نگاهی به تاریخچه “فوتبال در جهان”

دانلود پایان نامه

نگاهی به تاریخچه “فوتبال در جهان

بازی “فوتبال” ورزشی است تیمی که در آن دو گروه یازده نفره در مقابل هم بازی می‌کنند و اغلب آن را پرطرفدارترین ورزش جهان می‌دانند، این ورزش در زمینی مستطیل شکل با پوشش چمن یا چمن مصنوعی انجام می‌گیرد که در انتهای عرضی دو ضلع آن دو دروازه قرار داده شده‌است. هدف وارد کردن توپ به دروازهٔ حریف است. دروازه بان تنها کسی است که در این بازی حق دارد از دست‌ها و بازوهای خود برای گرفتن و مهار توپ استفاده کند، دیگر اعضای تیم توپ را اغلب با استفاده از پا و ضربه زدن به آن به گردش درمی‌آورند، گاه نیز ممکن است از سینه یا سر خود استفاده کنند، هر تیمی که بیش‌ترین گل را به حریف بزند برندهٔ بازی است. اگر بازی در پایان با گل‌های برابر پایان پذیرد نتیجه بازی را مساوی اعلام می‌کنند یا این که بازی به وقت اضافی کشیده می‌شود و سپس ممکن است ضربات پنالتی تعیین‌کننده بازی باشد. اخبار را در آبشار 24 دنبال کنید

 

قوانین فوتبال مدرن و به شکل امروزی آن در کشور انگلستان وضع شد. نهاد اداره‌کننده فوتبال در جهان فیفا نام دارد که اغلب آن را به اختصار فیفا می‌نامند. معتبرترین مسابقه در این رشته ورزشی جام جهانی فوتبال نام دارد که هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود. این رویداد هنگام برگزاری بینندگان زیادی دارد که شمار آن دو برابر بینندگان بازی‌های المپیک تابستانی است.

اولین سوابق ثبتی آنچه که احتمالاً قدیمی‌ترین فعالیت شبیه به فوتبال به حساب می‌آمده را می‌توان در دست نوشته‌های چینی نظامی در دوره سلسله هان و حدود قرن دوم قبل از میلاد پیدا نمود).

این بازی سالیان زیاد انجام می‌شد ولی به‌نظر می‌رسد که در حدود نیمه قرن ۱۹ میلادی از بین رفته باشد. در سال ۱۹۰۳ و در یک اقدام سمبلیک در جهت احیای سنت‌های باستانی، این بازی مجدداً احیاء گشته و هم اکنون نیز در برخی فستیوال‌های توریستی قابل رویت می‌باشد.

قدمت بازی‌های همراه با توپ فرا آمریکائی که با توپ‌های لاستیکی انجام می‌شده‌اند حتی بسیار قبل از مورد بالا ثبت گردیده‌اند و تصور می‌شود که در مراحل اولیه پیدایش، شباهت زیادی به فوتبال داشته‌اند. اما از آنجائی که فرم‌های بعدی این بازی‌ها شباهت هائی با بسکتبال یا والیبال داشته‌اند و همچنین به دلیل آنکه نفوذ این گونه بازی‌ها بروی بازی مدرن فوتبال بسیار کم بوده‌است، بیشتر آن‌ها به‌عنوان فوتبال طبقه‌بندی نمی‌گردند. برای اطلاع از خبر های جدید آبشار 24 را ببینید

 

فوتبال در قرون وسطی

در طی قرون وسطی شاهد افزایش بسیار زیاد محبوبیت مسابقات سالیانه فوتبال شرووتاید در سراسر اروپا خصوصاً انگلستان هستیم. بازی انجام شده در انگلستان در این زمان، احتمالاً از اشغال روم آغاز گشته، ولی شواهد متقنی در این زمینه در دسترس نمی‌باشد. گزارش‌های که از نوعی بازی مرسوم در بریتانی، نرماندی و پیکاردی به نام «چوله» یا «سوله» در دست است، موید آنست که وجود برخی از انواع فوتبال در انگلستان نتیجه پیروزی نرمان‌هامی‌باشد.

 

این نوع‌های قدیمی فوتبال، که عادتا به‌عنوان فوتبال عامیانه طبقه‌بندی می‌گشته‌اند، بین تیم‌های شهرها و روستاهای همجوار که شامل تعداد نامحدود بازیکن بوده‌اند بازی می‌شده‌اند. این بازیکنان در میان انبوه جمعیت تلاش در کشیدن مثانه باد کرده خوک به سمت محلهای نشانگذاری شده واقع در دو سر شهر می‌نمودند (گاهی اوقات نیز به جای محلهای نشانگذاری شده، تیم‌ها سعی می‌کردند که مثانه باد کرده خوک را بروی بالکن کلیسای حریف شوت کنند).

یک افسانه که می‌گوید سر منشاء این بازی‌ها در انگلستان دارای قدمتی بیشتر بوده و به مراسم خونین لگد زدن به «سر بریده دان» برمی‌گردد، بعید به‌نظر می‌رسد که حقیقت داشته باشد. بازی‌های شرووتاید در شماری از شهرهای انگلستان هنوز وجود دارند (قسمت زیر را ببینید).

نخستین تعریف فوتبال در انگلستان توسط ویلیام فیتزاستیفن (۱۱۸۳-۱۱۷۴) ارائه گردید. او فعالیت‌های جوانان لندن در خلال فستیوال سالیانه سه شنبه مذهبی را مورد توصیف قرار داد.

«پس از صرف ناهار تمام جوانان شهر به دشت‌های اطراف می‌روند تا با توپ بازی کنند. دانش آموزان هر مدرسه توپ خود را دارند؛ کارگران اصناف شهر نیز توپ‌های خودشان را بهمراه دارند.

بزرگ‌ترهای شهر، پدران و ثروتمندان سوار بر اسب وارد شده تا مسابقه جوانترها را دیده و خاطرات جوانی خود را زنده کنند: شما می‌توانید شاهد انگیزش احساسات درونی آن‌ها در هنگام دیدن بازی و غرق در شادی شدنشان فارغ از دغدغه‌های بزرگسالی باشید»..[۱]

اولین نام‌های اطلاق شده به بازی بطور ساده عبارت بودند از «توپ بازی» یا «بازی با توپ». این نامگذاری موید آنست که بازی در آن زمان مستلزم ضربه زدن به توپ نبوده‌است. بنابراین همانگونه که توضیح داده شده، ضربه پا بطور مسلم در بازی‌های قرن ۱۴ وجود داشته‌اند.

 

قدیمی ترین باشگاه های فوتبال جهان

  1. رکسهام اف.سی (1864)

جای تعجب ندارد که حتا نام این باشگاه به گوشتان نخورده باشد اما یک فوتبال دوست که تاریخ فوتبال را خوانده به خوبی می داند که رکسهام یکی از قدیمی ترین باشگاه های دنیای فوتبال است. گذشته از این، این باشگاه دارای رکورد جالب 23 بار قهرمانی در لیگ ولز بیش از هر تیم دیگر این کشور است. همچنین وقتی این باشگاه برای نخستین بار در سال 1921 به لیگ پیوست دارای 87 عضور بود. در عین حال است باید بدانید که این باشگاه یک بار توانست در سال 1992 در جام حذفی آرسنال را شکست دهد.

  1. ناتینگهام فارست (1865)

باشگاه ناتینگهام که در سال 1865 در وست بریجفورد بنیانگذاری شد، 24 سال طول کشید تا به یک باشگاه حرفه ای تبدیل شد. این تیم که تاریخی پرافتخار در انگلستان دارد موفقیت های زیادی را در لیگ برتر به خود اختصاص داد و در سال های 1978 و 1979 دو جام اروپایی را نیز فتح کرد. اگرچه آن ها دیگر در لیگ برتر حضور ندارند، جام حذفی انگلستان هنوز آن ها را به عنوان یکی از موفق ترین باشگاه های 150 سال اخیر می شناسد.

  1. بریگ تاون اف.سی (1864)

باشگاه فوتبال بریگ تاون قدیمی ترین تیم شهر لینکلن شایر است. در سال 1864 بنیانگذاری شد و به این ترتیب در رتبه ی هشتم فهرست می آید. آن ها در حال حاضر در مرحله ی مقدماتی لیگ فوتبال انگلستان (مرحله ی هشتم) فعال هستند. از نظر تاریخی و بر حسب افتخارات، چیز خاصی برای گفتن نیست. اما همین که این باشگاه در این همه سال دوام آورده به خودی خود یک افتخار بزرگ است.

  1. برادفور پارک اَونیو (1863)

این باشگاه را که در زبان محاوره اونیو می شناسند در لیگ شمالی کشور فعال است. این باشگاه اما در ابتدا به عنوان یک باشگاه راگبی بنیانگذاری شد و یکی از مؤسسان اتحادیه ی فوتبال راگبی شمال بود. آن ها اول بار در سال 1895 فوتبال بازی کردند و در فصول 1897 و 1898 در جام حذفی نیز حضور یافتند. آن ها از دهه ی 1970 به این سو تغییر و تحولات زیادی را شاهد بوده اند.

  1. استوک سیتی (1863)

مطمئن هستم خیلی ها این باشگاه را می شناسند. اما گذشته از این که استوک سیتی دارای بازیکنان بسیار قدرتی است، یکی از قدیمی ترین باشگاه های جهان نیز به حساب می آید. یک نکته ی بامزه: این باشگاه در آغاز کار نامش استوک رامبلرز بود نه استوک سیتی. اگر سالی را که باشگاه مجوز حضور در جام حذفی کرد نادیده بگیرید، آن گاه استوک سیتی دومین باشگاه قدیمی تاریخ فوتبال می شود. استوک بر خلاف باشگاه های دیگری که تا کنون ذکر شد حضور بیشتری در لیگ برتر انگلستان داشته.

  1. ناتس کاونتی (1862)

فوتبال دوستان انگلیسی به طور حتم این باشگاه را می شناسند و شاید ما هم بدانیم که ناتس کاونتی یکی از قدیمی ترین باشگاه های حرفه ای فوتبال در جهان است. آن ها در واقع یکی از دوازده مؤسس لیگ فوتبال بودند و همیشه هم عضوی از آن باقی ماندند. اوج افتخار این باشگاه رسیدن به فینال جام حذفی در سال 1891 بود و قهرمانی بعدی آن ها در سال 94. همچنین این باشگاه در میان سالهای 1888 و 2016 بیش از 4800 بار در میادین حضور یافت.

  1. ورکساپ تاون (1861)

ورکساپ تاون در شمال شرقی ناتینگهام شایر واقع است و در سال 1861 بنیانگذاری شد. با این حال اگر به کتاب های تاریخ رجوع کنید، در سال 1873 بود که آن ها اولین مسابقه ی فوتبالی خود را برگزار کردند. در عین حال اگر در گوگل جستجو کنید این باشگاه هیچ ورزشگاهی از خود ندارد. همچنین در ویکی پدیا به شما خواهند گرفت این باشگاه در اوایل دهه ی 1990 بنیانگذاری شده. این به این خاطر است که اولین باری که آن ها واقعاً در یک مسابقه ی حضور یافتند به سال 1911 باز می گردد که در یک روزنامه نیز به آن اشاره شد.

باشگاه فوتبال مونیخ ۱۸۶۰ (به آلمانی: TSV 1860 München) باشگاه فوتبال است که در مونیخ در کشور آلمان قرار دارد.

4.مونیخ 1860

این باشگاه اگرچه یک باشگاه بسیار قدیمی است، اما بیشتر عمرش را در دسته‌های پایین‌تر گذرانده. باشگاه تاکنون ۳ کاپ به دست آورده؛ دوبار جام حذفی آلمان در سال‌های ۱۹۴۲ و ۱۹۶۴، یک‌بار در سال ۱۹۶۶ فاتح بوندس لیگا شده. از جمله مربیان موفق تاریخ این باشگاه مکس شافر، مکس مرکل و ورنر لوران هستند که دو نفر اول جام‌های این باشگاه را به ارمغان آوردند. از بازیکنان بزرگ این تیم می توان به رودی فولر، مارتین ماکس، پتر رادنکوویچ و داور شوکرو اشتفان آیگنر اشاره کرد. حامی باشگاه، در حال حاضر اتومبیل‌سازی مشهور فولکس‌واگن است. ورزشگاه اصلی این تیم آلیانتس آرنا نام دارد .

  1. کرای واندررز (1860)

کرای واندررز در سال 1860 بنیانگذاری شد به این ترتیب قدیمی ترین باشگاه جنوب انگلستان بودند. آن ها در اوایل قرن بیستم یک شروع موفقیت آمیز داشتند. با این حال از آن زمان به بعد این باشگاه در مسیر سقوط قرار گرفت و به لیگ های آماتور منتقل شد. آن ها پس از دو بار فتح عنوان در لیگ لندن توانستند حضور نیمه حرفه ای خود را حفظ کنند.

  1. هالام اف.سی (1860)

در سال 1850 یعنی 156 سال قبل این باشگاه فوتبالی که دومین باشگاه قدیمی جهان است از سوی جامعه ی فوتبال به رسمیت شناخته شد. این باشگاه در سال 1804 ابتدا به عنوان یک باشگاه کریکت تأسیس شد. هالام در عین حال یکی از قدیمی ترین رقابت ها را در دنیای فوتبال ایجاد کرد و آن هم رقابت دیرینه با شفیلد اف.سی بود. گفتنی است آن ها اولین رقابت خود را با شفیلد با پیروزی پشت سر گذاشتند. ورزشگاه خانگی آن ها ساندی گیت می باشد. یک نکته ی جالب: این ورزشگاه از سوی کتاب گینس به عنوان قدیمی ترین میدان ورزشی جهان تا کنون به ثبت رسیده.

  1. شفیلد اف.سی (1857)

این باشگاه در تقسیم بندی لیگ فوتبال انگلستان در مرحله ی هشتم قرار دارد و در سال 1878 قوانین جام حذفی را پذیرفت. شفیلد که در یورکشایر جنوبی واقع است و از سوی فیفا نیز قدیمی ترین باشگاه ورزشی جهان شناخته می شود که در سال 1857 بنیانگذاری شد. در عین حال رقابت آن با هالام نیز قدیمی ترین رقابت میان دو تیم فوتبالی در تاریخ است. نام این باشگاه در تالار افتخارات فوتبال انگلستان نیز آمده آن هم به خاطر این که اولین باشگاه فوتبالی تاریخ بودند. نکته ی جالب: کار خود را در سال 1855 به عنوان گروهی از کریکت کاران آغاز کردند که تصمیم گرفته بودند گاهی فوتبال هم بازی کنند. با آبشار 24از تازه های اخبار مطلع شوید

 

 

این نوشته در مقالات ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.