پایان نامه هوش هیجانی و پیش بینی علائم اضطراب سالمندان

۱-۶ معرفی متغیرهای پژوهش

متغیرهای پیش­بین: هوش هیجانی، حمایت اجتماعی

متغیر ملاک: سلامت روان

۱-۷ تعاریف متغیرها

الف- تعاریف مفهومی

هوش هیجانی: شامل توانایی برای تشخیص درست هیجان ها وعواطف دیگران وپاسخ متناسب به آن ها ،همچنین برانگیختن ، آگاهی ونظم بخشی وکنترل پاسخ های هیجانی خویشتن است (مایر و سالوی، ۲۰۰۱).

حمایت اجتماعی: میزان برخورداری از محبت و توجه ومساعدت اعضای خانواده،دوستان وسایر افرادی که فرد از آنها برخوردار است (حریری، ۱۳۸۱).

سلامت روان: سازمان بهداشت جهانی سلامت روانی را عبارت از قابلیت فرد در برقراری ارتباط موزون وهماهنگ با دیگران، توانایی در تغییر و اصلاح محیط اجتماعی خویش وحل مناسب ومنطقی تعارض های هیجانی وتمایلات شخصی خود می داند (امینی و همکاران، ۱۳۸۷).

سالمندی: تغییری که با گذشت زمان صورت می گیرد، این روند دارای جنبه های مثبت و منفی بوده وپویایی فرآیندهای زیستی ،ادراک، رشد وتکامل وبلوغ را دربر می گیرد یعنی اینکه سالمندی در طول زندگی ادامه دارد.سالمندی به طور عامیانه مرحله ای تصور می شود که در آن کاهش وزوال جسم وفکر شخص به وقوع می پیوندند ودر حقیقت تنها جنبه خاصی از رشد وتکامل نشان داده می شود (اسماعیلی شیرازی، ۱۳۷۹).

ب- تعاریف عملیاتی

سلامت روان: میزان نمره­ی کسب شده­ی آزمودنی­ها از پرسش نامه ۲۸ ماده­ای سلامت عمومی (GHQ) نشان­دهنده­ی میزان سلامت روان آنان است.

حمایت اجتماعی: میزان نمره­ای که آزمودنی از پرسش­نامه ۱۹ ماده­ای حمایت اجتماعی شربورن واستووارت کسب می­نماید.

هوش هیجانی: میزان نمره ای که آزمودنی از پرسش نامه ۳۳ ماده ای هوش هیجانی شاته کسب می نماید.

متن کامل پایان نامه

این نوشته در مقالات ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *