دانلود پایان نامه

 امروزه تجارت کتاب با بازاریابی همراه است. دایره المعارف کتابداری، بازاریابی کتاب را شامل «کلیه فعالیت­هایی می داند که برای ایجاد کتاب تا تجارت کتاب، یعنی از ناشر تا خریدار و خواننده انجام می شود».

در نگاه اول، به دلیل تفاوت ماهوی کتاب با کالاهای دیگر بویژه کالاهای مصرفی ممکن است، بی نیاز از بازاریابی به نظر برسد؛ اما واقعیت این است که کتاب نیز مانند هر کالای دیگری در چرخه اقتصادی تابع اصول بازار بوده و بیرون از چرخه عرضه و تقاضا نیست. بنابراین، برای اینکه این چرخه به نحو صحیح گردش کرده و توازن اقتصادی داشته باشد، به اهرم­های کمکی مانند بازاریابی نیازمند است.

آنچه مسلم است، در بازاریابی کتاب، با توجه به خصوصیاتی که این محصول دارد، همچنین با در نظر گرفتن مصرف کنندگان آن، بهتر است از نظام بازارگرا استفاده شود. مهم ترین دلیل این التزام، تأکید بر نیازسنجی در بازار نشر است. به عبارت دیگر، به تجربه ثابت شده هرگاه ناشر کتاب­هایی منطبق با سلیقه و نیاز خواننده و جامعه مخاطب بالقوه خود منتشر کند، به سرعت فروش رفته و به چاپ­های مکرر می­رسند.

تأکید بر وضعیت ظاهری کتاب و طرح روی جلد آن که می توان به نوعی آن را بسته بندی این محصول تلقی کرد، از دیگر مقوله هایی است که در نظام بازاریابی بازارگرا مورد تأکید قرار گرفته و در یک نگاه اجمالی نقش مؤثری را در ایجاد جذابیت و دادن اطلاعات در یک نگاه اجمالی به خواننده ایفا می کند. گنجاندن تصویر در کتاب نیز از عواملی بود که در ابتدای امر پیرو هدف­های بازاریابانه انجام گرفته است.

معرفی کتاب به جامعه کتابخوان که همواره یکی از مهم ترین مقوله های حوزه کتاب و کتابخوانی بوده است، می تواند با کمک روش­های بازاریابی به نحو مطلوبی محقق شود. در حقیقت، تمامی فعالیت­هایی که در چارچوب بازاریابی کتاب انجام می شود، به معرفی برتر کتاب، حرکت کتاب در جامعه و دستیابی جامعه مخاطب به آن منجر خواهد شد.

برای بازاریابی کتاب، افراد زیرا می توان مورد نظر قرار داد:

 1. 1. گروهی ثابت که خریداران دائمی کتاب هستند؛ مانند تحصیل کردگان و بزرگسالانی که وقت و پول کافی دارند و مطالعه جزئی از برنامه های ثابت زندگی آنهاست. این افراد عموماً در نمایشگاه های بین المللی، ملی و محلی نیز حضوری فعّال دارند.
 2. 2. افرادی که به طور اتفاقی کتاب خریداری می کنند. این افراد نیز به منظور هدیه دادن به افراد دیگر گهگاه اقدام به خرید کتاب می کنند.

3.گروهی که به دلایل زیراصلاً کتاب نمی خرند (موسوی زاده، 1382، 323):

 • نداشتن انگیزه و توان برای خواندن کتاب؛
 • مسائل اقتصادی، شامل گران بودن کتاب و نداشتن درآمد کافی؛
 • عدم دسترسی: حتی اگر بخواهند و توان خرید هم داشته باشند، به علت در دسترس نبودن کتاب، یا در دسترس نبودن اطلاعات مربوط به نشر کتاب، قادر به خریداری نیستند.

 1. 4. دسته دیگری از خریداران کتاب نیز هستند که برای کودکان خود کتاب می خرند. کودکان به دلیل محدودیت در توانایی های خواندن، معمولاً خود قادر به انتخاب کتاب نیستند و بزرگسالان این انتخاب را برای آنان انجام می دهند. بزرگسالان به صرف اینکه خود زمانی کودک بوده اند، نمی توانند به راحتی به جای کودکان تصمیم بگیرند و به مطالعه و اطلاعات مفید برای این انتخاب نیاز دارند.
 2. دسته دیگر خریداران را نوجوانان تشکیل می دهند. نوجوانان بر خلاف کودکان می توانند به تنهایی کتاب مورد علاقه و مورد نیاز خود را انتخاب کرده و خریداری نمایند.

ضمناً افراد جامعه دلایل دیگری هم برای کتاب نخواندن مطرح می کنند که باید به آنها اشاره شود:

 • نداشتن وقت: بسیاری از مردم که ادعا می کنند وقت کتاب خواندن ندارند، وقت زیادی را صرف فعالیت های تفریحی می کنند. نداشتن مهارت خواندن، شاید عامل محدود کننده تری باشد.
 • نداشتن فضا برای نگهداری: این عامل برای کسانی که قدرت خرید کتاب در سطح زیادی دارند، صدق می کند. جامعه امروزی مجبور به آپارتمان نشینی است، فضای کم محل زندگی و اسباب کشی ها مانع خرید کتاب و ایجاد کتابخانه های شخصی می شود. در این حالت که فضا عامل تأثیرگذار است، توجه به اندازه کتاب، می تواند راه گشا باشد.
 • نداشتن پول: افرادی هستند که از غذای خود برای تأمین غذای روح صرف نظر می کنند، بالعکس کسانی وجود دارند که نمی توان به آنها کتاب رایگان داد. تحقیقات نشان داده بسیاری از مردم حاضر هستند برای خرید یک کتاب هنری خوب، با یک دستنامه مهندسی خوب، پول گزافی پرداخت کنند، ولی به هیچ وجه حاضر نیستند کتابی را که احتیاج ندارند یا نمی خواهند، حتی به قیمت خیلی ارزان خریداری نمایند. بطور کلی می توان گفت که قیمت کتاب تنها عامل محدود کننده نیست.
 • تفاوت سلیقه: بسیاری از مردم پولی را که صرف خرید رادیو، تلویزیون، فیلم، ماهواره و سایر سرگرمی ها می کنند، چندین برابر پولی است که صرف خرید کتاب می کنند، یا خیلی ها دیدن بازی های ورزشی را بر مطالعه ترجیح می دهند. در این صورت این ترجیح دادن ها عامل اقتصادی می شود که می تواند قابل اندازه گیری یا غیر قابل اندازه گیری باشد.

هر یک از این گروه ها با اعمال روش­های خاص بازاریابی، به مشتریان بالفعل تبدیل می شوند.

زمان مناسب عرضه یک کتاب به بازار نشر، بسته به نوع مشتریان آن متنوع بوده و مدیران انتشاراتی و بازاریابی باید کار نشر و توزیع کتاب­ها را با توجه به این نکات انجام دهند. برای مثال خریداران عمومی کتاب در ماه هایی از سال بیشتر به خرید کتاب روی می آورند. بر اساس بررسی های انجام شده در کشورهای غربی، بیشترین خرده فروشی کتاب، در ماه دسامبر است که بتدریج تا آگوست کاهش می یابد. از این رو، ناشران باید به گونه ای برنامه ریزی کنند که آثار مهم در ماه های پرفروش به بازار عرضه شود (موسوی زاده، 1382، 334).

در خصوص کتاب­های کودک و نوجوان نیز می توان سه ماهه تابستان را اوج تقاضای بازار فرض کرد، بویژه در ایران که تلقی کلی نظام آموزشی و والدین از کتاب غیر درسی در طول تحصیل کودکان و نوجوانان چندان مناسب نیست و کتاب تنها برای پرکردن اوقات فراغت کودکان و نوجوانان در نظر گرفته می شود، سه ماه تابستان از نظر بازار نشر کتاب کودک و نوجوان اهمیت ویژه ای دارد.

با توجه به این نکات، بازاریابی کتاب کودک و نوجوان شرایط خاص خود را می طلبد. بازاریابان این حوزه به دلیل محدودیت­هایی که مشتریان آنها یعنی کودکان و بعضی از نوجوانان دارند، نمی توانند به طور مستقیم با آنها ارتباط برقرار کنند و برای ایجاد این ارتباط به واسطه های بزرگسالی نیاز دارند که در نقش والدین، کتابداران و گاهی نیز معلمان، انتخاب کتاب را برای کودکان انجام دهند. زمان ارائه کالا به بازار و شیوه های تبلیغات نیز به تبع همین تفاوت­های ماهوی متفاوت خواهد بود. به این موارد می توان محدودیت­های نوجوانان مؤنث در ایران برای خروج از خانه به تنهایی از جانب والدین را اضافه نمود.

نیازسنجی مخاطبان از اقدام­هایی است که واحدهای بازاریابی ناشران بزرگ نسبت به آن اهتمام ویژه ای دارند. آگاهی از نیازهای مخاطبان به شیوه های گوناگون انجام می شود. به نظر می رسد وظیفه نیازسنجی را می توان به پژوهش­های بازاریابی واگذار کرد. در چارچوب این پژوهش­ها می توان برآیندی از نیازهای مخاطبان بالقوه به دست آورد و حتی در پاره ای موارد نیازهای آتی آنان را پیش بینی کرد. چنین پژوهش هایی کارکردی دوسویه دارد؛ یعنی علاوه بر تأمین نیاز کاربران، به افزایش سود ناشران نیز منجر خواهد شد. از سوی دیگر، کتاب با برخی اقلام مصرفی و نیازهای روزانه قابل مقایسه نیست که مصرف کننده با هر کیفیتی ناگزیر از خرید آن باشد. در بازار کتاب، مشتریان چنانچه کتاب را متناسب با خواسته و سلیقه خود نیابند، از خرید آن امتناع خواهند کرد. بنابراین، احترام به خواست و سلیقه مخاطب اهمیت حیاتی در بازار کتاب دارد. این نکته بویژه در خصوص نوجوانان اهمیتی دو چندان دارد. «همیشه نخواندن را نباید ناشی از علاقه نداشتن دانست. محتوای آثاری که در اختیار خوانندگان قرار می گیرد، در ایجاد علاقه مندی بسیار مؤثر است. نخواندن گاه اعتراضی است به محتوای آثار و کیفیت نازل آنها» (قزل ایاغ، 1383، 25).

 در خصوص این پژوهش می توان «نخواندن» را «نخریدن» نیز تلقی کرد. البته، برخی از صاحب نظران معتقدند ناشران به تنهایی نمی توانند نیازهای جامعه مخاطبان را تشخیص دهند و در این خصوص به همفکری کتابداران و متخصصان ادبیات کودک و نوجوان نیاز دارند در پاره ای موارد نیز به همین منظور جلسات مشترکی میان ناشران و کتابداران برگزار می شود (گرهارت[1]، 1991، 4).

. 21-3-2 روش­های بازاریابی کتاب:

امروزه ناشران مختلف در سراسر جهان از روش­هایی گوناگون برای بازاریابی کتاب استفاده می کنند. این روش­ها به طور معمول با توجه به بضاعت و گستره فعالیت ناشر اعمال می شود. در پاره ای موارد نیز، بازاریابی توسط بنگاه های فرهنگی به جز ناشر انجام می شود. برخی از روش­های معمول بازاریابی که اکنون انجام می شود، به قرار زیر است:

.1-21-3-2 برگزاری نمایشگاه: برگزاری نمایشگاه های کتاب در سطوح محلی، ملی و بین المللی از جمله رایج ترین راه های بازاریابی کتاب است. وقتی از برپایی نمایشگاه کتاب سخن به میان می آید، بر خلاف تصور رایج در ایران که از آن به مکانی برای فروش کتاب­ها با تخفیف ویژه تعبیر می شود، هدف تنها فروش کتاب نیست بلکه ارائه تازه ترین کتاب­های انتشار یافته توسط یک ناشر نیز مطرح است. بازدید کنندگان این کتاب­ها را مشاهده کرده و آنها را در فهرست اولویت­های خود برای خریدهای بعدی قرار می دهند. بزرگترین و مشهورترین نمایشگاه بین المللی کتاب که در جهان برگزار می شود، نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت است که قدمتی بسیار دیرینه دارد.

 .2-21-3-2ایجاد نوآوری در روش­های توزیع و فروش کتاب: یکی از حیاتی ترین بخش­های بازاریابی هر کالا یا خدمتی، در شیوه های توزیع آن متجلی می شود. توزیع کتاب، که در عرف ناشران به عنوان پخش از آن یاد می شود، فرایندی است که میان ناشر، کتاب فروش و خریدار نهایی در جریان است و چنانچه به درستی انجام نشود، حاصل کار ناشران به کتاب فروشی­ها و در نهایت به دست خریداران نخواهد رسید.

2-3-21-2-1. کتاب فروشی­ها: کتاب فروشی­ها واسطه میان خریداران و ناشران به شمار می روند و هر چه متنوع تر و گسترده تر عمل کنند، موجب رونق بیشتر بازار کتاب می شوند. در برخی از کشورهای جهان، کتاب فروشی­ها در طول زمان به محلی برای گردهمایی نویسندگان، خوانندگان و روشنفکران تبدیل می شوند و برخی برنامه های نقد و بررسی و شعرخوانی و داستان خوانی نیز در آنها برگزار می شود. این کتاب فروشی­ها بتدریج از کتاب فروشی­های محلی کوچک به فروشگاه های زنجیره ای با امکانات جدید تبدیل و با شیوه های جدید اداره می شوند (روزن[2]، 2002، 22).

2-3-21-2-2.فروش اینترنتی: ابزارها و رسانه های جدیدالکترونیکی، علاوه بر حوزه اطلاعات و اطلاع رسانی، تجارت و بازرگانی را نیز تحت تأثیر قرار داده است. هم اکنون در برخی از کشورهای جهان بسیاری از نیازهای روزانه و سایر نیازمندی­ها را می توان از طریق شبکه اینترنت خریداری کرد. یکی از این اقلام، کتاب است. با توجه به اینکه برخی افراد ممکن است به طور مستقیم به کتاب فروشی دسترسی نداشته یا انجام سفرهای درون شهری برایشان دشوار باشد، این شیوه خرید کتاب می تواند با استقبال مواجه شود. اما تمایل درونی خریداران به توّرق کتاب و لمس آن را نیز نباید فراموش کرد. بویژه در کودکان، ممکن است این شیوه تنها درخصوص کتاب­هایی که قبلاً دیده اند، مفید باشد. بسیاری از ناشران هنوز از فرصت­های اینترنت برای معرفی، عرضه، و فروش آثار خود بهره نبرده اند و البته این وضعیت تنها خاص ایران نیست، در خارج از کشور نیز، ناشران، بویژه ناشران کتاب کودک، معتقدند: «ما هنوز به اینترنت به عنوان جایی برای خرید کتاب فکر می کنیم، نه جایی برای فروش کتاب» (هولت[3]، 2004، 33).

2-3-21-4. تبلیغات یا آگهی های تجارتی: آگهی های بازرگانی بویژه اگر در رسانه های عمومی فراگیری همچون تلویزیون و رادیو پخش شوند، می توانند تأثیر زیادی بر مخاطبان خود داشته باشند. درج این آگهی ها در نشریات نیز از روش­هایی است که برخی ناشران از گذشته دنبال می کرده اند. استانداردهای تبلیغ کتاب در مطبوعات، مشخصاً از زمان جنگ جهانی دوم به بعد ظهور کرد. تهیه این آگهی ها در ابتدای امر به عهده کارکنان همان بنگاه انتشاراتی بود، اما بعدها این کار به بنگاه های تبلیغاتی حرفه ای سپرده شد (نشر ـ تاریخچه، 1977، 235).

2-3-21-5. فهرست­های ناشران: فهرست تازه ها و فهرست انتشارات از ساده ترین و ابتدایی ترین روش­های بازاریابی و معرفی محصول است که توسط ناشران انجام می شود. فهرست­های ناشران، معمولاً بیش از آنکه برای خوانندگان عادی مفید باشد، برای کتابداران کاربرد خواهد داشت، زیرا خوانندگان عادی علاقه مند به دنبال کردن اخبار و نقد کتاب­ها در قالب موضوعی هستند، بنابراین جستجوهای خود را به صورت هدفمند و موضوعی دنبال می کنند؛ حال آنکه کتابخانه ها به دلیل حجم بالای خرید، بسیاری از انتخاب­های خود را بر مبنای شناختی که از ناشران دارند، انجام می دهند. طبیعی است، فهرست­های ناشران کتاب کودک نیز بیشتر برای کتابداران کتابخانه های کودکان مناسب است و برای کودکان نمی تواند چندان مفید باشد(نشر- تاریخچه، 1977، 235).

2-3-21-6. معرفی و نقد و بررسی کتاب: امروزه از محمل­های گوناگونی می­توان برای معرفی و نقد و بررسی کتاب بهره جست. مهم ترین رسانه ها و امکاناتی که برای معرفی کتاب به جامعه مخاطب و پرداختن به آن در قالب جلسات نقد و بررسی وجود دارد، عبارتند از:

2-3-21-6-1. نشریه ها : نشریه ها یکی از بهترین مجراها برای معرفی و نقد کتاب­های تازه هستند. گاهی نقش مطبوعات می تواند تنها به معرفی مختصری از کتاب در صفحات ادبی و فرهنگی (بویژه در روزنامه ها) محدود باشد. گاهی نیز مقاله های مفصل و معتبری در برخی نشریه ها در خصوص نقد و بررسی یک کتاب تازه انتشار یافته چاپ می­شود که نقش مهمی در معرفی کتاب به جامعه و شناخت بیشتر خوانندگان احتمالی از کتاب دارد.

2-3-21-6-2. برنامه های رادیویی و تلویزیونی:رادیو و تلویزیون از جمله فراگیرترین رسانه ها هستند که مخاطبان آنها را تمامی اقشار جامعه تشکیل می دهد. برخی از شبکه ها و ایستگاه های رادیویی برنامه هایی مخصوص معرفی کتاب دارند. این برنامه ها اغلب در حد معرفی کتاب بوده و کمتر به نقد و بررسی آنها می پردازند.

2-3-21-6-3. وبلاگ: وبلاگ­ها به عنوان یکی از جدیدترین ابزارهای رسانه ای، توانسته اند طیف وسیعی از کاربران اینترنت را به خود جلب کرده و خوانندگان زیادی داشته باشند. معرفی و نقد کتاب­های جدید، از اولین موضوعاتی بود که معمولاً در وبلاگ­ها به آن پرداخته می شد. بسیاری از خوانندگان، اخبار مربوط به کتاب را از طریق اینترنت و وبلاگ­ها دنبال می کنند. وبلاگ­ها از آنجا که مشمول زمان نشده و به سرعت به روز می شوند، می توانند جدیدترین اخبار و مطالب را در اختیار کاربران قرار دهند.

2-3-21-6-4. مراکز فرهنگی و کتابخانه های عمومی: یکی از کاربری­های عمده کتابخانه های عمومی، برگزاری مراسم و جلسه های گوناگون، فرهنگی از جمله نشست­هایی در خصوص نقد و بررسی کتاب­هاست. کتابخانه های عمومی برای تشویق کاربران به مطالعه و معرفی آثار جدید می توانند با دعوت از کارشناسان و نویسندگان و مترجمان این کتاب­ها جلسات فوق را برگزار کنند.

2-3-21-6-5. وضعیت ظاهری کتاب: وضعیت ظاهری کتاب، اعم از قطع کتاب، نوع کاغذ، نوع صحافی، طرح روی جلد، گزارمان­های ناشر که اغلب در آستر بدرقه یا پشت جلد به چاپ می رسد، نقش مؤثری در جلب اولیه مخاطب دارد. مخاطبی که از قبل با محتوای کتاب آشنایی ندارد، اولین مواجهه او با شکل ظاهری کتاب، بویژه طرح روی جلد آن است. طرح روی جلد علاوه بر آنکه باید گویای محتوا یا درونمایه کتاب باشد، نقش مؤثری در جلب مخاطب دارد. اهتمام به تصاویر و طراحی روی جلد کتاب در برنامه ریزی­های بازاریابی کتاب، می تواند نقش مؤثری در انتخاب آن توسط مخاطب داشته باشد. در بحث­های عمومی بازاریابی، از جمله عوامل مؤثر در یک بازاریابی خوب، بحث بسته بندی کالاست. چنانکه قبلاً نیز گفته شد، در یک نظام بازارگرا بسته بندی کالا تنها به منظور محافظت از آن کالا نیست، بلکه عامل تسهیل فروش، اطلاع رسانی و ایجاد انگیزه مصرف است. اگر جلد کتاب جزئی از بسته بندی آن تلقی شود، می توان پذیرفت که این جلد تنها برای آن نیست که نام کتاب بر روی آن حک شود و می تواند نقشی به مراتب جذاب تر داشته و در انتقال برخی مفاهیم به مخاطب کمک کند (پایا، 1383، 453).

2-3-21-7. هدایای تبلیغاتی: یکی از رایج ترین فعالیت­هایی که بازاریاب­ها برای جلب مشتری و معرفی محصولات خود انجام می دهند، استفاده از هدایای تبلیغاتی است که به شکلهای گوناگون مشتری را به استفاده از آن محصول ترغیب می نماید. توزیع این نوع کالاهای تبلیغاتی برای هرگونه کالا و خدماتی امکان پذیر بوده و تقریباً نیز در بسیاری از کشورهای دنیا رایج است. در برخی کشورهای غربی برای تبلیغ کتاب­های کودک، از عروسک، آب نبات، کیف و … که تصاویری از مضامین و شخصیت­های کتاب دارد، استفاده می شود (روزن[4]، 2002، 134).    

2-3-21-8.برگزاری جشن رونمایی: کتاب مرسوم است که برای برخی از آثار ویژه، همزمان با انتشار کتاب، جشن رونمایی برگزار کنند. این سنت به منظور نوعی آشنایی خوانندگان با کتاب، همچنین تقدیر از پدیدآورندگان آن، معمولاً به همت ناشر انجام می شود. در ایران نیز برخی از ناشران، برای برخی از آثار خود، البته در سطحی بسیار محدود این کار را انجام داده اند. پخش کتاب ایران (پکا) به هنگام فعالیت خود، برگزارکننده برخی از این جشن­ها بود. ناشران معدود دیگری مانند نشر ثالث، چشمه و ققنوس نیز برای برخی از آثار خود چنین مراسمی برپا می کنند. در حوزه کودک نیز شورای کتاب کودک مقارن با انتشار جلد دهم «فرهنگنامه کودکان و نوجوانان»، اقدام به برگزاری جشن رونمایی برای این اثر نمود.

2-3-21-9. پوستر:  از دیگر راه های نسبتاً ساده، عملی و کم هزینه برای تبلیغات و بازاریابی کتاب، چاپ پوستر برای آن است. ناشران معمولاً مقارن یا پیش از انتشار یک کتاب، پوستری برای آن طراحی و منتشر می کنند. در ایران این پوسترها معمولاً در دایره همان انتشاراتی باقی مانده و توزیع نمی شود.

[1]. Gerhardt

[2]. Rosen

[3]. Holt

[4]. Rosen

دانشگاه بین المللی امام رضا علیه السلام

دانشکده ادبیات و علوم انسانی

(گروه مدیریت نشر و صنایع چاپ)

پایان نامه دوره کارشناسی ارشد مدیریت نشر

 

شناسایی عوامل مؤثر بر خرید کتب کودک و نوجوان

به منظور تدوین استراتژی های مطلوب بازاریابی

 

تابستان 1392

پایان نامه شناسایی عوامل مؤثر بر خرید کتب کودک و نوجوان به منظور تدوین استراتژی های مطلوب بازاریابی