آگوست 6

ها همان چیزهایی هستند که وقتی مدیری از عملکرد کارمندی راضی نیست، آن را پیراهن عثمان می‌کند!
?. فقدان هوش هیجانی
همه می‌دانند که عدم توانایی در رفتار مناسب با دیگران یا عدم تمایل به انجام آن (!)، می‌تواند منجر به اخراج شود، اما آنچه خیلی‌ها را به سادگی مغلوب می‌کند، میمیک چهره‌ای است که درست و حسابی روی آن کار نشده است.
تصور کنید خسته یا عصبی هستید یا فکر می‌کنید حرف‌هایی که همکارتان می‌زند احمقانه است، حالا اگر همه می‌توانند از روی چهره‌تان اینها را بفهمند، ممکن است در دام بزرگی گرفتار شوید.
طغیان‌های هیجانی، تحقیر دیگران، پریدن وسط حرف همکاران و در کل «آداب‌دان» نبودن، آثار دیگرِ فقدان هوش هیجانی هستند که می‌تواند شما را از کار بیکار کنند!
________________________________________
: چرا همه ما به هوش هیجانی نیاز داریم؟
________________________________________
?. استفاده‌ی نامناسب از منابع شرکت

شاید باور نکنید، اما خیلی‌ها هستند که وقتی کاغذ پرینتر منزل‌شان تمام می‌شود، فردای آن روز خیلی شیک و مجلسی، با یک بسته کاغذ پرینتر که از شرکت برداشته‌اند، محل کار را خوشحال به قصد خانه ترک می‌کنند و این کار را زرنگی هم می‌دانند! اما حقیقت آن است که از دیدِ کارفرما و سایرین، این دزدی محسوب می‌شود.
سوء‌استفاده از منابع شرکت جرمی جدی است، حتی اگر ارزش مالیِ آن چیزی که برداشته‌اید، آن‌قدرها هم زیاد نباشد. تازه اگر رئیس‌تان در فکر تعدیل نیرو باشد، گرفتن مچ در حین انجام چنین عملی، شما را در بالای فهرست مربوطه جای می‌دهد. توجیه اخراج کسی به خاطر دزدی، خیلی خیلی آسان‌تر از این است که عذر او را صرفا به خاطر اینکه کارمندی معمولی است، بخواهند.
?. صحبت از طرف شرکت
این مورد صرفا به معنای ارسالِ یادداشت‌های غیرمجاز یا پر کردنِ اکانت‌های شبکه‌های اجتماعیِ شرکت با چرت و پرت نیست، چرا که حتما بیشتر افراد به خوبی می‌دانند که این نوع کارها باعث اخراج‌شان می‌شود.
در اینجا درباره‌ی پاسخ به پرسشی صحبت می‌کنم که فلان خبرنگار در جست‌وجوی اطلاعات شرکت از شما می‌پرسد و شما هم بدون اینکه روح رئیس خبردار باشد، خود را نماینده‌ی شرکت تصور می‌کنید و هرچه دل تنگ‌تان می‌خواهد می‌گویید، یا زمانی که صرفا درباره‌ی نظرات شخصی‌تان در شبکه‌های اجتماعی پست و کامنت می‌گذارید و ضمنا خودتان را به عنوان کارمند فلان شرکت یا سازمان معرفی می‌کنید. این کار باعث می‌شود که مخاطب تصور کند شما به نمایندگی از جانب شرکت صحبت می‌کنید و حتی زمانی که شما عمدا هم چنین قصدی ندارید اتفاق می‌افتد و مسلما همان چیزی است که می‌تواند شما را به درهای خروجی شرکت هدایت کند.
کلام آخر
خیلی‌ها این اشتباهات را مرتکب می‌شوند و در عین حال فکر می‌کنند فقط زمانی ممکن است اخراج شوند که اشتباه بزرگ و جبران‌ناپذیری در شرکت مرتکب شوند، مثل برخورد نامناسب با همکاران یا بددهنی کردن با رئیس. حقیقت این است که داستان اخراج از کار، معمولا آن‌قدرها هم دراماتیک نیست!
شما چطور؟ آیا تا به حال با کسی برخورد کرده‌اید که به دلایل کوچک یا عجیب از کار اخراج شده باشد؟ دیدگاه‌های خودتان را با ما و همه‌ی خوانندگان چطور در میان بگذارید.
برگرفته از: linkedin

این کتاب پرطرفدار را از دست ندهید
کتاب الکترونیکی

کتاب الکترونیکی شغلی که زندگیست
شغلی را انتخاب کن که عاشق آن هستی، آن‌وقت حتی یک روز هم در زندگیت مجبور نخواهی بود کار کنی

20000تومان¬¬¬زیبایی، دوام و کارایی واژه‌هایی است که از شنیدن نام شرکت اپل به ذهن اغلب ما می‌رسد. یک برند به تمام معنا که دل خیلی‌ها را برده و بعضی‌هامان برای داشتن یکی از محصولاتش شاید ماه‌ها پول پس‌انداز کرده‌ایم. امروز برایتان از تاریخچه اپل می‌گوییم، بنیان‌گذاری این شرکت توسط استیو جابز و اینکه چطور شد که اپل امروز به چنین کمپانی معتبر و پرطرفداری تبدیل شده، داستانی خواندنی دارد که نباید از دانستنش غافل شوید. در ادامه ? اصل مهمی که عامل موفقیت اپل شد را بررسی کرده‌ایم. با «چطور» همراه باشید.

:
داستان پر ماجرای زندگی و موفقیت جک ما
مک دونالد چگونه به موفقیت جهانی دست یافت؟
? فوت کوزه‌گریِ موفقیت در کسب‌و‌کار از نظر جیمز کالینز
راهی پرفراز و نشیب
در دنیای تجارت بسیار معمول است که شرکتی ناگهان ظهور و کمی بعد افول کند. درواقع اتفاق نادری است که یک کمپانی سال‌ها در حوزه‌های مختلف صنعت مسلط باشد و همچنان خلاقانه در مسیر موفقیت گام بردارد. ماندگاری یک شرکت در عرصه‌ی صنعت به عوامل متعددی وابسته است. تاریخچه اپل نشان می‌دهد استیو جابز، بنیانگذار و مدیرعامل پیشین اپل فقط به‌دنبال تولید محصولات فوق‌العاده نبود بلکه هدفش ساخت شرکتی ماندگار و تأثیرگذار بر جهان بود. اکنون با وجود مرگ جابز، این شرکت با پشتوانه‌ی مالی قوی و تیم مدیریتی فوق‌العاده همچنان موفق‌ترین شرکت دنیاست. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید چه چیزی باعث شده که این شرکت همچنان موفق و قدرتمند باشد. نگاهی به تاریخچه اپل نشان می‌دهد، همیشه اوضاع بر وفق مراد این شرکت نبوده است.
________________________________________
: دلایل شکست کسب‌ و کارهای نوپا چیست؟
________________________________________
آغاز کار در یک گاراژ
اپل در دهه‌ی ???? میلادی در گاراژ منزل استیو جابز با همکاری «استیو وزنیاک»، همکلاسی وی تأسیس شد. آنها با موفقیت نمونه رایانه‌های رومیزی ساختند که نسل بعدی محصول این شرکت یعنی اپل ? را بنیان گذاشت. در حالی که همگان از عرضه‌ی اپل ? شگفت‌زده بودند، جابز که به‌دنبال گزینه‌ای مناسب برای مدیریت طولانی‌مدت بود، «جان اسکالی» مدیرعامل پپسی را به‌عنوان مدیرعامل اپل انتخاب کرد. اسکالی به‌زودی کنترل تمام شرکت را برعهده گرفت و جابز در شرکتی که خود مؤسسش بود، بیکار شد. اپل در دوران پانزده ساله‌ی مدیریت اسکالی و گیل آملیو، بدترین دوران خود را گذراند.

سهام اپل به‌شدت رو به سقوط بود. این شرکت در آستانه‌ی ورشکستگی با ناامیدی شرکت تازه‌تأسیس «نکست» متعلق به استیو جابز را خرید. با بازگشت جابز به اپل، بار دیگر این شرکت به اندیشه‌های اولیه‌ی خود بازگشت. اپل خلاف نظر کارشناسان به بخش‌های مختلفی همچون موسیقی، چندرسانه‌ای، خرده فروشی و تبلت وارد شد و با برنامه‌ریزی‌‌های دراز‌‌‌مدت و راهبردهای خلاقانه‌ی تجاری، در همه‌ی این حوزه‌ها سرآمد شد.
اکنون برخی جوانان فکر می‌کنند که اپل همیشه در حوزه‌ی فناوری پیشرو بوده اما تاریخچه اپل نشان می دهد که واقعیت جز این است. تنها ?? روز پس از روزهای دشوار ورشکستگی، ناگهان ورق برگشت. همین موضوع نشان می‌دهد که حتی در بدترین شرایط هم امید به بهبود اوضاع وجود دارد.
تبلیغات

تاکنون کتاب‌ها و مقالات بسیاری درباره‌ی مدل تجاری اپل و رازهای مدیریتی استیو جابز نوشته شده است. مشتریان هر‌‌بار که وارد فروشگاه‌های اپل می‌شوند، از نحوه‌ی خدمات رسانی به مشتری تحت تأثیر قرار می‌گیرند. با وجود آنکه همچنان علت واقعی موفقیت اپل برای بسیاری همچون رازی سربه‌مهر باقی است اما با نگاهی که به تاریخچه اپل داشتیم، به شش اصل مهم برای موفقیت این شرکت برخوردیم. این شش اصل را در ادامه با شما در میان می‌گذاریم.
________________________________________
: ?? راز موفقیت در کسب‌ و‌ کار از نظر ایلان ماسک
________________________________________
?. همه‌ی محصولات اپل باید توسط خالقان آن هم استفاده شوند
در بسیاری از شرکت‌های فناوری، محصول نهایی توسط سازندگان آن استفاده نمی‌شود. اما سیاست اپل کاملا متفاوت است. مهندسان این شرکت کالا را طوری می‌سازند که انگار برای خودشان است. استیو جابز تا زمان حیات، یکی از پروپاقرص‌ترین کاربر محصولات اپل بود.
?. محصولات باید کاربری آسانی داشته باشد
جابز به‌شدت بر این موضوع تأکید داشت که اگر استفاده از محصولی آسان نباشد، آن محصول کاملا بی‌ارزش است. همین سیاست سبب شد محصولات این شرکت از روز نخست طراحی کاربرپسندی داشته باشد. اپل تنها شرکتی است که به سهولت استفاده از محصول از خود بیش از خود محصول اهمیت می‌دهد. اپل در طراحی و ساخت همه‌ی محصولاتش این سیاست را پیش گرفت.
?. همه چیز را باید ساده نگه‌داشت!
یکی از دلایل موفقیت اپل، تمرکز آن بر شمار محدودی محصول است. به‌عنوان مثال درباره‌ی تلفن همراه، اپل معمولا فقط یک گوشی آیفون عرضه می‌کند. این موضوع کار مشتری را برای انتخاب راحت می‌کند. همچنین فروشندگان به‌طور کامل درباره‌ی این محصول آگاه هستند. تحقیقات نشان می‌دهد، با وجود آنکه کاربران به داشتن گزینه‌های مختلف علاقه‌مند هستند اما در عین حال نمی‌خواهند تنوع گزینه‌ها وضع را پیچیده کند. آمارها حاکی از آن است که مشتریان از تنوع پایین محصولات اپل خشنود و راضی هستند.
________________________________________
: دراپ باکس چیست و چرا تا این حد موفق شده است؟
________________________________________
?. خدمات پس از فروش فوق‌العاده و تجربه‌ی کار با محصولات در فروشگاه ارائه شود

جابز یکی از مهم‌ترین مسائل فناوری را درک کرد: حتی اگر محصولی با کاربری آسان بسازید همچنان ممکن است پیچیدگی‌هایی برای مردم داشته باشد. از همین رو، مشتریان نیازمند راهنمایی‌های مناسب هستند. در سال ????، اپل نخستین فروشگاه خرده‌فروشی خود را در توکیو افتتاح کرد. بسیاری می‌گفتند دیگر دوران خرده‌فروشی گذشته است و فقط فروشگاه‌های عمده فروشی چون «کاستکو» و «فروشگاه والمارت» سود می‌کنند. تاریخچه اپل نشان می‌دهد که فروشندگان محصولات این شرکت کاملا به همه‌ی جنبه‌های محصول آشنا هستند. آنها به‌خوبی مشتریان را راهنمایی می‌کنند و می‌توانند به‌طور تخصصی درباره‌ی محصول توضیح بدهند. مشتریان می‌توانند در فروشگاه اپل با محصولات کار کنند و بعد تصمیم گیری کنند. بنابراین تعجبی ندارد که چرا ?? درصد از خریداران محصولات اپل، کاربر جدید هستند.
________________________________________
: اهمیت خدمات پس از فروش و نکاتی برای پیاده‌سازی بهتر آن
________________________________________
?. اپل باید محصولی بسازد که بتواند آن را بهتر کند
اپل معمولا یک محصول کاملا جدید تولید نمی‌کند. البته که این شرکت نخستین رایانه‌ی رومیزی به نام اپل ? و سپس مک را ساخت اما از آن زمان تاکنون فقط به بازآفرینی محصولات موجود پرداخته است. اپل تلفن هوشمند، دستگاه پخش موسیقی یا تبلت را اختراع نکرد بلکه آنها را بازآفرینی کرد و ارتقا داد.
جاناتان ایو، طراح اپل اخیرا گفت: «هدف ما بسیار ساده است؛ ما به‌دنبال طراحی و بهتر کردن محصولات هستیم. اگر ما نتوانیم چیز بهتری بسازیم، اصلا آن را نمی‌سازیم.»
?. اپل باید دستِ‌کم ? سال از رقبای خود جلوتر باشد
رقبای اپل، بیش‌از هر مورد دیگری‌ از این قضیه بیم دارند. در حالی که همه بر سر محصولات کنونی رقابت می‌کنند، اپل روی محصولاتی کار می‌کند که دستِ‌کم مربوط به ? سال دیگر است. به‌عنوان مثال مدل آیفونی که امسال به بازار عرضه شد در واقع دو سال قبل طراحی شده بود. این موضوع درباره‌ی سایر محصولات همچون مک و آیپد هم صادق است.
شرکت اپل علاوه بر آنکه طراحی‌های نبوغ‌آمیزی دارد، بر فرآیند تولید و قطعات هم سرمایه گذاری های کلان انجام می‌دهد. درست است که سیستم عامل اندروید سهم بیشتری را در بازار تلفن‌های هوشمند در اختیار دارد اما بیش از ?? درصد از سود ناشی از فروش تلفن‌های هوشمند متعلق به اپل است. حال این دیگر بستگی به شما دارد که به سود اهمیت بیشتری می‌دهید یا به میزان حضورتان در بازار!
________________________________________
در ادامه بخوانید: کی اف سی و داستان پر فراز و نشیب کلنل ساندرز در راه موفقیت
________________________________________آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که مشغله‌ی کاری خیلی زیادی دارید؟ برآمدن از پس ده‌ها وظیفه‌ی روزمره کار ساده‌ای نیست. تقویم دیواری و لیست انجام کار می‌توانند کمک‌ کنند، اما راه‌های هوشمندانه‌تری هم برای برنامه ریزی روزمره وجود دارند. استفاده از گوشی‌های هوشمندِ اندرویدی از جمله‌ی آن‌هاست. با استفاده از یک اپلیکیشن مناسب می‌توانید برای روز، هفته، ماه یا سال خود برنامه‌ریزی کنید و سر موقع به کارهایتان برسید. مقاله زیر را بخوانید تا با ? برنامه اندرویدی برای برنامه‌ریزی روزانه‌تان آشنا شوید.

مثلاٌ شاید نیاز داشته باشید که یک قرارِ کاری را در ماه آینده به خاطر بسپارید یا همین امروز یک تماس کاری بگیرید. برای انجام همه‌ی این کارها اپلیکیشن‌هایی وجود دارند که می‌توانند کمکتان کنند. برای گوشی‌های اندرویدی تقویم ساده وجود دارد که خودش را با گوگل کلندر (تقویم گوگل) هماهنگ می‌کند و این اختیار را به شما می‌دهد که قرارهای کاری‌تان را زمان‌بندی کنید. این برنامه برای هرکدام از کارها یادآوری ساده تنظیم می‌کند و می تواند لیستی از کارهایی که باید انجام شوند تهیه کند. اما یک تقویم معمولی نمی‌تواند قابلیت‌های بیشتری را در اختیارتان قرار بدهد. اپلیکیشن‌های دیگری هستند که گزینه‌های بیشتر و همچنین ساختار پیچیده‌تری دارند و به شما کمک می‌کنند که از پس هر کاری بهتر بربیایید. در ادامه پنج‌تا از برترین‌های این اپلیکشن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.
________________________________________
: یک تکنیک ساده برای مدیریت زمان
________________________________________
?. تقویم : aCalendar (رایگان)

این برنامه بی هیچ دلیل خاصی در نام‌گذاری، aCalendar نامیده شده است که به نظر من یکی از بهترین اپلیکشن‌هایی است که تقویم را به صورت کلی نشان می‌دهد. این برنامه برای کاربرانِ پلتفرم اندروید، ترکیبی از تعادل فوق‌العاده بین سهولت در استفاده و امکانات قوی است. این اپلیکیشن در تمام جزئیات عالی است؛ جابه‌جایی راحت بین روز و هفته و ماه، گزینه‌های بسیاری برای گذاشتن یادآور و اعلانات برای کارهای فوق‌العاده مهم و همچنین ابزارهای قوی‌ای برای کارهای اداری در اختیار قرار می‌دهد؛ مثل تنظیم برنامه‌ی جلسه و دعوت‌کردن افرادی که حضور آن‌ها الزامی است، آن هم مستقیما از طریق خود اَپ.
________________________________________
: ?? نکته درباره مدیریت زمان که در جوانی باید بدانید
________________________________________
?. برنامه‌ریز روزانه: Jorte Calendar & Organizer (رایگان)

تبلیغات

Jorte – به عنوان یک برنامه‌‌ی صرفا تقویمی- حاوی یک تقویم کاری است که در طراحی آن از دید کلی نسبت به تقویم استفاده شده است و استفاده از آن بسیار آسان است. شاید Jorte برای کاربران شاغلی که دنبال اپلیکیشنی هستند که سررشته‌ی وظایف روزمره را به دست آن‌ها بدهد، از همه بهتر باشد.
چیزی که این تقویم را نسبت به بقیه‌ی تقویم‌ها متمایز می‌کند توانایی انتخاب هر روز از ماه و مشاهده‌ی تمام برنامه‌های آن روز در زیرِ صفحه است، بدون این که نیاز باشد از صفحه‌‌‌‌ی اصلی برنامه خارج شویم. این ابزار این امکان را می‌دهد که به آسانی در برنامه‌های روزانه گشت بزنیم بدون این که از صفحه‌ی اصلی تقویم بیرون بیاییم.
در کل، Jorte یک اپلیکیشن تقویم برای دستگاه‌های اندرویدی است که با تقویم گوگل هماهنگ می‌شود و به روش‌های مختلف امکان نگاه‌کردن، تنظیم و گشتن‌زدن در کارها و تنظیم یادآور برای هرکدام را می‌دهد.
________________________________________
: ?? نکته طلایی برای مدیریت زمان که هر کس باید بداند
________________________________________
?. لیست انجام کار: Google keep (رایگان)

ویژگی اصلی Google keep جذابیت بصری آن است. یکی از برنامه‌های درست کردن لیست است که واقعا بیهوده و کسل‌کننده نیست. فقط کافی است که برنامه را باز کنید و یکی از چهار راه ورود اطلاعات را انتخاب کنید: تایپ یا صحبت برای اضافه کردن یادداشت سریع، وارد کردن اطلاعات در لیست، یا چسباندن عکسی به لیست. تمام چیزهایی که به هر طریق وارد اپلیکیشن می‌کنید مثل یادداشتِ پونز شده به تخته‌ی مجازی می‌چسبند. و به این ترتیب شما می‌توانید به وظایف و لیست کارهای روزمره‌تان نگاهی بیندازید. برای حذف هریک از موارد لیست کافی است به گزینه‌ی کنار آن ضربه بزنید. ساعت زنگ‌دار هم می‌تواند به هر کدام از موارد به عنوان یادآور اضافه شود و این قابلیت وجود دارد که عکسی را سریع به تخته بچسبانید. زیبایی بصری این برنامه موجب می‌شود که مدام دلتان بخواهد به لیست‌تان نگاه کنید.
________________________________________
: ماتریس آیزنهاور، ابزاری کارآمد برای اولویت‌بندی کارها
________________________________________
?. دستیار شخصی: Google Now (رایگان)
Google Now دقیقا یک اپلیکیشن نیست. در عوض، نرم افزاری است که درون سیستم‌عامل گوشی‌های جدید اندرویدی تعبیه شده است. برای دسترسی به این قابلیت، دکمه‌ی home گوشی هوشمندتان را فشار بدهید و نگه دارید؛ سپس انگشت‌تان را به سمت بالا، به طرف لوگوی گوگل بکشید. این برنامه، یک دستیار شخصی هوشمند است که اساسا به این منظور طراحی شده تا آنچه را که نیاز دارید، قبل از درخواستتان بداند. این سرویس با نظارت بر روی فعالیت‌های شما درون مجموعه نرم‌افزارهای گوگل کار می‌کند و هنگام تشخیص آنها، اعلان مرتبطی برایتان ارسال می‌کند. Google Now می‌تواند شما را از تاخیرهای ناشی از ترافیک، تاخیر در پروزاها، وضعیت آب‌وهوا،همه حقوق محفوظ است

Posted آگوست 6, 2018 by 92 in category "مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *