاي خوب بسازيم، مي‌توانيم پيشرفت کنيم و به اهداف‌مان برسيم. اما عادت‌هاي بد استعدادها را تلف مي‌کنند. در واقع عادت‌هاي بد راه رسيدن به هدف را منحرف و سرعت‌ پيشرفت را کُند مي‌کنند. در ادامه‌ي اين مطلب با ?? عادت بدي آشنا مي‌شويم که براي دست‌يابي به موفقيت بايد آنها را ترک کنيد.

________________________________________
: شروع دوباره زندگي با ?? توصيه تاثيرگذار
________________________________________
?. براي ديگران زندگي نکنيد
همه‌ي ما شخصيت منحصربه‌فرد و طرز تفکر خاص خود را داريم و بايد بپذيريم که در مسير زندگي ممکن است‌ پيروز شويم يا شکست بخوريم. پس بايد تمرين کنيم که روي پاي خود بايستيم و راه خودمان را برويم. البته خيلي وقت‌ها به مشورت و تجربه‌ي ديگران نياز داريم تا تصميم درست‌تري بگيريم؛ اما نبايد تمام فکر و ذکرمان جلب تأييد ديگران باشد، چون اين کار ما را از اهداف‌مان دور مي‌کند. اگر فقط به فکر جلب نظر و تأييد ديگران باشيم استقلال‌مان را گم مي‌کنيم و از شخصيت اصلي خود دور مي‌شويم.
________________________________________
: چطور به حرف مردم اهميت ندهيم؟
________________________________________
?. ديگران را مقصر ندانيد

شايد خيلي وقت‌ها آدم دلش بخواهد از زير بار مسئوليت کاري که انجام داده شانه خالي کند و تقصير را به گردن ديگران يا شرايط بيندازد. اما درست اين است که به جاي بهانه آوردن به فکر چاره باشيم. به جاي اينکه به دنبال پيدا کردن دليل و مدرک براي تبرئه‌ي خودمان باشيم، بايد راه حل مشکل‌ را پيدا کنيم. مقصر دانستن ديگران جزو عادت‌هاي بد و مانع پيشرفت است. فرقي ندارد که جامعه چطور با ما رفتار مي‌کند. ما مي‌توانيم اعمال و رفتار خود را کنترل کنيم و از دل منفي‌ترين مسائل نکات مثبت را بيرون بکشيم.
________________________________________
: چطور به اشتباهات‌مان اقرار کنيم؟
________________________________________
?. اهداف مبهم نداشته باشيد
بسياري از ما ايده،‌ فکر يا رؤيا‌هايي داريم که دل‌مان مي‌خواهد به واقعيت تبديل شوند، اما اگر برنامه‌ي منظم، اراده‌ي قوي و نگاه واقع‌بينانه نداشته باشيم هيچ شانسي براي موفقيت پيش روي ما نخواهد بود. تعريفِ هدف اولين قدم براي رسيدن به آن است. بايد نقشه‌ي راه را داشته باشيم تا مسير رسيدن به خواسته‌هايمان را بدانيم. بدون نقشه‌اي که ما را به سمت آينده راهنمايي کند، سرگردان و گيج مي‌شويم و راه‌ را گم مي‌کنيم.
تبليغات

________________________________________
: چگونه هدف تعيين کنيم؟
________________________________________
?. به سلامتي‌تان توجه کنيد
اگر به رفتارهاي بدي که سلامت‌مان را به خطر مي‌اندازند مثل تغذيه‌ي ناسالم، ورزش نکردن و کم‌خوابي عادت کنيم، از نظر جسمي و روحي خسته و مضطرب مي‌شويم. مقاومت بدن در برابر بيماري‌ها کم مي‌شود و اين عادت‌هاي بد به مرور زمان ما را از پا درمي‌آورند. مشکلات جسمي بازدهي را کاهش مي‌دهند، زيرا وقتي حال‌مان خوب نباشد قدرت تمرکز را از دست مي‌دهيم و خلاقيت‌مان هم کم مي‌شود. علاوه بر اين، حتما بايد زماني را به تفريح و استراحت اختصاص بدهيم. اگر سرمان خيلي شلوغ باشد، خيلي درگير کار باشيم و زندگي را زيادي جدي بگيريم احتمالا چيزهاي زياد و مهمي را از دست خواهيم داد.
________________________________________
: راز سلامتي چيست؛ متخصصان در اين باره چه مي‌گويند؟
________________________________________
?. خودتان را دست کم نگيريد
اگر به توانايي‌هايمان شک کنيم، رؤياهايمان را دستي دستي کُشته‌ايم. تفکر منفي و ترس از شکست جزو عادت‌هاي بد هستند و فقط حس دودلي را تقويت مي‌کنند. اگر دائما به توانايي‌ها و اهداف خود شک کنيم، احساسات منفي و بدبينانه‌ تمام وجودمان را پر مي‌کند. نبايد اجازه بدهيم که در چرخه‌ي افکار منفي قرار بگيريم و عادت‌هاي بد مانع دست‌يابي ما به اهداف‌مان شوند.
يادتان باشد اگر عقب بکشيد نمي‌توانيد موفق شويد. پس به خودتان ايمان داشته باشيد، موفقيت را تجسم کنيد و مطمئن باشيد که در نهايت پيروز مي‌شويد.
?. تنبلي را کنار بگذاريد
وقت تلف کردن ما را از اهداف‌مان دور مي‌کند. چيزهاي سرگرم کننده‌ي زيادي در دنياي بيرون وجود دارند که وقت ما را مي‌گيرند و باعث بي‌خيالي و تنبلي‌ مي‌شوند. اگر متوقف ‌شويد و به سمت جلو حرکت نکنيد، پيشرفت نمي‌کنيد. برنده کسي است که مي‌داند از هر فرصتي چطور بايد استفاده کرد. اگر از برداشتن قدم بعدي بترسيد، بي‌تفاوت و ساکن مي‌شويد. از يک جايي به بعد ديگر نبايد نقشه بکشيد، فقط بايد عمل کنيد.
________________________________________
: سخت‌ کوشي با ?? نکته‌اي که شما را به موفقيت مي‌رساند
________________________________________
?. از اين شاخه به آن شاخه نپريد

اعتياد به شبکه‌هاي اجتماعي جزو عادت‌هاي بدي است که بايد هرچه سريع‌تر ترک کنيد. اگر به استفاده از شبکه‌هاي اجتماعي معتاد باشيد، هيچ‌وقت از شر حواس‌پرتي نجات پيدا نمي‌کنيد. وقتي حواس‌تان درگير ميليون‌ها آدم و اتفاقات مختلف باشد، نمي‌توانيد درست و حسابي تمرکز کنيد.‌ اگر سردرگم باشيد، اهداف اصلي زندگي‌ اولويت‌شان را از دست مي‌دهند. پس سردرگمي را کنار بگذاريد تا بتوانيد به هدف‌هايتان دست بيابيد. هر وقت متوجه شديد که از اين شاخه به آن شاخه مي‌پريد يک نفس عميق بکشيد، آرامش خود را حفظ و ذهن‌تان را پاک کنيد تا متمرکزتر و خلاق‌تر ‌شويد.
?. خودتان يا ديگران را تخريب نکنيد
اگر هميشه با خودتان در مورد جنبه‌هاي منفي مسائل صحبت کنيد يا ديگران را تخريب کنيد، در واقع امواج منفي زيادي را به زندگي‌تان راه داده‌ايد. وقتي به خودتان مي‌گوييد: «واي تو چقدر خنگي» يا «هيچ کاري رو نمي‌توني درست انجام بدي» به خودتان صدمه مي‌زنيد و در نتيجه نمي‌توانيد پيشرفت کنيد.‌ به همين صورت وقتي ديگران را تخريب مي‌کنيد، پيشرفت‌ آنها را کُند مي‌کنيد.
________________________________________
: ?? نکته براي داشتن ديد مثبت به زندگي
________________________________________
?. گاهي قلمرو آرامش خود را ترک کنيد

خطر کردن براي خيلي‌ها ترسناک است. به علاوه وقتي از ناحيه‌ي آسايش‌تان بيرون مي‌رويد، يعني احتمال شکست هم وجود دارد. اما تا زماني که امتحان نکنيد متوجه نمي‌شويد که چه قابليت‌هايي داريد. آدم‌هاي موفقي را به ياد بياوريد که قدم‌هاي بزرگ و فراتر از ناحيه‌ي امنيت‌شان برداشتند مثل بيل گِيتس، لاري اليسون، وارن بافِت و ريچارد برانسون. همه‌ي آنها شکست را تجربه کردند، اما خودشان را جلو کشيدند و موفق شدند. يادتان باشد خطرهاي بزرگ احتمالا موفقيت‌هاي بزرگ را نيز به دنبال دارند.
??. لازم نيست هميشه کامل باشيد
هيچ‌کدام از ما بي‌نقص نيستيم. اگر هميشه براي کمال محض تلاش کنيد، براي خود يک هدف غيرقابل دسترسي گذاشته‌ايد. ممکن است در انجام خيلي کارها عالي باشيد، اما خب کارهاي زياد ديگري وجود دارند که با آنها مشکل داريد. گاهي اوقات شکست مي‌خوريد و گاهي پيروز مي‌شويد. به جاي اينکه از خودتان انتظارهاي عجيب و غريبي داشته باشيد که هيچ‌وقت به آنها نمي‌رسيد، قبول کنيد که شما هم مي‌توانيد اشتباه کنيد. سعي کنيد از اشتباهات خود درس بگيريد. اين تجربه‌ها به شما کمک مي‌کنند رشد کنيد و قوي‌تر ‌شويد.
________________________________________
: توقعات بي‌جايي که به شما آسيب مي‌زنند
________________________________________
??. منتظر وقت مناسب نمانيد
اگر براي انجام کارهايتان منتظر رسيدن وقت مناسب باشيد، هميشه بايد مثل يک ناظر به زندگي‌تان نگاه کنيد. البته ريسک‌هاي حساب‌شده با در نظر گرفتن اقتصاد و وقت گذاشتن براي تقويت مهارت‌هايتان بحث‌ ديگري است؛ اما اجازه ندهيد که ترس حرکت شما را به سمت جلو متوقف کند. اگر هيچ‌وقت شروع نکنيد، هيچ‌وقت پيروز نمي‌شويد.
??. ولخرجي نکنيد

ول‌خرجي جزو عادت‌هاي بدِ خانمان‌برانداز است که مي‌تواند خيلي راحت مشکلات اقتصادي زيادي براي‌تان به‌وجود بياورد و باعث شود که فرصت‌هاي موفقيت را از دست بدهيد. بسياري از ما نسبت به خرج‌هاي کوچک بي‌توجه هستيم اما به قول معروف «اندک اندک جمع گردد وانگهي دريا شود». ناگهان مي‌بينيم هرچه داشتيم را خرج کرده‌ايم و چيزي ته حساب‌مان باقي نمانده است! اگر از آن دسته آدم‌هايي هستيد که براي فراموش کردن مشکلات و بدون برنامه‌ريزي خريد مي‌کنيد، منظورم را کاملا درک کرده‌ايد. هنگامي که برنامه‌ريزي مالي داشته باشيم، کمتر به مشکل برمي‌خوريم. اگر عادت کنيم درست و منطقي پول خرج کنيم، دغدغه‌ي اقتصادي کمتري خواهيم داشت، بهتر مي‌توانيم روي کارها تمرکز کنيم و وقت و انرژي بيشتري براي دست‌يابي به هدف خواهيم داشت.
________________________________________
: چگونه پول خرج کنيم؛ با رعايت ?? توصيه مقتصدانه هميشه پولدار بمانيد
________________________________________
??. اهميت پشتکار را فراموش نکنيد
در راه رسيدن به موفقيت استعداد هرگز نمي‌تواند جايگزين تلاش باشد. قطعا استعداد خيلي کمک مي‌کند اما خب مي‌توانيد توانايي‌ها و استعدادهايتان را تقويت کنيد. تلاش و پشتکار موتورهايي هستند که به شما کمک مي‌کنند به هدف‌تان برسيد. اگر بتوانيد روي هدف‌تان متمرکز بمانيد و بدون خستگي برايش تلاش کنيد، يک برگ برنده خواهيد داشت.
??. بدانيد چه وقت بايد رها کنيد
وقت‌هايي هست که خيلي براي هدف‌تان زحمت کشيده‌ايد، هزار نقشه‌ي مختلف را امتحان کرده‌ايد، روش‌هاي مختلف را به‌کار گرفته‌ايد و خلاصه از دل و جان مايه گذاشته‌ايد، اما با اين همه تلاش و زحمت باز هم نتيجه نگرفته‌ايد. معمولا در اين مواقع دل‌تان مي‌خواهد همه چيز را رها کنيد. بعضي وقت‌ها دل کندن از چيزهايي که به آنها وابستگي عاطفي يا اقتصادي داريد خيلي سخت است، اما اگر بدانيد که چه موقع بايد همه چيز را رها کنيد، مي‌توانيد از فرصت‌هاي جديد پيش رويتان استفاده کنيد. ادامه دادن کاري که به نتيجه نمي‌رسد جزو عادت‌هاي بدي است که انرژي‌تان را هدر مي‌دهد.
________________________________________
: عوامل موفقيت از ديد برايان تريسي؛ ? عاملي که شما را به آرزوهايتان مي‌رساند
________________________________________
??. استعدادهايتان را پرورش دهيد

افراد موفق هيچ‌وقت از يادگرفتن سير نمي‌شوند. مطالعه بهترين راه يادگيري و به‌دست آوردن اطلاعات است. مطالعه ديدتان را باز مي‌کند و باعث مي‌شود از اتفاق‌هايي که در دنياي بيرون در جريان است باخبر و از روش‌هاي جديد آگاه شويد. مهم نيست که چقدر در کارتان موفق هستيد، هميشه بايد به پيشرفت بيشتر فکر کنيد. دانش به شما قدرت مي‌دهد رؤياهاي بزرگ‌تري داشته باشيد.
??. پرسيدن عيب نيست
افرادي که سؤال مي‌پرسند و شنونده‌هاي خوبي هستند ديد بهتري نسبت به اتفاقات اطراف‌شان دارند. سؤال پرسيدن به شما کمک مي‌کند که اطلاعات کافي به‌دست بياوريد و درست تصميم بگيريد. آدم‌هايي که زيادي خود را باور دارند و فکر مي‌کنند همه چيز را مي‌دانند قطعا در اشتباه هستند. يک ذهن کنجکاو و باز به شما کمک مي‌کند که حرف‌هاي ديگران را خوب بشنويد. اگر شنونده‌ي خوبي باشيد مي‌توانيد از تجربه‌ها و نصيحت‌هاي ديگران استفاده کنيد.
??. معذرت‌خواهي را فراموش نکنيد
همه‌ي ما اشتباه مي‌کنيم اما گاهي قبول مسئوليت‌ سخت است. قبول دارم اينکه با نفس‌مان بجنگيم و بپذيريم که اشتباه کرده‌ايم کار راحتي نيست؛ اما وقتي قبول کنيم که اشتباه کرده‌ايم مردم به‌سادگي ما را مي‌پذيرند. معذرت‌خواهي احترام اطرافيان را براي‌تان به ارمغان مي‌آورد. وقتي بپذيريد که يک جاي کارتان مي‌لنگد، حس صداقت در شما تقويت مي‌شود و مي‌توانيد پيشرفت کنيد.
________________________________________
: تمرين فروتني با ?? نکته‌اي که به پيشرفت روابط‌تان کمک مي‌کند
________________________________________
??. نگذاريد شکست‌ها شما را از پا در بياورند
نگذاريد شکست‌ها مانع پيشرفت‌تان شوند، در عوض از آنها درس بگيريد. شما در اين مورد شجاع‌تر از بقيه بوده‌ايد، ريسکي کرده‌ايد که نتيجه نداده است. آسمان که به زمين نرسيده. حس خيلي بدي است اما بايد بدانيد که تنه‍ا نيستيد. همه‌ي آدم‌هاي موفق بارها شکست خورده‌اند. بررسي کنيد ببينيد کجاي کارتان اشتباه بوده است. درس‌هاي لازم را ياد بگيريد تا بتوانيد به جلو حرکت کنيد و در آينده بهتر تصميم بگيريد.
برگرفته از: entrepreneur

اين مجموعه صوتي پرطرفدار را از دست ندهيد
مقالات صوتي

مجموعه صوتي پرطرفدارترين مقالات با موضوع رازهاي موفقيت
موفقيت چيزي جز رعايت يک سري اصول و تمرين مداوم آنها نيست

7000توماناگر قصد داريد عضلات‌تان را تقويت کنيد، هيچ راهي بهتر از ورزش نيست. اما اگر رژيم غذايي‌تان ناکارآمد باشد، هر چقدر هم خوب ورزش کنيد باز هم نمي‌توانيد به نتيجه‌ي مطلوب برسيد. وقتي صحبت از حجيم کردن عضلات مي‌شود، يکي از مهمترين کارهايي که بايد انجام دهيد از دست دادن چربي بدن است، در غير اين صورت نمي‌توانيد اصلا عضلات‌تان را ببينيد.
عقيده‌ي رايج اين است که اگر مي‌خواهيد عضله‌سازي کنيد بايد تا مي‌توانيد پروتئين و کربوهيدارت بخوريد، چون کربوهيدارت‌ها به عضلات سوخت مي‌رسانند و پروتئين، آنها را مي‌سازد. با اين حال، شواهدي که در طول سال‌هاي اخير به دست آمده‌ نشان مي‌دهد که قضيه به اين سادگي‌ها هم نيست. اين مقاله را بخوانيد تا با ?? غذايي که به عضله‌سازي کمک مي‌کنند، آشنا شويد.
اگر زمان کافي براي خواندن اين مقاله را نداريد، مي‌توانيد ويديوي زير را نيز ببينيد.
مرورگر شما قادر به پخش ويديو نمي باشد.
يکي از يافته‌هاي جالب اين است که بدن ما مکانيزمي دارد که اجازه مي‌دهد حتي زماني که غذا به آن نمي‌رسد، باز هم فرايند عضله‌سازي صورت بگيرد. شواهد نشان مي‌دهد که اسيدهاي آمينه و پروتئين‌ها فقط در ساختن بافت‌ها و عضلات نقش ندارند. بعضي از اسيدهاي آمينه، مثل لوسين، تا زماني که در جريان خون وجود داشته باشند، حتي بدون رسيدن مواد مغذي کافي به بدن باعث پروتئين‌سازي و در نتيجه رشد عضلات مي‌شوند.
به علاوه، تحقيقات نشان مي‌دهد که رژيم‌هاي غني از کربوهيدرات براي خيلي از افراد فاجعه به حساب مي‌آيد، چون باعث مقاومت در برابر انسولين و لپتين شده و در نتيجه عضلات را تضعيف مي‌کند.
در ضمن، مصرف پروتئين بيش از مقداري که بدن به آن نياز دارد، که معمولا خيلي کمتر از مقداري است که در رژيم غذايي اکثر مردم وجود دارد، باعث افزايش قند خون، افزايش وزن، فشار بر کليه‌ها و حتي افزايش خطر ابتلا به سرطان مي‌شود. در ادامه‌ي اين مقاله حتما مقدار پروتئين توصيه شده در روز را نيز ذکر خواهيم کرد.
________________________________________
: يک رژيم کم کربوهيدرات شامل چه خوراکي‌هايي مي‌شود؟
________________________________________
غذاهايي که حجم عضلات را افزايش مي‌دهند
«جي.جي. ويرجين» (JJ Virgin)، مربي بدنسازي و کارشناس تغذيه و نويسنده‌ي مقاله‌ي «رژيم متأثر از قند» اخيرا مقاله‌اي به چاپ رسانده که در آن ليستي از هفت غذا تهيه کرده است که به داشتن بدني عضلاني کمک مي‌کنند. «کارلو فيليپون» (Carlo Filippone)، نيز به عنوان سرآشپزي که سه بار قهرمان بدنسازي شده ليستي از ?? غذا ارائه داده است که در عضله‌سازي نقش دارند.
فيليپون که به «سرآشپز عضله‌اي» معروف است، توصيه مي‌کند تا حد ممکن